PDA

Zobacz pełną wersję : Ciepły montaż okien i drzwi tarasowych



przemty
12-01-2018, 07:31
Jak każdy staję przed wyborem okien i sposobu ich montażu.
Okna wstępnie wybrane pozostaje tylko montaż.
Różnie artykuły czytam, różne przeglądam fora i tematy i w sumie zdania są podzielone.
Czy warto iść w ciepły montaż a właściwie szczelny montaż bo montaż planuję w warstwie muru ale z użyciem taśm?

Nie chodzi mi o aspekt cenowy czyli kiedy mi się to zwróci tylko o efekty, czy są zauważalne różnice bez montażu i z montażem ?

finlandia
12-01-2018, 08:03
Nawet w ostatnim miesiącu było kilka podobnych tematów - poszukaj chwilkę.

Czy są zauważalne różnice? Tak. I nie. Jak masz dobrze to nie zauważysz. Jak masz źle to potencjalnie winę zrzucisz na inne aspekty.
Często pojawiają się tu tematy :"zimno od okien", zimna rama, wieje..

przemty
12-01-2018, 08:40
Często podnoszonym aspektem w tematach o takim montażu jest pytanie czy jest wentylacja grawitacyjna.
Ma to jakiś związek bo u mnie taka właśnie będzie ?

brylekpl
12-01-2018, 08:53
Często podnoszonym aspektem w tematach o takim montażu jest pytanie czy jest wentylacja grawitacyjna.
Ma to jakiś związek bo u mnie taka właśnie będzie ?

jezeli bedziesz mial grawitacyjna uszczelnianie okien jest bez sensu bo i tak bedziesz je musial rozszczelnic celem napuszczenia powietrza do domu. Czy zrobisz to poprzez montaz nawiewnikow czy wyciecie uszczelki skutek jest taki ze wpuszczasz nieogrzane powietrze do domu. Z tego wzgledu motnaz tasm to wyrzucenie pieniedzy. Lepiej idz dokasyna i te pieniadze tam spozytkuj. Jest szansa (mala bo mala) ze cos wygrasz:)

T12345T
12-01-2018, 10:58
jezeli bedziesz mial grawitacyjna uszczelnianie okien jest bez sensu bo i tak bedziesz je musial rozszczelnic celem napuszczenia powietrza do domu.

Karkołomny pogląd. Wybór wygląda mniej więcej tak: Panować nad powietrzem przedostającym się do pomieszczeń (okna i montaż szczelne) albo podejmować próby zapanowania nad powietrzem przedostającym się do pomieszczeń (okna i montaż nieszczelne). Decyzja ?

Ok**se
12-01-2018, 11:20
jezeli bedziesz mial grawitacyjna uszczelnianie okien jest bez sensu bo i tak bedziesz je musial rozszczelnic celem napuszczenia powietrza do domu. Czy zrobisz to poprzez montaz nawiewnikow czy wyciecie uszczelki skutek jest taki ze wpuszczasz nieogrzane powietrze do domu. Z tego wzgledu motnaz tasm to wyrzucenie pieniedzy. Lepiej idz dokasyna i te pieniadze tam spozytkuj. Jest szansa (mala bo mala) ze cos wygrasz:)

Ciągle powtarzany błąd w rozumowaniu
Tak jak napisał kolega T12345T
Postępująca degradacja piany powoduje że infiltracja powierza na połączeniu okna z murem jest nieprzewidywalna i różna z biegiem czasu
Tutaj często słyszy się że piana przy demontażu starych kilkudziesięcioletnich okien byłą idealna
Tak to prawda, TAMTA piana była wręcz idealna, dobrze trzymała się podłoża, bardzo dobrze profila, nie następowała erozja naturalna (bo pod wpływem UV też znikała ale jakby wolniej niż dzisiejsza) , nie chłonęła wilgoci....
ALE to była Piana sprzed lat. Zupełnie inaczej zachowywała się jak dzisiejsze piany. Nie wiem czym to jest spowodowane ale to zupełnie różne materiały

Do kasyna możesz i tak pójść, może będziesz miał fart i od razu spłacisz kredyt :)

przemty
12-01-2018, 12:58
Skoro już rozmawiamy o wentylacji. Po przeczytaniu sąsiedniego tematu i zimnym ościerzu, wykraplaniu się pary itd. to podpowiedzcie które okna warto wyposażyć w nawiewniki a które nie?
W wspomniany temacie pisaliście aby logicznie dawać nawiewniki aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.
W załączeniu zdjęcia z projektu, pokazuje gdzie są wloty wentylacji grawitacyjnej. Zaznaczyłem także okna dachowe które mają już nawiewniki.
Teraz będę zamawiane okna Oknoplast Winergetic Premium i chciałbym wiedzieć, które z nawiewnikiem a które bez niego.

ag2a
12-01-2018, 13:21
Czyli w montażu chodzi o to by był szczelny tak? czyli wystarczy piane pokryć silikonem i wtedy nie dostanie się tam woda i powietrze i będzie ok?

