PDA

Zobacz pełną wersję : Prowadzenie kanałów wentylacji mechanicznej



gregu2
09-12-2017, 11:49
Witam,
Tak na wstępie: z budową startuję na wiosnę, teraz trwa dopieszczanie projektu. I pojawił się problem z prowadzeniem kanałów wentylacji mechanicznej. Dom będzie parterowy, niepodpiwniczony, bez poddasza użytkowego. W projekcie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem i GGWC dla tego domu mam rozprowadzenie kanałów po poddaszu nieużytkowym w osłonie 20cm wełny. Projekt robiony przez dużą firmę na "R" :) .
Przy adaptacji projektu projektant zwrócił mi uwagę na taką możliwość, że o ile w zimie ta wełna powinna wystarczająco zabezpieczyć kanały przed wychładzaniem, to w lecie- nawet pomimo izolacji wełną 20cm- z kolejnymi tygodniami gorąca w lecie ta izolacja i tak się przegrzeje- efekt będzie taki że mi będzie wiało powietrzem 40stopni (a głupio by było inwestować w glikolowy gruntowy wymiennik ciepła żeby nie móc z niego korzystać w lecie).
Projektant proponuje mi prowadzenie kanałów pod stropem a nie na stropie. Ale to z kolei wiąże się z chowaniem/zabudową. Niby kanały to PE-FLEX 63mm, ale do skrzynek rozprężnych "idzie" rura R-VENT STYRO 150mm, z którą nie będzie już tak łatwo. Wysokość stropu to 280cm.
Co myślicie? W którą opcję iść?

link2jack
09-12-2017, 11:54
Pod stropem będzie lepiej ale drożej. Przecież jakoś te kanały będziesz musial zabudować. Po stropie taniej i wygodniej. Ja bym dołożył wełny, albo zamienił wełnę na 30cm styropianu. Jaki koszt tego wymiennika glikolowego?

Kaizen
09-12-2017, 12:00
Posłuchaj speców od rekuperacji, a nie architekta.
Podał jakieś obliczenia swojej teorii?
Co miałoby zmienić poprowadzenie przewodów pod stropem, jak przy jego teorii to stropo powinien też mieć 40*?

Na stropie masz mieć tylko te 26cm wełny? Dorzuć do 40cm.

gregu2
09-12-2017, 17:56
projekt domu jest na wentylację grawitacyjną, przy zakupie projektu domu zakupiłem od razu projekt wentylacji mechanicznej.
W oryginalnym projekcie na stropie mam 30cm wełny. W projekcie wentylacji mechanicznej mam napisane "kanały na stropie izolować od góry min. 200mm wełny".

link2jack- nie robiłem jeszcze wyceny GGWC, zajmę się tym w przyszłym tygodniu - jak tylko coś dostanę to tu dodam,

Kaizen- w teorii projektanta to chodzi o to, że przy prowadzeniu kanałów na stropie, pod wełną, z czasem zacznę tracić tę odrobinę chłodu który uzyskam z GGWC, oczywiście żadnych obliczeń dla swojej teorii nie dał :( -tylko "tak wynika z jego wieloletniej praktyki", gość ma z 60-70 lat więc może wie co mówi?

Chciałbym po prostu wiedzieć co będzie lepsze- niekoniecznie tańsze

Kaizen
09-12-2017, 18:03
Kaizen- w teorii projektanta to chodzi o to, że przy prowadzeniu kanałów na stropie, pod wełną, z czasem zacznę tracić tę odrobinę chłodu który uzyskam z GGWC

Żeby tracić ten chłód, to pod wełną (zarówno rury jak i strop) muszą mieć ponad 40* zdaniem projektanta. Inaczej nie ogrzeją powietrza do takiej temperatury.
Policz, ile ciepła musiałby do takiej rur dostarczyć "piekarnik" żeby ogrzać ze 100-200m3/h powietrza przez 20cm wełny. Wtedy najmniejszym problemem byłoby dla Ciebie ogrzane powietrze z nawiewów - większym strop rozpalony jak sufit piekarnika.

A ten tekst rekuperatory.pl wstawiają standardowo.

gregu2
10-12-2017, 13:07
czyli raczej zignorować projektanta i robić tak jak w projekcie WM?
Też mi się wydawało że te 30cm wełny powinno wystarczyć ale powiem szczerze, że gość tak się wypowiadał, z takim przekonaniem że zasiał mi ziarnko niepewności. Podpierał się przy tym przykładem jakiegoś innego domu gdzie właściciel też miał prowadzone rury po stropie nieużytkowego poddasza (nieocieplone połacie dachu jak u mnie- tylko wełna na stropie) i po roku robił poważną modernizację razem ze zmianą miejsca samego rekuperatora. Nie mam możliwości potwierdzić tej historii a wiem że są ludzie którzy bardzo lubią MÓWIĆ i tworzyć swoje historyjki- byleby ich słuchać...
To co piszesz Kaizen jak dla mnie ma sens- tym bardziej że o ile w projekcie WM mam min 20cm wełny- to przecież kanały będą leżeć bezpośrednio na stropie- a cały strop będzie miał co najmniej 30cm wełny więc chyba lepiej że tej wełny od góry będzie więcej? ;)

LDP05
24-01-2018, 12:51
Jedna drobna uwaga, gdy przewody będą w warstwie izolacji i nad nimi będzie za mało wełny (mniej niż 20 cm) w tych miejscach może się gromadzić wilgoć - rura WM 17-20C a pod dachem -10, będzie się wytrącała woda. Myślę o miejscach gdzie rury są zagięte, gdzie się krzyżują itd...