PDA

Zobacz pełną wersję : Zmniejszenie wysokości otworu bramy garażowej



hudy8
04-01-2018, 19:07
Witam. W tym momencie mam otwór bramy garażowej w rozmiarze 2500x2500 . Nie mam jeszcze styropiany, wylewki i wykończenia na co przewiduję 20cm. Czyli na gotowo otwór bramy będzie 2500 szerokość i 2300 wysokość. Byłem u kilku sprzedawców bram i każdy ma typowy wymiar 2500x2250. Gdybym chciał bramę pod mój to muszę dopłacić 550zł. 550zł za 5cm - byłem w szoku. Czy mogę od góry przymocować np styropian by otwór bramy obniżyć o te 5cm? Czy przeszkadzało by to w zamontowaniu bramy lub późniejszej eksploatacji?

Przy okazji czy ocieplacie w ogóle otwór bramy od strony wewnętrznej? Wszędzie widzę wymurowane otwory o szerokości 2500. Gdyby ktoś chciał ocieplić to otwór mu się diametralnie zmniejszy. Czy nie stosuje się w tym miejscu ocieplenia?

ClNEK
04-01-2018, 20:15
Oczywiście ze możesz brać bramę niższa i potem przestrzeń ponad nią wypełnić styropianem z elewacji. Znam ramy gdzie możesz montować je do 13 cm poniżej nadproża.

finlandia
04-01-2018, 21:31
5cm nie jest dramatem. Tzn. część bram ma listwę mocowaną do nadproża (w styropian trzeba będzie "wiercić" i wbijać kołki ;) Ale są różne patenty, np specjalne uchywyty do listwy naprożowej i tp.

Bepo
04-01-2018, 23:05
2,3 m to nie powinien być żaden problem! Spróbuj podpytać sprzedawców Wiśniowskiego albo Nice. U nas otwór, przez pomyłkę, wyszedł na 2,55 m i pokombinowaliśmy z monterem Nice tak, że znalazł nam bramę katalogową. Dalej oczywiście droższą niż 2,25 m, która była w projekcie, ale nie tak drogą jak "robiona na zamówienie" w trzech innych firmach.

finlandia
05-01-2018, 09:51
2,3 m to nie powinien być żaden problem!.
A skąd twierdzenie że nie powinien? Skoro brama składa się przeciętnie z czterech segmentów dociętych z gotowych paneli o określonej wysokości, to i wymiar typowy, wynikający z kombinacji ich wysokości jest tańszy w produkcji. Czasem ten przeskok o 1 cm dla fabryki oznacza dodatkowy panel, który trzeba ciąć i potem w 80% zutylizować. A by było "ładniej", to trzeba też ciąć np dolny panel by zachować proporcje, bo nikt by nie zaakceptował dodatkowego panela o wysokości 5cm (nawet jeśli fizycznie dałby się zrobić). To właśnie w tym miejscu rodzi się ta pozornie wysoka dopłata.

A że doświadczony monter na taką sytuację będzie miał opracowane rozwiązania to inna sprawa.

hudy8
05-01-2018, 18:35
Dziś byłem u trzech dystrybutorów bram firmy Wiśniowski. Każdy powiedział co innego tzn pierwszy powiedział że nie da się nic zrobić tylko musi być brama na 2300 wysokości czyli droższa. Drugi powiedział bym na nadprożu zamontował docięte bloczki gazobetonu gdyż w tych miejscach jest montowana na wkrętach górna uszczelka. Trzeci powiedział że spokojnie mogę przykleić styropian na nadproże ale trzeba będzie zamówić bramę ze sprężynami skrętnymi z tyłu - koszt ok 100zł. Teraz już nie mam pojęcia co zrobić. Styropian przykleić nie ma problemu ale bloczki z betonu komórkowego jak dokleić do nadproża? Na klej i dodatkowo kołki i wkręty . Normalnie zgłupiałem.

bwojtek
05-01-2018, 19:05
Teraz już nie mam pojęcia co zrobić.
Poszukać kogoś kto nie tylko potrafi czytać instrukcję montażu bramy ale także trochę bram w życiu zamontował. W przypadku bramy wyposażonej w górną blendę z uszczelką wystarczy zastosować dedykowane uchwyty górne lub dobrane kątowniki. Jak uszczelka jest tylko na górnym panelu to samo przyklejenie do nadproża twardego styropianu i jego otynkowanie (po zastosowaniu siatki) kończy sprawę. Jak ktoś tego nie wie co zrobić w tej sytuacji to omijaj go z daleka.

hudy8
05-01-2018, 19:18
Poszukać kogoś kto nie tylko potrafi czytać instrukcję montażu bramy ale także trochę bram w życiu zamontował. W przypadku bramy wyposażonej w górną blendę z uszczelką wystarczy zastosować dedykowane uchwyty górne lub dobrane kątowniki. Jak uszczelka jest tylko na górnym panelu to samo przyklejenie do nadproża twardego styropianu i jego otynkowanie (po zastosowaniu siatki) kończy sprawę. Jak ktoś tego nie wie co zrobić w tej sytuacji to omijaj go z daleka.

Czyli z tej trójki najrozsądniej mówił facet który stwierdził żeby przykleić styropian. Tylko o co mu chodziło o te sprężyny skrętne z tyłu?

bwojtek
05-01-2018, 19:42
W twojej okolicy nie ma nikogo poza sprzedawcami Wiśniowskiego? Może po prostu oni widzą problem, który dla innych nie istnieje?

hudy8
05-01-2018, 20:09
Niestety przeważa Wiśniowski i Hoorman. Zresztą tych producentów bramy przeważają więc tych szukałem. Masz jakichś innych równie dobrych producentów?