Ok**se
12-01-2018, 13:27
Czyli w montażu chodzi o to by był szczelny tak? czyli wystarczy piane pokryć silikonem i wtedy nie dostanie się tam woda i powietrze i będzie ok?

tak po obcięciu piany od wewnątrz pomieszczenia. Ma zachodzić na ścianę i na profil a nie tylko być rozciągnięty na samej pianie i do tego musi mieć odpowiednią grubość i kształt
Do tego celu dedykowane jest specjalne preparaty np. f-my Illbruck SP925

T12345T
12-01-2018, 13:30
Skoro już rozmawiamy o wentylacji. Po przeczytaniu sąsiedniego tematu i zimnym ościerzu, wykraplaniu się pary itd. to podpowiedzcie które okna warto wyposażyć w nawiewniki a które nie?.

Inwestorzy, to grupa ludzi, którzy od lat nieodmiennie potrafią zaskakiwać. Jak można kupować tak kiepskie projekty, w których nie znajdujecie odpowiedzi na podstawowe pytania? Jak można brać się za budowę domu nie zaglądając wcześniej do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

§ 150. 1. W przypadku zastosowania w budynku przepływu powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami lub strefami wentylacyjnymi, w pomieszczeniu należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym do pomieszczenia o większym stopniu zanieczyszczenia powietrza.
2. Przepływ powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia kuchennego lub wnęki kuchennej oraz do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.

To tyle. 10 min roboty dla każdego, kto buduje po coś więcej niż tylko z chęci zaciągnięcia i wydania środków z zaciągniętego kredytu:-).

przemty
12-01-2018, 13:55
Inwestorzy, to grupa ludzi, którzy od lat nieodmiennie potrafią zaskakiwać. Jak można kupować tak kiepskie projekty, w których nie znajdujecie odpowiedzi na podstawowe pytania? Jak można brać się za budowę domu nie zaglądając wcześniej do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?



Z całym szacunkiem ale jak:
- kupujesz nowy samochód to najpierw czytasz Warunki techniczne pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia żeby sprawdzić czy jest prawidłowo skonstruowany ?
- jedziesz na przegląd na stację to najpierw sprawdzasz czy odpowiada ona Wymaganiom dla stacji diagnostycznych przeprowadzających badania techniczne?

Nie, bo zakładasz, ze skoro to jest sprzedawane/ funkcjonuje na codzień to ktoś to już wcześniej sprawdził, zbadał i dopuścił !!!

A kredytu jeszcze nie mam...:P

przemty
12-01-2018, 14:15
§ 150. 1. W przypadku zastosowania w budynku przepływu powietrza wentylacyjnego między pomieszczeniami lub strefami wentylacyjnymi, w pomieszczeniu należy zapewnić kierunek przepływu od pomieszczenia o mniejszym do pomieszczenia o większym stopniu zanieczyszczenia powietrza.
2. Przepływ powietrza wentylacyjnego w mieszkaniach powinien odbywać się z pokoi do pomieszczenia kuchennego lub wnęki kuchennej oraz do pomieszczeń higieniczno-sanitarnych.



A tak na poważnie :) - jeżeli cyrkulacja ma być do kuchni więc wnioskuję, że nawiewnik należy zamontować:
parter:
- oba okna tarasowe
- kotłownia
piętro:
- w pokojach

Teraz pytanie czy na parterze dawać kanał do wentylacji holu czy zostawić tylko kuchnia, łazienka, schowek i kotłownia?

T12345T
12-01-2018, 14:35
Teraz pytanie czy na parterze dawać kanał do wentylacji holu czy zostawić tylko kuchnia, łazienka, schowek i kotłownia?

Na poważnie:-).

