PDA

Zobacz pełną wersję : Wyliczanie powierzchni użytkowej przy dachu dwuspadowym



Kobietapracującażadn
07-01-2018, 19:59
Cześć. zglupialam i potrzebuje pomocy. Chcę zbudować altankę, tak wiem że to nie dom (inna definicja,wiem wiem)
ALE...
jak na mieć 5*7metrow (wtedy może być bez zgłoszeń i formalności) ale chcę zrobić pięterko to teraz pytanie czy jeśli te dłuższe ściany będą szły prosto do góry na max.1.4m a potem zacznie się skos dachu to czy wtedy cale piętro nie będzie wliczane w powierzchnię użytkową ?
Bo poszukuję odpowiedzi na pytanie jak wysokie na prosto mogą być te ściany (te 7metrowe ) żeby nie liczyły się do tych max35m2 altanki jaką można postawić bez formalności.

micbarpia
07-01-2018, 23:14
nie jestem specem ale z tego co kojarze to powierzchnia liczy sie powyzej 1.9m czyli jesli w ktoryms miejscu wysokosc sufitu na poddaszu przekracza 1.9m to tam masz pow uzytkowa.. ale poprawcie mnie ktos jesli cos przeoczylem

Kaizen
07-01-2018, 23:28
chcę zrobić pięterko

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
[...]
2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

kocbeat
08-01-2018, 05:26
35 m zabudowy i max 5 m wysokości przy stromym dachu. Poddasze może być użytkowe tylko pamiętaj o max wysokości. Ja tak miałem jak było jeszcze 25m w mieście

Kobietapracującażadn
08-01-2018, 20:04
Kaizen dzięki za przytoczenie tego fragmentu ale znalazłam wyjście na to ;) w altance można zrobić antresolę nad powierzchnią 1pomieszczenia więc jeśli założenia że na parterze będzie 1pomieszczenie to mogę w związku z tym legalnie zrobić antresolę po całości hehehe.
Kocbeat dzięki ale znam tą regułę. Dotyczy wyłącznie altan na terenach ogrodów działkowych. Na prywatnej działce o ile zezwala na to MPZP można budować wyższe altany. Bez żadnych formalności mogę też zbudować domek na drzewie :) (ale to tylko tak na marginesie)

No nie ważne. Nadal nie mam pewności jak to z tym wyliczaniem powierzchni jest.

Kobietapracującażadn
08-01-2018, 20:11
nie jestem specem ale z tego co kojarze to powierzchnia liczy sie powyzej 1.9m czyli jesli w ktoryms miejscu wysokosc sufitu na poddaszu przekracza 1.9m to tam masz pow uzytkowa.. ale poprawcie mnie ktos jesli cos przeoczylem


Dzięki. Są dwie normy (starsza i nowsza). Starsza mówi że do 1.4m nie wlicza się do powierzchni, powyżej do bodajże 2.2m liczy się 50% a powyżej tego to juz 100% powierzchni. A ta nowsza norma mówi o liczeniu powyżej 1.9m ściany. Tylko że nie bardzo wiem jak mam to rozumieć. Czy mam się zastanawiać jak na każdym m2 wygląda wysokość pomieszczenia w danym miejscu? A może max wysokość do szczytu dachu? A może tylko wysokość ścian prostych jest tu istotna, tych na których są skosy(no wiecie o czym myślę).
Kurcze zawiłe toto w swej prostocie

Kobietapracującażadn
08-01-2018, 20:14
nie jestem specem ale z tego co kojarze to powierzchnia liczy sie powyzej 1.9m czyli jesli w ktoryms miejscu wysokosc sufitu na poddaszu przekracza 1.9m to tam masz pow uzytkowa.. ale poprawcie mnie ktos jesli cos przeoczylem


No i jeszcze zasadnicza kwestia-czy te normy o liczeniu powierzchni użytkowej dotyczą altan i ewentualnie domków na drzewie? Bo tylko te dwa terminy (zgodnie z nazewnictwem uznawanym w prawie budowlanym) mnie interesują.

chilli banana
08-01-2018, 20:17
Kobietapracującażadn - a to nie jest tak, że poddasze jest traktowane jako nieużytkowe, jeśli wysokość nie przekracza 2,2 m?
I tak jak mówisz - jeśli MPZG pozwala, budujesz taki wysoki budynek, jak chcesz
my aktualnie czekamy na odp ze starostwa w sprawie takiego domku z antresolą (antresola nie jest tożsama z poddaszem)

Kaizen
08-01-2018, 20:48
Po co Ci PU?

chilli banana
08-01-2018, 21:07
Po co Ci PU?

to jest dobre pytanie, bo mam wrażenie, że miesza się tu powierzchnię użytkową z powierzchnią zabudowy..

