PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki agregat - moc



Jinikao
17-12-2017, 18:22
Witam. Przeczytałem 20 stron tutaj i nie znalazłem podobnego tematu. Planuję w domu instalacje elektryczna podłączyć pod agregat w razie "W"


Prąd do domu mam doprowadzony 3F 17.3kW, jednak urządzeń które będą "chodziły" na ewentualnym podtrzymaniu nie będę miał na 400V, bo na stałe tylko indukcja będzie podłączona pod 3F, a w razie awarii będę miał w piwnicy piec na butle gaz, więc nie potrzebuje go podłączać.

Przełącznik zasilania jaki planuję zastosować to Hager SF463, decyzja ta zapadła po przeczytaniu kilku wątków i porad które tam znalazłem.

Teraz pytanie, agregat o jakiej mocy kupić, czy są potrzebne jakieś specjalistyczne, jestem w tym temacie zielony, a na pewno by taki temat wielu osobą pomógł.

Lista urządzeń, które będą na stałe podłączone do agregatu w razie awarii
-Pompa ciepła Panasonic T-cap 9kW + kotłownia
-Rekuperator Zehnder 350
-Rolety zewnętrzne - 11 sztuk, plus sterowniki do nich, BlueBox Shutter o poborze mocy<1W
-Lodówka
-Router Wi-Fi
-Oświetlenie, ok 10 żarówek LED
-Laptop x2
Oczywiście żarówki i rolety nie będą używane cały czas

Czy na podstawie danych, które tu umieściłem, można jakoś mi doradzić?

Kaizen
17-12-2017, 18:37
Prąd do domu mam doprowadzony 3F 17.3kV,

17300V? Wow.


indukcja będzie podłączona pod 3F,

Jaką znasz indukcję na 3f? Ja takiej nie znalazłem - te, co znalazłem to 2x230V chciały. Z możliwością zmostkowania.



-Pompa ciepła Panasonic T-cap 9kV + kotłownia

Kolejne wow.

Nie możesz podłączyć miernika i wyłączyć urządzenia, które nie będą odpalane w razie W? I po kilku(nastu) godzinach sprawdzić maksymalną moc pobieraną?

I dodać moc grzałek w PC, jeżeli nie odpaliły w trakcie testów a jest w takowe zaopatrzona.

Jak masz regularne, dłuższe pady prądu i będziesz od czasu do czasu korzystał z agregatu, to OK.
Ale jak to ma być na wszelki przypadek, i może skorzystasz za rok, może za pięć, a może wcale - to lepiej IMO będzie skorzystać z wypożyczalni. Bo o agregacie wcześniej czy później zapomnisz i nie używany, ze starym paliwem odmówi współpracy, gdy będzie akurat potrzebny.

Jinikao
17-12-2017, 18:55
17300V? Wow.



Kolejne wow.

.

Ładnie się tak śmiać z chochlika??:)

emigrus
17-12-2017, 20:34
...bo na stałe tylko indukcja będzie podłączona pod 3F, a w razie awarii będę miał w piwnicy piec na butle gaz, więc nie potrzebuje go podłączać.

Z tego co mi wiadomo nie ma indukcji, które korzystają z napięcia miedzyfazowego 400 V. Palniki są rozłożone na dwie lub trzy fazy. Producenci a raczej sklepy internetowe wprowadzają w błąd, że to wymaga zasilania 400 V. Bardziej chodzi o to, że należy dociągnąć przewód 5-żyłowy.
Agregat stacjonarny, przystosowany do zasilania budynku to koszt kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ty pewnie chcesz zasilać dom agregatem w układzie IT do elektronarzędzi? To już Twój problem co kupisz i co zrobisz. Nie zapomnij o tym, że agregat musisz zgłosić do ZE. SF463 to dobry wybór. Całkowite odcięcie od sieci i zwłoka czasowa dla biegunu N.

Jinikao
17-12-2017, 20:55
Z tego co mi wiadomo nie ma indukcji, które korzystają z napięcia miedzyfazowego 400 V. Palniki są rozłożone na dwie lub trzy fazy. Producenci a raczej sklepy internetowe wprowadzają w błąd, że to wymaga zasilania 400 V. Bardziej chodzi o to, że należy dociągnąć przewód 5-żyłowy.
Agregat stacjonarny, przystosowany do zasilania budynku to koszt kilkunastu a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ty pewnie chcesz zasilać dom agregatem w układzie IT do elektronarzędzi? To już Twój problem co kupisz i co zrobisz. Nie zapomnij o tym, że agregat musisz zgłosić do ZE. SF463 to dobry wybór. Całkowite odcięcie od sieci i zwłoka czasowa dla biegunu N.
Czyli od rozdzielnicy muszę po prostu poprowadzić kabel 5 zyłowy? Bo na indukcję będe miał osobny obwód oczywiście. To w sumie nie wiem po co składałem wniosek o 3fazy:P

