PDA

Zobacz pełną wersję : Bocianki 2018 - serdecznie witamy budujących w tym roku. Forum czekało na Was!



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Redakcja
04-01-2018, 13:27
Zamierzasz budować się w tym roku? Planujesz budowę? Serdecznie witamy. Zapraszamy wszystkie tegoroczne Bocianki, by pisały o swoich doświadczeniach. A "starych" Forumowiczów, o pomoc i radę tym, którzy rozpoczynają budowy w 2018 roku.

Powodzenia! Z Forum Muratora na pewno Wam się uda... Jesteśmy z Wami!

Redakcja

Robaczywy
05-01-2018, 11:18
skoro pojawił się temat dla nas, którzy wbiją pierwszą łopatę w tym roku, to może ja zacznę:). Mam nadzieję, że temat nam się rozwinie tak jak w poprzednich latach i będzie pomocny :)

Budujemy projekt Ines z pracowni "Dobre Domy". http://www.dobredomy.pl/projekt/ines/

Narazie mamy pozwolenie na budowę, załatwiamy kredyt i wyceny grubszych elementów, bloczki, beton, stal, okna, więźba, dachówka itp. Jak pogoda pozwoli to zaczynamy w marcu, najpóźniej w kwietniu. Wersja superoptymistyczna to wprowadzić sie w grudniu, ale pewnie tak szybko się nie uda, raczej nastawiam się na marzec/kwiecień 2019r.

Oczywiście torchę dostosowaliśmy projekt do naszych potrzeb, oczekiwań, fanaberii?, jak zwał tak zwał:P
I tak:
- ściankę przy wejściu przerobiliśmy na filar, jednoczesnie zmieniając okno w kuchni na narożne i powiększając je.
- okno w jadalni równiez powiększone
- powiększona kotłownia / pom. gosp. przez zlikwidowanie i wyrownanie tego wcięcia
- likwidacja spiżarni i dodane wejście do kuchni na lewo od drzwi wiatrołapu, ogólnie kuchnia trochę poprzerabiana, trudno to opisać, jak ktoś będzie zainteresowany to wrzuce wrzuty.
- na poddaszu łazienka w pokoju zamieniona na garderobę, a okno dachowe zamienione w niej na zwykłe, wysokie i wąskie
- dodane okno dachowe nad łóżkiem
- zlikwidowane okno w pralni
- rezygnacja z kominka (będzie biokominek)
- powiększyliśmy taras odsuwając filary od fasady, jednocześnie likwidujemy stropodach nad nim, zostaje belka między filarami, wrzucimy tam jakąś pergolę.

Jako, że nie będzie tradycyjnego kominka, a będzie WM i pompa ciepła, to wypadają wszystkie kominy (Żona chciała zostawić dymowy w kotłowni profilaktycznie, ale po długich negocjacjach zgodziła się go zlikwidować w zamian za okno narożne w kuchni :D).

Ogrzewanie podłogówka 100% łacznie z garażem.
Ocieplenie podłogi na parterze i poddasza piana ZK
Na dachu prawdopodobnie dachówka cementowa Braas Tegalit, ale tu jeszcze czekam na wycenę.

Do marca muszę jeszcze utwardzić drogę, około 70 - 100 metrów i zastanawiam się jak to najlepiej zrobić, żeby było tanio i dobrze...

Redakcja
06-01-2018, 15:27
Witamy i powodzenia!!!

janosik86
06-01-2018, 16:33
Witam, serdecznie. Ja również zaczynam w tym roku. Wszystko dopięte na ostatni guzik, a pierwsze łopata wbijana będzie w poniedziałek. Zima łaskawa więc nie ma na co czekać. Zapraszam do swojego dziennika, gdzie opisuje swoje przygody budowy domu wg. projektu Prosty 2 biura projektowego Domy z Wizją.

Robaczywy
06-01-2018, 16:52
Cześć Janosik,

Świetny dziennik. Widzę, że jesteśmy w tym samym wieku i budujemy w tych samych okolicach. Ja 15km na północny wschód od Krakowa. Pogoda faktycznie dobra, ale niestety u mnie kredyt jeszcze w trakcie załatwiania i dojazd dopiero będę utwardzał.
Jak szacujecie czas budowy?

janosik86
06-01-2018, 17:40
Hej Robaczywy,
ja miałem plan wystartować koło marca, ale zimy nie ma, ekipa była wolna więc zaczynam z fundamentami.
Planujemy skończyć przed świetami 2019, nie mam presji na szybką przeprowadzkę. Budujemy róznymi ekipami, sami będizemy robić drobniejesze prace i część wykończeniówki a to rozciąga prace w czasie. Z drugie strony przyspieszyliśmy start o 2 mce więc widze szanse na zakończenie przed pierwotnie planowanym termine. Kluczowe będzie zgranie w czasie prac przy instalacjach, tynkach i póżniej wykończeniu tak żeby nie było długich przestojów. Jak zawsze życie zweryfikuje.

Ty kiedy chcesz zakończyc?

Powodzenia z kredytem i startem budowy.

Robaczywy
06-01-2018, 17:44
Ja również w wersji optymistycznej chce zakończyć przed świętami 2019, technologicznie nie powinno być z tym problemów, ale zobaczymy jak się uda organizacyjnie, bo to będzie największe wyzwanie i liczę się z opóźnieniami, bez ciśnienia :). Sam będę układał WM i podłogówkę według projektu, wykończenie garażu i pomieszczenia gospodarczego też planuję wziać na siebie.

Jeśli z kredytem pójdzie z górki tak jak obiecuja, a czas pozwoli utwardzić drogę jeszcze w styczniu, to kto wie, może w lutym ruszymy...w sumie miło by było :)

marcin225
06-01-2018, 18:54
Nie boicie się zaczynać fundamentów praktycznie w zimie gdzie wiadomo że niedługo będzie mróz? Bo w lutym zawsze jest .

janosik86
06-01-2018, 20:23
Nie boicie się zaczynać fundamentów praktycznie w zimie gdzie wiadomo że niedługo będzie mróz? Bo w lutym zawsze jest .

Nie ma z tym problemu, po pierwsze są domieszki, po drugie wystarczy pare dni żeby beton złapał wytrzymałość 5MP a potem mróz mu już nie straszny.

Kaizen
06-01-2018, 20:33
Ławy się wylewa poniżej poziomu przemarzania. Na tej głębokości grunt mocno utrudnia przemarznięcie betonu. Do tego dodatki zimowe a w razie potrzeby przykrycie nawet tylko grubą folią - i ławy nie mają szans zamarznąć. Za to strop czy nawet chudziak - tu już jest ryzyko.

jaromkv
07-01-2018, 15:34
Również startuje w tym roku i widzę, że to nie będzie łatwy czas :P

Robaczywy
07-01-2018, 17:39
Przynajmniej nudno nie będzie :D

ag2a
07-01-2018, 18:10
My niestety ze względu na stan wody gruntowej też zostaniemy bocianami 2018 zamiast 2017

Roman 72
07-01-2018, 21:03
Czy ktoś buduje dom w zielistkach (t) ?

Roman 72
07-01-2018, 21:05
Szukam dobrej (solidnej)firmy budowlanej , czy ktoś może polecić ? Budowa Zamość k/ Bydgoszczy.

Wojak65
08-01-2018, 09:42
Życzę wszystkim Bociankom 2018 sukcesów i szybkich postępów w budowach :wiggle:

Robaczywy co do drogi to dużo zależy od gruntu jaki masz u siebie.
Ja również robiłem 100m drogi przez "pole ziemniaków" - wybrałem ok 50 cm gruntu i zacząłem sypać tłuczeń - weszło tego ok 150 ton - była tam jeszcze podbudowa wjazdu do garażu.
Po pierwszych ciężkich samochodach porobiły się koleiny na ponad 30cm i musiałem dowozić kolejne 40 ton.
W tej chwili droga już tak nie siada natomiast przed przeprowadzką będzie musiało zostać na pewno wysypane kolejne ok 40 ton czegoś drobniejszego.
Myślę iż błędem było to iż nie dałem grubej geowłókniny - bo myślałem że to tylko niepotrzebne koszty - teraz na pewno bym ją dał.

Robaczywy
08-01-2018, 11:30
Wojak65, u mnie glina, niektórzy twierdzą, żeby nie wybierać jak jest glina, ale sam nie wiem.
Narazie rozważam dwie opcje:
-. Wybrać 40-50cm ziemi
-. Geowłóknina
-. 10cm piasku
-. gruz betonowy
-. Na górę coś drobniejszego

Przy drodze 130m * 4m liczę, że wejdzie z 50 ton piasku i 350 gruzu i ze 2-3 dni pracy koparki. To wersja droższa i powiedzmy docelowa.

Druga opcja to wysypać na to co jest teraz, bez żadnego korytowania i ściągania humusu, gruz betonowy. Myślicie, ze to da radę rok wytrzymać i umożliwić wjazd gruszki, pompy, bloczków? Jeśli tak to skłaniam się ku tej opcji, ponieważ możliwe, że kupię od sasiada 50 metrów innej drogi i wtedy tam będę utwardzał już docelowo. Poza tym na tych 130mb gmina będzie ciągnąć kanalizację, niby bokiem, ale trochę rozkopia, a potem moga nie naprawić tak jak trzeba..obawiam się, czy warto.

Czy zgłaszałeś w starostwie utwardzanie drogi?

Emek81
08-01-2018, 16:46
Witam, My też zaczynamy w tym roku, może marzec zależy od banku ^^ dzisiaj naskrobałem pierwszy wpis w dzienniku. Zapraszamy wszystkich.

http://forum.muratordom.pl/entry.php?132060-Nasza-wymarzona-stodo%C5%82a

Powodzenia wszystkim startującym jak i tym w trakcie.

agb
08-01-2018, 17:06
Witam, My też zaczynamy w tym roku, może marzec zależy od banku ^^ dzisiaj naskrobałem pierwszy wpis w dzienniku. Zapraszamy wszystkich.

http://forum.muratordom.pl/entry.php?132060-Nasza-wymarzona-stodo%C5%82a

Powodzenia wszystkim startującym jak i tym w trakcie.

"Normalne" dzienniki na forum lepiej się czyta :P

janosik86
08-01-2018, 17:27
Dokładnie, załóż nowy temat i prowadź w nim dziennik. Zdecydowanie lepiej się to czyta.

mirabelki2
08-01-2018, 20:20
Witamy ,
Również zaczynamy w tym roku :) jak wszystko dobrze pójdzie przełom kwietnia/maja , zależy od ekipy.
Zapraszam do dziennika :) http://forum.muratordom.pl/showthread.php?343315-Pod-Zamkiem-)-Dom-w-Mirabelkach-ver-2

Życzymy wszystkim dużo wytrwałości i cierpliwości , bo chyba każdy z Nas już by chciał się wprowadzać. Podobnie jak większość planujemy wejść na parter pod koniec 2019 roku.

Pozdrawiamy

dzinks0
09-01-2018, 16:45
Witam wszystkich☺ my zaczynamy 7go maja jeśli pogoda nie przeszkodzi. Ekipy ustawione, materiał częściowo kupiony i nic tylko czekać i dopinać drobnostki.

agb
09-01-2018, 18:56
Wpisuję się i ja awansem. Awansem, bo pierwotnie miałem budować w 2015. Ale wtedy jeszcze naiwnie wierzyłem, że w 2 miesiące od kupna działki będę miał PNB na działce leśnej z rozbiórką po drodze :lol: A i działki tamtej w końcu nie kupiłem. Czekam na świstek i wtedy składam wniosek o PNB. Start planuję na czerwiec/lipiec - może uda się wcześniej.

Poza tym, że faktycznie bym już chciał zacząć, to opóźnienie wyszło na dobre - projekt zmieniałem 2 razy od pierwotnego planu i teraz to jest to.

marcin225
09-01-2018, 20:31
Ja w tym roku też zaczynam walkę. PnB już jest, grunt pod budowę domu wymieniony w zeszłym miesiącu. Mam nadzieję , że jak pogoda pozwoli to w marcu wystartuje (umowa mówi o 1 marca ale to pobożne życzenia raczej).

bez_cukru
10-01-2018, 10:29
Witajcie, my również mamy plan żeby zacząć na wiosnę budować. W skrócie: działka 1100 m2, dom parterowy 171 m2 z podwójnym garażem i pomieszczeniami gospodarczymi. Dach płaski, nowoczesna bryła, WM z rekuperacją, ogrzewanie gaz. Pozdrawiam wszystkich budujących i wszystkich rozpoczynających budowę, życzę powodzenia ;-)

Robaczywy
10-01-2018, 10:53
U mnie dzisiaj zaczęły się pierwsze prace. Koparka korytuje drogę, popołudniu albo jutro przyjedzie gruz :cool: Dorwałem betonowy za 400zł / patelnia z transportem.

Wojak65
10-01-2018, 11:26
Witajcie, my również mamy plan żeby zacząć na wiosnę budować. W skrócie: działka 1100 m2, dom parterowy 171 m2 z podwójnym garażem i pomieszczeniami gospodarczymi. Dach płaski, nowoczesna bryła, WM z rekuperacją, ogrzewanie gaz. Pozdrawiam wszystkich budujących i wszystkich rozpoczynających budowę, życzę powodzenia ;-)


Bardzo jestem ciekaw Twojego projektu - masz już jakieś rzuty ??

jaromkv
10-01-2018, 13:44
Jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi co wchodzi w skład stropu lekkiego ?

W projekcie nie mam tego wyszczególnione, jest tylko wzmianka, że jest to strop lekki. Dom parterowy bez poddasza użytkowego. Dach krokwiowo-kleszczowy.
Ściany nośne zakończone wieńcem żelbetowym + do zrobienia dwie belki żelbetowe. W projekcie murłaty, belki drewniane są wyszczególnione w konstrukcji dachu.

Pytam bo dostaliśmy pierwszą transzę z banku z wyszczególnionymi pracami jakie mają być zrobione aby uruchomić transze drugą. Min. jest tam właśnie strop.

agb
10-01-2018, 13:54
W projekcie nie masz żadnego rysunku stropu?

jaromkv
10-01-2018, 14:14
Mam rysunek konstrukcji dachu. Na wieniec przychodzi murałta, na nią belki 16x18 ale tak jak mówie to jest w konstrukcji dachu wyszczególnione.
Dlatego ciekaw jestem czy jako strop lekki to można np. wziąć ułożenie murłaty + belki (nie mówię o późniejszym ociepleniu itd)

Po prostu dziwi mnie to, bo pierwsza transze kończy mi strop, gdzie dopiero w drugiej mam konstrukcję dachu. Chyba, że bank od tak sobie robi te zestawienia. Ale tego się dopiero dowiem. Jak dla mnie to: wieniec + belki żelbetowe + murłaty + belki 16x18 to będzie strop. Belki konstrukcyjne dachu będą również jako stropowe.

Arktur
10-01-2018, 20:48
Cześć. Dołączam do budujących w 2018 roku. PnB dzisiaj odebrane, planowane rozpoczęcie prac marzec/kwiecień. Projekt Z301 z małymi zmianami.

bez_cukru
11-01-2018, 10:09
Wojak65 mam już rzut, jak tylko nauczę się jak wstawiać zdjęcia na forum to wrzucę, może założę dziennik lub galerie kto wie :-)

jaromkv
11-01-2018, 19:17
Jaka jest uczciwa stawka za wymurowanie m2 ściany nośnej z porothermu 30 cm p+w i czy nadproża są w cenie czy nie ?

Jutro jadę spotkać się z majstrem bo przygotował wycenę i ewentualnie chciałbym mieć jakieś rozeznanie ?

jaworowe_drewno
14-01-2018, 21:16
Projekt Z301 z małymi zmianami.
Cześć! Tak się składa, że ja również w tym roku zaczynam przygodę z Z301 w wersji NF40. Jutro zaczynam od korytowania drogi - u mnie niestety 400zł za Kamaza gruzu który trzeba jeszcze załadować i pokruszyć na miejscu - mało opłacalny biznes w porównaniu z tłuczniem

Briksdal
18-01-2018, 21:56
Start w kwietniu tuż po świętach koniec SSO sierpień/wrzesień. Kompleksowo wszytko robi nam wykonawca. Po wyborze projektu teraz kolej na kolejną ciężką decyzję OKNA. Jest jakaś bratnia dusza z rejonu Katowic.

Marcin_Ż
19-01-2018, 17:13
Cześć ja buduje w Oświęcimiu czyli nie tak daleko od Katowic i mogę Ci polecić okna z firmy OKNOPLUS a firmę Janus z Pszczyny. Okna super, montaż bez zastrzeżeń czyli wszystko tak jak powinno być :)

Pytajnick
20-01-2018, 10:25
Witam.
Moim wyzwaniem będzie budowa domku "dla emeryta" w miarę energooszczędnego, według projektu https://z500.pl/projekt/357/Z7_L_GL,odbicie-lustrzane-wnetrza-domu-z-garazem-po-lewej-stronie.html z niewielkimi zmianami.
Projekt mam, działka kupiona, papierologia w trakcie, ekipa budowlańców na kwiecień.
Obecne dylematy - opór żony przed oknami typu FIX (jak ja to będę myła itd ;) oraz garaż w bryle budynku (ogrzewany czy nie)...inne problemy zapewne przyjdą z czasem :D
Pozdrawiam Wszystkich i życzę bezproblemowego przejścia przez Wasze wyzwania .

agaz_75
21-01-2018, 22:51
Witam.
Moim wyzwaniem będzie budowa domku "dla emeryta" w miarę energooszczędnego, według projektu https://z500.pl/projekt/357/Z7_L_GL,odbicie-lustrzane-wnetrza-domu-z-garazem-po-lewej-stronie.html z niewielkimi zmianami.
Projekt mam, działka kupiona, papierologia w trakcie, ekipa budowlańców na kwiecień.
Obecne dylematy - opór żony przed oknami typu FIX (jak ja to będę myła itd ;) oraz garaż w bryle budynku (ogrzewany czy nie)...inne problemy zapewne przyjdą z czasem :D
Pozdrawiam Wszystkich i życzę bezproblemowego przejścia przez Wasze wyzwania .

