PDA

Zobacz pełną wersję : Z ekogroszku na pompę -jak obliczyć zapotrzebowanie?



comin
14-12-2017, 18:38
Witam
Mam przed sobą Świadectwo Charakterystyki Budynku z którego wynika że
Roczna obliczeniowa ilość nośnika energii (ekogroszek) to 4,600kg
3 sezony mam za sobą i faktycznie zużywam tyle węgla co w tym świadectwie.

Dom 180 użytkowej, duże okna, wentylacja grawitacyjna, podłogówka na 70% powierzchni
pozostałe 30% grzejniki które w ciągu roku wchodzą na temp. powyżej 35c najwyżej przez 1 miesiąc.

Czy na tej podstawie można obliczyć potrzebną moc pompy ciepła PW ?

map78
14-12-2017, 19:19
Witam
Mam przed sobą Świadectwo Charakterystyki Budynku z którego wynika że
Roczna obliczeniowa ilość nośnika energii (ekogroszek) to 4,600kg
3 sezony mam za sobą i faktycznie zużywam tyle węgla co w tym świadectwie.

Dom 180 użytkowej, duże okna, wentylacja grawitacyjna, podłogówka na 70% powierzchni
pozostałe 30% grzejniki które w ciągu roku wchodzą na temp. powyżej 35c najwyżej przez 1 miesiąc.

Czy na tej podstawie można obliczyć potrzebną moc pompy ciepła PW ?

Obliczyć nie, ale oszacować można. Jeśli chcesz obliczyć to zleć profesjonalny audyt OZC. Natomiast oszacować na podstawie dotychczasowego zużycia jak najbardziej można, już tak na oko widać, że taka pompa jaka moja spokojnie da sobie radę. Ja też kiedyś spalałem 4-4,5t ekogroszku ;)

comin
14-12-2017, 20:57
Mówisz że 9kw wystarczy? Zastanawiałem się nad 12...
A jeśli przyjąć pompę woda-woda też te 9 by starczyło?

okobar
14-12-2017, 21:19
Mówisz że 9kw wystarczy? Zastanawiałem się nad 12...
A jeśli przyjąć pompę woda-woda też te 9 by starczyło?

większa to większa pewność :P ale i większe koszty

a pompa woda=-woda? wiem ze istnieją ale nie spotkałem ani nie widzialem na żywo :P

Konsultant Viessmann
15-12-2017, 11:33
Mówisz że 9kw wystarczy? Zastanawiałem się nad 12...
A jeśli przyjąć pompę woda-woda też te 9 by starczyło?


Witam,
Polecam w tym temacie kontakt ze specjalistami. Dobiorą urządzenie profesjonalnie, na podstawie wizyty w obiekcie i wywidu z Tobą. Możesz ich znaleźć TUTAJ. (https://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html) Zawsze możesz również zapytać o bezpłatną, niezobowiązującą wycenę!
Rozważałeś w ogóle produkty firmy Viessmann?
Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie pomp ciepła Viessmann - rodzina Vitocal - zapraszam do kontaktu i służę pomocą!

Pozdrawiam!

dar3k
15-12-2017, 13:06
Mówisz że 9kw wystarczy? Zastanawiałem się nad 12...
A jeśli przyjąć pompę woda-woda też te 9 by starczyło?
Ja na swoje potrzeby zrobiłem prosty arkusz w excelu.
https://drive.google.com/file/d/0B7AF2MKBTX96OUZKbmM0OEdfMW8yM1lkbVdiUHlMdDJudU4w/view
Musisz znać powierzchnie ścian zew., grubość warstw i lambdę dla każdej z nich, powierzchnię okien drzwi, bramy itp podstaw swoje dane i obliczysz ilość kWh strat jakie masz u siebie. Nie są uwzględnione starty na wentylację, ani zyski bytowe jest to bardzo zgrubna kalkulacja ale myślę, że pomoże.

