PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł na pellet + przepływowe ogrzewanie wqody



akwarystka
07-01-2018, 18:58
Prośba o radę.
Jak sie rozwiązuje ogrzewanie wody latem w przypadku kotła na pellet? Latem też w kotle się troszkę pali? Czy można zastoosować elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody?

cuuube
07-01-2018, 20:37
przy pellecie i węglu(bez gazu) jest z tym kłopot , ja nie mam gazu mam pellet i daję radę

można przez elekryczne przepływowe , jeśli masz mało kranów ale co z kąpielą rodziny co wieczór

palenie troszkę - nieee

dobrą opcją jest zasobnik CWU odpowiadający wielkością zapotrzebowaniu na wodę(ciepłą) w domu i wtedy rozpalasz raz dzienne na 2 -3 godzinki i już .

jeśli masz 2 taryfy prądu jest opcja grzania wody grzałką ale zasobnik musi mieć króciec do jej podłączenia .

bardziej rozbudowana opcja to zasobnik cwu lub bufor z wężownicą solarną jesli masz lub zamontujesz solar (te nie są już popularne - u mnie w gminie było dofinansowanie na OZE i z 250 osób nikt w tą opcję nie wszedł )

bezobsługowa droższa opcja

ewentualnie jeszcze inna opcja to orientować się w gminie na jakieś programy dotacji w kilku miejscach w Polsce było jakieś ruszenie w zeszłym roku https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3414039.html i jesli coś będzie to brać panele fotowoltaiczne - PV , produkować prąd i grzać nim wodę latem i nadwyżki produkcji wykorzystać na zużycie reszty domu . można to kupić też za swoje pieniądze ale to nieekonomiczne i nigdy sie nie wróci .

ewentualnie jeszcze inaczej to są do kupienia zestawy do ogrzewania tylko CWU z PV takie niewielkie, za stosunkowo nieduże pieniądze.


grzeję od 2011 bufor z zasobnikiem w środku - 200L , gdy byliśmy we 3kę to rozpalałem co 2 dni (ale warto ocieplić dodatkowo kocioł by nie zdążył sie wychłodzić przez ten czas do temp poniżej 45* - przechodzenie przez punkt rosy wcześniej wykończy drogi kocioł ) . Od czasu gdy jesteśmy w 5cioro to musiałem co dziennie rozpalać . od tego roku przejdę na grzanie prądęm z PV , jeśli gmina dostanie dofinansowanie i zdążą mi założyć w tym roku

koszt grzania pelletem to rónowartośc około tony - zależne od tego po ile kupisz , u mnie to równowartośc 650zł/rok . 2-3 kg dziennie

Puławiak
07-01-2018, 21:41
Dobry kocioł pelletowy - sam się rozpali i podgrzeje wodę w zasobniku. Ma zamontowaną sondę która mierzy temp wody w zasobniku i jeśli będzie taka potrzeba to sie rozpali podgrzeje wodę i wygasi.

Pello
07-01-2018, 22:32
Prośba o radę.
Jak sie rozwiązuje ogrzewanie wody latem w przypadku kotła na pellet? Latem też w kotle się troszkę pali? Czy można zastoosować elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody?

Nie stosuje się kotłów na pellety z cwu w przepływie - u nas, bo takie kotły widziałem w Szwecji. Były też kotły buforowe z wężownicą cwu. U nas chyba miał taki kocioł Greń. To był bufor - tak z 500 l. z wężownicą, z zamontowanym w nim palnikiem na pellety.

W przeciwieństwie do kotłów gazowych, zapłon i wejście do normalnej pracy kotła na pellety wymaga czasu. Stąd ciepła woda w przepływie nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Stosuje się zasobniki cwu, lub bufory.

pzdr

eliks
08-01-2018, 07:07
A nie masz możliwości montażu jednofunkcyjnego piecyka gazowego?

Puławiak
08-01-2018, 08:02
Nie stosuje się kotłów na pellety z cwu w przepływie - u nas, bo takie kotły widziałem w Szwecji. Były też kotły buforowe z wężownicą cwu. U nas chyba miał taki kocioł Greń. To był bufor - tak z 500 l. z wężownicą, z zamontowanym w nim palnikiem na pellety.

W przeciwieństwie do kotłów gazowych, zapłon i wejście do normalnej pracy kotła na pellety wymaga czasu. Stąd ciepła woda w przepływie nie jest racjonalnym rozwiązaniem. Stosuje się zasobniki cwu, lub bufory.

pzdr

Jest bardzo dużo włoskich urządzeń pelletowych ( kotły piecyki wodne ) z przepływowym grzaniem cwu. Pierwsze redy wychodziły tylko z przepływowym grzaniem cwu przy zastosowaniu zbiornika cwu warstwowego daje to naprawdę dużą wydajność. Ale wodę wtedy trzeba uzdatniać bo twarda woda z naszych instalacji potrafi skutecznie zakamienić wymiennik.

Pello
08-01-2018, 08:38
Jest bardzo dużo włoskich urządzeń pelletowych ( kotły piecyki wodne ) z przepływowym grzaniem cwu. Pierwsze redy wychodziły tylko z przepływowym grzaniem cwu przy zastosowaniu zbiornika cwu warstwowego daje to naprawdę dużą wydajność. Ale wodę wtedy trzeba uzdatniać bo twarda woda z naszych instalacji potrafi skutecznie zakamienić wymiennik.

W Szwecji eksperymentowano najpierw z kotłami dwupaliwowymi - na olej i na drewno i tam pakowano wężownice do przepływowego ogrzewania cwu. Po popularyzacji pelletu i innych technologii automatyzujących pracę kotłów, obecnie standardem w domach jednorodzinnych są bufory z wężownicami cwu w przepływie (oczywiście tam gdzie jeszcze nie wstawiono PC ). Zasobniki cwu, tak popularne u nas, tam są nieznane.

pzdr