PDA

Zobacz pełną wersję : Okna tańsze czy droższe, dwu czy trzyszybowe?



gutozaur
20-12-2017, 08:10
Witam. Niedługo czeka mnie wielki remont i chciałbym zebrać informacje na temat okien. Na podstawie mojej wiedzy z internetu mam kilka pytań. Jaka jest różnica w cenie między oknem (jakiś standardowy wymiar) dobrej firmy ( wyczytałem, że np. oknoplast i na razie mam w głowie tylko tą markę, bo kolega się budował i to polecił bo spędził trochę czasu na badaniu rynku. Ewentualnie jakie są równoważne firmy?) a oknem tańszej firmy np. Drutex? Jakie są różnice w cenie między dwu i trzyszybowymi oknami. Wiem, że pytania zbyt ogólne, ale zastanawia mnie to czy opłaca się brać droższe okna i trzyszybowe. Wiem, że w tym wszystkim chodzi o trwałość i energooszczędność. Budynek z 1900 r. Nieocieplony, ściany 55 cm cegły, 120m2, okien jest 13 o wymiarach większych niż standardowe jak to w starych domach. Chciałbym mniej więcej oszacować koszt tych okien i sensowność inwestycji w droższe okna. W przyszłości zamierzam ocieplić budynek ale to raczej za kilka lat bo kasy nie starczy na to teraz. Jeżeli się mylę co do zebranych informacji to proszę wyprostujcie mnie.

CafeDelTom27
20-12-2017, 08:29
Najlepiej udac sie do dwoch -trzech najblizszych punktów i spokojnie wycenią okna w pakiecie z trzema szybami i dwoma( to nic nie kosztuje).Ja u siebie zrobilem mixa i gdzieniegdzie mam trzy szyby lub dwie.Mam okna Drutex i nie narzekam.Z tego co pamietam to nie było duzej roznicy miedzy dwoma a trzema szybami.

gutozaur
20-12-2017, 08:47
A czy takie punkty mają różne marki okien w swojej ofercie? Czy oferują też montaż okien? Jeżeli chodzi o tańsze i droższe okna to z czegoś różnica musi wynikać. Wiadomo pewnie inny współczynnik przenikania, inna budowa ci za tym idzie teoretycznie mniejsze rachunki. Pytanie tylko czy dopłata do droższych okien zwróci się w rachunkach za gaz.

Ok**se
20-12-2017, 10:07
Od czego masz internet ?
W Szczecinie i okolicy jest sporo przedstawicieli różnych producentów Drutexu MS Oknoplastu itd.

jak_to_mozliwe
20-12-2017, 11:16
Tak, różne punkty handlują zwykle różnymi oknami. Przeważnie profile te same, ale producenci inni.
Okna mogą różnić się wszystkim - nie tylko czy dwie, czy trzy szyby, ale jakie szyby, jakie powłoki i jakie gazy pomiędzy szybami. W profilach z kolei, mogą być inne okucia, zawiasy, rodzaj i ilość uszczelek, ilość i rodzaj wypełnienia komór w ramie okiennej itd.

A jeszcze są różne rodzaje montażu, zaczynając od "zwykłej" pianki montażowej, przez taśmy rozprężne i różnego rodzaju systemy typu MOWO, albo z użyciem taśm paroprzepuszczalnych (czasami nazywany ciepłym albo warstwowym montażem). Do montażu można dołożyć użycie ciepłych parapetów, czy profili z klinarytu.

Tak jak radzą osoby powyżej - napisz do 4, 5 firm z prośbą o wycenę (oferty są zwykle bezpłatne). Wybierz 2, 3 sensowne oferty i pojedź porozmawiać na miejscu.


PS.
Już pomijam, że są okna PCV, drewniane, ale też aluminiowe i każdy typ ma swoje plusy i minusy. ;)

brylekpl
20-12-2017, 11:59
Wszystko kwestia roznicy w cenie okna 2 i 3 szybowego. Gdy zamawialem okna 4 lata temu roznica w oknie 3 szybowym zwracala sie po ponad 20 latach nie uwzgledniajac dyskontowania wiec wzialem 2 szybowe i nie zaluje.

gutozaur
20-12-2017, 13:32
Chciałbym okna trzyszybowe, o ciepłym profilu, z ciepłym montażem i ciepłym parapetem. Pytanie czy w ogóle jest szansa się zmieścić w cenie. Mam około 20 tysięcy na 13 okien większych niż standardowe. Oczywiście okna pcv. Myślę że chyba się nie zmieszczę i pytanie czy lepiej zaoszczędzić na montażu i zrobić zimny, czy spróbować samemu ciepły chociaż nie wiem czy się opłaca. Kiedyś było tak że jak z montażem to 8% vatu a bez montażu 23%. Nadal tak jest? Przynajmniej jeżeli chodzi o panele tak jest. A jakie profile są lepsze niż gorsze? Jakie warto brać pod uwagę?

brylekpl
20-12-2017, 13:51
Chciałbym okna trzyszybowe, o ciepłym profilu, z ciepłym montażem i ciepłym parapetem. Pytanie czy w ogóle jest szansa się zmieścić w cenie. Mam około 20 tysięcy na 13 okien większych niż standardowe. Oczywiście okna pcv. Myślę że chyba się nie zmieszczę i pytanie czy lepiej zaoszczędzić na montażu i zrobić zimny, czy spróbować samemu ciepły chociaż nie wiem czy się opłaca. Kiedyś było tak że jak z montażem to 8% vatu a bez montażu 23%. Nadal tak jest? Przynajmniej jeżeli chodzi o panele tak jest. A jakie profile są lepsze niż gorsze? Jakie warto brać pod uwagę?