Kobietapracującażadn
09-01-2018, 10:33
O kurka...chyba macie rację!!! Moment...w przepisach dot.altan mówi się o powierzchni ZABUDOWY. No faktycznie! Ale ...czytałam przed chwilą że norma dot. Liczenia powierzchni zabudowy nie dotyczy altan. No to jak to? Trochę to bezsensu.
Tak czy siak gdyby jednak dotyczyła altan to wtedy mam liczyć 35m2 powierzchni zabudowy a nie powierzchni użytkowej...okej okej....czyli wtedy co...liczy się 35m2 dołu a góra już nie jest liczona? Czy jest? Jeśli tak to wtedy nie ważne jak wysoko zrobię dach dwuspadowy bo i tak mi się całe piętro wliczy w powierzchnię zabudowy?
DŻizas jakie to pogmatwane. A może powinnam jednak myśleć o powierzchni użytkowej? Pomóżcie bo mam mentlik w głowie w tej chwili. Potrzebuje zbudować altanę lub co najwyżej domek na drzewie. Ważne słowa ,wręcz kluczowe. A pomysł jest taki...35m dołu, na dole kanapa,kominek,stół,telewizor. Na dłuższej ścianie schody biegowe na górę schowane w ścianie przesuwnej. Na górze łazienka,sypialnie. Taki mam plan. Zgodnie z terminologia prawa budowlanego altanka jest wtedy kiedy nie jest trwałe związana z fundamentem więc właśnie tak zrobię. Postawię domek na fundamentach ale nie będą połączone trwale. Zatem będzie altanka :) będzie służyć rekreacji jak najbardziej i ma być spełnieniem moich marzeń. Proszę pomóżcie bo nie chce się wpakować w kłopoty i dać szansę urzędnikom i ew. sąsiadom na jakieś komplikacje. Mam działkę nie na ROD tylko zwykłą rolną. Nie mogę jednak postawić nic poza altanką lub domkiem na drzewie. Nie mogę przekształcić na budowlana. Wiem tylko że te w/w mogę postawić i że mogą być dowolnie wysokie (oprócz czytania przepisów pytałam też w urzędzie o to). Tylko właśnie nie wiem co z tym wyliczaniem powierzchni użytkowej lub zabudowy. Pomożecie?

Kobietapracującażadn
09-01-2018, 10:51
Jeszcze dodam...wiem.co to antresola. Moge zrobic mniejsza niz dol i nawet bez ścian rozdzielających pomieszczenia jak będzie trzeba.Piętro będzie ukryte w ścianie więc nie będzie rzucać się w oczy. Nie mniej jednak że wzgl. Na przepisy ta wysokość ścian nie daje mi spokoju. Może być antresola nieużytkowa jak wysokość jest do 1.9m ale nadal nie wiem jak liczona.

chilli banana
09-01-2018, 14:54
Przeczytaj na spokojnie ten przepis, który wyżej cytował Kaizen- mówi on o tym, że altanę możesz postawić bez pozwolenia, jeśli powierzchnia zabudowy jest do 35m2 i budynek jest parterowy - dlatego piętra nie możesz zrobić (chyba że nieużytkowe poddasze?). Antresola nie jest piętrem dlatego nie rozumiem, czemu się martwisz o wysokość ścian i powierzchnię użytkową?

Kobietapracującażadn
09-01-2018, 15:25
a bo jakoś tak mam że martwię się wszystkim na zapas żeby się nie wpakować w kłopoty. mój pomysł jest dość ryzykowny, bo będę budować domek 2.5metra nad ziemią na słupach i jest kilka niewiadomych dla mnie a póki czegos nie wiem na 100% to się martwię.
czyli podsumowując...
1) jeśli zrobię piętro nie na 100% powierzchni obiektu tylko ciut mniejszą ale będą tam oddzielone ścianami pokoje, to tak być nie może - TAK/NIE ? Wydaje mi się że nie mogę ściankami działowymi oddzielić sypialnie czy wc bo przeczytałam to>>> http
://www.123domki.pl/tag/czy-poddasze-nieuzytkowe-strych-moze-miec-okno/ << ale ten artykuł jest przestarzały więc juz sama nie wiem. z resztą w internecie wiele przedawnionych informacji wprowadza w błąd.
2)jeśli zrobię to piętro jak w/w ale bez ścian dzielących powierzchnię na kilka pokoi to już może być pod warunkiem że antresola będzie miała jakąś konkretną wysokość czy w ogóle ta wysokość jest nieważna?
3) Ważne: Bardzo wam dziękuję za dyskusję przy tym poście! Bardzo potrzebowałam się skonsultować a nie miałam z kim. DZIĘKUJĘ