PDA

Zobacz pełną wersję : przesunięcie ściany okiennej zewnętrznej i otwór w ścianie nośnej



azet
15-01-2018, 19:41
Witam.
Od razu przepraszam za brak terminologi fachowej.
Domek jednorodzinny piętrowy , podpiwniczony-ponad 30 lat ( czyli pewnie pustak gr. ścian 40 cm )
Na pierwszym piętrze( parter ?) duży pokój o wym 4,25 m x 7,20 m. plus balkon około 1,20.
W szczycie pokoju doże okno ,praktycznie cała ściana to okno,czyli zapewne belka nośna nad oknem ,na dodatek belka nośna w szczycie budynku nad balkonem.
Pod pokojem garaż na długość pokoju, belka nośna w garażu na środku pokoju.
1- chciałem przesunąć ścianę okienną likwidując balkon , powiększając pokój ( wstawię stół jadalny) zostawiam belkę nośną ( to na pewno belka nośna ? a może jest tylko jedna na zewnątrz nad balkonem w szczycie budynku ? ) zostawić to co jest nad oknem i zrobić sufit podwieszany na wysokość belki nośnej ?
(załącznik remont ) nowa ściana okienna bezpośrednio pod belką nośną.
2- po przesunięciu ściany chciałem zrobić otwór w ścianie nośnej do kuchni która jest za ścianą (załącznik remont 2 )
- domyślam się (znalezione w sieci )nadproże musi być - ściana ma 40 cm gr. czyli np. dwa dwuteowniki (wysokość 20 cm) ,w pierwszej kolejności jeden obsadzony w połowie grubości ściany potem drugi .Na monitorze wygląda na prostą sprawę.
3- całość powinna wyglądać jak w załączniku remont 3

poproszę o radę,jestem w tym laikiem - czy mogę tak zrobić ? Zapewne rzut oka jakiegoś architekta na miejsce prac byłby mile widziany

Elfir
16-01-2018, 16:39
Powiększenie domu kosztem balkonu to rozbudowa, czyli potrzebny projekt i pozwolenie.

azet
16-01-2018, 17:06
hmmm aż tak ? to nie wesoło- temat szybko odłożony w czasie

Elfir
16-01-2018, 17:46
zwiększa ci się pow. domu.

azet
16-01-2018, 19:14
a to i większa kasa dla budżetu - no trudno,zobaczymy , może pokuszę się o dalsze pociągnięcie sprawy- dziękuję za pomoc