Przelicz sobie czy Ci sie to oplaci, Jak masz doplacic 10 kola za kotwy i tasmy to ci sie to nigdy nie zwroci

jak_to_mozliwe
20-12-2017, 14:11
Zamiast wróżyć z fusów, napisz o oferty. Moim zdaniem spokojnie się w tej kwocie zmieścisz.

ag2a
20-12-2017, 15:58
Za 10 tys to chyba na kotwach które dotykał Justin Bieber :):):)

pchelek
20-12-2017, 17:01
"ale jakie szyby, jakie powłoki i jakie gazy pomiędzy szybami. W profilach z kolei, mogą być inne okucia, zawiasy, rodzaj i ilość uszczelek, ilość i rodzaj wypełnienia komór w ramie okiennej itd." -

no takich pierdow to jeszcze nigdy nie czytalem - a zajmuje sie tym 30 lat - gaz jest taki sam - argon, powo=loki jednakowe - U=o,7 dla dwukomorowej, okucia sa albo Roto albo Aubi co jest to samo, uszczelki sa dwie lub trzy czsami, wypelnienia komor - to rzakosc - sa w komorach usztywnienia - dla pytajacego w watku - kupuj okna od formy co jest w poblizu Ciebie. Wejdz do kilku dystrybotowow - dostaniesz rozne oferty i sobie wybiezesz. Drutex mozez uwzgledniac.

pchelek
20-12-2017, 17:03
"ak masz doplacic 10 kola za kotwy i tasmy to ci sie to nigdy nie zwroci" - to tez jest belkot [10 kola za montaz warstwowy] i za kotwy - na piane ma zamontowac, bez kotew ???

pchelek
20-12-2017, 17:05
chyba ze ze zlota a tammy ze srebra - wejdzi na strony www.illbruck.pl tam jest wszystko o montazu warstwowym - ceny i materialy

bwojtek
20-12-2017, 18:29
no takich pierdow to jeszcze nigdy nie czytalem - a zajmuje sie tym 30 lat - gaz jest taki sam - argon, powo=loki jednakowe - U=o,7 dla dwukomorowej, okucia sa albo Roto albo Aubi co jest to samo

Zgadzam się z wytłuszczoną treścią. Ale dotyczy to twojej wypowiedzi!

gutozaur
20-12-2017, 19:07
Chętnie bym wysłał zapytania do firm, ale nie znam jeszcze wymiarów okien, bo mieszkanie odbieram za 4 miesiące i przez ten czas chciałbym wyklarować swój wybór w oparciu o wiedzę i doświadczenie użytkowników forum dlatego właśnie moje pytania czy zwróci się okno trzyszybowe czy nie, czy zwróci się ciepły montaż czy nie. Pytam w oparciu o doświadczenia. Wiem że to zależy głównie od ocieplenia i staranności montażu ale załóżmy że to będzie ok. Jak trzeba to dopłacę ale zwrot chciałbym uzyskać do 12 lat. Więcej to chyba już nie warto.

bwojtek
20-12-2017, 19:19
Chętnie bym wysłał zapytania do firm, ale nie znam jeszcze wymiarów okien, bo mieszkanie odbieram za 4 miesiące i przez ten czas chciałbym wyklarować swój wybór w oparciu o wiedzę i doświadczenie użytkowników forum dlatego właśnie moje pytania czy zwróci się okno trzyszybowe czy nie, czy zwróci się ciepły montaż czy nie. Pytam w oparciu o doświadczenia. Wiem że to zależy głównie od ocieplenia i staranności montażu ale załóżmy że to będzie ok. Jak trzeba to dopłacę ale zwrot chciałbym uzyskać do 12 lat. Więcej to chyba już nie warto.

Jak lubisz biegać ze szmatą i wycierać wodę z szyb (albo i parapetów) oraz mieć hodowlę grzybków na uszczelkach to bierz 2 szybowe. Koniecznie z ramką aluminiową! Do tego absolutnie nie montuj nawiewników i nie wietrz mieszkania. Nie po to zakładasz szczelne okna by potem wpuszczać zimne powietrze, prawda?
Rozumiem, że te 12 lat jest poparte głęboką, naukową analizą i stąd ta magiczna bariera?

blazej109
20-12-2017, 19:30
Teraz większość okien robią na wymiar. Jak ja wymieniałem okna, to Pan od pomiarów powiedział mi, że dopłacać do ciepłego montażu, ciepłego parapetu się nie opłaca w starym budynku bez porządnego ocieplenia. Dostałem kilka wycen i ogólnie wyszło ta, że za potrójną szybę musiałbym dopłacić ok 15% .

P.S.
Ja wybrałem okna 3 szybowe na tańszym profilu Brügmann 73mm, dałem 8200zł za 9 okien( 4 okna małe) i parametru stalowa+ parapety wewnętrzne z konglomeratu- polecam dopłacić do parapetów, bo różnica w porównaniu z plastikiem jest duża.

gutozaur
20-12-2017, 20:29
Jak lubisz biegać ze szmatą i wycierać wodę z szyb (albo i parapetów) oraz mieć hodowlę grzybków na uszczelkach to bierz 2 szybowe. Koniecznie z ramką aluminiową! Do tego absolutnie nie montuj nawiewników i nie wietrz mieszkania. Nie po to zakładasz szczelne okna by potem wpuszczać zimne powietrze, prawda?
Rozumiem, że te 12 lat jest poparte głęboką, naukową analizą i stąd ta magiczna bariera?
Tzn. w końcu w jakich warunkach wystąpią efekty o których mówisz bo już nie wiem do którego momentu jest sarkazm. Teraz tak mam w starym mieszkaniu. Woda się zbiera na oknach i grzyb się pojawią na oknach. Jak tego uniknąć bez wentylacji mechanicznej? Wystarczą nawiewniki? Założyłem 12 lat ponieważ zakładam wymianę okien za 15-20 lat więc jezeli to się nie zwróci w 12 lat to bez sensu inwestować w droższe rozwiązania.

