PDA

Zobacz pełną wersję : Samsung EHS Split - doświadczenia użytkowników



Strony : 1 2 3 [4]

art8005
08-12-2021, 18:53
Mam podobne odczucia ostatnio.
U mnie też piętro deska barlinecka i mam po 6 godzinach grzania (zadane 29 stopni) u góry 22 stopnie a na dole 23,8. Dół skręcony do 0.5-1litra, góra rozkręcona co daje max 1.8 litra na petle. Więcej nie idzie, bo ta pompa ma przepływ jedynie 22litry/min. Dziś po raz pierwszy w nocy zajrzałem kilka razy do sterownika. Wiem, że to kiepska temperatura bo w okolicy 0 do -4, ale pompa się rozmrażała, innym razem szła na 25 stopni, raz na 28... Moim zdaniem ona wiecej myśli niz produkuje ciepła. :) Zużycie 8-10kwh z grzaniem CWU. To mało. My ślę, że puszcze ją na całą noc bo z akim przepływem ona musi popracować i zobaczymy jak sie sprawi.
Może czynnika ma za mało?

Sam sobie odpowiedziales na pytanie, pompa musi popracować to nie kopciuch, że nagrzeje moment.
Ps. mam przepływy 2,5 do 3 l/min 12 pętli. Podniesienie temperatury o 1 stopień w domu zajmuje cała noc (grzeje g12w)

pandzik
09-12-2021, 09:53
Jak możesz mieć takie przepływy jak maks to 22l/min? No chyba, że to nie 8ka :) Ciekawe jakie przepływy ma 12kw Ta pompa chyba bardziej nada sie na 18 pętli. :)

U mnie nie pomaga też deska barlinecka na pietrze. Dół mógłbym grzać 2h dziennie z przepływami 1l/min aby miec ponad 23 stopnie. Góra wymaga jednak dostarczenia wiecej energii aby przekroczyć 22.5 stopnia. .

shrek565
09-12-2021, 14:32
Ja to nie wiem jak wy macie tyle stopni w domu skoro grzejecie pare godzin dziennie. U mnie chodzi na sztywno na 31,5 stopnia 24 h na dobę. Mam 8 Kw foto na dachu to niech działa i tak za free. Jedno mnie dziwi jak zrobiłem kiedyś z przerwa nocną to żeby pompa nagrzać tą wodę to pożerała pierwsze godziny 1,5-1,8 kw a nie jak teraz około 0,7 kw na godzinę

cactus
09-12-2021, 16:21
Ja to nie wiem jak wy macie tyle stopni w domu skoro grzejecie pare godzin dziennie. U mnie chodzi na sztywno na 31,5 stopnia 24 h na dobę. Mam 8 Kw foto na dachu to niech działa i tak za free.
Zimą to nie wiem czy masz z tych paneli choćby 0.5KW więc jakie to free.
Ja grzeje według krzywej - ustawione +1 domylnej pętli i w domu jest 22C na dole i 20-21 na górze. Grzeje według taryfy G12w wiec nocą i weekendy.
Jak jest mega zimno w dzien poniżej -2C to dogrzewam dodatkowe 2-3h po poludniu.
U ciebie jest coś skopane, nie wierze żeby przy 31C na wyjsciu podloga miala poniżej 24C. U mnie przy 31C na wyjsciu podloga w najdalszych pokojach ma 26-27 na panelach.

shrek565
09-12-2021, 19:08
No mam za free bo w magazynie energii mam 3000 KW to z tego sobie teraz pobiera i rachunki po 30 zł na dwa miesiące. A wracając do temperatury tez mi się wydaje ze coś jest nie halo ale tak naprawdę nie wiem gdzie szukać bo każdy ręce umywa. Hydraulik ze wszystko odpowietrzone i ok jest. Pan od pompy przyjechał na serwis i tez mówi ze jest wszytko ok. Tak ze nie mam pojęcia gdzie szukać teraz nikt do niczego się nie przyzna a znaleźć kogoś dobrego żeby teraz podjechał i zobaczył to graniczy z cudem…

shrek565
09-12-2021, 19:26
A i dokładnie przy 31,5 na wyjściu
Panele mają 24,7 a płytki około 26,4
Ogólnie mam wrażenie ze jak nie było paneli to na samym początku było bardzo ciepło w domu. Z tego co widzę to te panele jakoś nie reagują czy tem. 26 czy 30 na wyjściu i przeważnie mają stałą temperaturę w okolicach 24 stopni.

art8005
09-12-2021, 22:09
Jak możesz mieć takie przepływy jak maks to 22l/min? No chyba, że to nie 8ka :) Ciekawe jakie przepływy ma 12kw Ta pompa chyba bardziej nada sie na 18 pętli. :)

U mnie nie pomaga też deska barlinecka na pietrze. Dół mógłbym grzać 2h dziennie z przepływami 1l/min aby miec ponad 23 stopnie. Góra wymaga jednak dostarczenia wiecej energii aby przekroczyć 22.5 stopnia. .

Moc to 9kw, zrobię ci zdjęcie i podeślę

art8005
09-12-2021, 22:17
Ja to nie wiem jak wy macie tyle stopni w domu skoro grzejecie pare godzin dziennie. U mnie chodzi na sztywno na 31,5 stopnia 24 h na dobę. Mam 8 Kw foto na dachu to niech działa i tak za free. Jedno mnie dziwi jak zrobiłem kiedyś z przerwa nocną to żeby pompa nagrzać tą wodę to pożerała pierwsze godziny 1,5-1,8 kw a nie jak teraz około 0,7 kw na godzinę

Bo mają ciepłe domy i za dużej mocy pompy, u ciebie jak chodzi pompa cały czas to jest wszystko ok, bo masz dobrana moc do potrzeb domu. Ja jak grzeje czasowo, czyli w g12 w to pierwsze godziny też zasuwa z bobrem 2.5-2.8 kw /h, potem schodzi nisko do 0.6-0.8 kw/h

kaszpir007
10-12-2021, 08:56
A i dokładnie przy 31,5 na wyjściu
Panele mają 24,7 a płytki około 26,4
Ogólnie mam wrażenie ze jak nie było paneli to na samym początku było bardzo ciepło w domu. Z tego co widzę to te panele jakoś nie reagują czy tem. 26 czy 30 na wyjściu i przeważnie mają stałą temperaturę w okolicach 24 stopni.

Nie mam Samsunga. Mam pompę LG 9KW. Przepływ mam bardzo wysoki sporo ponad 30L/min , wychodzi około 3l/min na każdą sekcję rozdzielacza (12 sekcji).
U siebie mam ulożone ogrzewanie co 15cm i co 10cm w łazienkach.

Obecnie idzie 29 stopni w podłogę , 27 stopni powrót (delta 2).
W domu 22,6 stopnia (w salonie)

Temp podłóg (pirometrem sprawdzałem przed chwilą).

