PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł na pellet do dobrze ocieplonego domu



wrozansk
19-12-2017, 11:48
Dzień dobry,

Jaki kocioł na pellet sprawdziłby się w domu z:
- powierzchnią ogrzewaną 256 m2
- OZC na poziomie 7,8 kW
- 100% podłogówki
?

Zależy mi na jak największej "bezobsługowości" i jak najbardziej rozbudowanym sterowaniu. Chciałbym za sam kocioł wydać nie więcej jak 10k - 12k PLN.

Nie znam się w ogóle na kotłach, dotychczas badałem temat głównie pomp ciepła, gdyż to jest mój pierwszy wybór. Jednak z pewnych względów montaż pompy może nie być taki prosty, więc muszę wybadać też alternatywne rozwiązania. Gazu nie mamy, w butle się nie chcę ładować a ekogroszek uważam za zło wcielone. Zostaje pellet.

Pozdrawiam,

Wojciech

Kroitz
19-12-2017, 16:12
Dzień dobry,

Jaki kocioł na pellet sprawdziłby się w domu z:
- powierzchnią ogrzewaną 256 m2
- OZC na poziomie 7,8 kW
- 100% podłogówki
?

Zależy mi na jak największej "bezobsługowości" i jak najbardziej rozbudowanym sterowaniu. Chciałbym za sam kocioł wydać nie więcej jak 10k - 12k PLN.

Nie znam się w ogóle na kotłach, dotychczas badałem temat głównie pomp ciepła, gdyż to jest mój pierwszy wybór. Jednak z pewnych względów montaż pompy może nie być taki prosty, więc muszę wybadać też alternatywne rozwiązania. Gazu nie mamy, w butle się nie chcę ładować a ekogroszek uważam za zło wcielone. Zostaje pellet.

Pozdrawiam,

Wojciech

Jeżeli chcesz coś dobrego , bezobsługowego z rozbudowaną automatyką to podejrzewam że będziesz musiał wydać więcej niż 12k

Bezobsługowość to czyszczenie palnika i wymiennika automatyczne przynajmniej jak dla mnie.
Rozbudowane sterowanie: Co przez to rozumiesz?

jak_to_mozliwe
19-12-2017, 16:32
Zdaje się jest jeszcze alternatywa w postaci grzania prądem.

wrozansk
19-12-2017, 18:32
Jeżeli chcesz coś dobrego , bezobsługowego z rozbudowaną automatyką to podejrzewam że będziesz musiał wydać więcej niż 12k

Bezobsługowość to czyszczenie palnika i wymiennika automatyczne przynajmniej jak dla mnie.
Rozbudowane sterowanie: Co przez to rozumiesz?

Chodziło mi właśnie o rozbudowaną automatykę:)

Naprawdę aż tyle kosztują?


Zdaje się jest jeszcze alternatywa w postaci grzania prądem.

Nie jestem do końca przekonany. Obawiam się kosztów.

Pozdrawiam,

Wojciech

karoka65
19-12-2017, 18:47
Jeżeli chcesz coś dobrego , bezobsługowego z rozbudowaną automatyką to podejrzewam że będziesz musiał wydać więcej niż 12k

Bezobsługowość to czyszczenie palnika i wymiennika automatyczne przynajmniej jak dla mnie.
Rozbudowane sterowanie: Co przez to rozumiesz?
Mogę zaproponować RBR Eko Bio 9kW z internetowym sterownikiem Pello, koszt 10500pln czyli mieści się w widełkach cenowych.
Jeśli automatyka miała by byc rozbudowana o radiowy system zarządzania ciepłem koszt będzie wyższy ale radio to już opcja.
Ale szczerzą mówiąc nie wiem dlaczego kolega autor boi się pompy ciepła czy też grzania prądem.
Jeśli ma to być automatyka szeroko pojęta jej koszt będzie pewnie podobny bez względu na źródło ciepła.

wrozansk
19-12-2017, 19:18
Mogę zaproponować RBR Eko Bio 9kW z internetowym sterownikiem Pello, koszt 10500pln czyli mieści się w widełkach cenowych.
Jeśli automatyka miała by byc rozbudowana o radiowy system zarządzania ciepłem koszt będzie wyższy ale radio to już opcja.
Ale szczerzą mówiąc nie wiem dlaczego kolega autor boi się pompy ciepła czy też grzania prądem.
Jeśli ma to być automatyka szeroko pojęta jej koszt będzie pewnie podobny bez względu na źródło ciepła.

Nie boję się samych pomp ciepła. Dotychczas byłem na nie zdecydowany i usilnie do nich przekonywałem moją drugą połówkę:)

Ale...

5 strefa klimatyczna, najzimniejsza część kraju. Niedawno otrzymałem pierwszą wycenę na pompę gruntową, i ponad 50k PLN mnie trochę odstrasza. Natomiast jeśli chodzi o powietrzne, to tylko 2 modele wchodzą w grę:
- Panasonic T-Cap
- Mitsubishi Zubadan
Mitsubishi ma chore ceny, natomiast jeśli chodzi o Panasonica, to nigdzie w pobliżu nie mam serwisu. Nie widzi mi się montowanie pompy i ściąganie kogoś z odległości kilkuset kilometrów, żeby chociażby zrobić przegląd. W moich rejonach dominują pompy NIBE oraz pewnego znanego producenta, którego konsultant czasem się tu udziela, a z tego co wiem to ich powietrzne pompy najlepsze nie są.

Grzanie prądem to dla mnie nowy temat. Nie wiem jak by to wychodziło ekonomicznie. Ale mając 3 kondygnacje do ogrzania, moje obawy chyba nie są bezpodstawne:)

Dlatego też, właściwie dzisiaj, zacząłem rozważać kocioł na pellet. No i jakby coś się w przyszłości zmieniło, z pelletu przejść na pompę ciepła nie problem:)

Pozdrawiam,

Wojciech

jak_to_mozliwe
19-12-2017, 19:20
Tak, wielu obawia się kosztów, a przy niskim OZC wychodzi tanio. Tu na forum na takie rozwiązanie zdecydowała się np. annatulipanna.
Jeśli będzie mi dane zbudować drugi dom, to będzie grzane prądem. ;) Jest sporo wątków na forum, warto je przeczytać.

wg39070
19-12-2017, 20:01
Zdaje się jest jeszcze alternatywa w postaci grzania prądem.

To dlaczego sam prądem nie grzejesz?

eliks
19-12-2017, 20:05
Mimo niskiego OZC to nadal prąd przy tym metrarzu wychodzi po prostu drogo, fakt że najbardziej bezobslugowo. Jeśli miał byś ochotę na bezobsługowego peleciaka to celuj w Windhagera. Wciskasz start i zapominasz o piecu, który ustawia się nawet do zmiany pelletu od innnego dostawcy. Tylko takie cudo juz kosztuje.

jak_to_mozliwe
19-12-2017, 20:12
To dlaczego sam prądem nie grzejesz?

Bo obecny domek buduje się z myślą o grzaniu gazem, w obecnym układzie wyjdzie zbyt mała akumulacyjność posadzki.

wrozansk
20-12-2017, 09:46
Tylko takie cudo juz kosztuje.

Cena trochę za wyskoa. Tak 2x za wysoka. Za jakość się zapewne płaci, ale Mercedesem nie muszę jeździć:)

Czy te kotły są w miarę przyzwoite?
- Kostrzewa Mini Bio Luxury
- Defro Sigma Ekopell
- Pellux Compact

Cenowo mieszczą się w założonym przeze mnie budżecie.

Pozdrawiam,

Wojciech

karoka65
20-12-2017, 10:17
Tak wygląda podgląd wcześniej wspomnianego kociołka RBR ze sterownikiem internetowym Pello:
https://esterownik.pl/device/13975
Masz podgląd pracy i dostęp do wszystkich ustawień wszędzie tam gdzie jest dostęp do sieci internet, co tylko zapragniesz może sobie przestawić w parametrach z każdego zakątka na ziemi, jest również darmowa aplikacja na telefon, z pełnym dostępem do kotła.

wrozansk
20-12-2017, 12:06
Tak wygląda podgląd wcześniej wspomnianego kociołka RBR ze sterownikiem internetowym Pello:
https://esterownik.pl/device/13975
Masz podgląd pracy i dostęp do wszystkich ustawień wszędzie tam gdzie jest dostęp do sieci internet, co tylko zapragniesz może sobie przestawić w parametrach z każdego zakątka na ziemi, jest również darmowa aplikacja na telefon, z pełnym dostępem do kotła.

Zależy mi jednak na automatycznym czyszczeniu. Dla mnie to by nie był problem zejść i coś wyczyścić, ale nie chcę zostawiać żony z tym w przypadku wyjazdu służbowego.

Pozdrawiam,

Wojciech

eliks
20-12-2017, 12:17
Uderz na privie do kolegi Barliniak. Ma Defro Bio Slim. Kompaktowy, dobrze wyposażony kocioł z bajerami, automatycznym czyszczeniem palnika i wentylatorem wyciagowym. Sam będę takie cudo kupował. Mam wycene na 9800zł za model 10KW.

Kroitz
20-12-2017, 15:45
Co z tego że palnik sam się przeczyści jak co 2 tygodnie będzie musiał dygać z wyciorem i czyścić wymiennik? Popatrz na kotły typu Red Compact, Ecovarm, Slimpel, Smartfire.

karoka65
20-12-2017, 16:41
Zależy mi jednak na automatycznym czyszczeniu. Dla mnie to by nie był problem zejść i coś wyczyścić, ale nie chcę zostawiać żony z tym w przypadku wyjazdu służbowego.

Pozdrawiam,

Wojciech

Nie znam kotła który prościej się czyści a miałem u siebie w domu już 4 kotły z podajnikiem.
Myślę że z czyszczeniem poradziłby sobie 7-mio latek, byle dostał tylko do rączki z boku kotła.
Nie trzeba żadnych szczotek ani innych rekwizytów, nie trzeba rozkręcać żadnych wyczystek, nie trzeba wygaszać kotła czy nawet otwierać drzwiczek.
Całą czynność czyszczenia kotła polega na ruszeniu ze trzy razy rączką z boku kotła ( jak przy jednorękim bandycie ) podczas normalnej jego pracy i to wszystko.
Ta "magiczna rączka widoczna jest na tym rysunku:

karoka65
20-12-2017, 16:57
Co z tego że palnik sam się przeczyści jak co 2 tygodnie będzie musiał dygać z wyciorem i czyścić wymiennik? Popatrz na kotły typu Red Compact, Ecovarm, Slimpel, Smartfire.
Kroitz w kwietniu minie 2 lata jak pale na takim wymienniku i jeszcze palcem nie kiwnąłem a co dopiero jakieś szczotkowanie :)
Cała komora spalania wyłożona jest szamotem przez co sadza jest mi pojęciem nie znanym z racji wysokiej temperatury w strefie spalania, jeśli uzbiera się na szamocie trochę pyłu sam zjeżdża do szuflady na popiół.
Aha, palnik również z ruchomym rusztem, samoczyszczący.
Kocioł oczywiście w najwyższej klasie 5-ej ( badania z IE w Łodzi ) dostępne na mojej stronie, dostępne moce 9,13 i 18kW.

eliks
20-12-2017, 21:27
jak co 2 tygodnie będzie musiał dygać z wyciorem i czyścić wymiennik
To są czynności comiesięczne.

Kroitz
20-12-2017, 22:07
To są czynności comiesięczne.

Serio? W instrukcji producent zaleca czyszczenie co tydzień ;)
Panowie i Panie, poziome płomieniówki w kotłach na pellet to pomyłka, taki patent był dobry dziesięć lat temu a nie teraz. Nie o to w pelecie chodzi żeby dygać i czyścić wyciorem płomieniówki co miesiąc, nie wspomnę co tydzień.

karoka65
21-12-2017, 00:28
Widocznie niektórzy dalej uznają to za standard :)

eliks
21-12-2017, 06:50
Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.

Kroitz
21-12-2017, 08:20
Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.

Cytat z instrukcji" •wyczyścić płaszczyznę wymiany ciepła - płomienice oraz poziome rury płomieniowe. Zaleca się czyszczenie raz w tygodniu, co znacznie zmniejsza zużycie paliwa"

I to jest własnie paranoja odnośnie poziomych wymienników.
Co do ceny zgadzam się, TANIO, ale proszę nie piszcie ze kocioł o wymiarach 60 cm na 150cm długości i wysokości 158 cm to mały kompaktowy kocioł.

Mały i Kompaktowy to może być Red Compact o wymiarach 60 x 66 cm :)

eliks
21-12-2017, 11:48
Nie będę się z Tobą licytowal na słowa, dobrze wiesz że cytujesz obsługę comiesięczna, a że się zaleca, no cóż takie kotły. Mając groch, również trzeba pucowac bo efektywność spada. Co do ceny, jest tani, ale są tańsze, tyle że wykastrowane. Dokładając systematycznie walutę, przenosimy się na trochę inny poziom kotłów. Można tak dokładać do 20 000zł. Porównujmy piece w zasiegu portfela kolegi który o to pyta. Dziwne że jeszcze nikt mu tutaj pompy ciepła nie zaproponował bo to modne ostatnio jak ktoś sie pyta o kocioł i nagle wyjeżdżają eko zboczuchy proponując rozwiązania na które statystycznego Kowalskiego nie stać.

Robinson74
21-12-2017, 17:47
Kocioł oczywiście w najwyższej klasie 5-ej ( badania z IE w Łodzi ) dostępne na mojej stronie, dostępne moce 9,13 i 18kW.O jakim kotle mówisz? RBR-eko?

Puławiak
21-12-2017, 19:02
Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.

Małe i kompaktowe to Red compact Edilkamin Termika - Edilkamin Laguna P ale to już wiekszy kocioł.

karoka65
22-12-2017, 21:36
O jakim kotle mówisz? RBR-eko?
Tak RBR Eko Bio

RAZ!
23-12-2017, 18:40
Witam, jestem nowy na forum i w pierwszym poście chciałbym spytać Was o piec na pellet.
Przeczytałem wątki na ten temat ale, że dom domowi nie równy prosiłbym o wsparcie, w przyszłym roku ruszamy z budową i zdecydowałem się właśnie na taki rodzaj ogrzewania. Nasz projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c

Chciałbym ogrzewać dom (podłogówka kuchnia, łazienka, reszta grzejniki) oraz wodę.
Podobno do takiego domu wystarczy moc 10-12 KW natomiast samych producentów, modeli jest mnóstwo i prosiłbym również o opinie dot właśnie firm pod kątem serwisu, awaryjności itd.
Powiedzmy, że koszt to max 12 tys chociaż byłoby super zmieścić się poniżej 10 :D
Zależałoby mi na tym aby piec był jak najmniej obsługowy i potrafił dostosowywać się do warunków zew - o ile jest to możliwe w tych widełkach.'
Dziękuję za góry za pierwszą pomoc

link2jack
23-12-2017, 22:13
Do takiego domku pellet? Może teraz masz czas, siłę itd. co będzie za 10 lat nie wiesz... Z podobnym pytaniem wpadłem na forum jak ja byłem na etapie budowy. Na szczęście trafił się ktoś kto namówił mnie na bezobsługowy system grzania, do tego tańszy. Cały rok z ciepła woda ogrzalem poniżej 2000zl. Pomysl nad izolacja, poczytaj o ozc.

RAZ!
24-12-2017, 08:08
Dzięki za zainteresowanie.
Poczytałem o ozc natomiast nie wiem jaki rodzaj ogrzewania polecasz do tego projektu, fajnie jakbyś opisał co uważasz, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ściany będą z porothermu 25 + 20 cm styropian
Twój koszt ogrzewania jest wręcz imponujący tylko ile trzeba wydać na instalację, którą stosujesz? Z różnych rozmów przeważnie wynikało, że im tańsze koszty tym większe wydatki przy budowie - na co oczywiście jestem w stanie przystać ale w granicach rozsądku i budżetu :D

wrozansk
24-12-2017, 11:14
Dzięki za zainteresowanie.
Poczytałem o ozc natomiast nie wiem jaki rodzaj ogrzewania polecasz do tego projektu, fajnie jakbyś opisał co uważasz, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ściany będą z porothermu 25 + 20 cm styropian
Twój koszt ogrzewania jest wręcz imponujący tylko ile trzeba wydać na instalację, którą stosujesz? Z różnych rozmów przeważnie wynikało, że im tańsze koszty tym większe wydatki przy budowie - na co oczywiście jestem w stanie przystać ale w granicach rozsądku i budżetu :D

Witaj,

Jak widzisz, jestem autorem tego wątku i sam poszukuję odpowiednich rozwiązań. Ale naczytałem się już dużo i sądzę, że mogę coś podpowiedzieć.

Po pierwsze, zrób OZC. Potem dobieraj źródło ogrzewania. Do takiego domu, z sugerowanymi przez Archon materiałami i wentylacją mechaniczną, zdziwiłbym się, jakby OZC wyszło Ci więcej niż 7 kW. Ja mam 7,8 kW, a mam cały dom podpiwniczony.

Koszt pompy ciepła, takiej, jak ma chociażby link2jack powinien Cię wynieść około 25k PLN (+-10%). Dobry kocioł na pellet to minimum 12-15k (patrząc na przykłady, jakie w tym wątku zostały podane), plus koszt komina oraz kanałów dymnych i wentylacyjnych. A eksploatacja droższa, do tego dochodzi konieczność przechowywania pelletu itp.

Jakie planujesz górne źródło? 100% podłogówki czy instalacja mieszana? Jak mieszana, to ok, kocioł się lepiej sprawdzi. Jak 100% podłogówki, celuj w pompę ciepła.

I lepiej będzie, jak założysz oddzielny wątek. Mieszanie kilku tematów w jednym wątku nie jest najlepszą opcją:)

Pozdrawiam,

Wojciech

wrozansk
24-12-2017, 11:19
Czyszczenie wyniennika wg instrukcji to czynność comiesięczna. Ja widzę że co niektórym tutaj już ciężko do piwnicy schodzić. Zgadzam się z wami panowie że trzeba sobie w życiu polepszac, ale nie popadajmy w paranoję. Tu kolega pytał o mały, kompaktowy piec i jest ograniczony finansowo.

Ale ja nie wymagam, by kocioł był mały i kompaktowy:) Najważniejsza jest dla mnie rozbudowana automatyka i łatwe (najlepiej automatyczne) czyszczenie. Potem cena. A na końcu rozmiary kotła:)

Pozdrawiam,

Wojciech

Puławiak
24-12-2017, 12:21
Ale ja nie wymagam, by kocioł był mały i kompaktowy:) Najważniejsza jest dla mnie rozbudowana automatyka i łatwe (najlepiej automatyczne) czyszczenie. Potem cena. A na końcu rozmiary kotła:)

Pozdrawiam,

Wojciech

Hm rozbudowana automatyka - to cos z rodzimych konstrukcji ( przerost formy nad treścią ).

link2jack
25-12-2017, 04:32
Dzięki za zainteresowanie.
Poczytałem o ozc natomiast nie wiem jaki rodzaj ogrzewania polecasz do tego projektu, fajnie jakbyś opisał co uważasz, że będzie najlepszym rozwiązaniem.
Ściany będą z porothermu 25 + 20 cm styropian
Twój koszt ogrzewania jest wręcz imponujący tylko ile trzeba wydać na instalację, którą stosujesz? Z różnych rozmów przeważnie wynikało, że im tańsze koszty tym większe wydatki przy budowie - na co oczywiście jestem w stanie przystać ale w granicach rozsądku i budżetu :D

Rozsądek... Podczas budowy wydawało mi się że moja izolacja jest na przesadzona. Teraz uważam że mogło by być lepiej. To co dziś jest optimum to za jakiś czas robi się minimum. Dlatego TERAZ musisz myśleć o maximum ������
Bez ozc nic nie wiesz. Nawet nie możesz "siebie" porównywać do innych. Dlanie w ogrzewaniu liczy się głównie bezobsługowość i koszty. To wątek o pellecie więc o swoim źródle ciepła nie będę się rozpisywał. Także o nim myślałem. Zrezygnowałem ze względu na malutka kotłownie, brak miejsca na skladowanie opału, czyszczenie pieca. Musisz na prawdę sobie przyswoić że izolacja to najważniejsze, tego już nie poprawisz. Druga sprawa to 100% podlogowki w domu. I masz przepis by każdym źródłem ciepła było tanio. Zacznij od ozc i wróć na forum

Barliniak
25-12-2017, 07:49
Z tego wpisu wnioskuję, że przy grzejnikach jest bardzo drogo:) i tylko podłogówka albo śmierć finansowa.

link2jack
25-12-2017, 07:53
Z tego wpisu wnioskuję, że przy grzejnikach jest bardzo drogo:) i tylko podłogówka albo śmierć finansowa.