jak_to_mozliwe
20-12-2017, 20:33
Jesteś w stanie oszacować wymiary tych okien? Potem i tak będzie obmiar na miejscu przez technika, a tak miałbyś już konkretne dane do wyceny. Cena okien się drastycznie nie będzie różniła, jeśli podasz te wymiary z dokładnością do 20cm.

gutozaur
20-12-2017, 20:33
Teraz większość okien robią na wymiar. Jak ja wymieniałem okna, to Pan od pomiarów powiedział mi, że dopłacać do ciepłego montażu, ciepłego parapetu się nie opłaca w starym budynku bez porządnego ocieplenia. Dostałem kilka wycen i ogólnie wyszło ta, że za potrójną szybę musiałbym dopłacić ok 15% .

P.S.
Ja wybrałem okna 3 szybowe na tańszym profilu Brügmann 73mm, dałem 8200zł za 9 okien( 4 okna małe) i parametru stalowa+ parapety wewnętrzne z konglomeratu- polecam dopłacić do parapetów, bo różnica w porównaniu z plastikiem jest duża.

Skoro ktoś kto się tym zajmuje mówi klientowi że się nie opłaca to chyba mu wierzę. 15% to jeszcze do zniesienia. 8200 to niezła cena tylko czy to z montażem czy bez? Parapety to drewniane raczej będę brał, na pewno nie plastik ani marmur.

gutozaur
20-12-2017, 20:41
Jesteś w stanie oszacować wymiary tych okien? Potem i tak będzie obmiar na miejscu przez technika, a tak miałbyś już konkretne dane do wyceny. Cena okien się drastycznie nie będzie różniła, jeśli podasz te wymiary z dokładnością do 20cm.

Mniej więcej to szer 110cm na wys. 180cm

finlandia
21-12-2017, 10:50
Skoro ktoś kto się tym zajmuje mówi klientowi że się nie opłaca to chyba mu wierzę. 15% to jeszcze do zniesienia. 8200 to niezła cena tylko czy to z montażem czy bez? Parapety to drewniane raczej będę brał, na pewno nie plastik ani marmur.

Takie wróżenie z fusów jest zwyczajnym marnowaniem czasu.
Masz wymiar 110x180, to zastanów się jak mają wyglądać te okna (podział na jedno? dwa? czy trzy?), kolor ? Narysuj na kartce obecne, ew. zrób zdjęcie i napisz maila z prośbą o wycenę do kilku firm które znajdziesz a potem - jak radzą koledzy - przejdź się do 2-3 wybranych porozmawiać o szczegółach. Moim zdaniem w pierwszym kontakcie nie ma co pisać o podwyższonych oczekiwaniach montażowych, bo to tylko niepotrzebnie zamydli cenę. Wspomnieć tak, ale nie żeby od razu kalkulować.

gutozaur
21-12-2017, 17:44
Takie wróżenie z fusów jest zwyczajnym marnowaniem czasu.
Masz wymiar 110x180, to zastanów się jak mają wyglądać te okna (podział na jedno? dwa? czy trzy?), kolor ? Narysuj na kartce obecne, ew. zrób zdjęcie i napisz maila z prośbą o wycenę do kilku firm które znajdziesz a potem - jak radzą koledzy - przejdź się do 2-3 wybranych porozmawiać o szczegółach. Moim zdaniem w pierwszym kontakcie nie ma co pisać o podwyższonych oczekiwaniach montażowych, bo to tylko niepotrzebnie zamydli cenę. Wspomnieć tak, ale nie żeby od razu kalkulować.

W takim razie tak zrobię i napiszę jakie dostałem wyceny.

przemo1
21-12-2017, 19:44
No i moim zdaniem nie do końca warto patrzeć czy i po jakim czasie "się zwróci" dopłata za lepszy parametr - np nawet, jeśli dopłata za 3 szyby (z tego, co pamiętam, to jak ja zamawiałem to była niewielka) czy cieplejszy profil może Ci się bardzo długo zwracać (w sensie kosztów ogrzewania), ale przez ten czas nie będziesz miał problemów z roszeniem okien czy pleśnią przy profilach - komfort użytkowania jest też istotny.

blazej109
21-12-2017, 21:12
Skoro ktoś kto się tym zajmuje mówi klientowi że się nie opłaca to chyba mu wierzę. 15% to jeszcze do zniesienia. 8200 to niezła cena tylko czy to z montażem czy bez? Parapety to drewniane raczej będę brał, na pewno nie plastik ani marmur.

Cena z montażem i obróbka:
wysxszer
2x okno 1330x1810
2x okno 845x560
1x okno 1330x1240
2xokno 1500x1820
2x okno 1150x560
2 xparapet stalowy 1810 gł 35cm
2x parapet stalowy 560x35cm
parapet stalowy 1240x35cm
2 x parapet 1820gł 35cm
2x paraper 560x35cm
+ parapety z kolgomeratu głebokosci 22cm: 4x szer 205cm, 1x145cm.



