PDA

Zobacz pełną wersję : modernizacja kotłowni - PC zamiast śmieciucha -pytań kilka



DJYendruh
18-01-2018, 12:17
Witam
Mam pytanie do znawców/użytkowników i instalatorów odnośnie założeń do montażu pompy ciepła u siebie w domu. Najpierw krótki opis słowem wstępu. Od kilku lat przeglądam forum, ale im więcej czytam, tym więcej wątpliwości, chociaż niektóre kwestie chyba mi się już wyjaśniły i sporo się douczyłem. Opis jest dość obszerny, ale chciałem jak najszerzej przedstawić sytuację, żeby nie dopowiadać później fragmentami. Zatem miłej lektury :)

ZAŁOŻENIA: ma być wygodnie (a więc automatycznie), tanio (skłaniam się ku „budżetowym” PC) , prosto (nie mam siłowników przy rozdzielaczach, nie planuję czujników w każdym pokoju) i ekonomicznie w eksploatacji na tyle na ile się da. Jeśli koszt wykonania odwiertów czy tez wymiennika poziomego będą droższe od eksploatacji PC powietrznej na przestrzeni np. 10lat lub więcej, to kupie powietrzną. Zakładana temp w domu – 22/23 stopnie (żona jest ciepłolubna).
Chciałbym, aby większość eksploatacji łapała się w godz. 21-5 oraz weekendy, czyli tania taryfa.

Aktualnie ogrzewam dom piecem „śmieciuchem” (palę drewnem, chociaż piec dedykowany jest do węgla/miału) o mocy 30kW, wcześniej był żeliwny 26kW i też dawał radę. Mam jednak dość magazynowania z wyprzedzeniem opału, suszenia, i biegania za tym wszystkim, tym bardziej że zdarza mi się wyjechać i bywa że po powrocie za ciepło w domu nie jest ;). Piec zmieniono na większy ze względu na wielkość komory zasypowej, jednak przy drzewie długość pracy nie wydłużyła się jakość znacznie, a ekonomiczny to on też za bardzo nie jest. Jednorazowo da się załadować taczkę drewna i jeszcze sporo miejsca jest. A starcza na parę godzin. Nadmieniam, że od czasu zamontowania kominka jakieś 5 lat temu (zwykły, bez płaszcza wodnego, jeszcze nieobudowany) o mocy 8kW piec odpalany jest może 5 razy do roku, głównie jak wybywam lub przy większych mrozach, których ostatnio nie ma. Tryb życia użytkowników (rano praca, szkoła, przedszkole), wszyscy wracają po ok 15 lub później powoduje, że kominek rozpalamy ok 16 i dokładamy aż do rana, później się wygasza i po pracy znowu od nowa. Plus palenie w weekendy. W całym domu jest ciepło (mimo braku dedykowanego rozprowadzenia), aczkolwiek całość mimo że jest w miarę ekonomiczna, do obsługi jest mało komfortowa. Do CWU od 10 lat mam pompę ciepła powietrze-woda Buderusa, zintegrowaną ze zbiornikiem 300l która się nawet sprawdza. Jest spięta z piecem, bo ma wbudowaną wężownicę.
405237405238

Montaż pompy ciepła brałem pod uwagę od samego początku, jednak 10 lat temu było to zdecydowanie droższe niż obecnie, i nie było mnie na nie stać, ale myśląc przyszłościowo zrobiłem 100% podłogówki + drabinki w łazienkach, a temat pompy został przesunięty na później (czyli mam nadzieję na teraz lub niebawem).
Całość tak funkcjonuje jak opisałem wyżej, nie bez znaczenia jest fakt że mieszkam w zachodniopomorskim, gdzie klimat jest stosunkowo łagodny na tle innych regionów kraju.
Przy paleniu kominkiem zużywam ok 20-25m3 drewna/sezon.
Nie mam gazu na działce, i nie będzie go przez najbliższe lata. Wszystko w domu jest na prąd + własne ujęcie wody +przydomowa oczyszczalnia. W taryfie G12w zużycie prądu to ok. 250zł miesięcznie na całość (gotowanie, CWU, TV, komputery, pralka itp.)