Z twojego wpisu nic nie wynika. Źle wnioskujesz. Natomiast z twojej stopki można już dużo wywnioskować.

Barliniak
25-12-2017, 08:36
Z twojego wpisu nic nie wynika. Źle wnioskujesz. Natomiast z twojej stopki można już dużo wywnioskować.Napisz śmielej

Pello
25-12-2017, 11:09
Hm rozbudowana automatyka - to cos z rodzimych konstrukcji ( przerost formy nad treścią ).

Każda automatyka jest rozbudowana, czy to rodzimie czy nie rodzime konstrukcje. Różnica test tylko w tym, co producenci chcą udostępniać użytkownikowi, a co instalatorowi/serwisantowi. W Polsce niestety dominuje regulacja kotła na podstawie infolinii producenta, a nie n.p. analizatora spalin, dlatego użytkownikowi pozostawia się dostęp do nastaw serwisowych, co w zagranicznych konstrukcjach jest niedozwolone.
Kolega wrozansk pokazał dokładnie to z czym rodzimi producenci kotłów się spotykają na co dzień - żądanie rozbudowanej automatyki. I żądają tego samego od producentów sterowników, którzy wpychają do automatyki wszystko to, czego żąda producent kotła.
To się nazywa wymaganie rynku - niestety.

Puławiak
26-12-2017, 18:24
Każda automatyka jest rozbudowana, czy to rodzimie czy nie rodzime konstrukcje. Różnica test tylko w tym, co producenci chcą udostępniać użytkownikowi, a co instalatorowi/serwisantowi. W Polsce niestety dominuje regulacja kotła na podstawie infolinii producenta, a nie n.p. analizatora spalin, dlatego użytkownikowi pozostawia się dostęp do nastaw serwisowych, co w zagranicznych konstrukcjach jest niedozwolone.
Kolega wrozansk pokazał dokładnie to z czym rodzimi producenci kotłów się spotykają na co dzień - żądanie rozbudowanej automatyki. I żądają tego samego od producentów sterowników, którzy wpychają do automatyki wszystko to, czego żąda producent kotła.
To się nazywa wymaganie rynku - niestety.

Acha czyli inne rynki nie żądają rozbudowanej automatyki ? No i później po forach pełno wpisów jak ustawić - podaj parametry itd. Wydaje mi się że to tochę inaczej wyglada - tam sie poprostu stawia na odpowiednie sterowanie pracą samego kotła a nie na wodotryski.

Pello
26-12-2017, 20:09
Acha czyli inne rynki nie żądają rozbudowanej automatyki ? No i później po forach pełno wpisów jak ustawić - podaj parametry itd. Wydaje mi się że to tochę inaczej wyglada - tam sie poprostu stawia na odpowiednie sterowanie pracą samego kotła a nie na wodotryski.

Inne rynki raczej żądają bardziej "rozbudowanych automatyków"... :-) Masz rację, właśnie o tym pisałem. W kotle Easypell Viessmanna udostępniono użytkownikowi tylko nastawę temperatury cwu. I wyłącznik kotła.

Sprawdźmy - @wrozansk - co oprócz temperaturą cwu chcesz sterować tą jego rozbudowaną automatyką, którą wymagasz ?

Pzdr

eliks
27-12-2017, 19:56
Inne rynki raczej żądają bardziej "rozbudowanych automatyków"... :-) Masz rację, właśnie o tym pisałem. W kotle Easypell Viessmanna udostępniono użytkownikowi tylko nastawę temperatury cwu. I wyłącznik kotła.

Sprawdźmy - @wrozansk - co oprócz temperaturą cwu chcesz sterować tą jego rozbudowaną automatyką, którą wymagasz ?

Pzdr
No zauważcie że te bezobsługowe kotły typu Viesmann czy Windhager to już zapora cenowa dla Kowalskiego... Dlatego kupujemy coś kolo 10 tyś zł a potem próbujemy to ustawić. Dobra nowina jest taka, że te popularne piece Defro na prawdę nieźle działają, tyle że trzeba się na początku trochę pobawić.

wrozansk
28-12-2017, 09:03
Inne rynki raczej żądają bardziej "rozbudowanych automatyków"... :-) Masz rację, właśnie o tym pisałem. W kotle Easypell Viessmanna udostępniono użytkownikowi tylko nastawę temperatury cwu. I wyłącznik kotła.

Sprawdźmy - @wrozansk - co oprócz temperaturą cwu chcesz sterować tą jego rozbudowaną automatyką, którą wymagasz ?

Pzdr

Co bym z chęcią zobaczył:
- sterownik pogodowy
- sterowanie pompami CO i CWU
- sterowanie zaworem mieszającym
- łączność sieciowa
- możliwość podłączenia czujników temperatury (zewnętrznej, pokojowej, CO, CWU itp.)

Nie znam się specjalnie na możliwościach sterowników, nigdy nie miałem do czynienia z żadnymi kotłami. Zależy mi po prostu na jak największej bezobsługowości.


No zauważcie że te bezobsługowe kotły typu Viesmann czy Windhager to już zapora cenowa dla Kowalskiego... Dlatego kupujemy coś kolo 10 tyś zł a potem próbujemy to ustawić. Dobra nowina jest taka, że te popularne piece Defro na prawdę nieźle działają, tyle że trzeba się na początku trochę pobawić.

Poniekąd się zgadzam, ale nie do końca. Po prostu zwiększając budżet zbliżamy się niebezpiecznie do kosztu zamontowania pompy ciepła, która w perspektywie powiedzmy 10 lat wyjdzie taniej niż kocioł i jest w 100% bezobsługowa. Wiadomo, że im więcej wydamy, tym więcej dostaniemy. W moim przypadku ustaliłem budżet na 12k PLN, gdyż uważam, że powyżej tej kwoty zakup kotła na pellet przestaje być opłacalny.

Czy byłbym w stanie zwiększyć budżet? Tak, powiedzmy do 15k PLN, ale tylko jeśli:
- nie miałbym możliwości zamontowania takiej pompy, jaką potrzebuję
- ten kocioł za 15k faktycznie jest tego warty

Pozdrawiam,

Wojciech

Puławiak
28-12-2017, 09:30
[QUOTE=wrozansk;7583172]Co bym z chęcią zobaczył:
- sterownik pogodowy - a po co kotły na paliwo stałe w tym pellet pracują na dość wysokim parametrze 70 st C wiec to pogodówka to tak średnio żeby pogodówka działała musisz dołożyć zawór mieszający - bardziej od pogodówki wskazana jest dobrze działająca modulacja.
- sterowanie pompami CO i CWU to raczej wszystkie mają - a i też rozbudowa to akurat mało problematyczny temat.
- sterowanie zaworem mieszającym przy pogodówce ok do podłogówki może się przydać.
- łączność sieciowa - wodotrysk taki nowoczesny bajer - to paliwo stałe wiec i tak i tak wypada do tego kotła zajrzeć.
- możliwość podłączenia czujników temperatury (zewnętrznej, pokojowej, CO, CWU itp.) zewnętrzny wynika z pogodówki.

A od tych wyszystkich bajerów wole:
łatwość - obsługi - optymalizacja procesu spalania - łatwy dostęp do czyszczenia do codziennej obsługi, prosty czytelny sterownik, zasyp na odpowiedniej wysokości ( obsługa bez drabinki), automatyczne lub wygodne reczne czyszczenie wymiennika itd.

eliks
28-12-2017, 12:24
@wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

@Pulawiak - każdy by tak chciał, ale pijąc już do tematu zasypu na odpowiedniej wysokości, to na prawdę niektórzy krytykujący Bio Slima i jego pojemnik na pellet albo go nie widzieli na żywo albo są karakanami bez siły. Dla mnie podnieść worek 15kg na wysokość szyji nie jest problemem, ale rozumiem że są tacy ludzie i szanuję to, ten piec na pewno dla nich nie jest.

Puławiak
28-12-2017, 19:52
@wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

@Pulawiak - każdy by tak chciał, ale pijąc już do tematu zasypu na odpowiedniej wysokości, to na prawdę niektórzy krytykujący Bio Slima i jego pojemnik na pellet albo go nie widzieli na żywo albo są karakanami bez siły. Dla mnie podnieść worek 15kg na wysokość szyji nie jest problemem, ale rozumiem że są tacy ludzie i szanuję to, ten piec na pewno dla nich nie jest.

Też dzwignę worek 15 nawet 25 kg ale wygodne to to nie jest - niestety.

Pello
28-12-2017, 20:37
[QUOTE=eliks;7583260]@wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

Dokładnie o tym pisałem - wrozansk chce w kotle automatyki kotłowni, którą elks chce się bawić. Dlatego Defro, chcąc stworzyć konkurencyjną ofertę, zażądało od Techa takiego sterownika, który spełni ich oczekiwania.
A co z tymi, którzy nie potrzebują pogodówki, podłogówki, czy internetu w kotle ? - nic, muszą kupić kocioł z wypasionym sterownikiem, który nie będzie wykorzystany nawet w połowie. (Chociaż Defro ma już odchudzoną wersję - Eko Slim - bez internetu- mniej zabawy).

@Puławiak. A czym można sterować Redem Compact (oprócz kotła Red Compact ?)

Pozdrawiam

Puławiak
28-12-2017, 21:54
[QUOTE=eliks;7583260]@wrozansk - sterownik na piecu Defro Bio Slim posiada funkcje o ktorych piszesz.

Dokładnie o tym pisałem - wrozansk chce w kotle automatyki kotłowni, którą elks chce się bawić. Dlatego Defro, chcąc stworzyć konkurencyjną ofertę, zażądało od Techa takiego sterownika, który spełni ich oczekiwania.
A co z tymi, którzy nie potrzebują pogodówki, podłogówki, czy internetu w kotle ? - nic, muszą kupić kocioł z wypasionym sterownikiem, który nie będzie wykorzystany nawet w połowie. (Chociaż Defro ma już odchudzoną wersję - Eko Slim - bez internetu- mniej zabawy).

@Puławiak. A czym można sterować Redem Compact (oprócz kotła Red Compact ?)

Pozdrawiam

A to nie wystarczy ? Jest podłączenie termostatu - jest, Jest sonda NTC podgrzewacza cwu/bufora - jest (jest też styk bezpotencjałowy który można wykorzystać zamiast sondy i dzieki temu można sobie zrobić co się chce) . Jest sterowanie zaworem przełączającym cwu/co - jest. W wielu różnych innych konstrukcji też tak jest. Dzieki stykom termostatu tak naprawdę mogę sobie kotłem sterować poprzez zewnętrzne sterownik ( załaczać wyłączać w zależności od potrzeb i to w zupełności wystarcza - mogę zrobić jeden obieg c.o. ale też mogę zrobić takich obiegów 2-3-4-5 w zasadzie tyle ile potrzebuje.

eliks
29-12-2017, 11:54
Nie chodzi o zabawę, ale sterowanie przeplywomierzem turbinowym, obsluga wielu pomp, zaworów mieszajacych, czujnik pogodowy czy modul gsm (podlaczasz repeater i masz łączność wi-fi) to akurat plusy tego sterownika, które niektórzy tu starają się deprecjonowac.

Pello
01-01-2018, 19:52
[QUOTE=Pello;7583520]

A to nie wystarczy ? Jest podłączenie termostatu - jest, Jest sonda NTC podgrzewacza cwu/bufora - jest (jest też styk bezpotencjałowy który można wykorzystać zamiast sondy i dzieki temu można sobie zrobić co się chce) . Jest sterowanie zaworem przełączającym cwu/co - jest. W wielu różnych innych konstrukcji też tak jest. Dzieki stykom termostatu tak naprawdę mogę sobie kotłem sterować poprzez zewnętrzne sterownik ( załaczać wyłączać w zależności od potrzeb i to w zupełności wystarcza - mogę zrobić jeden obieg c.o. ale też mogę zrobić takich obiegów 2-3-4-5 w zasadzie tyle ile potrzebuje.

Czyli tak: jest czujnik temperatury kotła i zasobnika cwu/bufora, czyli również sterowanie dwoma pompami - tak jak w Defro. Styk bezpotencjałowy- np. z zewnętrznego termostatu sterującego - tak jak w Defro. Sterowanie zaworem przełączającym - jak w Defro - sterowanie poprzez styk dodatkowy. Sterowanie jednego obiegu co - jak w Defro, z tym że tam można wysterować jeszcze obieg podłogówki, poprzez sterowanie siłownika zaworu mieszającego, bez dodatkowego sterownika.
I to w zasadzie cała różnica - niewielka jak na zbyt rozbudowany sterownik rodzimej produkcji.

Pozdrawiam

Puławiak
01-01-2018, 21:48
[QUOTE=Puławiak;7583562]

Czyli tak: jest czujnik temperatury kotła i zasobnika cwu/bufora, czyli również sterowanie dwoma pompami - tak jak w Defro. Styk bezpotencjałowy- np. z zewnętrznego termostatu sterującego - tak jak w Defro. Sterowanie zaworem przełączającym - jak w Defro - sterowanie poprzez styk dodatkowy. Sterowanie jednego obiegu co - jak w Defro, z tym że tam można wysterować jeszcze obieg podłogówki, poprzez sterowanie siłownika zaworu mieszającego, bez dodatkowego sterownika.
I to w zasadzie cała różnica - niewielka jak na zbyt rozbudowany sterownik rodzimej produkcji.

Pozdrawiam

Nie sterowanie jest tylko jedną pompą - wbudowaną w kocioł - trochę inaczej niż w defro. W defro nie stosuje sie zaworów przełaczających tylko mieszające. Różnica jest taka drobna sterownik jest bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika - no i użytkownik ma niewiele parametrów do ew zmiany a i tak w większości kotły pracują na ustawieniach fabrycznych.

Pello
01-01-2018, 23:38
[QUOTE=Pello;7585444]

Nie sterowanie jest tylko jedną pompą - wbudowaną w kocioł - trochę inaczej niż w defro. W defro nie stosuje sie zaworów przełaczających tylko mieszające. Różnica jest taka drobna sterownik jest bardzo prosty i przyjazny dla użytkownika - no i użytkownik ma niewiele parametrów do ew zmiany a i tak w większości kotły pracują na ustawieniach fabrycznych.

Sorry - opisałeś wcześniej trochę inaczej. W Defro, a właściwie w Techu można wysterować to co tylko instalatorowi i użytkownikowi przyjdzie do głowy. I na tym właśnie polega słabość tej i innych rodzimych konstrukcji. Prostotę zastąpiono użytecznością i elastycznością, co w efekcie skomplikowało obsługę całości.
Pozdrawiam

manwithnoname
03-01-2018, 07:55
Cześć, nie chce tworzyć nowego tematu. Ciągle miotam się jakie źródło ogrzewania wybrać do mojego domu: czy pompe ciepła czy może kocioł na pellet. Co sądzicie o KONSTAL SKAM-P DUO PELLET 15 kW? Posiada palnik Skiepko, model Vip więc chyba w miarę ok. Będę wdzięczny za opinie.

Pello
03-01-2018, 08:49
Cześć, nie chce tworzyć nowego tematu. Ciągle miotam się jakie źródło ogrzewania wybrać do mojego domu: czy pompe ciepła czy może kocioł na pellet. Co sądzicie o KONSTAL SKAM-P DUO PELLET 15 kW? Posiada palnik Skiepko, model Vip więc chyba w miarę ok. Będę wdzięczny za opinie.

Czytając opis domu w stopce dziwi, dlaczego nie zrobiłeś rekuperacji. W domu parterowym słabo działa wentylacja grawitacyjna. Sam się o tym przekonałem. Niewielki dom, dobra izolacja ogrzewanie podłogowe - wszystko mówi żebyś wybrał pompę.

Chyba, że wolisz pellet z innych względów. Kocioł jak kocioł, ale palnik VIP Skiepki to moim zdaniem jeden z najlepszych polskich palników. Jest prostej konstrukcji, niezawodny, do każdego rodzaju pelletu i nie sprawi kłopotu. Ale ogrzanie podłogówek tym dość mocnym kotłem wymaga przemyślenia instalacji kotłowni.

pzdr

manwithnoname
03-01-2018, 09:56
Pello, masz racje odnośnie rekuperacji aczkolwiek jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :) Jakby nie patrzeć 10 tys więcej dla całej imprezy.

Czy wolę pellet? Im więcej czytam tym chyba mam gorszą opinie, bo spalanie jest skrajnie różne - od 15 kg do nawet 40 kg na dobe.
Chciałbym żeby eksploatacja była możlwie jak najtańsza. Wiem, że zaraz mnie tutaj rozszarpiecie :) , ale ten kocioł posiada też ruszt dokładany do spalania węgla co w sumie też jest ważne ze względu na te ogromne różnice w spalaniu pelletu. Palnik ma możliwość sterowania nadmuchem podczas palenia na samym ruszcie. Moc kotła może za duża, ale palnik posiada modulacje więc chyba nie powinno być problemu?

Także, albo Pompa Ciepla ThermaV firmy LG 9 kW, albo kocioł na pellet Konstal Skam-p Duo Pellet :bash:

RAZ!
03-01-2018, 19:56
Dodam więcej szczegółów,
Dom 119 m2 użytkowej
Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
Projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c?gclid=EAIaIQobChMIibWpusi82AIV1cAYC h2Cww-CEAAYASAAEgLFhvD_BwE

Zdecydowałem się na pellet i mam prośbę - polećcie proszę parę dobrych modeli nowoczesnych kotłów na pellet z jak najmniejszą obsługą. Gdy tylko napiszę to pytanie to zaraz się zaczyna: pompa ciepła!!, stop grzejnikom w domach!, a dlaczego pellet?! Poczytaj o ogrzewaniu z ksiezyca itd....
Jest zbyt duzo modeli na rynku i po prostu można się pogubić - wiem, że jest tu sporo profesjonalistow i fachowców z górnej półki więc proszę tylko o odpowiedź na moje pytania:
1. Jakie nowoczesne piece są warte uwagi?
2. Jaka moc na taki dom razem cwu - 10 czy 12kw?
Z gory bardzo dziekuje tym, ktorzy udziela na tylko te pytania odpowiedzi :)
Wiem jak to brzmi ale na kazdym forum jest miliony opinii i odp ale z 2-3% sa na konkretny zadany temat.

manwithnoname
03-01-2018, 21:57
Dodam więcej szczegółów,
Dom 119 m2 użytkowej
Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
Projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c?gclid=EAIaIQobChMIibWpusi82AIV1cAYC h2Cww-CEAAYASAAEgLFhvD_BwE

Zdecydowałem się na pellet i mam prośbę - polećcie proszę parę dobrych modeli nowoczesnych kotłów na pellet z jak najmniejszą obsługą. Gdy tylko napiszę to pytanie to zaraz się zaczyna: pompa ciepła!!, stop grzejnikom w domach!, a dlaczego pellet?! Poczytaj o ogrzewaniu z ksiezyca itd....
Jest zbyt duzo modeli na rynku i po prostu można się pogubić - wiem, że jest tu sporo profesjonalistow i fachowców z górnej półki więc proszę tylko o odpowiedź na moje pytania:
1. Jakie nowoczesne piece są warte uwagi?
2. Jaka moc na taki dom razem cwu - 10 czy 12kw?
Z gory bardzo dziekuje tym, ktorzy udziela na tylko te pytania odpowiedzi :)
Wiem jak to brzmi ale na kazdym forum jest miliony opinii i odp ale z 2-3% sa na konkretny zadany temat.

