PDA

Zobacz pełną wersję : ach ten płot!



alienka
20-04-2005, 10:18
Witam,
Mam pewien problem. Sąsiad, który już mieszka w swojej części bliźniaka zbudował płot. Generalnie jest to siatka na podmurówce (być może solidnie wykonana -nie potrafię ocenić). Naturalne wydaje mi się aby zwrócić połowę kosztów ogrodzenia. Na pytanie jaki jest jego koszt sąsiad odpowiedział: 200 PLN/mb. Czyli za 22 metry zwracamy 2200. Często czytam forum i orientuję się, że koszty tej inwestycji są nieco niższe. Kosztorysu nie otrzymamy, człowiek , który wykonał ogrodzenie zmienił profesję. Proszę o radę co z tym fantem zrobić. Czy bez szemrania i dopytywania wyłożyć żądaną kwotę czy jednak rozmawiać i próbować negocjować. Mam w perspektywie być może resztę życia spędzić przez ścianę (i przez płot!) z sąsiadem i zależy mi aby sprawa była załatwiona delikatnie.

amber
20-04-2005, 10:27
Witam
Twój sąsiad moim zdaniem próbuje Ciebie naciągnąć jestem na etapie robienia ogrodzenia i mb z klinkieru z metalowymi przęsłami powinien
zamknąć się kwotą ok. 300 PLN/mb
pozdrawiam

Cypek
20-04-2005, 10:32
Usiąść z nim i porozmawiać.
Wg mnie to zbyt wysoka cena.
Siadajcie do stołu i liczcie.
Może zwyczajnie się pomylił :(

alienka
20-04-2005, 10:37
Dzięki Amber,
Twoja wiadomość przeraża mnie (bo byłam bardzo dobrze ustosunkowana do sąsiada) i cieszy jednocześnie bo jest argumentem do rzeczowej dykusji.
Ach i jescze w związku z tym co napisałeś o ogrodzeniu klinkierowym. Czy mogłabym prosić o namiar na wykonawcę?
Pozdrawiam

alienka
20-04-2005, 10:39
Oby tak było, oby się pomylił. Bardziej niż cena tego płota przeraża mnie myśl, że próbował być najzwyczajniej nieuczciwy :(

Cypek
20-04-2005, 10:43
Oby tak było, oby się pomylił. Bardziej niż cena tego płota przeraża mnie myśl, że próbował być najzwyczajniej nieuczciwy :(
Jak się nie pomylił to znaczy, że porzytku z niego mieć nie będziesz.

amber
20-04-2005, 11:01
Witam
U mnie będzie robił murarz który stawiał dom i ustaliliśmy cenę za 110 mb ogrodenia 4000 pln fundament, cokolik, słupy
pozdrawiam

zibi2
20-04-2005, 11:23
U mnie rok temu wyszło ok 70zł/mb za siatkę na podmurówce, solidnie. Teraz może trochę drożej bo stal na zbrojenia i siatka podrożały

pozdr

alienka
20-04-2005, 11:32
Ten płot był robiony 1-1,5 roku temu. I jeszce komentarz, że dzięki temu mamy taniej. Teraz drożej zapłacilibyśmy.
Strasznie mi przykro z powodu tej sytuacji.

MaBi
20-04-2005, 11:35
Witam
U mnie będzie robił murarz który stawiał dom i ustaliliśmy cenę za 110 mb ogrodenia 4000 pln fundament, cokolik, słupy

Bardzo niska cena - na 110m murka potrzeba ponad 4 tys cegieł (zakładajac murek szeroki na dwie cegły i wysoki na 2 cegły + ostatni poziom na sztorc) do tego 44 słupki co 2,5m to kolejne 1300 cegieł. Razem około 4500 cegieł. Licząc tylko murowanie cegieł daje to niecałe 90gr za cegłę do tego kopanie i szalowanie (ja najniższą cenę słyszałem 1,5zł)
Tylko jak to się ma do Twojego wcześniejszego postu


jestem na etapie robienia ogrodzenia i mb z klinkieru z metalowymi przęsłami powinien
zamknąć się kwotą ok. 300 PLN/mb
pozdrawiam
czy to oznacza że materiał na te 110m ma kosztować 29 tys zł :o
Sory ale coś mi tu nie pasuje.