Co do garażu też mamy w bryle domu ...zastanawiałam się nad podłogówką rzadziej połozoną niż w domu ale zostałam sprowadzona do parteru :)kilka osób i nawet mój maż który będzie miał tam swój kąt stwierdził że NIE i będzie ewentualnie grzejnik . Też mamy fixy nie do końca mi to jakoś leżało ale jednak przy tym zostanę mycie lepsze niż przy tradycyjnych ( mamy parterówkę więc wyjdę sobie spokojnie na zewnątrz i je umyje ..nie są to okna wysokie ...każdy jest w stanie je umyć :)

Pytajnick
22-01-2018, 22:28
Co do garażu też mamy w bryle domu ...zastanawiałam się nad podłogówką rzadziej połozoną niż w domu ale zostałam sprowadzona do parteru :)kilka osób i nawet mój maż który będzie miał tam swój kąt stwierdził że NIE i będzie ewentualnie grzejnik . Też mamy fixy nie do końca mi to jakoś leżało ale jednak przy tym zostanę mycie lepsze niż przy tradycyjnych ( mamy parterówkę więc wyjdę sobie spokojnie na zewnątrz i je umyje ..nie są to okna wysokie ...każdy jest w stanie je umyć :)

Czy mąż Twój i te inne osoby, jakoś uzasadniły owe NIE dla podłogówki? Ja też o nim myślałem (o grzejniku oczywiście) ale jakoś kłóci mi się z koncepcją 'podłogówka wszędzie' bo musi mieć wyższą temperaturę wody zasilającej ,a to dodatkowy koszt i dodatkowe urządzenie (mieszacz), które może się zepsuć.
Na dodatek w moim garażu będzie...tłoczno i zawsze się go czymś puknie, obije....
Budowlańcy mówią, żeby wcale nie ocieplać garażu, tylko ścianę pomiędzy domem a nim. Mniejszy garaż, ale nie trzeba ocieplać jego podłogi, więc taniej.
Dobrze, że jest trochę czasu na zastanowienie ;)

micbarpia
25-01-2018, 19:32
Przywitam się bo i my mamy plany zacząć w tym roku, jak Bóg da i zdrowie będzie...
Rzucam się na głęboką wodę bo planuję budować samemu stąd dziennik w dziale samoroby... zobaczymy, życie zweryfikuje...
Oczywiście ciekawskich zapraszam do dziennika ale póki co nie ma tam zbyt wiele :) Planowane wbicie łopaty gdzieś na przełomie marca kwietnia, obecnie czekamy już na PnB.

Powodzenia wszystkim i oby pogoda była łaskawa a zdrowie dopisywało :)

Wojak65
26-01-2018, 08:40
To może i ja wtrącę swoje 3 grosze do bocianków 2018 odnośnie ogrzewania w garażu.

W pierwszym domu miałem grzejnik w garażu (tylko i wyłącznie żeby przełamać temp 0 stopni). Ściana między domem a garażem ocieplona styropianem i otynkowana.
Całkowicie się to nie sprawdziło, zimno przenikało do domu narożnikami ścian z obu stron (tam nie da się położyć ocieplenia) i w obu pomieszczeniach mieszkalnych była zimna ściana w tym narożniku co było odczuwalne dla całego pomieszczenia.

Radzę jeśli już ktoś nie chce mieć ogrzewania w garażu oddylatować już na etapie fundamentów garaż od bryły budynku i tam wstawić styropian.

Teraz mam podłogówkę w garażu i myślę że będzie o niebo lepiej niż wcześniej ;)

Marcin34_Śl
26-01-2018, 09:16
Racja,

generalnie domy energooszczędne powinny nie mieć garażu, a jeśli tak, to garaż zupełnie oddzielony od domu na osobnym fundamencie,

tak jak pisze Wojak65 jeśli w domu mamy 22-23 ST a w garażu 0-5 St. to zawsze ciepło będzie uciekać do garażu, narożnikami czy innym miejscem.

Owczar
26-01-2018, 13:08
Witam wszystkich!

W tym roku też chcemy rozpocząć budowę i zamknąć się w SSZ na zimę.

Pierwszy wpis w dzienniku budowy się pojawił.
Miejsce inwetycji Pruszków. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze. Sporo czytam na forum, ale nie sposób zweryfikować wszystkich decyzji.

Z tego co widzę, to muszę przemyśleć ogrzewanie w garażu - i chyba jednak się skuszę, szczególnie, że dom będzie na płycie fundamentowej, dlatego rezygnuje z izolacji od wewnątrz. Ogrzewanie będzie ścienne.

Pozdrawiam
Marcin

Wekto
26-01-2018, 14:59
Radzę jeśli już ktoś nie chce mieć ogrzewania w garażu oddylatować już na etapie fundamentów garaż od bryły budynku i tam wstawić styropian.


Bez podłogówki i grzejnika. Temperatura nigdy nie zeszła poniżej 0oC a na ogół utrzymuje się w okolicach 8-10oC.
Garaż przyklejony do domu ale jednocześnie oddzielony izolacją termiczną z niezależną konstrukcją nośną. Dopiero na etapie wylewania jastrychu zrezygnowaliśmy z izolacji termicznej posadzki. Przez to obniżyła się podłoga i wzrosły koszty bramy (10 cm wyższa a to już wymiar niestandardowy). Można to było uwzględnić wcześniej W każdym razie brak odcięcia od gruntu w garażu to była jedna z lepszych decyzji budowlanych. Tzw. ciepło ziemi w zupełności wystarcza aby utrzymać niezłą temperaturę w garażu.

jaromkv
26-01-2018, 17:17
Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa zjazdu z drogi gminnej. Mam działkę, buduję dom...w mapie zagospodarowania terenu ma zaznaczony planowany zjazd z drogi wg.odrębnego opracowania.
I teraz w zasadzię miejsce gdzie mam ten planowany zjazd budowlańcy utwardzili gruzem, na to tłuczeń bo pompo-gruszka nie miała by jak wjechać.

Wiem, że pozwolenie na budowę już nie jest wymagane, ale czy muszę to gdzieś jeszcze zgłaszać. Czy projektant adaptujący budynek to już zrobił. W zadzie już zgłupiałem. Dziś zauważyłem, że piszę tam "planowany zjazd wg. odrębnego opracowania". Ale chyba przy uzyskiwaniu PNB zjazd trzeba było ustalić ? Nie chcę płacić jakiejś kary, a jest już po fakcie ?

agb
26-01-2018, 19:08
O ile się nie mylę, to obecnie zjazd z drogi gminnej nie wymaga żadnych formalności.

Briksdal
26-01-2018, 20:56
Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa zjazdu z drogi gminnej. Mam działkę, buduję dom...w mapie zagospodarowania terenu ma zaznaczony planowany zjazd z drogi wg.odrębnego opracowania.
I teraz w zasadzię miejsce gdzie mam ten planowany zjazd budowlańcy utwardzili gruzem, na to tłuczeń bo pompo-gruszka nie miała by jak wjechać.

Wiem, że pozwolenie na budowę już nie jest wymagane, ale czy muszę to gdzieś jeszcze zgłaszać. Czy projektant adaptujący budynek to już zrobił. W zadzie już zgłupiałem. Dziś zauważyłem, że piszę tam "planowany zjazd wg. odrębnego opracowania". Ale chyba przy uzyskiwaniu PNB zjazd trzeba było ustalić ? Nie chcę płacić jakiejś kary, a jest już po fakcie ?

Musisz uzyskać decyzję lokalizacji zjazdu wydaną przez Zarządcę Drogi czyli Urząd Miasta lub Zarząd Dróg (w zależności od miasta). Z pewnością będą chcieli, aby uzgodnić z nimi projekt zjazdu. Skoro zapisy w PB budynku są takie jak piszesz "wg innego opracowania" musisz zlecić wykonanie takiego projektu. Koszt 1000-3000zł.

jaromkv
26-01-2018, 22:04
Musisz uzyskać decyzję lokalizacji zjazdu wydaną przez Zarządcę Drogi czyli Urząd Miasta lub Zarząd Dróg (w zależności od miasta). Z pewnością będą chcieli, aby uzgodnić z nimi projekt zjazdu. Skoro zapisy w PB budynku są takie jak piszesz "wg innego opracowania" musisz zlecić wykonanie takiego projektu. Koszt 1000-3000zł.

Nie no. Zgodę lokalizacji to chyba uzyskuje się podczas adaptacji projektu. Dom usytuowany mam tak, ze gdyby teraz odmówili mi zjazdu to jestem załatwiony. Więc jakim prawem wydali PnB.
Zgodzę się, że ewentualny projekt to odrębna sprawa.

Całość papierów załatwiał mi połnomocnik i nie mogę się z nim dogadać.

Edit: Teraz przeczytałem wniosek o Pozwolenie na Budowę i w jednym z punktów jest:
"11. Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu." czyli lokalizacja jest uzgodniona. Natomiast w tym momencie projekt czy nawet zgłoszenie potrzebne nie jest bo jest to droga gminna. Mam taką nadzieję.

Briksdal
26-01-2018, 23:40
Nie no. Zgodę lokalizacji to chyba uzyskuje się podczas adaptacji projektu. Dom usytuowany mam tak, ze gdyby teraz odmówili mi zjazdu to jestem załatwiony. Więc jakim prawem wydali PnB.
Zgodzę się, że ewentualny projekt to odrębna sprawa.

Całość papierów załatwiał mi połnomocnik i nie mogę się z nim dogadać.

Edit: Teraz przeczytałem wniosek o Pozwolenie na Budowę i w jednym z punktów jest:
"11. Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu." czyli lokalizacja jest uzgodniona. Natomiast w tym momencie projekt czy nawet zgłoszenie potrzebne nie jest bo jest to droga gminna. Mam taką nadzieję.

Postępowanie administracyjne PnB i DLZ to dwie rozdzielne sprawy. Można dostać PnB na inwestycję bez zjazdu, który potem trzeba doprojektować. Sam cytat "11. Zezwolenie na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu." niewiele mówi.

Jak słusznie napisałeś dogadaj wszystko z pełnomocnikiem i wykonaj telefon do "drogowców" to rozwieje twoje wątpliwości.

ag2a
27-01-2018, 06:22
Jaka to gmina? Tak jak Ci pisałem wystarczy pewnie wypełnienie jednego wniosku i dołączenie kopii mapy zagospodarowania terenu. Bez żadnego projektu czy innych spraw.

Briksdal
27-01-2018, 18:51
Jaka to gmina? Tak jak Ci pisałem wystarczy pewnie wypełnienie jednego wniosku i dołączenie kopii mapy zagospodarowania terenu. Bez żadnego projektu czy innych spraw.

Piszesz o decyzji lokalizacji zjazdu czy o uzgodnieniu zagospodarowania działki przylegającej do pasa drogowego?
Opieram się na przepisach a nie zwyczajach panujących w poszczególnych regionach naszego kraju.

ag2a
27-01-2018, 19:44
W październiku składałem w gminie wniosek o lokalizację zjazdu i chcieli bym zaznaczył gdzie chce mieć lub dołączył plan zagospodarowania mojej działki.

aisme
27-01-2018, 19:58
Witam,
My zaczęliśmy co prawda w listopadzie 2017, ale mozna powiedzieć, że w 2018 idziemy z pracami najbardziej czasochłonnymi.
Drogę doprowadziliśmy- około 65 metrów bieżących. Fundamenty z chudziakiem. Czekamy na załatwienia w banku i zaczynamy działać- może koniec lutego?
Chcielibyśmy :)
Powodzenia dla wszystkich zaczynających!!!

Owczar
27-01-2018, 20:11
Witam,

Może ktoś mi podpowie. Jeszcze nie byłem w banku. Ale gdybym chciał wziąć kredyt tylko na połowę kosztów budowy domu to najlepiej ubiegać się o kredyt na początku, czy lepiej w momencie gdy część wybudowana z własnych środków będzie już wybudowana?

annatulipanna
27-01-2018, 21:06
Witam,

Może ktoś mi podpowie. Jeszcze nie byłem w banku. Ale gdybym chciał wziąć kredyt tylko na połowę kosztów budowy domu to najlepiej ubiegać się o kredyt na początku, czy lepiej w momencie gdy część wybudowana z własnych środków będzie już wybudowana?

Zdecydowanie lepiej, jak już masz coś wybudowane. My staraliśmy się o kredyt na budowę do stanu deweloperskiego. Początkowo chcieli nam wcisnąć sporo większą sumę, niż planowaliśmy. Uparliśmy się, że chcemy jednak mniejszą kwotę. Mimo, że wkładu własnego mieliśmy więcej, niż braliśmy kredytu, nie było łatwo. Musieliśmy wykazać, że już budowa rozpoczęta (płyta fundamentowa już była) i że dysponujemy jakimiś finansami na koncie. Dopiero, jak spełniliśmy te warunki, zgodzili się na kredyt, który nie pokrywał kosztów całej budowy.

Tak przy okazji, witam wszystkie bocianki 2018 i życzę powodzenia!
Nie taki diabeł straszny ;) Tylko bądźcie czujni ;) :bye:

Robaczywy
28-01-2018, 13:27
My zaczęliśmy się zastanawiać czy przypadkiem nie dołożyć okien dachowych, w pokojach 1 i 2, aktualnie sa tam tylko balkonowe. Pokój 1 ma około 16m2 użytkowych i dwa okna balkonowe 85x210, pokój 2 ma ok 14m2 i dwa okna 90x210. 1 ma okna na zachód, a 2 na wschód. Co o tym myślicie? Raczej wolałbym nie - wiadomo - koszty i straty ciepła, ale jeśli ma być za ciemno to się zrobi.

405951

Ciagle czekamy na kredyt, niestety, ale bank jest zawalony wnioskami z MDM, minęły 2 tygodnie, a analityk jeszcze nawet na niego nie spojrzał. Niby nowa ustawa o kredycie hipotecznym wymusza na bankach decyzję w ciagu 21 dni, ale np. BGŻ obchodzi to tak, że licza od złożenia kompletnego wniosku, a kompletność potwierdza analityk...i na to czekamy od 2 tygodni...

Żeby nudno nie było to kupiłem kibelek - sławojke, nówka sztuka za 350zł + 'na flaszkę' za transport.

Dżoana1
29-01-2018, 12:04
Witam :rolleyes:

Tak jak w temacie wątku należę do osób które w tym roku mają zamiar się budować. U mnie dopiero temat kupna działki ale projekt upatrzony pod nią jest. Oczywiście z małymi przeróbkami.
U mnie w planach projekt Domidea 1 w2
Ciekawe czy będę tutaj sama z tym projektem czy jednak ktoś się znajdzie kto również wybrał ten projekt? ;)

Dodam że projekt to parterówka z możliwością adaptacji poddasza. Jednak nie zamierzamy póki co robić góry a co za tym idzie i schodów. Może kiedyś góra będzie nam potrzebna na pokoje , a moze też sie zdarzyć że tylko jakiś stryszek mały sie wygospodaruje :)

bRutaL
30-01-2018, 11:11
Witam

My także startujemyz budową k. Bielska w Jaworzu, jak się uda to w lutym. Na dniach czekam na PnB. Domek bez dużych zmian wg. projektu
https://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-25.html?c=1

Pustak 25+15cm styro
Plyta fudnamentowa grzewcza
Dach w dachówce betonowej Brass Celtycka Antracyt
100% podłogówka no i garaż to będzie blaszak tynkowany na osobnej mini płycie

Powodzenia wszystkim :)

artzet
30-01-2018, 21:39
Dzień dobry,
Wreszcie zaczynamy! Dom w dziewannie 2p ver-2 z małymi zmianami - lokalizacja Pomorze.
PnB jest.
Blaszak na działce jest.
Pogodę można tu gdzieś zamówić?
Pozdrawiam i życzę wszystkim startującym z nami powodzenia.
PS
Ech, żeby się udało instalacje robić na jesień...

Dżoana1
02-02-2018, 09:52
...
Plyta fudnamentowa grzewcza


bRutaL u nas też w planach płyta fundamentowa. Dużo czytałam o grzewczej ale nigdzie nie doczytałam o ile droższa jest od samej płyty. Ile Was płyta wyniesie i ile metrów? U Nas parterówka jakieś 145 metrów wyjdzie.
I czy dobrze wyczytałam ze przy takim sposobie wykonania ogrzewania dobrze jest jego nigdy nie "wygaszać"??
Decydujemy się na płytę ze względu na wody gruntowe 1,2-1,5 i przede wszystkim chcemy jak najszybciej dom postawić jak już zaczniemy a płyta trochę to przyspiesza :)

annatulipanna
02-02-2018, 10:52
bRutaL u nas też w planach płyta fundamentowa. Dużo czytałam o grzewczej ale nigdzie nie doczytałam o ile droższa jest od samej płyty. Ile Was płyta wyniesie i ile metrów? U Nas parterówka jakieś 145 metrów wyjdzie.

Ja mam płytę fundamentową grzewczą o powierzchni 117 m2. Dopłata do płyty za system grzewczy (kable w płycie + wypaśne sterowniki ;) to 15 tyś.)


I czy dobrze wyczytałam ze przy takim sposobie wykonania ogrzewania dobrze jest jego nigdy nie "wygaszać"??

Nie wiem, gdzie wyczytałaś takie cuda ;) Zwykle, ogrzewanie w płycie robi się po to, żeby móc wykorzystać jej akumulacyjność. Mówię tu o sytuacji, kiedy płyta jest docelową podłogą. Jeśli nie zależy Ci na akumulacji, robisz na płycie wylewkę i w wylewce ogrzewanie podłogowe, które pracuje bez względu na pory dnia i nocy. Jednak żadne ogrzewanie nie chodzi non stop.


Decydujemy się na płytę ze względu na wody gruntowe 1,2-1,5 i przede wszystkim chcemy jak najszybciej dom postawić jak już zaczniemy a płyta trochę to przyspiesza :)

Jeśli planujecie płytę, jako docelową posadzkę, to nie "trochę", ale znacznie przyśpieszy Wam to budowę. W ciągu tygodnia, otrzymacie gotową podłogę, z instalacjami wodnymi, kanalizą, hydro- i termoizolacją od gruntu, z opaską przeciwwysadzinową, jeśli zachodzi potrzeba, to również z drenażem odprowadzającym wody gruntowe. Że nie wspomnę o ogrzewaniu, jeśli będzie to płyta grzewcza ;)
Wiem, że ceny fundamentu płytowego początkowo przerażają, ale jak się podliczy etapy, których unikasz, dzięki płycie, to okazuje się, że nie wychodzi dużo drożej, a ile prościej, cieplej i szybciej ;)

Dżoana1
02-02-2018, 11:50
annatulipanna dziękuję za odpowiedź :) Z tym grzaniem pewnie coś źle zrozumiałam :P budowa domu to dla mnie czarna magia i te wszystkie pojęcia magia jeszcze większa :D

Bardzo mnie kusi płyta grzewcza ale tak jak piszesz te pierwsze koszta przerażają i nie wiem jak na to męża namówię :P Ile mniej wyszłoby ogrzewanie podłogowe robione w późniejszym etapie? Rozumiem ze całość płyty grzewczej od podstaw robi ta sama firma?

agb
02-02-2018, 12:03
Odezwij się do Brinkamana dostaniesz wycenę na płytę zwykłą i grzewczą. U mnie w ofercie grzewcza była droższa o ok 27% względem zwykłej z takim samym ociepleniem.