1.Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej :
- w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h
- w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną :
a) w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h
b) w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h
- w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h
- w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h
- w wydzielonym WC - 30 m3/h
- w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym - 15 m3/h
- w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
- dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego- 30 m3/h

Zaleca się ponadto projektowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększanie strumienia objętości powietrza do co najmniej 120 m3/h.
Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi oraz kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego.

Mniej poważnie:-). Zanim kupiłem pierwsze auto miałem prawo jazdy, ergo coś tam wiedziałem o obowiązujących przepisach, konstrukcji pojazdu i jego użytkowaniu. Na przeglądy jeżdżę wyłącznie do stacji o których wiem, że "kwity" mają w porządku. A budowa bez kredytu... pełny szacun. Oby nie był potrzebny, czego życzę.

przemty
12-01-2018, 17:45
A budowa bez kredytu... pełny szacun. Oby nie był potrzebny, czego życzę.

No jakoś tak się życie nam układa i jak dobrze się dalej ulozy to może uda się bez kredytu zakończyć albo z jakąś niewielka pożyczka.
Ale jest to możliwe dzięki chociażby temu krytykowanemu projektowi. Projekt miał być tani w realizacji bo wystawić pałac i tyrać później do konca życia na kredyt to nie ma sensu.

Ale wracając do tematu.
Dziś byłem u jednego sprzedawcy i zdziwił mnie tym co mi powiedział.

Mówił aby zastanowić się nad braniem usługi ciepłego montażu tzn montażu taśm .

Twierdzi, że ludzie u niego nie biorą tego montażu, tylko później doklejają taśmy do ościeżnicy i ścian.

Co o tym sądzicie?

Dodam tylko, że sprzedawca jest z tych polecanych.

przemty
12-01-2018, 18:07
Uprzedzajac zbędna dyskusje, wiem jak to powinno być prawidłowo zamontowane, ciekawi mnie tylko czy wykonanie takiego obejścia tematu wogóle daje jakiś rezultat, czy jest to tylko placebo?

jareko
12-01-2018, 18:39
Placebo nie wchodząc w szczegóły
Zrób szczelnie od razu

T12345T
12-01-2018, 19:46
Dodam tylko, że sprzedawca jest z tych polecanych.

Pan sprzedawca raczej nie ma pojęcia o przepisach dotyczących rękojmi za wady i wymaganiach warunków technicznych, które powinien spełnić montaż okien, a także związkach pomiędzy tymi przepisami. W ten sposób okazuje się, że polecenie, poleceniu nierówne:-).

przemty
12-01-2018, 20:41
Źle się wyraziłem - chodziło mi, że producent z tych polecanych - a sprzedawca to sprzedawca... ;)

finlandia
13-01-2018, 00:10
Źle się wyraziłem - chodziło mi, że producent z tych polecanych - a sprzedawca to sprzedawca... ;)

No i sam sobie odpowiedziałeś. A żeś skromny to powiem: dobrze myślisz. Producent może być uznany, ale sprzedawca nie zawsze ma dość wiedzy i determinacji by dążyć do poprawności ..

przemty
13-01-2018, 21:38
Na poważnie:-).


Jak nie mam kłopotów z przyswajaniem wiedzy technicznej, róznych opisów to tak z twojej wypowiedzi nie potrafię wyciągnąć żadnego konkretnego wniosku...

To może zacznijmy do początku.
Na załączonych zdjęciach zaznaczyłem miejsca gdzie po zapoznaniu się z waszymi odpowiedziami oraz informacjami w sieci powinny być nawiewniki.
Czy dobrze to planuję - powinno być ich więcej, mniej ?

Na rzucie poddasza po prawej stronie są nawiewniki w oknach dachowych.

T12345T
13-01-2018, 22:18
To może zacznijmy do początku.[...] powinno być ich więcej, mniej ?

Na razie nie potrafię odpowiedzieć więcej, czy mniej, ale jak od początku, to może... http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/nawiewniki_wentylacja. Jak nadal będą wątpliwości proszę od telefon. Jest podany w zakładce "Kontakt" - sprawy techniczne. Dzień i godzina obojętne. Może być zaraz, może być jutro, pojutrze, byle nie bladym świtem:-).

przemty
14-01-2018, 08:06
Powiem szczerze, że wczoraj na oknotest.pl wyszukiwarka wyrzuciła mi ten artykuł ale jakoś go pominąłem i czytałem inne.
Faktycznie wyjaśnił podstawowe zasady doboru ilości nawiewnikow. Do tego zasada, że wywiew jest zawsze w kuchni i lazience to można już coś sobie samemu ustalić. Jedynie całą to piękną logikę zaburza sytuacja gdy jest dom z poddaszem użytkowym. Bo zaczynaja się tu mieszać cyrkulacje pomiędzy piętrami poprzez klatkę schodowa. W takiej sytuacji rozważać dwa piętra jako oddzielne mieszkania?
I górę do obliczeń przyjąć, że jest tam tylko łazienka?


