PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła a ogrzewanie dużego garażu



KromaXXL
15-01-2018, 13:33
Jak najlepiej rozwiązać kwestie ogrzewania garażu przy pompie ciepła.? Dom będzie miał 100% podłogówkę w domu któa spowoduje że temperatura zasilania pompy będzie niska. Jak ogrzać garaż? Rozłożyć tam też podłogówkę? Wylewka w garażu będzie 10-17 cm (spad w stronę bramy). Czy ogrzewanie garażu w ten sposób ma sens? Czy może jedynym słusznym wyjściem są grzejniki konwektorowe jako niezależne ogrzewanie garażu? Co bardziej się opłaca.? Wykorzystać ppc do grzania garażu czy kupić takie grzejniki? Garaż ma 45 m2 będzie tam centralka rekuperacyjna oraz jest brama garażowa 475cm/237cm. W garażu chciałbym utrzymywać około 5*C

Proszę o pomoc

dar3k
15-01-2018, 15:05
Ja u siebie mam 4 pętle podłogówki mniej więcej co 20-30cm, zrobiłem tylko jeden błąd bo rozłożone są one prostopadle do bramy, przez co muszą wszystkie 4 mieć utrzymany przepływ aby mostek jaki jest na styku brama posadzka nie przemroził posadzki - obecnie zmieniłbym ich rozłożenie tak aby były równolegle do bramy i utrzymywał przepływ w ostatniej, a jak potrzeba dogrzać to w pozostałych. Docelowo chce dołożyć 4 siłowniki i termostat do sterowania nimi.

KromaXXL
15-01-2018, 18:29
I jaka temp masz w garażu? Garaż jest na osobnym rozdzielaczu z kotłownia? Myślę że jakbym robił podlogowke to na 3/4 garażu tak by obszar przy bramie nie zawierał wcale rurek. Pompa nie ma za ciężko przy grzaniu tego garażu? Nie zamienilbys na inny sposób ogrzewania? Dzięki

dar3k
15-01-2018, 19:17
Jeszcze nie mieszkam, ale mam ekipe co kładzie płytki w domu, wchodzą tylko bramą (5m szeroka ok 240 wysoka), więc codziennie tam wychłodzą, przepływy ustawione na 0,5.
W garażu jak na dworze jest ok 0*C jest tak 12*C. Pompa daje radę ale garaż wychładza powrót gdy pompa nie pracuje, przez co wychłodzi też dom - docelowo chcę wstawić siłowniki, które będą zamknięte gdy sprężarka nie pracuje + termostat w garażu - pompa raz na 40 minut odpala pompki obiegowe na ok. 10 minut aby automatyka mogła odczytać rzeczywistą temperaturę podłogi.

Na 100% grzejników bym nie dał bo grzejniki zasilane z 25-35*C nic nie oddadzą, a klima-konwektor czy nagrzewnica nadmuchowa jakoś nie przypadły mi do gustu. Jedynie co bym zmienił to zbyt blisko mam rurki bramy (ok 10cm od bramy) jak mierzyłem pirometrem to posadzka tam ma ok 6*C, przez co jest dość duży mostek, którego nie ma jako docieplić (docelowo dam 2-3cm XPS'a między kostkę a posadzkę garażu, obecnie nie mam kostki).

kerad85
15-01-2018, 20:41
I jaka temp masz w garażu? Garaż jest na osobnym rozdzielaczu z kotłownia? Myślę że jakbym robił podlogowke to na 3/4 garażu tak by obszar przy bramie nie zawierał wcale rurek. Pompa nie ma za ciężko przy grzaniu tego garażu? Nie zamienilbys na inny sposób ogrzewania? Dzięki

Ja mam nieogrzewany garaż i jak na dworze jest w okolicach 0*C, w garażu jest 10*C (teraz przy ujemnych jest ok. 9*C) :)
Wyjazd z garażu średnio 2 razy dziennie.

Garaż jest odizolowany od reszty domu (ściany wewnętrzne i sufit). Mostek mam przez ścianę na, której jest brama i 1,5 ściany zewnętrznej. Pod posadzką nie ma izolacji (grzeje mnie ziemia). Izolacja jest tylko na fundamentach i ścianach. Fakt, że dosyć solidna.

KromaXXL
15-01-2018, 20:57
Niestety przespalem ten moment w budowie i mam w podłodze przewidziane 15 cm styropianu... Musiałbym bramę robić wysoką na 250cm....

dar3k
15-01-2018, 21:37
Jak parkujesz ciepły samochód w garażu to on dużo ogrzeje (silnik ciepły, wnętrze ciepłe itd.)

wihajster
15-01-2018, 22:30
Niestety przespalem ten moment w budowie i mam w podłodze przewidziane 15 cm styropianu... Musiałbym bramę robić wysoką na 250cm....
Nie chcesz się zamienić? U mnie brakuje trochę cm w domowym garażu, chętnie przyjmę ;)

A tak poważnie, w tej sytuacji gdy grzejesz pompą ciepła i masz (na szczęście) 100% podłogówki w domu, grzanie garażu grzejnikami to zawsze komplikacja, ZAWSZE.
Nawet jak już uporasz się ze sprawami technicznymi, typu jak grzejniki zasilać, jakim czynnikiem i w jaki sposób (a sposobów jest kilka) to na zawsze pozostaną Ci KLAMOTY na ścianach zbierające kurz i przeszkadzające na każdym kroku.
Ludzie, zapomnijcie o grzejnikach, w domach mieszkalnych to przeżytek. Zwłaszcza przy pompie ciepła.
Może za wyjątkiem drabinek w łazienkach, często się przydają.

KromaXXL
16-01-2018, 07:28
czyli najkorzystniej zrobić podłogówkę np co 15-20 cm pętle na osobnym rozdzielaczu? dobrze rozumiem? Ten temat nie daje mi spokoju :/ Nie chcę też żeby ogrzewanie garażu wychładzało mi dom. :/

gogush
16-01-2018, 17:16
Nie chcę też żeby ogrzewanie garażu wychładzało mi dom. :/

Zawsze mozesz zakrecic :) swoja droga jak garaz moze wychlodzic dom ? chyba ze puscisz obiegowke na wylaczonej pompie (nie bedzie grzało), poza tym masz regulacje rotametrami wiec przeplyw tam mozna ustawic tylko do podtrzymania tych 9 stopni w duze mrozy