Wydaje mi sie że warto napisać jakim budżetem dysponujesz.

Robinson74
03-01-2018, 22:56
Dodam więcej szczegółów,
Dom 119 m2 użytkowej
Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
Zapewne masz 2 wersje ogrzewania w projekcie:
- ekogroszek
- gaz
Zgadza się? Jakie masz projektowe obciążenie cieplne budynku w kW?
Jakie masz piece i ich moce w projekcie?

RAZ!
04-01-2018, 06:24
Zapewne masz 2 wersje ogrzewania w projekcie:
- ekogroszek
- gaz
Zgadza się? Jakie masz projektowe obciążenie cieplne budynku w kW?
Jakie masz piece i ich moce w projekcie?

W projekcie jest tak jak mówisz tylko że jest ogólnie na "paliwo stałe" i alternatywnie gaz, polecany kocioł to typ DUOX DX13 (Kolton sc) 14 kw na ekogroszek - alternatywnie pellet, natomiast chciałbym sam pellet, a 14 kw wydaje mi sie za duze. Projektowe obciążenie cieplne budynku to 7,895.
Zapotrzebowanie na energie pierwotna 78,62 kWh/m2 rok (ekogroszek)
Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji 36,55 kWh/m2 rok
To samo dla cwu 17,42 kWh/m2 rok
Ściany porotherm 25cm + styropian 20 cm
Dach wełna 30 cm
Strop nad poddaszem 30 cm welna
Strop nad parterem 5 cm styropian
Podłoga 15 cm styropian.
Budżet dopasuje do pieca ktory bedzie spelnial wymagania :)

Pello
04-01-2018, 08:34
Pello, masz racje odnośnie rekuperacji aczkolwiek jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :) Jakby nie patrzeć 10 tys więcej dla całej imprezy.

Czy wolę pellet? Im więcej czytam tym chyba mam gorszą opinie, bo spalanie jest skrajnie różne - od 15 kg do nawet 40 kg na dobe.
Chciałbym żeby eksploatacja była możlwie jak najtańsza. Wiem, że zaraz mnie tutaj rozszarpiecie :) , ale ten kocioł posiada też ruszt dokładany do spalania węgla co w sumie też jest ważne ze względu na te ogromne różnice w spalaniu pelletu. Palnik ma możliwość sterowania nadmuchem podczas palenia na samym ruszcie. Moc kotła może za duża, ale palnik posiada modulacje więc chyba nie powinno być problemu?

Także, albo Pompa Ciepla ThermaV firmy LG 9 kW, albo kocioł na pellet Konstal Skam-p Duo Pellet :bash:

Z uwagi na to, że jestem entuzjastą pelletu - polecam w twoim wypadku pompę ciepła :-)

Masz mały, dobrze docieplony dom z ogrzewaniem w pełni niskotemperaturowym. Jeżeli nie masz jeszcze zbudowanej instalacji kotłowni, zbudowanie jej pod pellet z kotłem o którym piszesz, również będzie kosztowne. Skoro masz wybór (większy niż kolega RAZ) wybierz bezobsługowość za podobny koszt inwestycji i uwzględniając fakt, że to powietrzna pompa, myślę że podobny koszt eksploatacji. Ale to musi być Twój wybór.

Pzdr

Pello
04-01-2018, 08:55
Dodam więcej szczegółów,
Dom 119 m2 użytkowej
Podłogówka w 2 łazienkach, wiatrołapie i kuchni, reszta grzejniki + drabinki w wc na ręczniki.
Projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c?gclid=EAIaIQobChMIibWpusi82AIV1cAYC h2Cww-CEAAYASAAEgLFhvD_BwE

Zdecydowałem się na pellet i mam prośbę - polećcie proszę parę dobrych modeli nowoczesnych kotłów na pellet z jak najmniejszą obsługą. Gdy tylko napiszę to pytanie to zaraz się zaczyna: pompa ciepła!!, stop grzejnikom w domach!, a dlaczego pellet?! Poczytaj o ogrzewaniu z ksiezyca itd....
Jest zbyt duzo modeli na rynku i po prostu można się pogubić - wiem, że jest tu sporo profesjonalistow i fachowców z górnej półki więc proszę tylko o odpowiedź na moje pytania:
1. Jakie nowoczesne piece są warte uwagi?
2. Jaka moc na taki dom razem cwu - 10 czy 12kw?
Z gory bardzo dziekuje tym, ktorzy udziela na tylko te pytania odpowiedzi :)
Wiem jak to brzmi ale na kazdym forum jest miliony opinii i odp ale z 2-3% sa na konkretny zadany temat.

Jak sam wskazałeś - jest dużo modeli na rynku.
Poszukaj:
- kotłów na pellet o mocy do 13 kW z klasą 5,
- instalatorów w nich się specjalizujących, którzy najlepiej dostarczą ci ten kocioł, określą warunki instalacyjne, uruchomią i wyregulują go - najlepiej na stronach producentów kotłów - zazwyczaj podają listę kontaktów,
- instalatorów, którzy sami zapewnią ci serwis, bez oglądania się na serwis fabryczny,
- mieszkają w stosunkowo niedalekiej odległości od ciebie, która nie zrujnuje ich, bądź ciebie, jeżeli będą kłopoty.
Przy takich warunkach każdy kocioł dostępny na rynku będzie satysfakcjonujący. Reszta to tylko budżet.
Pzdr

manwithnoname
04-01-2018, 13:44
no własnie cała impreza z pompą jest o kilka tysięcy droższa niż pellet a co do kosztu eksploatacji obu źródeł to na dwoje babka wróżyła :)
Myślę, że biorąc pod uwagę same kwestie finansowe przy miesięcznych opłatach najtaniej wychodzi jednak ekogroszek :)


Z uwagi na to, że jestem entuzjastą pelletu - polecam w twoim wypadku pompę ciepła :-)

Masz mały, dobrze docieplony dom z ogrzewaniem w pełni niskotemperaturowym. Jeżeli nie masz jeszcze zbudowanej instalacji kotłowni, zbudowanie jej pod pellet z kotłem o którym piszesz, również będzie kosztowne. Skoro masz wybór (większy niż kolega RAZ) wybierz bezobsługowość za podobny koszt inwestycji i uwzględniając fakt, że to powietrzna pompa, myślę że podobny koszt eksploatacji. Ale to musi być Twój wybór.

Pzdr

Barliniak
04-01-2018, 14:56
no własnie cała impreza z pompą jest o kilka tysięcy droższa niż pellet a co do kosztu eksploatacji obu źródeł to na dwoje babka wróżyła :)
Myślę, że biorąc pod uwagę same kwestie finansowe przy miesięcznych opłatach najtaniej wychodzi jednak ekogroszek :)
Tak ale pod warunkiem że będziesz go rozpalał kiedy będzie zapotrzebowanie na ciepło i gasił kilka razy dziennie.

Pello
04-01-2018, 15:33
no własnie cała impreza z pompą jest o kilka tysięcy droższa niż pellet a co do kosztu eksploatacji obu źródeł to na dwoje babka wróżyła :)
Myślę, że biorąc pod uwagę same kwestie finansowe przy miesięcznych opłatach najtaniej wychodzi jednak ekogroszek :)

Nie sądzę. Co masz teraz w kotłowni ?

cuuube
04-01-2018, 16:11
Jak sam wskazałeś - jest dużo modeli na rynku.

- instalatorów w nich się specjalizujących, którzy najlepiej dostarczą ci ten kocioł, określą warunki instalacyjne, uruchomią i wyregulują go - najlepiej na stronach producentów kotłów - zazwyczaj podają listę kontaktów,
- instalatorów, którzy sami zapewnią ci serwis, bez oglądania się na serwis fabryczny,
- mieszkają w stosunkowo niedalekiej odległości od ciebie, która nie zrujnuje ich, bądź ciebie, jeżeli będą kłopoty.

z tymi instalatorami wedle rejonu zamieszkania to bym uważał
gdy ja montowałem kocioł na pellet miałem serwis w odłegłości ok 70km od Poznania który zawołał sobie bodaj 1500zł zan rozruch, sam kocioł też był droższy niż u Puławiaka który za przejechanie pół Polski na rozruch wziął już teraz nie pamiętam ale coś między 300-500zł ,

RAZ!
04-01-2018, 17:23
Dziękuję za pomoc wszystkim odpowiadającym, natomiast po śledzeniu tematu od kilku miesięcy dalej mętlik w głowie:
- ekogroszek - syf, brud (choć nie u każdego bo jeden ma czysto jakby miał pellet a drugi syf i nerwy- nie wiadomo dlaczego)
- pellet - czysto, schludnie, ekologicznie ale jak niektórzy piszą, że spalają 25-30 kg / dzień to czysty horror i dramat w jednym
- gazu - nie ma
- PC - dla jednych super inwestycja z małymi kosztami rocznymi, dla innych płacz i bariera cenowa nie do przebicia w zależności od monterów, sprzętu i pewnie też szczęścia; jedni piszą, że wydali na pompę tyle ile by wydali na pellet, inni, że kalkulacja wyszła na 50-70 tys przy podobnych metrażach co Ci pierwsi (wiem, różne rejony, różny teren, różne ceny) aczkolwiek rozpiętość przy podobnym metrażu od 25 tys do 70 tys jest skromnie mówiąc dziwna....albo ktoś pisze bajki albo kogoś nabili w butelkę.

Jest to bardzo trudny wybór i miliony opinii, które laikowi robią papkę z mózgu :)

manwithnoname
04-01-2018, 20:41
Tak ale pod warunkiem że będziesz go rozpalał kiedy będzie zapotrzebowanie na ciepło i gasił kilka razy dziennie.

ok, w przypadku kaloryferów można przepalić i za chwile jest ciepło w domu, gorzej z podłogówką po całości

manwithnoname
04-01-2018, 20:52
Nie sądzę. Co masz teraz w kotłowni ?

Nic nie mam :) na razie wiatr hula - w marcu planuje robić instalacje w nowo wybudowanym domu. Głowie się już od prawie 2 miesięcy jakie ogrzewanie wybrać. Na początku chciałem ekogroszek, potem pellet, na końcu przewinęła się też pompa, ale po podliczeniu wszystkich kosztów znowu się waham, także jestem w punkcie wyjścia. PC mocno potaniały na przestrzeni kilku lat wstecz i może za 15. będą w cenie kotła średniej klasy, dlatego też chce wykonać po całości podłogówkę, bo czy gaz czy PC to zawsze takie źródło lepiej pracuje na podłogowym.

manwithnoname
04-01-2018, 21:34
Dziękuję za pomoc wszystkim odpowiadającym, natomiast po śledzeniu tematu od kilku miesięcy dalej mętlik w głowie:
- ekogroszek - syf, brud (choć nie u każdego bo jeden ma czysto jakby miał pellet a drugi syf i nerwy- nie wiadomo dlaczego)
- pellet - czysto, schludnie, ekologicznie ale jak niektórzy piszą, że spalają 25-30 kg / dzień to czysty horror i dramat w jednym
- gazu - nie ma
- PC - dla jednych super inwestycja z małymi kosztami rocznymi, dla innych płacz i bariera cenowa nie do przebicia w zależności od monterów, sprzętu i pewnie też szczęścia; jedni piszą, że wydali na pompę tyle ile by wydali na pellet, inni, że kalkulacja wyszła na 50-70 tys przy podobnych metrażach co Ci pierwsi (wiem, różne rejony, różny teren, różne ceny) aczkolwiek rozpiętość przy podobnym metrażu od 25 tys do 70 tys jest skromnie mówiąc dziwna....albo ktoś pisze bajki albo kogoś nabili w butelkę.

Jest to bardzo trudny wybór i miliony opinii, które laikowi robią papkę z mózgu :)

Jak widać mamy podobny problem :)
Można się łudzić że przy ekogroszku będzie w miarę czysto, ale jak przyjdzie czyścić kocioł to nie ma opcji aby się nie nakurzyło.
Przy pellecie to tutaj gdzieś czytałem że gościu miał spalanie 40 kg/dobę i to jest dopiero wyczyn :)
Co do kwot PC to na pewno gruntowe są okrutnie drogie: ceny zaczynają się od 50 tys. Powietrzne są tańsze, ale tutaj też ceny bywają mega różne- i mówie tu o takich samych mocach. Płaci się za markę. Najtańsze i w miarę dobre są LG. Jakieś chinole to nie warto zupełnie.
Ja biorę pod uwagę wyłącznie kompleksową usługę wykonania centralnego ogrzewania w domu czyli położenie podłogówki, wodkan nad posadzką oraz kotłownia wraz z całym osprzętem więc kosz PC jest tutaj tylko składową. Najtańszą ofertę jaką dostałem to 33 tys brutto ale pompa mało znana z gorszymi parametrami od LG. Czekam jeszcze na jedną wycene i zobaczymy :)
Poza tym nikt nie potrafi się konkretnie wypowiedzieć odnośnie żywotności jednostek. Kocioł potrafi przetrwać kilkanaście lat. Serwis dla PC może się okazać bardzo okrutny w cenach, skrajnie z braku części (wiadomo Chiny) trzeba będzie wymieniać urządzenie.

Barliniak
04-01-2018, 22:29
ok, w przypadku kaloryferów można przepalić i za chwile jest ciepło w domu, gorzej z podłogówką po całości

Ale nie po to kupujesz kocioł na ekogroch aby latać do kotłowni co chwilę tą samą opcję na dodatek tańszą oferuje zwykły śmieciuch :) Miałem takowego teraz "peleciak" i stał się cud że na paliwie mniej kalorycznym od wungla jest mniejsze zużycie, komfort stałej temp. przez całą dobę,czystość w kotłowni,duuuuuużo mniej obsługi pieca 1-2min/dzień ,popiołu tyle co kot napłakał. a nie mam jakiegoś mega kociołka ma kilka minusów.Jeśli nie masz jeszcze komina,chcesz mieć komfort obsługi taki jak w bloku to chyba pompka jest dobrą opcją.Nie wiem na ile jesteś zahartowany w boju.Każdy ma trochę inny próg bólu a sorry "bulu" :) Różnica w rachunkach (pelet vs.pomka)za ogrzewanie może być niewielka kilkaset złotych.Jest sporo czynników wpływających na rachunek za ogrzewanie.Spalanie na poziomie 40kg nie do przełknięcia ale jak strzelisz rentgena takiemu to się nagle okaże że piec chodzi w samowolce,a to chata bez ocieplenia,a to grzejniki za małe i muszą pracować na wysokiej temp. Kalafiory też nadają się do PPC.

cuuube
04-01-2018, 23:40
Ja czytałem niedawno o 11-12 tonach na sezon za dom średniej wielkości , jak gość doszedł do ładu i zszedł do 5-6 to był w niebo wzięty. Nie mogę teraz znaleźć gdzie to było

Ale o ilości jest tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?128935-ile-pellet-pellet%C3%B3w-zu%C5%BCyli%C5%9Bcie-w-tym-i-w-zesz%C5%82ym-sezonie/page14

Mnie obecnie schodzi 17kg na dobę po 0,65zł kg. Dom 160m2 z piwnicą , stary po remoncie i ociepleniu , jakieś 500m3 kubatury bo zrobiłem sobie antresolę nie wliczam jej w m2 domu . Kocioł granpalem 15 kw , bufor 500L z zasobnikiem CWU w środku 250L. Jak są mega mrozy to spalam też po 30kg na dobę . Temperatura dom 21-22 , 23 w salonie

link2jack
05-01-2018, 04:39
Jak widać mamy podobny problem :)
Można się łudzić że przy ekogroszku będzie w miarę czysto, ale jak przyjdzie czyścić kocioł to nie ma opcji aby się nie nakurzyło.
Przy pellecie to tutaj gdzieś czytałem że gościu miał spalanie 40 kg/dobę i to jest dopiero wyczyn :)
Co do kwot PC to na pewno gruntowe są okrutnie drogie: ceny zaczynają się od 50 tys. Powietrzne są tańsze, ale tutaj też ceny bywają mega różne- i mówie tu o takich samych mocach. Płaci się za markę. Najtańsze i w miarę dobre są LG. Jakieś chinole to nie warto zupełnie.
Ja biorę pod uwagę wyłącznie kompleksową usługę wykonania centralnego ogrzewania w domu czyli położenie podłogówki, wodkan nad posadzką oraz kotłownia wraz z całym osprzętem więc kosz PC jest tutaj tylko składową. Najtańszą ofertę jaką dostałem to 33 tys brutto ale pompa mało znana z gorszymi parametrami od LG. Czekam jeszcze na jedną wycene i zobaczymy :)
Poza tym nikt nie potrafi się konkretnie wypowiedzieć odnośnie żywotności jednostek. Kocioł potrafi przetrwać kilkanaście lat. Serwis dla PC może się okazać bardzo okrutny w cenach, skrajnie z braku części (wiadomo Chiny) trzeba będzie wymieniać urządzenie.

Pompy nie stanieją. Gruntowki trochę sstanialy, weszły powietrzne i one są non stop na podobnym poziomie a powiedziałbym że ich cena niewiele ale podskoczyła, co pewien czas wchodzą na rynek nowe modele, starego nie kupisz. Nie rozumiem jak można porównywać ogrzewanie ekogroszkiem do pompy czy gazu. Skoro chcemy bezobsługowy system to nawet pellet niewchodzi w grę. Na forum trafilem już w sso czyli troche za późno. Z zamiarem palenia ekogroszkiem, później przewinął się pellet i LPG a stanęło na PC ze względu na dotacje które dawali w całym województwie każdemu kto złożył wniosek. Trzeba było tylko ruszyć dupę i sie zainteresować.
Skoro szukasz kompleksowej usługi na montaż pompy i całego CO i wody itd to na 100% będzie to opcja droższa niż byś zaprosił lokalnego hydraulika który rozłoży rurki zgodnie z PROJEKTEM a później przyjedzie gość który zamontuje ci pompę czy gaz.
Co do żywotności to niestety przewidzieć tego się nie da. To że stare kotły wytrzymywały po 15 lat niczego nie dowodzi.
Jeśli ktoś pomyślał przed budową i buduje z głową, z przemyślanych materiałów, zastosuje porządna izolacje to czym by nie grzał to będzie tanio. Czy będziesz nosił woreczki czy tylko pstrykał sterownikiem - tym bym się zainteresował.

manwithnoname
05-01-2018, 07:46
Pompy nie stanieją. Gruntowki trochę sstanialy, weszły powietrzne i one są non stop na podobnym poziomie a powiedziałbym że ich cena niewiele ale podskoczyła, co pewien czas wchodzą na rynek nowe modele, starego nie kupisz. Nie rozumiem jak można porównywać ogrzewanie ekogroszkiem do pompy czy gazu. Skoro chcemy bezobsługowy system to nawet pellet niewchodzi w grę. Na forum trafilem już w sso czyli troche za późno. Z zamiarem palenia ekogroszkiem, później przewinął się pellet i LPG a stanęło na PC ze względu na dotacje które dawali w całym województwie każdemu kto złożył wniosek. Trzeba było tylko ruszyć dupę i sie zainteresować.
Skoro szukasz kompleksowej usługi na montaż pompy i całego CO i wody itd to na 100% będzie to opcja droższa niż byś zaprosił lokalnego hydraulika który rozłoży rurki zgodnie z PROJEKTEM a później przyjedzie gość który zamontuje ci pompę czy gaz.
Co do żywotności to niestety przewidzieć tego się nie da. To że stare kotły wytrzymywały po 15 lat niczego nie dowodzi.
Jeśli ktoś pomyślał przed budową i buduje z głową, z przemyślanych materiałów, zastosuje porządna izolacje to czym by nie grzał to będzie tanio. Czy będziesz nosił woreczki czy tylko pstrykał sterownikiem - tym bym się zainteresował.

