PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec na pellet do domu z bali + szkielet?



trivaddicted
27-11-2017, 12:20
To mój pierwszy post na tym forum- cześć!

Na początku przyszłego roku planujemy wybudować dom z bali + szkielet na poddaszu. Stanąłem przed wyborem pieca. Myślałem o propanie, ale na tę chwilę stanęło na pellecie będzie tańszy (ekogroszek odpada).

Pow. użytkowa domu na parterze to ok. 70 m2 + 21 m2 garaż + 34,5 m2 lokal + 3,4 m2 kotłownia~ 129 m2. Technologia to bale świerkowe łączone na węgły 24 cm prostokątn bez ocieplenia,
Poddasze to ~58 m2 i ~60 m2 strychu~ 118 m2. konstrukcja szkieletowa ścian szczytowych, obita deską elewacyjną 27 x 140, podłoga technologiczna na stropie, (deska sufitowa) gr. 20 mm. Nie mam informacji co do ocieplenia ścian szkieletowych, nie wiem też jakie będzie ocieplenie dachu.
Dom w woj. mazowieckim, 60 km na zachód od Warszawy.
W chwili obecnej robię dopiero zmiany w koncepcji projektu.

W domu będzie kominek.
Okna drewniane, klejone U 1.1 2szybowe.

Nie wiem czy nie wyjdę na braku ocieplenia tego domu jak Zabłocki na mydle, ale przynajmniej pierwsza zimę chce sprawdzić jak to jest z tymi balami.
W razie dużych opłat ocieplę całość za 2 lata.

Proszę o informację jaki piec polecalibyście. Wiem, że podałem mało danych dot. ocieplenia, ale proszę o jakieś założenia.
Dzięki.

Puławiak
28-11-2017, 15:41
Edilkamin Laguna P 12 ?

trivaddicted
29-11-2017, 07:45
Edilkamin Laguna P 12 ?

Dzięki za odpowiedź. Polecasz go, bo? Masz z nim jakieś doświadczenia?
Czytając posty na forum dużo ludzi ma problemy z podajnikami peletu. Zasobnik w tym piecu ma tylko 60 kg ładowności. W takim wypadku dodatkowy pojemnik będzie niezbędny.

A co myślisz na temat HKS Lazar SmartFire 11 ze zintegrowanym podajnikiem?

Puławiak
29-11-2017, 09:56
[QUOTE=trivaddicted;7565867]Dzięki za odpowiedź. Polecasz go, bo? Masz z nim jakieś doświadczenia?
Czytając posty na forum dużo ludzi ma problemy z podajnikami peletu. Zasobnik w tym piecu ma tylko 60 kg ładowności. W takim wypadku dodatkowy pojemnik będzie niezbędny.

A co myślisz na temat HKS Lazar SmartFire 11 ze zintegrowanym podajnikiem?[/QUOT

Bo jest fajnie rozwiązany z firmy która w pellecie ma bardzo duże doświadczenie jest dobrze wyposażony w dobrej cenie. Dlaczego niezbędny ? 60 kg to wcale nie jest tak mało. Jakie problemy z podajnikami ?

trivaddicted
29-11-2017, 10:05
Jeżeli będzie mi średnio spalał 1,5 kg/h to będę biegał dokładać do pieca co 2 dni, w zimę w ciągu doby może spalić ponad 40kg.
Czytałem o blokowaniu się peletu w mechanizmie podającym.
Widzę, że cena z montażem brutto to niecałe 9000 zł, całkiem spoko w porównaniu z innymi kotłami po 13000+ zł.

Puławiak
03-12-2017, 11:38
dom masz mały wiec raczej dużo nie będzie palił i zasobnik przy tej mocy i kotła powinien spokojnie wytrzymać min 3 dni. Co do blokowania pelletu to raczej te podajniki się nie blokują włosi mają duże doświadczenie z pelletem i ich produkty są dobre i przemyślane.

