PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa domu od podstaw



wyp3
27-11-2017, 09:59
Witam Wszystkich forumowiczów.
Niedługo zaczynam budowę domu parterowego od podstaw na działce 20a w woj. lubelskim.
Wykonawca wyliczył ok 1000szt bloczka-mam pytanie jakiej klasy bloczek będzie najbardziej właściwy?
W projekcie mam beton klasy B25-skąd brać? Lokalizacja budowy Tarkawica.
Strop Teriva-słyszałem o betonowych i keramzytowch, które są lepsze?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-11-2017, 11:27
mam pytanie jakiej klasy bloczek będzie najbardziej właściwy?
- to określa projektant konstrukcji

W projekcie mam beton klasy B25-skąd brać?
- stara klasyfikacja betonu. Beton zamawia się w betoniarni

Strop Teriva-słyszałem o betonowych i keramzytowch, które są lepsze?
- a co masz wpisane / "wydane" w projekcie ?

adam1234567
27-11-2017, 23:59
- to określa projektant konstrukcji

- stara klasyfikacja betonu. Beton zamawia się w betoniarni

- a co masz wpisane / "wydane" w projekcie ?

Brak wyrozumiałości, czy może zły dzień?. Przecież taka odpowiedź na forum zniechęca nowych użytkowników...

Co do odpowiedzi na pytania autora:
Ad 1. Jeśli projektant określił to taki jak w projekcie, ale widziałem wiele projektów szczególnie tych indywidualnych gdzie nie jest określona klasa bloczka!
Ad 2.Autor napisał "Lokalizacja budowy Tarkawica" domyślam się, że chodzi mu którą betoniarnie byśmy mu polecili, bo to, że beton zamawia się z betoniarni a nie z kwiaciarni to chyba autor wie..
Ad 3.Autor napisał "Strop Teriva-słyszałem o betonowych i keramzytowch, które są lepsze?"
Wydaje mi się, że pytanie zadał jasno i prosi o zalety w/w stropów, a co ma napisane w projekcie o ile ma to sprawa drugorzędna.
Pozdrawiam.

ignacydrzewiecki
28-11-2017, 01:03
Witam Wszystkich forumowiczów.
Niedługo zaczynam budowę domu parterowego od podstaw na działce 20a w woj. lubelskim.
Wykonawca wyliczył ok 1000szt bloczka-mam pytanie jakiej klasy bloczek będzie najbardziej właściwy?
W projekcie mam beton klasy B25-skąd brać? Lokalizacja budowy Tarkawica.
Strop Teriva-słyszałem o betonowych i keramzytowch, które są lepsze?
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Moim zdaniem keramzytowe nieporównywalnie lepsze, weź keramzytowe.

Kemotxb
28-11-2017, 17:25
Bloczek na fundament (bo mniemam że o fundament chodzi) dla domu parterowego i z poddaszem spokojnie wystarczy klasy b15, nie ma co przepłacać za ten klasy b20. Powód prosty mocny bloczek ale i tak łączy go spoina (zaprawa) a ta bywa wątpliwej klasy, niejednorodna. Strop Teriva to też bloczki i te warto wziąć keramzytowe i zrobić odrobinę grubszą warstwę nadbetonu, bo przy parterówce strych będzie zapewne użytkowy i jakieś ciężkie rzeczy mogą tam leżeć, z 1 cm grubiej nie zapłacisz majątku a będzie solidniej. Jeśli chodzi o fundament to ja mam z bloczków, ale gdybym teraz robił to wybrałbym ścianę monolityczną. Jest droższa na pewno ale znacznie stabilniejsza i solidniejsza. Co do betonu to nie powiem skąd masz brać, ale podpowiem że warto popytać tych którzy budują w Twojej okolicy, nawet nie musisz ich znać, budowa łączy inwestorów i większość chętnie się dzieli informacjami. W betoniarni pytaj o to jaki sprzęt mają, czy dodają wibrator w gratisie, zawsze wołaj certyfikat zgodności.

zorro128
28-11-2017, 17:41
Strop terriva keramzytowy,droższy ale do domu lepszy...Z warstwą nadbetonu uważaj żebyś nie nadlał 10 centymetrów bo efekt będzie odwrotny.Jeśli chodzi o bloczki to jak wyżej b-15 wystarczy,ważniejsze jest żeby murować na odpowiednią zaprawę,bo to ona jest najsłabszym "ogniwem".Najlepszy jest monolityczny fundament,ale trudniejszy do zrobienia...

Kemotxb
28-11-2017, 17:48
Z tą warstwą nadbetonu specjalnie wspominam i uczulam bo wykonawcy często robią ją zbyt cienką i wciskają kit inwestorowi że tak będzie taniej i szybciej i lżej i super extra git. Nie daj sobie wcisnąć 3 cm, zrób tak jak mówi projekt.

zorro128
28-11-2017, 18:14
Projekt zazwyczaj mówi 30-40mm. i to jest prawidłowo,bo nośność zapewniają belki.Warto terrive lać na kryszywie łamanym 0-16 mm.konieczne wibrowanie...

ganzgut
30-11-2017, 11:45
Witaj,
Pobudowałem się w zeszłym roku jakieś 15 km od Twojej miejscowości.
Na swój dom brałem bloczek B25 W8 (wodoszczelny), są jeszcze B20 i B15.
Co do stropu Teriva to keramzytowy z tego względu, że jest tańszy i lżejszy od betonowego.
W okolicy jest kilka wytwórni betonu, ja brałem z wibro: https://wibro.oferteo.pl/ http://wibro.pl/
Kto u Ciebie muruje?
Powodzenia

Elfir
30-11-2017, 14:59
Ja mam terivę styropianową :)