PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienia dla Vitodens 222-F z Vitotronic200



robert22m
04-12-2017, 16:15
Witam. Chciałbym się dowiedzieć z posiadaczy takiego modelu jakie macie ustawione krzywe grzewcze? Krzywa na podłogówkę a jaka krzywa na kaloryfery...Interesuje mnie także jak macie ustawiony terminarz tygodniowy:D

koolio
04-12-2017, 19:00
U mnie jest parametr 0,6, temperatura zadana 22 C. Grzanie od 5-22.

robert22m
04-12-2017, 20:15
to góra i dół masz krzywą 0,6? a ochronę przed zamarzaniem masz aktywną?

koolio
04-12-2017, 21:25
Nie rozumiem, mam ustawiona temperature 22 C, po co ochrona przed zamarzaniem?

robert22m
05-12-2017, 09:07
Tak się pytam bo z Infolini mi powiedzieli ze niby musi być ale wyłacza się na swoją odpowiedzialność. Mozna wyłaczyć ale moze być ryzyko zamarzniecia jakiejsc rury...I niby mozna stracić gwarancje jesli kociołek jest na gwarancji. A jak ci wychodzi spalanie na dobe?

Qbunjo
05-12-2017, 10:05
Też mam vitodensa 222-f. Obecnie 1.2 +2K, ale mam instalację z kaloryferami i częściowo podłogówkę (łazienki, kuchnia, hol). Ustawienia mam na czujnik pogodowy, w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne. Grzeję 5.00-7.00 i 15.00-23.00. Temperatura dzienna 21,5, nocna 20,5.
Dodatkowo jest bufor 300l podłączony do kominka z płaszczem, ale zasilanie z bufora uruchamia tylko jak bufor się rozgrzeje do 55C (reguluję to sobie dodatkowym sterownikiem pompy), więc jest pomijalny na codzień, kiedy nie palę w kominku.
Pompa na podłogówkę jest sterowana z czujnika na sprzęgle (załącza się przy temperaturze 30C, chodzi praktycznie 24h). Temperaturą podłogówki steruje zawór trójdrożny, który trzyma 30-32C.
Pompa na kaloryfery kiedyś sterowana była z kotła, ale nie było to dobre rozwiązanie, bo gdy zaczynałem palić w kominku, kocioł wykrywał ciepło na powrocie i wyłączał pompy. Tym sposobem miałem 300 litrów gorącej wody, której nie mogłem wpompować w kaloryfery. Dlatego teraz pompą kaloryferów steruje tybox. Kiedy temperatura na górze zacznie spadać, pompy się włączają.
Obecnie próbuję dobrać optymalne parametry żeby kocioł grzał jak najdłużej, nie wyłączał się za często - chyba pompa kaloryferów też powinna chodzić cały czas, wtedy kocioł będzie mógł zoptymalizować parametry pracy (?).
Zasadniczo drugi rok próbuję ustawić optymalne parametry, ale jest ciężko. Raz jest zbyt gorąco i kocioł taktuje, drugi raz zbyt zimno. Może pan ekspert coś mi podpowie?

Zauważyłem też, że kiedy pompa kaloryferów działa, kocioł zaczyna grzać, ale nie jakby nie moduluje mocy, tylko się wyłącza i za jakiś czas włącza znowu. Dlaczego tak się dzieje?

Dodam jeszcze że dom jest chyba nieźle ocieplony, na ścianach z porothermu 20cm styropian grafitowy, na podłodze 10cm biały. Dach 30 cm wełny, rekuperacja.

A tutaj moja temperatura grzania na wejściu do sprzęgła, na żywo ;):
https://thingspeak.com/channels/305119/charts/1?bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&dynamic=true&median=10&results=120&type=line

robert22m
05-12-2017, 11:28
Czyli mam rozumieć że masz ustawiony parametr B0:0? i pogodówka Ci ustawia grzanie pieca dzień jak i w nocy. Cały czas Ci palnik chodzi? Jaki metraż domu masz i ile na dobe Ci wychodzi? No to krzywą masz nawet wysoko 1,2 +2k. przy dzisiejszej temp. z zewnątrz mam dół ustawiony 0,6+4k /podłogówka + 2 kaloryfery/ natomiast góra 1,0+0k /4 kaloryfery + podłogówka łazienka + hol/. Temperatura na kotle około 50 stopni. Mam kominek ale nie pale. Mi podłogówką steruje zawór 3-drożny + zestaw uzupełniający. MI tez jest cieżko coś ustawić. Kaloryfery góra ładnie grzeje a na dole cieżko jest mi ustawić żeby były ciepłe 2 szt. grzejników na dole. Ale to rzecz jasna bo grzejniki na dole mam niby zapasowe ale temp. dają taką jak na podłogówkę bo steruje zawór otwiera przepływ na maksa jesli się wyziębi pobieszczenie a powoli przycina jesli dochodzi do odpowiedniej tem. pomieszczenia jaka chcemy miec. To chyba tak działa. Jedynie moge przyciąć podłogówkę na dole na RTL wtedy może bede miał cieplejsze ciut grzejniki na dole.

Dom mam około 127m podłoga na dole styropian grafitowy 4+5 na zakładkę TEROMOORGANIKA, góra 5cm biały, wełna poddasze URSA 0,32 - grubosć 25cm, ściany pustak szary + 12 cm styropian grafit - frezowany

Qbunjo
05-12-2017, 11:43
Tak, mam B0:0, wszystkim steruje pogodówka. Palnik nie chodzi cały czas, właśnie odpala się czasem częściej, czasem rzadziej. Dom ma 150m. Kaloryfery dobrane są wszystkie zgodnie z projektem, za wyjątkiem pokoju nad garażem, gdzie instalator dał specjalnie przewymiarowany kaloryfer wiedząc, że tam będzie zimniej. Ten grzejnik się przymyka termostatem, jak tylko robi się za ciepło, ale zazwyczaj kocioł nie pracuje na tyle intensywnie, żeby ten pokój miał stabilną temperaturę, więc się waha 19-21C.
Zużycia dobowego nie mierzyłem, ale staram się zejść z ilością startów kotła. W linku, który podałem wyżej, jest na żywo wykres temperatury zasilania. Gdyby kocioł pracował stabilnie i zapodawał stałą temperaturę, to na pewno w pokoju z przewymiarowanym grzejnikiem też by się ustabilizowało. Teraz niestety trochę "skacze", niedawno ustawiłem nawet krzywą 1.1, zaczynał grzać, doszedł do 48C na zasilaniu i się wyłączył. Po wychłodzeniu odpalił się znowu. Nie wiem dlaczego tak robi. Powinien sobie zmodulować pracę i trzymać niższą temperaturę.

robert22m
05-12-2017, 11:58
Czyli Vitotroli 200 nie masz na ścianie? Ten link nie działa :)...Musze ewentualnie spróbować na B0:0 ale wtedy chyba mi chodził piec caly czas i przegrzewał pomieszczenie. Nie wiem czy Vitotrol 200 nie gryzł się z pogodówka...Jesli Ci doszło do 48 stopni i sie wyłączył to się zachowuje prawidłowo. To w zależności jak masz ustawiony parametr B5? ja mam B5:5 czyli RTrzecz. > RTwym. + 1 K RTrzecz. < RTwym stosuje się do temp. wewnętrznej jak i zewnetrzej oraz do krzywej jaką masz

Qbunjo
05-12-2017, 12:07
Vitotrola mam jednego, na dole w holu. Ale piec nie bierze go pod uwagę, bo w holu jest zawsze ciepło - jest podłogówka (vitotrol pokazuje 24C gdy w reszcie domu jest 21).
Teraz link powinien już działać.
Czyli co, dalej mam opuszczać krzywą? Chodzi mi o to, żeby się nie odpalał co chwilę tylko żeby chodził dłużej ale z niższą temperaturą.

robert22m
05-12-2017, 12:32
a skąd taki wykres z pieca Vitodensa 222-F? U mnie takiego czegoś nie ma...Kurcze to tak się nie da ustawić jak mówisz żeby chodził cały czas ale z niższą temperaturą wody w kotle....Musiało by się troszkę cieplej zrobić wtedy automatycznie jest niższa temp. wody w kotle. A jak podniesiesz krzywą to piec będzie dłuzej grzał ale wyzsza temp. wtedy na kotle...hmm może coś Konsultant Viessmanna by cos podpowiedział

Qbunjo
05-12-2017, 12:45
Hm, to nie jest wykres z pieca, to wykres z ESP8266 z czujnikiem DS18B20. To taka malutka płytka chodząca na 3,3V, a czujnik wygląda jak mały tranzystorek. Generalnie koszt 20pln, a łączy się z domowym wifi i wysyła dane sam do internetu ;)
Walczę z tym ogrzewaniem od roku i dlatego staram się monitorować te dane, żeby widzieć co kocioł robi. Mierzę też temperaturę zewnętrzną i w pomieszczeniu, żeby wyliczać sobie na bieżąco krzywą, ale mam wrażenie że te dane są warte funta kłaków, zwłaszcza temperatura pomieszczenia, bo to ten nieszczęsny pokój który się wychładza. Wyliczenie krzywej masz tutaj:
https://thingspeak.com/channels/303596/charts/1?average=30&bgcolor=%23ffffff&color=%23d62020&days=2&dynamic=true&title=Krzywa+grzewcza&type=line

No właśnie podobno ekonomika pracy powinna polegac na tym, że kocioł pracuje długo, ale z niższą temperaturą.

robert22m
05-12-2017, 12:59
oki rozumiem. A może trzeba ustawić na standardowe ustawienia pieca....B0:0, B5:0 A5:5?

Qbunjo
05-12-2017, 13:10
Obawiam się, że ja takie chyba mam. Nie pamiętam w tej chwili, bo rzadko zaglądam w parametry, ale sam ich raczej nie ruszałem. Zobaczę dziś w domu.

robert22m
16-12-2017, 18:12
witam wszystkich....Mam pytanko do Konsultanta Viesmann oraz dla pozostałych gości...

Dzis mój piec pracuje na takich ustawieniach:

1. Krzywa grzewcza 0,3k11 dół i góra
2. terminarz od 6-11 oraz od 14-19 temperatura grzewcza w tych godzinach 20 stopni /słonko/ dla pomieszceń
3. temperatura zredkowana 19 stopni /księżyc/ pozostałe godziny
4. parametry A5:5 i B5:0 oraz B0:0 czyli działa pogodowo

Teraz moje pytanie. Czemu w godzinach pozostałych /praca zredukowana/ piec nadal chodzi? skoro w pomieszczeniach jest około 22,5 stopnia ? Jak ma zadaną temperatre pokmieszczeń zredukowaną 19 stopni?

Jeśli tylko zmienie parametr z B5:0 na B5:5 piec wyłacza palnik ale wtedy jak powinien grzac od 6 rano to nie grzeje?

Więc ta pogodówka to trochę ma dziwne działanie. Dlatego zostawiłem że piec steruje temperatura z pomieszczeń w dzień jak i w nocy.
Wtedy jak temp. spadnie poniżej 20 stopni piec się załącza i grzeje do 21,5 i się wyłącza a w nocy się nie włącza bo temp. trzyma przez cała noc do dnia nastepnego. Działa mi na parametrze B0:3 oraz B5:5 - wtedy utrzymuje temperature pomieszczen i piec dziala na zasadzie załacz/wyłacz

przemo1
16-12-2017, 19:36
Zanim konsultant V... się odezwie, doczytaj może w instrukcji (nie wiem za co odpowiadają podane parametry), czy nie jest tak, że ustawiłeś wpływ termostatu pokojowego na 0, czyli sterowanie czysto pogodowe - kocioł po prostu działa wg krzywej i tak dobiera moc, aby utrzymać obniżoną temperaturę (pogodówka tak działa - kocioł pracuje jak najdłużej/ciągle z mocą optymalną dla uzyskania określonej temperatury - wg wybranej krzywej). Przy zmianie trybu z "dzień" na "noc" obniża tylko parametry (moc) i dalej działa.
Temperatura nie spada, bo akumulacja budynku działa - natomiast kocioł o tym nie wie, bo nie ma (nie uwzględnia) odczytu z czujnika wewnętrznego - uwzględnia tylko temp zewnętrzną i do niej dobiera Temp zasilania wg ustawionej krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temperaturę pomieszczeń.

robert22m
16-12-2017, 20:28
Zanim konsultant V... się odezwie, doczytaj może w instrukcji (nie wiem za co odpowiadają podane parametry), czy nie jest tak, że ustawiłeś wpływ termostatu pokojowego na 0, czyli sterowanie czysto pogodowe - kocioł po prostu działa wg krzywej i tak dobiera moc, aby utrzymać obniżoną temperaturę (pogodówka tak działa - kocioł pracuje jak najdłużej/ciągle z mocą optymalną dla uzyskania określonej temperatury - wg wybranej krzywej). Przy zmianie trybu z "dzień" na "noc" obniża tylko parametry (moc) i dalej działa.
Temperatura nie spada, bo akumulacja budynku działa - natomiast kocioł o tym nie wie, bo nie ma (nie uwzględnia) odczytu z czujnika wewnętrznego - uwzględnia tylko temp zewnętrzną i do niej dobiera Temp zasilania wg ustawionej krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temperaturę pomieszczeń.

Kolego dzieki za wyjaśnienie...

Patrzyłem te parametry w instrukcji ale moze ktoś ma takzawna ściągawke w ustawieniach i pomoze

Czyli jednak pogodowka żeby działała to odpowiada parametr B0:0 /nie steruje temperaturą z pomieszczeń/ i parametr B5:0 /czysta pogodowka zasada - wpływ ekonomiczny na pomieszczenie/

Mam rozumieć że kocioł na pogodówce chodzi codzienie 24h tylko moduluje sobie moc co do temp. zewnętrznej jak i pomieszczenia z Vitotrol 200A ktory wisi w salonie i sobie koryguje krzywą...Palnik chodzi cały czas czy wyłacza się jak nagrzeje?

Tak jak piszesz ze kocioł dobiera temp.zasilania wg krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temp. pomieszczeń - do jakiej temp. on grzeje? czy utzrymuje tą temperature?

przemo1
16-12-2017, 21:43
To, czy palnik działa cały czas czy z przerwami przy pogodówce zależy od temperatury zewnętrznej - jeśli moc minimalna kotła pozwala na ciągłą pracę, to pracuje, jeśli nie (na dworze ciepło) to będzie się wyłączał.
Jeśli dobrze rozumiem działanie wg krzywej (jeśli nie, to zaraz mnie ktoś poprawi), to w skrócie wygląda to tak:
- wybierasz daną krzywą (i ew jej pochylenie) wg projektu instalacji + zapotrzebowania budynku na energię, lub dobierasz ją doświadczalnie
- "krzywa" to nic innego jak algorytm mówiący kotłowi, jaka Tz w układzie jest potrzebna przy danej T zewnętrznej aby utrzymać zadaną T pomieszczeń. Przy pogodówce bez termostatu pokojowego lub z ustawionym na "0" parametrem określającym jego wpływ kocioł nie zna/nie uwzględnia rzeczywistej T pomieszczeń - to Ty mu "powiedziałeś" właśnie na etapie doboru krzywej i jej ew korekty, czy dobrze grzeje. Potem już tylko trzyma się swojego algorytmu.

Konsultant Viessmann
18-12-2017, 08:47
Kolego dzieki za wyjaśnienie...

Patrzyłem te parametry w instrukcji ale moze ktoś ma takzawna ściągawke w ustawieniach i pomoze

Czyli jednak pogodowka żeby działała to odpowiada parametr B0:0 /nie steruje temperaturą z pomieszczeń/ i parametr B5:0 /czysta pogodowka zasada - wpływ ekonomiczny na pomieszczenie/

Mam rozumieć że kocioł na pogodówce chodzi codzienie 24h tylko moduluje sobie moc co do temp. zewnętrznej jak i pomieszczenia z Vitotrol 200A ktory wisi w salonie i sobie koryguje krzywą...Palnik chodzi cały czas czy wyłacza się jak nagrzeje?

Tak jak piszesz ze kocioł dobiera temp.zasilania wg krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temp. pomieszczeń - do jakiej temp. on grzeje? czy utzrymuje tą temperature?

Automatyka na podstawie temperatury zewnętrznej wylicza jaka ma być temperatura zasilania i kocioł stara się utrzymać tą temperaturę (oczywiście w miarę zakresu modulacji) oraz uwzględniając histerezę. Proszę pamiętać, że w przypadku kotłów Vitodens serii 200 histereza jest wyliczana dynamicznie.

robert22m
19-12-2017, 19:16
Automatyka na podstawie temperatury zewnętrznej wylicza jaka ma być temperatura zasilania i kocioł stara się utrzymać tą temperaturę (oczywiście w miarę zakresu modulacji) oraz uwzględniając histerezę. Proszę pamiętać, że w przypadku kotłów Vitodens serii 200 histereza jest wyliczana dynamicznie.

Witam.

Chciałbym się podpytać jedną rzecz. Jak powinien być ustawiony parametr B5 jesli korzystam z pogodówki? Na pogodówce mam ustawione parametry A5:5 i B0:0....Dzis cały dzień grzał na pogodówce i ani razu się palnik nie wyłaczył na piecu była zadana 20stopni a w pomiesczeniu prawie 24stopnie....Da się co zrobić żeby tak nie przegrzewał o 4 stopnie?

Konsultant Viessmann
20-12-2017, 09:39
skoro wymagana temperatura jest ustawiona na 20C i wyliczony parametr spowodował rozgrzania domu do 24 to oznacza, że bardzo masz przewymiarowaną instalację albo bardzo źle wyregulowaną automatykę.