Okna 3 szybowe koloru białego, parapety stalowe brązowe. Stare okna zdemontowałem sam.

gutozaur
21-12-2017, 22:36
No i moim zdaniem nie do końca warto patrzeć czy i po jakim czasie "się zwróci" dopłata za lepszy parametr - np nawet, jeśli dopłata za 3 szyby (z tego, co pamiętam, to jak ja zamawiałem to była niewielka) czy cieplejszy profil może Ci się bardzo długo zwracać (w sensie kosztów ogrzewania), ale przez ten czas nie będziesz miał problemów z roszeniem okien czy pleśnią przy profilach - komfort użytkowania jest też istotny.

Zgadzam się

pchelek
22-12-2017, 08:15
"roszeniem okien czy pleśnią przy profilach" - to jest kwestia jedynie poprawnej wentylacji mieszkania, zeby nie bylo za wilgotno i poprawnego montazu okien w stykach z murem - nie zalezy to od okien czy od szyby - ludzie nie robcie potencjalnym nabywcom wody z mozgu. Plesn przy profilach - no pierdy straszne. Plesn jest wtedy jak sa zimne gliwy na ktorych rosi sie wilgoc.

pchelek
22-12-2017, 08:21
"Jak lubisz biegać ze szmatą i wycierać wodę z szyb (albo i parapetów) oraz mieć hodowlę grzybków na uszczelkach to bierz 2 szybowe. Koniecznie z ramką aluminiową!" - znowu pierdy, pierdy, pierdy - grzybki na uszczelkach - chyba prawdziwki, 3-szybowe - grzybow nie ma, ramka inna niz aluminiowa - grzybow nie ma. PIERDY - 90% okien w Polsce to dwuszybowe na aluminiowych ramkach. To ze masz tyle postow to nie dowod Twojej glebokiej wiedzy. To forum na psy zeszlo

tkaczor123
22-12-2017, 08:52
Chciałbym okna trzyszybowe, o ciepłym profilu, z ciepłym montażem i ciepłym parapetem. Pytanie czy w ogóle jest szansa się zmieścić w cenie. Mam około 20 tysięcy na 13 okien większych niż standardowe. Oczywiście okna pcv. Myślę że chyba się nie zmieszczę i pytanie czy lepiej zaoszczędzić na montażu i zrobić zimny, czy spróbować samemu ciepły chociaż nie wiem czy się opłaca. Kiedyś było tak że jak z montażem to 8% vatu a bez montażu 23%. Nadal tak jest? Przynajmniej jeżeli chodzi o panele tak jest. A jakie profile są lepsze niż gorsze? Jakie warto brać pod uwagę?

Ja bym na twoim miejscu kupił 2 szybowe, na co Tobie, trzyszybowe, o ciepłym profilu, z ciepłym montażem i ciepłym parapetem skoro masz budynek nieocieplony ??. Lepiej byłoby kupić 2 szybowe i za resztę kasy kupić materiał na ocieplenie, bardziej Ci się zwróci. Teraz wszyscy producenci robią na wymiar, dopłaty są do koloru, ciepłego montażu itp. Dalej tak jest 8% z montażem i 23 bez ale sobie doliczają za montaż.

bwojtek
22-12-2017, 13:55
"Jak lubisz biegać ze szmatą i wycierać wodę z szyb (albo i parapetów) oraz mieć hodowlę grzybków na uszczelkach to bierz 2 szybowe. Koniecznie z ramką aluminiową!" - znowu pierdy, pierdy, pierdy - grzybki na uszczelkach - chyba prawdziwki, 3-szybowe - grzybow nie ma, ramka inna niz aluminiowa - grzybow nie ma. PIERDY - 90% okien w Polsce to dwuszybowe na aluminiowych ramkach. To ze masz tyle postow to nie dowod Twojej glebokiej wiedzy. To forum na psy zeszlo
Masz się za taaaakiego fachowca a nie wiesz co dają 3 szyby i ciepła ramka? Zapewne głębsze osadzenie pakietu szybowego to też "pierdy" bo przecież wszystkie okna są takie same. Nie wiesz jak to się przekłada na punkt rosy?
Może czas na zmianę pracy albo po prostu emeryturę?

przemo1
22-12-2017, 14:24
"roszeniem okien czy pleśnią przy profilach" - to jest kwestia jedynie poprawnej wentylacji mieszkania, zeby nie bylo za wilgotno i poprawnego montazu okien w stykach z murem - nie zalezy to od okien czy od szyby - ludzie nie robcie potencjalnym nabywcom wody z mozgu. Plesn przy profilach - no pierdy straszne. Plesn jest wtedy jak sa zimne gliwy na ktorych rosi sie wilgoc.

Jak dobrze, że trafiłeś do tego wątku. Wytłumaczysz (zapewne w oparciu o fizykę budowli) wszystkim nam niedouczonym dlaczego przemarzanie występuje tylko w węgarkach a punkt rosy na szybie czy profilu w żadnym wypadku nie występuje, bez względu na rodzaj pakietu szybowego, profilu okien oraz wilgotność i temperaturę pomieszczeń i zewnętrzną.
No i dzięki Tobie autor wie, że może spokojnie darować sobie wybór okien, kupić pierwsze - lepsze byle kolor mu pasował i zająć się tylko ew. usprawnieniem wentylacji.
Może nawet jaki producent przeczyta Twoje uzasadnienie i dzięki temu zaoszczędzi krocie rezygnując z różnych profili i szyb-produkcja będzie tak prosta.
Jak to dobrze, że wpadłeś tutaj!