Tomasz M.
20-04-2005, 11:47
U mnie płot robiony pod koniec 2004: solidna podmurówka - ława zbrojona, bloczki betonowe, tynk, słupki stalowe 8x8 cm, siatka 150 cm ocynk, wyszedł chyba trochę ponad 200 zł za metr z materiałem, ale w tym było ok. 5 mb pełnego muru i śmietnik.

Rocky
20-04-2005, 12:56
Generalnie jest to siatka na podmurówce (być może solidnie wykonana -nie potrafię ocenić). Naturalne wydaje mi się aby zwrócić połowę kosztów ogrodzenia. Na pytanie jaki jest jego koszt sąsiad odpowiedział: 200 PLN/mb. Czyli za 22 metry zwracamy 2200. Często czytam forum i orientuję się, że koszty tej inwestycji są nieco niższe.
Koszt ogrodzenia ze słupków i siatki powlekanej na zwykłej podmurówce 20cm poniżej poziomu za całość materiału i wykonanie wyniesie mnie około 65 zł/mb.

Czy bez szemrania i dopytywania wyłożyć żądaną kwotę
Oczywiście nie, zawsze pewnie czułabyś się niekomfortowo w stosunkach z tych sąsiadem, myśląc, że Cię oszukał.

czy jednak rozmawiać i próbować negocjować.
Poprosić o rachunki, w przypadku braku poprosić o spis i ceny materiałów i robocizny (ja na miejscu sąsiada sam z siebie starałbym się wykazać rzeczywsty koszt ogrodzenia). No i zawsze masz argument, że Ty postawiłabyś sobie to ogrodzenie tak jak np. ja za 65 zł/mb i po takiej stawce możesz sąsiadowi oddać połowę (oczywiście możesz trochę dołożyć, jeżeli Cię stać i ogrodzenie Ci się podoba). Skrajny przypadek, gdyby to było super ogrodzenie za kwotę 20tys, to zapewne z miejsca przyjęłabyś, że nie jesteś w stanie oddać połowy tej kwoty.

Wogóle jestem zdania, że najlepiej samemu sfinansować ogrodzenie, nie żądać od sąsiadów żadnych pieniędzy za nie, a tym samym móc dysponować tym ogrodzeniem do woli. Rozkładając bowiem koszty ogrodzenia po połowie robi się dwóch równoprawnych właścicieli tego ogrodzenia i z tego tytułu mogą rodzić się pewne niejasności co do jego utrzymania (jeden chciałby odnowić, drugi akurat nie ma pieniędzy), zawsze trzeba sie dogadywać, a kiedys trzeba będzie pewnie je wymienić (i ustalić na jakie?). A co jeszcze jeżeli ogrodzenie stoi w całości na działce sąsiada?.

Chyba, że ktoś decyduje się na oddanie połowy pieniędzy sąsiadowi i nie rości sobie z tego tytułu żadnych praw.


Mam w perspektywie być może resztę życia spędzić przez ścianę (i przez płot!) z sąsiadem i zależy mi aby sprawa była załatwiona delikatnie.
To i dla mnie zawsze najtrudniejsze sprawy do załatwienia.

MaBi
20-04-2005, 13:14
Witam,
Mam pewien problem. Sąsiad, który już mieszka w swojej części bliźniaka zbudował płot. ... Naturalne wydaje mi się aby zwrócić połowę kosztów ogrodzenia.
A ja nie do końca tak uważam wg mnie sąsiad chciał to zbudował - zbudował to co on chciał a nie Ty (założenie), więc do końca nie widzę Twojego zobowiązania w stosunku do niego tzn płacić za coś czego nie chcesz = chciałabyś mieć inne (znowu hipoteza). Jeżeli sąsiad miał w zamyśle podział kosztów to uważam, ze powinien o tym pomysleć przed inwestycją a nie po i tu pozwolę sobie zacytować:

... Skrajny przypadek, gdyby to było super ogrodzenie za kwotę 20tys ...