CNC_POMPY_CIEPLA
17-12-2017, 19:59
ja polecam jeszcze kalkulator na mojej stronie:
http://cncpompyciepla.pl/kalkulator/
polepszona wersja ze strony ciepło właściwe

comin
18-12-2017, 15:28
Bez sensu
Wiem ile zużywam energi (węgla)
znam sprawność kotła
więc po co robić zawiłe obliczenia strat ciepła budynku?
Zresztą te kalkulatorki są śmieszne. np ilość okien
ktoś ma 10 dużych okien 3x2 a ktoś ma 10 okien 0,5x1 i będzie miał taki sam wynik

bobrow
18-12-2017, 15:44
Bez sensu
Wiem ile zużywam energi (węgla)
znam sprawność kotła
więc po co robić zawiłe obliczenia strat ciepła budynku?
Zresztą te kalkulatorki są śmieszne. np ilość okien
ktoś ma 10 dużych okien 3x2 a ktoś ma 10 okien 0,5x1 i będzie miał taki sam wynik

Witam ,
mi też się wydaje ,że 9kW starczy- jak chcesz zapas to zastanów się nad 9kW T-capem (nie wiem jak teraz jest -wiem ,że dwu wiatrakowa wersja powinna być), bo wyciąga 12 kW (taki sam wymiennik i sprężarka jak w 12kW-do tego sam sprawdziłem na ciepłomierzu moc , prawie 12kW mocy trwałej...)
pzdr

Pratchawiec
18-12-2017, 16:02
Bobrow

Te 12 kW i nawet więcej T_cap 9 daje w sposób trwały, ale przy temp. zewnętrznych powyżej 10*.
Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku grzania CW od wiosny do jesieni, jeśli masz w baniaku dużą wężownice, która jest w stanie to ciepło odebrać.
W przeciętnych warunkach system nieuchronnie po pewnym czasie obcina moc do katalogowych ok.9 kW.

Wpis dotyczy oczywiście grzania bez wsparcia grzałki.

Pozdrawiam

Ptatchawiec

CNC_POMPY_CIEPLA
18-12-2017, 16:13
Bez sensu
Wiem ile zużywam energi (węgla)
znam sprawność kotła
więc po co robić zawiłe obliczenia strat ciepła budynku?
Zresztą te kalkulatorki są śmieszne. np ilość okien
ktoś ma 10 dużych okien 3x2 a ktoś ma 10 okien 0,5x1 i będzie miał taki sam wynik

Kaloryczności węglą nie znasz, albo wydaje Ci się że znasz.
Sprawność kotła, jak jest to podawana jak jest nowy i w optymalnych warunkach.
Pamiętaj że jest to deklaracja sprawności a nie jest to poparte testami przez niezależne ośrodki badawcze jak w przypadku pomp ciepła.

Bardzo dużo korzystam z tego kalkulatora i mam bardzo małe rozbieżności jak jest dobrze wypełniony.

bobrow
18-12-2017, 16:28
Bobrow

Te 12 kW i nawet więcej T_cap 9 daje w sposób trwały, ale przy temp. zewnętrznych powyżej 10*.
Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku grzania CW od wiosny do jesieni, jeśli masz w baniaku dużą wężownice, która jest w stanie to ciepło odebrać.
W przeciętnych warunkach system nieuchronnie po pewnym czasie obcina moc do katalogowych ok.9 kW.

Wpis dotyczy oczywiście grzania bez wsparcia grzałki.

Pozdrawiam

Ptatchawiec

Pratchawiec,
zgadza się -dodam tylko ,że większa wężownica CWU to szybszy czas zagrzania zasobnika (no i COP) .Ma to praktyczne uzasadnienie-np u mnie 35-40 min i ponownie woda ciepła płynie w kranie...
Dodatkowym atutem 9 kW T-capa (przepraszam ,że ciągle "t-capuje"-po prostu nie znam innych PC PW) są lepsze COP-y od 12kW
pzdr

TwojPan
18-12-2017, 17:13
Prachtawiec,są firmy produkujące dedykowane zbiorniki dla PC z rozbudowaną wężownicą,lub dwoma.Ja dodatkowo zamówiłem z wężownicą solarną która pracuje razem z dedykowaną.Tak ma np.Joule Heat Pumpa,ale pewnie wiesz ;)

Pratchawiec
18-12-2017, 17:58
Macie rację Panowie MP i Bob

Mam świetny zbiornik, z podwójną wężownicą, spiętą równolegle dla dla zmniejszenia oporów.
Jedyny jego mankament, to łączna powierzchnia w/w wężownicy wynosząca zaledwie 1,4 m2.