Oj byś się zdziwił z tym lokalnym hydraulikiem, każdy musi wyjść na swoje no chyba że wykonawcą będzie jakiś wujek :)
Nie szukam kompleksowej oferty ale niektóre firmy oferują pełen zakres i jak na razie najtansza oferta to ta kompleksowa ale niestety z podejrzaną pompą - ARISTON NIMBUS 50S NET. Wolałbym jednak LG bo Panas T-CAP już za drogi jak dla mnie. Czekam jeszcze na jedną wycene i zobaczymy.
Niestety nie ma dotacji w kujawsko-pomorskim na PC bo już dawno to sprawdziłem :) Gdyby otrzymał na to dodatkowe fundusze to nie byłoby tematu :)
Masz racje że warto przemyśleć wszystko przed budową ale jest wielu laików, którym albo sie nie chce albo mają bezgraniczne zaufanie do swoich majstrów, którzy robią co chcą. W moim przypadku staram się wiele zrobić sam w domu z racji minimalizacji kosztów.
Dla mnie najważniejsza jest cena za ogrzanie domu w skali miesiąca i nie ma znaczenia czy będe dzwigał worki czy wciskał przycisk.

RAZ!
05-01-2018, 07:48
Mam - dla niektórych pewnie śmieszne - pytanie, bo zastanawia mnie kubatura domu, mój jest mały 119 m2 użytkowej garaż 20m2 i kotłownia ok. 7m2, a kubatura wg projektu to 716m3, niektórzy z powierzchnią użytkową 160 m2 i więcej mają 500-600 m3. Zakładając, że wysokość pomieszczeń jest w większości standardwa 2.6 m to skąd takie rozbieżnosci w wielkości kubatury???

imrahil
05-01-2018, 08:26
Co do kwot PC to na pewno gruntowe są okrutnie drogie: ceny zaczynają się od 50 tys.
....
Najtańszą ofertę jaką dostałem to 33 tys brutto ale pompa mało znana

nie wiem jak szukałeś, ale ja nigdy nie dostałem tak wysokich wycen o jakich wspominasz. zobacz np. poniżej:
http://ghs-polska.pl/domy-do-130-m2/

manwithnoname
05-01-2018, 08:32
nie wiem jak szukałeś, ale ja nigdy nie dostałem tak wysokich wycen o jakich wspominasz. zobacz np. poniżej:
http://ghs-polska.pl/domy-do-130-m2/

Miałem tutaj na myśli kompleksową ofertę na inst. CO czyli 33 tys brutto z położeniem podłogówki, wodkan nad posadzką, PC i jej montaż
Sama pompa to wiadomo tańsza. Ja musze wykonać kompletną instalacje grzewczą.

autorus
05-01-2018, 09:27
Dla mnie najważniejsza jest cena za ogrzanie domu w skali miesiąca i nie ma znaczenia czy będe dzwigał worki czy wciskał przycisk.

Ciekawa teza. Wynikająca raczej z niedoświadczenia. Jestem przekonany, że w tej kwestii zmienisz zdanie za jakiś czas. :)

RAZ!
05-01-2018, 10:18
nie wiem jak szukałeś, ale ja nigdy nie dostałem tak wysokich wycen o jakich wspominasz. zobacz np. poniżej:
http://ghs-polska.pl/domy-do-130-m2/

To jest koszt całej instalacji ze wszystkim czy tylko wartość pompy?

imrahil
05-01-2018, 11:20
To jest koszt całej instalacji ze wszystkim czy tylko wartość pompy?

cała kotłownia z osprzętem (w tym zasobnik) oraz robocizną. przy gruntówkach także dolne źródło (odwiert). można taniej na polskich pompach gruntowych. na powietrzne dostawałem kiedy niższe oferty.

Jarecki79
05-01-2018, 11:40
Kocioł na paliwo stałe zawsze będzie wymagał obsługi obojętnie o jakim mowa czy pellet czy ekogroch

Ludzi jest masa, instalatorów sporo, domów i wesołego tworzenia w instalacjach też sporo
Na forum trafia ułamek osób szukających najczęściej rozwiązania jakiegoś problemu a to za wysokie spalanie pelletu a to detonacyjne spalanie pelletu a to jakis kłopot z zawleczkami przy grochu czy na danym paliwie brudny mocniej wymiennik a to z pc jakies kwestie z hałasem jednostki zewnętrznej czy kwestią tzw defrostu....
w skrócie mówiąc mercedesy tez do serwisu śmigac muszą, bo coś niedomaga albo ze względu na styl jazdy albo paliwo albo niedbalstwo albo dziurawe drogi
jak planujesz podłogowe, to w zasadzie wszystkie opcje otwarte. Najwygodniej, bo bez pracy własnej to prąd czy PC.

przy ekogroszku może być czysto jak kocioł będzie miał półautomatyczne lub automatyczne czyszczaki i obsługujący nie będzie machał łopatka jak cepem na polu czy tez ćpiał na szybko worków do kosza. Kurzy się w chwili zasypu do kosza i przy nieumiejętnym wybieraniu popiołu. Czyszczenie wymiennika może tu wypasc wajhą czy danymi dźwigniami raz na ok. miesiąc (zalezy jaki palnik i paliwo)
Nowe rozwiązania na ekogroszek nie ograniczają nas tylko do ekogroszku węgla kamiennego, na odpowiednim palniku czysto i bez brudu jak w typowej retorcie spalić idzie np.czeski ekogroszek ale najlepiej wychodzi używanie nowego pelletu węglowego Varmo, czyściutko i siwiuteńko w kotle, malutko popiołu a wygar paliwo ma między 27 a 30MJ

Pello
05-01-2018, 11:55
cała kotłownia z osprzętem (w tym zasobnik) oraz robocizną. przy gruntówkach także dolne źródło (odwiert). można taniej na polskich pompach gruntowych. na powietrzne dostawałem kiedy niższe oferty.

Jakoś nie chcę wierzyć, że w haśle "kompletna instalacja bez dodatkowych kosztów" chodzi również o wykonanie wodkan, położenie pętli podłogowych w kilku pomieszczeniach, zalanie jastychem, wykonanie kompletnej instalacji w kotłowni z rozdzielaczami i automatyką, położenia posadzki i innych podobnych kosztów. Przecież nie wiadomo nawet jaki zakres przewidział Inwestor.
Myślę, że chodzi o dostawę, pełne podłączenie i uruchomienie pompy wraz ze zbiornikiem cwu, ewentualnie podłączenie się do istniejących rozdzielaczy i reszty instalacji. Musisz to sprawdzić...

pzdr

imrahil
05-01-2018, 12:55
Jakoś nie chcę wierzyć...

przecież piszę, że chodzi o kotłownię a nie całą instalację wraz z podłogówką. w każdym razie w małym domu taka kotłownia z PC wychodzi raczej taniej niż kotłownia z dobrym kotłem pelletowym, kominem i składem opału. tak do pelletu i do PC musisz podłączyć jakieś górne źródło, np. podłogówkę

manwithnoname
05-01-2018, 15:26
przecież piszę, że chodzi o kotłownię a nie całą instalację wraz z podłogówką. w każdym razie w małym domu taka kotłownia z PC wychodzi raczej taniej niż kotłownia z dobrym kotłem pelletowym, kominem i składem opału. tak do pelletu i do PC musisz podłączyć jakieś górne źródło, np. podłogówkę

Co to znaczy z "dobry kocioł na pellet"? to znaczy że w cenie 16 tys? bo nie znalazłem tańszej samej pompy ciepła - i mówię tutaj oczywiście o powietrznej (same urządzenie). Wystarczy wejść na alledrogo i sprawdzić. Kto powiedział że peleciak za 8 tys będzie od razu gorszy od tego za 16 tys? :) Te za 16 tys też spalają 35 kg / na dobe :D Dobry marketing wystarczy żeby się skusić a potem płakać dlaczego Kostrzewa mi tyle spala, a chciałem sobie polepszyc :)
Jeśli już się ma komin to wcale nie wychodzi taniej. Mało jest inwestorów którzy rezygnują całkowicie z komina - o ile w ogóle są tacy, bo każdy jednak chce mieć jakąś alternatywe więc tego bym nie dodawał do kosztu. I tutaj pelleciak już może wyjść taniej bo nie ma pomp za 8 tys, nawet chinoli :)

RAZ!
05-01-2018, 15:52
Co to znaczy z "dobry kocioł na pellet"? to znaczy że w cenie 16 tys? bo nie znalazłem tańszej samej pompy ciepła - i mówię tutaj oczywiście o powietrznej (same urządzenie). Wystarczy wejść na alledrogo i sprawdzić. Kto powiedział że peleciak za 8 tys będzie od razu gorszy od tego za 16 tys? :) Te za 16 tys też spalają 35 kg / na dobe :D Dobry marketing wystarczy żeby się skusić a potem płakać dlaczego Kostrzewa mi tyle spala, a chciałem sobie polepszyc :)
Jeśli już się ma komin to wcale nie wychodzi taniej. Mało jest inwestorów którzy rezygnują całkowicie z komina - o ile w ogóle są tacy, bo każdy jednak chce mieć jakąś alternatywe więc tego bym nie dodawał do kosztu. I tutaj pelleciak już może wyjść taniej bo nie ma pomp za 8 tys, nawet chinoli :)

Możesz rozwinąć wypowiedź bo może w końcu dojdziemy do jakichś porównań: sama popma ciepła jest oczywiście o droższa niż piec na pellet ale rozumiem, że instalacja jest w porównywalnych kosztach?
Jeżeli zostawie grzejniki w sypialniach to czy to ma sens przy pompie?
Fajnie jakby ktoś napisał wprost : dom taki, powierzchnia uźytkowa taka, na pompe wydałem tyle a rachunki mam takie - i podobnie ktoś kto pali na pellet, tylko żeby zwykli śmiertelnicy mogli to zrozumieć - modele, koszt, koszt ogrzewania, problemy, serwis, itd bez zbędnych milionów cyferek.:)
Jeżeli mam w projekcie piec na paliwo stałe to gdybym się teoretycznie skusił na PC (nie gruntową) to sam układ hydrauliki dużo się zmieni??

RAZ!
05-01-2018, 15:54
Co to znaczy z "dobry kocioł na pellet"? to znaczy że w cenie 16 tys? bo nie znalazłem tańszej samej pompy ciepła - i mówię tutaj oczywiście o powietrznej (same urządzenie). Wystarczy wejść na alledrogo i sprawdzić. Kto powiedział że peleciak za 8 tys będzie od razu gorszy od tego za 16 tys? :) Te za 16 tys też spalają 35 kg / na dobe :D Dobry marketing wystarczy żeby się skusić a potem płakać dlaczego Kostrzewa mi tyle spala, a chciałem sobie polepszyc :)
Jeśli już się ma komin to wcale nie wychodzi taniej. Mało jest inwestorów którzy rezygnują całkowicie z komina - o ile w ogóle są tacy, bo każdy jednak chce mieć jakąś alternatywe więc tego bym nie dodawał do kosztu. I tutaj pelleciak już może wyjść taniej bo nie ma pomp za 8 tys, nawet chinoli :)

Możesz rozwinąć wypowiedź bo może w końcu dojdziemy do jakichś porównań: sama popma ciepła jest oczywiście droższa niż piec na pellet ale rozumiem, że instalacja jest w porównywalnych kosztach?
Jeżeli zostawie grzejniki w sypialniach to czy to ma sens przy pompie?
Fajnie jakby ktoś napisał wprost : dom taki, powierzchnia uźytkowa taka, na pompe wydałem tyle a rachunki mam takie - i podobnie ktoś kto pali na pellet, tylko żeby zwykli śmiertelnicy mogli to zrozumieć - modele, koszt, koszt ogrzewania, problemy, serwis, itd bez zbędnych milionów cyferek.:)
Jeżeli mam w projekcie piec na paliwo stałe to gdybym się teoretycznie skusił na PC (nie gruntową) to sam układ hydrauliki dużo się zmieni??

Jarecki79
05-01-2018, 16:01
Kolego PC preferuje źródła niskotemperaturowe, aby było korzystnie i tanio w eksploatacji
stąd jak chcesz miec uniwersalną instalację, ale nie wiesz jeszcze co będzie dostarczać ciepło, to zrób 100%podłogowego

Kocioł na pellet czy ekogroszek bez problemu się do tego podłączy a same rachunki po wstępnym wygrzaniu też będą niższe jak w układzie mieszanym (niska temp. zasilania, mniejsza różnica z temp. otoczenia, więc też mniejsze straty)

autorus
05-01-2018, 16:19
Kolega ma rację.

RAZ!
05-01-2018, 16:40
Kolego PC preferuje źródła niskotemperaturowe, aby było korzystnie i tanio w eksploatacji
stąd jak chcesz miec uniwersalną instalację, ale nie wiesz jeszcze co będzie dostarczać ciepło, to zrób 100%podłogowego

Kocioł na pellet czy ekogroszek bez problemu się do tego podłączy a same rachunki po wstępnym wygrzaniu też będą niższe jak w układzie mieszanym (niska temp. zasilania, mniejsza różnica z temp. otoczenia, więc też mniejsze straty)


Tak, wiem, że PC służy głównie podłogówce ale wiem też, że niektórzy mają też grzejniki z nią - niestety nie wiem jak się wtedy sprawuje PC pod kątem kosztów rocznych - czy różnica jest spora gdyby była 100% podłogówka?
Kotły o których rozmawiamy wiem, że są dobrym rozwiazaniem natomiast straszne są dzienne ilości spalania - do 30kg / dobę - przy dobrej izolacji domu (jak wynika z opisów w "stopkach" użytkowników...jak dla mnie tona opału - czym by on nie był - przy obecnych zimach na miesiąc jest nie do przyjęcia.

Jarecki79
05-01-2018, 16:51
Widzisz ja mam stary dom z lat 80-ych i łącznie ok. 280m do ogrzania.
Wielce się nie będę rozwodził co i jak, ale m-ce zimowe to ok. tona ekogrochu na miesiąc (najczęściej nowe domy do ok.150m2 potrzebują w granicy 2,5tony na sezon średnio), inne źródło ciepła dla moich warunków się nie opłaca.
Na sezon grzewczy nie liczyłem dokładnie ile potrzebuję bo jest jeszcze firma osobno grzana. Szacuję,że na sezon grzewczy w starej chatce potrzebuję w zależności od zimy 6-7ton ekogrochu, pelletu zużył bym ok. 2 może 2,5tony więcej, więc nijak dla moich warunków sensu to nie ma. Miałem na testach w domu przez jakiś czas palnik pelletowy ecomat z modelem sterownika rk, policzyłem i nie opłaca mi się. Z plusów to fajny zapach drewna, kurzy się na jasny kolor i popiołu malutko.

Im lepiej masz ocieplony dom, im lepsza technologia jego budowy oraz im mniejszą masz powierzchnię do ogrzania, tym mniejsze są różnice między danymi paliwami i źródłami ciepła.

RAZ!
05-01-2018, 16:59
Zgadzam się z Tobą w 100%, natomiast tak jak pisałem wyżej jestem ciekaw skąd przy nowym budownictwie i ociepleniu, i dodatkowo niewielkiej powierzchni do ogrzania biorą się cyfry grzania pelletem czy ekogroszkiem na poziomie 700-1000 kg na miesiac?
Zakładam, że ludzie są świadomi z czego powstały ich domy, stąd moje zdziwienie jakim cudem piwstają tak odstraszające liczby:confused:

cuuube
05-01-2018, 17:05
Mam - dla niektórych pewnie śmieszne - pytanie, bo zastanawia mnie kubatura domu, mój jest mały 119 m2 użytkowej garaż 20m2 i kotłownia ok. 7m2, a kubatura wg projektu to 716m3, niektórzy z powierzchnią użytkową 160 m2 i więcej mają 500-600 m3. Zakładając, że wysokość pomieszczeń jest w większości standardwa 2.6 m to skąd takie rozbieżnosci w wielkości kubatury??? to zapewne do mnie , więc tak... standartową wysokośc pomieszczeń 2,6 m mam na powierzchni 65m2 - parter , poddasze 65m2 po podłodze to już tylko 2,1m i w części są skosy - niska ścianka kolankowa ,w antresoli pokój zabaw dla dzieci to tylko1,6m w najwyższym punkcie - tak sobie zrobiłem na własne życznie . piwnica 30m2 to zaledwie 1,9m2.

zaraz mi się oberwie że nie mam 160m2 , bo nie mam wysokości pomieszczeń wg normy:P . ale jest optymalnie wykorzystane , skosy od sciany do 1m mam wykorzystane na szafy przesuwne . jest jak jest , remontowałęm stary dom

co do dużego spalania u mnie to wygląda to tak ,że dom stoi na skarpie i większa część fundamentu częściowo wykonanego z kamienia polnego na razie jest nieocieplona , na 9,5m długości jest odsłonięty na wysokości 1metra co daje spore starty/przemarzanie(im zimniej na zewnątrz tym bardziej to czuć) mimo ocieplenia podłóg. w tym roku zabieram się za odkopanie najbardziej newralgicznej części i izolacje oraz ocieplenie i zasypanie do poziomu izolacji poziomej bo będę robił taras . to pozwoli mi ograniczyć straty

wiesz , u każdego co podaje spore zużycie zapewne są jakieś niedociągnięcia w izolacji bo z nikąd to się nie bierze , pytanie na ile ktoś jest świadomy gdzie mu ucieka ciepło - ja jestem , walczę od 5 lat z remontem na tyle na ile mogę dom mam z cegły z pustką wypełnioną szlaką 30cm sciany + 12 styro grafit 031 , dach 32 toprocka bodaj 035. fundament ocieplony 10cm styroduru do głębokości 0,6 metra , głębiej to 5cm , zrobione to jest narazie tylko na 8metrach z 40
nowy dom ocieplony od stóp do głów na pewno nie wygeneruje takiego zużycia

RAZ!
05-01-2018, 17:30
to zapewne do mnie , więc tak... standartową wysokośc pomieszczeń 2,6 m mam na powierzchni 65m2 - parter , poddasze 65m2 po podłodze to już tylko 2,1m i w części są skosy - niska ścianka kolankowa ,w antresoli pokój zabaw dla dzieci to tylko1,6m w najwyższym punkcie - tak sobie zrobiłem na własne życznie . piwnica 30m2 to zaledwie 1,9m2.

zaraz mi się oberwie że nie mam 160m2 , bo nie mam wysokości pomieszczeń wg normy:P . ale jest optymalnie wykorzystane , skosy od sciany do 1m mam wykorzystane na szafy przesuwne . jest jak jest , remontowałęm stary dom

co do dużego spalania u mnie to wygląda to tak ,że dom stoi na skarpie i większa część fundamentu częściowo wykonanego z kamienia polnego na razie jest nieocieplona , na 9,5m długości jest odsłonięty na wysokości 1metra co daje spore starty/przemarzanie(im zimniej na zewnątrz tym bardziej to czuć) mimo ocieplenia podłóg. w tym roku zabieram się za odkopanie najbardziej newralgicznej części i izolacje oraz ocieplenie i zasypanie do poziomu izolacji poziomej bo będę robił taras . to pozwoli mi ograniczyć straty

wiesz , u każdego co podaje spore zużycie zapewne są jakieś niedociągnięcia w izolacji bo z nikąd to się nie bierze , pytanie na ile ktoś jest świadomy gdzie mu ucieka ciepło - ja jestem , walczę od 5 lat z remontem na tyle na ile mogę. nowy dom ocieplony od stóp do głów na pewno nie wygeneruje takiego zużycia