Napisałeś:
1. Krzywa grzewcza 0,3k11 dół i góra

zakładam że krzywa 0,3 i przesunięcie równoległe do góry o 11K

403516



zatem zmień na starcie przesunięcie np na 6K i patrz co się dzieje

zasada regulacji jak niema projektu jest prosta:
1. na zewnątrz jest w miarę ciepło (ok 5-10C) to przesuwamy krzywa grzewczą równolegle (czyli ustawiamy poziom) - jest w domu za zimno to do góry , jest za ciepło do dołu
2. na zewnątrz jest zimno (-10 ... -20) to zmieniamy kąt krzywej grzewczej (czyli ustawiamy nachylenie) - jeśli jest zaz imno w domu to zwiększamy jeśli za ciepło to zmniejszamy.

kod A5:5 to jest automatyczne przejście kotła w tryb letni w funkcji temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury pomieszczenia. Wartość 5 oznacza, że kocioł uzna że jest lato (i wyłączy ogrzewanie) gdy na zewnątrz będzie temperatura o 1K więcej niż wymagana temperatura pomieszczenia.

robert22m
21-12-2017, 08:46
skoro wymagana temperatura jest ustawiona na 20C i wyliczony parametr spowodował rozgrzania domu do 24 to oznacza, że bardzo masz przewymiarowaną instalację albo bardzo źle wyregulowaną automatykę.

Napisałeś:
1. Krzywa grzewcza 0,3k11 dół i góra

zakładam że krzywa 0,3 i przesunięcie równoległe do góry o 11K

403516



zatem zmień na starcie przesunięcie np na 6K i patrz co się dzieje

zasada regulacji jak niema projektu jest prosta:
1. na zewnątrz jest w miarę ciepło (ok 5-10C) to przesuwamy krzywa grzewczą równolegle (czyli ustawiamy poziom) - jest w domu za zimno to do góry , jest za ciepło do dołu
2. na zewnątrz jest zimno (-10 ... -20) to zmieniamy kąt krzywej grzewczej (czyli ustawiamy nachylenie) - jeśli jest zaz imno w domu to zwiększamy jeśli za ciepło to zmniejszamy.

kod A5:5 to jest automatyczne przejście kotła w tryb letni w funkcji temperatury zewnętrznej i wymaganej temperatury pomieszczenia. Wartość 5 oznacza, że kocioł uzna że jest lato (i wyłączy ogrzewanie) gdy na zewnątrz będzie temperatura o 1K więcej niż wymagana temperatura pomieszczenia.

Witam. Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedz :lol2:

Przestawię kociołek tak jak Pan Konsultant napisał na 6K /czyli poziom ma być z 11K na 6k??? / czy ewentualnie zmienić krzywą grzewczą na 0,6 /nachylenie/ - 0 /poziom/ ??? i wtedy korygować podpunktami 1 i 2 jak Pan wspomniał wyżej? Teraz mam ustawioną temperaturę pomieszczenia z 20 stopni na 19 /jeszcze nie mieszkam ale grzeje/. A parametr B5 jak ma być ustawiony???

Konsultant Viessmann
03-01-2018, 09:51
B5 można zostawić na 5 czyli ustawienia domyślne, przy B0 ustawionym na 0 kocioł nie powinien w ogóle uwzględniać kodu B5.
A co do zmian to zawsze jak najspokojniej zmieniać i tylko jeden parametr jednocześnie by łatwo było wykryć ew błędy.

robert22m
05-01-2018, 07:44
B5 można zostawić na 5 czyli ustawienia domyślne, przy B0 ustawionym na 0 kocioł nie powinien w ogóle uwzględniać kodu B5.
A co do zmian to zawsze jak najspokojniej zmieniać i tylko jeden parametr jednocześnie by łatwo było wykryć ew błędy.


Witam Konsultanta Viessmann.

Troche mnie zastanawia wyższy post na temat parametru B5...niby standardowo powinno byc B5:0 dla mieszacza pogodowka. Ale jak przestawię na B5:5 i Pan mowi ze nie bierze to pod uwagę to czemu wyłącza sie kocioł tzn palnik i wyłącza pompy na obiegu podłogówki i zamyka mieszacz?....Przecież B5 to służy do ekonomiki pomieszczeń jak grzeje pogodowo....jedno z drugim sie gryzie :o

Konsultant Viessmann
05-01-2018, 14:19
raczej nie gryzie a uzupełnia
im większy grzejnik albo im cieplejszy tym większą moc przekazuje - to chyba logiczne ;)

i teraz wyobraźmy sobie, że instalator zamontował zbyt duży grzejnik albo źle ustawił krzywą grzewczą. Taka sytuacja skutkowała by tym, ze automatyka, zakładając że wszystko jest idealnie zrobione) wyliczyła by sobie jakąś temperaturę zasilania. Oczywiście skoro wyliczona temperatura albo powierzchnia grzejnika są zbyt duże to oczywiście temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa od założonej. Sterownik w pomieszczeniu reaguje wprowadzając korektę (obniża temperaturę zasilania). Jeśli ta korekta jest zbyt mała (bo grzejnik baaaardzo mocno przewymiarowany albo zbyt wysokie parametry ustawione) to oczywiście mimo wszystko zaczyna nam rosnąć temperatura w pomieszczeniu. I w tym miejscu do głosu dochodzi kod B5. Aby nie dopuścić do zbyt dużego przegrzania automatyka zatrzyma pompę na obiegu tym samym odcinając dopływ ciepła.
kod B5 ustawiony na 5 oznacza, że:

przy wymaganej temperaturze pomieszczenia 20C

gdy temperatura pomieszczenia rzeczywista będzie większa od temperatury pomieszczenia wymaganej plus 1 to zostanie wyłączona pompa ( 20+1=21 czyli jak w pomieszczeniu będzie 21,1C pompa stanie).
pompa ponownie ruszy gdy temperatura rzeczywista pomieszczenia spadnie poniżej temperatury wymaganej (20-1=19 czyli pompa ruszy jak będzie w pomieszczeniu 19,9C)

robert22m
05-01-2018, 14:36
raczej nie gryzie a uzupełnia
im większy grzejnik albo im cieplejszy tym większą moc przekazuje - to chyba logiczne ;)

i teraz wyobraźmy sobie, że instalator zamontował zbyt duży grzejnik albo źle ustawił krzywą grzewczą. Taka sytuacja skutkowała by tym, ze automatyka, zakładając że wszystko jest idealnie zrobione) wyliczyła by sobie jakąś temperaturę zasilania. Oczywiście skoro wyliczona temperatura albo powierzchnia grzejnika są zbyt duże to oczywiście temperatura w pomieszczeniu będzie wyższa od założonej. Sterownik w pomieszczeniu reaguje wprowadzając korektę (obniża temperaturę zasilania). Jeśli ta korekta jest zbyt mała (bo grzejnik baaaardzo mocno przewymiarowany albo zbyt wysokie parametry ustawione) to oczywiście mimo wszystko zaczyna nam rosnąć temperatura w pomieszczeniu. I w tym miejscu do głosu dochodzi kod B5. Aby nie dopuścić do zbyt dużego przegrzania automatyka zatrzyma pompę na obiegu tym samym odcinając dopływ ciepła.
kod B5 ustawiony na 5 oznacza, że:

przy wymaganej temperaturze pomieszczenia 20C

gdy temperatura pomieszczenia rzeczywista będzie większa od temperatury pomieszczenia wymaganej plus 1 to zostanie wyłączona pompa ( 20+1=21 czyli jak w pomieszczeniu będzie 21,1C pompa stanie).
pompa ponownie ruszy gdy temperatura rzeczywista pomieszczenia spadnie poniżej temperatury wymaganej (20-1=19 czyli pompa ruszy jak będzie w pomieszczeniu 19,9C)


Witam

Dziekuje za cenną informację.

Czyli mam rozumieć że podstawowe parametry powinny być włączone takie jak: A5:5, B5:5 oraz B0:0 /tylko teraz mam B0:1 sterowanie pogodowe SŁONKO a zredukowana KSIĘŻYC to steruje temp. z pomieszczenia/ przestawiłem tak żeby piec nie chodził w nocy na zredukowannej bo jest ciepło a jak zmniejsze np na 17 to i tak chodzi. Bym musiał pewnie zjechać całkiem na 3

Inni jeszcze pisali i dowiadywali się w serwisie Viessmanna że jak ktoś ma sprzęgło hydrauliczne to żeby zmienić Kodowanie 2 - na 9F zmienić wartosć z 8 (standard) na 0.

Obecnie mam krzywą grzewczą 0,4K 2

Konsultant Viessmann
05-01-2018, 15:56
Kod 9F dotyczy obiegu grzewczego z mieszaczem i niestety jego wyzerowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby zawór 3drogowy mieszający dobrze pracował na wejściu musi dostać odpowiednio wyższą temperaturę. Jeśli za zaworem ma być np 35C bo to jest ogrzewanie podłogowe a na zasilani damy np 37C to zawór zamiast być zaworem mieszającym stanie się zaworem pracującym wł/wył.
poniżej przykładowa charakterystyka zaworu mieszającego
404409
jak zawór byłby idealny to linia czerwona i niebieska były by liniami prostymi
tu niestety widzimy że tak nie jest, przez to na początku bardzo mały ruch zaworu skutkuje bardzo duża zmianą przepływu. Kod 9F jest po to byśmy sie przesunęli w obszar pracy gdzie zawór zachowuje się w miarę liniowo

robert22m
05-01-2018, 18:47
Kod 9F dotyczy obiegu grzewczego z mieszaczem i niestety jego wyzerowanie nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby zawór 3drogowy mieszający dobrze pracował na wejściu musi dostać odpowiednio wyższą temperaturę. Jeśli za zaworem ma być np 35C bo to jest ogrzewanie podłogowe a na zasilani damy np 37C to zawór zamiast być zaworem mieszającym stanie się zaworem pracującym wł/wył.
poniżej przykładowa charakterystyka zaworu mieszającego
404409
jak zawór byłby idealny to linia czerwona i niebieska były by liniami prostymi
tu niestety widzimy że tak nie jest, przez to na początku bardzo mały ruch zaworu skutkuje bardzo duża zmianą przepływu. Kod 9F jest po to byśmy sie przesunęli w obszar pracy gdzie zawór zachowuje się w miarę liniowo

Czyli mam rozumieć zmienić tak jak było standardowo na 0. A parametr B2:8 do czego służy i czy mozna zmienić mu wartość? Bo w instrukcji troche dziwnie jest to oposane

Konsultant Viessmann
08-01-2018, 12:42
parametr B2 określa jaki wpływ ma temperatura pomieszczenia na pracę kotła. Parametr ten mówi o ile ma zmienić kocioł temperaturę zasilania w zależności od tego jak jest w pomieszczeniu. W przypadku przegrzania pomieszczenia każe zmniejszyć temperaturę zasilania a w przypadku niedogrzania podnieść. Uwaga jest to współczynnik a nie konkretna ilość stopni. Przy dobrze wyregulowanej instalacji wartość 8 jest wystarczająca.

robert22m
31-01-2018, 08:05
Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mam prawidłowo wykonanaą instalację grzewczą. Piec pracuje na krzywej grzewczej 0,6K2.Parametry A5:5, B0:0 i mam Vitotrol 200A na dole. Niby dwa obiegi ale obieg dolny jest sterowany pogotowo poprzez uzupełniacz Viessmana z Zaworem 3-drogowym Afriso a góra sterowana zaworem ręcznie. Piec Vitodens 222-F Vitotronic 200.

PARTER:

- 3 x grzejnik
- 1 x drabinka
- reszta podłogówka

PIĘTRO

- 2 x podłogówka
- 1 x drabinka
- 4 x grzejnik

Zamieszczam zdjęcia. Czy coś trzeba poprawiać? - bardzoo się już nie da bo juz wszystko wykonczone. Proszę o poradę j jak ustawić ewentualnie iec żeby zminimializować oszczędności na gazie. Wychodzi mi około po 200m miesięcznie bez grzania wody /grudzień - styczeń/. Od września wyszło mi około 690m3 gazu na dzien dzzisiejszy. Proszę o pomoc co mozna zrobic....Piec chodzi cały czas nie wyłacza się

406185406186406187

autorus
31-01-2018, 09:00
Czyli na podłogówkę masz krzywą 0,6? Mam ten sam piec.

A jak masz zróżnicowana temperaturę obniżona i podwyższoną?

robert22m
31-01-2018, 09:32
Czyli na podłogówkę masz krzywą 0,6? Mam ten sam piec.

A jak masz zróżnicowana temperaturę obniżona i podwyższoną?

Hey...Mam taką grzewczą na podłogówkę. Narazie nie mieszkam ale tempeature mam zadaną na piecu w dzień 19 a obniżoną tak samo...I piec 24H i parametr B5:0 i B0:0...Wcześniej miałem grzanie od godziny 6-22 temp. zadana 19 a zredukowana 18. z parametrem B5:5 i B0:0

A Ty jak masz ustawienia. i jakie masz ewentualnie spalanie?

autorus
31-01-2018, 11:52
U mnie sama podłogówka wiec krzywa 0,4. Różnica między obniżona a zwykła u mnie jest 1stC. Obecnie czekam na rachunek. Temp przeciwzamrożeniowa wyłączona. Instalator twierdził, że wprowadza do systemu problemy. I faktycznie Obecnie temperatura zadana a faktyczna różnią się minimalnie. Całośc pracuje na pogodówce.

Konsultant Viessmann
01-02-2018, 13:21
Witam. Chciałbym się dowiedzieć czy mam prawidłowo wykonanaą instalację grzewczą. Piec pracuje na krzywej grzewczej 0,6K2.Parametry A5:5, B0:0 i mam Vitotrol 200A na dole. Niby dwa obiegi ale obieg dolny jest sterowany pogotowo poprzez uzupełniacz Viessmana z Zaworem 3-drogowym Afriso a góra sterowana zaworem ręcznie. Piec Vitodens 222-F Vitotronic 200.

PARTER:

- 3 x grzejnik
- 1 x drabinka
- reszta podłogówka

PIĘTRO

- 2 x podłogówka
- 1 x drabinka
- 4 x grzejnik

Zamieszczam zdjęcia. Czy coś trzeba poprawiać? - bardzoo się już nie da bo juz wszystko wykonczone. Proszę o poradę j jak ustawić ewentualnie iec żeby zminimializować oszczędności na gazie. Wychodzi mi około po 200m miesięcznie bez grzania wody /grudzień - styczeń/. Od września wyszło mi około 690m3 gazu na dzien dzzisiejszy. Proszę o pomoc co mozna zrobic....Piec chodzi cały czas nie wyłacza się

406185406186406187

dom 160m2 zakładając że jest to obecnie budowany dom dobrze docieplony to mamy jakieś 80 kWh/m2rok daje nam to zapotrzebowanie 12800 kWh. Aby tyle dostarczyć w gazie należy spalić ok 1250 m3 gazu ziemnego E (GZ50). Skoro u Ciebie od wrześnie do dziś wyszło 690 m3 to wszystko wygląda OK. To że kocioł pracuje cały czas to nic nadzwyczajnego oznacza, że z domu "ucieka" co najmniej tyle energii ile wynosi moc minimalna kotła.

robert22m
06-02-2018, 08:39
dom 160m2 zakładając że jest to obecnie budowany dom dobrze docieplony to mamy jakieś 80 kWh/m2rok daje nam to zapotrzebowanie 12800 kWh. Aby tyle dostarczyć w gazie należy spalić ok 1250 m3 gazu ziemnego E (GZ50). Skoro u Ciebie od wrześnie do dziś wyszło 690 m3 to wszystko wygląda OK. To że kocioł pracuje cały czas to nic nadzwyczajnego oznacza, że z domu "ucieka" co najmniej tyle energii ile wynosi moc minimalna kotła.

Dziękuje za info z Pana strony :rolleyes:

Mam jeszcze pytanko mam ustawione temp. pomieszczenia /słonko/ 19* a temp. w pomieszczeniu 20,5*-20,8* czy to jest prawiodłowo?
Dziś jest -8* temp. zwenetrza i piec utrzymuje na kotle temp. około 45* a potem spada do 38* sprawnośc pieca przy 45* ma około 44-46% wydajności a przy temp. kotła 37-39* sprawność wacha się między 23-27% wtedy piec czasami wyłacza palnik.

Czy te temperatury takie powinny być w stosunku do ustawień pieca? Obecnie mam krzywą grzania 0,5 k -2 jak wezmę 0,5k 0 to w budynku jest około 21*

Konsultant Viessmann
06-02-2018, 11:29
po pierwsze: sprawność pieca przy 45* ma ok 44-46% wydajności - nie bardzo rozumiem o jakiej sprawności tu mowa, chyba o mocy chwilowej z jaką kocioł pracuje.
W przypadku kotłów Vitodens histereza pracy kotła jest wyliczana dynamicznie na podstawie m.in. długości cykli pracy i cykli przerwy. Jeśli zaś przy ustawieniach krzywej grzewczej rzeczywista temperatura nie pokrywa się z żądaną tzn że źle zostały zadane parametry krzywej grzewczej.

robert22m
06-02-2018, 20:10
po pierwsze: sprawność pieca przy 45* ma ok 44-46% wydajności - nie bardzo rozumiem o jakiej sprawności tu mowa, chyba o mocy chwilowej z jaką kocioł pracuje.
W przypadku kotłów Vitodens histereza pracy kotła jest wyliczana dynamicznie na podstawie m.in. długości cykli pracy i cykli przerwy. Jeśli zaś przy ustawieniach krzywej grzewczej rzeczywista temperatura nie pokrywa się z żądaną tzn że źle zostały zadane parametry krzywej grzewczej.