Tam gdzie płytki (salon) - około 27 stopni
W łazience płytki - około 28 stopni
W pokoju gdzie są panele - 26 stopni.

shrek565
10-12-2021, 10:02
To mamy taką samą moc pompy też mam 9 kw tylko ze mi grzeje 135 m2 plus garaż 25 m ale tam podłogówka jest rozłożona co 40 cm. No u Ciebie przy zadanej tem 29 stopni na pewno masz cieplejsze podłogi. No chyba ze mój pirometr jest do dupy…
Ja w tym momencie przy 31,5 mam w domu 22 C. Nie wiem może 25 cm styro na stropie to za mało. Na wszytko jeszcze jest 5 cm wylewki. Muszę pożyczyć od znajomego kamerę termowizyjną i poszukać czy to wina pompy czy gdzieś po porostu ciepło ucieka. W końcu to nowy 2 letni dom… Co nie zmieni faktu, że u mnie przy 31,5 podłogi są chłodniejsze a obwiniał bym za to mniejsze przepływy niż u Ciebie.

kaszpir007
10-12-2021, 10:08
To mamy taką samą moc pompy też mam 9 kw tylko ze mi grzeje 135 m2 plus garaż 25 m ale tam podłogówka jest rozłożona co 40 cm. No u Ciebie przy zadanej tem 29 stopni na pewno masz cieplejsze podłogi. No chyba ze mój pirometr jest do dupy…
Ja w tym momencie przy 31,5 mam w domu 22 C. Nie wiem może 25 cm styro na stropie to za mało. Na wszytko jeszcze jest 5 cm wylewki. Muszę pożyczyć od znajomego kamerę termowizyjną i poszukać czy to wina pompy czy gdzieś po porostu ciepło ucieka. W końcu to nowy 2 letni dom… Co nie zmieni faktu, że u mnie przy 31,5 podłogi są chłodniejsze a obwiniał bym za to mniejsze przepływy niż u Ciebie.

Nasz dom nie jest typowy , bo ma przeszklania ponad 30m2 (chyba coś bliżej 40m2) a do tego część domu ma sufity o wysokości prawie 5m (katedralne) , więc nie jest zbyt energooszczędny mimo że dobrze docieplony.

Z tego co mówił chyba Pandzik w Samsungu 8KW przepływ max to 22L/min. U mnie przepływ max jakbym chciał to będzie 40L/min . U mnie jest bardzo wysoki . W ksiażce serwisowej od LG jest napsiane że mimumlany przy 9KW jest 25,8l/min , ale u mnie na III biuegu pompy było prawie 40L i hałas olbrzymi . Ustawilem II bieg pompy to mam około 35L , na I biegu jest około 30L ale wtedy pompa juz taktuje u mnie ..
Myślę że dzieki sporego przepływu mogę mieć deltę 2 , czyli dać niższą temperaturę zasilania .

shrek565
10-12-2021, 11:37
A myślisz ze przeszklenia mają aż tak dużo do tego ? U mnie w samym salonie jest 20 m2 ( dwa duże okna 3,6x2,3 plus narożne) dom parterowy i wysokość 2,9
Najgorsze jest to w tym samsungu ze samemu nie można zmienić biegu w pompie, chyba automatycznie dobiera przepływ ale średnio to jej idzie…
Ewentualnie można by dołożyć jakaś pompkę do obiegu.

pandzik
10-12-2021, 12:27
Ja mam blisko 40m2 w sumie, ale w salonie mam z 5ciu sztuk najwieksze 2,5x2,35. Taka wysokość pomieszczenia i te okna mogą wpływać na zapotrzebowanie. PC chodzi na 22l i nic z tym nie można zrobić. Tzn można włączyć niższy bieg na pompie obiegowej, ale to jeszcze zmniejsza przepływ. Szkoda bo sama pompka obiegowa posiada tryb automatyczny.

Delta 2 Kaszpira... Ja mam tylko dwa odczyty temp, wewnetrzny i zewnetrzny. Tłumacze to sobie że to powrót i zasilanie.Chyba wiem czemu nie wchodziła wyżej niż 28-29 stopni. Delta była ustawiona na 5, a "powrót" to ok 24 stopnie. Nie wiem ile litrów jest w systemie, ale przy 1100m 18ki pewnie ponad 200l. Przy takiej niskiej wymianie nie dziwota, że wraca chłodna woda. Przynajmniej system jest bezgłośny :P

kaszpir007
10-12-2021, 13:12
Ja mam blisko 40m2 w sumie, ale w salonie mam z 5ciu sztuk najwieksze 2,5x2,35. Taka wysokość pomieszczenia i te okna mogą wpływać na zapotrzebowanie. PC chodzi na 22l i nic z tym nie można zrobić. Tzn można włączyć niższy bieg na pompie obiegowej, ale to jeszcze zmniejsza przepływ. Szkoda bo sama pompka obiegowa posiada tryb automatyczny.

Delta 2 Kaszpira... Ja mam tylko dwa odczyty temp, wewnetrzny i zewnetrzny. Tłumacze to sobie że to powrót i zasilanie.Chyba wiem czemu nie wchodziła wyżej niż 28-29 stopni. Delta była ustawiona na 5, a "powrót" to ok 24 stopnie. Nie wiem ile litrów jest w systemie, ale przy 1100m 18ki pewnie ponad 200l. Przy takiej niskiej wymianie nie dziwota, że wraca chłodna woda. Przynajmniej system jest bezgłośny :P

Myślę że ilość wody w obiegu jest u Ciebie całą "tajemnicą" szybkości grzania i niższej temp zasilania.

U mnie podobno jest 800mb rury PEX 16 , więc wychodzi że wody jest 90L.
Patrzą że niby "optymalne" na każde 20l wody w obiegu jest 1KW mocy pompy powinienem mieć pompę 4-5KW ...

TY masz rury o większej średnicy i większej pojemności wodnej a i samych rur wiecej , wiec więcej ciepła jest oddawane. U mnie szybko to wraca i zapewne stąd ta delta 2 ...

Myślę że cała "tajemnica" to rury Pex 18 u Ciebie. Teraz gdybym wiedziałto bym dał rury PEX 20 ;)

U mnie raczej mam ogrzewanie dostosowane teoretycznie do pompy 3-5KW a nie takiego "potwora".
Może u Shreka jest ten sam problem. Mały przepływ , mała ilośc wody w obiegu to mała moc grzewcza i wolne (małe) przekazywnaie ciepła.

Jedynie co to ratuje wyższa temp zasilania albo dłuższe grzanie ..

pandzik
10-12-2021, 14:43
ja bym chciał wiekszy przepływ, Ty mniejszy... :)

shrek565
10-12-2021, 18:36
Podejrzewam, iż każdy z nas będzie sam musiał sobie poradzić i nikt nam tu nie pomoże. Ja zmienię u siebie deltę z 5 na 4 a jak to nic nie da to na 3.
Życzę powodzenia w dobrym użytkowaniu PC

deuz
27-12-2021, 10:40
To mamy taką samą moc pompy też mam 9 kw tylko ze mi grzeje 135 m2 plus garaż 25 m ale tam podłogówka jest rozłożona co 40 cm. No u Ciebie przy zadanej tem 29 stopni na pewno masz cieplejsze podłogi. No chyba ze mój pirometr jest do dupy…
Ja w tym momencie przy 31,5 mam w domu 22 C. Nie wiem może 25 cm styro na stropie to za mało. Na wszytko jeszcze jest 5 cm wylewki. Muszę pożyczyć od znajomego kamerę termowizyjną i poszukać czy to wina pompy czy gdzieś po porostu ciepło ucieka. W końcu to nowy 2 letni dom… Co nie zmieni faktu, że u mnie przy 31,5 podłogi są chłodniejsze a obwiniał bym za to mniejsze przepływy niż u Ciebie.

umiecie chociaż obsługiwać pirometr ? To nie takie proste. Naklejcie sobie czarną kawałek taśmy izolacyjny na powierzchnie i dopiero mierzcie . Każdy materiał ma różny współczynnnik emisyjnosci.

chrobry
01-02-2022, 11:52
Mam co prawda pompę innej marki ale chciałbym porównać ją do pompy brata a on ma samsunga. Jak to jest w samsungu :
- czy podczas defrostu pompa może użyć grzałki do wspomagania?
- zbiornik CWU ma ustawiony na STANDARD i wydawało mi się że kilka razy pompa użyła grzałki do wspomagania czy to normalne w tym trybie ?