מרכבה
22-12-2017, 15:58
bwojtek się nie przejmuj, masa argumentów za 3 szybami, ale z tego nic.. ktoś wpadnie i powie.. bo ludzie robią i jakoś żyją i "chwalą"
ja nie wiedzą, jak może być inaczej, to różnie powiedzą..

Ja bym na twoim miejscu kupił 2 szybowe, na co Tobie, trzyszybowe, o ciepłym profilu, z ciepłym montażem i ciepłym parapetem skoro masz budynek nieocieplony ??. Lepiej byłoby kupić 2 szybowe i za resztę kasy kupić materiał na ocieplenie, bardziej Ci się zwróci. Teraz wszyscy producenci robią na wymiar, dopłaty są do koloru, ciepłego montażu itp. Dalej tak jest 8% z montażem i 23 bez ale sobie doliczają za montaż. nie zgadzam się! komfort przy oknie 2 szybowym jest do bani! wystarczy że będzie w domu 40% wilgotności i uszczelka w dobrą zimę będzie czarna.. o ile jest uczciwie koloru przeźroczystego, lub szarego.. na czarnej gadzinie nie widać.. gribków! ale to jest powszechne! nie wiem po co te przekomarzania.. z kamyczkiem w bucie też byś chodził? myśląc czy opłaca się to wyciągać ?
Pakiet 3 szybowy to jest minimum socjalne - ze względu na komfort! a to że bilans zysków od południa - okno o transmisyjności 72-75% będzie miało lepsze..
niż 3 szybowe i 50% TR. ale komfort do bani! i zagrożenie grzybkami- przez bezmyślne wykonane okna.. szyba osadzona płycienko, ramka alu i inne głupie rzeczy, których nie powinno być. Dziwi mnie, że po tylu wątkach, jeszcze takie akcje się zdarzają.


roszeniem okien czy pleśnią przy profilach" - to jest kwestia jedynie poprawnej wentylacji mieszkania, do pewnego stopnia nasycenia wilgocią- tj jej braku..
bezpieczna granica to jakieś 30% dla takich okien ! wtedy faktycznie 95% sezonu - okna nie będą się rosić.. ale 30% wilgotności to jest już poza skalą! sucho! 40% powinno być minimum!

finlandia
23-12-2017, 12:13
"Jak lubisz biegać ze szmatą i wycierać wodę z szyb (albo i parapetów) oraz mieć hodowlę grzybków na uszczelkach to bierz 2 szybowe. Koniecznie z ramką aluminiową!" - znowu pierdy, pierdy, pierdy - grzybki na uszczelkach - chyba prawdziwki, 3-szybowe - grzybow nie ma, ramka inna niz aluminiowa - grzybow nie ma. PIERDY - 90% okien w Polsce to dwuszybowe na aluminiowych ramkach. To ze masz tyle postow to nie dowod Twojej glebokiej wiedzy. To forum na psy zeszlo
Wszystkiego najlepszego Pchełku na święta. Odpocznij trochę i zacznij dyskutować a nie krzyczeć bez opamiętania.
A w temacie: nie wszystkie okna są takie same. Nie każde mieszkanie ma te same warunki. Ale faktem jest, że grzyb na uszczelkach i ścianach występuje zwykle tam, gdzie są okna dwuszybowe ze zwykłymi ramkami, gdzie są błędy montażu, gdzie jest zachwiana kwestia wentylacji. Nie każdy musi mieć grzyba. Nie każdy warunek musi zaistnieć wspólnie. Różne są przypadki.

cezary.pl
23-12-2017, 12:50
Mam okna trzyszybowe, a jako tymczasowe drzwi wejściowe wstawione kilkuletnie okno balkonowe dwuszybowe. W czasie wygrzewania wylewek nowe okna były suchutkie, a po tym balkonowym woda lała się strugą.
Poza tym okna 3 szybowe lepiej tłumią hałasy z zewnątrz.

Pozdrawiam
Cezary

bwojtek
23-12-2017, 13:54
Poza tym okna 3 szybowe lepiej tłumią hałasy z zewnątrz.
To akurat jest tylko po części prawda. W twoim przypadku prawdopodobnie okna 3-szybowe są po prostu nowszą konstrukcją i jako całość tłumią hałas lepiej niż stare okna 2-szybowe.
Natomiast badania pokazują, że "tłumienie hałasu" dla pakietu 2 i 3 szybowego przy zastosowaniu wszystkich szyb tej samej grubości jest właściwie identyczne! Dopiero zastosowanie niejednakowej grubości szkła w pakiecie szybowym poprawia Rw.
Czyli jeżeli w tym samym profilu zastosujemy pakiet 4x16x4 albo 4x16x4x164 to nie będzie zmiany w "izolacyjności akustycznej" dla okna.

gutozaur
03-01-2018, 08:12
A zakładając, że wentylacja pozostanie grawitacyjna i wybiorę okna trzyszybowe to w jaki sposób wentylować mieszkanie w sposób automatyczny? Pytam o jakieś nawiewniki. Nie wiem jak to wygląda. Czy można domówić coś takiego do okien? Czy to wygląda jakoś schludnie? Czy są one w formie dziurek pod oknami czy nad oknem? Chciałbym żeby tego nie było
tak widać żeby jakaś maskownica na pół okna była.

jak_to_mozliwe
03-01-2018, 08:45
https://www.google.pl/search?q=nawiewniki+okienne&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjLkITos7vYAhUB16QKHaK-AioQ_AUICigB&biw=1880&bih=951

Ok**se
03-01-2018, 11:26
A zakładając, że wentylacja pozostanie grawitacyjna i wybiorę okna trzyszybowe to w jaki sposób wentylować mieszkanie w sposób automatyczny? Pytam o jakieś nawiewniki. Nie wiem jak to wygląda. Czy można domówić coś takiego do okien? Czy to wygląda jakoś schludnie? Czy są one w formie dziurek pod oknami czy nad oknem? Chciałbym żeby tego nie było
tak widać żeby jakaś maskownica na pół okna była.