Dzięki za odpowiedzi :)

Rzeczywiście ja postawiłem na ścianke kolankową 135 cm bo mam 1,90 wzrostu i bym się męczył bardziej niż cieszył :D

cuuube
05-01-2018, 17:41
Dzięki za odpowiedzi :)

Rzeczywiście ja postawiłem na ścianke kolankową 135 cm bo mam 1,90 wzrostu i bym się męczył bardziej niż cieszył :D no właśnie rozbieżności sa spore ponieważ ,każdy z nas ma zupełnie inny dom i dopóki nie założysz konkretnego ogrzewania to nie przekonasz się ile rzeczywiscie za nie zapłacisz , papier u projektanta wszystko przyjmie ,a że ekipa budowlańców wszystko spierd...i i później ciepło ucieka to tu to tam to tez daje efekty po nawet 60kg a inwestor zachodzi w głowę jak to możliwe ..
ja mam 1,8 wzrostu i mimo że na poddaszu mam nisko to nie czuję klaustrofobii . moja scianka kolankowa ma z 40cm to w zasadzie tylko wieniec który zrobiłem podczas wymiany dachu

Pello
05-01-2018, 17:44
Co to znaczy z "dobry kocioł na pellet"? to znaczy że w cenie 16 tys? bo nie znalazłem tańszej samej pompy ciepła - i mówię tutaj oczywiście o powietrznej (same urządzenie). Wystarczy wejść na alledrogo i sprawdzić. Kto powiedział że peleciak za 8 tys będzie od razu gorszy od tego za 16 tys? :) Te za 16 tys też spalają 35 kg / na dobe :D Dobry marketing wystarczy żeby się skusić a potem płakać dlaczego Kostrzewa mi tyle spala, a chciałem sobie polepszyc :)
Jeśli już się ma komin to wcale nie wychodzi taniej. Mało jest inwestorów którzy rezygnują całkowicie z komina - o ile w ogóle są tacy, bo każdy jednak chce mieć jakąś alternatywe więc tego bym nie dodawał do kosztu. I tutaj pelleciak już może wyjść taniej bo nie ma pomp za 8 tys, nawet chinoli :)

Ja chcę tylko dodać, że kotły tyle palą ile mają spalić, aby zrealizować zadane parametry w automatyce. Twórcy automatyki mają już na tyle doświadczeń aby wyprodukować dobre i podobne do siebie algorytmy pracy.
Moim zdaniem to nie jest wina "dobrego" kotła, że w małym domu z dobrą izolacją, w warunkach zimy jaką teraz mamy (-5/+5) kocioł spala 35 kg/dobę. Coś tam...ktoś tam...czyli raczej stawiam na czynnik ludzki.
pzdr.

RAZ!
05-01-2018, 18:28
Ja chcę tylko dodać, że kotły tyle palą ile mają spalić, aby zrealizować zadane parametry w automatyce. Twórcy automatyki mają już na tyle doświadczeń aby wyprodukować dobre i podobne do siebie algorytmy pracy.
Moim zdaniem to nie jest wina "dobrego" kotła, że w małym domu z dobrą izolacją, w warunkach zimy jaką teraz mamy (-5/+5) kocioł spala 35 kg/dobę. Coś tam...ktoś tam...czyli raczej stawiam na czynnik ludzki.
pzdr.

To brzmi pozytywnie, i teraz jazda - który serwis, firma najlepiej się sprawują na dolnym śląsku bliżej zachodniej granicy, possukiwania już rozpącząłem :)

cuuube
05-01-2018, 19:58
w zasadzie od calkowitego zużycia pelletu powinienem odliczyć koszt grzania cwu .
latem czyli poza sezonem grzewczym(czerwiec - wrzesień) do tej pory odpalałem kocioł co drugi czasem co dzień jak poszło dużo wody , ładowałem bufor w którym mam zasobnik cwu... miesiecznie schodziło do 100kg , czyli ok 2-3 kg dzień (zimą powinienem przyjąć więcej bo woda z sieci zimniejsza) x 365 dni , czyli około tonę pelletu(po 650zł) rocznie na Cwu / 5 osób. w sezonie 16/17 zużyłem 4200kg na co +cwu, a zima była długa , czy to dużo czy mało ? zawsze mogłoby być 0

w chwili obecnej czekam na dotacje na PV , po zamontowaniu przechodze na grzanie CWU prądem w okresie letnim - ograniczę zużycie pelletu

nie uważam ,że mam dom ocieplony jakoś super hiper jak niektórzy ekstremisci po minimum 20cm grafitu na scianach , 40 cm w dachu i 20 w podłodze , okna 3 szybowe z kosmicznymi gazami w środku i rekuperacją

manwithnoname
06-01-2018, 11:06
Możesz rozwinąć wypowiedź bo może w końcu dojdziemy do jakichś porównań: sama popma ciepła jest oczywiście droższa niż piec na pellet ale rozumiem, że instalacja jest w porównywalnych kosztach?
Jeżeli zostawie grzejniki w sypialniach to czy to ma sens przy pompie?
Fajnie jakby ktoś napisał wprost : dom taki, powierzchnia uźytkowa taka, na pompe wydałem tyle a rachunki mam takie - i podobnie ktoś kto pali na pellet, tylko żeby zwykli śmiertelnicy mogli to zrozumieć - modele, koszt, koszt ogrzewania, problemy, serwis, itd bez zbędnych milionów cyferek.:)
Jeżeli mam w projekcie piec na paliwo stałe to gdybym się teoretycznie skusił na PC (nie gruntową) to sam układ hydrauliki dużo się zmieni??

Jeszcze pół roku temu również chciałem zamontować grzejniki tylko w pokojach, ale uniwersalność podłogówki mnie przekonała. Nasi dziadkowie też kiedys nie wyobrażali sobie życia bez pieca kaflowego w domu :D Podłogówka po całości jest lepsza dla PC ale też dla gazu. A co wtedy gdy kiedyś będziesz miał możliwość ogrzewania gazem ziemnym? Będziesz żałował dzień w którym wstawiłeś kalafiory :)
Co do pelletu to chyba każdy musi zamieszkać na początku w kotłowni żeby dostroić kocioł do normalnych warunków spalania :)

Pello
06-01-2018, 12:31
Co do pelletu to chyba każdy musi zamieszkać na początku w kotłowni żeby dostroić kocioł do normalnych warunków spalania :)

NO nie, to nie jest raczej zadanie dla użytkownika. Chyba, że to lubi. A jak się ma pellet w domu - potrafi wciągnąć :-)

pzdr

eliks
07-01-2018, 13:08
Nawet w filmiku gdzieś na głównej stronie muratora, redaktor mówi o porównywalnych kosztach PC takich samych jak przy gazie. I trzeba powiedzieć otwarcie, że dla osób które lubią cieplo w domu, mają dom o zapotrzebowaniu np. 50W/m2 i kaloryfery tego typu rozwiązanie to śmierć finansowa, no chyba że kogoś stać.

karoka65
07-01-2018, 19:29
Co do pelletu to chyba każdy musi zamieszkać na początku w kotłowni żeby dostroić kocioł do normalnych warunków spalania :)
Jeśli kupisz kocioł gdzieś w necie a pan Czesio skleci kilka rurek do kupy to będziesz sobie siedział i kręcił :)
Jeśli zamontuje Ci go ktoś kto ma jakieś pojęcie o tym to kociołek Ci ustawi i nie musisz zimować w kotłowni i na forum zakładając kolejne wątki typu: POMOCY!!! bo to bo tamto

manwithnoname
07-01-2018, 19:34
Jeśli kupisz kocioł gdzieś w necie a pan Czesio skleci kilka rurek do kupy to będziesz sobie siedział i kręcił :)
Jeśli zamontuje Ci go ktoś kto ma jakieś pojęcie o tym to kociołek Ci ustawi i nie musisz zimować w kotłowni i na forum zakładając kolejne wątki typu: POMOCY!!! bo to bo tamto

Masz racje, ale nie oszukujmy się: większość firm na rynku (nie tylko Pan Czesio) stosuje zasade "wykonać, skasować i zapomnieć" także trzeba sobie jakoś radzić.

manwithnoname
07-01-2018, 19:43
NO nie, to nie jest raczej zadanie dla użytkownika. Chyba, że to lubi. A jak się ma pellet w domu - potrafi wciągnąć :-)

pzdr

Ja to tylko obawiam się żeby nie było tak jak z ogrzewaniem olejowym kilkanaście lat temu. Ceny wzrosły okrutnie. Niestety, ale ceny pelletu też nie rozpieszczają i mam wrażenie że również z roku na rok rosną. Najbardziej stabilny jest wungiel i chyba tutaj nikt nie powinien mi zaprzeczyć...

karoka65
07-01-2018, 19:58
Ma kolega rację co do tego że wszystko drożeje i drożeć będzie, już nawet z węglem nie jest tam wesoło cenowo.
Pamiętam jak nagminnie wstawiano palniki olejowe do kotłów a litr oleju opałowego kosztował 46gr.
Kiedyś kupka eko groszku leżała na składzie gdzieś w kątku i chyba tylko pies na nią podniósł nogę :) a co teraz jest?
Zrobił się boom na groszka i ceny pędzą jak szalone, robi się powoli boom na pellet, ciekawe co będzie za 3 czy 4 lata jak tych "piekielnych maszyn" znacznie przybędzie?

cuuube
07-01-2018, 20:16
..... Ceny wzrosły okrutnie. Niestety, ale ceny pelletu też nie rozpieszczają i mam wrażenie że również z roku na rok rosną. Najbardziej stabilny jest wungiel i chyba tutaj nikt nie powinien mi zaprzeczyć... ja zaprzeczę http://forum.muratordom.pl/showthread.php?220541-Ogrzewanie-pellet&p=7584317&viewfull=1#post7584317


robi się powoli boom na pellet, ciekawe co będzie za 3 czy 4 lata jak tych "piekielnych maszyn" znacznie przybędzie?


ceny barlinka z 2011r poza sezonem 830/t , sezon 950zl/t (post 16 , 17)
http://forum.muratordom.pl/showthrea...71#post4620171
post 56 zawiera ceny z 2012

są to ceny jak dziś , więc gdzie ten booom , narazie go nie ma

kotłów na pellet nie będzie mocno przybywać ponieważ są zbyt drogie , a robić przy nich trzeba , booom to jest na PC może

karoka65
07-01-2018, 20:37
więc gdzie ten booom , narazie go nie ma

kotłów na pellet nie będzie mocno przybywać ponieważ są zbyt drogie , a robić przy nich trzeba , booom to jest na PC może
Na razie może i nie ma ale z tego co widzę to zainteresowanie mocno wzrasta bynajmniej na moim terenie.
Przedtem zainteresowanie było żadne jeśli chodzi o pelleciaki a tej jesieni w ciągu miesiąca zamontowaliśmy kilka sztuk.
A co będzie z cenami paliwa za kilka lat?
Pażyjom-uwidim :)

manwithnoname
07-01-2018, 21:05
Na coś muszę się zdecydować, a wybór jest mega ciężki.
Jedno jest pewne że unikołchoz zostawi w spokoju użytkowników kotłów na pellet w przeciwieństwie do PC w związku z przepisami dotyczącymi ich rejestracji.

cuuube
07-01-2018, 21:07
tej jesieni w ciągu miesiąca zamontowaliśmy kilka sztuk.
A co będzie z cenami paliwa za kilka lat?
Pażyjom-uwidim :) kilka sztuk to już poważny wzrost :lol2: ,
W gminie gdzie mieszkam i sąsiedniej było w zeszły roku dofinansowanie 85%(+koszty niekwalifikowane) na OZE . PV , PC , Solary i kotły na biomasę . zgłosiło się prawie 500 osób w obu (z około 50 tyś) . zgadnij ile osób wybrało pelleciaki przy tak dużym dofinansowaniu :-? całe zero
praktycznie wszyscy brali PV . ok 1/3 PC do kompletu . Solary kilkanaście osób n a 500 .

sporo ludzi kupuje teraz domy a właściwie mieszkania w szeregowcach , a te grzane są gazem . ci co sami budują to albo gaz dla wygody , albo PC , lub grzanie dobrze izolowanej chałupy prądem na 2 strefy .

uważam , że pellety nigdy nie bedą miały booomu ponieważ są zbyt drogie i trzeba przy nich robić - czyścić i wnosić tony do piwnicy ,a później wrzucać do zasobnika , komin powinien mieć wkład żaroodporny i przeglądy komina też nie są za darmo , budowa komina to ładnych parę tysi .

cuuube
07-01-2018, 21:25
.... PC w związku z przepisami dotyczącymi ich rejestracji. jakie przepisy ?

Pello
07-01-2018, 22:49
uważam , że pellety nigdy nie bedą miały booomu ponieważ są zbyt drogie i trzeba przy nich robić - czyścić i wnosić tony do piwnicy ,a później wrzucać do zasobnika , komin powinien mieć wkład żaroodporny i przeglądy komina też nie są za darmo , budowa komina to ładnych parę tysi .

Nie wszystkie domy są nowe, nie wszędzie wstawi się PC. Dotacje do PV, i PC też się skończą. Ludzie też robią się wygodniejsi, ba mają coraz więcej pieniędzy. Boom już się zaczął w porównaniu z sytuacją np jeszcze sprzed 3 lat. Jeżeli nie przeszkodzą politycy może się zrobić ciekawie.

eliks
08-01-2018, 06:55
U mnie z wrzesniowej dotacji 3 pelleciski, 5 grochow, 17 piecykow gazowych ale to prawie wszystko do malych mieszkań komunalnych.

cuuube
08-01-2018, 07:40
Mam nadzieję że większość będzie za wygodą :P jaką jest gaz i prąd , a pellet będzie niedoceniony jak LPG w paliwach . Wszyscy tylko diesle i diesle , zaraz im zamkną wjazd do Wawy i innych miast:p

Jakoś w Krakowie nie było słychać namawiania na kotły pelletowe , była raczej retoryka precz z kotłami na paliwa stałe , czyli idźcie w gaz i prąd lub podłączanie się do sieci miejskiej . Chyba , że tam na miejscu jednak robiło się jakąś cichą propagandę , niech się ktoś odniesie co tam mieszka.

U kumpla z roboty , który mieszka po przeciwnej stronie Poznania , też był akcja piecyk z naciskiem na gaz

manwithnoname
08-01-2018, 08:42
jakie przepisy ?

Zgodnie z nową ustawą właściciele urządzeń chłodniczych muszą dokonać ich zgłoszenia w CRO. Chodzi o kontrole szczelności dla starego czynnika R410A bo wchodzi nowy czynnik R32. Przeglądy są oczywiście płatne. Za nie zgłoszenie grozi kara. Oczywiście nikt o tym nie wie bo niby skąd :) Nie każdy czyta fora...
Na szczeście nie dotyczy to małych pomp gdzie czynnika nie ma więcej jak 2,4kg.

Kwestia czasu i zapewne dobiorą się też kotłom na pellety - bez 5 klasy oczywiście - sporo ich jest jeszcze na rynku. Ja jeśli bym zakupił kocioł na pellet to tylko i wyłącznie z rusztem żeliwnym do spalania np. drewna. Z drugiej strony boję się troche jak to będzie z odbiorem takiego budynku za kilka miesięcy.

Pello
08-01-2018, 08:54
Mam nadzieję że większość będzie za wygodą :P jaką jest gaz i prąd , a pellet będzie niedoceniony jak LPG w paliwach . Wszyscy tylko diesle i diesle , zaraz im zamkną wjazd do Wawy i innych miast:p

Jakoś w Krakowie nie było słychać namawiania na kotły pelletowe , była raczej retoryka precz z kotłami na paliwa stałe , czyli idźcie w gaz i prąd lub podłączanie się do sieci miejskiej . Chyba , że tam na miejscu jednak robiło się jakąś cichą propagandę , niech się ktoś odniesie co tam mieszka.

U kumpla z roboty , który mieszka po przeciwnej stronie Poznania , też był akcja piecyk z naciskiem na gaz

Niestety kwestiami namawiań i dofinansowań zajmują się politycy wraz z urzędnikami. Nie dziw się, czemu nie było słychać nic na temat pelletu. A skąd oni mają o nim wiedzieć ? Mają to gdzieś zapisane w zakresie obowiązków ? Paliwo stałe to paliwo stałe - węgiel, floty, muły, drewno z wiatrołomów)
U nas w Radomiu doszło do tego, że dofinansowywane są "ekologiczne" kotły olejowe (bo to nie paliwo stałe - przecież...)
pzdr

kulibob
08-01-2018, 08:56
Odbiór w tym kraju to fikcja byle mapka geodezyjna się zgadzała . Też oddawałem budynek w Starostwie Powiatowym na Zygmunta Augusta w Bydzi tam tylko to ich interesuje :)
Na twoim miejscu olałbym paliwa stałe zwłaszcza pelet.

manwithnoname
08-01-2018, 09:16
Odbiór w tym kraju to fikcja byle mapka geodezyjna się zgadzała . Też oddawałem budynek w Starostwie Powiatowym na Zygmunta Augusta w Bydzi tam tylko to ich interesuje :)
Na twoim miejscu olałbym paliwa stałe zwłaszcza pelet.

Nie ukrywam że mnie pocieszyłeś tym bardziej że musze się wyrobić z papierologią zdania budynku do końca grudnia tego roku, a do zrobienia jeszcze sporo (CO, dopr. wody, sufity podwieszane, szambo).
kulibob, ale ty masz kocioł na paliwo stałe? Wcześniej też myslałem o kotle Ogniwo :)

cuuube
08-01-2018, 09:18
. A skąd oni mają o nim wiedzieć ? Mają to gdzieś zapisane w zakresie obowiązków ? prof Szyszko tnie na potęgę puszczę to , może , kornik przerabia im wstępnie drzewa na trocinę i robią pellet z Rydzykiem

Pello
08-01-2018, 09:31
prof Szyszko tnie na potęgę puszczę to , może , kornik przerabia im wstępnie drzewa na trocinę i robią pellet z Rydzykiem

Nie wiem, nie znam się na kornikach ;-)

kulibob
08-01-2018, 09:42
Mam i teraz bym go nie założył. grzałbym grzałką i klimą lub PC.
Przy w miarę ocieplonym domu szkoda czasu na zabawę z paliwem stałym urządzenia grzewcze są dość drogie i wymagają obsługi niewielkiej ale zawsze.
Sezon liczę od 1 października a do teraz mam spalone 794kg za 565zł.
jednak z dwojga złego na moje lepiej groch niż pelet. To samo dotyczy gazu w nowo budowanym domu to nieporozumienie.

cuuube
08-01-2018, 09:59
Mam i teraz bym go nie założył. grzałbym grzałką i klimą lub PC.
Przy w miarę ocieplonym domu szkoda czasu na zabawę z paliwem stałym urządzenia grzewcze są dość drogie i wymagają obsługi niewielkiej ale zawsze.
Sezon liczę od 1 października a do teraz mam spalone 794kg za 565zł.
jednak z dwojga złego na moje lepiej groch niż pelet. To samo dotyczy gazu w nowo budowanym domu to nieporozumienie.

Nie mam nic do Ciebie , ale ile spaliłeś w tym czasie towaru w kozie ? Często , żeby nie powiedzieć wszyscy , którzy mają dodatkowe źródło ciepła zapominają dodać ile to zyskali przepalają w kominkach itp

Dlaczego też groch uważasz za lepszy od pelletu ? Przez to , że kocioł 2x droższy , a pellet mniej kaloryczny ?


