PDA

Zobacz pełną wersję : Odpadająca farba z regipsu



afro100
17-12-2017, 16:29
Witam wszystkich,

przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania, zdecydowałem się odmalować troch zabrudzone ściany. Bez specjalnych konsultacji z fachowcami kupiłem farbę Dulux, wałki i przemalowałem wszystkie pomieszczenia, bez zdrapywania starej farby, bez gruntowania, bezpośrednio na starej farbie. Niestety nie na wszystkich ścianach to się powiodło - na 1 ściance działowej z karton-gipsu farba mocno spuchła, porobiły się pęcherze i po wyschnięciu można było zdejmować ją płatami. Wszystko byłoby ok, gdyby chciała tak zejść z całej powierzchni, ale udało mi się zerwać jedynie 3 pionowe pasy, pozostałej farby nie da się ruszyć nawet skrobaczką do farb, bo wcina się w powierzchnie regipsu i go uszkadza.

Efekt jak na zdjęciach:
403334
403335
403336

Pytania:

Jak to najprościej naprawić? Tzn. wyrównać i pomalować, żeby się trzymało?
Czy trzeba usuwać tę starą farbę jednak, skoro się mocno trzyma? Jak to zrobić skutecznie na regipsie?
Czy może uzupełnić te zdarte pasy gładzią, wyszlifować na równo ze starą farbą, zagruntować całość i malować?
Jak i czym szlifować? Nie mam dostępu do żadnych maszyn typu szlifierka oscylacyjna itp. Mam tylko klasyczną wiertarkę.



Przeczytałem już opisy różnych metod i nie wiem, która z nich będzie odpowiednia. Z góry dzięki za profesjonalne porady dla laika!

Pozdrawiam
Bartek

E-Rzecznik Śnieżka
31-12-2017, 15:58
Szanowny Panie,

najlepszym rozwiązaniem będzie przeszlifowanie całej powierzchni papierem ściernym, dokładne jej odpylenie i zagruntowanie gruntem ACRYL-PUTZ® GU 40, a następnie całościowe nałożenie gładzi. Jeśli stara powłoka malarska dobrze się trzyma, to nie ma konieczności jej usuwania. Do gładzenia ścian polecam zastosowanie wykończeniowej gładzi szpachlowej ACRYL-PUTZ® FS 20 FINISZ. Najlepiej nałożyć ją w dwóch warstwach. Po wyschnięciu gładź można przeszlifować papierem ściernym. Kolejny krok to dokładne odpylenie podłoża i nałożenie jeszcze cienkiej warstwy wcześniej wykorzystywanego gruntu. Końcowy etap to nałożenie farby podkładowej i farby nawierzchniowej.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka

afro100
01-01-2018, 10:39
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Proszę jeszcze tylko o sugestię jakiego papieru ściernego najlepiej użyć? Czy są jakieś przyrządy/uchwyty, do których taki papier można zamocować czy trzyma się go po prostu w ręku i w ten sposób szlifuje?

mlukasiewicz
02-01-2018, 10:50
Są w marketach packi do których można przyczepić papier ścierny.

Murraty
19-02-2018, 14:15
najlepiej zniszczyć tą powłokę i jeszcze raz pomalować, wygładzić ściane ;)

wojtf23
19-02-2018, 19:30
Jeżeli malowałeś wałkiem weź kup siatkę ścierną na packę i przejedź tam gdzie było malowane. Dlaczego?? Bo jak wyrównasz gładzią to się scali przy szlifowaniu a tak jak byś nie wyszlifował pomalowanego to tam gdzie będziesz miał gładź wyszedł by mniejszy baranek z wałka a tak jak wyrównasz będzie tak samo. Weź pierwsze zagruntuj to najzwyklejszym gruntem najlepiej rozcieńczonym. Kup dobrą gładź np. fransucką. Potem kup sobie takie gąbki ścierne z ziarnem 180 do góry najlepiej jeżeli dobrze pamiętam to 220 bo fransucka jest miękka i równaj to z lampką przykładając do ściany. W tedy będziesz pewny że wyjdzie idealnie płasko i nawet jak byś dał tam kinkiet czy przyświeci słońce nie będzie widać nic kompletnie że coś się stało. Potem znów zagruntuj ale już grunt wymieszaj z farbą białą oczywiście nie lateksową. I na to już na gotowo farba. Oczywiście odczekać między gruntem a gotową warstwą żeby nie odparzyło.