Poza tym nie muszą to być nawiewniki w oknach
Możesz zastosować nawiewniki ścienne. Są naprawdę estetyczne (moim zdaniem ładniejsze od okiennych), dostępne w różnych formach oraz także z mini rekuperacją
Zastanów się czy takie rozwiązanie nie będzie lepsze

gutozaur
05-01-2018, 20:47
Poza tym nie muszą to być nawiewniki w oknach
Możesz zastosować nawiewniki ścienne. Są naprawdę estetyczne (moim zdaniem ładniejsze od okiennych), dostępne w różnych formach oraz także z mini rekuperacją
Zastanów się czy takie rozwiązanie nie będzie lepsze

Wydaje mi się że to będzie lepsze rozwiązanie bo nie patrząc już na estetykę to szkoda mi dziurawić okien trochę chyba że kupując okna to można zrobić jakoś fabrycznie, ale to jeszcze muszę poczytać co lepsze.

cezary.pl
05-01-2018, 22:54
Też uważam że lepsze będą wloty powietrza w ścianach, bo łatwiej zlikwidować przy przejściu na WM.
Natomiast dla ujarzmienia nadmiernego ciągu w wentylacji grawitacyjnej, to ciekawe rozwiązanie: http://www.stabiler.pl/jak-to-dziala-2/opis/

Może moderator nie weźmie tego za reklamę, tylko za ciekawostkę.
Pozdrawiam
Cezary

gutozaur
05-01-2018, 23:17
Poza tym nie muszą to być nawiewniki w oknach
Możesz zastosować nawiewniki ścienne. Są naprawdę estetyczne (moim zdaniem ładniejsze od okiennych), dostępne w różnych formach oraz także z mini rekuperacją
Zastanów się czy takie rozwiązanie nie będzie lepsze

Wydaje mi się że to będzie lepsze rozwiązanie bo nie patrząc już na estetykę to szkoda mi dziurawić okien trochę chyba że kupując okna to można zrobić jakoś fabrycznie, ale to jeszcze muszę poczytać co lepsze.

gutozaur
06-01-2018, 14:03
Też uważam że lepsze będą wloty powietrza w ścianach, bo łatwiej zlikwidować przy przejściu na WM.
Natomiast dla ujarzmienia nadmiernego ciągu w wentylacji grawitacyjnej, to ciekawe rozwiązanie: http://www.stabiler.pl/jak-to-dziala-2/opis/

Może moderator nie weźmie tego za reklamę, tylko za ciekawostkę.
Pozdrawiam
Cezary

A orientujesz się ile to kosztuje i czy można to zamontowac w każdej chwili bez rycia w ścianie na zasadzie włożenia do kominu?

cezary.pl
06-01-2018, 21:00
A orientujesz się ile to kosztuje i czy można to zamontowac w każdej chwili bez rycia w ścianie na zasadzie włożenia do kominu?

Nie mam pojęcia gdzie można kupić i ile kosztują te regulatory ciągu, a gdzie Twoja żyłka detektywistyczna:)

Pozdrawiam
Cezary

gutozaur
07-01-2018, 12:01
Nie mam pojęcia gdzie można kupić i ile kosztują te regulatory ciągu, a gdzie Twoja żyłka detektywistyczna:)

Pozdrawiam
Cezary

Masz rację wygoogluje. Dzięki

gutozaur
08-02-2018, 08:29
Zawęziłem trochę poszukiwania, wysłałem zapytania do kilku firm i otrzymałem odpowiedzi. Generalnie wszystkie ceny na podobnym poziomie (poza jedną która była 3 razy droższa od najtańszej) bez względu czy okna mniej lub bardziej znane co mnie zaskoczyło, ale w sumie różnica w cenie z czegoś wynika. Generalnie stanęło na oknach 3 szybowych bez ciepłego montażu bo Pan z jednej firmy powiedział, że ciepły montaż w starej kamienicy jest trudny, nieopłacalny dla klienta bo trzeba przygotować idealne otwory okienne, a po demontażu starych okien będzie trzeba dużo odbudować i dom by był bez okien przez parę dni. Zastanawiam się na oknami Vertex oraz oknoplast.. Czy ktoś ma doświadczenie z jednym lub drugim producentem? Okna te są chyba z tej samej półki cenowej, konstrukcja jest bardzo podobna z tego co słyszałem, cenowo też także chyba trzeba by było się na jakości okien? Jeżeli ktoś ma doświadczenia to proszę się wypowiedzieć.

Ok**se
08-02-2018, 10:53
a kto powiedział że nie jest możliwy szczelny montaż przy wymianie ?
Obcina się pianę, pokrywa ją Illbruck SP925 i już masz szczelne od środka - czyli podstawowy warunek prawidłowego montażu spełniony
Wykonalne w trakcie normalnej wymiany okien i nie widzę w tym żadnego problemu a tym bardziej pozostawiania klienta na kilka (!?) dni bez okien

gutozaur
08-02-2018, 11:41
a kto powiedział że nie jest możliwy szczelny montaż przy wymianie ?
Obcina się pianę, pokrywa ją Illbruck SP925 i już masz szczelne od środka - czyli podstawowy warunek prawidłowego montażu spełniony
Wykonalne w trakcie normalnej wymiany okien i nie widzę w tym żadnego problemu a tym bardziej pozostawiania klienta na kilka (!?) dni bez okien

Kurcze super sprawa. Nie słyszałem o tym i jakoś nikt o tym nie wspomniał. Czy firmy montujące robią też takie rzeczy czy kupić sobie to samemu i jak skończą montować to samemu uszczelnić te okna? Rozumiem, że stosować od środka a od zewnątrz nie dawać nic?

