PDA

Zobacz pełną wersję : czy konieczne jest odpowietrzenie rury kanalizacyjnej?



bajzi
19-04-2005, 13:34
czy trzeba to robić, czy są jakieś inne - dodam - sprawdzone rozwiązania?

mr_misio
19-04-2005, 13:38
Raczej konieczne, przynajmniej odpowietrzenie najbardziej oddalonego od szamba, oczyszczalni pionu. Oj Baśka, zachciało się nam...

tom17
19-04-2005, 15:03
Powiedziałbym, że jest to rzecz niezbędna, jej brak może powodować od - wydostawania się brzydkich zapachów do pomieszczeń (podciśnienie może wyciągnąć wodę z syfonów) do - zapychania kanalizacji.
Rozwiazaniem jest wystawienie rurki ponad połać dachu (czasem na strych) lub zastosowanie tzw zaworu napowietrzającego do pionów kanalizacyjnych (50 mm ok 7 zł w sklepie).
Zapytaj jakiegoś hydraulika.
Powodzenia,

Barti4
19-04-2005, 18:05
Konieczne!!! I to bezwzględnie!!!

inwestor
19-04-2005, 18:47
Wydaje mi sie że powinno byc odpowietrzenie. Nawet sam takie zrobiłem. To znaczy nie do końca. Doprowadziłem rurę fi 110mm pod sam dach ale z pewnych względów nie wykonałem podłączenia do kominka - wywiewki na dachu. Rura od pionu została ordynarnie zaślepiona korkiem z PCV. Miałem to skończyć i rurę podłaczyć ale jakoś ciągle jest coś pilniejszego do roboty. Taki stan bez odpowietrzenia twa już chyba ponad rok czasu. I co ? nic kompletnie nic się nie dzieje :o :D. Nic wody nie wysysa z syfonów nic nie smierdzi ( czasem tylko śmierdzi z kratki w kotłowni gdy wyparuje woda z syfonu ale po dolaniu jest OK) Więc sam już nie wiem ? o co chodzi z tym odpowietrzaniem ? Sam nie wiem czy w końcu podłaczać czy nie do tej wywiewki na dachu.
Pozdrawiam

rafałek
19-04-2005, 19:01
Kiedyś się nad tym zastanawiałem i... Zrezygnowałęm z murowanych kominów i wstawiłęm we wnękach w ścianie rury PCV które łączę z kominkami w dachówkach. kominki wysokie by ich śnieg nie zasypał. Do tego w kuchni pod zlewozmywakiem automat napowietrzający.

nurni
19-04-2005, 19:50
...Do tego w kuchni pod zlewozmywakiem automat napowietrzający.

A co to takiego ? :o
Napisz coś więcej.

Mały
19-04-2005, 19:58
To taki grzybek z gumą w środku-w przypadku zasysania powstałego wskutek np spuszczania wiekszej ilości wody ,grzybek sie podnosi i zasysa powietrze i w związku z tym z syfonów nigdy nie wyciągnie Ci wody co mogłoby skutkowac smrodem z kanalizy.

aleksik
19-04-2005, 20:32
Tym , którym nie śmierdzi to tylko do czasu, aż przyjdzie spadek ciśnienia i ...
Nie jest obowiązkowe, ale przyjemnniej go mieć jeśli chce się mieć gości i znajomych , bo samemu to ponoć do wszytskiego można przywyknąć.

rafałek
20-04-2005, 06:21
Może to Was zainteresuje:
http://dom.gazeta.pl/ladny-dom/1,61573,2567316.html

bajzi
21-04-2005, 09:25
przepraszam za nieobecność. wracam do tematu. zadzwoniłam do mojej współpracującej pani instalatorki. powiedziała, że powinno być napowietrzenie kanalizacji (bo tak to się bardziej fachowo nazywa). wyprowadza się je ponad dach, dobrze jak nie ma wentylacji w pobliżu, czasem na strych nieużytkowy, a czasem jak jest to mały pion to są zaworki napowietrzające. dwa ostatnie sprawdzają się przy dobrej pogodzie i ciśnieniu, ale czasem ciśnienie jest bardzo niskie i wtedy........ mi wyprowadzili przewód na strych, ale zaznaczyłam, że jeden smrodek i będą poprawiać.

Wojtek i Anka
21-04-2005, 13:27
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" Dz.U. Nr 75 z dnia 12 kwietnia 2002r:
par.125
1. Przewody spustowe (piony) inst.kanalizacyjnej powinny być wyprowadzone jako przewody wentylacyjne ponad dach, a także powyżej górnej krawędzi okien i drzwi znajdujących się w odległości poziomej mniejszej niż 4 m od wylotów rur.
2. Nie jest wymagane wyprowadzenie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne pod warunkami:
1) zastosowania na pionach kanalizacyjnych niewyprowadzonych ponad dach urządzeń napowietrzających te piony i przeciwdziałających ich przenikaniu wyziewów z kanalizacji do pomieszczeń
2) wyprowadzenia ponad dach przewodów wentylujących:
a) ostatni pion, licząc od podłaczenia kanalizacyjnego na każdym przewodzie odpływowym
b) co najmniej co piąty pion z pozostałych pionów kanalizacyjnych w budynku