Witam. Włąsnie chodzi o wydajność pokazuje to w zakładce żużycie gazu i podane jest w %

Ma ustwaione cały tydzień od 6-21 grzanie - temp.19 a reszta od 21-6 - temp. zredukowana nocna 18.To co Pan by radził od czego tu zaczać?

robert22m
07-02-2018, 07:41
Przesyłam fotki czy tak powinin funkcjonowac piec w dzień i w nocy. Chodzi mi o temperatury i ustawienia. KRZYWA GRZEWCZA 0,4k0


DZIEN

406724406720406725

NOC reszta fotek

Konsultant Viessmann
07-02-2018, 23:28
Chwilowa moc jest tu drugorzędna. Skoro wymagana temperatura ustawiona jest 19*C a wyliczone parametry pracy kotła z krzywej grzewczej rozgrzewają pomieszczenia aż do ponad 20*C to należy skorygować ustawienie krzywej grzewczej. Zmniejszając nastawy krzywej grzewczej, zmniejszy się zapotrzebowanie instalacji na moc a tym samym i chwilowa moc kotła.

daniel.w
28-02-2018, 12:20
Testuję krzywe. Parter podłogówka i piętro grzejniki. Obecnie mam 0.4/-3 i 0.7/+4 piętro. Dom dobrze ocieplony, ale ciągle jeszcze koryguję, bo zauważam wpływ temperatury na parterze na krzywą dla grzejników na piętrze. Czy ma ktoś podobny układ ze sprzęgłem/mieszaczem/pogodówką i jak to ostatecznie ustawiliście?
Czy dobrze rozumiem, że dobrze dobrane krzywe grzewcze powinny zapewnić realizację temperatury zadanej, a gdy jest inaczej to należy korygować krzywe? Ew. czy jak mam regulator na parterze, to można dod. wpiąć korektę od czujnika temperatury i w ten sposób automatycznie korygować krzywą grzewczą?

autorus
01-03-2018, 08:56
Ponieważ mam dwa obiegi podłogówkowe zastanowiło mnie jedna sprawa. Krzywe 0.3. Ale obniżone są w jednym obwodzie -3 a w drugim obwodzie o -5, i dopiero wtedy dla -20st mam temperaturę 20stC. Czemu ta jest? Jeśli w obu obwodach krzywą obniżę o -3 to w jednym dostane temperaturę 28stC a w drugim 30stC. Zauważyłem to dopiero niedawno dla tego tam nie to frasuje.

daniel.w
01-03-2018, 12:23
Dziwne - ale mówisz oczywiście o odczycie z krzywej, bo realizacja to jeszcze korekta od zadanej.
U mnie jak teraz na mrozach doregulowałem krzywą na 0.4 to spłaszczenie niby wielkie, ale i tak dla 0'Cwychodzi mi zasilanie dosłownie 22-23'C, w co nie wierzę. Z tego chyba wynika, że krzywa powinna być jeszcze bardziej płaska -czyli najniższa 0.3?

robert22m
01-03-2018, 12:43
witam... te krzywe jakie sa na piecu z wykresem nie są idealne co do stosunku zasialnia na piecu. Ja także mam krzywą 0,4 k -3 i temperatura wody w kotle w te mrozy od prześcia w tryb normalny /słonko/ to mam w ranicach od 38-42 stopni....A na piecu mam zadaną w ciągu dnia 19* a utrzymuje w te mrozy przez
cały dzień 19,5 stopnia tak mi pokazuje na Vitotrol 200 w salonie

autorus
01-03-2018, 12:52
Rozumiem, że nie są idealne, ale w stosunku do siebie powinny być. Nic nie grzebałem.

Konsultant Viessmann
02-03-2018, 09:45
w przypadku ustawienia identycznej krzywej grzewczej i takiego samego przesunięcia będą się one pokrywał (oczywiście o ile tez jest ustawiona identyczna wymagana temperatura pomieszczeń)

przemo1
02-03-2018, 10:02
Rozumiem, że nie są idealne, ale w stosunku do siebie powinny być. Nic nie grzebałem.

Może masz różnice w stratach ciepła w tych obiegach /strefach i to powoduje konieczność zróżnicowania korekt?

autorus
02-03-2018, 11:29
Wszystko jest tak samo, temperatury zadane też. Dla tego to jest dla mnie takie dziwne.

przemo1
02-03-2018, 11:32
A w jakich strefach masz te obiegi (parter/piętro itp)?

Konsultant Viessmann
02-03-2018, 14:07
408470
tak wygląda krzywa grzewcza 0,3 z przesunięciem -3 przy ustawieniu wymaganej temperatury pomieszczenia +20*C

a tak
408471
krzywa 0,3 z przesunięciem -3 i wymaganą temperaturą pomieszczenia 20*C

jak widzisz w żadnym przypadku przy -20*C na zewnątrz temperatura wymagana nie wynosi 20*C (raz jest to 28*C a raz 26*C)

autorus
02-03-2018, 16:02
Jutro postaram się wstawić moje krzywe. Ale dziękuje za zainteresowanie.

autorus
03-03-2018, 19:55
Wiec był mój błąd . Tak się skoncentrowałem na krzywych grzewczych , że nie zauważyłem innych temperatur ustalonych dla obiegów.
W jednym było 21stC a w drugim 20stC.
Obecnie krzywe grzania są na 0.3 i obniżone o -5. :)

daniel.w
04-03-2018, 19:19
...Obecnie krzywe grzania są na 0.3 i obniżone o -5. :) Wychodzi, że przy temp. zewn. 0'C -Tzasil=21'C, a przy +5'C -Tzasil=19.5'C, +10'C- Tzasil=18'C -przy takiej krzywej nie uzyskasz temp. zadanej 20/21 'C przy ociepleniu.
Jak tu czytałem, przy mrozach koryguje się tylko kąt nachylenia, żeby nie zepsuć zera i temp. dodatnich. Ja obecnie testuję 0.3/-2, ale najprawdopodobniej przejdę na 0.2 i coś tam...

Konsultant Viessmann
05-03-2018, 14:25
Jutro postaram się wstawić moje krzywe. Ale dziękuje za zainteresowanie.

pozostaję do usług ;)
staram się obserwować tematy o naszych urządzeniach i jeśli rozmowa jest rzeczowa (odpowiedzi innych użytkowników rozwiązują problem) to na siłę się nie wtrącam. Nie zależy nam na nabijaniu licznika postów a na pomocy użytkownikom urządzeń naszej marki.
Oczywiście jeśli ktoś odczuwa potrzebę to proszę wpisać w poście, że pytanie jest konkretnie do nas a na pewno odpowiemy.

daniel.w
05-03-2018, 20:34
... jeśli ktoś odczuwa potrzebę to proszę wpisać w poście, że pytanie jest konkretnie do nas a na pewno odpowiemy. Panie Konsultancie (nie Konsulu jeszcze ;) ) to jeszcze raz: fabrycznie krzywa ustawiona na 1.4 a schodzimy nawet do 0.3. Co o tym sądzić? Czy w Niemczech na starcie też jest 1.4? Bo 1.4 to chyba kurna chata z dziurami. Czy 0.3 rzeczywiście oznacza super izolację?

pajda_mce
05-03-2018, 20:35
Witam

Posiadam vitodens 222-w typ B2LA z Vitotronic 200.
Mam dwa obiegi dół podłogówka , góra grzejniki oraz łazienka podłogówka, powieszchnia grzania 108 m2
Przy dużych mrozach strasznie mi przegrzewału dół ale po przeczytaniu tego wątku zaczłem na nowo ustawiać krzywą i tak oto temp. zadana 22 stopnie - nachylenie 0,4 poziom -2 i w salonie mam teraz 22,3 czyli jest OK, lubie jak mam w domu ciepło że moge chodzić w krótkich spodenkach

z jakim obiegiem powinien działać vitotronic ? obecnie mam go na obieg z grzejnikami u góry na klatce czy jest to dobre rozwiązanie?
jak mam wejść w ustawienia serwisowe żeby zobaczyć jakie mam tam ustawione parametry

autorus
06-03-2018, 08:57
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej instalacji. Pomiar temperatury z obiegów odbywa się na rurkach. I to jakby ok. Ale, rurki to pex a nie stalowe.
Czy taki sposób montażu jest dopuszczalny?

Konsultant Viessmann
06-03-2018, 11:45
Panie Konsultancie (nie Konsulu jeszcze ;) ) to jeszcze raz: fabrycznie krzywa ustawiona na 1.4 a schodzimy nawet do 0.3. Co o tym sądzić? Czy w Niemczech na starcie też jest 1.4? Bo 1.4 to chyba kurna chata z dziurami. Czy 0.3 rzeczywiście oznacza super izolację?

nie chata z dziurami a grzejniki stosowane bardzo często, wbrew pozorom temperatura zasilania 70/55 lub 75/55 to bardzo często jeszcze stosowane parametry szczególnie w deweloperce gdzie bardzo ważna jest cena zakupu grzejnika (wyższa temperatura <=> mniejszy grzejnik).
Krzywa 0.3 oznacza że jest "strasznie" dużo powierzchni grzewczej, czyli bardzo droga instalacja.... jeśli to ogrzewanie podłogowe to można było położyć o x% mniej rury nic nie tracąc na sprawności pracy instalacji.

Konsultant Viessmann
06-03-2018, 11:48
Witam

Posiadam vitodens 222-w typ B2LA z Vitotronic 200.
Mam dwa obiegi dół podłogówka , góra grzejniki oraz łazienka podłogówka, powieszchnia grzania 108 m2
Przy dużych mrozach strasznie mi przegrzewału dół ale po przeczytaniu tego wątku zaczłem na nowo ustawiać krzywą i tak oto temp. zadana 22 stopnie - nachylenie 0,4 poziom -2 i w salonie mam teraz 22,3 czyli jest OK, lubie jak mam w domu ciepło że moge chodzić w krótkich spodenkach

z jakim obiegiem powinien działać vitotronic ? obecnie mam go na obieg z grzejnikami u góry na klatce czy jest to dobre rozwiązanie?
jak mam wejść w ustawienia serwisowe żeby zobaczyć jakie mam tam ustawione parametry

nie trzeba wchodzić w żadne ustawienia serwisowe, wszystko jest dostępne pod klawiszem z 3 kreskami (czyli w menu klienta)

Konsultant Viessmann
06-03-2018, 11:50
Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej instalacji. Pomiar temperatury z obiegów odbywa się na rurkach. I to jakby ok. Ale, rurki to pex a nie stalowe.
Czy taki sposób montażu jest dopuszczalny?

przy rurkach "z tworzywa" powinny być wstawione złączki z kapilarami do umieszczenia czujników.

pajda_mce
06-03-2018, 15:20
nie trzeba wchodzić w żadne ustawienia serwisowe, wszystko jest dostępne pod klawiszem z 3 kreskami (czyli w menu klienta)

tylko mi chodziło o ustawienia typu....B0:0, B5:0 A5:5?

Konsultant Viessmann
07-03-2018, 14:01
Odradzamy samodzielne ingerowanie w kodowanie serwisowe, Niektóre kody są zależne od siebie na wzajem i przestawienie jednego z nich może mieć negatywne oddziaływanie na inny. Automatyka jest wstępnie zakodowana a kody które można zmienić wyświetlają się serwisantowi w asystencie pierwszego uruchomienia.

pajda_mce
08-03-2018, 22:08
rozumie ale jak mam obniżyć antyzamarzeniówkę? bo to ona mi przegrzewa dół, jest 1 stopień na dworze i się załączą

autorus
08-03-2018, 22:44
Wyłącz ją. Jeśli potrafisz. Ja mam wyłączoną. Serwisant wyłączył.

pajda_mce
08-03-2018, 22:51
Wyłącz ją. Jeśli potrafisz. Ja mam wyłączoną. Serwisant wyłączył.

nie umiem, ale już dorwałem instrukcje serwisową , trzeba się z nią dobrze zapoznać :rolleyes:

jutro sobie zadzwonie do mojego serwisanta żeby pewne parametry jeszcze z nim skonsultować

daniel.w
10-03-2018, 14:48
pajda_mce nie wyłączaj, ale ustaw temperaturę np. -5'C. Fabrycznie jest chyba +1/3'C. Poziom parametrów 2 > „Temperatury graniczne funkcji zabezpieczenia przed zamarzaniem”

robert22m
23-03-2018, 08:59
Witam. Mam pytanie do Konsultanta Viessman oraz do użytkowników.Widzę że krzywa grzewcza nie jest adekwatna co do temp. zasilania na kotle.
Przy takich ustawieniach powinien miec zasilanie około 30 stopni a grzeje 40 stopni....Dopatrzyłem się w instrukcji i parametrach F9-8 /fabrycznie mam F8/ niby mówi o korektach krzywych grzewczych......Jak prawidłowo ustawić i czy tak powinno byc???? dołączam załączniki409807409808409809409810

Konsultant Viessmann
23-03-2018, 13:24
na temperaturę kotła ma wpływ więcej czynników niż tylko krzywa grzewcza (albo 2 lub więcej w zależności ile jest obiegów). W sprzęgle zawsze występuje jakieś podmieszanie zatem kocioł analizuje temperaturę w nim (sprzęgle) i tak dobiera własną dobiera by zapewnić właściwy parametr na zasilaniu obiegów.

robert22m
26-03-2018, 08:50
na temperaturę kotła ma wpływ więcej czynników niż tylko krzywa grzewcza (albo 2 lub więcej w zależności ile jest obiegów). W sprzęgle zawsze występuje jakieś podmieszanie zatem kocioł analizuje temperaturę w nim (sprzęgle) i tak dobiera własną dobiera by zapewnić właściwy parametr na zasilaniu obiegów.

Witam. Mam dwa obiegi góra i dół spiete wszystko przes sprzęgło hydrauliczne...Czyli mam rozumiec że to jest normalne?? Tylko mnie dziwi tak j.w opisałem ze temp na zasilaniu kotła nie jest adekwatna co do krzywej grzewczej...

Konsultant Viessmann
26-03-2018, 13:51
Kocioł musi uwzględnić przewyższenie dla zaworu mieszającego oraz pomieszanie dla sprzęgła. Zatem normalne jest, że na kotle temperatura jest wyższa niż wymagana przez obiegi grzewcze.

Lokaty
17-04-2018, 11:44
Witam,
jestem nowym użytkownikiem takiego kotła jak również tego forum, dużo informacji doczytałem sobie z postów, mam tylko wątpliwośc jak ustawić kocioł na lato czy wyłączacie zupełnie obiegi grzewcze i zostawiacie tylko grzanie wody ?

Dziękuje

Konsultant Viessmann
17-04-2018, 12:37
można w kodowaniu kotła ustawić konkretną temperaturę zewnętrzną kiedy kocioł samodzielnie przejdzie w tryb lato, albo druga możliwość to uzależnić moment przejścia w tryb leni od temperatury zewnętrznej i dodatkowo od temperatury pomieszczenia.

autorus
19-04-2018, 19:12
W jaki sposób przestawić piec na lato? Zauważyłem, że pompy od podłogówki dzisiaj pracowały.

Konsultant Viessmann
27-04-2018, 08:10
Aby przejść ręcznie w tryb lato należy nacisnąć przycisk z kranikiem i grzejnikiem, następnie wybrać opcję "tylko ciepła woda".
Oczywiście należy pamiętać o przestawieniu w tryb lato wszystkich obiegów grzewczych jakie mamy w instalacji. Aby zmienić obieg na menu głównym naciskamy belkę z napisem obieg grzewczy (podświetli się wtedy cyfra aktualnie ustawianego obiegu).

autorus
27-04-2018, 09:17
Dziękuję, faktycznie działa :)