Ok**se
08-02-2018, 11:56
Możesz zrobić to samemu
To żądna filozofia
Od zewnątrz pianę pokryć akrylem w dowolnym kolorze ;)
Później obróbki i po sprawie

T12345T
08-02-2018, 12:10
Od zewnątrz pianę pokryć akrylem w dowolnym kolorze ;) Później obróbki i po sprawie

Hm... powiada kolega, że po sprawie? Pozwolę sobie być nieco odmiennego zdania. Inwestor będzie przed sprawą.... być może sądową:-). A prawidłowy montaż można i trzeba wykonać w dowolnej sytuacji na placu budowy niezależnie, czy to obiekt wznoszony, czy też wymiana. To że wymieniający okna chcą mieć prace wykonane szybko i nie chcą płacić za fachowo wykonaną usługę to już inna sprawa.

Ok**se
08-02-2018, 12:20
sądową ? Może kolego rozwinąć tą myśl ? Bo nie kumam co złego podpowiedziałem zainteresowanemu

T12345T
08-02-2018, 13:24
Może kolego rozwinąć tą myśl ?

Praktyka pokazuje, że degradacja połączenia okna z ościeżem zdecydowanie szybciej postępuje od strony zewnętrznej niż od strony wewnętrznej. Dzieje się tak ponieważ negatywnych czynników wynikających z oddziaływania deszczu, wiatru, czy różnic temperatur wyłączyć nie można, a zatem zdecydowanie większe znaczenie dla trwałości połączeń ma sposób wykonania i uszczelnienia stosowany po stronie zewnętrznej niż wewnętrznej. Zastosowanie powłok uszczelniających po stronie wewnętrznej jest oczywiście pożądane, ale uważam, że niewystarczające dla prawidłowego wykonania robót, a przede wszystkim trwałości rezultatów. Tym samym, stosując się do Pańskiej rady inwestor wcale nie uwalnia się od ryzyka wystąpienia negatywnych skutków pozornie poprawnego montażu, a kiedy one wystąpią, a wystąpią po okresie rękojmi, Panu nabywcy nie pozostanie nic innego jak sąd i art.471 K.c. Czy to wystarczające rozwinięcie?

Ok**se
08-02-2018, 13:45
Nie wystarczające
Gdzie popełniłem błąd - ponowię pytanie
Czy zaproponowałem by zewnętrzne połączenie uszczelnienia pozostawić ? Nie. Zaproponowałem zakrycie piany akrylem by uniemożliwić degradację piany
Dlaczego akrylem ? Bo o ile mnie pamięć paroprzepuszczalność ma większą od SP925
Ale chętnie się douczę jeśli źle doradziłem Inwestorowi

T12345T
08-02-2018, 14:07
No i jak tu Was sprzedawców nie lubić? W odwracaniu kota ogonem mistrzostwo świata!


Czy zaproponowałem by zewnętrzne połączenie uszczelnienia pozostawić

A zaproponował kolega by je wykonać? Rozumiem, że każdy nabywca sam z siebie wie, iż po zalecanym malowaniu pianki farbkami trzeba jeszcze wykonać uszczelnienie. To takie oczywiste, że aż mówić o tym nie wypada. :-).

jareko
08-02-2018, 14:43
Andrzeju.
Przeczytaj wypowiedzi
Ostatecznie to i tak klient zadecyduje czy cokolwiek wykonać czy nie
Było o uszczelnieniu od wewnątrz i z zewnątrz
A czy będzie to nie od nas zalezy

pchelek
08-02-2018, 14:59
"Możesz zastosować nawiewniki ścienne. " - montaz nawiewnikow w scianie - polecam Wujek Dobra Rada - kucie sciany, brud i klopoty a jak sciana wartwowa to przerabane - od tego sa nawiewniki by je montowac w oknach - pol godziny na jeden

T12345T
08-02-2018, 15:00
Przeczytaj wypowiedzi

Według rozkazu!


a kto powiedział że nie jest możliwy szczelny montaż przy wymianie ? Obcina się pianę, pokrywa ją Illbruck SP925 i już masz szczelne od środka - czyli podstawowy warunek prawidłowego montażu spełniony


Kurcze super sprawa. Nie słyszałem o tym i jakoś nikt o tym nie wspomniał. Rozumiem, że stosować od środka a od zewnątrz nie dawać nic?


Od zewnątrz pianę pokryć akrylem w dowolnym kolorze. Później obróbki i po sprawie


Ostatecznie to i tak klient zadecyduje czy cokolwiek wykonać czy nie. Było o uszczelnieniu od wewnątrz i z zewnątrz A czy będzie to nie od nas zalezy

Klient nie może zdecydować o zastosowaniu rozwiązań, o których nikt mu nie powiedział, to po pierwsze.
Nie było o uszczelnieniu od zewnątrz mimo pytania klienta. Było o farbie i obróbkach, to po drugie.
O tym co będzie, a czego nie będzie, decyduje nabywca, ale... patrz, po pierwsze, to po trzecie.