Skutki?
1. Woda grzeje się wolniej, zależnie od wyziębienia 30-50 min. Nie jest to dla mnie istotny problem, jest nas dwoje a deszczownicy i wanny w praktyce nie używamy.
2. Woda grzeje się z mniejszym COP. Minimalna moc PC przy grzaniu CW to ok. 2,7 kW..
Oddawana przez PC do baniaka, w zależności od etapu grzania wynosi od 7,2 do 4,5 kW w końcowym stadium.

Gdybym miał wężownicę o pow. ok. 2,0 m2 potrafiłaby ona przejąć w całości ciepło dostarczone przez PC.

W ostatecznym rachunku nie jest to dla mnie żaden problem, bowiem miesięczne zużycie energii na CWU szacuję na 60-90 kWh zależnie od pory roku.
Było trochę więcej, ale zmniejszyłem częstotliwość grzania od jednego razu dziennie.
Średni COP dla CWU waha się wokół 2,5, przy czym nie mam tego odrębnie opomiarowanego.

Pozdrawiam

Pratchawiec

TwojPan
18-12-2017, 18:29
Nie sprawdzałem jak długo grzeje CWU do ok.43deg.Nie mam porównania.Mam taki śmieszny tryb Eco w grzaniu CWU.Ustawiasz np.48 deg,a grzeje do 43deg.Musi mieć ponad 5 stopni różnicy pomiędzy wł/wył grzania.Tak jest fabrycznie,zakres regulacji od 0-10 deg.Według uznania.
Dziękuję za wyjaśnienie tematu deszczownicy-to chyba w Twouch postach przeczytałem. Już wiem dlaczego woda jest z niej chłodniejsza niż ze słuchawki :)
Myślałem że coś nie tak z termostatem.

Konsultant marki Junkers
15-01-2018, 13:24
Witam
Mam przed sobą Świadectwo Charakterystyki Budynku z którego wynika że
Roczna obliczeniowa ilość nośnika energii (ekogroszek) to 4,600kg
3 sezony mam za sobą i faktycznie zużywam tyle węgla co w tym świadectwie.

Dom 180 użytkowej, duże okna, wentylacja grawitacyjna, podłogówka na 70% powierzchni
pozostałe 30% grzejniki które w ciągu roku wchodzą na temp. powyżej 35c najwyżej przez 1 miesiąc.

Czy na tej podstawie można obliczyć potrzebną moc pompy ciepła PW ?

Witam,

Na podstawie OZC można dobrać każdego typu rozwiązanie ogrzewania, ponieważ określa ono zapotrzebowanie na energię budynku. Dobrze, że wykonał Pan OZC. Dzięki niemu możliwy będzie dobór pompy o odpowiedniej mocy.
W sprawie doboru pompy zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów wraz z ich miejscem zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła z rodziny Supraeco: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

asolt
15-01-2018, 19:27
Witam,

Na podstawie OZC można dobrać każdego typu rozwiązanie ogrzewania, ponieważ określa ono zapotrzebowanie na energię budynku. Dobrze, że wykonał Pan OZC. Dzięki niemu możliwy będzie dobór pompy o odpowiedniej mocy.
W sprawie doboru pompy zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów wraz z ich miejscem zamieszkania, którzy pomogą z doborem odpowiedniego urządzenia oraz wykonają instalację. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie pomp ciepła z rodziny Supraeco: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Konsultant tak znanego producenta powienien wiedziec ze ze swiadectwa enegetycznego budynku nie dowie sie jakie projektowe obciązenie cieplne ma ów budynek. Posiadacz swiadectwa nie podał ze ma wykonane ozc, a tylko swiadectwo energetyczne.