PDA

Zobacz pełną wersję : rynny opadowe,rzygacze



AgaAZ
15-12-2017, 15:35
Witajcie!odebrałam od Dewelopera mieszkanie,przy odbiorze zgłosiłam błąd projektowy,a mianowice woda z dwóch rzygaczy leje się prosto na moją poręcz a przez to i na balkon.Rzygacze są za krótkie,natomiast Deweloper nie chce tego uznać twierdząc,że balkon jest po to,aby na niego padało (dodam,że jest to piętro pośrednie).Czy może ktoś ma pomysł jaką argumentację użyć,czy są jakieś przepisy mówiące o rzygaczach etc?z góry dziękuję!

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-12-2017, 16:18
- ... szczerze mówiąc nie spotkałem w przepisach budowlanych " rzygaczy ", natomiast na 100% w Warunkach Zabudowy dla tego budynku ( lub Wypisie z Planu Miejscowego ) jest mowa o odprowadzaniu wody deszczowej/ Może to być np. teren biologicznie czynny, kanalizacja deszczowa, ... inne, ale na pewno nie balkon ! projekt musi być zgodny z Warunkami Zabudowy, a jego realizacja zgodna z projektem ( za co odpowiada kierownik budowy )
- jest taki moim zdaniem podstawowy przepis Ustawy Prawo Budowlane, cytat :

" Art. 5. 1. Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych określonych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG (Dz. Urz. UE L 88 z 04.04.2011, str. 5, z późn. zm.), dotyczących:
a) nośności i stateczności konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) higieny, zdrowia i środowiska,
d) bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektów,
e) ochrony przed hałasem,
f) oszczędności energii i izolacyjności cieplnej,
g) zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych;
2) warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, w szczególności w zakresie:
a) zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa, przy założeniu efektywnego wykorzystania tych czynników,
b) usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów;
2a) możliwość dostępu do usług telekomunikacyjnych, w szczególności w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu;
3) możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego;
4) niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;
5) warunki bezpieczeństwa i higieny pracy;
6) ochronę ludności, zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej;
7) ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz obiektów objętych ochroną konserwatorską;
8 ) odpowiednie usytuowanie na działce budowlanej;
9) poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej;
10) warunki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób przebywających na terenie budowy. "

- zaznaczyłem istotne fragmenty

AgaAZ
04-01-2018, 15:26
Bardzo dziękuję za poradę!