Nie mniej i tak Was sprzedawcy lubię. Koty też lubię, nawet te z odwróconym ogonem.

jareko
08-02-2018, 15:02
Poza tym przy wymianie okien często zostają wegarki
I tu zaproponowalbym taśmę rozprezna miedzy oknem a zegarkiem

jareko
08-02-2018, 15:41
"Możesz zastosować nawiewniki ścienne. " - montaz nawiewnikow w scianie - polecam Wujek Dobra Rada - kucie sciany, brud i klopoty a jak sciana wartwowa to przerabane - od tego sa nawiewniki by je montowac w oknach - pol godziny na jeden

Są alternatywne rozwiązania i dobrze o tym wspominać a nie ograniczać się tylko do nawiewnikow w oknie
To nie jest jedyne rozwiązanie a często ludzie o tym po prostu nie wiedzą

jareko
08-02-2018, 15:42
T12345T a ja kotów nie lubię :) ale Ciebie i owszem tak....odrobinke

finlandia
08-02-2018, 16:17
Możesz zrobić to samemu
To żądna filozofia
Od zewnątrz pianę pokryć akrylem w dowolnym kolorze ;)
Później obróbki i po sprawie


Hm... powiada kolega, że po sprawie? Pozwolę sobie być nieco odmiennego zdania.
Ja tu zrozumiałem "akryl" w masie, a nie farba akrylowa (co sugeruje dowolność kolorów).
Czy akryl jest "be"? Zakładając oczywiście, że nie ma innych szybkich i skutecznych metod (jak taśma rozprężna przy węgarku która ma szansę być trwalsza od akrylu).

Nie ma się co oszukiwać, ale ten prawidłowy montaż w przypadku wymian stanowi pewnie mniej niż 1% wykonywanych wymian. Pomijając brak wiedzy i chęci to jednak proces się istotnie wydłuża lub rodzi kontrowersje:
demontaż
skucie tynku bo nowe okno ma zwykle większą "grubość" profila
wyrównanie otworu
montaż
obróbka.
Nie bardzo widzę szansę na zamknięcie pomieszczenia w jeden dzień.
Wyobrażam sobie odstępstwa, ale ja mam bujną fantazję więc nie będę się rozwijał..

jareko
08-02-2018, 16:33
Oczywiście że akryl w masie a precuzujac uszczelniacz akrylowy a nie farba !!!

T12345T
08-02-2018, 17:06
Nie ma się co oszukiwać, ale ten prawidłowy montaż w przypadku wymian stanowi pewnie mniej niż 1% wykonywanych wymian.

To prawda!



Pomijając brak wiedzy i chęci to jednak proces się istotnie wydłuża

Też prawda! Zawsze z "podziwem" patrzę na wpisy użytkowników forum, którzy chwalą sobie ekipę, bo w jeden dzień wymieniła im 10 okien w mieszkaniu. Reklamację mogę pisać w ciemno:-). Z nie mniejszym "podziwem" patrzę na sprzedawców, którzy wymianę okien kalkulują poniżej kosztów montażu we wznoszonym budynku. Jednym i drugim kasa uderza do głowy odbierając zdrowy rozsądek, ale cóż można na to poradzić. Nic. Od 16 lat istnienia forum jak wiało od okien tak wieje i prędko nie przestanie:-).

jareko
08-02-2018, 17:41
Ostatnio gdzie widziałem jak ktoś się chwalił montażem 15 czy więcej okien w 3 godziny
Jaka to była super ekipa że tak szybko zamontowała
Och i ach a że zdjęć wiało groza

finlandia
08-02-2018, 17:44
Andrzej,
Nie odwracaj kota ogonem tylko powiedz, co masz do tego akrylu od zewnątrz ;)

Ps. Nie uważam by to kasa uderzała do głowy. Stawiam na przekonanie, że nie warto jest inwestować w folie przy wymianie. A raczej brak przekonania, że warto.
Jakby to była chęć zysku, to każdy handlarz by namawiał na super montażyk.. ;)

jareko
08-02-2018, 22:16
Wymieniliśmy ostatnio okna w firmie w której teraz pracuje.
Od wewnątrz SP925
Od zewnątrz miedzy wegarkiem a czołem profilu taśma rozprezna
To żaden problem wykonawczy ale 50% więcej czasu poświęcone na montaz choćby z tego powodu że poprzednie okna o głębokości zabudowy 60mm a nowe 82mm. Trzeba było wykuc więcej glifu. Zabawa ale tak trzeba ale też cena inna niż normalnie.
Jak się chce to można tylko trzeba chcieć i wiedzieć jak
I powiem szczerze nie rozumiem wykonawców że unikają takich prac.
Masz rację Fin że niewiele % wymian wykonanych jest prawidłowo.
Masz też rację że klient ktory nawet chce mieć tak wykonane prace styka się z oporem handlowców tak jakby prawidłowy montaz nie miał zastosowania przy wymianie okien

T12345T
08-02-2018, 23:33
Nie odwracaj kota ogonem tylko powiedz, co masz do tego akrylu od zewnątrz ;))

No cóż, ja przyjąłem, że "akryl" został użyty w znaczeniu farba akrylowa, co jest bez znaczenia dla jakości montażu i bez sensu. Jeśli to miał być silikon akrylowy, to nie mam nic przeciwko, ale dam głowę, że mało kto potrafiłby go zastosować prawidłowo. No i po co ten silikon, jak mogę od razu pojechać od zewnątrz powłoką, to rozwiązanie prostsze w wykonaniu.

jareko
08-02-2018, 23:39
Akryl to potoczna nazwa uszczelniacze akrylowego
Tak samo jak silikon jest potoczna uszczelniacze silikonowego.
A farba to farba :)