Krzysiek91
23-10-2018, 16:31
Witam,
Posiadam kominek z plaszczem wodnnym zasilony do ogrzewania domu , na ktorym jest pompka i sprzeglo hydrauliczne . mam 3 obiegi grzewcze. Podłoga dół i podłoga góra do jest ogrzewanie podłogowe z silownikami meibes i sprzęgłem hydraulicznym. 3 obieg to grzejniki w 3 sypialniach . Dom 150m2 ocieplony . Takie pytanie gdy pale kominku piec gazowy wylącza mi sie przy 50 stopniach pompka od kominka zalancza sie przy 30 stopniach . Jak zrobic albo jak ustawic aby piec gazowy sie nie zalanczal , a rozplanie i ogrzanie domu mial tylko z kominka ale pod warunkiem ze wszystkie silowniki beda mi chodzic od podlogowki i pompa od grzejnika aby odbieraly cieplo i nie doprowadzilo do zagotowania wody??
Druga sprawa jest taka mam pogodowke na zew sterownik vitotrol 300A na jednyjm obiegu grzewczym podlogowki i drugi vitotrol 200 A na drugim obiegu gdzie mam podłogowke . Teraz jak jest lepiej sterowac temperatura domu aby osiagnac faktycznie temp w dzien 21 stopni a w nocy 20 stopni . Ponizej opisze moje ustawienie parametrow poziomie 1 :
obieg nr 1 grzejniki :
1. A5:5
2. A6:36
3.A9:7
4.B0:0 to znaczy sie sterownie jest z pogodowki na grzejnik czy tak powinno byc na grzejnikach mam zawory termostatyczne
5.B5:5
6.C5:20
7:C6:74
8.E6:65
9.E7:45
krzywa grzewcza na grzejnika w 3 sypialniach ma ustawioną na nachylenie :0,6 poziom 0
Obieg nr 2 podłogówka doł :
1. A5:5
2. A6:36
2A: A7:0
3.A9:7
4.B0:3 to znaczy ze piec temp. szczytuje ze sterownika vitorola 300A czyli rozumiem ze jak zadam 21 stop to jak uzyska wylaczy palnik ? ale czy tak byc powino jak mam pogodowke na zew a ustawiam szczytanie temp z regulatora pokojowego to po co w takim razie pogodowka mi hmm?
5.B5:5
6.C5:20
7:C6:74
8.E6:65
9.E7:45
10:F1:0
11:F2:8
12:F8: -5
13:F9: -14
14.FA:20
15:FB:60
krzywa grzewcza na podłogówce dół mam ustawiona tak : nachylenie 0,6 poziom :0
Obieg nr 3 podłogówka góra :
1. A5:5
2. A6:36
2A: A7:0
3.A9:7
4.B0:3 to znaczy ze piec temp. szczytuje ze sterownika vitorola 300A czyli rozumiem ze jak zadam 21 stop to jak uzyska wylaczy palnik ? ale czy tak byc powino jak mam pogodowke na zew a ustawiam szczytanie temp z regulatora pokojowego to po co w takim razie pogodowka mi hmm?
5.B5:5
6.C5:20
7:C6:74
8.E6:65
9.E7:45
10:F1:0
11:F2:8
12:F8: -5
13:F9: -14
14.FA:20
15:FB:60

krzywa grzewcza na podłogówce góra mam ustawiona tak : nachylenie 0,6 poziom :0
Proszę o doradstwo jak ustawic parametry ktore mam aby dzialay prawidlowo aby 21 stopni faktycznie bylo 21 i piec sie wylancza
Parametr B0 jak go ustawic na grzejnik na podlogowke dol i gore czy korzystac z czujnikan zew czy regulatora pokojowego
Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
29-10-2018, 09:21
zakładając że mamy kocioł o modulacji od 0 do 100%. To automatyka pogodowa będzie tak ustalała temperaturę wody na instalacji aby dostarczać dokładnie tyle ciepła ile aktualnie ucieka przez przegrody budowlane i jest potrzebne na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. W związku z tym palnik w kotle pracuje nonstop. W rzeczywistości mamy pewną ograniczoną moc minimalną zatem przy zapotrzebowaniu mniejszym niż minimum kotła zacznie się taktowanie. Kocioł będzie się załączał i wyłączał tak by utrzymać średnią wymaganą temperaturę na obiegu. Przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej instalacji CO będzie nam to gwarantowało stałą, wymaganą temperaturę w pomieszczeniu.
Niestety zdecydowana większość inwestorów jest wprowadzana w błąd przez instalatorów mówiących, że "projekt jest nie potrzebny, bo ja od xxx kat montuje instalacje i nikt mi się nie skarżył, że ma zimno". Takie podejście powoduje, że w większości (wystarczy prześledzić wątki choćby i na tym forum) instalacje są bardzo mocno przewymiarowane (niepotrzebnie wydane pieniądze na zbyt duże elementy instalacji) a w konsekwencji temperatura w mieszkaniu jest zdecydowanie wyższa niż oczekiwana przez inwestora. Instalatorzy chcąc ukryć swój błąd zalecają montowanie sterowników pracujących na zasadzie 0/1, które mają brutalnie wyłączyć kocioł po przekroczeniu temperatury w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jako tako sprawdza się przy grzejnikach które stosunkowo szybko się rozgrzewają i stosunkowo szybko stygną. Zupełnie się to nie sprawdza w przypadku ogrzewania płaszczyznowego. Ogromna ilość ciepła zakumulowana w ogrzewaniu płaszczyznowym powoduje, że mimo iż po osiągnięciu temperatury sterownik 0/1-owy zablokuje kocioł to następuje przyrost temperatury pomieszczenia dużo powyżej wymaganej przez użytkownika.
Aby uniknąć takiej sytuacji stosuje się regulację pogodową. Jeżeli przy otwartych zaworach termostatycznych następuje przegrzanie pojedynczych pomieszczeń tzn, że źle jest zrównoważona hydraulicznie instalacja. Jeżeli zaś wszystkie pomieszczenia na danym obiegu grzewczym równocześnie przegrzewają (albo niedogrzewają) to należy wprowadzić korektę krzywej grzewczej.
Zdalne sterowniki do automatyki pogodowej (zarówno Vitotrol 200 jak i 300) nie działają na zasadzie 0/1. One w przypadku ustawienia w kodzie B0 wartości różnej od 0 "mówią do kotła" jest zbyt ciepło w pomieszczeniu grzej nadal ale słabiej, albo jest zbyt zimno grzej mocniej.


w przypadku ogrzewania płaszczyznowego zmieniłbym kody: B0 z 3 na 0 i C6 z 74 na 45.
dla obiegu grzejnikowego B0 jak najbardziej może być 3

pajda_mce
18-11-2018, 14:23
witam
dziś patrzyłem na kodowanie jakie mam i na obiegu 1(kaloryfery góra) mam B0:0 a na obiegu grzewczym 2 (podłogówka dół) mam B0:3 czy to jest dobrze ?

Konsultant Viessmann
19-11-2018, 12:06
osobiście zrobiłbym na odwrót
na obiegu grzejnikowym włączyłbym wpływ temperatury czyli B0:3 bo ten obieg szybko reaguje
na obiegu płaszczyznowym ustawiłbym pracę tylko w oparci o krzywą grzewczą B0:0. Ogrzewanie płaszczyznowe ma tak dużą bezwładność, że jak się pojawią niezapowiedziani goście i w pomieszczeniach z podłogówką temperatura przekroczy wymaganą to mimo sygnału o przegrzaniu podanego do kotła zanim podłoga się wychłodzi to goście już pójdą do domu... Oczywiście wtedy kocioł dostanie sygnał grzej mocniej bo się chłodno zrobiło ale znowu będzie musiało upłynąć sporo czasu zanim podłoga osiągnie właściwy parametr.

robert22m
21-11-2018, 06:21
Witam...Mam pytanko do Pana Konsultanta Viessmann.....Mam PIec Vitodens 222-F ze zbiornikiem 100L + Vitotronic 200....od czasu do czasu jak wchodzę w historię usterek to czesto pojawia sie kod błędu: B7: wtyk kodujacy kotła....Co ten błąd oznacza i gdzie szukać problemu??? Nadmienie ze serwisant był u mnie i mu wspomniałem o tym błedzie to sam nie iedział o co chodzi...Natomiast piec chodzi normalnie i nie wyżuca awarii /nie swieci się czerwona lampka od awarii/

Konsultant Viessmann
26-11-2018, 08:50
Witam...Mam pytanko do Pana Konsultanta Viessmann.....Mam PIec Vitodens 222-F ze zbiornikiem 100L + Vitotronic 200....od czasu do czasu jak wchodzę w historię usterek to czesto pojawia sie kod błędu: B7: wtyk kodujacy kotła....Co ten błąd oznacza i gdzie szukać problemu??? Nadmienie ze serwisant był u mnie i mu wspomniałem o tym błedzie to sam nie iedział o co chodzi...Natomiast piec chodzi normalnie i nie wyżuca awarii /nie swieci się czerwona lampka od awarii/

mógł ulec uszkodzeniu wtyk kodujący, w pierwszej kolejności serwisant powinien go zresetować (wtyk nie kocioł).

mnowak5615
04-01-2019, 11:14
witam,

Proszę o podpowiedź dotyczącą ustawienia pieca.

piec 222f 35kw z pogodynką
sama podłogówka 150m2 parter

serwisant uruchomił piec i krzywa grzewcza nachylenie 0,4 poziom 2
temp zadana 20 stopni, a w domu 25

sugerując się wpisami na forum obniżyłem poziom do 0 a nachylenie 0,3 żeby zrównać temp zadaną z temp w pomieszczeniach.
Teraz jest ok - zadana 24, w środku 24.
Ustawiałem przy temp zewn +5 , nie wiem jak będzie się zachowywać przy mrozach.

Ustawiłem drugi obieg na temp kiedy jestem w pracy +21 stopni.
rzeczywista temperatura w zredukowanym czasie spada do tylko do 23
na aplikacji widzę że piec się załącza w czasie zredukowanej temp.

Odnoszę zatem wrażenie, że tryb zredukowanych temp nie przynosi w tych stawieniach oszczędnosci bo praktycznie temperatura obniża się o 1 st a piec i tak chodzi.
Proszę o sugestie

Konsultant Viessmann
04-01-2019, 13:30
Problem wynika z braku projektu, niestety teraz ustawianie krzywej grzewczej to zabawa metodą prób i błędów.
Przy temperaturach między +10 a +5 należy ustawiać krzywą grzewczą ale wykorzystując jedynie przesunięcie równoległe, zaś przy mrozach -10C i większych będzie trzeba przeprowadzić drugi etap regulacji ale wtedy tylko pochyleniem (kątem).

To że kocioł przechodzi w tryb zredukowany nie jest tożsame z wyłączeniem palnika. Ustawiając wymaganą temp. komfortową np na 20C kocioł wylicza sobie jakieś parametry i ich się trzyma. Jeśli pojawi się tryb oszczędny to kocioł wylicza sobie nowe parametry i z nimi pracuje dalej. To jest tak jak byśmy jechali samochodem na trasie szybkiego ruchu zgodnie z przepisami 120km/h i nagle trasa nam się kończy i pojawia się ograniczenie do 90km/h to przecież zdejmujemy nogę z gazu (ew. naciskamy hamulec) ale nie wyłączamy przecież silnika. Dokładnie tak samo działa kocioł: "klient chce mieć niższą temperaturę to ja pracuję dale ale z niższymi parametrami".
Zachowując analogię do jazdy samochodem praca na zasadzie wł/wył jest bardzo nieekonomiczna, dużo oszczędniejsze jest pracować długo z niskimi parametrami niż co jakiś czas robić wł. popracować krótki czas i zrobić wył.

mnowak5615
04-01-2019, 14:20
Poziom równoległy ustawiłem przy 5 stopniach na pokrywający temp zadaną z temp pomieszczeń - 24 stopnie.



obecnie jest 0 stopni na zewnątrz, jest godz 14 - obieg zredukowany działa od godz 7 i w pomieszczeniach dalej 24/23.

Na pewno ie należy nic zmieniać do czasu mrozu na zewnątrz?

pajda_mce
07-01-2019, 09:19
Poziom równoległy ustawiłem przy 5 stopniach na pokrywający temp zadaną z temp pomieszczeń - 24 stopnie.



obecnie jest 0 stopni na zewnątrz, jest godz 14 - obieg zredukowany działa od godz 7 i w pomieszczeniach dalej 24/23.

Na pewno ie należy nic zmieniać do czasu mrozu na zewnątrz?

A spróbuj dać temp. zredukowaną niższą niż chces mieć , wtedy piec powinien się inaczej dopasować więc jak chcez mieć 21 stopni to ustaw temp zredukowaną na 19. Jak tak robie u siebie

druga sprawa czy masz antyzamarzeniówkę włączona ? która powoduje że kocioł troche inaczej się zachowuje

mnowak5615
09-01-2019, 15:24
A spróbuj dać temp. zredukowaną niższą niż chces mieć , wtedy piec powinien się inaczej dopasować więc jak chcez mieć 21 stopni to ustaw temp zredukowaną na 19. Jak tak robie u siebie

druga sprawa czy masz antyzamarzeniówkę włączona ? która powoduje że kocioł troche inaczej się zachowuje

Obniżyłem temp zredukowaną i i jest ok - efekt zamierzony uzyskany. Pytanie tylko jak to wpłynie na spalanie pieca. temp na piecu w normalnym trybie 23 i tyle mam w domu. Zredukowana na 19 i wtedy naprawdę spada do 21. Tylko teraz czy jeśli piec "myśli" ze ma znowu podbić temp. o 4 stopnie to czy nie pracuje za mocno ? W rezultacie może się okazać że nie warto zaniżać temp zredukowanej.

Teraz przy temp ok 0 stopni 150 m2 domu po parterze spala 8 m3 na dobę - normalnie?

Jak wyłączyć antyzamarzeniówke? Czytem na tym forum że dużo ludzi to robi a co konkretnie to zmienia ?

krzywą mam ustawiona nachylenie 0,3 poziom minus 2

autorus
09-01-2019, 15:51
Dla podłogówki za duża delta temperatury. Na jesieni był macher z Viessmann i twierdził, że różnica powinna być 1stC.

Konsultant Viessmann
10-01-2019, 19:25
Dla podłogówki za duża delta temperatury. Na jesieni był macher z Viessmann i twierdził, że różnica powinna być 1stC.

chyba wkradła się jakaś pomyłka dt dla ogrzewania podłogowego przy -20 to ok 7-9C czyli przy 0C na zewnątrz pownina dt wynosić ok.4-5C. Oczywiście jak projektant wszystko dobrze przeliczy to się spotyka i ogrzewanie podłogowe pracujące na dt powyżej 10C (oczywiście przy -20C na zewnątrz).

Konsultant Viessmann
10-01-2019, 19:34
Obniżyłem temp zredukowaną i i jest ok - efekt zamierzony uzyskany. Pytanie tylko jak to wpłynie na spalanie pieca. temp na piecu w normalnym trybie 23 i tyle mam w domu. Zredukowana na 19 i wtedy naprawdę spada do 21. Tylko teraz czy jeśli piec "myśli" ze ma znowu podbić temp. o 4 stopnie to czy nie pracuje za mocno ? W rezultacie może się okazać że nie warto zaniżać temp zredukowanej.

Teraz przy temp ok 0 stopni 150 m2 domu po parterze spala 8 m3 na dobę - normalnie?

Jak wyłączyć antyzamarzeniówke? Czytem na tym forum że dużo ludzi to robi a co konkretnie to zmienia ?

krzywą mam ustawiona nachylenie 0,3 poziom minus 2

ochrona przeciwzamrożeniowa działa różnie w zależności od zastosowanej automatyki w kotłach Vitodens z serii 2xx:

regulator stałotemperaturowy - kocioł stara się utrzymać minimum 10C w instalacji CO, oczywiście uruchamiana jest pompa obiegowa.

regulator pogodowy - przy +1C na zewnątrz kocioł uruchamia pompy obiegowe, następnie pracuje tak by utrzymać w budynku temperaturę +3C

ochronę przeciwzamrożeniową serwisant możne dezaktywować ale jak widać z logiki jej pracy na pewno ona nie wprowadza zakłóceń czy dyskomofortu. Wyłączenie tej funkcji może tylko zaszkodzić.

Kotły Vitodens 2xx z regulatorem pogodowym mają dodatkową funkcję "ochrony przed przechłodzeniem budynku". Ta funkcja może wprowadzać pewne zakłócenia. przy nastawach domyślnych do temperatury zewnętrznej -5C kocioł w trybie oszczędnym utrzymuje temperaturę wymaganą przez użytkownika. Jak od temperatury -5 do -14C temperatura trybu nocnego przestaje być utrzymywana na poziomie wymaganym przez klienta a systematycznie jest podnoszona. Przy mrozach -14C i większych temperatura w trybie oszczędnym równa jest temperaturze w trybie komfortowym. Temperatury -5, -14C można oczywiście zmienić. Funkcję można też wyłączyć całkowicie, robi to serwisant w trybie serwisowym.

pajda_mce
15-01-2019, 22:23
Ja antyzamarzeniówkę przestawiłem na -5 a miałem ustawione +1. Mi przegrzewało pomieszczenia jak temp była w granicach 0-(-3) , dopóki się on nie włączyła to było ok miałem w pomieszczeniach 22-23 stopnie , gdy sie tryb antyzamarzeniowy włączył to tem. w pomieszczeniach już była 25-26 , lubie ciepło ale nie aż tak więc na moje potrzeby sobie skorygowałem

Konsultant Viessmann
16-01-2019, 15:28
Ja antyzamarzeniówkę przestawiłem na -5 a miałem ustawione +1. Mi przegrzewało pomieszczenia jak temp była w granicach 0-(-3) , dopóki się on nie włączyła to było ok miałem w pomieszczeniach 22-23 stopnie , gdy sie tryb antyzamarzeniowy włączył to temp. w pomieszczeniach już była 25-26 , lubie ciepło ale nie aż tak więc na moje potrzeby sobie skorygowałem

nie wiem czym taka sytuacja była spowodowana ale na pewno nie aktywną funkcja przeciwzamrożeniową. Zakładając krzywą 1.4 (czyli dosyć wysoką) przy temperaturze zewnętrznej 0C kocioł powinien na instalacje podawać teoretycznie 8C, przy -10C - +24C na instalcji to jeżeli tak niskie parametry powodują że w mieszkaniu jest 25-26C to jakieś cuda....

pajda_mce
16-01-2019, 22:22
nie wiem czym taka sytuacja była spowodowana ale na pewno nie aktywną funkcja przeciwzamrożeniową. Zakładając krzywą 1.4 (czyli dosyć wysoką) przy temperaturze zewnętrznej 0C kocioł powinien na instalacje podawać teoretycznie 8C, przy -10C - +24C na instalcji to jeżeli tak niskie parametry powodują że w mieszkaniu jest 25-26C to jakieś cuda....

zapraszam do mnie do domu , może mój serwisant który robił instalację,podłączenia i ustawienia coś nie tak ustawił i dlatego tak mam . dodam tylko że mam 2 obiegi , góra kaloryfery(góra łazienka i hol podłogówka) i dół podłogówka i nie wie czemu u góry jest zawsze chłodniej niż na dole. Mam pogodówkę i vitotrola który jest zamontowany o góry w holu (gdzie osobiście uważam że to kiepskie miejsce na jego montaż )

Konsultant Viessmann
18-01-2019, 12:19
Niestety instalatorzy nie wykonują projektów a co za tym idzie nie są w stanie zbilansować hydraulicznie instalacji. Najczęściej wychodzą z założenia, że "woda nie głupia i drogę znajdzie" problem jest tylko w tym, że "woda jest leniwa i płynie tam gdzie jej łatwiej a nie tam gdzie my chcemy...".

robert22m
28-01-2019, 18:31
Witam wszystkich....Mam pytanko co do Konsultanta Viessmann. Jestem posiadaczem kotła Vitodens 222-F Vitatronic 200 /kolorowy wyswietlacz/. Zacznę od początku. Mam dwa obiegi. Obieg I z mieszaczem i zawór 3D i pompą /podłogówka dół/, obieg II natomiast zawór 3D sterowny ręcznie i pompa /góra grzejniki/ oraz Vitotrol 200 A - 2 szt /góra + dół/

1. Jak powinne byc ustawione parametry kotła B0:0, B0:1, B0:2, B0:3? Dla obiegu I jak i II - nadmieniam ze mam /obieg I - B0:0 i B5:0/ a obieg II - B0:3 i B5:5
2. Temperatura zadana na górze i na dole 22 stopnie /temperatura zredukowana 20 sotopni ustawiona na dwóch obiegach/ czy prawidłowo bo kocioł dalej chodzi. Bardzo nie rozumiem o co chodzi z ta temp.zredukowaną
3. Krzywa grzewcza dla obiegu dół 0,5k-5 a góra 0,9k0
4. Parametr A3:-9 całkowicie wyłaczony
5. Na obiegu z mieszaczem na dole podłogówka mam RTL ustawione na 3 /czy powinny byc zdemontowane czy odkręcone na max/
6. W jakich opcjonalnych godzinach powinen chodzić kocioł? W standardzie jest od 6-22 /słonko/ czy tak powrócić do tych godzin? obecnie mam godziny poszatkowane tzn. od 4-8 /słonko/ oraz od 14.30-19 /słonko/

Konsultant Viessmann
01-02-2019, 09:05
po pierwsze, jeżeli jest zamontowany zawór 3drogowy sterowany ręcznie to takiego obiegu kocioł nie widzi. Jeżeli instalator zamontował rozszerzenie obiegu grzewczego z mieszaczem na obiegu i przypiął do niego tylko pompę i czujnik temperatury a zawór wstawił ręczny to niema niestety pojęcia o pracy instalacji. ten obieg nie będzie prawidłowo działał, bo kocioł niema jak nim starować. Zatem ustawianie czegokolwiek dla tego obiegu nie ma sensu.