Pauliq
02-02-2022, 05:25
Ja mam z kolei pytanie z innej beczki.. na gruncie ehs'a na fbooku ktoś bardzo się upiera że Samsung robi bardzo ale to bardzo mało defrostow.. U mnie przy temp +1--3 potrafi robić co godzinę.. Zależnie od wilgotności.. Pytanie dla was, użytkowników, czy to jest prawidłowo?

Pauliq
02-02-2022, 05:32
Domyślnie
Ja mam z kolei pytanie z innej beczki.. na gruncie ehs'a na fbooku ktoś bardzo się upiera że Samsung robi bardzo ale to bardzo mało defrostow.. U mnie przy temp +1--3 potrafi robić co godzinę.. Zależnie od wilgotności.. Pytanie dla was, użytkowników, czy to jest prawidłowo? jak to jest u was?


Proszę o usunięcie powyższego postu. Zaszła pomylka

pandzik
02-02-2022, 09:00
nie wierz plotkom. Fizyki nie oszukasz :) W odpowiednich warunkach każda PC może robić defrosty i 3 razy cześciej, ale szczerze to trochę strzelam bo mnie to przestało interesować.

I am Batman
02-02-2022, 09:01
- zbiornik CWU ma ustawiony na STANDARD i wydawało mi się że kilka razy pompa użyła grzałki do wspomagania czy to normalne w tym trybie ?

Tak, w trybie standard pompa pomaga sobie grzałkami po jakimś tam czasie jeśli nie osiągnie temperatury zadanej. Nie pamiętam jaki to czas, 60/90 min? Trzeba by poszukać na stronie Neoklimy na Youtubie w filmach poradnikowych sterownika gdzieś jest taka informacja (albo w instrukcji).
U mnie CWU pracuje w trybie Ekonomicznym, w tym programie nigdy grzałka się nie załącza.



- czy podczas defrostu pompa może użyć grzałki do wspomagania?
Na pewno jest taka pozycja w ustawieniach serwisowych. Pytanie do tych co korzystają jak to działa i czy każdą pompa ma taką grzałkę? Ja mam tylko zapasową i wspomagającą. Obie wyłączone.

I am Batman
02-02-2022, 09:08
Pytanie dla was, użytkowników, czy to jest prawidłowo?
U mnie w splicie 6kW defrosty też w tych okolicach temperatur są częste. Trwają 3-5 minut i woda spada o 2-3 stopnie ale są.
Ale może to też kwestia tego, że grzeję tylko w ciągu dnia, więc po nocy trochę musi mocniej 'hulać'.
Na początku jeszcze zwracałem na to uwagę - wychodziłem, przyglądałem się, zerkałem na zegarek... Teraz mi wystarcza, że mi w du*kę ciepło i rachunki są na tyle niewysokie, żeby rodzina i znajomi nie wierzyli.

-voymar-
03-02-2022, 23:24
U mnie w splicie 6kW defrosty też w tych okolicach temperatur są częste. Trwają 3-5 minut i woda spada o 2-3 stopnie ale są.
Ale może to też kwestia tego, że grzeję tylko w ciągu dnia, więc po nocy trochę musi mocniej 'hulać'.
Na początku jeszcze zwracałem na to uwagę - wychodziłem, przyglądałem się, zerkałem na zegarek... Teraz mi wystarcza, że mi w du*kę ciepło i rachunki są na tyle niewysokie, żeby rodzina i znajomi nie wierzyli.

Pewnie że rachunki bedą niskie jak sie grzeje tylko w dzień
A noc? co tam niech głowa przymarza do poduszki- grunt że rachunki niskie i sąsiedzi nie wierzą że może tak być. tanio
To takie typowe -podobne to tych co na śmieciuchach (brzdżenie ) No ale pochwalić sie można że za miesiąc mam 250kWh zuzycia.;)
Bo tu właśnie o to chodzi. Nie aby było w domu ciepło TYLKO --by było Tanio. Paranoja.

I am Batman
04-02-2022, 07:21
Pewnie że rachunki bedą niskie jak sie grzeje tylko w dzień
A noc? co tam niech głowa przymarza do poduszki- grunt że rachunki niskie i sąsiedzi nie wierzą że może tak być. tanio
To takie typowe -podobne to tych co na śmieciuchach (brzdżenie ) No ale pochwalić sie można że za miesiąc mam 250kWh zuzycia.;)
Bo tu właśnie o to chodzi. Nie aby było w domu ciepło TYLKO --by było Tanio. Paranoja.
Paaanie, zluzuj. Skąd jakieś insynuacje, że mi głowa do poduszki przymarza?
Akurat grzeje pierwszy sezon i po wielu próbach/zmianach sterowania, takie mi sprawdza się najlepiej. Pytanie czy chcesz to wiedzieć, bo i po co? Moje grzanie w dzień wynika z ustawionej temperatury 22, a w nocy 21, więc się nie włącza bo nie potrzebuje. Załączy się o 6 przy zmianie 21>22 to sie załączy, będzie trzeba o 4 nad ranem to zacznie grzać, ale lwa część grzania w dzień.
Następnym razem dopytaj, nie traktuj takżego swojego widzimisię za fakt (jakoby dla mnie ważniejszy jest rachunek aniżeli komfort). Po co tyle jadu?
Przez takie posty zapchaj-dziury jak twój odniechciewa mi się czytać forum, na którym ludzie powinni sobie pomagać.

pandzik
05-02-2022, 09:06
Pewnie że rachunki bedą niskie jak sie grzeje tylko w dzień
A noc? co tam niech głowa przymarza do poduszki- grunt że rachunki niskie i sąsiedzi nie wierzą że może tak być. tanio
To takie typowe -podobne to tych co na śmieciuchach (brzdżenie ) No ale pochwalić sie można że za miesiąc mam 250kWh zuzycia.;)
Bo tu właśnie o to chodzi. Nie aby było w domu ciepło TYLKO --by było Tanio. Paranoja.


W wigwamie mieszkasz? nie wszyscy tak mają. U mnie na ten przykład to praktycznie koniec grzania. Ostatnio grzałem w nocy z czwartku na piatek za 6 kwh. Dziś po nocy mialem w najchłodniejszym pokoju 22,4 stopnia. Na dole nawet nie mierze. Jeżeli to się utrzyma , a ponoć ma, to jedynie dla komfortu letniej podłogi teraz pozostanie grzanie.

-voymar-
05-02-2022, 22:50
Paaanie, zluzuj. Skąd jakieś insynuacje, że mi głowa do poduszki przymarza?
Akurat grzeje pierwszy sezon i po wielu próbach/zmianach sterowania, takie mi sprawdza się najlepiej. Pytanie czy chcesz to wiedzieć, bo i po co? Moje grzanie w dzień wynika z ustawionej temperatury 22, a w nocy 21, więc się nie włącza bo nie potrzebuje. Załączy się o 6 przy zmianie 21>22 to sie załączy, będzie trzeba o 4 nad ranem to zacznie grzać, ale lwa część grzania w dzień.
Następnym razem dopytaj, nie traktuj takżego swojego widzimisię za fakt (jakoby dla mnie ważniejszy jest rachunek aniżeli komfort). Po co tyle jadu?
Przez takie posty zapchaj-dziury jak twój odniechciewa mi się czytać forum, na którym ludzie powinni sobie pomagać.