Ja liczę sezon od 1 września gdy wstawiam do piwnicy nowa porcję towaru . W tym sezonie zużyłem ok 1300kg po 0,65zł . Wliczając CWU , na które schodzi mi ok 3kg/dzień . Metry2 mamy podobne - ja mam 160 , ale w m3 to już mam nietypowo że względu na wys - 500

kulibob
08-01-2018, 10:04
46 kostek brykietu =38kg za 27zł w całym okresie grzewczym. Przeważnie raz w tygodniu 2-4 kostki.
Drewnem w tym roku nie pale.
Zresztą w stopce jest wszystko

Tak uważam że kocioł tańszy i eksploatacja tańsza.

Pello
08-01-2018, 10:09
Mam i teraz bym go nie założył. grzałbym grzałką i klimą lub PC.
Przy w miarę ocieplonym domu szkoda czasu na zabawę z paliwem stałym urządzenia grzewcze są dość drogie i wymagają obsługi niewielkiej ale zawsze.
Sezon liczę od 1 października a do teraz mam spalone 794kg za 565zł.
jednak z dwojga złego na moje lepiej groch niż pelet. To samo dotyczy gazu w nowo budowanym domu to nieporozumienie.

Przed świętami właśnie zamontowałem nagrzewnicę powietrzną pelletową klientowi, który (nie)grzał dom "grzałką i klimą". To nie jest takie proste jak się wydaje.
Tak samo - każdy nowo budowany dom, nie oznacza że właściciela stać na PC i budowę takich technologii, że PC będzie najwłaściwsza. Jak się buduje z kredytu, to idzie się na kompromisy. Wiem to po sobie, niestety.
pzdr

kulibob
08-01-2018, 11:11
Przed świętami właśnie zamontowałem nagrzewnicę powietrzną pelletową klientowi, który (nie)grzał dom "grzałką i klimą". To nie jest takie proste jak się wydaje. ..............

pzdr
Nie zabardzo rozumiem co nie jest takie proste??

Pello
08-01-2018, 12:08
Nie zabardzo rozumiem co nie jest takie proste??

Pewność że zamienne źródło ciepła będzie tak samo działało, jak to do którego dom został zaprojektowany. Przytoczyłem przykład "z życia",, że dom zaprojektowany do ogrzewania kotłem, źle był ogrzewany za pomocą klimatyzatora z grzałką.
Nie tyczy się to Twojego wyboru - zakładam że u ciebie wszystko jest OK. Szacunek.
Pzdr

Puławiak
08-01-2018, 12:29
Ile razy wywalałem z instalacji kotły elektryczne i montowałem peleciaki bo ludziom jakoś tak dziwnie ten "tani prąd" ostro drenował kieszenie. Fajnie jest jak sobie piszemy na forum a życie niestety weryfikuje - okazuje się że idealne ocieplenie nie jest takie idealne tani prąd jest ale w innym regionie, te wszystkie kwh które miał według forumowiczów miał zużywać dom to trzeba pomnożyć przez 2 a może nawet 3 itd. OZC i audyt energetyczny mówił że dom mamy prawie pasywny a w realu jest średnio energooszczędny itd.

manwithnoname
08-01-2018, 12:35
Ile razy wywalałem z instalacji kotły elektryczne i montowałem peleciaki bo ludziom jakoś tak dziwnie ten "tani prąd" ostro drenował kieszenie. Fajnie jest jak sobie piszemy na forum a życie niestety weryfikuje - okazuje się że idealne ocieplenie nie jest takie idealne tani prąd jest ale w innym regionie, te wszystkie kwh które miał według forumowiczów miał zużywać dom to trzeba pomnożyć przez 2 a może nawet 3 itd. OZC i audyt energetyczny mówił że dom mamy prawie pasywny a w realu jest średnio energooszczędny itd.

Puławiak, pompy ciepła (powietrzne) ludzie też wymieniają na pelleciaki?

cuuube
08-01-2018, 13:23
Ile razy wywalałem z instalacji kotły elektryczne i montowałem peleciaki bo ludziom jakoś tak dziwnie ten "tani prąd" ostro drenował kieszenie. Fajnie jest jak sobie piszemy na forum a życie niestety weryfikuje - okazuje się że idealne ocieplenie nie jest takie idealne tani prąd jest ale w innym regionie, te wszystkie kwh które miał według forumowiczów miał zużywać dom to trzeba pomnożyć przez 2 a może nawet 3 itd. OZC i audyt energetyczny mówił że dom mamy prawie pasywny a w realu jest średnio energooszczędny itd. też niedawno gdzieś pisałem , że papier wszystko przyjmie u projektanta a że ekipa budowlana narobi baboli to później płacz i zgrzytanie zębami

Co do OZC to czy wiecie na jakich normach się je liczy ? Na starych

eliks
08-01-2018, 13:27
Puławiak, pompy ciepła (powietrzne) ludzie też wymieniają na pelleciaki?
Nie rozumiem Twojego sarkazmu. Wystarczy poczytać to co było pisane wcześniej, nie wsZędzie zamontujesz powietrzną PC żeby spełniała swoją funkcję a rachunki nie rujnowaly portfela. U mnie np. jest dwufunkcyjny Junkers którym w tym momencie tylko grzeje wodę użytkową bo nie stać mnie na grzanie gazem, próbowałem. Palę grabem w smieciuchu. Od września poszło mi ok. 5,5mp drzewa. Od marca idzie pelleciak. Przy cenie pelletu u mnie 650-700zł nie powinno być źle. W sumie aż takiego durszlaka nie mam. Piec wygasł wczoraj o 22;00 a w salonie na dole po 9 rano 21.2st, w sypialniach 22,4 a w nocy było -9.

Puławiak
08-01-2018, 13:46
Nie rozumiem Twojego sarkazmu. Wystarczy poczytać to co było pisane wcześniej, nie wsZędzie zamontujesz powietrzną PC żeby spełniała swoją funkcję a rachunki nie rujnowaly portfela. U mnie np. jest dwufunkcyjny Junkers którym w tym momencie tylko grzeje wodę użytkową bo nie stać mnie na grzanie gazem, próbowałem. Palę grabem w smieciuchu. Od września poszło mi ok. 5,5mp drzewa. Od marca idzie pelleciak. Przy cenie pelletu u mnie 650-700zł nie powinno być źle. W sumie aż takiego durszlaka nie mam. Piec wygasł wczoraj o 22;00 a w salonie na dole po 9 rano 21.2st, w sypialniach 22,4 a w nocy było -9.
Jeszcze nie wymieniałem ale dokładałem do PC wodny piecyk na pellet ( do gruntówki)

manwithnoname
08-01-2018, 13:52
Nie rozumiem Twojego sarkazmu. Wystarczy poczytać to co było pisane wcześniej, nie wsZędzie zamontujesz powietrzną PC żeby spełniała swoją funkcję a rachunki nie rujnowaly portfela. U mnie np. jest dwufunkcyjny Junkers którym w tym momencie tylko grzeje wodę użytkową bo nie stać mnie na grzanie gazem, próbowałem. Palę grabem w smieciuchu. Od września poszło mi ok. 5,5mp drzewa. Od marca idzie pelleciak. Przy cenie pelletu u mnie 650-700zł nie powinno być źle. W sumie aż takiego durszlaka nie mam. Piec wygasł wczoraj o 22;00 a w salonie na dole po 9 rano 21.2st, w sypialniach 22,4 a w nocy było -9.

Dlaczego z góry zakładasz że to sarkazm? Puławiak instaluje kotły i po prostu zaciekawaiło mnie czy ludzie z pomp ciepła również rezygnują, bo eksploatacja też niekiedy może zaboleć.
Nie wiem jak duży masz dom i jak ocieplony, ale to że pellet może kosztować nawet 650 zł to akurat słaby argument jeśli spalisz go np. 1 tone w miesiącu :)
Wybrałeś już kocioł? Tak z ciekawości jaki?

manwithnoname
08-01-2018, 13:57
Ja po prostu nie mam przekonania ani do pelletu ani do PC, a za chwilę muszę coś wybrać :)

manwithnoname
08-01-2018, 14:08
Jeszcze nie wymieniałem ale dokładałem do PC wodny piecyk na pellet ( do gruntówki)

Czyli jeśli dobrze rozumiem, podłączyłeś piecyk pelletowy jako dodatkowe, zamienne źródło centralnego ogrzewania? Oznacza to że nawet gruntowa może dać się finansowo we znaki?

eliks
08-01-2018, 14:23
Myślałem że sarkazm bo to średnio opłacalny biznes. Mój dom masz w sygnaturze a ile pali i ile mam stopni pisałem w poprzednim poście.

Biorę Defro Bio Slima 10KW ze wszystkimi jego wadami i zaletami.

manwithnoname
08-01-2018, 14:47
grabem juz nie napalisz w takim kotle :) czyli ryzykujesz , a nie chciałeś kociołka z rusztem żeliwnym "w razie w" gdyby okazało się, że łyka Ci tone lub więcej miesięcznie?

eliks
08-01-2018, 16:20
Wiem ile zużywam paliwa tej samej kalorycznosci, wiem jak mi trzyma ciepło w domu, obejrzałem 2 różne piece na pellet u znajomych (1 przy identycznej kubaturze domu, ale mocno przewymiarowany, jakis 25KW HeizTechnik), poza tym nie ma mowy o rusztach dodatkowych jeśli chodzi o dotacje.

manwithnoname
08-01-2018, 20:36
a co sądzicie o palnikach marki Venma? Jeden z instalatorów polecał mi kocioł Drewmet, który posiada taki palnik. Ponoć dobrze spala pellety gorszej jakości.

Puławiak
08-01-2018, 20:52
He he he one wszystkie spalają pelet gorszej jakości - do czasu kiedy nie trafi się pellet gorszej jakości. Gorsza jakość to pojecie bardzo pojemne to co dla nas instalatorów jest gorszym pelletem to dla producenta pelletu jest pelletem najwyższej jakości a to co u sprzedawców jest pelletem gorszej jakości to tak naprawdę się nadaje tylko jako ściółka dla zwierząt.

Alessandro
08-01-2018, 21:18
a co sądzicie o palnikach marki Venma? Jeden z instalatorów polecał mi kocioł Drewmet, który posiada taki palnik. Ponoć dobrze spala pellety gorszej jakości.

Do Piły masz bliziutko... używam Revo Mini, super!
http://pellasx.pl/

manwithnoname
08-01-2018, 21:26
Do Piły masz bliziutko... używam Revo Mini, super!
http://pellasx.pl/

jakie masz spalanie na sezon i przy jakim metrażu domu?

karoka65
08-01-2018, 21:36
He he he one wszystkie spalają pelet gorszej jakości - do czasu kiedy nie trafi się pellet gorszej jakości.
To tak samo jak z tymi co miały sobie radzić z eko groszkami o wyższej spiekalności :)

karoka65
08-01-2018, 21:39
A palniki Venma dość długo stosuje w swoich pelleciakach Kamen.
Dawniej wstawiali Pellasa

karoka65
08-01-2018, 21:42
Do Piły masz bliziutko... używam Revo Mini, super!
http://pellasx.pl/
Pamiętaj o przeglądach bo po roku będzie bez gwarancji.

eliks
08-01-2018, 22:29
Ja po raz kolejny tłumaczę, nie bójcie się lokalnych, tańszych pelletów. To że w pellecie u lokalnego sprzedawcy bez certyfikatu jest popiół, kora czy piach to bujda na resorach, którą Wielcy producenci chcą rozgłaśniać żeby wystraszyć klientów bo mają kupić tonę sprasowanych trocin z certyfikatem i skrobią za 900zł. Pellet ma być czysty, a to już leży w gestii samego producenta, żeby nie zajechać maszyn. Przecież nikt sobie nie chce w stopę strzelać. Dużo handlarzy kupuje pellet z Ukrainy po 315zł, bardzo dobry, czysty, iglasty, robią certyfikat i voila, sprzedają z marżą 100%.

manwithnoname
09-01-2018, 10:09
Otrzymałem ostatnią wycenę na montaż kompletnej instalacji CO, gdzie źródłem jest Pompa Ciepła (LG Therma 9 kW).
Cena za wszystko czyli pompa, zasobnik rozłozenie podłogówki z materiałem, wodkan to 30700 PLN i mam teraz ciężki orzech do zgryzienia bo różnice w stosunku do pelletu są "i duże i małe" w zależności jak na to patrzeć, - będzie to jakieś około 6 tys PLN w zależności od oferty.

autorus
09-01-2018, 10:13
Myślę, że wiesz co należy wybrać :) Powodzenia.

Puławiak
09-01-2018, 10:13
Otrzymałem ostatnią wycenę na montaż kompletnej instalacji CO, gdzie źródłem jest Pompa Ciepła (LG Therma 9 kW).
Cena za wszystko czyli pompa, zasobnik rozłozenie podłogówki z materiałem, wodkan to 30700 PLN i mam teraz ciężki orzech do zgryzienia bo różnice w stosunku do pelletu są "i duże i małe" w zależności jak na to patrzeć, - będzie to jakieś około 6 tys PLN w zależności od oferty.
Cena dobra

darianus
09-01-2018, 10:26
Otrzymałem ostatnią wycenę na montaż kompletnej instalacji CO, gdzie źródłem jest Pompa Ciepła (LG Therma 9 kW).
Cena za wszystko czyli pompa, zasobnik rozłozenie podłogówki z materiałem, wodkan to 30700 PLN i mam teraz ciężki orzech do zgryzienia bo różnice w stosunku do pelletu są "i duże i małe" w zależności jak na to patrzeć, - będzie to jakieś około 6 tys PLN w zależności od oferty.

Ja bym się nie zastanawiam, tylko brał pompę. Tylko, że nie chce mi się wierzyć, że ktoś mógł dać tak niską cenę za całe WOD KAN i CO na pompie. Nie ma pomyłki?

manwithnoname
09-01-2018, 10:41
No to rozpisze całą ofertę:

instalacja grzewcza: rura firmy ALUPEX co 10 cm
rozdzielacz 10 obwodów wraz zszafką
Folia z rastrem do ogrzew. podl. bez styropianu
usługa montażu w tym podłączenie grzejnika w łazience
Razem: 7000 zł netto

Grzejniki drabinkowe: cosmotrend fido s 1133x500 za 350 zł netto
grzałka elektryczna terma moa 600 w za 185 zł netto
zawory i głowica termostatyczna za 95 zł netto

instalacja kanalizacyjna: rury, kształtki wraz z montażem 1200 zł netto

instalacja wodna - ciepła i zimna woda: instalaca wodna (rury Al-Pex) z montażem 2700 zł netto

PC
Zewnętrzny agregat sprężarkowy: ThermaV firmy LG, model HU071.U42, 7kW w cenie 5360 zł netto, (dopłata 700 zł dla pompy 9kW)
Moduł hydrauliczny wiszący: HN0914.NK2 8160 zł netto
Bojler 200 L: LGRTV200E 2750 zł netto

do cen należy dodać 8%

Co sądzicie?

Puławiak
09-01-2018, 14:34
No to rozpisze całą ofertę:

instalacja grzewcza: rura firmy ALUPEX co 10 cm
rozdzielacz 10 obwodów wraz zszafką
Folia z rastrem do ogrzew. podl. bez styropianu
usługa montażu w tym podłączenie grzejnika w łazience
Razem: 7000 zł netto

Grzejniki drabinkowe: cosmotrend fido s 1133x500 za 350 zł netto
grzałka elektryczna terma moa 600 w za 185 zł netto
zawory i głowica termostatyczna za 95 zł netto

instalacja kanalizacyjna: rury, kształtki wraz z montażem 1200 zł netto

instalacja wodna - ciepła i zimna woda: instalaca wodna (rury Al-Pex) z montażem 2700 zł netto

PC
Zewnętrzny agregat sprężarkowy: ThermaV firmy LG, model HU071.U42, 7kW w cenie 5360 zł netto, (dopłata 700 zł dla pompy 9kW)
Moduł hydrauliczny wiszący: HN0914.NK2 8160 zł netto
Bojler 200 L: LGRTV200E 2750 zł netto

do cen należy dodać 8%

Co sądzicie?

Tanio strasznie tanio aż dziwne.

manwithnoname
09-01-2018, 14:38
Któreś pozycje odstają jakoś szczególnie? albo jak sprawdzić czy nie ma ukrytych kosztów, które wyjdą w trakcie?

Konsultant marki Buderus
12-01-2018, 09:56
Witam,

Zachęcam do zapoznania się z ofertą kotłów na pellet marki Buderus. Znajdują się w niej kotły z rodziny Logano na paliwa stałe z automatycznym podajnikiem, które są jednocześnie przystosowane do spalania pelletu, węgla oraz drewna opałowego. Kotły posiadają szeroki zakres mocy, więc będą odpowiednie dla większości instalacji w budynkach.
W sprawie pomocy w doborze sprawdzonego kotła na pellet polecam kontakt z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Buderus. Ich wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 777 008. Warto się zastanowić również nad zastosowaniem pompy ciepła, która mimo wyższych kosztów inwestycyjnych zapewni niskie koszty ogrzewania budynku, jednocześnie przy ekologicznej i bezobsługowej pracy.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Buderus

RAZ!
13-01-2018, 13:52
Witam ponownie.
Nie będę przenosił tematu do działu pomp bo tutaj wiadomo o co mw chodzi.
Więc tak, po dłuższym przemyśleniu i przeczytaniu różnych stron i opinii zacząłem się zastanawiać nad PC ale...w moim rejonie jest bardzo mało osób korzystających z tego źródła ciepła lub nie ma ich w ogóle, na mojej działce nie ma gazu - w przyszłości ma być. Opinii na temat PC w internecie jest miliony (jak ze wszystkim), nie wiadomo kto jest prawdziwym użytkownikiem a kto naganiaczem producentów, trollem itd. Można dostać szału zwojów mózgowych bo opinie można zmieniać co godzinę. Do tej pory na forum, nawet w tym temacie było cały czas pisane, że PC jest TROCHĘ droższa lub ceny są porównywalne do innych źródeł grzania albo nawet tańsza...natomiast jak kolega manwithnoname wstawił wycenę na ponad 30 tys to wszyscy:"co tak tanio?!"
W zw. z powyższym mam parę pytań i proszę o odpowiedzi szczere i rzetelne od UŻYTKOWNIKÓW PC powietrze woda - gruntowa odpada:

1. Mam 119m2 powierzchni użytkowej w tym projekcie: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c
jaka będzie potrzebna mi moc pompy do ogrzania domu i cwu? Wszędzie oprócz sypialni (grzejniki - proszę o nie przekonywanie mnie na 100% podłogówki, ten wybór jest pewny i tak zostaje) podłogówka, 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach na ręczniki. Tak, zrobiłem obliczenia na moc ale chcę zobaczyć czy pokrywa sie to z opiniami użytkowników lub ekspertów - robię tak dlatego, że Pani konsultantka z Bu...usa wyliczyła pompę 14 KW...

2. Jakie są prawdziwe koszty instalacji PC PW? Koszt robocizny całego wod- kan i PC ok. 6000 zl u mnie w rejonie więc interesują mnie koszty REALNE poza robocizną.

3. Jeżeli w projekcie domu mam piec na paliwo stałe to czy zmiana na PC wpływa znacząco na cały system ogrzewania czy po prostu zmienia się tylko główne źródło ogrzewania?