Edit: w zasadzie to trochę nieprecyzyjnie napisałem, bo powyższe dotyczyło 20 XPS. A przy 30cm kwotowo różnica jest ta sama. Precyzyjniej będzie powiedzieć, że grzewcza jest <100zł/m2 droższa.

bRutaL
02-02-2018, 12:41
Dżoana1

Sorki nie widziałem twojego pytania. Ogólnie rozstrzał cenowy przy płytach jest ogromny ja mam płytę ok90 m2 i ogólnie podszedłem do tego w ten sposób. Ma być ciepło, taniej i szybciej. Głownie chciałem zyskać czas, brak mostków, kasę przy zachowaniu podobnych parametrów jak w projekcie. Sprawdziłem różne firmy i technologicznie też są spore różnice. Nie mogę ci polecić jeszcze z czystym sumieniem bo za tydzień:cool: zaczynamy budowę płyty ale powinna mi wyjść mniej niż ławy a jak doliczę że mam w cenie wod-kan i ogrzewanie podłogowe i mogę na to położyć panele to wychodzi mi dużo taniej, Przynajmniej na papierze :)

annatulipanna
02-02-2018, 12:42
annatulipanna dziękuję za odpowiedź :) Z tym grzaniem pewnie coś źle zrozumiałam :P budowa domu to dla mnie czarna magia i te wszystkie pojęcia magia jeszcze większa :D

Bardzo mnie kusi płyta grzewcza ale tak jak piszesz te pierwsze koszta przerażają i nie wiem jak na to męża namówię :P Ile mniej wyszłoby ogrzewanie podłogowe robione w późniejszym etapie? Rozumiem ze całość płyty grzewczej od podstaw robi ta sama firma?

Namówisz, namówisz ;)
Ja namówiłam, to i Tobie się uda ;)
Tylko tutaj trzeba konkretnych argumentów :P
Nie przejdzie tekst typu: "Kochanie, a może zrobimy płytę fundamentową, zamiast zwykłych fundamentów? Tyle się o tym naczytałam i to rewelacyjne rozwiązanie. Jest taka ciepła i bardzo szybko się ją robi. Tylko jest sporo droższa". :lol2:

Ja przygotowałam sobie porównanie cenowe tradycyjnych fundamentów (wycenę zrobiła mi moja KB), pogadałam z moim budowlańcem, jak to u niego wygląda. Miałam 4 wyceny płyty fundamentowej z ogrzewaniem i bez. Doliczyłam , co nas czeka, jeśli nie zrobimy płyty (chudziaki, styropiany, ułożenie rur od wody w izolacji podłogi, wylewki...do tego cała ta hydro i termoizolacja fundamentów. To wszystko rozciągnęłoby się w czasie i trzeba by za każdy etap płacić innej ekipie. No i oczywiście ogrzewanie! A tak, po tygodniu od rozpoczęcia robót budowlanych miałam to wszystko z głowy. Łącznie z ogrzewaniem wyniosło nas to 55 tyś. brutto.
Zwykłe fundamenty miałam wycenione na ponad 30 tyś. To teraz dolicz sobie koszt styropianu podłogowego, wylewek, rozprowadzenia wody i ogrzewania wraz ze sterowaniem.
Dla mnie to nie było przepłacanie. Nawet, jeśli wyszło drożej, to otrzymałam produkt nieporównywalnie lepszy i w dużo krótszym czasie ;)

annatulipanna
02-02-2018, 12:45
Dżoana1

Sorki nie widziałem twojego pytania. Ogólnie rozstrzał cenowy przy płytach jest ogromny ja mam płytę ok90 m2 i ogólnie podszedłem do tego w ten sposób. Ma być ciepło, taniej i szybciej. Głownie chciałem zyskać czas, brak mostków, kasę przy zachowaniu podobnych parametrów jak w projekcie. Sprawdziłem różne firmy i technologicznie też są spore różnice. Nie mogę ci polecić jeszcze z czystym sumieniem bo za tydzień:cool: zaczynamy budowę płyty ale powinna mi wyjść mniej niż ławy a jak doliczę że mam w cenie wod-kan i ogrzewanie podłogowe i mogę na to położyć panele to wychodzi mi dużo taniej, Przynajmniej na papierze :)

Dokładnie ;)
Mniej więcej, to samo pisałam w tym samym czasie ;)

Dżoana1
02-02-2018, 15:51
Dziękuję za odpowiedzi :) Co do wyceny to trochę muszę z nią poczekać bo jak pisałam jesteśmy na etapie kupna działki a to chwilę potrwa bo dopiero geodeta złożył papiery do gminy o podział działki na 3 z których jedną chcemy kupić. Liczę na cud że w ciągu 2 miesięcy działka będzie nasza. Do tego w projekcie będą przeróbki w tym dobudowa kawałka przy garażu. A z tego co rozumiem to musi być już projekt bo chyba decydując się też na podłogówkę musi być dokładny projekt aby uwzględnili ściany itp? Bo chyba pod nimi podłogówki nie będzie? :P

Mając płytę grzewczą stawia się ściany, dach, wstawia ona i drzwi i wewnątrz można juz działać z elektryką, tynkami , podłogami itp? Dla mnie to świetny scenariusz, nie powiem :)

Do tego wszystkiego planujemy ogrzewanie gazowe i rekuperację.

A prócz samych plusów płyty jakieś minusy prócz ceny? :D

WojtekP2018
02-02-2018, 16:07
Witam, serdecznie wszystkich budujących się, oraz fachowców dzielących się swoją widzą na forum.

Pytajnick
02-02-2018, 17:30
Dżoana1

Sorki nie widziałem twojego pytania. Ogólnie rozstrzał cenowy przy płytach jest ogromny ja mam płytę ok90 m2 i ogólnie podszedłem do tego w ten sposób. Ma być ciepło, taniej i szybciej. Głownie chciałem zyskać czas, brak mostków, kasę przy zachowaniu podobnych parametrów jak w projekcie. Sprawdziłem różne firmy i technologicznie też są spore różnice. Nie mogę ci polecić jeszcze z czystym sumieniem bo za tydzień:cool: zaczynamy budowę płyty ale powinna mi wyjść mniej niż ławy a jak doliczę że mam w cenie wod-kan i ogrzewanie podłogowe i mogę na to położyć panele to wychodzi mi dużo taniej, Przynajmniej na papierze :)

NIGDY płyta fundamentowa nie wyjdzie taniej niż tradycyjne ławy./fundament Jest to o tyle dziwne, że dla wykonawcy jest prosta w budowie i szybsza a jak wiadomo CZAS TO PIENIĄDZ a i przecież pracownik drogi. ŻADEN z wiodących wykonawców płyt na moje pytania dotyczące uzasadnienia ceny płyty, nie potrafił sensownie uzasadnić kosztów. A już najbardziej "porażały" mnie ich kosmiczne ceny ław, jakie mają w swoich przykładach porównawczych :D Owszem, mogą przestraszyć, ale nie kogoś, kto od lat domy buduje i zna ceny.
Jak ktoś ma trudne warunki terenowe, zależy mu na czasie i nie są dla niego koszta ważne, to ława jak najbardziej jest odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jednak ktoś ma czas plus jakiekolwiek zdolności manualne, chęć poznania czy pojęcie, może śmiało robić ławy/fundament :)

PS - do ceny płyty doliczajcie sobie koszty dostosowania gruntu pod nią. Bywa różnie i czasami kosztownie. Później musicie mieć ekipę murarzy, której dodatkowym zadaniem będzie...dbanie o płytę, bo to przecież ostateczna szlichta pod płytki/panele. Różnie z tym bywa. Są ekipy, gdzie jest zawsze czysto i po pracy codziennie sprzątają, ale są i takie ,że nie przejdziesz metra bez potknięcia się o coś.Belkę łatwo podnieść, ale już zeskrobywać zaschnięte kleje czy zaprawę to udręka. Warto też mieć znajomego z takim fajny urządzeniem jak np Bosch GSL 2 Professional, by sprawdził dzieło wykonawcy. Ja mam... i często gaszę nim uśmiech inwestorów, którzy są święcie przekonani, że mają posadzki idealne pod płytki/panele. Kupiłem je nie po to, by czerpać satysfakcję z czyjejś "niedoli" tylko dla własnego bezpieczeństwa, bo czasami trudno jest ludzi przekonać, że układanie paneli na krzywej posadzce grozi ich uszkodzeniem itd itp, albo że lepiej jest położyć warstwę zaprawy wyrównującej niż kłaść płytki na 3 cm kleju.

annatulipanna
02-02-2018, 18:18
Ja mam idealne warunki gruntowe pod budowę i koszty były dla mnie ważne podczas wyboru płyta - ławy. Jednak płyta nie wychodziła dużo drożej, a może nawet taniej niż tradycyjny fundament plus wszystko dodatkowe, co zyskujemy dzięki płycie. Także nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że płyta nigdy nie wyjdzie taniej.

Jeśli ktoś ma czas i zdolności manualne i może sam zrobić fundament, to jeszcze łatwiej, taniej i szybciej zrobi sobie płytę (co wielu forumowiczów już udowodniło).

Moja płyta przetrwała całą budowę, bez żadnych placków kleju, czy zaprawy. Dopiero tynkarze zostawili mi sporo roboty na później :(

Moi wykonawcy płyty zapewniają o maksymalnych odchyłach w całej płycie do 5 mm. Tymczasem w samej łazience miałam 1 cm spadku i trzeba było klejem równać. Ale to nie zgasiło mojego entuzjazmu w stosunku do płyty. Mając do czynienia z różnymi wykonawcami, nie spodziewam się, idealnie wykonanych prac.
Budowlańcy szybko sprowadzili mnie do brutalnej rzeczywistości, w której, jak sam czegoś nie zrobisz, to nie będzie dobrze, tylko na odwal.

Podobnie, jak wykonawcy płyt, którzy zawyżają ceny zwykłych fundamentów, po to, żeby cena ich płyty wyglądała na bardzo atrakcyjną, kolejne ekipy wchodzące na budowę, krytykują prace wykonane przed nimi, żeby nam udowodnić, jak mają teraz utrudnioną pracę i muszą zrobić więcej niż wycenili.

No tak się to wszystko kręci i zaczynając budowę, musimy być tego świadomi ;)
Także zbierajcie siły na tę nierówną walkę, sami zaznajamiajcie się z poszczególnymi etapami budowy, żeby nie robili Was w jajo i do boju ;)

Owczar
03-02-2018, 10:20
Przy okazji płyty. Jak w Waszych projektach wygląda zabezpieczenie przed wysadzeniem?

Mam wysoki pozwiom wód gruntowych. Grunt o dobrych właściwościach nośnych. Konstruktor nie chciał zastosować opaski przeciwwysadzinowej pionowej. Pozioma odpadała przez odległość od granicy - dom będzie 1,5 od działki sąsiada.

Stanęło na tym, że w projekcie ma być wybranie gruntu po obwodzie i zagęszczenie go do 0,98. Ma to zabezpieczyć przed wysadzeniem. Dodatkowo płyta ma mieć grubość 30cm - co przy takim domu według mnie jest dość sporo. Zapytałem skąd taka grubość i dostałem odpowiedź, że po to by w przypadku wysadzenia chronić konstrukcję domu.

Próbowałem lobbować opaskę pionową, ale konstruktor argumentował, że to złe rozwiązanie bo i tak wymaga ostrogi betonowe po obwodzie, co podroży koszty.
Według niego, tak zagęszczony grunt daje pewność, że nie zostanie wysadzony. Ale płyta będzie grubsza chyba na wypadek gdyby wykonawca nie zagęścił.

Z jednej strony widzę, że konstruktor się wczuł w ten projekt, ale nie wiem czy nie robi zbyt asekuracyjnie. Jest podkład z chudego betonu, na to izolacja, potem XPS 20cm, na nim kolejna izolacja. Wody gruntowe podczas badania były na ok 70cm, ale nie mam pewności czy podczas obfitych opadów nie są wyżej.

bRutaL
05-02-2018, 07:24
NIGDY płyta fundamentowa nie wyjdzie taniej niż tradycyjne ławy./fundament Jest to o tyle dziwne, że dla wykonawcy jest prosta w budowie i szybsza a jak wiadomo CZAS TO PIENIĄDZ a i przecież pracownik drogi. ŻADEN z wiodących wykonawców płyt na moje pytania dotyczące uzasadnienia ceny płyty, nie potrafił sensownie uzasadnić kosztów. A już najbardziej "porażały" mnie ich kosmiczne ceny ław, jakie mają w swoich przykładach porównawczych :D Owszem, mogą przestraszyć, ale nie kogoś, kto od lat domy buduje i zna ceny.
Jak ktoś ma trudne warunki terenowe, zależy mu na czasie i nie są dla niego koszta ważne, to ława jak najbardziej jest odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli jednak ktoś ma czas plus jakiekolwiek zdolności manualne, chęć poznania czy pojęcie, może śmiało robić ławy/fundament :)

PS - do ceny płyty doliczajcie sobie koszty dostosowania gruntu pod nią. Bywa różnie i czasami kosztownie. Później musicie mieć ekipę murarzy, której dodatkowym zadaniem będzie...dbanie o płytę, bo to przecież ostateczna szlichta pod płytki/panele. Różnie z tym bywa. Są ekipy, gdzie jest zawsze czysto i po pracy codziennie sprzątają, ale są i takie ,że nie przejdziesz metra bez potknięcia się o coś.Belkę łatwo podnieść, ale już zeskrobywać zaschnięte kleje czy zaprawę to udręka. Warto też mieć znajomego z takim fajny urządzeniem jak np Bosch GSL 2 Professional, by sprawdził dzieło wykonawcy. Ja mam... i często gaszę nim uśmiech inwestorów, którzy są święcie przekonani, że mają posadzki idealne pod płytki/panele. Kupiłem je nie po to, by czerpać satysfakcję z czyjejś "niedoli" tylko dla własnego bezpieczeństwa, bo czasami trudno jest ludzi przekonać, że układanie paneli na krzywej posadzce grozi ich uszkodzeniem itd itp, albo że lepiej jest położyć warstwę zaprawy wyrównującej niż kłaść płytki na 3 cm kleju.

Będę wiedział jak się już wybuduję a tymczasem działka, mróz i zapał inwestora :)

maseka
09-02-2018, 09:15
Witamy wszystkich rozpoczynających budowę w 2018,

Po ponad rocznym oczekiwaniu na odstępstwo mamy PNB i teraz liczę, ze już uda się nam rozpocząć przygodę z budowaniem - rozbudowywaniem (walczyliśmy od 2015). Planujemy rozbudowę z przebudową, ponieważ postanowiliśmy z synem ocalić od zapomnienia wspomnienia "naszych letnich wakacji" i nasz domek (na razie pełnił będzie funkcję letniego a potem docelowego) jest rozbudową i przebudową domku typu Brda.

fightman
09-02-2018, 19:44
Witam,
ruszam koło Lubina z budową PORTO w 2018
zamierzam budować na płycie fundamentowej

przez forum chciałbym złapać kontakt z budującymi ten projekt - wymiana doświadczeń, uwag - może namiarów na dobre ekipy
sądzę że w trakcie pojawia się ciekawe pomysły i rozwiązania do wykorzystania dla inny

Nie znalazłem zbyt wielu inf. o tym projekcie - ani budów rozpoczętych w zasięgu i okolicy, liczę więc że takie forum może to zmienić.
W moim dzienniku budowy szczegóły dot. projektu oraz linkowanie na stronę.

Robaczywy
10-02-2018, 10:01
Wreszcie droga utwardzona.
W sumie około 150 metrów. Pierwsze 40 dość łatwo się zapadało i koparka robiła spore koleiny. Poszły tam na spód 4 patelnie grubego gruzu betonowego (bardzo grubego), a na to jedna patelnia tłucznia. Na pozostałym odcinku znacznie twardziej, zero kolein. Weszło tam 9 patelni gruzu betonowego z piaskiem. Niczego nie zagęszczałem zagęszczarka, tylko tyle ile ciężarówki ugniotły. W sumie koszt gruzu i koparki 10-11tys. Radość z dojechania autem pod przyszły dom bezcenna :D. Po budowie jeszcze niestety trzeba będzie dowieźć na bidę 5 patelni tłucznia na wierzch, ale póki co jest :cool:

Za to bank po prawie miesiacu oczekiwania, aż analityk łaskawie spojrzy na wniosek, przesłał uwagi typu: tu jest zła data, jednego oświadczenia brakuje itp..drobnica, ale czas leci...

agb
11-02-2018, 11:27
Czas leci jak cholera. U mnie jeden z urzędów dokładnie 30 dnia wg KPA wysłał wezwanie do uzupełnienia dając sobie jednocześnie kolejne 30 dni. W dodatku oczywiście kolejny tydzień w plecy żeby pismo wysłane z Warszawy doszło do Warszawy...

Na pocieszenie w moim powiecie wnioski o PNB można składać w gminie, bo i tak są tam rozpatrywane. I ostatnio przeglądałem Wyszukiwarka publiczna RWDZ (http://wyszukiwarka.gunb.gov.pl) i widzę, że decyzje nawet w 3 tyg są wydawane :stirthepot:

Robaczywy
11-02-2018, 12:32
PNB miałem mniej więcej w 3 tygodnie bez żadnych wezwań do uzupełnienia - tutaj niestety nie mogę ponarzekać nawet jakbym chciał :) ale kredyt to dramat.

marcin225
12-02-2018, 09:33
Czas leci jak cholera. U mnie jeden z urzędów dokładnie 30 dnia wg KPA wysłał wezwanie do uzupełnienia dając sobie jednocześnie kolejne 30 dni. W dodatku oczywiście kolejny tydzień w plecy żeby pismo wysłane z Warszawy doszło do Warszawy...



Miałem podobnie tyle że bardziej bezczelnie. W piątek babka zapewniała architekta , że jest wszystko ok, a we wtorek dostałem wezwanie do uzupełnienia :D Oczywiście też wszystko na sam koniec terminu.

agb
12-02-2018, 09:44
U mnie też bez bezczelności się nie obyło. Bo dokument był złożony i pytałem osobiście czy jest ok. Był - zanim 30 dzień nie nadszedł :mad:

Bonzi
12-02-2018, 20:59
Witam wszystkich.
Czy jest ktoś już na etapie wyboru firmy budowlanej. Ja znalazłem na forum kilka wykonawców z białej listy. Wysłałem zapytania i kilku odpowiedziało w tym między innymi:
1. Murabet Czesław Wolniewicz
2. Damian Jaroć

Czy ktoś ma jakieś opinie na temat powyższych wykonawców? Może ktoś z Was ma jakieś informacje na ich temat?
Dzięki za informacje.

Doli.
16-02-2018, 06:10
Przy okazji płyty. Jak w Waszych projektach wygląda zabezpieczenie przed wysadzeniem?

