PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie podłogi na parterze



creative_21
11-12-2017, 18:49
Witam

jak w temacie mam 21-22 cm na styropian, wylewkę, i parkiet
będę miał PC i ogrzewanie podłogowe po całości w jaki sposób to najlepiej rozłożyć ?

dzięki za pomoc
pozdrawiam

Kaizen
11-12-2017, 19:03
To cieniutko wychodzi. Dałbym 5+8cm EPS 0,030, 6-6,5cm wylewki.
Jak w zasięgu cenowym, to przemyślałbym pianę ZK - ze 12cm (wyjdzie ze 120zł/m2) i centymetr grubszą wylewkę.

cezary.pl
11-12-2017, 19:11
6 lat na forum i nie wiesz?:)

*chudziak, myślę że na poziomie ściany fundamentowej.
*na chudziak folia do oczek wodnych sklejona z izolacją p-wilgoci ścian budynku
*14 cm płyty PIR, w połowie jej wysokości, na dystansach rurki ZW, CWU ewentualnie OC jak nie ma pod chudziakiem
*szpary zasypane perlitem
*folia w kratkę do rurek podłogówki + pianka dylatacyjna ścian z fartuchem
*wylewka anhydrytowa, lub wysypka z miksokreta.

Pozdrawiam
Cezary

creative_21
11-12-2017, 19:33
ciężko się robi w płycie pir miejsca pod rurki ??

kulibob
11-12-2017, 19:40
Jak masz możliwość to idź w PIR.
Mi też trochę zabrakło i mam 9 grafitu i 3 podkładowego z odblaskiem. Jakiegoś szału to nie robi

matiix
11-12-2017, 20:07
Witam, jak w temacie mam 21-22 cm na styropian, wylewkę, i parkiet
będę miał PC i ogrzewanie podłogowe po całości w jaki sposób to najlepiej rozłożyć ?
Kurcze ja mam 18 i się nie martwie. 10 raczej XPSa , 7 wylewka i 1cm podłoga

Kaizen
11-12-2017, 20:19
Kurcze ja mam 18 i się nie martwie. 10 raczej XPSa , 7 wylewka i 1cm podłoga

Parkiet 1cm?
Po co XPS jak jest on ze 2x droższy od EPS 80 a w tym miejscu nie ma żadnych zalet względem EPS? I praktycznie nie ma wyboru przy lambdzie <=0,03

cezary.pl
11-12-2017, 21:00
ciężko się robi w płycie pir miejsca pod rurki ??

Płytę PIR tnie się doskonale ręczną piłą do drewna. Jak byś ciął balsę. Ja przykładałem (przysuwałem) płyty do rur, ocieplałem szarą otuliną (zbędne) i puste przestrzenie uzupełniałem pianką z puszki. Dzisiaj zastosowałbym perlit. Oczywiście mowa o rurociągach zimnej wody i ciepłej użytkowej. W tej warstwie izolacji ułożyłem też rurociągi odkurzacza centralnego, a łatwiej byłoby pod chudziakiem, tak jak kanalizację. Folię w kratkę, szczelnie sklejałem, a do ścian, na gorący klej, montowałem taśmę pianki dylatacyjnej z fartuchem folii klejonej do foli w kratkę. Do wylewki anhydrytowej trzeba szczelności tych połączeń.

Pozdrawiam
Cezary

tomraider
11-12-2017, 21:04
W tej warstwie izolacji ułożyłem też rurociągi odkurzacza centralnego, a łatwiej byłoby pod chudziakiem, tak jak kanalizację.

Oba rozwiązania niefortunne, skraplanie wody w rurach nieuniknione. Prawidłowo takie rury prowadzi się górą.

cezary.pl
11-12-2017, 21:22
Oba rozwiązania niefortunne, skraplanie wody w rurach nieuniknione. Prawidłowo takie rury prowadzi się górą.

Tak? To podłączę odkurzacz przystosowany do zaciągania wody.:D
Masz w domu, używasz OC? Gniazda odkurzacza mają szczelne zatyczki.