Mi rrównież sie odechciewa czytać jak czytam
Cyt-grzeję tylko w ciągu dnia, więc po nocy trochę musi mocniej 'hulać'.
Cyt-nad ranem to zacznie grzać, ale lwa część grzania w dzień.
Dlaczego to lwia część to dzień? czyżby nie dlatego że dom został wychłodzony po nocy? W dzień mamy duże zyski słoneczne a ty LWIĄ część grzania masz w dzień.
21--22*C to są temp nieakceptowalne dla mnie. Po za tym spadek o 1* też nie wchodzi w grę.( sądzę że ten spadek masz spoooooro niższy niż podajesz)
Ha ha Cyt-będzie trzeba o 4 nad ranem to zacznie grzać, ale lwa część grzania w dzień. ----- skoro dom potrzebuje o 4-tej rano grzania to jakim to sposobem Lwia część jest w dzień?
To wasze grzanie to tak jak pisalem ( brzdżenie)- i tyle To się w ogóle nie trzyma kupy.
I nie ma z mojej strony Jadu-- tak uważam. A jak jest to zapytaj sam siebie. Czy aby na pewno -jest OK

-voymar-
05-02-2022, 22:55
W wigwamie mieszkasz? nie wszyscy tak mają. U mnie na ten przykład to praktycznie koniec grzania. Ostatnio grzałem w nocy z czwartku na piatek za 6 kwh. Dziś po nocy mialem w najchłodniejszym pokoju 22,4 stopnia. Na dole nawet nie mierze. Jeżeli to się utrzyma , a ponoć ma, to jedynie dla komfortu letniej podłogi teraz pozostanie grzanie.

TAK mieszkam w Wigwamie o metrażu ponad 230m2 i z temp. 24h/doba w przedziale 22,8*C --do 23,4*C
Nie wiem po co kupowałeś PC za naście tyś. ? Skoro wystarczy 6kWh na 2 dni?:D
Myślisz ?
Hm! --dom pasywny w stopce ciekawe?:lol2: -a PC 8kW

Arturo1972
06-02-2022, 00:46
TAK mieszkam w Wigwamie o metrażu ponad 230m2 i z temp. 24h/doba w przedziale 22,8*C --do 23,4*C
Nie wiem po co kupowałeś PC za naście tyś. ? Skoro wystarczy 6kWh na 2 dni?:D
Myślisz ?
Hm! --dom pasywny w stopce ciekawe?:lol2: -a PC 8kW
Owszem, mieszkasz w wigwamie, grzanym wcześniej ogniem zatem masz zerowe pojęcie o nowych domach ogrzewanych pompą ciepła.
Kiedyś na wątku "kotłów na syf" zdałem pytanie, czy ktoś zużywa 1,5kg ekogroszku na dobę...

-voymar-
06-02-2022, 10:40
owszem, mieszkasz w wigwamie, grzanym wcześniej ogniem zatem masz zerowe pojęcie o nowych domach ogrzewanych pompą ciepła.
Kiedyś na wątku "kotłów na syf" zdałem pytanie, czy ktoś zużywa 1,5kg ekogroszku na dobę...

:Już nie raz ci udowodniłem twą znajomość.:D

Nipern
04-03-2022, 17:09
Dzień dobry wszystkim. Mam okazję kupić w dobrej cenie zestaw split 9kW Samsunga ze sterownikiem MWR-WW10N do tego bufor 200l i zasobnik cwu też 200l. Dom ma 100% grzejników typu V22 marki Kermi o sumarycznej mocy 9,3kW dla zasilania 55 stopniC. Moje pytanie czy da się wpiąć w ten układ sterowania zasilanie biwalentne z posiadanego przez mnie kotła olejowego, który posłużyłby jako rezerwowe źródło ciepła w przypadku gdyby pompa ciepła nie wydała przy mocnych spadkach temperatury? Może ktoś ma taki ukłąd z drugim źródłem ciepła?? Chodzi o model AE090RNYDEG/EU i AE090RXEDEG/EU. Sprawa jest dość pilna...No i generalnie czy to urządzenia godne polecenia??

Andrzej5101
04-03-2022, 17:29
Dom ma 100% grzejników typu V22 marki Kermi o sumarycznej mocy 9,3 kW dla zasilania 55 stopni C. Moje pytanie czy da się wpiąć w ten układ sterowania zasilanie biwalentne z posiadanego przez mnie kotła olejowego, który posłużyłby jako rezerwowe źródło ciepła
9,3 kW - to ok; 5,35 kW dla temperatur zasilania 45/35 C,
Sterowanie może być ręczne, np;zawory

Nipern
05-03-2022, 08:26
9,3 kW - to ok; 5,35 kW dla temperatur zasilania 45/35 C,
Sterowanie może być ręczne, np;zawory

Co w praktyce ta moc 5,35 kW oznacza?
Sterowanie ręczne rozumiem ,że wyłączam przy określonej temperaturze poniżej punktu biwalentnego PC a uruchamiam kocioł olejowy?

Andrzej5101
05-03-2022, 10:45
1/ Moc całkowita cieplna grzejników musi być = > od mocy cieplej budynku przy -20 C ;
Do każdego pomieszczenia musi być spełniony warunek, że;
- moc cieplna grzejników dla Tz = 35/45 C musi być = > od mocy cieplnej tego pomieszczenia,
Nalezy wykonać profesjonalne OZC budynku, czyli;
- jaka moc w kW budynku, pomieszczeń?
- jakie zapotrzebowanie ciepła w kWh/rok?
2/ Zład wody w układzie = 20 l/kW x N (kW ) ,
gdzie N - to moc PC wg; OZC

asolt
05-03-2022, 18:21
1/ ...
Do każdego pomieszczenia musi być spełniony warunek, że;
- moc cieplna grzejników dla Tz = 35/45 C musi być = > od mocy cieplnej tego pomieszczenia,
Nalezy wykonać profesjonalne OZC budynku, czyli;
.


Wcale nie musi byc 35/45, najpierw trzeba przeliczyc ozc, majac obciązenie cieplne poszczegolnych pomieszczen i dane grzejnika jaki jest zainstalowany w tym pomieszczeniu
przeliczamy jego moc dla róznych temperatur i niekoniecznie ma to byc 35/45, nie musi byc to dT=10 oC, moze to byc dt=5 oC. zmniejszajac dT mogą zwiekszyc sie nieco szumy, ale zyskujemy mniejszą Tz. Jakby nie podejsc do tematu to bez dokladnych obliczen ozc i obliczen grzejników tylko zgadywanie, ale inwestor w imie rzekomych oszczednosci wierzy ze CW jest odpowiedzią na wszelkie dylematy, a głowną wadą CW pomijając dokladnosc jest brak obliczen obciazeni cieplnych dla poszczegolnych pomieszczen. Jest to zasadnicza wada podobnych CW kalkulatorów i programów doborowych. Dla domów z grzejnikami obciązanie cieplne kazdego pomieszczenia z osobna jest kluczową daną do prawidłowego doboru i "przewymiarowania" grzejników dla Tz z PC.

Pauliq
18-03-2022, 07:14
Da się zejść w mono poniżej 25 stopni na zasilaniu?

damian_co
06-05-2022, 07:42
WItam,
Dostałem ofertę na Samsung EHS Split 12 kW 3faz (AE160ANYdgh+AE120EXEDGH) do starego domu z grzejnikami.
Według https://cieplo.app/wynik/ukp9 zapotrzebowanie na moc w moim przypadku to nieco ponad 10 kW. Z uwagi na kotłownię poza domem plus kilka nie do końca wyjaśnionych danych dotyczących mojego domu (nikt do końca nie wiem jak wygląda przekrój ściany zewnętrznej na parterze, myślę, że potrzebuje nieco więcej mocy niż to co wychodzi na szybko na stronie ciepło właściwe.
Jako opcję dostałem też ofertę na Viessmanna 150-A10 lub A13 ale cena jest 10 tys. wyższa i to mnie zniechęca.
Czy ten Samsung da radę ogrzać mój dom w zestawie z buforem np. 200 l?
Czy szukać np. monobloka lub czegoś na innym czynniku?