Mam wysoki pozwiom wód gruntowych. Grunt o dobrych właściwościach nośnych. Konstruktor nie chciał zastosować opaski przeciwwysadzinowej pionowej. Pozioma odpadała przez odległość od granicy - dom będzie 1,5 od działki sąsiada.

Stanęło na tym, że w projekcie ma być wybranie gruntu po obwodzie i zagęszczenie go do 0,98. Ma to zabezpieczyć przed wysadzeniem. Dodatkowo płyta ma mieć grubość 30cm - co przy takim domu według mnie jest dość sporo. Zapytałem skąd taka grubość i dostałem odpowiedź, że po to by w przypadku wysadzenia chronić konstrukcję domu.

Próbowałem lobbować opaskę pionową, ale konstruktor argumentował, że to złe rozwiązanie bo i tak wymaga ostrogi betonowe po obwodzie, co podroży koszty.
Według niego, tak zagęszczony grunt daje pewność, że nie zostanie wysadzony. Ale płyta będzie grubsza chyba na wypadek gdyby wykonawca nie zagęścił.

Z jednej strony widzę, że konstruktor się wczuł w ten projekt, ale nie wiem czy nie robi zbyt asekuracyjnie. Jest podkład z chudego betonu, na to izolacja, potem XPS 20cm, na nim kolejna izolacja. Wody gruntowe podczas badania były na ok 70cm, ale nie mam pewności czy podczas obfitych opadów nie są wyżej.

Pionowej nie chciał robić, bo na to chyba jakaś firma ma patent. U nas był wymieniony grunt na głębokość 1,2-1,6m - to dość podniosło koszty, więc naprawdę trzeba uważać i zrobić dokładne (min 5 punktów) badania gruntu. U nas zamiast 330 ton piachu na zasypanie wyszło ponad 700 ton i dwa dni pracy ekipy. Mieliśmy w projekcie opaske przeciwwysadzinową poziomą, ale ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy bo piach nie jest gruntem wysadziwnowym a my mamy go nasypane dość sporo plus po obwodzie ponad 1m od obrysu płyty.

Do wszystkich, którzy zastanawiają się nad płytą: cena robocizny nie powinna być większa niż 100-110zł/m2. Wszystko ponad to to zdzierstwo. Koszty materiałów też łatwo policzyć. Zbrojenie 2-3t, betonu tyle co objętość płyty (nie bawić się z odejmowaniem zbrojenia), XPS też m2 x wysokość plus boki. Do tego koszt wody i kanalizy, u nas jakieś 1,7k oraz jeśli płyta grzewcza to koszt CO.

Owczar
16-02-2018, 07:44
Dzięki za odpowiedź. Wymieniliscie cały grunt czy tylko po obwodzie?

Kierownik budowy mówi że preferuje opaskę pionową, ale będę z nim rozmawiał.

Co do wyboru ekipy. Czy nie jest trochę późno? Ja w zeszłym roku kontaktowałem się z ekipą polecona przez znajomych i na ten rok udało się wcisnąć przez problemy innych inwestorów.

Doli.
16-02-2018, 08:42
Dzięki za odpowiedź. Wymieniliscie cały grunt czy tylko po obwodzie?

Kierownik budowy mówi że preferuje opaskę pionową, ale będę z nim rozmawiał.

Co do wyboru ekipy. Czy nie jest trochę późno? Ja w zeszłym roku kontaktowałem się z ekipą polecona przez znajomych i na ten rok udało się wcisnąć przez problemy innych inwestorów.

Nie no, wymienialiśmy cały grunt pod płytą plus 1m od obwodu płyty. Zerknij do naszego dziennika (w stopce) to na pierwszych stronach zobaczysz zdjęcia. Nasz KB nam odradził opaskę i faktycznie nawet w największe ulewy gdzie woda zalegała na działce, piach był suchy.

Co do ekipy - to zależy. Myśmy ekipy szukali w lipcu, a w sierpniu weszli. Dość porządni jeśli chodzi o jakość, ale ch**nie drodzy - coś za coś. Drugi raz bym ich nie wzięła i poczekała.

Owczar
16-02-2018, 08:58
Dzięki, zerknę do dziennika.

U mnie grunt sam w sobie jest ok. Jedynie po obwodzie konstruktor zaleca wymianę i zagęszczenie do ls=0,96 (pasek o szerokości 1,5m). Dzięki temu grunt ma być niewysadzinowy dookoła nawet jeśli będzie tam woda. Ma to sens.

Wymiana tylko po obwodzie nie powinna być bardzo droga. Z ekipami, które mają terminy na już to jak dla mnie powody są max 3. Pierwszy słabo robią i opinią ich wyprzedza, są drodzy lub trafem szczęścia wypadł im jakiś inwestor - co podobno często się zdarza w naszym biurokratycznym systemie.

Doli.
16-02-2018, 09:15
Dzięki, zerknę do dziennika.

U mnie grunt sam w sobie jest ok. Jedynie po obwodzie konstruktor zaleca wymianę i zagęszczenie do ls=0,96 (pasek o szerokości 1,5m). Dzięki temu grunt ma być niewysadzinowy dookoła nawet jeśli będzie tam woda. Ma to sens.

Wymiana tylko po obwodzie nie powinna być bardzo droga. Z ekipami, które mają terminy na już to jak dla mnie powody są max 3. Pierwszy słabo robią i opinią ich wyprzedza, są drodzy lub trafem szczęścia wypadł im jakiś inwestor - co podobno często się zdarza w naszym biurokratycznym systemie.

U nas było 70cm humusu i potem glina - nie dało się inaczej. Do tego badania tylko w dwóch miejscach, które pokazały że gliny jest 20-30cm, a w rzeczywistości było i 90-100cm miejscami.
Z ekipa to myśmy się załapali na podwód nr 2 :P

Owczar
16-02-2018, 10:12
U mnie jest piasek o zagęszczeniu ls=0,5. Więc warunki są dobre. Jedynie wysoki poziom wód gruntowych stwarza problem.

U Was rzeczywiście było nieciekawie.

agb
16-02-2018, 12:44
@Doli: z tym 2-3t zbrojenia to nie rozpędzajmy się tak bardzo. To zależy m.in od wielkości płyty.

@Owczar: jesteś z Warszawy, nie myślałeś o skontaktowaniu się z Brinkmannem? Zrobią Ci projekt i płytę. I doradzą w sprawie gruntu.

Owczar
16-02-2018, 13:03
@agb, pierwszy raz o nich słyszę. Rozumiem, że są polecani? Warto ich zapytać o ofertę.

Doli.
16-02-2018, 13:06
@Doli: z tym 2-3t zbrojenia to nie rozpędzajmy się tak bardzo. To zależy m.in od wielkości płyty.

@Owczar: jesteś z Warszawy, nie myślałeś o skontaktowaniu się z Brinkmannem? Zrobią Ci projekt i płytę. I doradzą w sprawie gruntu.

Jak czytam ile ludziom na średnio zbrojenia wchodzi w takie płyty pod domki to tyle właśnie. Jasne - można więcej. Nasz pierwszy konstruktor chciał wrzucić nam 5-6t zbrojenia.

agb
16-02-2018, 14:57
@agb, pierwszy raz o nich słyszę. Rozumiem, że są polecani? Warto ich zapytać o ofertę.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15342-płyta-fundamentowa Nie musisz czytać całego, ale tam wielokrotnie wypowiada się właściciel firmy po nickiem tmann* (http://forum.muratordom.pl/member.php?83279-tmann*) Specjalizują się w płytach.


Jak czytam ile ludziom na średnio zbrojenia wchodzi w takie płyty pod domki to tyle właśnie. Jasne - można więcej. Nasz pierwszy konstruktor chciał wrzucić nam 5-6t zbrojenia.
Ale te 2-3t to dla płyty o powierzchni 100m2, 250m2, czy obu? Można mówić o jakiejś wartości zbrojenia kg/m2, której przekroczenie daje faktycznie bunkier. Ale nie rzucać 2-3t nie znając powierzchni płyty.

ojsm
18-02-2018, 18:59
My też dołączamy do grupy rozpoczynających budowę. Planowany start to marzec, jesli zima postanowi nie zaskakiwać. Póki co porównujemy ceny materiałów i oglądamy dachy, okna itp.
Myślę nad oknami i nie chcialabym takich jak " większość". Czy ktoś decyduje się na szare jasne?

agb
18-02-2018, 19:44
Jeszcze nie wiem jakie będą okna, ale widziałem srebrnoszare Vetrexa i wyglądały całkiem fajnie.

Owczar
19-02-2018, 09:36
Wracając do tematu płyty. Dostałem dzisiaj część projektu i szczerze mówiąc mam poważne wątpliwości czy to jest tak jak powinno.

Dom tytan 3 pracowni MGProjekt.
Płyta 30cm
Beton C16/20-W6
Zbrojenie 12 co 20x20!


Czy nie lepiej dać lepszy beton i trochę mniej tej stali? Płyta będzie miała powierzchnię koło 132m2.

Doli.
19-02-2018, 09:43
Hmmm, mnie to się wydaje, że słaby beton, dość rzadkie zbrojenie. Gruba płyta.
Masz zbrojenie z siatki czy kręcone? Z siatki się szybciej kładzie. No i zbrojenie 20x20 to ciężko się po tym chodzi, można wpaść butem.

Marcin34_Śl
19-02-2018, 09:52
Płyta, 30 cm jest ok, tylko B25 lub 30,
zbrojenie 12 standard, zazwyczaj siatka góra i dół + wieniec pod ścianami ,
u Mnie poszło 1,5 tony stali na płytę 100 m2.

Owczar
19-02-2018, 10:15
Mam tylko 2 strony z tego projektu, więc szczegółów tego zbrojenia nie znam. Tylko ogólne informacje.

Ten beton zdecydowanie wezmę lepszy. Tym bardziej, że przy 132m2 różnica nie będzie aż tak duża.

Jak dostanę cały projekt to przeliczę ile tej stali będzie potrzeba...

agacia_1983
20-02-2018, 19:30
Też chciałabym być tegorocznym bociankiem, zwłaszcza że bocianek ten od pociech szykuje coś dla nas na wakacje, więc motywacja jest duża :), ale jeszcze nie mam Wykonawcy domu!! Jest jakaś masakra, żeby znaleźć ekipę na budowę domu. Czy forumowicze, którzy juz mają swoje domki mogą podzielić się ekipami od budowy domu energooszczędnego w technologii tradycyjnej.

agb
21-02-2018, 08:52
Trochę późno wzięłaś się za szukanie ekipy, jak chcesz w tym roku zacząć. Niestety terminy są odległe.

Na forum jest lista polecanych wykonawców w mazowieckim.

Owczar
21-02-2018, 09:10
Masz może gdzieś link? Szukałem, ale nie mogłem znaleźć...

agb
21-02-2018, 09:26
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?48916-WARSZAWA-i-okolice-bia%C5%82a-lista

Owczar
21-02-2018, 09:50
Dzięki. Poczytam w wolnej chwili, ale tak na szybko patrząc ostatnie wpisy, to wyfiltrować ziarno od plew nie jest łatwo :)

agb
21-02-2018, 10:17
Nie tylko tam musisz filtrować ziarno od plew. Na całym FM musisz :D

Stafik73
25-02-2018, 12:33
Witam wszystkich. Planuje rozpocząć budowę małej parterówki w okolicy Wrocławia. Domek 95m2 pow. użytk. Płyta fundamentowa na 16 cm xps, 6 cm Eps na płycie. Ściana 24 cm keramzyt + styropian 0,32. Podłogówka ogrzewana pompą ciepła.
Jestem na etapie kończenia formalności i składania pozwolenia na budowę.

Doli.
25-02-2018, 13:24
Witam wszystkich. Planuje rozpocząć budowę małej parterówki w okolicy Wrocławia. Domek 95m2 pow. użytk. Płyta fundamentowa na 16 cm xps, 6 cm Eps na płycie. Ściana 24 cm keramzyt + styropian 0,32. Podłogówka ogrzewana pompą ciepła.
Jestem na etapie kończenia formalności i składania pozwolenia na budowę.

Witam sąsiada ;) Wprawdzie zupełnie nie z tej strony Wrocławia, ale grunt, że rejon ten sam :)

tomek-89
25-02-2018, 15:00
Witam,
ja z żoną i ekipą budowlaną czekamy na cieplejszą aurę. Stan zero mamy już wyprowadzony w tamtym roku. Budujemy dom Julka 3 z pracowni MG Projekt. Chętnie wymienię się doświadczeniami z budowy tego projektu. Chciałbym dodać, że w każdym jednym składzie budowlanym straszą podwyżkami, dlatego trzeba się śpieszyć z zakupem cegieł, zbrojenia, cementu, wapna itp. Pozdrawiam :welcome:

Stafik73
25-02-2018, 15:22
Doli. czy czasem u ciebie jakiś prac nie wykonywał pan Antoni Nowak.Poważnie rozważam współpracę z nim.pozdrawiam

Doli.
25-02-2018, 15:31
Doli. czy czasem u ciebie jakiś prac nie wykonywał pan Antoni Nowak.Poważnie rozważam współpracę z nim.pozdrawiam

Tak, robił nam działówki i szczerze polecam. Bardzo słowna i dokładna ekipa. Szkoda że spotkaliśmy się tylko na działówkach. A Pan Antoni raczej robi w Twoich okolicach, więc tym bardziej warto :)

Robaczywy
27-02-2018, 09:23
Czy kierownik budowy przygotowywał Wam plan BIOZ (Bezpieczeństwa i ochrony zdrowia)? Zastanawiam się czy to jest konieczne. Mój mi przygotował i chce podpisu każdego w pracowników wykonawcy.
Mam tez oświadczenie dla każdej firmy, która będzie coś robić na budowie, że maja aktualne przeszkolenie BHP, badania, uprawnienia itp.

Z jednej strony fajnie, to nas zabezpiecza w pewnym sensie, ale obawiam się co na to wykonawcy.

Doli.
27-02-2018, 09:32
Czy kierownik budowy przygotowywał Wam plan BIOZ (Bezpieczeństwa i ochrony zdrowia)? Zastanawiam się czy to jest konieczne. Mój mi przygotował i chce podpisu każdego w pracowników wykonawcy.
Mam tez oświadczenie dla każdej firmy, która będzie coś robić na budowie, że maja aktualne przeszkolenie BHP, badania, uprawnienia itp.

Z jednej strony fajnie, to nas zabezpiecza w pewnym sensie, ale obawiam się co na to wykonawcy.

Tak, nam też dał, ale ostatecznie żaden wykonawca nie podpisał, a i kierownik się nie dopominał jak na razie.

Robaczywy
27-02-2018, 09:35
Doli, a powiedz proszę, czy nikt nie podpisał, bo nie chciał, czy po prostu nie dawałaś im tego?

Doli.
27-02-2018, 10:44
Dawałam, ale wykonawca się krzywił, niby wziął do podpisu, ale nigdy mi nie oddał.

marcin225
27-02-2018, 11:39
Dawałam, ale wykonawca się krzywił, niby wziął do podpisu, ale nigdy mi nie oddał.

Bo to nie Ty powinnaś dawać tylko KB. Ciebie to w zasadzie nie interesuje bo od BHP na budowie jest KB i on za to odpowiada.

Doli.
27-02-2018, 11:42
Bo to nie Ty powinnaś dawać tylko KB. Ciebie to w zasadzie nie interesuje bo od BHP na budowie jest KB i on za to odpowiada.

Korona mi z głowy nie spadnie jak przekażę kilka kartek papieru.

marcin225
27-02-2018, 11:48
Korona mi z głowy nie spadnie jak przekażę kilka kartek papieru.

No ale właśnie dlatego zostały olane bo Ty je przekazałaś :D

Doli.
27-02-2018, 11:51
Daj spokój, wykonawca widział się z KB co najmniej 3 razy - serio papiery zaginęły bo ja je przekazałam? ;)

latosowy
01-03-2018, 13:44
Witam! Jesteśmy z narzeczoną na etapie załatwiania pozwolenia na budowę domu z poddaszem użytkowym w gm. Kobierzyce koło Wrocławia.
Ściana jednowarstwowa z ceramiki szlifowanej wg. projektu indywidualnego.
Mamy nadzieję zacząć w tym roku, ale wysypała nam się ekipa i trzeba zacząć kombinowanie. ;) Może ktoś ma namiary warte sprawdzenia?

alpg
04-03-2018, 12:49
Witam wszystkich.

Planujemy rozpoczęcie budowy w tym roku ale coraz bardziej wydaje mi się to nierealnym celem. Tak naprawdę jesteśmy na etapie adaptacji projektu (mamy projekt wybrany i rozważamy jakie ściany/ocieplenie/strop/ogrzewanie) na działce teoretycznie budowlanej trawa radośnie rośnie.
I powiem szczerze że nie ogarniam tego wszystkiego. Z czego ściany, jaki sufit, jakie ogrzewanie czy przeskalować pompę ciepła czy nie, a jakie zapotrzebowanie na energie cieplną będzie miał dom (od tego zależy potencjalna moc pompy ciepła a co za tym idzie jej cena).
Miałem trochę nadzieje że jak pójdę do architekta to on mi pomoże w wyborze powie coś w stylu : technologia A ma takie plusy i minus technologia B takie proszę wybrać. A tutaj jeden architekt koniecznie chce jak najmniej zmian w projekcie wprowadzać kolejny z drugiej strony strop lany bez większego uzasadnienia. No po prostu jakiś meksyk.
Jak wy w tym wszystkim łapiecie? Skąd wiecie co wybrać i jakie macie możliwości?
Już nie mówię o tym że złapanie dobrej ekipy w tym roku będzie graniczyło z cudem.

Busters
04-03-2018, 15:33
Musisz czytac i sam dojsc do jakis wnioskow :d niektorzy studiuja forum kilka lat zanim zaczna budowe.
Dla jednego moze byc wazne co innego niz dla ciebie. Pytanie tez jak bardzo chcesz ciac koszty

Busters
04-03-2018, 15:34
Witam! Jesteśmy z narzeczoną na etapie załatwiania pozwolenia na budowę domu z poddaszem użytkowym w gm. Kobierzyce koło Wrocławia.
Ściana jednowarstwowa z ceramiki szlifowanej wg. projektu indywidualnego.
Mamy nadzieję zacząć w tym roku, ale wysypała nam się ekipa i trzeba zacząć kombinowanie. ;) Może ktoś ma namiary warte sprawdzenia?
Masz za duzo pieniedzy ze chcesz sciane jednowarstwowa robic?

Doli.
04-03-2018, 15:58
Witam! Jesteśmy z narzeczoną na etapie załatwiania pozwolenia na budowę domu z poddaszem użytkowym w gm. Kobierzyce koło Wrocławia.
Ściana jednowarstwowa z ceramiki szlifowanej wg. projektu indywidualnego.
Mamy nadzieję zacząć w tym roku, ale wysypała nam się ekipa i trzeba zacząć kombinowanie. ;) Może ktoś ma namiary warte sprawdzenia?