echo
20-04-2005, 13:27
A z drugiej strony masz płot?
Jeśli będziesz robić podobny to wtedy będziesz znac cenę za metr i tyle mu zwrócisz.

echo
20-04-2005, 13:31
Generalnie uważam, że cenę płotu powinno sie podzielic między sąsiadów (sam akurat teraz rozmawiam z sąsiadami nt współfinansowania płotu), ale uczciwie i w granicach rozsądku!!!
Trudno sobie wyobrazić sytuację, kiedy sąsiad buduje płot na który mnie nie stać, a ja muszę zapłacić mu połowę!!!
Dobrze jeśli można to zrobić przed wykonaniem płotu. jesli nie to proponuję moja powyższą propozycję: zrobić drugą część i oddać mu zgodnie z twoją wyceną (jeśli płoty będą podobne).

polanka
20-04-2005, 13:33
Witam,
Mam pewien problem. Sąsiad, który już mieszka w swojej części bliźniaka zbudował płot. ... Naturalne wydaje mi się aby zwrócić połowę kosztów ogrodzenia.
A ja nie do końca tak uważam wg mnie sąsiad chciał to zbudował - zbudował to co on chciał a nie Ty
... Skrajny przypadek, gdyby to było super ogrodzenie za kwotę 20tys ...

są trzy podejścia.
- formalne: koszty dzieli się po 50% gdy płot jest budowany wspólnie.

- też formalnie, wariant 2: jak dla mnie warunkiem budowy wspólnej jest wcześniejsze uzgodnienie między sąsiadami jak ten płot ma wyglądać i ile ma kosztować.

- trzecie podejście jest zwyczajowe i mówi że każdy buduje płot z jednego z boków. Ja słyszałem że buduje się prawy płot.

Czyli: możesz 'pójść na noże' i upierać się że to jest jego płot i że nie chcesz za niego płacić. Tyle że w tym przypadku z sąsiadem będziesz rozmawiał wyłącznie na sali sądowej... I o ile rozumiem przepisy powinieneś wygrać.

Jeżeli natomiast chcesz mieć normalne układy z sąsiadem to powiedz mu że Ci się wydaje że to za drogo i zaproponuj swoją cenę. Jeżeli On wykaże wydatki to możesz się z tym zgodzić albo negocjować dalej aż dojedziecie do zgody.

Grzegorz

MaBi
20-04-2005, 13:35
Generalnie uważam, że cenę płotu powinno sie podzielic między sąsiadów (sam akurat teraz rozmawiam z sąsiadami nt współfinansowania płotu
Uważam dokładnie tak samo ale w tym przypadku mówimy o czymś co juz jest a nie dopiero powstanie.

20-04-2005, 13:43
Powiedz mu, że ogrodzenie, jak wszystko to sprawa gustu. Nie musi ci się koniecznie podobać rozwiązanie jakie on zastosował. Możesz mu zaproponować konserwację tego odcinka przez okreslony czas.
I się nie stresuj, budowa i wykończenie na długi czas pozbawi Cię nadmiaru gotówki.

alienka
20-04-2005, 13:52
Oj, widzę, że czeka mnie rozmowa z Panem sąsiadem :( .
Jak dobrze, że jest to forum. Bardzo, bardzo Wam dziękuję.
A swoją drogą może mogłabym otrzymać namiar na jakąś fajną ekipę. Mam do wykonania ogrodzenie jeszcze z trzech stron. Wtedy chętnie przedstawię sąsiadowi swój kosztorys i będę miała argument aby nie godzić się na jego wycenę.
A byłam tak życzliwie usposobiona......
Pozdrawiam Wszystkich.

mały.majster
20-04-2005, 14:22
lepiej pogadaj z nim na małym grillu przy piwku na spokojnie , bo moze gość nie znał cen i też ktoś go wmanewrował ,,,,, ja zapłaciłem (dopłaciłem) miłej sąsiadeczce ok. 2tyś pln za płot o długości 67 m a siatke mam ocynk, 2,2 m wysokości na podmurówce
robota w 2003 roku

pozdrawaim