Kody B0 i B5 ustawia się jeżeli obieg grzewczy jest doposażony w zdalny sterownik w pomieszczeniu (Vitotrol 200 lub 300). preferowana nastawa B0:3, B5:5

krzywa grzewcza powinna być ustawiona tak jak jest wyliczna w projekcie, ponieważ tu jak widać instalator robił instalację wg własnego widzimisię to niestety krzywą grzewczą można ustawić jedynie metodą wielokrotnych prób i błedów

Ustawienie kodu A3:-9 to wyłączenie ochrony przed zamarzaniem, nie mam pojęcia czemu to ma służyć. Ta funkcja wymusza pracę kotła z parametrami które powinny utrzymać w budynku ok +3C więc przy normalnej eksploatacji nic nie robi. Ma znaczenie dopiero jak ktoś zostawi kocioł w trybie wyłączonym i wyjedzie na długo z domu zapominając że na zewnątrz jest zima.

Na obiegu na którym zamontowany jest mieszacz (zawór 3drogowy) sterowany przez kocioł nie montuje się RTL-i (to tak jakby w samochodzie zamontowac 2 w pełni działające kierownice dla kierowcy i pasażera)

W jakich godzinach powinno działać ogrzewanie to już zależy tylko od tego jak chce użytkownik.

robert22m
03-02-2019, 17:00
Witam. Dziekuje za informację konsultantowi...Moze żle mnie Pan troszkę zrozumiał. Pierwszys obieg podłogówka sterowany jest zaworem 3-d + mieszczacz oraz rozszezenie dla tego obiegu bodajze H1...CZyli ten obieg ma chodzic na parametrze b0:3 czy b0:0 pogodowo mam vitotrol 200 A w salonie dla tego obiegu...CZyli ma nie odczytywać pogodówki??Natopmiast drugi obieg mam bezpożredno zasilany ze sprzegła góra grzejniki....Ten drugi obieg tez mam ustawić na B0:3? na górze drugi Vitotrol 200A...Kocił nie zgłupieje ze ma 2 Vitotrole i te same ustawienia? Jeszcze wyczytałem ze zmieniają wartosci F8: -15 oraz F9: -25

Konsultant Viessmann
06-02-2019, 19:07
bardzo chciałbym pomóc ale niestety straszny bałagan w opisie. Rozszerzenie H1 jest do obsługi pompy cyrkulacyjnej cwu lub pompy obiegu bezpośredniego za sprzęgłem.
Ustawienie kodu B0 nie wyłącza ogrzewania pogodowego, B0 mówi czy kocioł oprócz temperatury zewnętrznej ma dodatkowo uwzględniać rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu. B0:0 kocioł pracuje tylko w oparciu o krzywą grzewczą, B0:3 pracuje w oparciu o krzywą grzewczą ale koryguje te nastawy w zależności od różnicy między wymagana a rzeczywistą temperaturą pomieszczenia. Kody ustawia się oddzielnie dla każdego z obiegów.
Kody F8 i F9 to ochrona budynku przed przechłodzeniem. Czyli jeśli zostawimy kocioł w trybie lato i wyjedziemy w zimie na wakacje. Normalnie kocioł utrzymywałby w takiej sytuacji w domu temperaturę ok +3C. Jeśli użytkownik by nagle wrócił to musiałby ponieść bardzo duże koszty i dodatkowo bardzo długo musiał by czekać aż dom się rozgrzeje. Kody F8 i F9 zabezpieczają przed taką sytuacją. Ustawienie kodu F8:-15 spowoduje, że funkcja ochrony budynku będzie aktywna dopiero jak na zewnątrz zrobi się -15C czyli wg mnie totalnie bez sensu.

mnowak5615
22-02-2019, 15:13
mam tylko podłogówke 150 m2

ustawiłem optymalnie krzywą 0,3 poziom -1 i mam zadaną temp pom 23 i w pom jest 23.

Zastanawia mnie duża liczba startów palnika ok 200/ dobę.


Gdzieś czytałem że trzeba zmniejszyć moc pieca
ja mam 35kw - wiem że za duży ale kierowanielm się moca minimalną bo górną granice mozna redulować. Jak to zrobić w piecu 222f?

a może to normalne?

zuzycie gazu ziem mam na poziomie 270 m3 na miesiac

luban
23-02-2019, 12:16
potrzebuje pomocy, jestem zalamany rachunkami, co miesiac wyzsze.... dom 280m, 2 obiegi grzejniki i podlogowka, na poczatku mialem wymagana temp 21 a zredukowana 12, za namowa tutaj ustawilem na oba obiegi wymagana 21 a zredukowana 18, krzywa grzewcza

https://images89.fotosik.pl/129/8e6946ee99b7ae2cmed.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/8e6946ee99b7ae2c)

https://images92.fotosik.pl/130/676a2be4d8e440e3med.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/676a2be4d8e440e3)

jakies pomysly, co moge zmienic poprawic? Grzejniki ustawione czasowo 6-8 potem 17-22, podlogowka 06-22, grzejniki program czasowy cyrkulacji automatyczny, temperatura wymagana wody uzytkowej 45stopni

Konsultant Viessmann
25-02-2019, 09:18
mam tylko podłogówke 150 m2

ustawiłem optymalnie krzywą 0,3 poziom -1 i mam zadaną temp pom 23 i w pom jest 23.

Zastanawia mnie duża liczba startów palnika ok 200/ dobę.


Gdzieś czytałem że trzeba zmniejszyć moc pieca
ja mam 35kw - wiem że za duży ale kierowanielm się moca minimalną bo górną granice mozna redulować. Jak to zrobić w piecu 222f?

a może to normalne?

zuzycie gazu ziem mam na poziomie 270 m3 na miesiac

Ograniczenie mocy maksymalnej nie wpłynie na liczbę startów kotła. Na liczbę startów może mieć wpływ moc minimalna ale tu w przypadku Vitodensa 222-F o mocy 35 kW moc minimalna jest naprawde na bardzo niskim poziomie. Sprawdziłbym raczej "hydraulikę" może są zamontowane zawory odcinające przepływ? Gdy kocioł jest wyposażony w automatykę pogodową nie stosuje się dodatkowo na rozdzielaczach zaworów otw/zam sterowanych sterownikami z pomieszczenia (to najczęściej popełniany przez instalatorów błąd). W przypadku ogrzewania podłogowego zład wodny instalacji jest duży a dodatkowo pojemność cieplna samego "betonu" powinna ograniczyć taktowanie.

mnowak5615
26-02-2019, 10:28
Ograniczenie mocy maksymalnej nie wpłynie na liczbę startów kotła. Na liczbę startów może mieć wpływ moc minimalna ale tu w przypadku Vitodensa 222-F o mocy 35 kW moc minimalna jest naprawde na bardzo niskim poziomie. Sprawdziłbym raczej "hydraulikę" może są zamontowane zawory odcinające przepływ? Gdy kocioł jest wyposażony w automatykę pogodową nie stosuje się dodatkowo na rozdzielaczach zaworów otw/zam sterowanych sterownikami z pomieszczenia (to najczęściej popełniany przez instalatorów błąd). W przypadku ogrzewania podłogowego zład wodny instalacji jest duży a dodatkowo pojemność cieplna samego "betonu" powinna ograniczyć taktowanie.




ustawiłem moc max na 35%

sprawdziłem masz racje nie spadła ilość taktowań

ale..

temp w domu się podwyższyła - musiałem opuścić krzywą na -2 i wróciło 23 stopnie wymagane

co więcej spalanie dzienne z 10m3 spadło do 5m3

nie spodziewałem się takiego efektu.
ile moge obniżyć moc max ? 150 podłogi bez grzejników dobrze ocieplony?

a jakby zwiększyć moc pompy przepływ wody to czy nie wydłużymy cyklów płomienia?

nie mam żadnych dodatkowych zaworów

Chemik21
26-02-2019, 14:06
Witam, pomimo że mam inny kocioł tj 100 19kW to mam podobny problem z taktowaniem. Też miałem zużycie rzędu 10m3 na dobę, po ograniczeniu mocy kotła do min. Mocy spalanie mam na poziomie 5. Niestety aby do tego dojść zazwyczaj robię tak że grzeje wpier parter a następnie piętro, zauważyłem bowiem że jak powrót na instalacji mam za ciepły to kocioł zaczyna taktować. Zasilanie mam ustawione na 34 st. Obecnie. Mam regulatory pokojowe ale chyba założę tygodniowe jeden na parter drugi na piętro tak by poustawiac na nich w jakich godz. Mają załączać kocioł, chyba że doradzicie coś innego?

luban
28-02-2019, 13:11
tylko mi chodziło o ustawienia typu....B0:0, B5:0 A5:5?

gdzie znalezc te ustawienia?? albo chociaz je zobaczyc?

Konsultant Viessmann
08-03-2019, 14:07
ustawienia są dostępne dla wykwalifikowanego personelu w trybie serwisowym.

mnowak5615
13-03-2019, 14:19
pytanie do konsultanta

próbuje obniżyć ilość startów palnika

był u mnie serwisant potwierdził że obniżenie moc max nie wpłynie na taktowania ( mam ustawione na 20%)
zwięszkszył moc pompy za sprzegłem żeby wydłużyć cykle pracy ale to nie pomogło. Piec 35 kw ma najmniejszą minimalną ale u mnie do niech nie schodzi ponieważ piec włącza się na 6 sekund ( nie zdązy sie zmodulowac) i sie wyłącza. taktowania ok 240 /dzień.


serwisant zaproponowal odłączenie czujnika za sprzęgłem na próbe
Proszę o podpowiedz

Konsultant Viessmann
19-03-2019, 10:31
Witam.

Chciałbym się podpytać jedną rzecz. Jak powinien być ustawiony parametr B5 jesli korzystam z pogodówki? Na pogodówce mam ustawione parametry A5:5 i B0:0....Dzis cały dzień grzał na pogodówce i ani razu się palnik nie wyłaczył na piecu była zadana 20stopni a w pomiesczeniu prawie 24stopnie....Da się co zrobić żeby tak nie przegrzewał o 4 stopnie?

W tym przypadku należy zmienić krzywą grzewczą, opisana sytuacja wskazuje, że jest zbyt wysoko.

RegiLu
01-04-2019, 09:53
Dzień dobry,
Moja instalacja składa się z elementów :
- Kocoioł Vitodens 222-F g.
- Rozdzielacz obiegu grzewczego Divicon z mieszaczem
- Vitotrol 300A
- Zestaw czujnika temperatury zewnętrznej

Proszę o informację czy w takiej konfiguracji modelu da się sterować pracą kotła bez czujnika temperatury zewnętrznej ?

Czujnik zewnętrzny już 3 raz będzie wymieniany , 2 x na gwarancji , teraz już niestety nie.
Wskazuje np 64 st C i piec się nie uruchamia.
Z góry dziękują za odpowiedź.

Konsultant Viessmann
02-04-2019, 18:15
gdy kocioł jest wyposażony w automatykę pogodową czujnik temperatury zewnętrznej jest niezbędny. Szokujące dla mnie jest, że ten czujnik był już wymieniany i to aż 3 razy. Czujnik temperatury zewnętrznej to zwykły termistor w którym nie ma co się zepsuć. Osobiście poszukałbym innej przyczyny wadliwych wskazań.

mnowak5615
02-04-2019, 18:21
A konsultant wypowie się w kwestii mojego postu i ilości startów palnika?

RegiLu
03-04-2019, 11:26
Dzień dobry,
Też tak myślałem za pierwszym razem "zwykły termistor w którym nie ma co się zepsuć".
Za drugim byłem zdziwiony. Teraz jestem zdegustowany.

Czy w tym przypadku , można odłączyć automatykę pogodową i sterować pracą pieca za pomocą temperatury wewnętrznej (Vitotrol 300A)?
Są dwa obiegi podłogówka + grzejniki.
Jaka może być inna przyczyna błędnych wskazań ? Może Pan coś podpowiedzieć ?
Z góry dziękuję.

daniel.w
03-04-2019, 18:31
... piec włącza się na 6 sekund ( nie zdązy sie zmodulowac) i sie wyłącza... Przerabiałem podobny temat po zakupie pieca - wg mnie Twój piec nie wychodzi z rozruchu, bo może mieć ustawioną za niską temperaturę na zabezpieczeniu, a rozruch odbywa się na wysokiej mocy. Sprawdź, bo ja to miałem :)

Konsultant Viessmann -b. proszę o pomoc. Mam Vitotrol 200 z piecem Vitodens-200W i zauważyłem, że pomimo przesterowania sterownika na WYŁĄCZ, piec rzeczywiście ignoruje grzanie CO, ale niestety włącza się grzanie CWU.
Czy dobrze rozumiem, że przy WYŁĄCZ sterownika piec nie powinien włączać się w żadnym trybie? Ew. co powinienem zmienić/sprawdzić w ustawieniach?

mnowak5615
04-04-2019, 15:47
Co i jak ustawić?

daniel.w
09-04-2019, 15:47
Konsultant Viessmann -b. proszę o pomoc. Mam Vitotrol 200 z piecem Vitodens-200W i zauważyłem, że pomimo przesterowania sterownika na WYŁĄCZ, piec rzeczywiście ignoruje grzanie CO, ale niestety włącza się grzanie CWU wg kalendarz pracy.
Czy dobrze rozumiem, że przy WYŁĄCZ Vitodens-200W sterownika piec nie powinien włączać się w żadnym trybie? Ew. co powinienem zmienić/sprawdzić w ustawieniach?

mnowak5615
15-04-2019, 19:25
Przerabiałem podobny temat po zakupie pieca - wg mnie Twój piec nie wychodzi z rozruchu, bo może mieć ustawioną za niską temperaturę na zabezpieczeniu, a rozruch odbywa się na wysokiej mocy. Sprawdź, bo ja to miałem :)



Nakierujesz mnie jak to ustawić?

Konsultant Viessmann
17-04-2019, 08:59
Konsultant Viessmann -b. proszę o pomoc. Mam Vitotrol 200 z piecem Vitodens-200W i zauważyłem, że pomimo przesterowania sterownika na WYŁĄCZ, piec rzeczywiście ignoruje grzanie CO, ale niestety włącza się grzanie CWU wg kalendarz pracy.
Czy dobrze rozumiem, że przy WYŁĄCZ Vitodens-200W sterownika piec nie powinien włączać się w żadnym trybie? Ew. co powinienem zmienić/sprawdzić w ustawieniach?

pytanie ile jest obiegów grzewczych? jeżeli jest więcej niż jeden to aby wyłączyć ciepłą wodę, trzeba wyłączyć wszystkie obiegi.

mnowak5615
18-04-2019, 13:42
szukałem odpowiedzi na problem dużej ilości startów palnika(piec 222f)
miałem ich 100-200 na dobę
krzywą grzewczą 0,2 1k czyli prawie płasko ale to dawało mi oczekiwane 24 stopnie w domu.
nigdzie nie znalazłem możliwości zredukowania mocy startowej palnika. Uruchamiał się 6 sekund i koniec, za kilka min ponownie.
150 mkw podłogówki w anhydrycie zużycie ok 5 m3 na dobę przy obecnych warunkach +10.