Remiks
17-12-2017, 21:01
Czyli od rozdzielnicy muszę po prostu poprowadzić kabel 5 zyłowy? Bo na indukcję będe miał osobny obwód oczywiście. To w sumie nie wiem po co składałem wniosek o 3fazy:P

Po to bys nie musial ukladac WLZ 3x 35mm2 ;-)

emigrus
17-12-2017, 21:39
Czyli od rozdzielnicy muszę po prostu poprowadzić kabel 5 zyłowy? Bo na indukcję będe miał osobny obwód oczywiście. To w sumie nie wiem po co składałem wniosek o 3fazy:P
Jak to będzie pod zabudowę to nie zapomnij o oddzielnym obwodzie dla piekarnika, który będzie pod indukcją. O ile masz w planie piekarnik. Potrzebne 3 fazy bo na jednej byś dostał przydział mocy max 5,5 kW. W każdym razie u mnie tak jest(PGE).
Hmm, kupiłeś Panasonic T-cap 9kW jednofazowy?! Oszalałeś? Masz 3 fazy to się kupuje trójfazową PC. Albo coś źle wywnioskowałem. Bo zakładałeś, że indukcja to 400 V, więc w razie czego nie będziesz jej używać to rozumiem chcesz kupić agregat jednofazowy. Tym agregatem chcesz zasilać pompę ciepła.

-voymar-
17-12-2017, 21:50
Jak to będzie pod zabudowę to nie zapomnij o oddzielnym obwodzie dla piekarnika, który będzie pod indukcją. O ile masz w planie piekarnik. Potrzebne 3 fazy bo na jednej byś dostał przydział mocy max 5,5 kW. W każdym razie u mnie tak jest(PGE).
Hmm, kupiłeś Panasonic T-cap 9kW jednofazowy?! Oszalałeś? Masz 3 fazy to się kupuje trójfazową PC. Albo coś źle wywnioskowałem. Bo zakładałeś, że indukcja to 400 V, więc w razie czego nie będziesz jej używać to rozumiem chcesz kupić agregat jednofazowy. Tym agregatem chcesz zasilać pompę ciepła.

9 kW to moc pompy a nie pobór . Pobór takiej pompy ok 2,5 kW przy A -7 W 35*C

emigrus
17-12-2017, 21:55
Fakt, to moc grzewcza. Hmm, mimo wszystko po co obciążać jedną fazę jak można 3. Jak jeszcze dojdzie awaryjnie grzałka.

Kaizen
17-12-2017, 22:04
Hmm, kupiłeś Panasonic T-cap 9kW jednofazowy?! Oszalałeś? Masz 3 fazy to się kupuje trójfazową PC.

Mi bardziej pasuje przeciwne zdanie. Trzy fazy = marzniesz, jak zabraknie jednej (powiedzmy - niektóre PC mają niby podłączenie trzyfazowe, ale sprężarka chodzi na jednej, a reszta jest do grzałek).. Na asymetrię faz też podobno sprężarki są wyjątkowo wrażliwe.

adam_mk
17-12-2017, 22:27
Duża cysterna zakopana w gruncie i agregat dizlowski.
Można... Tylko po co?

JAK DŁUGO masz zamiar latać na agregacie?
2 godziny na rok?
Każdy dobry...
Tydzień non stop?
Nie stać Cię...

Adam M.

emigrus
17-12-2017, 22:42
Z dieslami trzeba uważać bo zamiast ropy będzie szlam. Dla potrzeb domowych lepiej mieć agregat na benzynę.

mistalova
18-12-2017, 07:42
Chyba, ze autor chce podejsc do tematu kompleksowo.
Robilem kiedys przy gwarantowanym zasilaniu i tam sprawa wygladala prosto - co dwa tygodnie reczny rozruch, praca prez godzine, a nastepnie wymiana pozostalego paliwa (diesel) na nowe.
Tylko, ze koszt takiej instalacji to szesc cyfr...

Prosciej kupic maly generatorek do 10kpln i w razie potrzeby odpalic go na podworku i dociagnac prad przedluzaczem do domu - lodowka, TV, czy nawet czajnik da sie odpalic.

adam_mk
18-12-2017, 09:07
Plany są bogate.
Na pełne rezerwowe zasilanie.
Dlatego cysterna, praca dobę na agregacie co kwartał, wymiana paliwa...
Pisałem... śmiertelnika nie stać...