Pomp
14-05-2022, 20:17
Witam,

szukam opinii na temat zestawu EHS Split R32 9kw (AE090RNYDEG/EU+AE090RXEDEG/EU). Ktoś coś?

Pozdrawiam

Marco36
15-05-2022, 09:33
Opiniami się nie podzielę, gdyż Samsunga nie posiadam.

Wydajność grzewcza Samsunga Split na R32 wygląda tak:

459340

Moc P.C. należy dobierać wg policzonego OZC budynku.
Orientacyjnie można tu:
https://cieplo.app/start

Moc grzewcza P.C. powietrznych spada wraz z spadkiem temp. za oknem. A zapotrzebowanie budynku na ciepło wzrasta w tym czasie.
To nie należy patrzeć na samo oznaczenie 9 kW, a sprawdzać do jakiej temp. powietrza dany model P.C. będzie w stanie grzać konkretny dom wg jego OZC.

yakov
29-05-2022, 17:12
Dzień dobry,
Przypadkiem trafiłem na ten temat szukając dobrej ceny na moduł MIM-H04EN. Jako że nie znam się na PC (nie znam się to się wypowiem :D), ale akurat od października zeszłego roku używam zestawu Samsung EHS AE090RNYDEG/EU + AE060RXEDEG/EU, to mogę parę słów napisać (a nuż się komuś to przyda). Pompa jak dla mnie jest bardzo OK, po początkowym okresie "doktoryzowania" i zwiększeniu temperatury na grzejnikach, nie mam do niej zastrzeżeń. W domu ciepło, ja nie muszę (prawie) nic robić - czego chcieć więcej? Dodatkowo przeniosłem moduł sterujący do salonu (okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo można było sam czujnik na kabelku podciągnąć) i ustawiłem grzanie na 22 stopnie od 13tej do 20tej "na tygodniu" oraz od 8mej do 20tej w weekend, w pozostałym czasie ustawione jest 19 stopni. Woda w zbiorniku CWU (200l) ma ustawione 42 stopnie.
Jeśli dobrze wszystko obliczyłem to ogrzewanie domu (od listopada do kwietnia) kosztowało mnie 1333 zł (przy prądzie po 68 groszy za 1 kWh). Poniżej link do odczytów:
https://pvmonitor.pl/user.php?idinst=15442#/sumapv
Ogrzewany domek:
dom jednorodzinny wolnostojący wg projektu Oleńka MG Projekt; 93,46 m² powierzchni całkowitej; 72,30 m² użytkowej; ściany beton komórkowy 600 (24cm) plus 18cm styropian grafitowy; na gruncie 15cm styropianu EPS100; poddasze 25 cm wełny mineralnej; okna dwuszybowe; drzwi metalowe; całość ogrzewam za pomocą 6ciu grzejników płytowych + 2 drabinkowe, podłogówka tylko w łazienkach na wylocie z grzejników; ogrzewane za pomocą PC Samsung EHS 6kW

Pauliq
04-10-2022, 12:53
Nurtuje mnie pytanie. W lipcu wygrzewałem podłogę. Ustawiłem na 40* i pompa osiągnęła max 38stopni na wylocie. Dom ocieplony. Pompa już rok sobie chodziła. Wygrałem tylko wylewki przed glazurnikiem. Gdzie leży problem gdyż jeżeli w lecie jest problem z osiągnięciem temp to co będzie gdy przyjdzie -15? Pompa ehs Moni 8kw. Powierzchnia około 130m2 grzania

Andrzej5101
04-10-2022, 13:10
Gdzie leży problem gdyż jeżeli w lecie jest problem z osiągnięciem temp to co będzie gdy przyjdzie -15?
Pompa ehs Moni 8kw. Powierzchnia około 130m2 grzania
Pompę dobierałeś na " pałę" ???

LidiaG
04-10-2022, 15:05
Witam, nie wiem czy piszę na właściwej grupie ale jestem już bezsilna. Poszukuje pomocy w zakresie serwisu pompy ciepła Samsung EHS 8kW R321. Zakupiłam nową pompę, mąż ją zamontował a teraz mamy problem aby znaleźć serwis który dokona odbioru aby gwarancja nam nie przepadła. Czy jest szansa na znalezienie serwisu? Ktoś coś wie, że są takie problemy? Dziękuję za wszelka pomoc

Pauliq
04-10-2022, 18:34
Pompę dobierałeś na " pałę" ???
Absolutnie. Miałem wykonywane ozc przez asolta i na podstawie wyników była dobierana pompa. Instalacja podłogowymi była robiona wszędzie tak samo. Rurki co 10cm. Wiem zaraz ktoś powie że miał być na to projekt. Ale nie wierzę że pompa nie da rady w lipcu uciągnąć więcej niż 38*. Chodzi mi o to czy jakieś parametry w pompie są temu winne które trzeba przestawić.

pandzik
04-10-2022, 19:08
Dla CWU idzie bodaj do 60stopni. W rurki dawałem jedynie 33 chyba maksymalnie to cie nie powiem. 130m2 co 10cm? Ile poszło rurek, 1300m? Ja mam co 15 i rzadziej w miejscach ciasnych i poszło na to ok 1100m. Ta pompa ma na sztywno ustawiony przepływ na poziomie 21 czy 22 l/m. U mnie to wystarcza. Może to za mało w twoim przypadku.

Andrzej5101
04-10-2022, 19:08
Miałem wykonywane ozc przez asolta i na podstawie wyników była dobierana pompa..
Podaj te wyniki OZC
Wygrzewanie nowego budynku ;
- wykonuje się etapami a nie jednocześnie całego budynku

Pauliq
05-10-2022, 05:29
Podaj te wyniki OZC
Wygrzewanie nowego budynku ;
- wykonuje się etapami a nie jednocześnie całego budynku
Nie jestem w stanie wrzucić tego tutaj ale obciążenie jest szacowane na 7300kw na -20.
Przepływ w mono jest ciągle na 19l/m
Dla mnie istotne jest to, czy coś nie tak z pompą może być. Bo gdy przyjdzie zima a zamieszkam to może być kłopot jeśli nie dogrzeje budynku.. Tak. Rurek poszlo dokładnie 1300m

Andrzej5101
05-10-2022, 06:58
Nie jestem w stanie wrzucić tego tutaj ale obciążenie jest szacowane na 7300kw na -20.
Z pewnością 7300 W a nie 7300 kW
Podaj dane samsunga dla -20 C

Pauliq
05-10-2022, 09:06
Z pewnością 7300 W a nie 7300 kW
Podaj dane samsunga dla -20 C
Sory, no tak, 7300w. Przy minus 20 Samsung mój ma 5.4kw.
Ale nie rozumiem do czego zmierzasz. Pracował juznorzy -16 tylko że na sztywno było ustawione 25* w podłogę. Jeśli będzie wymagane 40* w podłogę to wiadomo że pomoże sobie grzałka. Lecz boje się że będzie za dużo tej grzałki potrzebował lub za wcześnie. Moje pytanie brzmiało dlaczego w upalny dzień nie potrafiła uzyskać powyżej 38* na zasilaniu.