Kolejny serwisant podpowiadał żeby zamiast sprzęgła dać bufor

Kupiłem wcoraj vitotrol 200a.
efekty:
piec przez dobę załączył się 7 razy - startów. Jest zmiana zadowalająca.
zużycie dobowe to samo.

jeżeli piec włącza się tak rzadko czy podnieść krzywą grzewczą?
jak ustawić harmonogram temp czy w ogole to robić ?
o 5 rano przechodze na tryb zredukowany z 24 do 22 stopni. Jest godzina 14 i na termometrze dalej 24 a piec nie drygnał nawet.
o godz 15 znowu mam mieć komfort.

ktoś się podzieli doświadczeniem i ekonomicznym ustawieniem pieca?

daniel.w
20-04-2019, 17:06
pytanie ile jest obiegów grzewczych? jeżeli jest więcej niż jeden to aby wyłączyć ciepłą wodę, trzeba wyłączyć wszystkie obiegi. Jest 3 obiegi: podłogówka, grzejniki i cwu. TAIK, chodzi o to, że sterownikiem wyłączyłem całość, a jednak piec grzał okresowo cwu -co może być nie tak w podłączeniu? Mam możliwość wyboru: CWU / CWU+OC/WYŁĄCZ. I przy wypraniu WYŁĄCZ Cwu jednak pracuje. Wyłącz ze sterownika przenosi się na kocioł V200W.

Konsultant Viessmann
23-04-2019, 21:46
Jest 3 obiegi: podłogówka, grzejniki i cwu. TAIK, chodzi o to, że sterownikiem wyłączyłem całość, a jednak piec grzał okresowo cwu -co może być nie tak w podłączeniu? Mam możliwość wyboru: CWU / CWU+OC/WYŁĄCZ. I przy wypraniu WYŁĄCZ Cwu jednak pracuje. Wyłącz ze sterownika przenosi się na kocioł V200W.

a czy "wył" ustawione jest dla obu obiegów grzewczych???
Jeżeli tak to podczas takiej "nieplanowanej" pracy trzeba by zajrzeć w diagnostykę kotła i sprawdzić co zmusiło go do pracy,

daniel.w
28-04-2019, 09:31
Konsultant Viessmann -dziękuję. Czyli nie neguje Pan tego, że Vitotrol200 nie obsługuje 3 obiegów? Bo tak mi przebąkiwał instalator i instrukcja podaje wybór 1z3 (H1/H2/H3)

Ale skoro po wyłączeniu wszystkiego na sterowniku, na kotle też widzę wyłączenie całego kotła, to logiczne, że CWU nie powinna się również załączać. Poza tym po co byłby wybór tych 3 ikon/możliwości? Tyle kasy i 1 obieg? A jakieś dod. sugestie, jak i co sprawdzić?

Konsultant Viessmann
30-04-2019, 10:11
Konsultant Viessmann -dziękuję. Czyli nie neguje Pan tego, że Vitotrol200 nie obsługuje 3 obiegów? Bo tak mi przebąkiwał instalator i instrukcja podaje wybór 1z3 (H1/H2/H3)

Ale skoro po wyłączeniu wszystkiego na sterowniku, na kotle też widzę wyłączenie całego kotła, to logiczne, że CWU nie powinna się również załączać. Poza tym po co byłby wybór tych 3 ikon/możliwości? Tyle kasy i 1 obieg? A jakieś dod. sugestie, jak i co sprawdzić?

Vitotrol 200 obsługuje tylko i wyłącznie jeden obieg grzewczy, to Vitotrol 300 ma możliwość obsługi do 3 obiegów grzewczych jednocześnie. Po ustawieniu wszystkich obiegów w tryb "wyłączona instalacja" kocioł może się załączyć na podgrzew c.o. lub c.w.u. tylko jeżeli jest ryzyko zamarznięcia.

daniel.w
30-04-2019, 21:20
Konsultant Viessmann -doszedłem już do tego, ale wprowadzacie w błąd, bo czemu mają służyć kombinacje ikon wybierane na ekranie: kran /kran+grzejnik / wyłącz ? Tyle kasy i sterowanie tylko 1 obiegiem?

mnowak5615
10-05-2019, 07:54
A ja dalej próbuje ustawień kotla pod kątem ilości traktować. Ostatnie wnioski. Na początku miałem ok 200 startów palnika na dobę. Vitotrol dużo robi w tej kwestii. Wpływ vitotrol miałem ustawiony na 32 czyli 50% skali. Starty różnie czasem 10 czasem 50 ale już nie 200.
W efekcie temp kotla rosla do ok 60 st. Zasilanie ok 40 st. W domu cały czas równo 23 st ale odczuć się dało efekt stygniecia posadzki.
Wczoraj kolejna zmiana. Zwiekszylem moc pompy na 3 bieg i przepływy między 2-3 l/m. Wplyw vitotrola na 16 czyli 25%.
Teraz pięć chodzi na 35 stopniach i jak wczoraj wystartował tak dzisiaj dalej idzie.
Konsultanci viessmann co lepsze dla pieca i ekonomii?

Konsultant Viessmann
14-05-2019, 16:49
A ja dalej próbuje ustawień kotla pod kątem ilości traktować. Ostatnie wnioski. Na początku miałem ok 200 startów palnika na dobę. Vitotrol dużo robi w tej kwestii. Wpływ vitotrol miałem ustawiony na 32 czyli 50% skali. Starty różnie czasem 10 czasem 50 ale już nie 200.
W efekcie temp kotla rosla do ok 60 st. Zasilanie ok 40 st. W domu cały czas równo 23 st ale odczuć się dało efekt stygniecia posadzki.
Wczoraj kolejna zmiana. Zwiekszylem moc pompy na 3 bieg i przepływy między 2-3 l/m. Wplyw vitotrola na 16 czyli 25%.
Teraz pięć chodzi na 35 stopniach i jak wczoraj wystartował tak dzisiaj dalej idzie.
Konsultanci viessmann co lepsze dla pieca i ekonomii?

ustawienie wpływu temperatury pomieszczenia na 32 powoduje że praktycznie została wyłączona idea sterowania pogodowego a kocioł będzie 0/1.
Zamiast kręcić na chybił trafił kolejnymi parametrami kotła wystarczy właściwie ustawić krzywą grzewczą

Konsultant Viessmann
14-05-2019, 16:51
Konsultant Viessmann -doszedłem już do tego, ale wprowadzacie w błąd, bo czemu mają służyć kombinacje ikon wybierane na ekranie: kran /kran+grzejnik / wyłącz ? Tyle kasy i sterowanie tylko 1 obiegiem?

Nikogo nie wprowadzamy w błąd, wszystko jest dokładnie opisane w instrukcji dostępnej na naszej stronie internetowej. Dodatkowo wystarczy do nas zadzwonić i tez o tym poinformujemy.

mnowak5615
14-05-2019, 17:33
ustawienie wpływu temperatury pomieszczenia na 32 powoduje że praktycznie została wyłączona idea sterowania pogodowego a kocioł będzie 0/1.
Zamiast kręcić na chybił trafił kolejnymi parametrami kotła wystarczy właściwie ustawić krzywą grzewczą

Właśnie o to chodzi ze krzywa miałem ustawiona idealnie, a vitotrol i opisane ustawienia są po to by zminimalizować ilość startów palnika a tych miałem na samej pogodowe ok 200 dziennie

daniel.w
19-05-2019, 11:07
Nikogo nie wprowadzamy w błąd, wszystko jest dokładnie opisane w instrukcji dostępnej na naszej stronie internetowej. Dodatkowo wystarczy do nas zadzwonić i tez o tym poinformujemy. OK, mam już sterownik Vitotrol 200, więc pytańko czy ew. można go na lato przełączyć w tryb sterowania CWU? Trzeba jakoś dostać się do konfiguracji, tak? Ale jak i jak to zmienić?

daniel.w
19-05-2019, 11:11
Właśnie o to chodzi ze krzywa miałem ustawiona idealnie, a vitotrol i opisane ustawienia są po to by zminimalizować ilość startów palnika a tych miałem na samej pogodowe ok 200 dziennie Oj kolego, pisałem Ci już, że miałem podobnie i podałem nawet rozwiązanie. Musisz wejść na hasłach i sparwdzić całe ustawienie, a w tej sytuacji to nawet RESET do ust. fabrycznych i ponowna konfiguracja. Optymalnie to kocioł ma się załączyć/wyłączyć kilka/-naście razy na dobę a nie 200!

Konsultant Viessmann
21-05-2019, 16:24
Przyjmuje się, że dobrze jest dopiero wtedy jak średni czas pracy jednego cyklu jest większy od 1h. Niestety przy dzisiejszych instalacjach a których jest "parę kropli" wody nawet modulacja Vitodensa 200 dochodząca do nieosiągalnych dla konkurencji wartości 1:19 jest niewystarczająca.

mnowak5615
25-05-2019, 21:57
Oj kolego, pisałem Ci już, że miałem podobnie i podałem nawet rozwiązanie. Musisz wejść na hasłach i sparwdzić całe ustawienie, a w tej sytuacji to nawet RESET do ust. fabrycznych i ponowna konfiguracja. Optymalnie to kocioł ma się załączyć/wyłączyć kilka/-naście razy na dobę a nie 200!
Wytlumasz mi co zrobic

mnowak5615
23-06-2019, 22:42
Po aktualizacji aplikacji vicare pojawiła się informacja o pompie cyrkulację cwu. Ustawienia wskazywały że pracują bez przerwy. Wyłączyłem harmonogram żeby ogóle nie działała. Czy dobrze?
Mam osobna pompę na cyrkulację cwu i pracuje wg timera. Po co w piecu zatem na pompa cyrkulacyjna?

Konsultant Viessmann
26-06-2019, 08:13
pompa cyrkulacyjna c.w.u. może być zarówno sterowana za pomocą zewnętrznego zegara jak również z poziomu automatyki kotła. To drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że kocioł może uruchomić automatycznie pompę cyrkulacyjną w czasie gdy realizowany jest cykl dezynfekcji termicznej, można też w łatwy sposób skorelować czasy pracy pompy c.w.u. z "czasami pracy zasobnika". Praca pompy cyrkulacyjnej c.w.u. to oprócz komfortu oczywiście straty bo płynąca woda się wychładza, automatyka kotła pozwala dodatkowo zoptymalizować pracę pompy tak by te straty maksymalnie zminimalizować.
No i na koniec w przypadku sterowania pompą c.w.u. z kotła mamy możliwość jej zdalnej kontroli przez aplikację ViCare.

Adaxis
31-01-2020, 08:51
...To drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że kocioł może uruchomić automatycznie pompę cyrkulacyjną w czasie gdy realizowany jest cykl dezynfekcji termicznej, można też w łatwy sposób skorelować czasy pracy pompy c.w.u. z "czasami pracy zasobnika"....Panie Konsultacie Viessmann - Vitodens 200W:
1. jak i co ustawić, żeby cyrkulacja była dokładnie wtedy jak kalendarz grzania CWU? Obecnie muszę ustawiać w trbie indywidualnym obyda kalendarze dla cwu -grzaenie i cyrkulację.
2. dezynfekcja termiczna -nie widze tego u mnie, co tzreba ustawić i jak to zaprogramować? 1x/rok wystarczy taka dezynfekcja ?

Konsultant Viessmann
03-02-2020, 08:44
Panie Konsultacie Viessmann - Vitodens 200W:
1. jak i co ustawić, żeby cyrkulacja była dokładnie wtedy jak kalendarz grzania CWU? Obecnie muszę ustawiać w trbie indywidualnym obyda kalendarze dla cwu -grzaenie i cyrkulację.
2. dezynfekcja termiczna -nie widze tego u mnie, co tzreba ustawić i jak to zaprogramować? 1x/rok wystarczy taka dezynfekcja ?

ad.1 kotły z serii vitodens 2xx z automatyką pogodową, aby czasy pracy cyrkulacji cwu pokrywały się automatycznie z czasami pracy cwu należy w trybie pracy cyrkulacji ciepłej wody ustawić tryb "automatyczny"

ad.2 aby kocioł wykonywał dezynfekcję termiczną należy wykonać kilka czynności:
w kodowaniu 2
- zdjąć ograniczenie maksymalnej temepratury c.w.u.
- ustawić wymaganą temperaturę wygrzewu c.w.u.

po ustawieniu powyższych wartości wygrzew antybakteryjny będzie realizowany w czwartym czasie pracy c.w.u.

aby dezynfekcja była skuteczna musi być przprowadzana regularnie. Przepisy niewskazują jak często ją należy wykonywać, przepisy mówią ile może być maksymalnie bakterii w wodzie. Polecam artykuł: https://legionella.pl/zwalczanie-legionelli/

Adaxis
12-02-2020, 07:00
ad.1 kotły z serii vitodens 2xx z automatyką pogodową, aby czasy pracy cyrkulacji cwu pokrywały się automatycznie z czasami pracy cwu należy w trybie pracy cyrkulacji ciepłej wody ustawić tryb "automatyczny" No to muszę jeszcze coś zmienić w ustawieniach gdyż grzanie c.w.u. mam wg kalendarza , a pompę cyrkulacji jako "Automatyczny" to cyrkulacja działa mi tylko wtedy gdy występuje grzanie c.w.u. a nie w całym oknie kalendarza. :( Jak to dopasować lepiej?

Konsultant Viessmann
12-02-2020, 14:08
niema czegoś takiego jak "lepiej", ma być tak byś był zadowolony. Jeżeli teraz nie odczuwasz dyskomfortu to bym czasów pracy nie zmieniał. Jedyne co warto ustawić to by w okresie kiedy może pracować cyrkulacja pompa pracowała z przerwami. Kod 73 jeśli jest ustawiony na 0 pompa cyrkulacyjna pracuje ciągle w zaprogramowanych godzinach. Gdy ustawione jest 7 pompa pracuje 24h/dobe niezlaeżnie od tego jak ustawione są czasy pracy. I wartość 1 do 6 mówi le razy w ciagu godziny ma się pompa załaczyć na 5 minut pracy oczywiście w czasie kiedy może. Jak cyrkulacja jest dobrze zaizolowana to można ustawić 3 lub 4. 3 oznacza że w ciągu godziny pompa załączy się 3 razy na 5 minut, czyli 5 minut pracy - 15 minut przerwy. Cyrkulacja się nie schłodzi w tym czasie zbytnio a zaoszczędzimy trochę na prądzie.... trochę bo dzisiejsze pompy cyrkulacyjne to pojedyncze W mocy.

Adaxis
13-02-2020, 18:44
Konsultant Viessmann niechcący wpadłem na to: Wystarczy Pompę cyrkulacji przełączyć 2x: 1-automat, 2-indywidualnie -wtedy kalendarz pompy ustawi się dokładnie tak samo jak okno cwu -i takiej odpowiedzi oczekiwałem... :)

Ustawienie "automatyczny" -pompa cyrkulacji pracuje tylko wtedy, gdy pracuje pompa kotłowa ładowania zasobnika cwu -tak jest u mnie, nie wiem jak u innych, ale to nie jest komfortowe ustawienie.

Konsultant Viessmann
17-02-2020, 17:51
jeżeli ustawimy pompę CWU w trybie automatycznym to będzie ona pracowała w czasie utrzymywania wymaganej temperatury w zasobniku. Czyli jeśli ustawimy że CWU ma być np od 7 do 23 to przy ustawienu cyrulacji w tryb automatyczny pompa cwu będzie pracowała nonstop w godz 7-23.

Adaxis
26-02-2020, 20:37
jeżeli ustawimy pompę CWU w trybie automatycznym to będzie ona pracowała w czasie utrzymywania wymaganej temperatury w zasobniku. Czyli jeśli ustawimy że CWU ma być np od 7 do 23 to przy ustawienu cyrulacji w tryb automatyczny pompa cwu będzie pracowała nonstop w godz 7-23. Hmmm, jeśli jest tak jak Pan pisze to mam coś "skopane". U mnie dla proponowanego przez Pana ustawienia pompa cyrkulacji załącza się nie w całym oknie CWU, ale wyłącznie wtedy gdy zasobnik jest ładowany :( Co powinienem zmienić?

Konsultant Viessmann
28-02-2020, 13:00
za prace pompy cyrkulacyjnej odpowiadają aż 3 kody. Pierwszy kod odpowiada za to jak ma pracowac pompa kiedy są ustawione cykle pracy, czyli ile razy w ciągu godziny pompa ma się właczyć na 5 minut. Tu można całkowicie zblokowac pompę cyrkulacyjną albo wymusić jej pracę przez 24h na dobę niezaleznie od tego co mówią ustawione cykle czasowe. Drugi kod mówi co ma robić pompa cyrkkulacyjna w czasie ładowania zasobnika (ten kod najprawdopodobniej został przestawiony) oraz 3 kod który mówi co ma robić pompa cyrkulacyjna gdy jest realizowany wygrzew antybakteryjny.
Polecam kontakt z serwisem by sprawdził nastawy i dokonał ew korekt.

Adaxis
28-02-2020, 17:11
Dzięki, własnie mam instrukcje serwisową i ustawienia:
ad1. 73:6
ad2. 71:0
czyli powinno być OK, ale nie jest.

Konsultant Viessmann
02-03-2020, 08:42
Dzięki, własnie mam instrukcje serwisową i ustawienia:
ad1. 73:6
ad2. 71:0
czyli powinno być OK, ale nie jest.

w takim razie bez diagnozy przy kotle cięzko jest mi cokolwiek powiedzieć, proszę wezwać serwisanta niech zdiagnozuje przyczynę takiej pracy przy urządzeniu.

PatiJ
07-09-2020, 17:49
Witam

posiadam kocioł gazowy Vitodens 333-f FS3B od 9 lat. Serwisuje go co roku w autoryzowanym serwisie fimy.

Aktualnie wymieniony został regulator /to już drugi raz w ciągu 9 lat - pierwszy na gwarancji/. Przyczyna teraz taka, że piec nie wyświetlał błędów, a przestał grzać bez przyczyny zewnętrznej /poprowadzone oddzialne zasilanie do pieca, specjalny ups dla pieca itp/. Serwis stwierdził że do wymiany to wymieniłem. Jednak piec nie ruszył, a zaczął pokazywać błędy EE,E5. Serwis wymienił obie elektrody także na nowe i spradził przewody, gaz, czujniki itp.... Teraz pozostał błąd E5 - błąd wzmacniacza sygnału płomienia - automat palnikowy /to się wyświetla na aplikacji vicare/. Serwis nie wie co to oznacza i będzie dalej wymieniał inne podzespoły. Aktualnie koszt ca 3tys i rośnie.