Temat wolałbym tutaj omawiać a nie przez telefon aby zostało coś dla potomnych. Bo jak sam coś szukałem o nawiewnikach to poza artykułami sponsorowanymi to brak konkretnych danych o doborze i ilości. A zazwyczaj takie info ludzie szukają po forach.

przemty
14-01-2018, 12:45
Oprócz powyższego zastanawia mnie jeszcze jeden aspekt.
Czy warto kupować cieplejsze okna - w moim przypadku planuję Oknoplast Winergetic Premium - gdy i tak je rozszczelnimy nawiewnikami i wszystkie współczynniki przenikania ciepła, dźwiękowe zwiększą się na niekorzyść użytkownika?
Może po prostu warto zrezygnować z nawiewników i po prostu częściej wietrzyć dom?

Ok**se
15-01-2018, 09:49
dlaczego uparłeś się na nawiewniki okienne ?
Zgodnie z prawem nawiew powietrza można realizować nawiewnikami okiennymi i ŚCIENNYMI (pomijam fakt, że są dostępne nawiewniki ścienne z odzyskiem ciepła)
Gdy zastosujesz nawiewnik ścienny nie schładzasz ramy okiennej i całkowicie oddzielasz wentylację od parametrów przegrody budowlanej (jaką są przecież okna)

Kolejna sprawa czy warto inwestować w ciepłe okna gdy jednak zdecydujesz się mieć nawiewniki okienne
Zastanów się przez chwilę
Lekkie schłodzenie ramy będzie miało miejsce zarówno przy oknach o lepszych jak i gorszych parametrach
Chyba lepiej gdy zainwestujesz w ciepłe, szczelne okna gdyż globalnie i tak będę one cieplejsze od okien o gorszych parametrach wyjściowych

Częste wietrzenie ?
Wybacz ale to argument nie wytrzymujący zetknięcia z praktyką u 100% klientów. Wietrzysz czyli szybko schładzasz chałupę i od razu pojawia się myśl. Przecież nie po to kupowałem dobre ciepłe okna by teraz wyrzucać kasę na wietrzenie.

przemty
15-01-2018, 10:19
Zaciekawiły mnie te ścienne nawiewniki z odzyskiem, możesz podrzucić jakiś link do nich? . Ja nie uparlem się na nawiew przez okna, jedynie w mojej ocenie na pewno subiektywnej, nawiewnik ścienny wychlodza sciany więc z dwojga złego lepiej chyba przez okna.

Lew2
15-01-2018, 12:54
Częste wietrzenie ?
Wybacz ale to argument nie wytrzymujący zetknięcia z praktyką u 100% klientów. Wietrzysz czyli szybko schładzasz chałupę i od razu pojawia się myśl. Przecież nie po to kupowałem dobre ciepłe okna by teraz wyrzucać kasę na wietrzenie.
Trzeba sobie uświadomić, że jak wywietrzę, to pozbywam się wilgoci i w ten sposób nie muszę ogrzewać kilogramów wody, która jest w powietrzu. Ogrzewanie pokoju ze szczelnymi oknami, w którym woda aż skrapla się w narożach jest droższe i to jest właśnie wyrzucanie pieniędzy.



Zaciekawiły mnie te ścienne nawiewniki z odzyskiem, możesz podrzucić jakiś link do nich? . Ja nie uparlem się na nawiew przez okna, jedynie w mojej ocenie na pewno subiektywnej, nawiewnik ścienny wychlodza sciany więc z dwojga złego lepiej chyba przez okna.
Są rekuperatory ścienne. Mają swoje niewielkie wady (w stosunku do wentylacji mechanicznej centralnej). Ja mam taki w mieszkaniu w bloku i generalnie się sprawdza.

przemty
15-01-2018, 16:28
I (pomijam fakt, że są dostępne nawiewniki ścienne z odzyskiem ciepła)
.

Oglądnąłem kilka filmików z tymi urządzeniami i według mnie to zakłócają one działanie wentylacji grawitacyjnej...