Andrzej5101
05-10-2022, 09:30
Sory, no tak, 7300w. Przy minus 20 Samsung mój ma 5.4kw.
Lecz boje się że będzie za dużo tej grzałki potrzebował lub za wcześnie.
Moje pytanie brzmiało dlaczego w upalny dzień nie potrafiła uzyskać powyżej 38* na zasilaniu.
Banalna odpowiedź to ; za mało koni ma PC,
- pompa ok; < -14 C będzie wspomagać się grzałką,
- ale ilość godzin < -14 C nie jest duża dla tego regionu,
- poczytaj ; https://blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/ - Jak optymalnie dobrać moc powietrznej pompy ciepła

https://www.fotosik.pl/zdjecie/2f4d40e84a024fac

Marco36
05-10-2022, 18:53
Nurtuje mnie pytanie. W lipcu wygrzewałem podłogę. Ustawiłem na 40* i pompa osiągnęła max 38stopni na wylocie. Dom ocieplony. Pompa już rok sobie chodziła. Wygrałem tylko wylewki przed glazurnikiem. Gdzie leży problem gdyż jeżeli w lecie jest problem z osiągnięciem temp to co będzie gdy przyjdzie -15? Pompa ehs Moni 8kw. Powierzchnia około 130m2 grzania

Zazwyczaj kompresory mają dodatkowe zabezpieczenia przed przegrzaniem, to jak grzałeś w lecie może było zbyt ciepło by wyciągnąć z tego wysoką temp. wody.
Może masz dla podłogówki ustawiony max limit temp. wody na +38*C.
Lęki na wyrost. Jak masz OZC=7,3 kW, to kompresor powinien sobie poradzić bez grzałki do około -15*C / -16*C.

461492

Jeśli Asolt liczył OZC, to może masz tam też policzoną wydajność grzewczą podłogówki i potrzebną temp. wody przy -20*C :confused:

Przy ciągłym grzaniu, powinny starczyć niższe temp. wody. Jak zaczniesz grzać jesienią zanim temp. w domu spadnie to nie trzeba tyle mocy na podtrzymanie temp. w domu.

asolt
05-10-2022, 19:54
....
Jeśli Asolt liczył OZC, to może masz tam też policzoną wydajność grzewczą podłogówki i potrzebną temp. wody przy -20*C :confused:

...

To jest czesc projektu ogrzewania podłogowego, temp zasilania podłogówki nie jest czescią obliczen OZC

Andrzej5101
05-10-2022, 20:56
Jak masz OZC=7,3 kW, to kompresor powinien sobie poradzić bez grzałki do około -15*C / -16*C.

461492
Pauliq - ma PC 8kW a nie 9 kW ;
- przy -20 C ma tylko 5,4 kW,
- bez grzałki poradzi sobie do około -14 C

pandzik
06-10-2022, 00:08
Przy -19 Sasmung mono chodzi bez grzałek, gdy bardziej markowy sprzęt sąsiada sobie nie poradził.

cactus
06-10-2022, 06:23
Jak wy lubicie teoretyzować..... ile razy w roku będzie minus 20 a ile razy minus 14 ? Przypuszczam że ad 1 = 0 razy, ad2 = 1 do 3 razy.

pecet0
01-11-2022, 12:22
W domu ciepło, ja nie muszę (prawie) nic robić - czego chcieć więcej? Dodatkowo przeniosłem moduł sterujący do salonu (okazało się, że zupełnie niepotrzebnie, bo można było sam czujnik na kabelku podciągnąć) i ustawiłem grzanie na 22 stopnie

też mam Samsunga EHS 6KW tylko nie wiem dlaczego firma montująca mi pompę pare miesięcy temu nie zamontowała żadnego zewnętrznego czujnika sterownika który znajdowałby się w którymś z pomieszczeń mieszkalnych.

Jedyny panel sterowania jaki mam to jest na pompie ciepła a sama pompa ciepła jest w małej kotłowni. To jak w kotłowni będę miał 24 stopnie to pewnie w innych pomieszczeniach 21.
Generalnie od kilku miesięcy grzeję tylko CWU, ogrzewania podłogowego jeszcze nie było potrzeby odpalać ale nie długo pewnie to się będzie zmieniało i tu mam pytanie użytkowników EHS-ów. Trzeba dokupywać jakieś osobne sterowniki aby pompa wiedziała kiedy ma przestać grzać? czy też bazujecie tylko na tym czujniku który jest na pompie?

pecet0
01-11-2022, 12:35
Tak wygląda u mnie ten panel na pompie ( i nie mam żadnego innego w innych pomieszczeniach niż kotłownia)
461946

Andrzej5101
01-11-2022, 12:39
nie mam żadnego innego w innych pomieszczeniach niż kotłownia
Nie da się go przenieść do lokalu????

pandzik
01-11-2022, 15:34
Można dokupić np bezprzewodowego Salusa. jak chcesz to mogę ci sprzedać bo sam nie używam. Możesz też wyciągnąć ten sterownik po kabelku...
Najlepiej ustawić sobie sztywno grzanie wg harmonogramu i p problemie.

pecet0
01-11-2022, 18:57
Można dokupić np bezprzewodowego Salusa. jak chcesz to mogę ci sprzedać bo sam nie używam.

Jaki model tego Salusa byłby odpowiedni? Ten Salus bezprzewodowy w jakiś sposób łączy się z pompą? Do pompy Samsung EHS też trzeba wtedy dokupywać jakiś pakiet WIFI aby się razem ze sobą łączyły te urządzenia? Bo sama pompa chyba nie ma połączenia z internetem. Czy z Salusem łączyłaby się w inny sposób niż internet?


Możesz też wyciągnąć ten sterownik po kabelku....
Kabel z kotłowni do otwartej części mieszkania nawet mam przeciągnięty w ścianach. Jak wygląda demontaż tego sterownika z pompy? Trzeba rozkręcać obudowę czy jakoś inaczej da się go wypiąć od przodu?

pandzik
01-11-2022, 19:25
Zwykły Salus wifi, w płyte pompy wpinasz moduł wifi sterownika. Co do sterownika pompy to pewnie kwestia dwóch śrubek jak u mnie w szafie peflexa. inna sprawa czy możesz otwierać szafę samsunga.

Pal66
10-11-2022, 16:51
Ja właśnie przedłużyłem ten sterownik do pokoju. Ale po ustawieniu temperatury 24st temperatura w pokoju nie wzrasta tylko czasem 21 czasem 22st. Działa jak chce. Nie wiem jak to ustawić do końca.

462062

Dodam, że nie włączałem krzywej grzewczej. Może to dlatego. Myślałem, że jeśli ma czujnik temp. To jeśli go przedłuże i ustawie temp. Wew. To będzie grzała (grzejniki) aż zagrzeje do zadanej temperatury...

Marco36
11-11-2022, 09:25
Pal66

Moc grzewcza zależy od temp. wody. Grzejniki potrzebują wyższej temp. wody by wyżej podnieść temp. w pokoju.
I najlepiej to regulować na krzywej grzewczej (pogodowej).
Grzejesz na zbliżonych temp. wody jak u mnie - W przybliżeniu podniesienie temp. wody o +2*C powinno przełożyć się na wzrost temp. w domu +1*C.

Pompy pracują na wodzie i regulują temp. wody.

Termostaty zazwyczaj wyznaczają widełki zezwolenia na pracę pompy.
W sensie jak masz na termostacie ustawione +24*C i termostat ma histerezę +/-1*C - to spadek temp. poniżej +23*C (=24*C-1*C) aktywuje grzanie i zezwolenie ze strony termostatu na grzanie trwa do przekroczenia +25*C (=24*C+1*C).

Nie wiem jak jest w Samsungu (patrząc na dane wyświetlacza możesz mieć podobnie), w Daikinie mam z firmowym termostatem Madoka - tak że termostat przekazuje do PC aktualną temp. w pomieszczeniu i PC tworzy mapę jak szybko ogrzewanie wpływa na zmianę temp. w pokoju. I po tej reakcji dostosowuje temp. wody z wyprzedzeniem obniżając moc kompresora by nie przekroczyć górnego zakresu temp. Madoki.
Ale grzanie nadal odbywa się po krzywej grzewczej (po temp. wody), a w sterowniku PC mam Modulację ustawioną na 3*C.
Termostat ma wpływ tylko na tą Modulację +/-3*C - to jest zakres ile może dać odchyłki na temp. wody wynikającą z krzywej grzewczej.
Sam zmieniłem Modulację na 3*C, bo fabrycznie było 1*C.

