PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z dużym spalaniem dobowym oraz ustawieniami sterownika



Progresiv
05-12-2017, 21:18
Witam!
Jestem bardzo świeżym "palaczem" i mam problem z ustawieniem sterownika i spalaniem dobowym.. i bardzo proszę o jakąś poradę i pomoc, ale na wstępie opisze swoja sytuacje..
Posiadam piec na Ekogroszek od producenta z Pleszewa, piec 19 kW z podajnikiem i zasobnikiem KWM-SR oraz sterownik Elektro-Miz OGNIK PLUS pid, powierzchnia do ogrzania 125m2 + CWU (6 grzejników płytowych, 2 łazienkowe oraz podłogówka na powrocie w wiatrołapie, jednej łazience oraz kuchni) dom jest ocieplony styropianem 15cm a dach wełną 20cm.

Właściwości Ekogroszku wg producenta :
- klasa - 27
- wartość opałowa min-max Mj/kg - 26.5 - 28
- popiół min-max % - 3 - 7
- granulacja od - do - 5 - 25
- spiekalność RI min-max - 5 - 20

No i teraz dochodzimy do problemu, którym jest spadanie dobowe... u mnie jest to ok 22-25 kg na dobę przy temp. +3 st... wg mnie o wiele za dużo, porównując się np. z sąsiadem, który spala przy podobnym piecu i domu max 12-16 kg..

Moje ustawienia sterownika wyglądają następująco:
- temp. kotła - 55 stC
- temp. wody -50 stC
- przerwa podawania przy pracy pieca 35 sek. (nie mogę znaleźć opcji do zwiększenia tego czasu.. podobno są jakieś sposoby z kodami ale niestety nie wiem jak i gdzie je wpisać...)
- podawanie paliwa - aktualnie 9 sek ( PP-6)
dmuchawa ustawiona na 58% przesłona otwarta na maxa (d65)

Ustawienia na podtrzymaniu:
- nastawa minimalnej mocy kotła - ni. 6 ( czyli dmuchawa zgodnie z instrukcja załącza się co 1 min i 23 sek na 6 sek)
- przerwa w podawaniu paliwa na podtrzymaniu na ustawieniu mocy kotła ni. 6 wynosi 583 sek czyli ok 9 minut i podaje paliwo przez 9 sekund

Piec wchodzi na podtrzymanie po osiegnieciu 55 st, przez nagrzanie dobije do ok 57 i zaczyna spadać, po spadku do 52,5 st zaczyna pracować aby znowu dobić do 55, pewnie to standardowa "procedura" każdego pieca ale wole to napisać:)

Jak widzicie w nazwie sterownika, posiada on opcje PID.. na tym ustawieniu piec w ogóle nie przechodzi w podtrzymanie, chodzi praktycznie 24h na dobę, dmuchawa chodzi cały czas z siła, którą ustala sterownik, podawanie paliwa jest również uzależnione od sterownika, ale zdarza się ze podaje dosłownie co 15 sekund! Jedyne co mogę zmienić z ustawieniami na PIDzie to czas podawania i moc dmuchawy, chociaż niewiem czy wprowadzone przeze mnie zmiany coś dają, bo przecież sterownik sam sobie ustala jak i kiedy ma podawać paliwo itp.

Niewiem co jeszcze mógłbym napisać, aby dokładniej zapoznać was z moim problemem, w razie co na pytanie będę odpowiadał na bieżąco :))
Bardzo proszę o pomoc w ustawieniach tego sterownika i ewentualnie podpowiedzi co mogę jeszcze zrobić żeby palić ekonomiczniej, bo z takim spalaniem chyba będę musiał kupić jakąś małą kopalnie :P