Wygląda to tak, że dmuchawa włącza się, coś bucha i startuje, ale płomienia brak i tak trzy razy i błąd.... Czy może jakiś fachowiec z tego forum poprowadzić gdzie szukać rozwiązania problemu? Mój serwisant nie wie.... A już 6 dzień bez ciepłej wody....

Szymon z Bydgoszczy

Konsultant Viessmann
08-09-2020, 16:02
bardzo proszę o info na PW co to za firma serwisowa

PatiJ
08-09-2020, 16:05
wysłane

PatiJ
08-09-2020, 16:16
Jeszcze mam pytanie dotyczące fazy w gniazdku. Mam standardowo z lewej. Czy tak jest ok? Czy to bez znaczenia dla pieca?

Wciskam przycisk reset, zapala się na chwilę zielona lampka i ponownie czerwona miga. Nie działa funkcja reset. Po wielu razach zadziała reset. Natomiast błąd cały czas E5.

PS. Regulator był wymieniony na nowy ze starym wtykiem kodującym wyjętym z poprzedniego regulatora. Wtyk kodujący został wymieniony na nowy później jak został dosłany z magazynu, ale nie zmienił błędu.

PatiJ
09-09-2020, 13:58
Serwis zamówił nowy regulator z wtykiem kodującym. Nie ma w Polsce więc czas oczekiwania do 10 dni roboczych.

Czy można liczyć na wsparcie w tym problemie? jeszcze trochę i wywalę ten piec Viessmann !

Szymon

autorus
09-09-2020, 14:46
U mnie był serwis, i wychodzi na to że pada płyta główna, koszt ok 2,5tys. SUPER.

Konsultant Viessmann
10-09-2020, 11:50
wysłane

dziękuję, przesłałem temat do szefa serwisu by wyjasnił sprawę z firmą

Misiekki
19-09-2020, 15:43
Podepnę się pod ten temat. Jestem aktualnie na doborze kotła gazowego do domu, dom 132m2, w całym grzanie podłogowe, 20cm styropian grafitowy. Faworytem na ten moment jest Vitodens 222-F z Vitotronic 10. Planuję w przyszłości, za jakieś 3 lata zamontować instalację fotowoltaiczną, więc fajnie by było jakby zasobnik na ciepłą wodę posiadał jakiegoś rodzaju grzałkę elektryczną. Czy w tego typu modelach takie rozwiązanie jest dostępne, lub czy można ewentualnie w taką grzałkę je doposażyć? Może powinienem szukać kotła i zasobnika oddzielnie?

Konsultant Viessmann
24-09-2020, 08:43
żaden z kotłów kompaktowych (wbudowany zasobnik) nie posiada miejsca na podłączenie grzalki elektrycznej.

Misiekki
27-09-2020, 22:29
Dziękuję za odpowiedź! Rozumiem, że w takim razie powinienem szukać Vitodens 200 plus zasobnik minimum 180 l? Do tego muszę oddzielnie dokupić automatykę (sterownik) - jaki? Biorąc pod uwagę, że interesuje mnie również sterowanie zdalne?
Myślę, że nim będę musiał podjąć ostateczną decyzję minie jeszcze ze 2 miesiące - zdecydowanie muszę się doszkolić :stirthepot:

Konsultant Viessmann
28-09-2020, 11:44
Jeżeli zasobbnik ma byc magazynem energii (energia elektryczna ma być zmieniana w ciepło zamiast być wysyłana do sieci państwowej) to im większa pojemnośc tym lepiej. Co do sterowników to potrzebuję więcej informacji, co i jak chciałby Pan mieć sterowane.

liquid_
28-09-2020, 14:45
Witam.
Od początku roku jestem posiadaczem Vitodens 222-F B2TE o mocy 19kW i mam kilka pytań odnośnie jego działania.

Dom parterowy, na całości ogrzewanie podłogowe. Instalacja wyposażona w sprzęgło hydrauliczne oraz dodatkowy moduł EM-P1, który steruje dodatkową pompą obiegową za sprzęgłem hydraulicznym.

1. Dlaczego pompa obiegowa sterowana poprzez moduł EM-P1 działa non stop? Po osiągnięciu docelowej temperatury palnik wyłącza się, a po jakimś czasie wewnętrzna pompa obiegowa. Natomiast pompa obiegowa za sprzęgłem pracuje cały czas. Dopiero po wyłączeniu ogrzewania z poziomu regulatora e3 pompa wyłącza się. Nie udało mi się uchwycić momentu aby pompa nie pracowała.

2. Regulator umożliwia pogląd zużycia gazu jak i energii elektrycznej zużytej przez kocioł. Kocioł był odpalony z początkiem stycznia i wygrzewał budynek oraz podłogówkę przez 2-3 miesiące. Następnie na czas wykańczania domu kocioł przez kilka miesięcy był wyłączony. Z jakiegoś powodu cała historia zużycia została przesunięta i w historii jest widoczne zużycie w miesiącach kwiecień-maj, gdzie kocioł był całkowicie wyłączony. Czy do kotła są dostępne jakieś aktualizacje oprogramowania?

3. W tej chwili staram się dobrać krzywą grzewczą dla instalacji, projektu instalacji niestety brak. Czy na czas dopasowywania krzywej grzewczej należy ustawić wpływ temperatury z sterownika vitotrol 200-e na 0? Czy są jakieś instrukcje/reguły dotyczące ustawiania kotła, aby taktowanie było jak najmniejsze.

Z góry dziękuję za pomoc

Konsultant Viessmann
30-09-2020, 10:59
ad.1 zgodnie z zalożeniami sterowania pogodowego, ciepło do pomieszczeń dostarczane jest dokładnie w takich ilościach jakie w danej chwili uciekają przez przegrody budowlane. Zgodnie z tym ciepła woda musi caly czas krązyć w instalacji i dla tego pompa pracuje non ston przez cały sezon grzewczy.

ad.2 nie, aktualizacji nie sa dostęne

ad.3 jeżeli brak projektu to na czas "walki" z krzywa grzewczą powinny być usunięte wszystkie elementy zakłócające (sterowniki z pomieszczenia, głowice na grzejnika... itp)

x_men1
02-10-2020, 20:39
Witam.
Mam pytanie do Pana Konsultanta Viessmann. Posiadam od ubiegłego roku piec gazowy Vitodens 242f, o oznaczeniu kodowym B2UB-13, z Vitotronic 200 H02C. Czy w tym piecu istnieje opcja włączenia automatycznej dezynfekcji termicznej CWU? Pytam, bo w bieżącym wątku pisał Pan wcześniej, że w piecach serii 200 można to włączyć na drugim poziomie parametrów serwisowych (viexpert). Nie znalazłem w swoim kotle podawanych przez Pana wcześniej funkcji (tj. maksymalnej temperatury wygrzewu CWU, zdjęcia ograniczenia max. temp CWU). Nic o tym nie wspomina też instrukcja obsługi, którą posiadam do tego pieca, a jest ona dość szczegółowo napisana.

Konsultant Viessmann
12-10-2020, 11:40
Witam.
Mam pytanie do Pana Konsultanta Viessmann. Posiadam od ubiegłego roku piec gazowy Vitodens 242f, o oznaczeniu kodowym B2UB-13, z Vitotronic 200 H02C. Czy w tym piecu istnieje opcja włączenia automatycznej dezynfekcji termicznej CWU? Pytam, bo w bieżącym wątku pisał Pan wcześniej, że w piecach serii 200 można to włączyć na drugim poziomie parametrów serwisowych (viexpert). Nie znalazłem w swoim kotle podawanych przez Pana wcześniej funkcji (tj. maksymalnej temperatury wygrzewu CWU, zdjęcia ograniczenia max. temp CWU). Nic o tym nie wspomina też instrukcja obsługi, którą posiadam do tego pieca, a jest ona dość szczegółowo napisana.

tak, mozna zaprogramować funkcję dezynfekcji termicznej. Będzie to wymagało wizyty serwisu, gdyż w kodowaniu nalezy zdjąć ogranicznie maksymalnej temepratury CWU, ustwić wymaganą temperaturę dezynfekcji oraz zaprogramować pracę pompy cyrkulacyjnej CWU w czasie dezynfekcji.
Po dokonaniu powyższych zmian kocioł będzie realizował wygrzew termiczny w 4 cyklu pracy ciepłej wody.

liquid_
13-10-2020, 09:11
ad.1 zgodnie z zalożeniami sterowania pogodowego, ciepło do pomieszczeń dostarczane jest dokładnie w takich ilościach jakie w danej chwili uciekają przez przegrody budowlane. Zgodnie z tym ciepła woda musi caly czas krązyć w instalacji i dla tego pompa pracuje non ston przez cały sezon grzewczy.

ad.2 nie, aktualizacji nie sa dostęne

ad.3 jeżeli brak projektu to na czas "walki" z krzywa grzewczą powinny być usunięte wszystkie elementy zakłócające (sterowniki z pomieszczenia, głowice na grzejnika... itp)

Czy jest możliwość korekcji wskazań temperatury pomieszczenia wyświetlanej na manipulatorze Vitotrol 200-E? Zawyża on temperature zmierzoną o co najmniej jeden stopień względem temperatury realnej w pomieszczeniu. Czy jest on fabrycznie kalibrowany czy robi się to samemu? Na razie wyłączyłem jego wpływ na działanie samego systemu grzewczego.

Konsultant Viessmann
14-10-2020, 12:37
Czy jest możliwość korekcji wskazań temperatury pomieszczenia wyświetlanej na manipulatorze Vitotrol 200-E? Zawyża on temperature zmierzoną o co najmniej jeden stopień względem temperatury realnej w pomieszczeniu. Czy jest on fabrycznie kalibrowany czy robi się to samemu? Na razie wyłączyłem jego wpływ na działanie samego systemu grzewczego.

sterowniki są fabrycznie kalibrowane, niema możliwości samodzielnej kalibracji.

liquid_
14-10-2020, 16:09
Z jakiegoś powodu mój sterownik zawyża temperature. Dla pewności sprawdziłem z kilkoma czujnikami w tym jeden wzorcowany. Temperatura jest zawyżona o 1.2 względem wzorcowego czujnika temperatury.

Konsultant Viessmann
15-10-2020, 15:20
Opisana sytuacja oznacza, że źle jest ustawiona krzywa grzewcza. Zamiast blokować kocioł kodami lepiej jest właściwie ustawić krzywą grzewczą. Jeżeli mamy na zewnątrz temperaurę ok 5-10 *C a wpomieszczniu mamy zbyt ciepło to nalezy przesunąć krzywą grzewczą równolegle w dół. Skoro przegrzew jest o 4 stopnie to krzywa powinna pójść w dół o 8-12K. Oczywiście potem należy poczekać ze 1-2 dni na ponowne ustabilizowanie się układu. Swoją drogą to w podłodze musi być duuuużo za duuużo rury....

Oczywiście pewnie instalacja będzie wymagała dodatkowej korekty jak pojawią się mrozy, czyli jak się zrobi -10*C albo więcej, wtedy trzeba będzie korygować pochylenie.

W przypadku ogrzewania płaszczyznowego stosowanie ograniczeń wynikających z ustawień kodu B5 spowoduje wahania się temepratury w pomieszczneniu (ze względu na dużą pojemnosć cieplną) a co za tym idzie dyskomfort cieplny.

liquid_
15-10-2020, 15:40
Opisana sytuacja oznacza, że źle jest ustawiona krzywa grzewcza. Zamiast blokować kocioł kodami lepiej jest właściwie ustawić krzywą grzewczą. Jeżeli mamy na zewnątrz temperaurę ok 5-10 *C a wpomieszczniu mamy zbyt ciepło to nalezy przesunąć krzywą grzewczą równolegle w dół. Skoro przegrzew jest o 4 stopnie to krzywa powinna pójść w dół o 8-12K. Oczywiście potem należy poczekać ze 1-2 dni na ponowne ustabilizowanie się układu. Swoją drogą to w podłodze musi być duuuużo za duuużo rury....

Oczywiście pewnie instalacja będzie wymagała dodatkowej korekty jak pojawią się mrozy, czyli jak się zrobi -10*C albo więcej, wtedy trzeba będzie korygować pochylenie.

W przypadku ogrzewania płaszczyznowego stosowanie ograniczeń wynikających z ustawień kodu B5 spowoduje wahania się temepratury w pomieszczneniu (ze względu na dużą pojemnosć cieplną) a co za tym idzie dyskomfort cieplny.

Do końca nie wiem czy ten post był do mnie skierowany. Mi chodziło o to, że Vitotrol 200-E który miał korygować ustawienia krzywej grzewczej u mnie tylko pogarsza działanie systemu. Dlatego został wyłączony. Dzieje się tak ponieważ błędnie mierzy temperaturę pomieszczenia tzn. zawyża ją o 1.2 stopnia Celsjusza. Przez co kocioł wcześniej się wyłączał. Na samej krzywej grzewczej po wyłączeniu wpływu temperatury z zewnątrz, temperatura zadana utrzymuje się w pomieszczeniu.

Jest opcja podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury do Vitotrola. Spróbuję podłączyć ten czujnik i dam znać czy sytuacja się poprawi. Dziwne że w takim sprzęcie brak możliwości kalibracji wewnętrznego czujnika temperatury.

Konsultant Viessmann
16-10-2020, 08:28
Do końca nie wiem czy ten post był do mnie skierowany. Mi chodziło o to, że Vitotrol 200-E który miał korygować ustawienia krzywej grzewczej u mnie tylko pogarsza działanie systemu. Dlatego został wyłączony. Dzieje się tak ponieważ błędnie mierzy temperaturę pomieszczenia tzn. zawyża ją o 1.2 stopnia Celsjusza. Przez co kocioł wcześniej się wyłączał. Na samej krzywej grzewczej po wyłączeniu wpływu temperatury z zewnątrz, temperatura zadana utrzymuje się w pomieszczeniu.

Jest opcja podłączenia zewnętrznego czujnika temperatury do Vitotrola. Spróbuję podłączyć ten czujnik i dam znać czy sytuacja się poprawi. Dziwne że w takim sprzęcie brak możliwości kalibracji wewnętrznego czujnika temperatury.

Post był skierowany do innego uzytkownika który najwyraźniej go w międzyczasie usunął.
Tak jak wcześniej wspomniałem rozbudowywujemy możliwości naszych urządzeń. Zdalne sterowniki wyprodukowane przed 04.2020 niemiały opcji kalibracji czujnika.

Robinson74
06-01-2021, 19:11
tak, mozna zaprogramować funkcję dezynfekcji termicznej. Będzie to wymagało wizyty serwisu, gdyż w kodowaniu nalezy zdjąć ogranicznie maksymalnej temepratury CWU, ustwić wymaganą temperaturę dezynfekcji oraz zaprogramować pracę pompy cyrkulacyjnej CWU w czasie dezynfekcji.
Po dokonaniu powyższych zmian kocioł będzie realizował wygrzew termiczny w 4 cyklu pracy ciepłej wody.

Gdzieś wyczytałem, że obecnie można ustawić jeden dzień w tygodniu.
Czwarty cykl pracy ciepłej wody to chyba bardzo często.
Nawet raz w tygodniu to jest dość często.

Konsultant Viessmann
07-01-2021, 10:24
Gdzieś wyczytałem, że obecnie można ustawić jeden dzień w tygodniu.
Czwarty cykl pracy ciepłej wody to chyba bardzo często.
Nawet raz w tygodniu to jest dość często.

Automatyka Vitotronic w kotłach Viessmann pozwala ustawić 4 czasy pracy oddzielnei dla każdego dnia tygodnia. Dezynfekcja termiczna będzie przeprowadzana w czwartym czasie, i można ja ustawić dla każdego dnia jak też dla dowolnej liczby dni (od 7 do 1).
Oczywiście polskie przepisy nigdzie nie nakladają obowiązku dezynfekcji termicznej, można stosować dezynfekcję chemiczną (Chlorowanie wody w wodociagach miejskich). Niemniej jednak dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie w instalacjach cwu z zasobnikiem, wygrzew antybakteryjny powinien byc robiony minimum raz w tygodniu (w budynkach mieszkalnych). Co więcej dezynfekcja to nie tylko wygrzanie zasobnika ale także przelanie całej instaalcji przez okres conajmniej 20-30 min.
Polecam poczytać: https://legionella.pl/zwalczanie-legionelli/

Robinson74
07-01-2021, 12:57
Dzięki za link.
Wynika z niego, że moja instalacja ma dość niski stopień kolonizacji = 2.

Konsultant Viessmann
11-01-2021, 07:46
jeżeli parametr B0 jest ustawiony na 0 to niemaznaczenia ustawienie parametru B5. Kod A5 jest odpowiedzialny za automatyczne wł i wył ogrzewania - przełączenie "lato"/"zima"
Oczywiście, że jest możliwość takiego ustawienia by ustawione 20*C na automatyce odpowiadało 20*C w pomieszczeniach. Przy kodzie B0 ustawionym na 0 (jeżeli w pomieszczeniach są Vitotrole to nalezy na nich ustawić 20*C) i nalezy własciwie (zgodnie z projektem) ustawić krzywą grzewczą. Jeżeli niema projektu to nalezy ją dobrac metodą prób i błedów.

