PDA

Zobacz pełną wersję : Drugie alternatywne źródło ciepła domu



marcin_open
01-01-2018, 19:29
Drodzy forumowicze, czy może mi ktoś doradzić co użyć jako drugie, alternatywne, tzw. awaryjne źródło ciepła w domu.
Pierwszym jest pompa ciepła chcę się jeszcze zabezpieczyć bo słyszę czytam też o różnych przypadka czekania na części po 2 tyg.
Mam w domu kominek bez płaszcza wodnego o mocy 6kW, coś na prąd? Może ? Czy jakiś mały piec?

Kaizen
01-01-2018, 19:35
Grzałka elektryczna. Kominek masz działający bez prądu?

Kemotxb
01-01-2018, 19:37
Ja mam w planach kozę z płaszczem wodnym opalaną drewnem - rozwiązuje problem ciepłej wody i CO. Można też kupić kilka grzejników konwekcyjnych i grzałkę do bojlera, klimakonwektor, można mieć butlę gazową i jakiś prosty piecyk.

marcin_open
01-01-2018, 19:38
Gdzie ta grzałka? W bufor ją wspawać? Kominek działa bez prądu

marcin_open
01-01-2018, 19:39
A coś wpiętę w obieg ? Żeby nie robić osobnego układu? Jakiś piec elektryczny? Czy coś ? Myślałem o piecu na drewno (wersja zgzyfikująca) ale drogo wychodzi

kemot_p
01-01-2018, 20:22
Ja planuję kominek z grawitacyjną DGP.

Krakers70
01-01-2018, 20:30
Chcesz się zabezpieczyć na wypadek awarii PC, ale na wypadek braku prądu już nie? Czemu nie bierzesz kominka pod uwagę?

marcin_open
01-01-2018, 20:31
Myślę że najtańszym rozwiązaniem będzie "zainstalowanie" do rekuperatora grzałki 2kW (jakieś 2,500zł) co myślicie? dom ma zapotrzebowania 10kW mocy cieplnej, hmmm może starczy ... plus kominek ...

Kemotxb
01-01-2018, 20:35
Rekuperator nie dogrzeje Ci domu

Kaizen
01-01-2018, 20:48
Gdzie ta grzałka? W bufor ją wspawać? Kominek działa bez prądu

Jak masz bufor, to najprościej zamontować w buforze. Jak nie, to w kawałek rury - przygotować dwa zawory, żeby w razie potrzeby puścić przez tę rurę z grzałką wodę a na co dzień żeby ją omijała. Tanie, proste, skuteczne.

W sumie, to szukasz trzeciego źródła ciepła. A jak kominek działa bez prądu - to masz zabezpieczenie na dużo bardziej prawdopodobną awarię jaką jest brak prądu.
10kW obciążenia przy domu 159m2 to tak trochę mało energooszczędne IMO (bo nie znam na to określenie standardu). Ale takiej mocy nie przeniesiesz wentylacją - musiałaby mieć kosmiczny przepływ.
A to obciążenie, to kto liczył? Anonim, czy spec od wieśka?

marcin_open
01-01-2018, 21:26
Jak masz bufor, to najprościej zamontować w buforze. Jak nie, to w kawałek rury - przygotować dwa zawory, żeby w razie potrzeby puścić przez tę rurę z grzałką wodę a na co dzień żeby ją omijała. Tanie, proste, skuteczne.

W sumie, to szukasz trzeciego źródła ciepła. A jak kominek działa bez prądu - to masz zabezpieczenie na dużo bardziej prawdopodobną awarię jaką jest brak prądu.
10kW obciążenia przy domu 159m2 to tak trochę mało energooszczędne IMO (bo nie znam na to określenie standardu). Ale takiej mocy nie przeniesiesz wentylacją - musiałaby mieć kosmiczny przepływ.
A to obciążenie, to kto liczył? Anonim, czy spec od wieśka?

No niezle to wymyśliłeś z pominięciem bufora. Warte uwagi. Z tego co pamietam nie mam możliwości zainstalowania grzałki w buforze.
Jesli chodzi o liczenie to był robiony audyt, tutaj się nie martwię wyliczone jest dobrze. Dom jest prawie pasywny. Jest naddatek 1kW mocy grzewczej. A Ty uważasz że za mało?
Macie jeszcze jakieś pomysły ? Widzę że pomysł kolego powyżej najrozsądniejszym i cenowo korzystny.

marcin_open
02-01-2018, 09:41
Chcesz się zabezpieczyć na wypadek awarii PC, ale na wypadek braku prądu już nie? Czemu nie bierzesz kominka pod uwagę?

Jeżeli chodzi o prąd to agregat

asolt
02-01-2018, 09:51
Jesli chodzi o liczenie to był robiony audyt, tutaj się nie martwię wyliczone jest dobrze. Dom jest prawie pasywny.

Dobry humor jeszcze nie opuszcza, widac zabawa sylwestrowa sie udała. 10 kW dla domu pasywnego???, 5 kW dla takiego domu bedzie będzie za duzo

marcin_open
02-01-2018, 16:30
Dobry humor jeszcze nie opuszcza, widac zabawa sylwestrowa sie udała. 10 kW dla domu pasywnego???, 5 kW dla takiego domu bedzie będzie za duzo

czyli dobrze myślałem pierwotnie ażeby zabrać model 5,3 lub 7,8kW ach Ci doradcy

asolt
02-01-2018, 18:16
czyli dobrze myślałem pierwotnie ażeby zabrać model 5,3 lub 7,8kW ach Ci doradcy

Nawet najlepszy doradca nic nie doradzi albo zle doradzi mając złe dane, ten rzekomo dobrze policzony audyt jest nic nie warty.

marcin_open
02-01-2018, 19:11
wyjdzie w praktyce

asolt
02-01-2018, 20:32
wyjdzie w praktyce

Czy nie za pozno?, po co wykonywac nierzetelny audyt, przy takich wynikach jakie wyszły to cieplowlasciwe.pl jest duzo dokladniejsze