Tak czy siak musisz podnieść krzywą grzewczą, jak chcesz wyżej ogrzać dom.

andrave
12-11-2022, 20:36
Ja właśnie przedłużyłem ten sterownik do pokoju. Ale po ustawieniu temperatury 24st temperatura w pokoju nie wzrasta tylko czasem 21 czasem 22st. Działa jak chce. Nie wiem jak to ustawić do końca.

462062

Dodam, że nie włączałem krzywej grzewczej. Może to dlatego. Myślałem, że jeśli ma czujnik temp. To jeśli go przedłuże i ustawie temp. Wew. To będzie grzała (grzejniki) aż zagrzeje do zadanej temperatury...

W sterownikach Samsung jest to dość dobrze opisane w instrukcji , ale faktycznie dopiero po poznaniu tego sterownika można sobie poradzić.
Ustawienie samej temperatury na sterowniku nic ci nie da.
Nie ustawiasz i nie włączasz krzywej grzewczej ale temperatura wewnątrz i tak będzie musiała wymagać korekcji na krzywej bez tego nie będzie ci osiągała temperatury.
I tak trzeba zacząć od ustawienia krzywej grzewczej i ustawić dla jakiej temperatury na zewnątrz, która chyba jest ustawiona na + 15 C w innym ustawieniu temperatura ogrzewania minimum chyba jest na 25 C . Teraz trzeba tu podnosić w zależności czy grzejniki czy podłogówka.
Na pewno co do grzejników trzeba podnieć przynajmniej do 36 C i zwiększać lub zmniejszać o 1 st tak żeby po ustawieniu temperatury wewnętrznej podniosło temperaturę do ustawionej na sterowniku wewnętrznym.
To samo z górnym parametrem grzewczym np do minus 15 lub minus 10 ustawić 65C lub 55C i sprawdzić jak będzie . Po wyżej tych parametrów pompa będzie grzała parametrem stałym czyli tym najwyższym lub najniższym.
Trzeba pamiętać ,że pompa samsung ehs musi mieć pompę obiegową PWM czyli sterowanie elektroniczne przepływu.
Ważne inaczej będzie pracować nie ekonomicznie. Ma być przed buforem druga za buforem juz bez PWM.
Również trzeba ustawić interwał na sterowniku 100 procent lub 70 procent co pozwoli pompie pracować z mocą jaką potrzebuje . Nie wiem czy opisałem to dość klarownie jak coś to poprawie może ze zdjęciami co i jak.

Pal66
20-11-2022, 07:30
Marco36, Andrave,
Dziekuje za odpowiedz. Ustawiłem jak napisaliście i sterownik trzyma temperaturę z dokładnością do 0.1*C jestem w szoku! A na podwórku -7*C.
Wszystko ładnie działa. Dziekuje.

Toty
20-11-2022, 10:20
Nie wiem jak obecne ale sterowniki EHS sprzed 5 lat to jest przykład jak nie robić sterowników. Przestawienie czegokolwiek to długie minuty z instrukcją. Nawet ustawienie timera grzania to droga przez mękę i potem trudno podejrzeć co się ustawiło bo za każdym razem wymaga to kilkudziesięciu kliknięć tymi mini kneflami.
Ktoś poskąpił 2 lub 3 dodatkowych przycisków które by wszystko uprościły.

Pauliq
24-11-2022, 05:32
Chciałbym zapytać użytkowników do czego służy program odprowadzenie? Wiem że do grzania niższymi temperaturami ale na czym dokładnie polega, jak dokładnie się ustawia?

wiertar
29-11-2022, 19:23
Sprawdzony instalator z Małopolski? Wiem neoklima ale chyba oni trochę zaczęli przesadzać z ceną.

hesus
30-11-2022, 17:34
Hej,

Mam problem z ustawieniem swojego samsunga. W zeszlym sezonie w oparciu o krzywa wszystko smigalo pieknie, nawet przy -20 bylo ok w domu. W tym roku cos niedomaga... Czy ustawię na krzywą, czy po prostu na ogrzewanie pompa nie jest w stanie nagrzac pomieszczenia, a czesto mam przypadki, że wylot wody jest ponizę temp wewn. Pompa wcina tez duzo energii - rzedu 60kwh na dobe (a poprzedniej zimy rzadko powyzej 40 wychodzila). Zaczalem tez spogladac na listwe z podlogowki - wyglada ok, przeplyw na wiekszosc petli w okolicach 2, jedynie 3 petle na garaz mam zakrecone, bo nie grzeje tam teraz (garaz jest odizolowany od domu styro).

Przykladowy odczyt:
https://i.imgur.com/aWGMWu9.jpg

Ogolnie wylot w zaleznosci od pory ma dziwne wartosci. Czasem 38, czasem 26, a czesto takie 18. Wewn natomiast utrzymuje sie w okolicach tego 21 (i w kotlowni taka temp jest, natomiast w pozostalych pomieszczenaich blizej 19).

Z czasem zaloze silowniki elektryczne i termostaty indywidualne w pokojach, ale no - nie rozumiem co sie w tym momencie dzieje, kiedy w zeszlym roku to normalnie pracowalo.

hesus
01-12-2022, 08:45
I co dziwne. Jak sprawdzam temp na rurach:
- przychodzące z jednostki zewn - najcieplejsze. ok
- wychodzące do jednostki zewn - też cieple - dziwne
- powrót z CO - letnie - ok
- zasilanie CO - najzimniejsze - to jest najdziwniejsze.

Może to niekoneicznie cos z pompą czy podłogówką, a szafa hydrauliczna ma problem? :)

raschi
03-12-2022, 07:52
Dzien dobry,
szukam sprawdzonego serwisanta do pompy Samsung - teren Slask. Czy mozecie kogos polecic?
Dziekuje!

dwiecegly
03-12-2022, 08:54
Teraz nikt nie chce serwisowac, wszyscy tylko montaże, kolejka na 5 miesiecy.

Pauliq
03-12-2022, 16:40
Dzien dobry,
szukam sprawdzonego serwisanta do pompy Samsung - teren Slask. Czy mozecie kogos polecic?
Dziekuje!
Twój montażysta nie ogarnia Ci serwisu? Nawet jeśli jesteś po gwarancji?

hesus
03-12-2022, 19:20
Update. Dzisiaj pompa zaczęła szaleć - szafa zaczęła wydawać bardzo głośne dźwięki, ciśnienie wybiło na ponad 3bar. Szybko spuściłem nadmiar zaworem awaryjnym - natomiast całość się wyłączyła. I na jedna fazę (mam 3faz) idzie jakieś przepięcie, że mi bezpiecznik wybija. Pomimo kompletnie wyłączonej pompy.

Ciekawe co padło i ile będzie kosztować... Póki co jestem bez ciepłej wody i ogrzewania, a serwisant w weekend nie odbiera :) Super te pompy...

raschi
05-12-2022, 05:59
Twój montażysta nie ogarnia Ci serwisu? Nawet jeśli jesteś po gwarancji?