Cześć. Sprawdź tutaj: BIAŁA LISTA WYKONAWCÓW (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?49341-DOLNOŚLĄSKIE-biała-lista-solidnych&p=7551867&highlight=Biała+lista+wykonawców#post7551867)

Ja jeszcze wynotowałam z forum takie namiary:
p.Przemek - 600 435 747
p. Anatol (Kola) - 665 383 255
p. Adam - 602 383 892
Sławek Smulik - 600 056 951
Pan Piotr Turek z Pęgowa - 886 217 927
p. Arkadiusz Śmiejak - 607 802 633
p. Artur - 508 098 688
Damian Bigelmajer z Domaszczyna - 669 989 021

Doli.
04-03-2018, 16:04
Witam wszystkich.

Planujemy rozpoczęcie budowy w tym roku ale coraz bardziej wydaje mi się to nierealnym celem. Tak naprawdę jesteśmy na etapie adaptacji projektu (mamy projekt wybrany i rozważamy jakie ściany/ocieplenie/strop/ogrzewanie) na działce teoretycznie budowlanej trawa radośnie rośnie.
I powiem szczerze że nie ogarniam tego wszystkiego. Z czego ściany, jaki sufit, jakie ogrzewanie czy przeskalować pompę ciepła czy nie, a jakie zapotrzebowanie na energie cieplną będzie miał dom (od tego zależy potencjalna moc pompy ciepła a co za tym idzie jej cena).
Miałem trochę nadzieje że jak pójdę do architekta to on mi pomoże w wyborze powie coś w stylu : technologia A ma takie plusy i minus technologia B takie proszę wybrać. A tutaj jeden architekt koniecznie chce jak najmniej zmian w projekcie wprowadzać kolejny z drugiej strony strop lany bez większego uzasadnienia. No po prostu jakiś meksyk.
Jak wy w tym wszystkim łapiecie? Skąd wiecie co wybrać i jakie macie możliwości?
Już nie mówię o tym że złapanie dobrej ekipy w tym roku będzie graniczyło z cudem.

"Witaj, czytaj i pytaj... :)"
To jest recepta na większość niewiadomych, bo jak wszystko co nowe, pierwsza budowa trochę przeraża. Chciałoby się wiedzieć wszystko i nie popełnić ani jednego błędu - tego Ci życzę. Jak się zabrać za to żeby nie zwariować? Po kolei, etap po etapie, technologia za technologią. Np. ściany: wpisz w googla "z czego budować ściany" - dostaniesz na "dzień dobry" kilkanaście stron, które przybliżą Ci jakie są materiały i ich wady i zalewy (uważaj na artykuły sponsorowane). Potem wejdź w odpowiedni dział na forum i czytam wątki. Jak już Ci się wyklaruje wiedza - zadawaj pytania. I nie spieszcie się.Dom budujecie na lata.

Owczar
04-03-2018, 16:35
Nie ma rozwiązań idealnych, ale możesz znaleźć rozwiązanie idealne dla swoich potrzeb. Każdy powie Ci co innego. Im więcej poczytasz tym mniej będziesz wiedział.

Przy wyborze każdego rozwiązania rób analizę plusów i minusów i metodą eliminacji wybieraj czego nie akceptujesz i na czym Ci zależy. Dom możesz wybudować na 1000 sposobów i każdy z nich może być dobry. Ważne abyś wyborów dokonywał świadomie.

Niestety mój architekt też nie był w stanie doradzić nic... Przerysował ściany, zlecił konstruktorowi obliczenia. Nasza adaptacja trwała rok! Architekt był bardzo nieterminowy, ale z drugiej strony w międzyczasie koncepcje się zmieniły i dojrzały, więc nie ma co ubolewać.

Z rzeczy, które dla mnie są w sumie kluczowe - poszliśmy w płytę fundamentową. Strop lany nad parterem.

alpg
04-03-2018, 17:15
Dzięki za odpowiedź.

Czyli wygląda na to że muszę się uzbroić w cierpliwość i sam wiedzę zdobyć krok po korku.

No nic damy rade, już zastanawialiśmy się czy wariujemy ale okazuje się że to norma :)

Zakasam rękawy i do pracy.

Ps. Gdyby ktoś miał namiary na jakieś źródła wiedzy/poradniki/książki. Typowe kopalnie wiedzy to z chęcią przygarnę.

agb
04-03-2018, 17:54
I przygotuj się, że na każde pytanie dostaniesz co najmniej dwie sprzeczne odpowiedzi i trzech się jeszcze pokłóci :D

Robaczywy
05-03-2018, 21:06
Nareeeeeszcie mamy kredyt (tzn narazie decyzje :D )...po prawie 2 miesiacach od złożenia wniosku...masakra. Niech wystarczy, że powiem, że analityk jeszcze w piatek pytal, dlaczego sa w prjekcie skreslenia na czerwono i ze mam napisane 162m2 pow. uzytkowej a on sobie dodał pomieszczenia i jest 213m2. Poprosił o udokumentownaie powierzchni, a mial projekt i pnb :jawdrop: Pomylślałem sobie WTF to mi się śni. Okazało się że nasza sprawa trafiła do analityka od kredytów dla przedsiębiorców, a nie od hipotek, bo mieli za dużo pracy. W piatek obgadanie detali z wykonawca i ustalenie terminu rozpoczęcia prac, jak pogoda pozwoli to wylejemy ławy przed wielkanoca :yes:

Doli.
05-03-2018, 21:23
Nareeeeeszcie mamy kredyt (tzn narazie decyzje :D )...po prawie 2 miesiacach od złożenia wniosku...masakra. Niech wystarczy, że powiem, że analityk jeszcze w piatek pytal, dlaczego sa w prjekcie skreslenia na czerwono i ze mam napisane 162m2 pow. uzytkowej a on sobie dodał pomieszczenia i jest 213m2. Poprosił o udokumentownaie powierzchni, a mial projekt i pnb :jawdrop: Pomylślałem sobie WTF to mi się śni. Okazało się że nasza sprawa trafiła do analityka od kredytów dla przedsiębiorców, a nie od hipotek, bo mieli za dużo pracy. W piatek obgadanie detali z wykonawca i ustalenie terminu rozpoczęcia prac, jak pogoda pozwoli to wylejemy ławy przed wielkanoca :yes:

Z jednej strony gratulacje :) a z drugiej współczucia - jak najszybszej spłaty życzę :) I ekspresowej budowy!

Mateusz91
08-03-2018, 10:24
Witam wszystkich bardzo serdecznie,

planuję budowę domu parterowego Bajeczny Widok według projektu Muratora.
Za mną już wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę, humus z działki ściągnięty jutro tyczymy budynek.
Inwestycja będzie miała miejsce w Bielsku-Białej.
Z racji, że z budowlanką miałem mało do czynienia, będę czasem potrzebował wsparcia z Waszej strony poprzez odpowiedzi na pytania :rolleyes:

Pozdrawiam!

Doli.
08-03-2018, 11:02
Witam wszystkich bardzo serdecznie,

planuję budowę domu parterowego Bajeczny Widok według projektu Muratora.
Za mną już wszystkie formalności związane z pozwoleniem na budowę, humus z działki ściągnięty jutro tyczymy budynek.
Inwestycja będzie miała miejsce w Bielsku-Białej.
Z racji, że z budowlanką miałem mało do czynienia, będę czasem potrzebował wsparcia z Waszej strony poprzez odpowiedzi na pytania :rolleyes:

Pozdrawiam!

Cześć Mateusz - witam i powodzenia :)

Owczar
08-03-2018, 11:57
A ja odebrałem projekt i o zgrozo konstruktora poniosła fantazja jednak. 4t stali o 30cm na płytę pod dom jednopiętrowy na stabilnym gruncie.

Odezwałem się do poelcanego kosntruktora i twierdzi, że bezpiecznie może odchudzić płytę o około 1t stali i 5-6cm grubości.

Przy okazji myślę nad zmianą porotherm na silkę, ale ciągle mam dylemat. Musiałbym przeliczyć strop bo był liczony pod porotherm. Silka kusi mnie lepszą izolacyjnością akustyczną. Szczególnie w przypadku ścian działowych, ale zewnętrzne w sumie też mile widziane. Szczególnie, że tunel lotniczy został przesunięty częściowo nad Pruszków.

Jakie są Wasze doświadczenia i decyzje odnośnie cegły?

Zuzanna31
08-03-2018, 12:21
U nas Silka Xella :-)

agb
08-03-2018, 12:29
U mnie też :)

Do tego właśnie muszę zorientować się co ze stropem. Pewnie będzie trzeba przeliczyć.

Owczar
08-03-2018, 17:57
Działowe też robicie z silki?

Przy okazji, jak długo czekaliście na PnB? Ja złożyłem wniosek w Pruszkowie, na pytanie jaki jest czas oczekiwania dostałem odpowiedź - ustawowy - 65 dni :D

Oby tylko wszystko poszło gładko ;)

Zuzanna31
08-03-2018, 19:51
U nas ściany konstrukcyjne z Silki E24, działowe z E12.
W prawie sąsiedniej gminie czekalismy chyba podobnie.
My od zeszłego listopada mamy płytę fundamentową juz gotową a nastepne prace niestety ruszą dopiero pod koniec lata.

agb
08-03-2018, 20:59
Działowe też robicie z silki?

Przy okazji, jak długo czekaliście na PnB? Ja złożyłem wniosek w Pruszkowie, na pytanie jaki jest czas oczekiwania dostałem odpowiedź - ustawowy - 65 dni :D

Oby tylko wszystko poszło gładko ;)

Działowe przede wszystkim z silki ze względu na izolację akustyczną.

U mnie widziałem, że nawet w 3 tyg wydawali decyzje. Liczę więc, że PNB do majówki najpóźniej miał będę.

Arturo72
08-03-2018, 21:50
A ja odebrałem projekt i o zgrozo konstruktora poniosła fantazja jednak. 4t stali o 30cm na płytę pod dom jednopiętrowy na stabilnym gruncie.

Odezwałem się do poelcanego kosntruktora i twierdzi, że bezpiecznie może odchudzić płytę o około 1t stali i 5-6cm grubości.

Przy okazji myślę nad zmianą porotherm na silkę, ale ciągle mam dylemat. Musiałbym przeliczyć strop bo był liczony pod porotherm. Silka kusi mnie lepszą izolacyjnością akustyczną. Szczególnie w przypadku ścian działowych, ale zewnętrzne w sumie też mile widziane. Szczególnie, że tunel lotniczy został przesunięty częściowo nad Pruszków.

Jakie są Wasze doświadczenia i decyzje odnośnie cegły?
Porotherm był u mnie dopiero na 4 miejscu jeśli chodzi o ścianę konstrukcyjna.
Czyli badziew jednym słowem ;)

annatulipanna
09-03-2018, 09:01
Ja też nawet nie brałam pod uwagę porothermu ;)

agb
09-03-2018, 10:17
Jeszcze 2-3 lata temu nikt by mnie nie przekonał do BK. Dziś wolałbym nawet BK od porothermu.

TeDy1989
10-03-2018, 14:36
Z rzeczy, które dla mnie są w sumie kluczowe - poszliśmy w płytę fundamentową. Strop lany nad parterem.

W sensie, że żałujesz tej decyzji? Czy jesteś z tego powodu zadowolony?


Kurde, wszyscy tak w ostatnich dniach jedziecie po porothermie... miód na moje uszy. Wykonawca i KB namawia mnie właśnie na porotherm bo taki jest świetny, a skoro z niego wszyscy budują, to coś w tym musi być! A ja jak na niego patrze na innych budowach to jakoś same wady widze, więc się zastanawiam o co chodzi..

A z budową startuje w okolicach maja/czerwca, więc jeszcze trochę czasu mam. Póki co kombinuję z fundamentami..

maaszak
10-03-2018, 17:31
Ps. Gdyby ktoś miał namiary na jakieś źródła wiedzy/poradniki/książki. Typowe kopalnie wiedzy to z chęcią przygarnę.

Do tego co już napisano (dużo czytać) polecam zagościć na youtube. Zarówno filmy amatorów i pasjonatów jak i filmiki instruktażowe producentów (plus komentarze pod nimi). Nie chcę nikogo specjalnie tu reklamować, ale co tam, tak na poczatek możesz poszukać autorów: Refreszing (playlista "Budujemy dom"), Mario Budowlaniec (wykończeniówka), Łukasz Budowlaniec (godzinne filmiki z poszczególnych etapów, do fundamentów - tradycyjnych ław - po dach).
Często kilku minutowy filmik z jakimś detalem wykonawczym pozwala lepiej zrozumieć daną technologię niż lektura setki stron. Co za tym idzie ułatwia wybranie właściwszego dla was rozwiązania. To prawda, że na forum można znaleźć kilka sprzecznych wypowiedzi dot. jednego zagadnienia, co nie zawsze znaczy, że tylko jedna odpowiedź jest dobra... czasem wszystkie mogą być prawdziwe albo żadna, wieć to nie zwalnia od myślenia - należy konfrontować wiele źródeł i wybrać tylko to co jest właściwe wyłącznie w Twojej i nikogo innego sytuacji.
Sam zaczynałem lekturę forum na początku 2017 z zerową wiedzą odnośnie budowlanki... no wiedziałem jak wygląda cegła i tyle. Na szczęście temat mnie autentycznie zaintrygował, lubię zgłębiać szczegóły technologii, dowiadywać się o nowych materiałach, itp. Więc przygotowania (teoretyczne na razie) do budowy nie są dla mnie mordęgą.
Polecić mogę też rozejrzenie się za darmowymi programami do projekotwania i wizualizacji. Przydaje się, by na spokojnie w domu sobie zwizualizować różne warianty. Łatwiej później rozmawiać z architektem.

Doli.
10-03-2018, 19:14
W sensie, że żałujesz tej decyzji? Czy jesteś z tego powodu zadowolony?


Kurde, wszyscy tak w ostatnich dniach jedziecie po porothermie... miód na moje uszy. Wykonawca i KB namawia mnie właśnie na porotherm bo taki jest świetny, a skoro z niego wszyscy budują, to coś w tym musi być! A ja jak na niego patrze na innych budowach to jakoś same wady widze, więc się zastanawiam o co chodzi..

A z budową startuje w okolicach maja/czerwca, więc jeszcze trochę czasu mam. Póki co kombinuję z fundamentami..

My też wybudowaliśmy z BK. Pewnie jakby było więcej kasy to poszlibyśmy w Silkę. A może nie ;)

Owczar
10-03-2018, 20:19
Płyta fundamentowa i strop lany póki co właśnie dobre decyzje. Im więcej czytam tym bardziej się utwierdzam w decyzji.

Początkowo też miał być porotherm. Tak było w projekcie gotowym i nie czuliśmy potrzeby zmiany. Ale ta izolacja akustyczna nas przekonuje. U siostry w mieszkaniu jest ściana między klatka a pokojem z porothermu. Słychać najcichsze kroki - to dało nam do myślenia. Mieszkając w wielkiej płycie nie słyszymy praktycznie sąsiadów. Jakiś czas temu pytałem sąsiadki czy jej nie przeszkadza jak nasze niemowlę płacze, na co ona zapytała - a to już się urodziło? :) gęstość materiału ma spore znaczenie.

Planuje robić sam elektryke i inteligentny dom. Rzeźba w porothermie średnio mi się widziała. W silce będzie wszystko łatwiej zamocować i utwierdzic. Mój kierownik budowy też poleca silke. Z wykonawcą nie rozmawiałem o tym wyborze. Ale myślę że wielkiej różnicy mu to nie zrobi.

Doli.
10-03-2018, 21:15
Z wykonawcą nie rozmawiałem o tym wyborze. Ale myślę że wielkiej różnicy mu to nie zrobi.
To porozmawiaj. Porotherm to waga 18kg przy wymiarach 250x373x238 mm, a silka to 25kg przy wymiarach 333x240xx199mm - to powinno robić różnicę. U nas wykonawca dośpiewał sobie podwyżkę przy zapytaniu o murowanie z silki (w porównaniu d BK).

Owczar
10-03-2018, 21:32
Oczywiście, będę z nim rozmawiał, na pewno nie postawię go przed faktem w dniu rozpoczęcia budowy :) z drugiej strony technologia budowy z silki w porównaniu do porotherm wydaje się być podobna. Dodatkowo specjalne chwytaki ułatwiają układanie cegły.

agb
10-03-2018, 21:58
Mój wykonawca sam chce silkę i monolit i wątpię aby przy porothermie cenę obniżył. Jako, że ja też chcę, problemu nie ma :)

Doli.
11-03-2018, 08:49
Jak na razie doświadczenie pokazuje mi, że jak już ekipa jest zaklepana i padnie cena za coś, to potem jakakolwiek zmiana powoduje podniesienie wyjściowej ceny. Najłatwiej negocjuje się ceny przed wejściem ekipy na plac budowy, a nawet przed zaklepaniem ekipy. Potem to droga przez mękę. Nasi nawet jak nie musieli czegoś tam rozszalowywać i obcięliśmy im wynagrodzenie za to o kilka stówek, to potem były wonty, że przecież oni MOGLI to rozszalować i czemu dostają mniej kasy.

marcin225
11-03-2018, 10:49
Jak na razie doświadczenie pokazuje mi, że jak już ekipa jest zaklepana i padnie cena za coś, to potem jakakolwiek zmiana powoduje podniesienie wyjściowej ceny. Najłatwiej negocjuje się ceny przed wejściem ekipy na plac budowy, a nawet przed zaklepaniem ekipy. Potem to droga przez mękę. Nasi nawet jak nie musieli czegoś tam rozszalowywać i obcięliśmy im wynagrodzenie za to o kilka stówek, to potem były wonty, że przecież oni MOGLI to rozszalować i czemu dostają mniej kasy.

Wiadomo, że jak wykonawca ma coś zrobić dodatkowo to choćby mu to godzinę zajęło to będzie chciał dodatkowej kasy ale jak mu odejdzie roboty na kilka dni to już w drugą stronę nie działa :D
Ja miałem wycene od jednego który dał cenę jak to powiedział "ryczałtową" szkoda tylko , że wg niego ryczałt był tylko w jedną stronę i zaznaczył , że jak coś odejdzie to cena zostaje ale jak cokolwiek dojdzie dodatkowo to będzie doliczał :) Pomijam już fakt że był ok 30% droższy od wszystkich innych.

