PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka rura wodociągowa dla 200m



eRaf
19-04-2005, 15:15
Jaką rurę najlepiej zastosować dla przyłącza wodociągowego dla domu jednorodzinnego 2-4 mieszkańców. Rura ma być fi=40mm na gł.140cm (podłoże piasek) a jej długość 200m (na razie do tymczasowego budyneczku), w późniejszym etapie rura ta zostanie jeszcze przedłużona o ok.100m do docelowego domu.
Jakie parametry powinna mieć taka rura:
- jaka klasa PE 80 czy 100 ?
- na jakie ciśnienie PN 10 czy 16 lub inne ?
- jakie ew. SDR
- jaka ew. grubość ścianki ?
Najlepiej aby rura taka była w jednym kawałku (znalazłem coś takiego w Wavin, dł.200m)
Nie znam się na tym więc bardzo proszę o poradę co do producenta, typu, ew. z aktualną ceną.
Dzięki i pzdr

19-04-2005, 16:23
Najlepiej dowiedz się kto może robić wcinkę do wodociągu w twej okolicy. Naczęściej jest powiąany z konserwatorem wodociągu. I jak nie chcesz mieć kłopotów z odbiorem wybierz tę firmę. Ona zadba o to, by wszystko było ok.
Jeśli sam chcesz zaoszczędzić kopiąc ten 200 m odcinek być może będziesz się mógł dogadać. Wydaje mi się jednak, że nie warto sie przy tym upierać i zlecić tę pracę. Ewentualne skutki złego wykonania spadną na firmę.

eRaf
19-04-2005, 18:23
uściślam, wodociągi podprowadziły mi przyłącze na głębokość 20m mojej działki, kończąc je studzienką z licznikiem i zaworami. Dalej muszę robić już we własnym zakresie.
Także ponawiam pytanie z początku wątku.
Pzdr

Jerzysio
19-04-2005, 19:24
PE 50/4,6 mm wystarczy...
no i z rolki.....
tylko nie wiem czy maja 200 m w jednym kawalku :-?
Pozdro
J

api
19-04-2005, 21:03
Firmy robiące przyłącza stosują zgrzewanie kolejnych odcinków rury
(łączenie mechaniczne - mufa - nie jest zalecane)
zamiast kopać długi wykop, stosują przeciski ("kret"),
na odcinku 200 m będziesz miał 10-20 szt krótkich dwumetrowych
wykopów, działka nie będzie zryta

eRaf
20-04-2005, 16:00
Problemem zrycia działki się raczej nie martwię ponieważ wykop będzie wzdłuż mojej wewnętrznej drogi, a poza tym wolałbym zrobić jednak wykop na całej długości (koszty samego wykopu jakieś +/- 400PLN) i ułożyć w nim rurę najlepiej w jednym kawałku (są takie na 200m) tylko jaki ma być typ tej rury (patrz początek wątku)
Pzdr

krzysztofh
21-04-2005, 06:28
uściślam, wodociągi podprowadziły mi przyłącze na głębokość 20m mojej działki, kończąc je studzienką z licznikiem i zaworami. Dalej muszę robić już we własnym zakresie.
Także ponawiam pytanie z początku wątku.
Pzdr

Też chciałbym zrobić wcześniej taką rurę, tyle, że ta ma być na terenie działki, więc lepiej byłoby ją zrobić przed trawnikiem.
Mam do Ciebie pytanie. Czy mógłbyś szczegółowo opisać jaka jest ta studzienka (dno, czy szczelna itd). W jaki sposób jest wprowadzona rura do tej studzienki i jak uszczelniona?
Dzięki

Wojtek i Anka
21-04-2005, 06:55
Przyłącze wodociągowe do domku jednorodzinnego projektuje się zazwyczaj z rur PE 80 SDR 11 o średnicy32x3,0 lub 40x3,7.

Jerzysio
21-04-2005, 11:53
...jednak ze wzgledu na spora odleglosc jak na przylacze, zalecalbym zdecydowanie 50/4,6 mm.
Warto przemyslec sprawe przyszlych inwestycji i ew. rozbudowy, moze wtedy warto dac 63/5,8 mm :-?
pozdro
J

Wojtek i Anka
21-04-2005, 12:53
Zobacz jaka jest średnica przyłącza do studzienki wodomierzowej. Za studzienką nie może być większa.

eRaf
24-04-2005, 06:31
Niestety do studzienki wodociągi podprowadziły mi rurę o śr. 40mm więc za mogę co najwyżej użyć też 40mm. W każdym bądź razie dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Pzdr

eRaf
24-04-2005, 06:53
uściślam, wodociągi podprowadziły mi przyłącze na głębokość 20m mojej działki, kończąc je studzienką z licznikiem i zaworami. Dalej muszę robić już we własnym zakresie.
Także ponawiam pytanie z początku wątku.
Pzdr

Też chciałbym zrobić wcześniej taką rurę, tyle, że ta ma być na terenie działki, więc lepiej byłoby ją zrobić przed trawnikiem.
Mam do Ciebie pytanie. Czy mógłbyś szczegółowo opisać jaka jest ta studzienka (dno, czy szczelna itd). W jaki sposób jest wprowadzona rura do tej studzienki i jak uszczelniona?
Dzięki
Zdjęcie ze szczegółami przesłałem na priv. Głębobkość studzienki 2m (4kręgi).
Pzdr

krzysztofh
25-04-2005, 06:31
Serdeczne dzięki. Zastanawia mnie tylko, dlaczego nie ma dna?

Jerzysio
29-04-2005, 09:59
..coby woda w grunt wsiakala, jakby cosik kapalo z rury :wink:
J