klaudiusz_x
03-12-2017, 16:26
Po ile masz pellet, jaką ma wartość opałową?
Znajomy kupił pellet po 450zł za tonę od lokalnego wytwórcy.
Więcej nie wiem, bo laik i go to nie interesuje.
Dzisiaj patrzyłem w obi. Pellet z drewna, 19MJ, ciekawe czy realnie.
Tona po 1000zł.
Chcę tylko napisać, że koszty ogrzewania mogą znacznie odbiegać od założeń.
Zwróć na to uwagę. Bardzo istotna sprawa :)

trivaddicted
03-12-2017, 17:42
Po ile masz pellet, jaką ma wartość opałową?
Znajomy kupił pellet po 450zł za tonę od lokalnego wytwórcy.
Więcej nie wiem, bo laik i go to nie interesuje.
Dzisiaj patrzyłem w obi. Pellet z drewna, 19MJ, ciekawe czy realnie.
Tona po 1000zł.
Chcę tylko napisać, że koszty ogrzewania mogą znacznie odbiegać od założeń.
Zwróć na to uwagę. Bardzo istotna sprawa :)

Pelet będę miał po tyle co w sieci- w zależności jaki piec wybiorę. Jak będę mógł palić peletem gorszej jakości to liczę, że 700-750 zł/t, jak będzie musiał być lepszej jakości to ok. 850-900 zł/t

Do ogrzewania salonu, jadalni, kuchni i holu będę wykorzystywał często kominek.
Nie wiem czy będę od razu wykańczał górę, ponieważ z otrzymywanych wycen widzę, że tanio nie będzie.

trivaddicted
05-12-2017, 07:02
dom masz mały wiec raczej dużo nie będzie palił i zasobnik przy tej mocy i kotła powinien spokojnie wytrzymać min 3 dni.

162,5 m2 bez garażu to chyba nie jest tak mało do ogrzania. Liczę, że garaż będzie ogrzewał się po części od domu z 1 strony a z 2giej od lokalu.
Tym bardziej, że dół będzie z bala i nie będzie ocieplony. Nie wiem jak zachowa się drewno, bo opinie słyszę różne.
Na pewno dobrze docieplę dach, część szkieletową i strop (musi być dobrze zaizolowany akustycznie czyli przy okazji zostanie ocieplony).

Konsultant marki Buderus
10-01-2018, 11:00
Witam,

W sprawie wyboru sprawdzonego kotła na pellet zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus. Znajdują się w niej m.in. kotły stałopalne z rodziny Logano, które występują w zakresie mocy 12-25kW. Posiadamy kotły z automatycznym podajnikiem paliwa lub przeznaczone do załadunku ręcznego. W kotle mogą być spalane różne rodzaje paliw stałych, takie jak: pellet, ekogroszek oraz węgiel brunatny. Sterownik kotła umożliwia w standardzie kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego) oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej i obsługę pompy cyrkulacyjnej.
W celu doboru kotła, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów. Ich wyszukiwarkę na podstawie miejsca zamieszkania można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. Lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

doin_oakenhelm
10-01-2018, 11:46
162,5 m2 bez garażu to chyba nie jest tak mało do ogrzania. Liczę, że garaż będzie ogrzewał się po części od domu z 1 strony a z 2giej od lokalu.
Tym bardziej, że dół będzie z bala i nie będzie ocieplony. Nie wiem jak zachowa się drewno, bo opinie słyszę różne.
Na pewno dobrze docieplę dach, część szkieletową i strop (musi być dobrze zaizolowany akustycznie czyli przy okazji zostanie ocieplony).

Hey

https://www.dom-projekt.pl/projekt-osiek-29dw,533.html Link do mojego projektu. Bal 20cm w teorii a w praktyce momentami 19,5 - dol nie ocieplony, góra ocieplona welna 15cm - dach jesli dobrze pamietam 20cm - okna 2 szybowe. W przypadku węgłów zawsze będzie troche luzu więc drobne nieszczelności w przypadku silnych wiatrów czuć minimalne przedmuchy. Wiec trzeba się z tym liczyć. Dodatkowo mam kominek którym ogrzewam na wiosne i na jesień. W tym roku sezon grzewczy wystartował 31.10.17 - do chwili obecnej poszło mi 1375kg węgla. W tamtym roku przy mrozach ok. -20C dom ogrzewałem bez najmniejszego problemu. Więc ocieplenie moim zdaniem jest totalnie zbędnym kosztem po za tym masz dodatkowa naturalna wentylacje w domu. W chwili obecnej w domu mam ok 19 do 20C i chodzę w krótkim rękawie i jest mi mega cieplo.