TeDy1989
11-03-2018, 10:51
Kiedy rozmawiałem z konstruktorem który rozdaje palety ytonga (lub silki) za złotówkę to pytalem właśnie w co warto iść: silka czy KB. Odpowiedział mi, że jeśli jest to normalny dom jednorodzinny który ma mniej niż 3 piętra to lepiej BK ponieważ w porównaniu z Silką jest dużo cieplejszy. Kiedy spytałem właśnie o przepuszczalność dźwięku to stwierdził, że jeśli się nie planuje robić sali koncertowej to różnica nie powinna być odczuwalna.

Fat_Fabio
11-03-2018, 16:07
Cześć.

Do tej pory byłem tylko czytaczem, ale że to mój pierwszy post na forum, więc postanowiłem się przywitać :) Tegoroczny "bocianek", mamy zamiar ruszyć z budową w czerwcu, koło Poznania. Projekt indywidualny, czekamy właśnie na PnB, zbieramy informacje, wyceny, myślimy, kombinujemy. Wątpliwości oczywiście jest sporo, więc pewnie pojawią się za chwilę posty i pytania...

dansing
11-03-2018, 16:13
To mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie .
W planach mamy rozpoczęcie budowy w tym roku.Z tego co już jest to: działka ogrodzona, prąd, projekt na ukończeniu.
Po dłuższym zastanowieniu wybór padł na projekt indywidualny.Dom będzie piętrowy na planie prostokąta z płaskim dachem. Pow. zab.153m2.
W związku z tym, że warunki gruntowe są dobre (wszędzie pjoch) będzie piwnica pod całością.
Co do technologii i materiałów to tak:
Płyta fundamentowa na xps 10 cm+15cm eps100 na płycie.
Ściany piwnic, 24cm. bloczek betonowy i 10cm xps +(5cm xps na głębokość 125cm ppt.
Stropy żelbetowe.
Ściany nośne silikat +20cm.eps 0,031 lambda white
Stropodach wentyl. 30cm. wełny.

Ogrzewanie projektowane gazowe aczkolwiek kusi mnie pc gruntowa.
Pozdrawiam.

Owczar
12-03-2018, 18:30
Może ktoś poradzić, czy oferta na dach, którą dostałem jest sensowna cenowo?

Dom tytan 3 pracowni mgprojekt. Cena 85 za m2 plus 25 deskowanie i papa. Nie porownywalem ofert, bo ten wykonawca jest z polecenia. Ale jeśli ktoś ma ekipę godna polecenia to chętnie bym rozwazyl :)

Doli.
12-03-2018, 18:49
My płaciliśmy 75zł/m2 za dach z nadbitką, obróbką blacharską krokwi zewnętrznych, obróbką komina, orynnowaniem.
Ale są też u nas ceny 80zł/m2 bez nadbitki.

Doli.
12-03-2018, 18:50
To mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie .
W planach mamy rozpoczęcie budowy w tym roku.Z tego co już jest to: działka ogrodzona, prąd, projekt na ukończeniu.
Po dłuższym zastanowieniu wybór padł na projekt indywidualny.Dom będzie piętrowy na planie prostokąta z płaskim dachem. Pow. zab.153m2.
W związku z tym, że warunki gruntowe są dobre (wszędzie pjoch) będzie piwnica pod całością.
Co do technologii i materiałów to tak:
Płyta fundamentowa na xps 10 cm+15cm eps100 na płycie.
Ściany piwnic, 24cm. bloczek betonowy i 10cm xps +(5cm xps na głębokość 125cm ppt.
Stropy żelbetowe.
Ściany nośne silikat +22cm.eps 0,031
Stropodach wentyl. 30cm. wełny.

Ogrzewanie projektowane gazowe aczkolwiek kusi mnie pc gruntowa.
Pozdrawiam.

Cześć :) Czy ja dobrze rozumiem, że dom ma 3 kondygnacje? Ponad 450m2?

Owczar
12-03-2018, 19:02
Doli, u Was też dach kopertowy?

Doli.
12-03-2018, 19:23
Doli, u Was też dach kopertowy?

Nie, dwuspadowy bez bajerów, dwa okna dachowe.

Owczar
12-03-2018, 20:47
U mnie trochę bardziej skomplikowany jest. 4 spadowy w dodatku z dwóch części.

dansing
13-03-2018, 08:57
Cześć :) Czy ja dobrze rozumiem, że dom ma 3 kondygnacje? Ponad 450m2?

342całkowita, 223 użytkowa

Doli.
13-03-2018, 09:02
342całkowita, 223 użytkowa

To i tak potężny dom. Macie przeliczone koszty?
Pochwalisz się projektem?

dansing
13-03-2018, 09:25
Koszty jeszcze nie liczone, ale zamierzamy się zmieścić w 800k stan deweloperski

409095409096409097

marcin225
13-03-2018, 18:11
Oczywiście idą mrozy ;/ a miało być tak pięknie a tu się szykuje lekko tydzień obsuwy. Mogło mrozić i sypać w styczniu-lutym ale nie :D
Pytanie brzmi czy można chudziaka pod ławy wylać w powiedzmy -2 ; -3? (mi się wydaje że tak bo to w końcu pełni rolę podkładową) Wykonawca na pewno będzie nalegał żeby zbrojenie ustawiać i czekać na dodatnie temperatury z zalewaniem ław.

Busters
13-03-2018, 18:30
Mozna, co najwyzej troche drozszy beton z dodatkami na mroz zamowisz

Papucy
15-03-2018, 08:01
Mozna, co najwyzej troche drozszy beton z dodatkami na mroz zamowisz

A u mnie właśnie tynki się kończą a accuweather pokazuje - 11 noc niedziela , maskara .

Owczar
15-03-2018, 14:43
Drogie Bocianki :)

Jak u Was wygląda sprawa dachu i deskowania pod dachówkę? Warto robić?

Jak zwykle dylematy. Skłaniam się ku membranie - szczególnie, że poddasze nieużytkowe, ale żeby ta oszczędność nie wyszła mi bokiem za jakiś czas.
Planuję robić izolację wełną pod dachem i w stropie nad piętrem.

Doli.
15-03-2018, 17:06
Drogie Bocianki :)

Jak u Was wygląda sprawa dachu i deskowania pod dachówkę? Warto robić?

Jak zwykle dylematy. Skłaniam się ku membranie - szczególnie, że poddasze nieużytkowe, ale żeby ta oszczędność nie wyszła mi bokiem za jakiś czas.
Planuję robić izolację wełną pod dachem i w stropie nad piętrem.

My mamy pod dachówkami membranę i planujemy taką samą izolację: kryty cały dach + między jętkami. Strych nieużytkowy.

Owczar
15-03-2018, 17:25
Dzięki Doli! No właśnie ku takiemu rozwiązaniu się skłaniam. Deskowanie i papa na tego typu dach to worek kasy. Oby tylko te membrany wytrzymały tyle ile deklarują producenci :)

Kaizen
15-03-2018, 18:34
Też mam membranę (dosyć grubą - Corotop Power). Ale wielu dekarzy straszy, że wszystkie membrany to zło i się rozsypią.

Owczar
15-03-2018, 20:10
Tylko ciekawe ile w tym prawdy :) Przecież za deskowanie dostaliby ekstra kasę.

dansing
16-03-2018, 18:40
[QUOTE=Owczar;7630886]A ja odebrałem projekt i o zgrozo konstruktora poniosła fantazja jednak. 4t stali o 30cm na płytę pod dom jednopiętrowy na stabilnym gruncie.

Witam
Też będziemy mieć płytę(w rysunkach koncepcyjnych jest 30cm) ponad 150m2 pod piwnicą plus parter i piętro, ściany silka 24.Co prawda projekt ma być gotowy po świętach, ale już się zaczynam martwić co tam konstruktor nawylicza

Owczar
16-03-2018, 19:17
Ja już rozmawiałem z innym konstuktorem i KB. Będzie max 25cm i jakoś tona stali mniej. Więc jakby nie liczyć na samym materiale koło 5k mniej...

Przy 3 kondygnacjach może być jednak trochę inaczej.

marcin225
18-03-2018, 15:25
Zaczęły się wykopy pod ławy.... miało być pięknie i bezproblemowo a skończyło się jak zwykle ;/ Oczywiście woda stoi na dnie wykopu (tak między 5-15 cm zależy w którym miejscu). Raczej prędko nie zejdzie bo wysoki poziom wód gruntowych i by musiało nagle ze 2 tygodnie pewno być kilkanaście stopni i słońce .
Teraz dylemat co robić, wypompować i szybko zalać chudziaka - na to raz dwa szalunki, zbrojenie i modlić się że w międzyczasie woda nie podejdzie czy też igłofiltry na parę dni (koszt pewno pare tyś a i dostępność nie taka szybka bo boom budowlany :D ). Druga opcja to podnieść budynek ale to wg mnie można max 20 cm bo nie nasypie przecież potem gruntu na płot sąsiada . Ogólnie to dupa :)

Myjk
18-03-2018, 15:43
Drogie Bocianki :)
Jak u Was wygląda sprawa dachu i deskowania pod dachówkę? Warto robić?
Ja zrobiłem deskowanie ale, ja mam blachę i chciałem trochę wyciszyć, ponadto dach musi przezimować dwa lata bez pokrycia docelowego. Na deskowanie udało się odzyskać (tylko) 2/3 desek z szalunków, ale zostały zużyte w całości. Półtora calówki (też odzysk z szalunków) pójdą na podłogę poddasza nieużytkowego.

Owczar
18-03-2018, 18:51
2/3 odzysku to chyba nie tak źle. Właśnie tak mi poleca wykonawca. Ma to sens. Według niego deskowanie warto zrobić. Raz - usztuwnienie konstrukcji, a dwa ochrona membrany przed kunami itp. Nie wiem od czego zależy to ryzyko - ale u niego podobno właśnie kuny dobraly się do izolacji. Nie wiem ogólnie ile w tym prawdy. Ale biorąc pod uwagę plusy tego rozwiązania, wyciszenie - na którego punkcie mam bzika (mimo dachówki) to skłaniam się ku temu by je wykonać. Robocizne inny wykonawca wycenia po znajomości na 10zl za metr. Gdybym odzyskał te 2/3 szalunku to koszt naprawdę nie jest kosmiczny.

Krzych82
18-03-2018, 19:23
Witam,
z powodu przeciągającej się papierologii, budowę będziemy zaczynać na wiosnę jak tylko pogoda dopisze, tzn działka będzie na tyle sucha aby mogły wjechać betoniary. Budowa na Podkarpaciu, w okolicach Sanoka, wg "własnego " projektu, bardzo mocno wzorowanego na Dom w tarninach z pracowni Archon.
Odnośnie deskowania (wiem że to jeszcze troche:rolleyes:) jestem zdecydowany w 100% pod pokrycie blachą, najpewniej modułową. Właśnie chciałbym wykorzystać deski z szalunków, tylko zastanawiam się czy 32mm nie będą zbyt grube/ciężkie ? (może lepiej próbować odsprzedać i zakupić calówki). Projektant wziął pod uwagę deskowanie.

Jeszcze przed startem mam takie dylematy:
Projektant przewidział ocieplenie podłogi na gruncie warstwą 6 cm, chcę ją zwiększyć do min 15. Jeśli dobrze rozumiem zwiększając ocieplenie o 9 cm zmniejszę wysokość parteru o te 9 cm. W projekcie mam wysokość 2.80 bo (tak chciałem) i w sumie 9 cm mniej to nie problem, ale zastanawiam się co z drzwiami i oknami, bo chyba to trzeba jakoś uwzględnić??
Druga sprawa: ciepłe parapety, chyba jestem przekonany na tak, w części mieszkalnej. Kwestia czy muszę teraz powiększyć wymiary okien o grubość tych parapetów?

Myjk
18-03-2018, 19:49
Półtora cala zdecydowanie za ciężkie na dach. Ale przecież do szalunków nie muszą wszystkie być grube, u mnie większość stanowiły calówki.

Robaczywy
23-03-2018, 11:54
Jutro zaczynamy, pierwszy transport materiałów - stal - przyjedzie dzisiaj, więc odpaliłem dziennik budowy: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345703-Budowa-wed%C5%82ug-projektu-INES&p=7639140#post7639140
Będę tam wrzucał na bierzaco zdjęcia, koszty, przemyślenia, żale i radości :)

Tojek84
23-03-2018, 19:14
Witam Wszystkich.
A co myślicie o tym żeby jako system ogrzewania wybrać folie grzewcze, ktoś ma jakieś doświadczenie?

Owczar
23-03-2018, 20:23
Grzanie prądem przy cop 1 to najdroższe ogrzewanie.

Tojek84
23-03-2018, 20:43
Mógłbyś mi wytłumaczyć co oznacza cop-1.

Kaizen
23-03-2018, 20:53
Mógłbyś mi wytłumaczyć co oznacza cop-1.

Masz bana na Wikipedię i Google?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_wydajno%C5%9Bci_ch%C5%82odn iczej

Ogrzewanie prądem to drogie kWh - ale kompletna bezobsługowość (brak przeglądów, bezawaryjność, gwarancja na 20 lat i więcej) i jest najtańsza w instalacji (przynajmniej zwykłe kable grzejne). W efekcie TCO (koszty instalacji, używania, konserwacji itd.) wychodzi w dobrze ocieplonym domu najtaniej (zwykłe kable).

Folie to sposób na zrobienie drogo tego, co można zrobić tanio.

Tojek84
23-03-2018, 21:08
Dziękuję za wyjaśnienie. Bana nie mam :) Dlatego też zastanawiamy się nad instalacją fotowoltaiczną, mamy już zrobioną wycenę do naszego projektu

Owczar
23-03-2018, 21:10
Pod tym względem tego nie rozpatrywalem. Trzeba by to przeliczyć w kontekście lat..

pawel250
23-03-2018, 22:23
My dopiero zaczynamy prace nad projektem ale już teraz zapraszam do naszego dziennika:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?345686-Gara%C5%BC-z-domem-II-Warszawa-Bia%C5%82o%C5%82%C4%99ka

Tojek84
24-03-2018, 11:31
A to wycena fotowoltaika:
Instalacja fotowoltaiczna wraz z montażem 9,45 kW
Oferta zawiera:
- 35 sztuk paneli fotowoltaicznych
- montaż
- okablowanie i konstrukcje
- falownik.
Łączna moc instalacji fotowoltaicznej wynosi 9,45 kW.
Ma to wystarczyć na prąd bieżący(agd, rtv itd.) oraz ogrzewanie aby zminimalizować rachunki.
Koszt 47250zł

Owczar
24-03-2018, 15:09
A gdzie koszt?

Przy okazji... jak izolujecie garaż w domu na płycie fundamentowej?

agb
24-03-2018, 20:51
Izolujemy od czego?

Arturo72
24-03-2018, 21:07
A gdzie koszt?

Przy okazji... jak izolujecie garaż w domu na płycie fundamentowej?
Od reszty domu nie izolowalem,chodzi o płytę.
A na scianach mam 10cm styro,garaż w bryle.

Owczar
24-03-2018, 21:37
No właśnie ja mam tylko xps pod płytą. Od góry nie planuje niczego. Będzie ogrzewanie ścienne i podłogowe tylko tam gdzie terakota lub gres.

W związku z tym obawiam się czy podłoga na parterze nie będzie po prostu zimna. Zastanawiam się nad 10cm xps na płycie w garażu. Wtedy garaż odizoluje od reszty - co prawda jeszcze nie do końca bo zostanie sufit i ściana zewnętrzna. Samych strat ciepła do garażu aż tak się nie obawiam, bo chcę by było tam trochę cieplej. Będzie dodatkowa pętla ogrzewania ściennego gdy będę chciał coś porobić zimą. Mam dylemat, bo zależy mi na jak najwyższym garażu...

Czy ktoś będzie montowal bramę garażowa w świetle otworu?

Arturo72
24-03-2018, 22:26
No właśnie ja mam tylko xps pod płytą. Od góry nie planuje niczego. Będzie ogrzewanie ścienne i podłogowe tylko tam gdzie terakota lub gres.

W związku z tym obawiam się czy podłoga na parterze nie będzie po prostu zimna. Zastanawiam się nad 10cm xps na płycie w garażu. Wtedy garaż odizoluje od reszty - co prawda jeszcze nie do końca bo zostanie sufit i ściana zewnętrzna. Samych strat ciepła do garażu aż tak się nie obawiam, bo chcę by było tam trochę cieplej. Będzie dodatkowa pętla ogrzewania ściennego gdy będę chciał coś porobić zimą. Mam dylemat, bo zależy mi na jak najwyższym garażu...

Czy ktoś będzie montowal bramę garażowa w świetle otworu?
W garażu zostaw płytę surową czyli bez izolacji na.
Pod wylewka na piętrze nad garażem daj 15-20cm

Z bramą nie wiem o co chodzi.Mam ją montowana od wewnątrz.

Owczar
24-03-2018, 22:42
Na piętrze będzie izolacja 15cm pod rozprowadzenie wentylacji.

Bardziej boję się o parter. Ale dając xps też od góry muszę dać jastrych zbrojony itd. Ogólnie wszystko się komplikuje. Gdybym miał podłogowe w całym domu to nie byłoby tematu - a tak jedno rozwiązanie wyklucza drugie...

Jeśli chodzi o bramę - to kwestia tego, że garaż mam 565cm długości. Po zamontowaniu bramy zostaje jakieś 557. Cofajac jej montaż w światło otworu zyskamy dodatkowe 24cm. Dodatkowo fragment płyty o długości 5.5m i szerokości 24cm nie będzie wystawal poza garaż. Eliminuje w ten sposób dość spory mostek termiczny na dole - ale także na ścianach dookoła bramy. Ocieplenie potem robię zachodzące na konstrukcję. Gdyby jeszcze zamontować to na kilku cm xps-a to mostki byłyby w tym miejscu praktycznie wyeliminowane.

Rozmawiałem w firmą, która montuje bramy Wisniowski za pomocą Reno system ale tylko szerokość do 5m. Przy 5.5 muszę już we własnym zakresie coś kombinować. Temat nie wydaje się zbyt skomplikowany - kwestia dopasowania otworu już na etapie budowy.

Owczar
28-03-2018, 09:39
Odebrałem projekt zastępczy płyty.

Z 30cm została odchudzona do 24cm. 800kg stali mniej - beton B30 zamiast B20.

Arturo72
28-03-2018, 12:14
Odebrałem projekt zastępczy płyty.

Z 30cm została odchudzona do 24cm. 800kg stali mniej - beton B30 zamiast B20.
Teraz wygląda to już po ludzku :)

Owczar
28-03-2018, 12:31
Zdecydowanie - aczkolwiek jest jedno bardzo obciążone miejsce podtrzymujące podciąg nad garażem, do którego tak naprawdę została dopasowana grubość płyty, żeby nie robić różnych grubości. Przy okazji przeliczony ten podciąg i mogę spokojnie zamieniać Porotherm na Silkę.