4. Jakie są Wasz RELANE czyt. PRAWDZIWE koszty roczne ogrzewania i przygotowania cwu? proszę dodać pow użytk. itd.
5. Ile kosztuje serwis PC i jak często należy go robić bo wiem, że serwisy jak np. przy piecach na paliwo stałe są wymagane co roku + kominy itd.
6. Jak często psują się PC PW? jeżeli nie całość to jakie części psują się najczęściej i ile kosztują?
7. Czy PC są w 100% bezobsługowe i rzeczywiście można zostawić je bez obsługi np. na 2 tyg wyjazd?
8. Jeżeli już zdecydowałem się na grzejniki w sypialniach to czy PC może w takim wypadku pobierać o wiele więcej mocy co znacząco wpłynie na rachunki?
i
9. Skoro PC ma same zalety, a koszt inwestycji jest niewiele (?) wyższy od pozostałych źródeł ciepła przy których trzeba nosić worki, czyścić, stać przy nich, regulować itd to dlaczego tak trudno jest znaleźć kogoś (bo pytałem też znajomych w większych miastach i nie znają nikogo kto to ma) kto to używa?

Wiem, że wiele wymagam ale po 2 miesiącach spędzonych na różnych forach, stronach, telefonach pytaniu ludzi itd, mam dość bo wiem więcej niż wcześniej ale dalej nie wiem nic..
Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim, będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc i odpowiedź:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

PS Zapomniałem o jednym - czy rzeczywiście PC PW pracują do -20c? I czy potrzebne jest drugie źródło ciepła do "pomocy" PC?

manwithnoname
15-01-2018, 20:40
1. Tez na początku chciałem układ mieszany podłogówki z kaloryferami ale trzeba myślec przyszłościowo :) wiec robię po całości podlogowke bo nigdy nie wiem czy np kiedyś gazu ktos sobie po mojej śmierci nie założy :) mimo ze mam tylko 10cm styropianu na podłodze :D
2. Musisz otrzymać kilka wycen to sie przekonasz.
3. To nie ma żadnego znaczenia
5. Przeglad PC to koszt 200 zł Z tego co wiem.
6. Nikt ci nie odpowie na to pytanie bo cały czas to nie jest topowe źródło ogrzewania w Polsce albo jest za krótko. Stawiam na sprężarkę albo elektronikę na zewnatrz:)
7. Tak
8. Dokładnie, wplynie znacząco bo grzejnik potrzebujje jakies 50 stopni na wyjściu a podlogowka tylko 35.
9. Tez mam ten sam problem, niby extra a nikt nie ma.

Barliniak
15-01-2018, 21:20
1.
8. Dokładnie, wplynie znacząco bo grzejnik potrzebujje jakies 50 stopni na wyjściu a podlogowka tylko 35.

Chyba na żeliwiakach ostatnio się zatrzymałeś stąd taka opinia. Zwykły płytowy typu c22 o wysokości 60cm emituje wyczuwalne ciepło ręką nad grzejnikiem od 37-38stopni czego nie stwierdzisz przy żeliwnym i aluminiowym. Stwierdziłem to fizycznie u siebie chociaż mi nie musisz wierzyć na słowo.Odsyłam tutaj > http://www.purmo.com/docs/Purmo-grzejniki-niskotemperaturowe.pdf

manwithnoname
15-01-2018, 22:28
Chyba na żeliwiakach ostatnio się zatrzymałeś stąd taka opinia. Zwykły płytowy typu c22 o wysokości 60cm emituje wyczuwalne ciepło ręką nad grzejnikiem od 37-38stopni czego nie stwierdzisz przy żeliwnym i aluminiowym. Stwierdziłem to fizycznie u siebie chociaż mi nie musisz wierzyć na słowo.Odsyłam tutaj > http://www.purmo.com/docs/Purmo-grzejniki-niskotemperaturowe.pdf
Fakt, żeliwiaki żądza :D Zwracam honor :) fajne te grzejniki, spory plus to to ze maja mała bezwładność, myslisz ze moga byc lepsze w sypialniach niz po całości podlogowka?

manwithnoname
18-01-2018, 19:39
cały czas bije sie z myslami czy pellet czy pompa... dzisiaj instalator zaproponował aby przy kotle na pellet zastosować bufor 500L Jak myślicie, jest sens?

Barliniak
18-01-2018, 21:55
Fakt, żeliwiaki żądza :D Zwracam honor :) fajne te grzejniki, spory plus to to ze maja mała bezwładność, myslisz ze moga byc lepsze w sypialniach niz po całości podlogowka?

Zależy jaką masz percepcję.Jeden woli spać przy 16 drugi przy 21 różni ludzie różne potrzeby.Jak czytam że ktoś ma w domu 19-20 chodzi w domu w krótkim rękawku i jest mu mega ciepło to od razu mi się zimno robi :) i się zastanawiam co taka osoba założy latem przy 26-27 a o wyższych temp. to strach pomyśleć :)

Barliniak
18-01-2018, 21:59
cały czas bije sie z myslami czy pellet czy pompa... dzisiaj instalator zaproponował aby przy kotle na pellet zastosować bufor 500L Jak myślicie, jest sens?

A jakie masz zapotrzebowanie cieplne domu na 1mk?Zapytaj się tego instalatora co zyskasz wywalając kilka tysięcy dzięki temu buforowi?:D

Alessandro
18-01-2018, 23:03
cały czas bije sie z myslami czy pellet czy pompa... dzisiaj instalator zaproponował aby przy kotle na pellet zastosować bufor 500L Jak myślicie, jest sens?

http://czysteogrzewanie.pl/instalacja-grzewcza/bufor-ciepla/

Kaizen
19-01-2018, 00:02
cały czas bije sie z myslami czy pellet czy pompa... dzisiaj instalator zaproponował aby przy kotle na pellet zastosować bufor 500L Jak myślicie, jest sens?

Jak chcesz grzejniki - bufor się przyda. Jak wszędzie podłogówka, to taki bufor to kropla w porównaniu z pojemnością cieplną wylewki w całym domu i nie ma sensu.
Grzejniki i podłogówka mają tak różne cechy, że ich łączenie utrudnia zestrojenie całości i podnosi koszty instalacji. To proszenie się o kłopoty.

Kroitz
19-01-2018, 07:33
Jeżeli wybierzesz dobry kocioł o mocy 10-12kW to bufor nie ma żadnego sensu, szczególnie 500L. Bufor przy przewymiarowanym kotle lub słabo modulującym powoduje że system chodzi płynniej a kocioł nie włącza się co chwile, z tym że 500L może wydłuży Ci czas pracy o 1-2h maks.

manwithnoname
19-01-2018, 08:27
Ok., czyli z podłogówką po całości w domu średnio się to opłaca :)
Żadnych oszczędności nie będzie...

Puławiak
19-01-2018, 08:32
cały czas bije sie z myslami czy pellet czy pompa... dzisiaj instalator zaproponował aby przy kotle na pellet zastosować bufor 500L Jak myślicie, jest sens?

Zapytaj instalatora w jakim celu ten bufor ma być ? Co dzięki niemu zyskasz ? I oczywiście napisz na forum, bo coś mi sie wydaje że instalatorzy wiedza ze cos dzwoni ale w którym kościele to już nie bardzo.
Bufor ma zastosowanie w pewnych określonych warunkach - w pozostałych przypadkach staje się zbędnym elementem w instalacji kotła pelletowego i zbędnym kosztem.

Puławiak
19-01-2018, 08:34
A to już nie koniecznie - wszystko zalezy od tego jaki kocioł i podłogówka ma pracować .

Pello
19-01-2018, 09:07
Ja mam u siebie kocioł pelletowy i bufor 500 litrów - w układzie: kocioł dogrzewa tylko bufor, bufor ogrzewa obiegi grzejnikowe i podłogowe oraz CWU. Bufor ma wężownicę solarną, ale nie podłączoną. Może w przyszłości.
Układ fajni pracuje, kocioł nie taktuje. Kocioł pracuje w zasadzie cały czas na pełnej mocy, wyłącza się i stoi ok 2 - 3 godz. - w warunkach zimowych. Latem na CWU załącza się raz, lub dwa razy na dobę.
Termostat pokojowy steruje pompą co. Pracą palnika zarządza czujnik temperatury bufora.
pzdr

Alessandro
19-01-2018, 10:24
Ja mam u siebie kocioł pelletowy i bufor 500 litrów - w układzie: kocioł dogrzewa tylko bufor, bufor ogrzewa obiegi grzejnikowe i podłogowe oraz CWU. Bufor ma wężownicę solarną, ale nie podłączoną. Może w przyszłości.
Układ fajni pracuje, kocioł nie taktuje. Kocioł pracuje w zasadzie cały czas na pełnej mocy, wyłącza się i stoi ok 2 - 3 godz. - w warunkach zimowych. Latem na CWU załącza się raz, lub dwa razy na dobę.
Termostat pokojowy steruje pompą co. Pracą palnika zarządza czujnik temperatury bufora.
pzdr

Posiadasz kocioł RBR-ecoBio 18 kW ? Oglądałem wykresy... :wiggle:
Dodatkowo do bufora można wmontować grzałkę elektryczną, jak by co... taryfę weekendową mam.. 28-29 gr za 1 kW/h w godz. 13-15, 22-6 i w soboty, w niedziele, w święta...

autorus
19-01-2018, 10:50
IMO instalacja im prostsza tym mniej awaryjna. Jeśli podłogówka to 100%.

manwithnoname
19-01-2018, 14:11
Pytanie troche odbiegające: słyszeliście cokolwiek odnośnie kotła KOSTRZEWA Farmer Bio 16 kW ? Bardzo mało informacji na jego temat w sieci.

Barliniak
19-01-2018, 21:57
Pytanie troche odbiegające: słyszeliście cokolwiek odnośnie kotła KOSTRZEWA Farmer Bio 16 kW ? Bardzo mało informacji na jego temat w sieci.

Bo to jest piec do utylizacji peletu a nie miarodajnego spalania :)Jak myślisz ile spalisz przez sezon w kociołku w którym ciągle się pali nawet z minimalną mocą 1kg/1h ? To wersja specjalna dla biednych przy zakupie i bogatych przy eksploatacji.

Robinson74
19-01-2018, 22:22
Bufor ma zastosowanie w pewnych określonych warunkach - w pozostałych przypadkach staje się zbędnym elementem w instalacji kotła pelletowego i zbędnym kosztem.Możesz krótko wyjaśnić w jakich warunkach przydaje się bufor?

klaudiusz_x
19-01-2018, 23:14
Ja mam u siebie kocioł pelletowy i bufor 500 litrów - w układzie: kocioł dogrzewa tylko bufor, bufor ogrzewa obiegi grzejnikowe i podłogowe oraz CWU. Bufor ma wężownicę solarną, ale nie podłączoną. Może w przyszłości.
Układ fajni pracuje, kocioł nie taktuje. Kocioł pracuje w zasadzie cały czas na pełnej mocy, wyłącza się i stoi ok 2 - 3 godz. - w warunkach zimowych. Latem na CWU załącza się raz, lub dwa razy na dobę.
Termostat pokojowy steruje pompą co. Pracą palnika zarządza czujnik temperatury bufora.
pzdr

Jaki masz dom?
Jakiej mocy kocioł?
Pytam z ciekawości.
Coś często kocioł musi dogrzewać ten bufor. Stąd pytanie.

Kroitz
20-01-2018, 07:26
Klaudiusz, to normalne przy buforze 500L.

cuuube
20-01-2018, 09:34
no nie wiem czy normalne , tez mam takie zestawienie Granpal 15kw + zbiornik multiwalentny 500L + grzejniki + podłogówka . piec dość często jest w trybie podtrzymania , a jak zachodzi potrzeba to się rozkręca . więcej niż 60 parę % to nie widziałem , zwykle między 20/35% mocy( taki ma chyba priorytet , by grzać na niskiej mocy ) . kocioł mam ustawiony obecnie na TZK 74* (dobija do maks 85*) , temp w zbiorniku moduluje w zależności od temp zewnętrznej , obecnie ustawione (powyżej 0 na zewn) na 46* w połowie zbiornika z histerezą 2* , zwykle w górnej części dobija do ok 55* . gdy temp spada poniżej zera to zwiększam temp zbiornika o 1 stopien na każde dodatkowe -4/5 na zewnątrz . ilość powietrza w kominiarzu mam tak ustawione ,że temp spalin nie przekracza 100* w komorze wymiennika (od strony przednich drzwiczek jest czujnik) .

w zeszłym sezonie grzewczym miałem ustawiony kaganiec na kominiarzu by dochodził jak najszybciej do TZK , moc ustawiałem na 45% , 50% , 55% . powyżej tych mocy w trybie ciągłym , kocioł dobijał nawet do 95*

TZK mam ustawione wysoko , by mieć duży zład wody w kotle . po zrzuceniu wody do zbiornika temp kotła nie spada poniżej 60*

Pello
20-01-2018, 10:53
Jaki masz dom?
Jakiej mocy kocioł?
Pytam z ciekawości.
Coś często kocioł musi dogrzewać ten bufor. Stąd pytanie.

Dom ma ok. 140 m2 parterowy , słabo ocieplony na stropie, dach w ogóle nie ocieplony, stąd mam na pewno spore straty.
Kocioł 24 kW - zasypowy, uniwersalny z zamontowanym palnikiem na pellety 20 kW.

pzdr

cuuube
20-01-2018, 11:17
Dom ma ok. 140 m2 parterowy , słabo ocieplony na stropie, dach w ogóle nie ocieplony, stąd mam na pewno spore straty.
Kocioł 24 kW - zasypowy, uniwersalny z zamontowanym palnikiem na pellety 20 kW.

pzdr

szybko ocieplaj chatę , pieniądze wrzucisz na scianę zamiast w komin i po jakimś czasie zacznie zarabiać (szybciej jak ocieplisz własnoręcznie jak ja ) , mam podobna powierzchnię , a tak jak napisałem wyżej , kocioł nie przekracza 60% z 15kw mocy co i tak jest jeszcze za dużo bo nie mam ocieplonego fundamentu i duże straty ( pisałem o tym wcześniej http://forum.muratordom.pl/showthread.php?343041-Kocioł-na-pellet-do-dobrze-ocieplonego-domu&p=7587909&viewfull=1#post7587909 i post 94 )

Pello
20-01-2018, 11:56
szybko ocieplaj chatę , pieniądze wrzucisz na scianę zamiast w komin i po jakimś czasie zacznie zarabiać (szybciej jak ocieplisz własnoręcznie jak ja ) , mam podobna powierzchnię , a tak jak napisałem wyżej , kocioł nie przekracza 60% z 15kw mocy co i tak jest jeszcze za dużo bo nie mam ocieplonego fundamentu i duże straty ( pisałem o tym wcześniej http://forum.muratordom.pl/showthread.php?343041-Kocioł-na-pellet-do-dobrze-ocieplonego-domu&p=7587909&viewfull=1#post7587909 i post 94 )

Wiem, że muszę ocieplić strop i pokrycie dachowe. Zrobię to jak tylko się dobrze ułoży.
Piszesz, że kocioł pracuje na podtrzymaniu, a jak pracuje to z nie większą mocą niż 60% mocy maksymalnej. Czemu tak ustawiłeś go mając bufor ? Kocioł nie ma zapalarki ?
Jaka jest konfiguracja twojej instalacji ? Czy kocioł grzeje tylko bufor, czy najpierw instalację, a nadwyżka wchodzi do bufora ?
Nie sądzisz, że twoje ciepło też nie idzie w komin przy pracy kotła grubo poniżej mocy nominalnej ?
pzrd

cuuube
20-01-2018, 15:10
teraz kocioł sam moduluje mocą jaka potrzeba do ogrzania wody , w poprzednim sezonie miałem na sztywno ustawiony . kocioł ma zapalarkę ale zdarzało mu się nie rozpalić i zasypać całe palenisko pelletem . obawiałem się jakijś przygody ,że zapali się jak będzie tam parę kilo peletu i będzie jakieś boom . miałem kłopoty ze sterownikiem bo wariował co opisywałem w wątku o granpalu... po wymianie sterownika na gwrancji nie zmieniałem tego . mnie akurat pasuje praca w podtrzymaniu bo woda z bufora leci w grzejniki i podłogi (tak mi zrobił instalator ,który zarzekał się przed robota że montował już kotły na pellet , a w trakcie wyszło szydło z worka że jednak nie - nie zamontował zaworu 4D ) . pompa CO też nie pracuje u mnie wg programu ze sterownika , bo mi to nie odpowiadało i nie montowałem sterownika sciennego na cały dom , bo chciałem grzać strefowo . zrealizowałem to sobie za pomocą termostatów po wifi i sterownikiem czasowym na którym ustawiam sobie czas przerwy i pracy pomp CO i podłogowej . np co 30 minut pompa CO załącza sie na 2 min z minimalnymi obrotami , termostaty grzejnikowe robią resztę roboty i sterują temp o poszczególnych porach w poszczególnych pomieszczeniach

zawsze jakaś część ciepła leci w komin bo spaliny w czopuchu nie mają zero stopni przecież , muszą być cieplejsze by się unosić do góry . jak kocioł pracuje na 100% mocy to pompuje więcej powietrza (większa prędkość jego przepływu) tzn ,że spaliny o wyższej temp przelatują szybciej przez rurki wymiennika mając mniej czasu na jej oddanie i wtedy więcej ucieka w komin

Pello
20-01-2018, 22:30
zawsze jakaś część ciepła leci w komin bo spaliny w czopuchu nie mają zero stopni przecież , muszą być cieplejsze by się unosić do góry . jak kocioł pracuje na 100% mocy to pompuje więcej powietrza (większa prędkość jego przepływu) tzn ,że spaliny o wyższej temp przelatują szybciej przez rurki wymiennika mając mniej czasu na jej oddanie i wtedy więcej ucieka w komin

W życiu jak i w kotle wskazana jest równowaga. Ilość przepływających spalin niesie ze sobą dawkę energii - im spaliny są gorętsze, i im jest ich więcej na wejściu do wymiennika - tym i tej energii jest więcej. Zadaniem projektanta kotła jest tak obliczyć powierzchnię wymiany rurek i komory spalania tak, aby zatrzymać tą energię jak najdłużej. Tak oblicza ilość i średnicę rur aby wytworzyć odpowiedni opór przepływu spalin. Opór ten w pewien sposób równoważy prędkość przepływu spalin przez wymiennik w pewnym punkcie - najwydajniejszym dla danej konstrukcji. Pozwala odebrać ciepło - wychłodzić spaliny na wyjściu z wymiennika na tyle, że nie niosą już istotnej dla kotła energii (choć ciągle istotną dla kotła kondensacyjnego).
Stąd praca kotła na mocy dużo niższej niż jego moc nominalna jest mniej sprawna - spalin jest mniej, szybko się wychładzają na wymienniku ciągle tej samej wielkości - nie są równoważone oporem ich przepływu i uchodzą kominem mniej produktywnie.
Często kocioł pracując długo na niskiej mocy spala dużo więcej pelletu, niż pracując krótko na wysokiej, aby osiągnąć tą samą temperaturę w budynku. Jest to tematem w wielu wątkach tu na forum.
Pzdr

cuuube
21-01-2018, 06:46
To po co robią takie cuda jak sterowniki , które modulują mocą w zależności od jego zapotrzebowania ? Zamiast zrobić tak jak piszesz - nabić kocioł z maksymalną mocą cały czas 100% skoro to najlepsza opcja i go wyłączyć skoro mą zapalarkę to się odpali i znowu nagrzeje... Robią tak dlatego , że są to kotły uniwersalne pod względem doboru do powierzchni domu. Bo jeden zamontuje 15kw do domku 100m2 nieocieplony a kto inny do 100 m2 ocieplonego a jeszcze ktoś inny do domu 200m2 i ten kocioł się dostosowuje o zapotrzebowania na cieplo według programu , który zrobił ten sam producent liczący wymiennik , jak nabije to wtedy się wyłączy. Jak kupowałem kocioł to nie było zbytniego wybory w mocach , w zasadzie zaczynały się od 15kw , 20kw . Nie wiedziałem jakie będę miał zapotrzebowanie na ciepło bo mam stary dom wtedy nie ocieplony . Teraz mam ocieplony i śmiało mógłbym wziąć maks 10kw .

