PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór mocy kotła na pellet.



erik7
19-12-2017, 10:04
Witam serdecznie.

Jestem na etapie wymiany kotła. Na początku przyszłego roku mam otrzymać dotację na kocioł na pellet. Po audycie wyliczono mi że wystarczy mi kocioł o mocy 13 KW. W tej chwili mam 20 kw zasypowy na węgiel z 2006 roku. Pytałem instalatora i on twierdzi że powinienem kupić też na 20 KW. Dom jest z 2005 roku budowany z MAXa, ściany ocieplone styropianem 10 cm poddasze 20 cm wata. Dom ma 158 m2 powierzchni użytkowej bez piwnic z mieszkalnym poddaszem. Wysokość pomieszczeń do 2.6m poddasze ze skosami. W podłodze styropian 5 cm. Lokalizacja małopolska. Piec ma służyć do ogrzewania c.o. i c.w.u. Zastanawia mnie dlaczego są takie rozbieżności w proponowanych mocach kotłów? Prosiłbym o poradę o jakiej mocy kotła powinienem szukać? Z góry dziękuje za pomoc.

link2jack
19-12-2017, 10:40
Nie sądzę by w 160m2 potrzeba mocniejszego niż 12kw. Jeśli chcesz profesjonalną opinię zgłoś się po OZC. Koszt 300-500zł, ale będziesz wiedział na czym stoisz. Teraz to tylko gdybanie. Jaka różnica w cenie kotła 12kw a 20kw? Sądzę, że przekroczy parokrotnie koszt ozc...

eliks
19-12-2017, 13:14
Z tymi wyliczeniami "majstrow" to jakaś plaga. Sam bym zrobił taki błąd żeby nie to forum.

link2jack
19-12-2017, 13:20
To nie plaga. To normalne, że chcą zarobić jak najwięcej. Kocioł 12kw a 20kw to zapewne jest różnica w cenie. Na cenie zakupu jesteście w plecy a poźniej w eksploatacji taki smok wiecej pochłania...

erik7
19-12-2017, 13:50
Dokładnie. Zwłaszcza że szukałem firmy u której kupie piec i od razu go zainstalują. Może zna ktoś firmę w okolicach Krakowa/Chrzanowa gdzie kupiłbym piec razem z instalacją?

karoka65
20-12-2017, 10:35
Na domku 170m, podobnie ocieplony, montowaliśmy pelleciaka 13kW i nie ma za bardzo się nad czym sprężać także odpuść sobie te 20kW.
Kocioł możemy dostarczyć i zainstalować jednak musiałbyś się liczyć z tym że trzeba przegonić busa jak widzę po mapie 180km w jedna stronę.

Konto usunięte_1*
20-12-2017, 10:53
A ma to aż takie wielkie znaczenie , przecież to nie pompa ciepła tylko peleciak a on ma modulację mocy , to chyba lepiej jak wymiennik jest troszkę większy przynajmniej nie ma strat kominowych

karoka65
20-12-2017, 11:59
hmmm?
Idąc takim tokiem myślenia to co się rozdrabniać, brać 30kW :)
Do jakiego minimum można zmodulować palnik np. 35, 25, 20 czy 15kW, nie będzie różnicy?
Około 80% sezonu grzewczego kotły pracują na mocach 2 do 4kW w takich domach.
Jak dobrze pamiętam to nasz znakomity forumowy kolega Zawijan zrobił tutaj dość dawno temu wykład o stratach kominowych i o ile byłem dobrym słuchaczem i coż z tego pamiętam to bodajże przy wzroście temp. spalin o 20 stopni tracimy na sprawności 1% czy w imię takiej straty opłaca się wywalać tysiaka czy dwa na zakup potwora?