Adaxis
17-01-2021, 11:20
Vitodens 200W 19.5/1.9 kW, 3-ci rok, podłogówka + grzejniki, mieszacz, sprzęgło, reg.pogodowy, dom b. dobrze izolowany.
1. Problem z pomiarem temperatury zew., który jest po stronie północnej domu, a dom ma ekspozycję południową i przy słonecznej pogodzie super się nagrzewa, pomimo, że termometr wskazuje niskie temperatury. Czy w takiej sytuacji termometr nie powinien być po stronie południowej, żeby wręcz blokował załączanie się palnika?
2 Którym parametrem mogę ustawić, żeby po wyłączeniu palnika, kolejne jego załączenie wystąpiło np. dopiero za min.1h a nie za 5 min? Wg ustawień autoryzowanego serwisanta miałem kilka razy więcej rozruchów niż godzin pracy kotła. -Czy to ekonomiczne?
3. W jaki sposób można wyłączyć tryb ochrony przed zamarzaniem?, bo nie widzę tego. Zrezygnowałem z ciągłej pracy pomp cyrkulacyjnych (brak sensu!) -ustawiłem Tzred =3'C i ustawiłem kilka okien grzewczych. Jednak tryb ochronny przed zamarzaniem załącza mi pompy niepotrzebnie - w dobrze izolowanym domu nie ma możliwości zamarznięcia instalacji nawet w ciągu całej doby przy obecnych T<-10'C, a urządzenia (pompy) się zużywają i pobierają drogą energii elektrycznej.

Konsultant Viessmann
18-01-2021, 10:44
1. czujnik powinien byc od strony północnej. Przeniesienie czujnika na stronę południowa spowoduje że kociol mocno obizy parametry zasilania i pomieszczenia nie bedące wystawione na dzialenia promieni słonecznych beda mocno niedogrzane. Polecam w nasłonecznionych pomieszczeniach montaz głowic termostatycznych odcinających nadmiar ciepła.
2. niema takiej nastawy
3. niezalecane jest wyłaczanie ochrony, grozi to uszkodzeniam zarówno kotła jak i instalacji. (opis jest w instrukcji urządzenia)

Adaxis
18-01-2021, 11:18
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź Konsultant Viessmann -mamy w końcu zimę i weryfikację nastaw kotłów :)
1. wg mnie to klasyczne/standardowe podejście dla domów słabo izolowanych, jednak u mnie nie zdaje to egzaminu - cały dom fajnie się nagrzewa nawet dzisiaj przy -10'C i słoneczku. -mam już 25'C i idzie w górę -dzisiaj musiałem wyłączyć kocioł przyciskiem! :(
2. bardzo potrzebna (mi na pewno :) ) -Panie Konsultancie jaki sens jest w tym, że kocioł ma 10 startów/1h - zużycie elementów, spiętrzenia (MAX moc rozruchowa _>-MIN moc), straty rozruchowe, gaz wędruje w komin, itp.
3. OK, może być niezalecane, ale szkoda, że gdzieś głęboko (ekspercko) nie można tego wyłączyć, jeśli kocioł znajduje się w pomieszczeniu o temperaturze np. 20'C

Posiadam ViCare i muszę przyznać, że obecnie jest już dużo b. trafionych użytkowych funkcji. Jedynie nie mogę znaleźć w ViCare skopiowania kalendarza pracy cyrkulacji pompy CWU wg kalendarza CWU -czy nie może być analogicznie jak dla obiegów grzewczych?
Poza tym w apl. modulacja palnika odświeża się bardzo szybko (co kilka sekund?), a na wyświetlaczu kotła co kilka minut - z apl już można analizować zachowanie kotła.

Konsultant Viessmann
19-01-2021, 12:37
1, dotyczy każdego typu budynku, zarówno słabo izolowanego jak i prawie zeroenergetycznego
2. długość pracy palnika zależy od odbioru ciepła, od zładu zatem raczej nigdy nie bedzie odgórnego sterowania długościa czasu pracy planika gdyż to nie ma sensu
Procesy grzewcze to nie formuła1 więc niema tu nigdzie pośpiechu z odczytami, dodatkowo aplikacja kliencka nie jest do diagnostyki kotła i pokazywane tam odczyty to tylko gadżety. Pełną diagnostykę kotłów może przeprowadzić serwis fabryczny odczytując wszystkie parametry w czasie rzeczywistym.

Robinson74
19-01-2021, 13:53
Vitodens 200W 19.5/1.9 kW, 3-ci rok, podłogówka + grzejniki, mieszacz, sprzęgło, reg.pogodowy, dom b. dobrze izolowany.
Problem z pomiarem temperatury zew., który jest po stronie północnej domu, a dom ma ekspozycję południową i przy słonecznej pogodzie super się nagrzewa, pomimo, że termometr wskazuje niskie temperatury. Czy w takiej sytuacji termometr nie powinien być po stronie południowej, żeby wręcz blokował załączanie się palnika?
Który termometr? Na zewnątrz czy w pomieszczeniach?
Wydaje mi się, że gdybyś miał dodatkowo regulację pokojową, to po nastawieniu np. 23C dana pętla wyłączyłaby się.

Adaxis
19-01-2021, 15:32
Panie Konsultant Viessmann dziękuję za cd. dyskusji.
1, mam inne odczucia -zgadzam się, że to subiektywne, ale na pewno domów z ekspozycją południową jest dużo więcej i przenikanie ciepła pomiędzy ściankami działowymi jest b. duże
2. nie chodzi o czas pracy palnika, ale o czas jego postoju po wyłączeniu - serio przydałby się dodatkowy kod -skoro się wyłączył to opcjonalnie powinienem mieć możliwość wydłużyć postój -na pewno nie da się tego zrobić za pomocą istniejących ustawień? Tylko z serwisowego punktu widzenia jest b. dobrze jeśli palnik "tańczy" kilka-kilkanaście razy na godzinę -ale co z ekonomią/optymalizacją pracy, itp. Ponadto z gazu ciągle jest b. dużo CO2, szczególnie przy tych wielu startach. I czy będzie możliwość adaptacji do wodoru? :)
3. Jeśli tylko serwisant ma się zbliżać do kotła to oczywiście usunąć panel i sterowanie z ekranu, będzie przynajmniej taniej -apka odświeża modulację 20x szybciej (pomimo wifi/net/serwer..) niż wbudowany panel -niech Pan nie żartuje że to OK, no ale czasami nie popsujcie super aplikacji
4. co z kopiowaniem kalendarza CWU do cyrkulacji w viCare?
5. Robinson74 -mam regulację pogodową. ale również trola 200 z pom. temp. w salonie -pewnie trzeba coś pomieszać, ale co? :)

Konsultant Viessmann
19-01-2021, 16:45
Aplikacja jest cały czas rozwijana, być może i czasy pracy pompy cyrkulacyjnej będą w niej dostępne. Na tą chwilę niemam takich informacji.

Aququ
09-09-2021, 13:28
Witam. Mam pytanie do Konsultanta Viessmann. Zakupiłem do kilkunastoletniego domu piec Vitodens 222-F typ. B2TB od 1,8 do 35,0 kW + Vitotrol 300-A ( regulator zamontowany na parterze) + czujnik temperatury zewnętrznej.. Ściany domu to max + 10 cm styropian. Dom około 250 m2. CWU z zasaobnika + jeden obieg grzewczy w większości grzejnikowy (2 piony). Hol + łazienki mają podłogówki ale w systemie zintegrowanym z grzejnikami (bardzo słabe grzanie). Serwisant uruchamiając piec stwierdził, że sam sobie powinienem ustawić krzywą grzania obserwując temperaturę w domu. Moje pytanie.
1. Jakie powinny być parametry Nachylenia i Poziomu krzywej grzewczej aby osiągnąć w domu temperaturę 22% i nie płacić gigantycznych rachunków za gaz. Grzejniki były dobierane na "oko" przez montującego więc raczej są przewymiarowane.
2. Piec dobrano mi za "mocny" więc czy zmniejszyć w piecu moc aby praca była efektywniejsza?
3. Czy powinno się zmienić parametr B0:0 na B0:3 aby sterownik miał wpływ na grzanie?
4. Jak obniżyć na krzywej grzewczej temperaturę na zasilaniu (teraz mam 70'C przy tem. zewnętrznej -30'C) ? Przy kotle na paliwo stałe miałem bardzo niskie temperatury w kotle więc przy temperaturze zewnętrznej -30'C wystarczy mi temperatura zasilania na poziomie 50-55'C.

Konsultant Viessmann
09-09-2021, 15:30
1.
i tu niestety jest problem. Bez obilczeń ozc i projektu instalacji ustawić krzywą grzewczą można tylko i wyłącznie metodą prób i błędów


nachylenie wylicza się na podstawie zalożeń z projektu


aby to zrobić "doświadczalnie" trzeba czasu i chęci:
- rozkęcamy na maksa wszystkie głowice
- wyłączamy wpływ temperatury pomieszczenia B0:0

i teraz mamy 2 parametry pochylenie i przesuniecie rownoległe
- na początku i końcu sezonu grzewczego (temp zew, 10 - 0*C) zmieniamy przesunięcie równoległe co 2-3 dni o 2-3*C do uzyskania temperatury komfortowej w pomieszczeniu (za zimno w pomieszczeniu krzywa rownoloegle do góry, za ciepło - w dół)
- przy dużych mrozach (temp niższe niż -10*C) zmieniamy pochylenie (za zimno zwiększamy wartoś, za ciepło zmieniejszamy) zmiany max o 0.2 co 2-3 dni

nie krecimy 2 parametrami w tym samym czasie!

2.
moc maksymalna kotła niema znaczenia gdyż i tak sam on zmoduluje do aktualnie potrzeben mocy.

3.
czy będzie włączony czy wyłączony wpływ pomieszczenia to tylko i wyłącznie decyzja użytkownika

4.
automatyka pokazuje krzywą grzewczą do -30*C w rzeczywistości max osiągany jest przy -20*C, przy większych mrozach kociol pracuje już ze stałą temepraturą.
Parametry krzywej grzewczej ustawiamy w ustawieniach obiegu grzewczego (dla kazdego z obiegów indywidualnie)

Aququ
09-09-2021, 17:20
Dziękuję za odpowiedź, chociaż jak dla mnie (laika) niewiele ona mówi. Proszę mi podpowiedzieć od jakich parametrów Nachylenia i Poziomu powinienem rozpocząć.

Aququ
13-09-2021, 10:39
1.
i tu niestety jest problem. Bez obilczeń ozc i projektu instalacji ustawić krzywą grzewczą można tylko i wyłącznie metodą prób i błędów


nachylenie wylicza się na podstawie zalożeń z projektu


aby to zrobić "doświadczalnie" trzeba czasu i chęci:
- rozkęcamy na maksa wszystkie głowice
- wyłączamy wpływ temperatury pomieszczenia B0:0

i teraz mamy 2 parametry pochylenie i przesuniecie rownoległe
- na początku i końcu sezonu grzewczego (temp zew, 10 - 0*C) zmieniamy przesunięcie równoległe co 2-3 dni o 2-3*C do uzyskania temperatury komfortowej w pomieszczeniu (za zimno w pomieszczeniu krzywa rownoloegle do góry, za ciepło - w dół)
- przy dużych mrozach (temp niższe niż -10*C) zmieniamy pochylenie (za zimno zwiększamy wartoś, za ciepło zmieniejszamy) zmiany max o 0.2 co 2-3 dni

nie krecimy 2 parametrami w tym samym czasie!

2.
moc maksymalna kotła niema znaczenia gdyż i tak sam on zmoduluje do aktualnie potrzeben mocy.

3.
czy będzie włączony czy wyłączony wpływ pomieszczenia to tylko i wyłącznie decyzja użytkownika

4.
automatyka pokazuje krzywą grzewczą do -30*C w rzeczywistości max osiągany jest przy -20*C, przy większych mrozach kociol pracuje już ze stałą temepraturą.
Parametry krzywej grzewczej ustawiamy w ustawieniach obiegu grzewczego (dla kazdego z obiegów indywidualnie)

Czy jest szansa uzyskać odpowiedź od jakich parametrów Nachylenia i Poziomu powinienem rozpocząć?

Konsultant Viessmann
13-09-2021, 21:16
poziom: 0
nachylenie: 0,9 (to będzie odpowiadało ok. 55*C na zasileniu przy -20*C)

MaciejN
23-12-2021, 07:58
Dzień dobry, mam pytanie do konsultanta Viessmanna.

- dom 170 m2 pow. grzewczej, parterowy,
- zapotrzebowanie na energię 38 kWh/rok
- rekuperacja
- tylko podlogowka
- piec Vitodens 222-F
- jeden obieg
- pogodowka
- Vitotrol 200
- podlogowka odpowietrzona
- B0:3, było B5:0 dziś zmieniłem czytając forum na B5:5.
- krzywa grzewcza 0,4; 0.
- nastawiona temperatura 21, w domu 19-20
- na podłodze 20 styropianu, na ścianach 25 styropianu + ceramika porotherm + na stropie 40 cm wełny.
- na podłodze panele o bardzo dobrych parametrach.

Zanim zmieniłem B5:0 na B5:5 w domu nie było zbyt ciepło. Teraz nie wiem jak będzie. Czytam na forum, że temperatura u pozostałych forumowiczów jest zbyt wysoka, u mnie na odwrót, zimno.

Co powinienem zrobić, jak ustawić piec. Serwisanta Viessmana ściągnąć do mojego domu graniczy z cudem. Jak już przyjdzie to jego uczeń, który mam wrażenie, nie ma pojęcia o piecu.

Proszę o pomoc.

Konsultant Viessmann
23-12-2021, 13:27
najsensowniej to by było ustawić kod B0 na wartość 0 czyli calkowicie wylaczyc wpływ temperatury pomiweszczenia oraz sprawdzić czy ustawienia krzywej grzewczej sa zgodne z projektem.
Jesli nie sa zgodne z porjektem to ustaić właściwe. W przypadku braku projektu nalezy się zglosić do autora instalacji by podal wlasciwe parametry. W przeciwnym razie zostani ezabawa metodą prób i błędów.
Serwisant tu nic nie pomoże, gdyz nie zna zalożeń instalacji.

PatiJ
04-01-2022, 16:14
Witam
proszę o informację co oznacza pojawiający się błąd: "Sygnał jonizacji SCOT rozbieżny" i błąd E8. Piec był serwisowany 10.2021r. Taki błąd już drugi raz wyskoczył w ciągu tygodnia. Naprawia go reset jednak piec nie działa w tym czasie.


pozdrawiam
Szymon

redox7
05-01-2022, 21:38
Witam
proszę o informację co oznacza pojawiający się błąd: "Sygnał jonizacji SCOT rozbieżny" i błąd E8. Piec był serwisowany 10.2021r. Taki błąd już drugi raz wyskoczył w ciągu tygodnia. Naprawia go reset jednak piec nie działa w tym czasie.


pozdrawiam
Szymon

bład oznacza, ze podczas kalibracji zmiana prądu jonizacji pomiędzy kolejnymi kalibracjami przekracza dopuszczalną wartość. Przyczyny mogą być różne najczęściej przyczyną jest to, że nie została wymieniona elektroda jonizacyjna na nową (powinna być wymieniana co roku przy przeglądzie). Jeśli elektroda była wymieniana to pytanie czy serwisant dobrze przeczyścił wszystkie styki. W najgorszym wypadku może być problem z armaturą gazową (ostatnie jednak bym odrzucił bo były by tez inne objawy)

Konsultant Viessmann
10-01-2022, 08:34
Tak jak zostało napisane powyżej prawdopodobnie błąd jest generowany przez błędny odczyt prądu jonizacji przez elektrodę. Elektrody są elementem zużywającym sie i najlepiej jak byłyby wymienieane co roku przy przeglądzie.

PatiJ
25-01-2022, 15:59
No tak. Serwisanci autoryzowani chyba chcą oszczędzić portfele klientów i nie sugerują wymiany corocznej. U mnie była wymieniana w 10.2020r.

Konsultant Viessmann
26-01-2022, 13:40
Jaka serwisant poda cenę przegladu ze wszystkimi zalecanymi częściami do wymiany to zaraz sie pojawi wpis na tym czy innym forum, że Viessmann bierze haracz a serwisanci to naciągacze... dla "świadomych" klientów jest nasza infolinia na której można uzyskacinformacjie co ile nalezy wymieniaiac i jakie części. Taką listę może tez wydrukowac kazdy serwisant który z nami współpracuje.

wojacek
22-01-2024, 19:05
DDobry,
mam pytanie dotyczące mocy grzewczej.
Ustawiłem kocioł tak: maksymalna temperatura zasilania co = 48 stopni C, maksymalna temperatura podgrzewacz cwu = 55 stopni C.
Jaka jest idea maksymalnej mocy kotła. Mój VITODENS 222-f ma moc maksymalną 19 kW, jak się będzie zachowywał przy doborze temperatur jak wyżej, jeżeli będzie ustawienie mocy 19 kW, a jak będzie się zachowywał, jeżeli moc zostanie ograniczona do 50 % maksymalnej mocy grzewczej?

Konsultant Viessmann
23-01-2024, 08:51
dobór mocy nie ma nic wspólnego z ustawieniami temepratury maksymalnej. Moc chwilowa kotła zależy w głównej mierze od róznicy między wymaganą temperaturą zasilania a aktualną temperturą wymiennika. Oznacza to, że jeśli mamy chłodny wymiennik (start kotła ) a wymagamy na instalacji wysokiej temperatury (np. podgrzew CWu) to kocioł będzie chciał osiągnąć jak najwyższą moc by jak najszybciej osiągnąć wymagany parametr. Im bardziej rzeczywista tempratura wymiennika będzie się zbliżała do wymaganej tym bardziej moc będzie zmniejszana. Po wyrównaniu obu temperatur moc bedzie tak dobierana by utrzymać wymaganą temperaturę.