Niestety serwisant czy instalator pompy od paru dni nie odbiera. Jak pisze hesus 'super te pompy' :rolleyes:
Jak sprzedawal, to wciskal jakie to super urzadzenie jest, nie mozna bylo opedzic sie od telefonow, jak teraz trzeba przyjechac i posprawdzac, to juz problem... a zima nadciaga :bash:

ravikjab
11-12-2022, 19:58
witam wszystkich, jestem od dwóch tygodni nowym użytkownikiem pompy Samsung EHS Split 12kW, dom o powierzchni około 200m2 ogrzewany w układzie mieszanym 40% podłogówka 60% grzejniki był ogrzewany kotłem na paliwo stałe z zaworem mieszającym 4-drogowym. Zawór pracował na krzywej grzewczej + termostat pokojowy TECH który po osiągnięciu temp wew obniża temp krzywej o 3 st. W 80-85% czasu zawór pracował w obniżeniu krzywej co wg mnie daje informacje że budynek nie ma dużego zapotrzebowania na ciepło.
KRZYWA_GRZANIA-30 = 40
KRZYWA_GRZANIA-20 = 36
KRZYWA_GRZANIA-10 = 33
KRZYWA_GRZANIA-0 = 31
KRZYWA_GRZANIA+5 = 29
KRZYWA_GRZANIA+15 = 26
Krzywą grzewczą na pompie ustawiłem o 2 st. wyżej niż tą z kotła i tak uruchomiłem pompę. Niestety po pracy 24godz w temp zew -4/-5 st pompa zużywa ponad 40kWh energii przy wytworzeniu zaledwie 90 kW energi cieplnej (COP-2,25), Wydaje mi się to zdecydowanie za dużo gdyż sprawność powinna wynosić COP>3
Zauważyłem w Informacjach o stanie strefy wewnętrznej że zawór rozprężny EEV cały czas jest w poz. 0 - bez znaczenia czy pompa obiegowa zmoduluje obieg na 50% czy 33% pozycja zaworu jest zawsze 0. Czy oznacza to że on nie pracuje? Chyba powinien on się przestawiać w zależności od mocy sprężarki (modulacji).
Proszę o informację jak to jest u Was, czy mam to zgłaszać instalatorowi?
462705
Pozdrawiam

ravikjab
11-12-2022, 21:57
W instrukcji obsługi znalazłem info ze ten zawór ma zakres od 0-2000 kroków a u mnie zawsze jego pozycja jest na 0. Coś tu chyba nie działa
462708
Proszę o informację jak to wygląda w waszych pompach?

hesus
22-02-2023, 08:27
no. Sezon grzewczy sie konczy. Sezon grzewczy, w ktorym dom ogrzewałem grzałką. A ogrzewałem grzałką, bo pompa padła, a importer nie jest w stanie zrealizować roszczenia gwarancyjnego. 3 miesiące bez jakiejkolwiek konkretnej odpowiedzi... Niestety trzeba uruchamiać drogę sądową.

Takze no - urządzenie jak urządzenie, ja nigdy nie bylem z tych co będą kopię kruszyć o dziesiętne części COPa czy procentowe oszczędności. Rozumiem też że elektronika jest zawodna i ma prawo się zepsuć. Natomiast to jak firma traktuje klienta w trakcie takich problemów mówi wiele. I tutaj zdecydowanie odradzam komukolwiek urządzenia firmy Samsung, bo w przypadku problemu zostajecie na lodzie, a wszystko wyglada strasznie amatorsko i nieprofesjonalnie. A gdy się odwiedzi grupę samsung EHS na facebooku to widac, ze to jest problem powszechny - wada fabryczna urządzen.

dwiecegly
22-02-2023, 08:44
Masz tutaj dziesiatki uzytkowników na forum EHSa i jakoś nikt nie mial wiekszych problemów, prócz opornych sterownikow ktore cieżko ustawić do tego co się chce.
EHSy z tego co wiem o serwisantów mają problem tylko z zimnymi lutami czujnika temperatury (jendostka zewnętrzna) i to jedyna znana powszechna wada.
Co do serwisowania to niestety w tym roku był dramat bo bardzo wiele montaży i nie było komu jeździć i naprawiać starszych pomp. To dotyczy wszystkich producentów i wszystkich firm monterskich. Jesli twoj monter odmawia naprawy w okresie gwarancji albo nie odpowiada na roszczenia to masz prawo naprawić to odpłatnie przez kogoś innego i wystawić FV tej firmie.

hesus
22-02-2023, 08:59
Wybacz, ale "u mnie działa" to nie jest sedno problemu, a to jak zachowuje się gwarant w przypadku roszczenia. To nie jest kwestia naprawy, a wymiany jednostki zewn - taka jest diagnoza serwisanta. Nie życzę Ci, abyś musiał roszczenie gwarancyjne realizować, bo to wtedy się rewiduje opinia o firmie :)

dwiecegly
22-02-2023, 10:51
Zglaszalem mojego EHSa dwa razy na gwarancyjną naprawę - raz czyścili filtr przy pompie obiegowej w hdroboxie bo naleciały tam brudy montażowe (nie przedmuchali rurek) a drugi raz własnie był bład czujnika. Naprawy wykonane terminowo. Ale to byly czasy gdzie jeszcze te firmy miały się czas tym zajmować. Teraz ich trzeba straszyć żeby przyjechali.Nie bardzo kapuje jak przez całą zimę nie wymogłeś na nich przyjazdu, przecież mogłbyś ich nawet obciążyć kosztami za ogrzewanie innym źródłem.
Co do diagnozy wymiany całej jednostki to jakiś chory pomysł. PRzecież to wszystko jest modułowe - wymienia się to co padło (elektornika/spreżarka/wymiennik/wentylator).

hesus
22-02-2023, 12:32
Przepraszam, ale Ty pracujesz w Samsungu czy personalnie odbierasz, że ktoś opisuje swoje doświadczenia z tą firmą? Bo ponownie widzę argumentację - skoro u mnie bylo ok, to u innych tez musi. Wina klienta ze nie wymusił rozwiazania sprawy zgodnie z warunkami gwarancji, liczył na honorowanie umowy, ze gwarant pomimo wielokrotnych kontaktow ani razu nie odpowiedzial konkretnie kiedy zrealizuje roszczenie, no i wina klienta nie powiedział serwisantowi, ze sie nie zna, ma slabe procedury i powinien tylko naprawiać zamiast zglaszac wymianę... Cieszę się, że twoje doświadczenia były zdecydowanie bardziej pozytywne, ale nie mam zamiaru dalej uczestniczyc w takich glupich dywagacjach. Zrobilem wszystko co mozna, wykazujac sie zawsze dobrą wolą. Niestety dalej juz przez prawników sprawa będzie kontynuowana i będę żądać zwrotu gotówki za urządzenie i nadmiarowe koszta.

zyb3usz
18-10-2023, 10:13
Cześć,
Mam pompę Samsung EHS Mono 12KW.
kilkukrotnie w ciągu dnia wywala mi błąd E911 i E912
Na ten moment podłączone do niej mam - podłogówka (3 pętle) + 2x klimakonwektor + C.W.U.
Pytanie z czego może wynikać ten błąd, rotametry otwarte na maksa, niestety są zasyfione i nie widzę przepływu na nich, poza tym przed podłogówką jest trójnik, gdzie są wpiętę dwa klimakonwektory, które chyba powinny zapewnić odpoiweni przepływ?
Załączam schemat instalacji w załączniku. Sterownik od Pompy jest w kotłowni przy zbiorniku, pompa chodzi na ustaweinaich domyślnych bez krzywych etc.
Pytanie nr2 Czy ta pompa ma możliwość zrobnia dwóch niezależnych obiegów dla klimakonwektorów i osobno dla podłogówki czy musi to być jednak na zasadzie mieszacza?
Będę wdzięczny za pomoc w rozwikłaniu tego problemu

schemat (https://abload.de/img/hydraulikascheamtlef0w.png)











466643