Co ciekawe płyta 30cm była pod porotherm...

KarolinaDe
29-03-2018, 07:44
Cześć! Słuchajcie, jestem młodą, szczęśliwą posiadaczką przepięknej działki w powiecie puckim. I to na razie tyle.
Nie wiem jak temat ugryźć dalej. Nie spieszy mi się.
Byłam na spotkaniu z architektem. Za doprowadzenie do uzyskano zgody na budowę wyliczył mi 8000 zł (mapka i badanie gruntu 1200, projekt 2500). Daję pełnomocnictwo i on wszystko załatwia. Co o tym myślicie? Ceny tak wyglądają?
Dziękuje za odpowiedzi z góry!

Arturo72
29-03-2018, 08:19
Cześć! Słuchajcie, jestem młodą, szczęśliwą posiadaczką przepięknej działki w powiecie puckim. I to na razie tyle.
Nie wiem jak temat ugryźć dalej. Nie spieszy mi się.
Byłam na spotkaniu z architektem. Za doprowadzenie do uzyskano zgody na budowę wyliczył mi 8000 zł (mapka i badanie gruntu 1200, projekt 2500). Daję pełnomocnictwo i on wszystko załatwia. Co o tym myślicie? Ceny tak wyglądają?
Dziękuje za odpowiedzi z góry!
Cena raczej ok.
Sama adaptacja proj.gotowego pod MPZP z małymi zmianami to 2000-3000zl.

Robaczywy
30-03-2018, 10:58
Cena chyba w porządku. Mi wyszło około 6800 za zakup projektu gotowego i adaptację z papierkologią do pozwolenia na budowę + 700 geolog i 700 mapka.
Pytanie tylko co dostaniesz w gotowym projekcie. Projekt architektoniczny ok, ale czy wykonawczy też? Jakieś zestawienie materiałów itp..W przypadku indywidualnego jest sporo rzeczy, o które trzeba dopytać.

Ja mam za sobą trzeci dzień roboczy na budowie. Relacje ze zdjęciami wrzucę w nocy do mojego dziennika. W skrócie mamy wylane ławy, położoną papę i wymurowaną część ściany fundamentowej. Tempo chyba niezłe.

Mam pytanie o papę na ławie (poziomą). Wczoraj jak ją kładli to było błoto i widzę, że jest miejscami mocno ubłocona. Czy trzeba ją porządnie wyczyścić przed kładzeniem ścian, czy nie ma to większego znaczenia? Nie wiem czy to co postawili było na czystej czy nie, bo wczoraj zarabiałem zamiast wydawać :)

marcin225
30-03-2018, 11:55
Ja już mam wylane ławy (udało się wygrać walkę z wodą), zazbrojone i zaszalowane ściany fundamentowe, po świętach będą wylewane bo nie zdecydowałem się tego dzisiaj robić z uwagi na świeżo wylane łąwy 2 dni temu (temperatura w okolicach 2 stopni to nie miało prawa związać dobrze tak szybko).
Ja izolacji poziomej na ławy nie dawałem bo nie było jak (wystające pręty zbrojeniowe) a i nie widzę zbytniego sensu w tym. Przyłożymy się do dobrej izolacji pod ściany ii na chudziaku.

Robaczywy
30-03-2018, 13:10
To fakt, że na ścianie fundamentowej i chudziaku jest najważniejsza. A co planujesz dać, papę czy coś innego?

marcin225
30-03-2018, 14:02
To fakt, że na ścianie fundamentowej i chudziaku jest najważniejsza. A co planujesz dać, papę czy coś innego?

Papę SBS na całości (czyli pod ścianami nośnymi i na chudziaku).

Briksdal
31-03-2018, 19:44
Ekipa na SSZ rusza za tydzień. Kolejny etap wyborów to okna?
Pakiet trzyszybowy jest już praktycznie standardem podobnie jak ciepły montaz. Czy iść w ciepłe ramki?
Czy inwestować w kontaktrony i ukryte zawiasy? Na placu boju pozostały: Oknoplast, Awilux i MSokna. Jakie wasze spostrzeżenia w tym temacie?

Robaczywy
01-04-2018, 15:41
Czy inwestować w kontaktrony i ukryte zawiasy nikt Ci nie powie. W przypadku zawiasów, zależy od Ciebie - jakie masz wymagania estetyczne. Dla jednego warto, dla innego nie, sprawdź jakie różnice w cenie i sobie odpowiesz .

ag2a
02-04-2018, 06:36
Przy Vertex V82 to 100 zł za skrzydło

Owczar
02-04-2018, 10:30
Kontraktorony to kwestia tego czy Ci będą potrzebne. Jeśli chodzi o ukryte zawiasy to dowiedz się jak potem wygląda kwestia regulacji itd.

Swoją drogą, to w domach energooszczędnych stosuje się głównie okna stałe tzw fix.

Myjk
02-04-2018, 10:49
Swoją drogą, to w domach energooszczędnych stosuje się głównie okna stałe tzw fix.
Tka konkretnie to raczej w domach z WM. ;) U mnie w całym domu fixy, poza balkonowymi i tarasowymi.

annatulipanna
02-04-2018, 11:08
Przy Vertex V82 to 100 zł za skrzydło

Co masz na myśli, pisząc 100 zł za skrzydło?? ;)

U mnie w Vetrex V82 koszt kontaktronów to 53 zł za okno, a ukryte zawiasy, coś koło 80 zł za okno.


Kontraktorony to kwestia tego czy Ci będą potrzebne. Jeśli chodzi o ukryte zawiasy to dowiedz się jak potem wygląda kwestia regulacji itd.

No właśnie w salonie z oknami, przedstawiciel Vetrex, pokazywał mi różnice w regulacji zawiasów ukrytych i zwykłych. Ukryte podobno są kłopotliwe w regulacji. Nie skupiałam się na tym, ponieważ nie zdecydowałam się na ukryte zawiasy (dla mnie to nie jest istotny detal), ale wyglądają fajnie ;) A raczej fajnie wygląda ich brak ;)

Owczar
02-04-2018, 11:34
Tka konkretnie to raczej w domach z WM. ;) U mnie w całym domu fixy, poza balkonowymi i tarasowymi.

Właśnie pytałem u Ciebie na blogu jaki masz patent na mycie okien na piętrze, bo mam taki sam zamiar :D

Myjk
02-04-2018, 11:54
Właśnie pytałem u Ciebie na blogu jaki masz patent na mycie okien na piętrze, bo mam taki sam zamiar :D
Coś przegapiłem chyba. ;) Nie spodziewam się że te okna będą się bardzo brudzić na piętrze, po to zresztą ten nieszczęśnie skrócony okap mają mi powiększyć. Jak trzeba będzie umyć, to ludzie polecają karchera, do tego pewnie drabina.

Owczar
02-04-2018, 13:11
Pisałem w temacie o przerwie zimowej. No właśnie mimo wszystko mogą się brudzić.

Obecnie mam jedno okno bez żadnego zadaszenia i jest brudne po pierwszym deszczu. Okna balkonowe z dość głęboką loggią brudzą się niestety niewiele mniej. W powietrzu jest mnóstwo syfu, a wystarczy deszcz i wiatr i mamy brudne okno.

Ja oczywiście skłaniam się ku fixom - choć częściowo będzie na pewno coś otwierane, ale żona ma spore obawy co do mycia okien. Widziałem różne patenty - karchera też rozważam, ale nie miałem okazji testować żadnego z nich :)
Drabina może okazać się koniecznością - ale tutaj kolejny dylemat - o co ją opierać :D

Odnośnie ciepłego montażu. Jakie posoby wybraliście? Bedą u mnie dość spore okna i rozważam ciepłe parapety plus oczywiście montaż na taśmy i maksymalnej wielkości węgarki w warstwie ocieplenia.

ag2a
02-04-2018, 20:03
Ania skrzydło to skrzydło :) nam przynajmniej proponował Pan przy wyborze okien dopłatę w wysokości 100 zł do każdego skrzydła czyli 50 zł z zawias

annatulipanna
02-04-2018, 21:39
ag2a, skrzydło, to skrzydło ;) Jasna sprawa. Niewiadomą dla mnie było, czego dotyczyła kwota 100zł? Kontaktrony, czy zawiasy? Już wiem, dzięki ;)
No to drogo to wychodzi. Ponad tysiaka mam w kieszeni ;)

ag2a
03-04-2018, 05:44
My chcieliśmy na części ale w końcu zrezygnowaliśmy

szpieg20
05-04-2018, 07:28
witam wszystkie bocianki, w tym roku też startujemy z budową domu. czytam forum od pewnego czasu i wiele rzeczy już się dowiedziałem za co dziękuje wszystkim forumowiczom. dobre źródło wiedzy - oczywiście trzeba mocno filtrować ale jednak wiedza przydatna :)

czy wiecie jak jest ze zmianą zjazdu z działki? aktualnie jest zrobiony zjazd przy granicy z sąsiadem, a dom odsunięty jest o 3m, projektant wyrysował że będę wjeżdzał do garażu po skosie, wolałbym to przerobić. czy bez problemu to zmienię później, czy lepiej już teraz o to zadbać i zmienić pozwolenie na budowę?

Myjk
05-04-2018, 08:02
witam wszystkie bocianki, w tym roku też startujemy z budową domu. czytam forum od pewnego czasu i wiele rzeczy już się dowiedziałem za co dziękuje wszystkim forumowiczom. dobre źródło wiedzy - oczywiście trzeba mocno filtrować ale jednak wiedza przydatna :)
Chwal się w takim razie jakie plany -- ciekawe co odfiltrowałeś. ;)

Myjk
05-04-2018, 08:28
Pisałem w temacie o przerwie zimowej. No właśnie mimo wszystko mogą się brudzić.

Obecnie mam jedno okno bez żadnego zadaszenia i jest brudne po pierwszym deszczu. Okna balkonowe z dość głęboką loggią brudzą się niestety niewiele mniej. W powietrzu jest mnóstwo syfu, a wystarczy deszcz i wiatr i mamy brudne okno.
Zależy od okapu, dlatego po samowolce i skróceniu okapu będą go poprawiać bez dwóch zdań. Balkonowe to akurat nie problem, bo będą otwierane i dostęp będzie. Do reszty też zresztą będzie u mnie dostęp bez drabiny (z daszku garażu i tarasu). W zasadzie tylko okno w sypialni będzie wymagać drabiny.


Ja oczywiście skłaniam się ku fixom - choć częściowo będzie na pewno coś otwierane, ale żona ma spore obawy co do mycia okien. Widziałem różne patenty - karchera też rozważam, ale nie miałem okazji testować żadnego z nich :)
Drabina może okazać się koniecznością - ale tutaj kolejny dylemat - o co ją opierać :D
Są drabiny z wysięgnikami do 13m roboczej ;) http://allegro.pl/drabina-aluminiowa-3x11-higher-na-schody-7-90m-i5987268669.html?fromVariant=5982882151


Odnośnie ciepłego montażu. Jakie posoby wybraliście? Bedą u mnie dość spore okna i rozważam ciepłe parapety plus oczywiście montaż na taśmy i maksymalnej wielkości węgarki w warstwie ocieplenia.
Ramki z 3cm XPS po obwodzie (oczywiście powiększone otwory okienne) i ciepłe parapety z taśmami. Taśmy zabezpieczę klejem i siatką zaraz po montażu żeby przezimowały spokojnie do przyszłego roku kiedy to będzie robione ocieplenie elewacji (chociaż może się na jesieni uda).

szpieg20
05-04-2018, 09:23
Co odfiltrowałem (niektórym mogą te rzeczy wydawać się proste, ja dużo doświadczenia nie miałem i to uważam za przydatne info w moim przypadku), to na pewno nie wszystko:
1. Nie przewymiarować kotła. Zrobiłem http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3yji
2. Zastanawiałem się nad rodzajem ogrzewania. Choć się sporo zastanawialiśmy to decyzja padła na gaz (mam w drodze), nie wykluczam nadal pcpw ale z uwagi na element wystający po za budynek raczej się na to nie zdecyduje (mam trzech synów i wiem co potrafią - kwestia bezpieczeństwa).
3. Kominek – mebel dla żony – ale czego się nie robi z miłości  będzie gazowy (nie będzie przy nim tyle pracy), przewód powietrzno-spalinowy do dachu.
4. Robimy reku, nie robimy kominów + dodatkowy filtr od pyłków (sam reku nie odfiltruje większości pyłków jak sądziliśmy na początku, zaś kominy są zbędne przy reku). Reku na strychu ale nie nad sypialnią (będzie nad toaletą) z uwagi na ewentualne drobne buczenie
5. Robimy kilka fixów – przy reku oszczędność na oknach (nieznaczna ale zawsze oszczędność)
6. Taras od południa – będzie tam dużo słońca i zdecydowaliśmy na pełne zadaszenie (zastanawialiśmy się nad markizą czy pergolą, ale że to od południa to wolimy mieć gdzie usiąść w cieniu i schować rzeczy od deszczu).
7. Podłogówka w części mieszkalnej na parterze i piętrze. Na piętrze miały być kaloryfery ale z uwagi na miejsce, decyzja idzie w podłogówkę (jak będzie w przyszłości PC, to będzie przystosowane łatwiej)
8. Schody aż do strychu (klatka schodowa w jednym miejscu), koszt przy SSO praktycznie ten sam a wygoda na lata.
9. Piwnica. Brak. Koszty, koszty, koszty – a skoro robimy schody na strych to będzie gdzie graty trzymać.

Owczar
05-04-2018, 09:44
Ramki z 3cm XPS po obwodzie (oczywiście powiększone otwory okienne) i ciepłe parapety z taśmami. Taśmy zabezpieczę klejem i siatką zaraz po montażu żeby przezimowały spokojnie do przyszłego roku kiedy to będzie robione ocieplenie elewacji (chociaż może się na jesieni uda).

Też nad tym myślałem. Koniecznie zrób foto podczas montażu - chciałbym zobaczyć jak to wygląda. Ekipę do montażu już masz? Kręcili coś nosem?

Myjk
05-04-2018, 09:59
Też nad tym myślałem. Koniecznie zrób foto podczas montażu - chciałbym zobaczyć jak to wygląda. Ekipę do montażu już masz? Kręcili coś nosem?
Fotki będą. Pewnie u annytulipanny (czy mnie się pokiełbasiło i to był Liliputek?) można zobaczyć, bo też AFAIR na ramki montowała. Okna muszę sam obrobić. Póki co mnie cob_ra wyślizgał z gilotyny do styro :P którą miałem odkupić i kombinuję graty żeby sobie samemu zrobić. Do podłogi, którą chcę sam układać, też się przyda. Ekipa ta sama co sprzedaje mi okna, czyli polecany na forum Aprel (z Bemowa). Aczkolwiek był u mnie wylewkarz i trochę kręcił na ich instalacje nosem, ale sypnął info czego trzeba pilnować (np. aby łapali się z poziomem do górnych krawędzi okien tarasowych/balkon a nie do zera względem podłogi). Aprel się nawet nie zdziwił że chce na ramki. Montowali już tak wcześniej. Nadal myślę czy wystawiać okna trochę w stronę ocieplenia jeśli będą ramki. Zlicowanie okno z murem wg mnie poprawi szczelność ocieplenia elewacyjnego.

Myjk
05-04-2018, 10:03
Co odfiltrowałem (niektórym mogą te rzeczy wydawać się proste, ja dużo doświadczenia nie miałem i to uważam za przydatne info w moim przypadku), to na pewno nie wszystko
Odnośnie PC/gaz, to przy takim zapotrzebowaniu (które swoją drogą wyszło bardzo niskie) zastanowiłbym się nad grzaniem prądem z panelami na dachu (ale do tego trzeba OZC profesjonalne, bo ten kalkulator to khm, szczególnie doliczanie 4kW na CWU). Jeszcze bym tylko wyrzucił porotherm na rzecz betonu komórkowego a najlepiej silki. Poza tym muszę przyznać, że dobra robota. :) Nic tylko życzyć powodzenia.

W ramach uzupełnienia, Wawa do końca marca dawała 40% maks 15 tys. dopłaty do paneli.
https://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/EB031DF9-2237-4B93-A501-AB1D146FD6C5/1339792/oze_ulotka5_internet.pdf

Program się skończył, ale ma ruszać kolejny, także trzeba pilnować. W tym roku ma też być jakiś mazowiecki program dopłat do PC i paneli. Ja sobie wyceniłem panele u firmy Bison, mają dać automatycznie info jak dopłaty na mazowieckie ruszą (bo mnie warszawskie nie dotyczą w nowym domu).

szpieg20
05-04-2018, 10:24
Odnośnie PC/gaz, to przy takim zapotrzebowaniu (które swoją drogą wyszło bardzo niskie) zastanowiłbym się nad grzaniem prądem z panelami na dachu (ale do tego trzeba OZC profesjonalne, bo ten kalkulator to khm, szczególnie doliczanie 4kW na CWU). Jeszcze bym tylko wyrzucił porotherm na rzecz betonu komórkowego a najlepiej silki. Poza tym muszę przyznać, że dobra robota. :) Nic tylko życzyć powodzenia.

dzięki, do tej pory raczej czytałem bez pisania postów (bo czym tu się dzielić skoro tylko wiedzę się zbiera). nad prądem zastanawiałem się dość mocno, kwestia kominka (na gaz) przesądziła. czego nie robi się z miłości.

nadal mam dylemt odnośnie zjazdu, czy mając pozwolenie na budowę będę mógł przekrojektować zjazd w inne miejsce (przesunąć o 3 m)?

Myjk
05-04-2018, 10:45
dzięki, do tej pory raczej czytałem bez pisania postów (bo czym tu się dzielić skoro tylko wiedzę się zbiera). nad prądem zastanawiałem się dość mocno, kwestia kominka (na gaz) przesądziła. czego nie robi się z miłości.
Zawsze można kominek na butlę gazową zrobić, albo biokominek.


nadal mam dylemt odnośnie zjazdu, czy mając pozwolenie na budowę będę mógł przekrojektować zjazd w inne miejsce (przesunąć o 3 m)?
Tu jest jakiś wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231577-Zmiana-usytuowania-wjazdu-na-dzia%C5%82k%C4%99-procedura-i-koszty

annatulipanna
05-04-2018, 10:47
Fotki będą. Pewnie u annytulipanny (czy mnie się pokiełbasiło i to był Liliputek?) można zobaczyć, bo też AFAIR na ramki montowała.

Dobrze pamiętasz Myjku ;) Moje ramki można zobaczyć m.in. tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337569-Zaciszny-domek-pod-lasem&p=7496128&viewfull=1#post7496128).
Pozdrawiam rozpoczynających przygodę z budową :bye:

szpieg20
05-04-2018, 15:20
Tu jest jakiś wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?231577-Zmiana-usytuowania-wjazdu-na-dzia%C5%82k%C4%99-procedura-i-koszty

dzięki, dopisałem się (ale temat trochę zerdzewiał tam :) ) narazie znaki na niebie mówią abym wrócił do projektanta i wymusił na nim wszystkie zmiany już teraz, później będzie łatwiej załatwiać ekipy itp.