Tak jak napisałem testuję... W zeszłym roku miałem zapięty kaganiec na ok 50% mocy by robił tak jak napisałeś - nagrzanie i wyłącznie/przejście w podtrzymanie . W tym roku puściłem go z łańcucha i notuję spalanie na identycznym poziomie w takich samych temperaturach jak rok wcześniej . Nie widzę większego spalania przy takim czy innym paleniu . Na papierze może wychodzą różnice , ale jak to się mówi papier wszystko przyjmie .
Palę z podtrzymaniem ponieważ tak jak pisałem bywały u mnie problemy z rozpalaniem , a druga sprawa to że krócej trwa rozpędzenie kociołka bo żar już jest w palniku . Mam ustawione podtrzymanie na bodaj 40/45 minut przerwy , z 15/20 sek podawania paliwa i 40/50 sek nadmuchu powietrza . Kocioł spala w tej opcji tylko co nic na podtrzymanie , a ciepło które w tym czasie powstanie podbija deko temperature kotła . Gdy robiłem próby z zapalarką po zakupie kotła to zaobserwowałem jedynie to , że w tej opcji paliwo jest podawane w większej ilości na początek , a mocny nadmuch(ustawiony fabrycznie) potrzebny do rozpalenia wywala niespalone pellety do popielnika , także tu dopatrywałbym się strat/marnowania niespalonego paliwa.

cuuube
21-01-2018, 06:59
Wszystko jest liczone w biurach czy laboratoriach , tak jak samochody które palą 5,6L na setke wg katalogu a w życiu jak to w życiu poniżej 7L nie schodzi w zasadzie , a często pali 8 czy 9. Kociołki mają to samo , a jak ktoś nie czasysci lub robi to rzadko , albo jak paliwo to din+ , albo pestka czy owies to obliczenia biorą w łeb . Nie twierdzę że równowaga nie jest wskazana , jednak producent przewidział też równowagę przy 20 , 30% mocy , a nie tylko przy 100 . Pisałem o tym że tak obecnie kręci mój kociołek , trwa to pi razy oko 30 min na dzień dzisiejszy +/- kilka minut , gdy w czasie grzania nastąpi następny zład do bufora to wtedy kręci dłużej by dojść do Tzk i przejść w podtrzymanie.

Pello
21-01-2018, 15:48
To po co robią takie cuda jak sterowniki , które modulują mocą w zależności od jego zapotrzebowania ? Zamiast zrobić tak jak piszesz - nabić kocioł z maksymalną mocą cały czas 100% skoro to najlepsza opcja i go wyłączyć skoro mą zapalarkę to się odpali i znowu nagrzeje...

Po to, aby stabilizować pracę instalacji o małej pojemności wodnej. I po to aby kotły mogły się lepiej sprzedawać.
pzdr

borewicz9
21-01-2018, 15:52
Witam, od 1,5 miesiaca mam zamontowany palnik na pellet kipi 20 kW w kotle ds zgoda wieprz 20 kW. Do tego jest bufor 1000 l i osobno na cwu 200 l z wezownica. Instalacja grzejnikowa. Grzana powierzchnia 140 m2 parter. Na dole piwnica a na gorze pietro nieogrzewane. Izolacja jeszcze nieskonczona. Wszystkm steruje mieszacz zaworem 3d + pogodowka. A caloscia sterownik kotla. Od wczoraj od 16 do dzis spalone 38 kg pelletu. Duzo ucieka stropem nieocieplonym. Kubatura grzana okolo 430 m3. Ogolnie jestem bardzo zadowolony. Zadnego babrania z weglem. Temp. Spalin 130 - 140 st.C.
Palnik odpala sie 2x dziennie na pelna moc..ladujac bufor. Grzalka podczas rozpalania pobiera 150 W przez 50 sek. Mam zamiar ocieplic strop na poddaszu welna 30, wiec mysle ze ze spalaniem powininienem sporo zejsc. Kupije tani pellet i palnik sobie z nim radzi bez problemow.

cuuube
21-01-2018, 16:34
38 kg/doba i jesteś zadowolony...brawo TY . Ja spalam 17 na troszkę większą powierzchnię i kubaturę i wiem , że to za dużo .
Napisz o ilości jak już ocieplisz bo jestem strasznie ciekaw ile więcej schodzi opału przez zbyt duzą moc kotła i palenie w nim na maksymalnej mocy 2x dziennie , zamiast małą mocą całą dobę po trochu

Pello
21-01-2018, 18:52
Witam, od 1,5 miesiaca mam zamontowany palnik na pellet kipi 20 kW w kotle ds zgoda wieprz 20 kW. Do tego jest bufor 1000 l i osobno na cwu 200 l z wezownica. Instalacja grzejnikowa. Grzana powierzchnia 140 m2 parter. Na dole piwnica a na gorze pietro nieogrzewane. Izolacja jeszcze nieskonczona. Wszystkm steruje mieszacz zaworem 3d + pogodowka. A caloscia sterownik kotla. Od wczoraj od 16 do dzis spalone 38 kg pelletu. Duzo ucieka stropem nieocieplonym. Kubatura grzana okolo 430 m3. Ogolnie jestem bardzo zadowolony. Zadnego babrania z weglem. Temp. Spalin 130 - 140 st.C.
Palnik odpala sie 2x dziennie na pelna moc..ladujac bufor. Grzalka podczas rozpalania pobiera 150 W przez 50 sek. Mam zamiar ocieplic strop na poddaszu welna 30, wiec mysle ze ze spalaniem powininienem sporo zejsc. Kupije tani pellet i palnik sobie z nim radzi bez problemow.

Gdzie jest zamontowany zawór 3d sterowany pogodowo - pomiędzy kotłem a buforem, czy między buforem a instalacją grzejnikową ?
Czy masz izolowaną przegrodę pomiędzy parterem a nieogrzewanym piętrem ? Czy piwnica jest ogrzewana ?

pzdr

borewicz9
21-01-2018, 19:14
Zawor 3d z mieszaczem jest na wyjsciu z bufora na instalacje co. Natomiast pomiedzy kotlem a buforem jest zawor termostatyczny stalotemperaturowy z wkladka na 55 st.C. Piwnica wysoka ok. 2.7 m nieogrzewana...oprocz garazu i kotlowni nie ma posadzki (jest zuzel). W stropach pomiedzy kondygnacjami jest styropian 2 lub 5 cm. Wysokosc kondygnacji 2.88 m. Dach z blachodachowki nieocieplony. Na scianach styropian 10 cm. Dom z 2000r (budowany przez ojca jako rodzinny wszystkich - kazdy sie rozjechal w inna strone) nadal jest wykanczany w srodku metodami gospodarczymi. Okna pcv juz nie takie szczelne. W salonie 5 podwojnych okien. Temperatury miedzy 21.5 a 22.2. Przede mna wiosna i jazda z tematami ocieplania i wykanczania. Chce podkleic na suficie w piwnicy styropian 5 - 10 cm, oraz polozyc na stropie poddasza 30 cm welny..powinno troche pomoc. Plusem jest to ze to prosta bryla bez tarasow, balkonow i udziwnien.

Pello
21-01-2018, 21:37
Jaką masz temperaturę zadaną kotła ?
Jaka jest nastawa palnika:
- praca palnika na 100% mocy
- okres pracy palnika w sek.
- wydajność podajnika - w rzeczywistości: czy możesz zważyć na wadze kuchennej ilość pelletu, którą podajnik przesypie w ciągu minuty pracy na sterowaniu ręcznym ?
pzdr

zzr 1100
22-01-2018, 12:14
WITAM.
Mam kocioł na pellet Seko. Tej firmy nie polecam.
Mam dom 123m2 . Kocioł o mocy 12kw wystarcza.
A dom powyżej 200m2 to już 18 kw musi być.
pozdrawiam

borewicz9
22-01-2018, 16:11
Jaką masz temperaturę zadaną kotła ?
Jaka jest nastawa palnika:
- praca palnika na 100% mocy
- okres pracy palnika w sek.
- wydajność podajnika - w rzeczywistości: czy możesz zważyć na wadze kuchennej ilość pelletu, którą podajnik przesypie w ciągu minuty pracy na sterowaniu ręcznym ?
pzdr

Temp. zadana kotla 80 st. natomiast zadana bufora - 65 , wylacza sie palnik jak dol bufora dobije do 65 st. Na gorze bufora jest wtedy okolo 70 - 74

Palnik chodzi na 100 % mocy - 20 kW.

Praca podajnika 15 sek z tego co pamietam - nastawa fabryczna

wydajnosc zmierzona podczas testu 6 min - 1450 g - zmienia sie w zaleznosci od dostawy pelletu.

na sterowniku pokazuje zuzycie 3,5 - 3,6 kg / h

Pello
22-01-2018, 20:17
Temp. zadana kotla 80 st. natomiast zadana bufora - 65 , wylacza sie palnik jak dol bufora dobije do 65 st. Na gorze bufora jest wtedy okolo 70 - 74

Palnik chodzi na 100 % mocy - 20 kW.

Praca podajnika 15 sek z tego co pamietam - nastawa fabryczna

wydajnosc zmierzona podczas testu 6 min - 1450 g - zmienia sie w zaleznosci od dostawy pelletu.

na sterowniku pokazuje zuzycie 3,5 - 3,6 kg / h

Wszystko brzmi dobrze - na palniku i na instalacji. Może jednak rzeczywiście ucieka ci ciepło. Trzeba izolować budynek.
pzdr

Konsultant marki Buderus
31-01-2018, 14:01
PS Zapomniałem o jednym - czy rzeczywiście PC PW pracują do -20c? I czy potrzebne jest drugie źródło ciepła do "pomocy" PC?

Witam,

Powietrzna pompa ciepła znakomicie sprawdza się w klimacie naszego kraju, więc nie trzeba stosować dodatkowego źródła ciepła wykorzystywanego w sezonie grzewczym. Może ona pracować do temperatury zewnętrznej -20⁰C, natomiast jeżeli temperatura spadnie niżej, ogrzewanie będzie realizowane wyłącznie za pomocą dogrzewacza elektrycznego. W zależności od regionu taka sytuacja może mieć miejsce od kilku godzin do kilkunastu dni w ciągu sezonu grzewczego. Dlatego warto przeanalizować, czy wyższe rachunki za energię elektryczną w tym czasie będą współmierne do kosztów zakupu oraz eksploatacji dodatkowego źródła ciepła.
Przy okazji polecam pompy ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Konsultant marki Buderus
31-01-2018, 14:01
Witam ponownie.
Nie będę przenosił tematu do działu pomp bo tutaj wiadomo o co mw chodzi.
Więc tak, po dłuższym przemyśleniu i przeczytaniu różnych stron i opinii zacząłem się zastanawiać nad PC ale...w moim rejonie jest bardzo mało osób korzystających z tego źródła ciepła lub nie ma ich w ogóle, na mojej działce nie ma gazu - w przyszłości ma być. Opinii na temat PC w internecie jest miliony (jak ze wszystkim), nie wiadomo kto jest prawdziwym użytkownikiem a kto naganiaczem producentów, trollem itd. Można dostać szału zwojów mózgowych bo opinie można zmieniać co godzinę. Do tej pory na forum, nawet w tym temacie było cały czas pisane, że PC jest TROCHĘ droższa lub ceny są porównywalne do innych źródeł grzania albo nawet tańsza...natomiast jak kolega manwithnoname wstawił wycenę na ponad 30 tys to wszyscy:"co tak tanio?!"
W zw. z powyższym mam parę pytań i proszę o odpowiedzi szczere i rzetelne od UŻYTKOWNIKÓW PC powietrze woda - gruntowa odpada:

1. Mam 119m2 powierzchni użytkowej w tym projekcie: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-3-mca92185dafd9c
jaka będzie potrzebna mi moc pompy do ogrzania domu i cwu? Wszędzie oprócz sypialni (grzejniki - proszę o nie przekonywanie mnie na 100% podłogówki, ten wybór jest pewny i tak zostaje) podłogówka, 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach na ręczniki. Tak, zrobiłem obliczenia na moc ale chcę zobaczyć czy pokrywa sie to z opiniami użytkowników lub ekspertów - robię tak dlatego, że Pani konsultantka z Bu...usa wyliczyła pompę 14 KW...

2. Jakie są prawdziwe koszty instalacji PC PW? Koszt robocizny całego wod- kan i PC ok. 6000 zl u mnie w rejonie więc interesują mnie koszty REALNE poza robocizną.

3. Jeżeli w projekcie domu mam piec na paliwo stałe to czy zmiana na PC wpływa znacząco na cały system ogrzewania czy po prostu zmienia się tylko główne źródło ogrzewania?

4. Jakie są Wasz RELANE czyt. PRAWDZIWE koszty roczne ogrzewania i przygotowania cwu? proszę dodać pow użytk. itd.
5. Ile kosztuje serwis PC i jak często należy go robić bo wiem, że serwisy jak np. przy piecach na paliwo stałe są wymagane co roku + kominy itd.
6. Jak często psują się PC PW? jeżeli nie całość to jakie części psują się najczęściej i ile kosztują?
7. Czy PC są w 100% bezobsługowe i rzeczywiście można zostawić je bez obsługi np. na 2 tyg wyjazd?
8. Jeżeli już zdecydowałem się na grzejniki w sypialniach to czy PC może w takim wypadku pobierać o wiele więcej mocy co znacząco wpłynie na rachunki?
i
9. Skoro PC ma same zalety, a koszt inwestycji jest niewiele (?) wyższy od pozostałych źródeł ciepła przy których trzeba nosić worki, czyścić, stać przy nich, regulować itd to dlaczego tak trudno jest znaleźć kogoś (bo pytałem też znajomych w większych miastach i nie znają nikogo kto to ma) kto to używa?

Wiem, że wiele wymagam ale po 2 miesiącach spędzonych na różnych forach, stronach, telefonach pytaniu ludzi itd, mam dość bo wiem więcej niż wcześniej ale dalej nie wiem nic..
Bardzo dziękuję za pomoc wszystkim, będę Wam bardzo wdzięczny za pomoc i odpowiedź:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

PS Zapomniałem o jednym - czy rzeczywiście PC PW pracują do -20c? I czy potrzebne jest drugie źródło ciepła do "pomocy" PC?

Witam,

Postaram się odpowiedzieć na Pana pytania:

1. Przed doborem pompy ciepła, zachęcam do zlecenia wykonania OZC dla budynku. Pozwoli to na dobór pompy ciepła o optymalnej mocy. Należy również przeanalizować wszystkie aspekty związane z zapotrzebowaniem na energię budynku, mocy wymaganej na podgrzanie CWU oraz taryfy. Zawsze bezpieczniej jest dobrać pompę o lekko niższej mocy, ponieważ niedobór mocy będzie pokryty pracą dogrzewacza elektrycznego. Dobór pompy ciepła o niższej mocy jest zasadny również pod kątem niższej ceny zakupu samego urządzenia.
2. To pytanie warto skierować do naszego autoryzowanego instalatora.
3. Zmienia się jedynie typ źródła ciepła oraz może Pan uzyskać dodatkowe oszczędności. Dla pomp ciepła nie jest wymagana budowa kominów spalinowych i oddzielnego pomieszczenia kotłowni, które może być wykorzystane na inne cele.
4. Koszty eksploatacji zależą od wielu czynników np. utrzymywanej temperatury w pomieszczeniach, sposobu wentylacji, ilości pobieranej wody – czasu trwania natrysku.
5. Serwis PC powinien być wykonywany raz do roku, a koszt wykonania serwisu zależy od lokalizacji budynku oraz od umowy z serwisantem.
6. Pompy ciepła podobnie jak inne urządzenia grzewcze mogą ulec awarii, więc ciężko to określić.
7. Tak, są w zupełności bezobsługowe.
8. PC może współpracować z grzejnikami, lecz bardziej korzystne jest zastosowanie ogrzewania podłogowego.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

RafiKWJ
01-02-2018, 10:35
Witam Panowie zapytam, poradzę się was jako fachowców

Dom 124m2
Sciany thermobet 500 24cm
Styropian 20cm
Okna 3 szybowe

Jaki piec na pellet byście polecali do takiej
Ogrzewanie podłogowe + CWU
Fajnie jak by był z automatycznym czyszczeniem

Arturo72
01-02-2018, 10:44
Witam Panowie zapytam, poradzę się was jako fachowców

Dom 124m2
Sciany thermobet 500 24cm
Styropian 20cm
Okna 3 szybowe

Jaki piec na pellet byście polecali do takiej
Ogrzewanie podłogowe + CWU
Fajnie jak by był z automatycznym czyszczeniem
Do takiego domu potrzebujesz max.8kW mocy grzewczej i to przy mrozach ok.-20st.C i temp.zasilania max. 35st. C

Bemmek
11-11-2019, 09:51
Dobrze ocieplony dom w jednej bryle o powierzchni 150m2 ogrzejemy spokojnie piecem na pellet 10kW nawet 8kW powinno spokojnie wystarczyć.
To co podają producenci kotłów należy brać z przymrożeniem oka , na moją chałupę zalecali 24kW a od 3 lat chodzi u mnie mały kociołek z palnikiem kostrzewy z maksymalną mocą zadaną prze zemnie 14kW 260m2 powierzchni grzewczej podłogówka rzecz jasna.
Piec przy temperaturach rzędu -3/4 chodzi na 70-80% mocy przez około 12godzin dziennie ,temperatura zadana w pomieszczeniach to 21.5'C
Owszem jak będzie -25 to ten piec będzie chodził non stop i może nie dać rady utrzymać takiej temperatury ale to nei jest powód do płaczu.

wolverine00
07-12-2021, 00:30
Jeszcze pół roku temu również chciałem zamontować grzejniki tylko w pokojach, ale uniwersalność podłogówki mnie przekonała. Nasi dziadkowie też kiedys nie wyobrażali sobie życia bez pieca kaflowego w domu :D Podłogówka po całości jest lepsza dla PC ale też dla gazu. A co wtedy gdy kiedyś będziesz miał możliwość ogrzewania gazem ziemnym? Będziesz żałował dzień w którym wstawiłeś kalafiory :)
Co do pelletu to chyba każdy musi zamieszkać na początku w kotłowni żeby dostroić kocioł do normalnych warunków spalania :)

Przy dobrej klasy kotle nie dotykasz się w ogóle do żadnych nastawień (poza ustawieniem sobie temperatur jakie chcesz na danym obwodzie i harmonogramie czasowym ) resztę kocioł dobiera sobie sam tak jak kocioł windhager lub robi to serwis fabryczny mający podgląd poprzez Internet , który monitoruje swoje kotły - tak jest z kotłami rtb / blackstar

samsu
07-12-2021, 19:40
Przy dobrej klasy kotle nie dotykasz się w ogóle do żadnych nastawień (poza ustawieniem sobie temperatur jakie chcesz na danym obwodzie i harmonogramie czasowym ) resztę kocioł dobiera sobie sam tak jak kocioł windhager lub robi to serwis fabryczny mający podgląd poprzez Internet , który monitoruje swoje kotły - tak jest z kotłami rtb / blackstarOooo następny się znalazł – Aaa co to za jeden jest ten : „ windhager „ i dlaczego tytułem wstępu nic nie gadasz o obecnych cenach pelletu, o kaloryczności jego, jego klasie jak i gatunku jego – no gdzież po drodze zgubiłeś rzecz tak istotną dla uzasadnienia swej reklamy : https://www.youtube.com/watch?v=US8kQiabWgE - w razie wątpliwości jakichś luknij co pod filmem jest w komentarzach.