PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł kondensacyjny - drzwi pomiędzy garażem a kotownią



milsa666
30-12-2017, 19:22
Cześć

Proszę o informację czy pomiędzy kotłownią (piec gazowy kondensacyjny, z komorą zamkniętą) a garażem można nie montować drzwi w ogóle? W zasadzie takie piece można instalować w domu więc chyba nie mają tutaj zastosowania przepisy odnoszące się do kotłowni/urządzeń na paliwo stałe.
Chodzi mi czy mogą być problemy przy odbiorze domu.
Drzwi pewnie będę montował, ale później.
W zasadzie co grozi w przypadku braku drzwi? W zasadzie takie samo zagrożenie jak powieszenie kotła w części mieszkalnej.

pozdrawiam

przemo1
30-12-2017, 20:09
Możesz nie montować drzwi, jeśli chodzi o wymogi kotła. Natomiast, jeśli w projekcie pomieszczenie jest nazwane "kotłownia", to nie jestem pewien, czy formalnie nie potrzebuje jednak drzwi - trzeba sięgnąć do przepisów.

Greengaz
31-12-2017, 10:38
"kotłownia" oznacza wydzielone pomieszczenie. Bez drzwi będzie to wnęka w garażu, a przepisy zabraniają umieszczenia w nim kotła.

milsa666
31-12-2017, 13:27
Ale według reklamówek producentów to takie kotły stoją\wiszą w np. kuchniach...

Greengaz
31-12-2017, 17:10
Mogą wisieć w pomieszczeniach niemieszkalnych /nie przeznaczonych do stałego przebywania ludzi/ z wyłączeniem garażu.

milsa666
01-01-2018, 11:33
Nie chcę cię urazić, ale teraz mi się przypomniało, że rodzice mają "Junkersa" w łazience...???!!! Na dodatek z otwartą komorą. Ciężko uznać łazienkę za pomieszczenie gdzie nie przebywają ludzie...
Zerknij w link
https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/ecotec-plus-vc-1216.html
Tam też są takie miejsca jak kuchnia, przedpokój.

Trochę to niespójne.
No chyba, że jest tak: przepisy się zmieniły i już nie można w łazience oraz prospekty reklamowe są z Niemiec i tam można.

daamiann88
01-01-2018, 16:02
Przerabiałem niedawno montaż kotła gazowego kondensacyjnego. Może on wisieć z zasadzie wszędzie, kuchnia, korytarz, łazienka... Nie pamiętam jaki minimalny metraż musi posiadać te pomieszczenie. No i musi być wentylacja, to nawet panowie z gazowni przy zakładaniu licznika sprawdzali. A jeśli rurki doprowadzające gaz chowamy np. w podwieszany sufit, na miejscu łączeń rurek/kolanek, trzeba zrobić otwory rewizyjne i przysłonić kratką.

Greengaz
01-01-2018, 16:23
Niczym mnie nie urażasz :yes:

Pomieszczenia mieszkalne - pokoje w mieszkaniu, a także sypialnie i pomieszczenia do dziennego pobytu ludzi w budynku zamieszkania.
Pomieszczenie pomocnicze – pomieszczenie znajdujące się w obrębie mieszkania lub lokalu użytkowego służące do celów komunikacji wewnętrznej, higieniczno-sanitarnych, przygotowywania posiłków, a także do przechowywania ubrań, przedmiotów oraz żywności;
Pomieszczenie techniczne – pomieszczenie przeznaczone dla urządzeń służących do funkcjonowania i obsługi technicznej budynku;
Pomieszczenie gospodarcze – pomieszczenie znajdujące się poza mieszkaniem lub lokalem użytkowym, służące do przechowywania przedmiotów lub produktów żywnościowych użytkowników budynku, materiałów lub sprzętu związanego z obsługą budynku.

We wszystkich pomieszczeniach wymienionych powyżej, prócz pomieszczeń mieszkalnych, możesz zainstalować kocioł gazowy.
Łazienka w w której zainstalowano kocioł gazowy z otwartą komora spalania musi mieć min. 8 m3, z zamknięta komorą 6,5 m3.

milsa666
01-01-2018, 17:12
Dzięki za definicje. Czyli jak najbardziej pasuje wszystko co pokazują w prospektach. Tylko jak zakwalifikować moją "wnękę" w garażu. Przecież nie do pomieszczenia mieszkalnego.

Greengaz
01-01-2018, 17:33
Zrób odwrotnie jak planujesz. Wstaw drzwi pomiędzy kotłownią a garażem, a później wstawisz drzwi pomiędzy kotłownia a częścią mieszkalną i .... nie będzie problemu.

Wszystko zależy od kominiarza przy odbiorze inwestycji - czy przyjmie Twoje oświadczenie 'tutaj zgodnie z projektem będę drzwi'.

Konsultant marki Junkers
01-02-2018, 15:51
Witam,

W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia może być mniejsza niż 6,5 m3, lecz ze względu na przyłącze gazowe, pomieszczenie kotłowni musi być wentylowane w sposób grawitacyjny oraz oddzielone drzwiami od garażu.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

Konsultant Viessmann
02-02-2018, 07:39
Witam,

W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia może być mniejsza niż 6,5 m3, lecz ze względu na przyłącze gazowe, pomieszczenie kotłowni musi być wentylowane w sposób grawitacyjny oraz oddzielone drzwiami od garażu.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers-Bosch

zgodnie z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) - tekst jednolity, niema obowiązku stosowania wentylacji grawitacyjnej

§ 170. 3. Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175.


i dodatkowo mam pytanie, w temacie http://forum.muratordom.pl/showthread.php?341142-umiejscowienie-pieca-gazowego-w-nowym-domu-jednorodzinnym szanowny kolega pisze, że minimalna kubatura to 6,5m3 (zgodnie z wcześniej wymienionym rozporządzeniem §172.3.) a tym razem że jednak może być mniejsza.

wg39070
02-02-2018, 08:26
Cześć

Proszę o informację czy pomiędzy kotłownią (piec gazowy kondensacyjny, z komorą zamkniętą) a garażem można nie montować drzwi w ogóle? W zasadzie takie piece można instalować w domu więc chyba nie mają tutaj zastosowania przepisy odnoszące się do kotłowni/urządzeń na paliwo stałe.
Chodzi mi czy mogą być problemy przy odbiorze domu.
Drzwi pewnie będę montował, ale później.
W zasadzie co grozi w przypadku braku drzwi? W zasadzie takie samo zagrożenie jak powieszenie kotła w części mieszkalnej.

pozdrawiam

Mam drzwi pomiędzy kotłownią gazową a garażem. Odbiór bez problemu.