Kroitz
20-12-2017, 15:39
Też się skłaniam ku niższym mocom w peleciakach. 10-12 kW, wystarczy. pytanie jak mocno może zmodulować palnik w dół bo zazwyczaj w palnikach to 3,5 do 5 kW

Konto usunięte_1*
20-12-2017, 20:50
hmmm?
Idąc takim tokiem myślenia to co się rozdrabniać, brać 30kW :)
Do jakiego minimum można zmodulować palnik np. 35, 25, 20 czy 15kW, nie będzie różnicy?
Około 80% sezonu grzewczego kotły pracują na mocach 2 do 4kW w takich domach.
Jak dobrze pamiętam to nasz znakomity forumowy kolega Zawijan zrobił tutaj dość dawno temu wykład o stratach kominowych i o ile byłem dobrym słuchaczem i coż z tego pamiętam to bodajże przy wzroście temp. spalin o 20 stopni tracimy na sprawności 1% czy w imię takiej straty opłaca się wywalać tysiaka czy dwa na zakup potwora?

No pewnie że 1 czy tam nawet 5 procent to nie żaden problem ale są tacy co mają temp spalin ponad 250 stopni a to już chyba jest strata kominowa , co do kotła to przecież jest tylko skorupa a całą robotę robi palnik i jego się zamawia odpowiednio do mocy , bieresz np do 16KW taki kipi rotary i spokojnie leci z modulacją na 2 KW-tach bez problemu

Kroitz
20-12-2017, 22:11
Kipi ma zakres mocy od 5kW , tak więc nie pójdzie Ci na 2kW. Jak narazie to widziałem tylko jeden palnik co schodzi realnie do 2kW i to jest Duński RTB.
Co do sprawności to całą robotę robi właśnie wymiennik, i jak wciśniesz palnik do byle jakiego kotła to własnie masz spaliny na poziomie 250

karoka65
21-12-2017, 00:22
Co do sprawności to całą robotę robi właśnie wymiennik, i jak wciśniesz palnik do byle jakiego kotła to własnie masz spaliny na poziomie 250
I tutaj znowu zgodzę się z szanownym kolegą ale jeśli do dobrego wymiennika wsadzimy ujowe serca ( palnik ) szału nie będzie.
To jest tak jak mówił kiedyś pierwszy sekretarz PZPR do swojej sekretarki: "urwa rano ma mi tu grać" to ona, znaczy ta sekretarka stała rano na biurku z gitarą i grała :)

Konsultant marki Buderus
12-01-2018, 09:56
Witam,

Aby dokładnie oszacować zapotrzebowanie na energię budynku, może Pan zlecić wykonanie OZC budynku. Zachęcam również do kontaktu z jednym z naszych autoryzowanych instalatorów, którzy pomogą w doborze odpowiedniego kotła oraz wykonają jego montaż. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Znajduje się tam wyszukiwarka na podstawie miejsca ich lokalizacji. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z Biurem Obsługi Klienta (BOK) tel. 801 777 801. Lub też formularz kontaktowy: http://www.buderus.pl/kontakty/formularz-kontaktowy.html
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

מרכבה
12-01-2018, 11:00
Ja pierdziu.. instalator radzi 20kW.. a co on może radzić? ma wiedzę jak wyliczyć zapotrzebowanie? czy jest guślarzem budowlanym
i na swoje widzi mi się .. dobiera moc kotła.. wkurzają mnie takie ludki! pojęcia nie ma żadnego o zapotrzebowaniu domu, a na bezczelnego
głos zabiera.. i jeszcze pół biedy, że powie swoje zdanie.. ale będzie to tak robił.. że to ten inż co liczył OZC jest "głąb".. co on tam wie..
Jo robię, jo wim. Te 13 kW już są z zapasem liczone..! przy takich domach obciążenie cieplne to jakieś 70W/m2 przy -20
czyli jakieś 11,06 kW mocy..czyli te 13 kW jest już podbite, ale nie celowo.. a jeszcze C.W.U ..jakieś 2kW i jesteśmy w domu.