Pozdrawiam
Cezary

tomraider
11-12-2017, 21:56
Gniazda odkurzacza mają szczelne zatyczki.
Skraplanie nastąpi podczas odkurzania.Szczelne zatyczki gniazd uniemożliwiają wyschnięcie rur po odkurzaniu.
Pozdrawiam Tomraider

cezary.pl
11-12-2017, 22:15
Skraplanie nastąpi podczas odkurzania.Szczelne zatyczki gniazd uniemożliwiają wyschnięcie rur po odkurzaniu.
Pozdrawiam Tomraider

Obyśmy tylko takie błędy budowlane popełniali.:D

tomraider
11-12-2017, 22:19
Obyśmy tylko takie błędy budowlane popełniali.:D

Na szczęście struga idzie środkiem więc skraplania będzie tyle co kot napłakał. Ja też popełniłem parę błędów na budowie. Każdemu się zdarza.
Pozdrawiam Tomraider.

creative_21
12-12-2017, 18:14
tak liczę że:
przy płycie pir wyjdzie przy warstwach 8cm i 6cm - 102zł/m2,
a przy piance 120zł/m2 przy 12cm ( tylko tutaj chyba odchodzi izolacja chudziaka ?? )

jeżeli chodzi o płyty pir to raczej chodziło mi o wycinanie, wypalanie rowków w tych płytach jak to wygląda ??
chcę położyć rurki do OC i teraz tak kłaść je na chudziaku czy w warstwie styropianu ??

na górze mam 14cm i muszę zmieścić w tym rury do WM jak to rozplanować ??

jaroWy
12-12-2017, 18:34
na górze mam 14cm i muszę zmieścić w tym rury do WM jak to rozplanować ??[/QUOTE]

Flex 75 na stropie i 6 cm styro dojeżdżasz do rur z boku. Można dać styropian akustyczny tłumiący.

cezary.pl
12-12-2017, 22:42
tak liczę że:
przy płycie pir wyjdzie przy warstwach 8cm i 6cm - 102zł/m2,
a przy piance 120zł/m2 przy 12cm ( tylko tutaj chyba odchodzi izolacja chudziaka ?? )

jeżeli chodzi o płyty pir to raczej chodziło mi o wycinanie, wypalanie rowków w tych płytach jak to wygląda ??
chcę położyć rurki do OC i teraz tak kłaść je na chudziaku czy w warstwie styropianu ??

na górze mam 14cm i muszę zmieścić w tym rury do WM jak to rozplanować ??

Są producenci w Polsce gdzie kupisz płytę PIR o grubości 14 cm i będzie taniej niż gr. 8 cm i 6 mc. Nie podam gdzie, bo mi za to nie płacą.;)
Natryskiwana twarda pianka nie czepia się folii PE i jak podałeś kosztuje 1000 zł/m3.
I napisałem Ci że płytę tnie się piłą do drewna.

Pozdrawiam
Cezary

creative_21
13-12-2017, 15:58
Są producenci w Polsce gdzie kupisz płytę PIR o grubości 14 cm i będzie taniej niż gr. 8 cm i 6 mc. Nie podam gdzie, bo mi za to nie płacą.;)
Natryskiwana twarda pianka nie czepia się folii PE i jak podałeś kosztuje 1000 zł/m3.
I napisałem Ci że płytę tnie się piłą do drewna.

Pozdrawiam
Cezary

co do płyt chodziło mi o wycinanie rowków
https://www.youtube.com/watch?v=WiRyJQXyuQ8

czy tak się w nich da łatwo operować jak w styropianie ?

Wiem że ci nie płacą ale na priv możesz wysłać jak masz ochotę ;)

cezary.pl
13-12-2017, 19:38
Takich rowków nie wycinałem. Pisząc o rurach ZWU i CWU na dystansach miałem na myśli mocowanie do chudziaka n/p uchwytów (obejm) na kołki rozporowe. Tak, aby oś rury była w połowie ocieplenia (7cm). Dopiero do tak zamocowanego rurociągu dosuwałem z obu stron płyty, a przerwy uzupełniałem pianką z puszki.
Rurki wystarczy zamocować tylko w takim stopniu, aby zachować ich poziom i żeby nie przeszkadzały w układaniu płyt. Czyli uchwyty rzadko, a gdzie się da podpórki ze ścinków PIR.
PIR nie topi się jak styropian. Jeśli już to się pali ze źródłem ognia i zwęgla.

Pozdrawiam
Cezary