Owczar
05-04-2018, 15:34
Dobrze pamiętasz Myjku ;) Moje ramki można zobaczyć m.in. tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?337569-Zaciszny-domek-pod-lasem&p=7496128&viewfull=1#post7496128).
Pozdrawiam rozpoczynających przygodę z budową :bye:

Dzięki! Rozumiem, że trzeba było robić nacięcia na silce?
Czy na dół dawać jeśli na całość pójdzie ciepły parapet?

Myjk
05-04-2018, 15:45
Dzięki! Rozumiem, że trzeba było robić nacięcia na silce?
Czy na dół dawać jeśli na całość pójdzie ciepły parapet?
Z tego co pamiętam Ania się zorientowała z ramkami jak już mury stały, stąd aby nie pomniejszać okien były zrobione takie nacięcia. Ja po prostu powiększyłem otwory przy stawianiu muru po 6cm na boki (a góra tak czy siak wypadła na wysokość bloczka). Ale właśnie nie wiem jakie te ramki teraz dać, czy tylko na głębokość ramy, czy po całej ściance wnęki okiennej. Chyba XPSa się tynk nie chwyci?

annatulipanna
05-04-2018, 16:15
No to przypomnę, jak to u mnie było z tymi ramkami ;)
Ramki miałam zaplanowane jeszcze przed budową. Także już na etapie płyty, pod duże okna do podłogi i drzwi balkonowe oraz wejściowe, zatopiliśmy w płycie XPS, żeby był na wysokości podłogi. Jak ustalałam z moim budowlańcem obróbkę otworów okiennych XPS-em, myślałam, że na grubość całej wnęki będzie wklejony XPS. Dopiero na budowie zobaczyłam, ze chłopaki wycinają w bloczkach wcięcia na styro. Skoro im się chciało, to spoko ;) W silce raczej nikt by się nie bawił w wycinanie takich wnęk. Ja mam BK.
Fajnie zrobili z nadprożami. Dwie L-ki ułożyli na różnych wysokościach względem siebie, żeby utworzyć wcięcie na XPS, a w nadprożu lanym, przed betonowaniem, wyłożyli XPS w szalunkach, także wszystko wyszło równiutko.
Wszystko możecie podejrzeć w dzienniku ;) Mam spis treści, także łatwo odszukać interesujące Was etapy ;)

Tynk chwyci się XPS-a. U mnie chwycił. Ale właśnie budowlaniec tłumaczył mi, że lepiej wyciąć te wcięcia w bloczkach na XPS, żeby obróbka otworów okiennych od wewnątrz była łatwiejsza (chciał ułatwić pracę tynkarzom).

A pod ciepłe parapety chyba bym sobie darowała dodatkowy XPS.

Owczar
05-04-2018, 16:35
Dzięki za wyjaśnienie!

No to wszystko jasne - ja chyba nie będę kombinował i zrobię po prostu na całości XPS. Będe miał silkę i właśnie dlatego nie widzi mi się wycinanie.

Właśnie czekam na wycenę bramy garażowej z montażem w świetle otworu. Chcę zminimalizować mostki termiczne, ale przy takim montażu chyba już nie będę się bawił w XPS po obwodzie. Zrobię większe węgarki na bramę - tym bardziej, że brama będzie 5,5m więc jest zapas.

ag2a
05-04-2018, 20:32
Nam w końcu wczoraj udało się wylać ławę. Teraz już będzie tylko z górki :)

Doli.
05-04-2018, 20:55
Dzięki za wyjaśnienie!

No to wszystko jasne - ja chyba nie będę kombinował i zrobię po prostu na całości XPS. Będe miał silkę i właśnie dlatego nie widzi mi się wycinanie.

Właśnie czekam na wycenę bramy garażowej z montażem w świetle otworu. Chcę zminimalizować mostki termiczne, ale przy takim montażu chyba już nie będę się bawił w XPS po obwodzie. Zrobię większe węgarki na bramę - tym bardziej, że brama będzie 5,5m więc jest zapas.

Myśmy tez robili wyklejanie XPS'em na całej szerokości otworu okiennego. Kładliśmy paski o grubości 2cm po bokach i w nadprożu oraz ciepły parapet.

Owczar
05-04-2018, 21:11
A jak przy takim rozwiązaniu okna mocowane są mechanicznie? Blachy przykręcane kołkami przez XPS?

Doli.
05-04-2018, 21:32
A jak przy takim rozwiązaniu okna mocowane są mechanicznie? Blachy przykręcane kołkami przez XPS?

Dokładnie tak.

Owczar
05-04-2018, 21:57
Dzięki, dobrze wiedzieć. Jak dojdę do tego etapu to skonstruuje sobie gilotynkę i będę działał :D

Doli.
06-04-2018, 06:24
Dzięki, dobrze wiedzieć. Jak dojdę do tego etapu to skonstruuje sobie gilotynkę i będę działał :D

Akurat w tym działaniu gilotyna była bardziej bajerem ;) tak cienki i miękki XPS można ciąć nożykiem do tapet. Mamy nadzieję, że gilotyna przyda się do pracy do której została stworzona, czyli cięcie styro na elewacji :yes:

szpieg20
06-04-2018, 06:58
Jeszcze bym tylko wyrzucił porotherm na rzecz betonu komórkowego a najlepiej silki.

Jakoś BK mnie nie przekonuje. Silke miałem w zamyśle, jakoś się ta myśl rozmyla. Czy możesz mi łopatologicznie napisać twoje za i przeciw siłka i porotherm?

Myjk
06-04-2018, 07:55
Jakoś BK mnie nie przekonuje. Silke miałem w zamyśle, jakoś się ta myśl rozmyla. Czy możesz mi łopatologicznie napisać twoje za i przeciw siłka i porotherm?
Porotherm vel pustak jest dobrym materiałem na ścianę 1W(arstwową) -- literalnie jest po prostu ciepły. I to jedyna zaleta, która się rozmywa gdy stosuje się ścianę 2W, bo role ocieplacza przejmuje druga warstwa. Z wad, pustaki są kruche, są potem problemy z wieszaniem cięższych rzeczy na ścianach. Są krzywe, a więc jak się źle wykona ocieplenie, a jeszcze jak do tego elektryk się wbije z puszką i nie uszczelni, to może ciągnąć ciepło z domu. Generalnie trzeba BARDZO pilnować wykonania przy porothermie.

BK jest równie ciepły co porotherm, ale jest znacznie równiejszy, łatwo się obrabia, nie ma problemu z wieszaniem rzeczy na ścianach, a ponieważ jest pełnym bloczkiem nie ma się co obawiać "przedmuchów" w razie błędów wykonawczych.

Silka z kolei ma trzy wady, jest słabym izolatorem, jest ciężka i trudno się obrabia (a więc ekipa może marudzić i doliczyć za murowanie, jak się nie wykorzysta wewnętrznych kanałów pod elektrykę, to ciężko się także bruzduje, z drugiej strony i tak większość kładzie pod tynk elektrykę). Ale tak jak przy poprzednich materiałach izolacyjność materiału, gdy ściana 2W, nie ma znaczenia. Zatem rzeczy, które są wadami dla ekipy, są zaletami dla mieszkańców, bo: dzięki słabej izolacji silka znakomicie reguluje mikroklimat w domu (szybko pochłania i oddaje ciepło) a dzięki dużej masie dobrze akumuluje i chroni akustycznie. Mój majster się ucieszył że nie będzie musiał znowu budować z poroszajsu. ;) Potem co prawda klął, bo najwyraźniej "zapomniał" że u mnie piętrówkę buduje i "trochę" więcej się umęczył mając do postawienia blisko 300m2 muru. Ale i tak się cieszył że nie pracował na pustakach ceramicznych.

Cenowo silka wychodzi drożej (pod warunkiem tej samej grubości muru). Silki Xelli idzie 15 szt./m2 a Porothermu Wienerberger 10.7 szt./m2. W zeszłym roku płaciłem za silkę 24cm 4,45 zł brutto/szt. a za Porotherm 25cm (na pierwszą warstwę muru) 5,50 zł brutto/szt. Wychodzi odpowiednio 66,75 zł/m2 i 58,85 zł/m2. No ale ze względu na sporą wytrzymałość silki można (naturalnie po konsultacji z konstruktorem) zjechać z grubością do 18cm i wyjdzie taniej.

Kaizen
06-04-2018, 09:01
I to jedyna zaleta, która się rozmywa gdy stosuje się ścianę 2W, bo role ocieplacza przejmuje druga warstwa.

Tyle, że muru nie ocieplasz od dołu. Więc w tym miejscu (izolacja ścian konstrukcyjnych i działowych od gruntu) cała izolacyjność pochodzi od materiału konstrukcyjnego i ma znaczanie nie tylko przy murach jednowarstwowych.
Ma też znaczenie od góry i z drugiej strony np. przy ścianach szczytowych przy poddaszu nieogrzwanym. Zwłaszcza, jak projektant czy wykonawca "zapomną" zostawić miejsca do ocieplenia ściany szczytowej od góry, co jest dosyć typowe.


BK jest równie ciepły co porotherm, ale jest znacznie równiejszy, łatwo się obrabia, nie ma problemu z wieszaniem rzeczy na ścianach, a ponieważ jest pełnym bloczkiem nie ma się co obawiać "przedmuchów" w razie błędów wykonawczych.

Równie?
Porotherm (https://wienerberger.pl/informacje/parametry-cieplne-%C5%9Bcian-z-pustak%C3%B3w-porotherm) 25 Dryfix - U=0,95
Porotherm 25 P+W - U=1,03
BK (https://www.solbet.pl/najwazniejsze-parametry-betonu-komorkowego.php) 500 24 cm - U=0,53

Dla mnie to jest bardzo, bardzo daleko od "równie ciepły".

I to nie była badana taka partia, jak trafia do klienta, tylko wybrane, niepopękane sztuki.


https://www.youtube.com/watch?v=rVRyoNZbFHY

No i konstrukcja wszelkiej dziurawej ceramiki skłania do grubej spoiny, żeby zatkać te otwory od góry i od dołu, bo inaczej wiatr hula na całej wysokości i nawet przy mniej popękanych pustakach przez to parametry są dalekie od realnych osiągów.

Owczar
06-04-2018, 09:25
Ja w ostatniej chwili zmienilem porotherm na silke.

Izolacja akustyczna oraz argumenty o ktorych pisal Myjk zawazyly.

Bruzdowanie rzeczywiscie bedzie klopotliwe, ale po bruzdowaniu w wielkiej plycie to zadne wyzwanie. Bruzdownica elektryczna i jazda. Przy odpowiednim zaplanowaniu elektryki tych bruzd nie bedzie az tak duzo w sumie :) Wiekoszc pojdzie po podlodze i kawalek na sciane.

Poczatkowa mostki na przegrodach od ziemi sklanialy mnie ku porothermowi, ale kiedy padla decyzja o plycie fundamentowej ten argument przestal miec znaczenie.

Myjk
06-04-2018, 10:01
Równie?
Porotherm (https://wienerberger.pl/informacje/parametry-cieplne-%C5%9Bcian-z-pustak%C3%B3w-porotherm) 25 Dryfix - U=0,95
Porotherm 25 P+W - U=1,03
BK (https://www.solbet.pl/najwazniejsze-parametry-betonu-komorkowego.php) 500 24 cm - U=0,53

Coś mi się tak ubzdurało, mój faul. Zatem wychodzi na to, że BK nie ma żadnych zalet. :P

Myjk
06-04-2018, 10:04
Bruzdowanie rzeczywiscie bedzie klopotliwe, ale po bruzdowaniu w wielkiej plycie to zadne wyzwanie. Bruzdownica elektryczna i jazda. Przy odpowiednim zaplanowaniu elektryki tych bruzd nie bedzie az tak duzo w sumie :) Wiekoszc pojdzie po podlodze i kawalek na sciane.
Przy czym silka ma wewnętrzne kanały na elektrykę. Wtedy wystarczy otwornica i przeciąga się przewody wewnątrz bloków. Warunek, trzeba zachować przestrzał przy murowaniu. Ja zapomniałem o tym i nie wszędzie mi majster pospinał piony bloczków. Mam jednak nadzieję, że w większości przypadków wystarczy.

agb
06-04-2018, 10:17
BK ma więcej zalet niż Twoje pseudo porady. Szczególnie tej o ścianie 1W z Porothermu :rolleyes:

Owczar
06-04-2018, 11:11
Z cegłą na budowę jest jak z poszukiwaniem partnerki/partnera. Nie ma osób idealnych, ale trzeba znaleźć takiego którego wady jesteśmy w stanie zaakceptować, a zalety z naszego punktu widzenia będą rekompensowały te wady :)

Więc każdy musi sam podjąć decyzje.

Myjk
06-04-2018, 12:04
Z cegłą na budowę jest jak z poszukiwaniem partnerki/partnera. Nie ma osób idealnych, ale trzeba znaleźć takiego którego wady jesteśmy w stanie zaakceptować, a zalety z naszego punktu widzenia będą rekompensowały te wady :)
Więc każdy musi sam podjąć decyzje.
Dlatego właśnie opisałem wady i zalety -- więcej istotnych dla materiału nośnego nie znalazłem podczas analizy dla siebie. Wybór każdy podejmie sam.

Mikruss2
06-04-2018, 13:18
Dlatego właśnie opisałem wady i zalety -- więcej istotnych dla materiału nośnego nie znalazłem podczas analizy dla siebie. Wybór każdy podejmie sam.

Dokładnie, rzetelnie podszedłeś do sprawy :)

maaszak
06-04-2018, 13:35
Ramki z 3cm XPS po obwodzie (oczywiście powiększone otwory okienne) i ciepłe parapety z taśmami. Taśmy zabezpieczę klejem i siatką zaraz po montażu żeby przezimowały spokojnie do przyszłego roku kiedy to będzie robione ocieplenie elewacji (chociaż może się na jesieni uda).

Co prawda walczę dopiero z koncepcją projektu domu, ale ostatnio zacząłem dumać nad sposobem montażu okien. Z dotychczasowego doktoryzowania się w temacie wychodzi, że najlepiej (i stosunkowo rozsądnie cenowo) ciepły parapet + taśmy rozprężne. Tylko czy wówczas warto wysuwać dodatkowo w warstwę ocieplenia? Albo czy ramka z XPS ma jakieś szczególne zadanie, poza jak myślę lepszym/szczelniejszym połączeniem z warstwą zewnętrznego ocieplenia?

Kaizen
06-04-2018, 14:15
Coś mi się tak ubzdurało, mój faul. Zatem wychodzi na to, że BK nie ma żadnych zalet. :P

Jeżeli uznać U lepsze o 44% za wadę, to możesz tak uważać.

Robaczywy
06-04-2018, 14:45
Pytanko, jak prowadzić instlaację z wodą zimną. Ciepła to wiadomo - w ociepleniu, ale co z zimną? Czy również w ociepleniu? Czy na chudziaku, czy w piasku pod chudziakiem?
Wydaje mi się, że przyłącze powinno wejść pod ławą i wyjść jedną rurą na chudziaka i na nim układamy resztę instalacji parteru? Pod chudziakiem to będzie za dużo miejsc, gdzie ingerujemy w hydroizolacje poziomą.

agb
06-04-2018, 15:36
Ja bym nie kombinował i prowadził razem z ciepłą z zachowaniem dystansu między nimi.

Robaczywy
06-04-2018, 15:38
Chyba do tego rozwiązania będę się skłaniał.

Myjk
06-04-2018, 16:38
Co prawda walczę dopiero z koncepcją projektu domu, ale ostatnio zacząłem dumać nad sposobem montażu okien. Z dotychczasowego doktoryzowania się w temacie wychodzi, że najlepiej (i stosunkowo rozsądnie cenowo) ciepły parapet + taśmy rozprężne. Tylko czy wówczas warto wysuwać dodatkowo w warstwę ocieplenia? Albo czy ramka z XPS ma jakieś szczególne zadanie, poza jak myślę lepszym/szczelniejszym połączeniem z warstwą zewnętrznego ocieplenia?
Ramka z XPS powoduje przesunięcie (i zmniejszenie) mostka. Podobny zabieg uzyskuje się wysunięciem okna, ale wg mojej skromnej opinii jest słabiej przy wysunięciu tych 2-3cm (a nie może to być więcej niż 40-50% głębokości ramy) niż przy ramce. Pewnie, nic nie szkodzi na przeszkodzie aby zastosować obydwa rozwiązania równocześnie. Ale mam wątpliwości czy da się odpowiednio szczelnie wykonać węgarek z ocieplenia przy wysunięciu okna. W sensie dać to się na pewno da, pytanie czy ocieplaczom się nóżka nie podwinie. Ja przy zaplanowanych ramkach chyba będę licować okno z murem żeby zminimalizować kolejny punkt gdzie można popełnić (nawet jeśli nieświadomie) jakąś skuchę.


Jeżeli uznać U lepsze o 44% za wadę, to możesz tak uważać.
Przy zastosowaniu cieńszego muru z silki i grubszego ocieplenia też będzie lepsze o 44%?

Robaczywy
07-04-2018, 09:12
Pojawiam się z kolejnym pytaniem do Szanownego Grona Budowniczych. Jak się zalewa słupy żelbetowe? Pytanie padło w moim dzienniku, ale tam chyba mało kto zagląda :)

https://images83.fotosik.pl/1035/dd5961623d0eb3ad.jpg

Czy to powinno być zalane najpierw na równi ze ścianą fundamentową, żeby dąło się elegancko papę połozyć na równo?

Arturo72
07-04-2018, 23:40
Pojawiam się z kolejnym pytaniem do Szanownego Grona Budowniczych. Jak się zalewa słupy żelbetowe? Pytanie padło w moim dzienniku, ale tam chyba mało kto zagląda :)

https://images83.fotosik.pl/1035/dd5961623d0eb3ad.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fimages83.fotosik. pl%2F1035%2Fdd5961623d0eb3ad.jpg)

Czy to powinno być zalane najpierw na równi ze ścianą fundamentową, żeby dąło się elegancko papę połozyć na równo?
Ja miałem 17 rdzeni betonowych czyli wg Ciebie slupów ale budowałem bez udziwnień typu ściana fundamentowa czy papa :D
A zalewa się normalnie,z wibracją oczywiście.

ag2a
08-04-2018, 05:19
U mnie będą dwa trzpienie i zaleją to z betoniarzy i na to izolacja z boku i góry

Robaczywy
08-04-2018, 06:52
Ok, dzięki za wyjaśnienia :)