Kupić cokolwiek na te kilka trudnych godzin.
O zasilaniu PC zapomnieć. Nie wyziębi się aż tak bardzo w czasie awarii.
No, chyba, ze chałupa wiatrem podszyta.

Adam M.

Stermaj
18-12-2017, 11:33
A dołożę swoje 3 grosze.
Tak jak pisał adam_mk nie nastawiaj się na zasilanie wszystkiego i to jeszcze jednocześnie.
Kup agregat benzynowy 1 fazowy o mocy przynajmniej 3kW dla pracy ciągłej.
Wystarczy Ci do zasilania w razie awarii sieci.
W czasie awarii sieci nie będziesz używał wszystkich urządzeń jednocześnie.
O zasilaniu pompy ciepła zapomnij, dom dobrze ocieplony wytrzyma i całą dobę bez ogrzewania, możesz sobie awaryjnie włączyć grzejnik elektryczny 2kW .
Sposób postępowania podczas zasilania z agregatu:
Nie używać jednocześnie takich urządzeń jak: czajnik, żelazko, piekarnik., indukcja i innych, które pobierają ponad 1,5kW .
Czyli chcemy zrobić sobie kawy wyłączamy np grzejnik jak jest używany, 10 minut i można ponownie włączyć grzejnik.
Jak chcemy użyć kuchenki indukcyjnej to pamiętajmy, że można włączyć tylko 1 "palnik".
Tak postępując można przeżyć trudny okres braku zasilania z sieci.
Pozostałe "drobne" urządzenia mogą pracować jednocześnie.

adam_mk
18-12-2017, 12:13
NA WSZYSTKIE ŚWIĘTOŚCI ŚWIATA!!!
Nie podłączaj agregatu do instalacji domowej!!!!!!!!!!!!
Praca tylko z przedłużacza!
Zasilił byś linię "wstecz" i jeszcze jaki "naprawiacz" ze słupa spadnie...

Są specjalne łączniki sieć- agregat które na podanie na linię miejską napięcia z agregatu nie pozwalają.
WTEDY agregat podłączasz do takiego łącznika.
Obsługiwany jest RĘCZNIE.
To TY w pełnej świadomości zasilasz dom ALBO z sieci ALBO z agregatu.

Adam M.

emigrus
18-12-2017, 12:30
Przecież autor tematu kupi SF463 co jest prawidłowym przełącznikiem sieć-agregat. Całkowite odizolowanie sieci od agregatu. To najmniejszy problem. Co z ochroną przeciwporażeniową? Co z agregatem, który będzie pracował w układzie IT a instalacja odbiorcza w TN-S?

adam_mk
18-12-2017, 12:37
To jest zupełnie osobny i niemały problem...
Agregat, bywa, że gnie się jak goowno pod sporym obciążeniem i nie zapewnia odpowiedniego prądu zwarcia.
Czytaj - nie wywali zabezpieczeń.

Tu by trzeba bardzo kumatego elektryka zatrudnić, aby to poskładał.
Ludzie często kleją w goownie na bazie wiedzy szkolnej z łączenia bateryjek "paluszkowych".
- Przecież "to" jest w sklepie... można kupić legalnie...
Co? JA nie podłączę? Piwo mi potrzymaj!

Adam M.

emigrus
18-12-2017, 13:08
Każdy chce dom zasilać awaryjnie agregatem, ale zapłacić już nie ma komu za odpowiedni agregat...
Dość tani i dobry agregat do zasilenia domu http://agregaty-generatory.pl/agregaty-jednofazowe-z-avr/agregat-pradotworczy-fogo-FH7001ERC To moja propozycja dla autora tematu. Z tego co widać to został wybudowany nowy dom. Była kasa na dom to i powinna być na agregat odpowiedni. Nie wiem czy ktoś zauważył, wcale nie jest o dużej mocy a swoje kosztuje, ale dla potrzeb domowych wystarczająca moc dla zasilania awaryjnego.

lskw
08-02-2018, 12:42
A do ciągłego użytkowania - w ciągu tygodnia użytkowany jest przez około 6-8h, w zależności od tego gdzie jest wykorzystywany. Jaki lepiej będzie się sprawował, benzyniak czy diesel? Dodam, że chodzi o montaż okablowania, światłowodów w blokach mieszkalnych, w których nie mamy możliwości uzyskania dostępu do źródeł poboru energii elektrycznej.