Co do budynku – dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, wybudowany 10 lat temu, keramzyt 24cm+15cm styropianu, dach wełna 20cm, okna PCV 2-szybowe 6-komorowe. Pow. użytkowa 226m2, w podłodze jest 200m2 do grzania, z podziałem 140m2 parter, 60 poddasze. Na parterze jest rozdzielacz podłogowy na 12 sekcji, na poddaszu na 6. Jedna pompa obiegowa za piecem do C.O + po jednej przy rozdzielaczach + 1 pompa do CWU.
Odpalenie pieca na parametrach +55stopni na wyjściu wg przylgowego czujnika sterownika (ok 70st na piecu) i 35stopni na wejściu podłogówki powoduje, że po 1,5 doby można wyłączyć całość na następną dobę bo temp. wewnątrz zbliża się do 25stopni .

Oczywiście zrobię sobie porządne OZC (u jednego z polecanych forumowiczów) w celu doboru PC, będę więc wiedział jaka ma być jej moc, jakiej wielkości ewentualnie wymiennik. Z dotychczasowych ofert które otrzymywałem były brane pod uwagę pompy od 8 do 16kW (w zależności czy grunt czy PW), a wg strony cieplowlasciwe.pl (parametry uzupełniane z pamięci) zapotrzebowanie budynku to 11kW + 4kW na CWU.

W kwestiach technicznych interesują mnie takie zagadnienia:
1. jeśli gruntowa to on/off czy inwerter? – skłaniam się ku gruntowej on-off (prostota), jeśli źle myślę, to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu. Grunt raczej piaszczysty, wysoki poziom wody gruntowej. Zakładam zbliżoną cenę obydwu rodzajów pomp.
2. jeśli powietrzna to tyko inwerter? Przewymiarowana czy nie?
3. Z buforem (rozumianym jako dodatkowy zbiornik/sprzęgło) czy bez? Bo czytałem na forum, raczej „bez” przy sporym metrażu i pojemności cieplnej wylewki (a tak jest u mnie), ale już „z” jeśli chodzi o fakt, że są 2 poziomy (parter i poddasze). Czyli też jak u mnie. Chodzi mi o „taktowanie” pompy, błędy, wyłączanie z przegrzania itp. Zakładam, że układ będzie bez dodatkowego zasobnika, choć w ofertach które otrzymywałem bywały dodatkowe zbiorniki buforowe.
4. Dotychczasowa PC do CWU ma już 10lat (pobór 800W w czasie pracy + ewent. grzałka 1,5kW, pojemność 300l ), ma wężownicę o pow. wymiany 1,45m2. Czy spiąć ją z planowaną PC celem ładowania czy wymienić na inny zbiornik CWU z większą wężownicą/innym rodzajem wymiennika bo będzie efektywniej? Pisząc że „prawie się sprawdza” miałem na myśli fakt braku sterowania, że woda ma być np. o 19, albo, ze jak dzieciaki się wykapią, to albo idę się myć zaraz po nich, albo czekam na doładowanie ze 2 godziny, albo włączam grzałkę. Ładowanie jej mocniejszą pompą spowoduje jak sądzę większy komfort w zakresie zaopatrzenia w CWU, tzn. że po obniżeniu temp do np. 35 stopni dobije mi do wymaganych 45 w ciągu np. pół godziny (teraz grzałka 1500W podwyższa temp. średnio ok 7 stopni/godzinę )
5. Rozdzielacze podłogówki z układem mieszającym – zostawić jak jest czy wymagane są jakieś modyfikacje? Zbyt gorącej wody to tutaj nie będzie. Sterowanie przepływem za pomocą rotametrów.
405239405240
6. Pompy obiegowe – czy jest szansa że 2 odpowiednie pompy za PC (jedna do CWU druga do CO) załatwią temat? Mógłbym się pozbyć 2 pomp obiegowych.
7. PC powinna pracować na czynnik R410a czy R407c? wg mnie R410a
8. Przy PC PW i podłogówce opcja EVI jest zbędna? obstawiam że tak.
9. Hałas. Bardzo ważny temat. O ile można go pominąć w przypadku powietrznej PC (jednostka zewn. jest poza budynkiem) to w przypadku gruntowej, kiedy całość jest w kotłowni (u mnie kotłownia jest w przejściu do garażu, graniczy jedną ścianą z sypialnią, i słyszę wentylator dmuchawy w piecu) to czy wstawienie tam gruntowej PC nie spowoduje konieczności przeniesienia sypialni?
Widziałem kupę lat temu pompę gruntową u jednego człowieka (fakt że były to lata temu) i miał ja w garażu, ale hałasowała bardziej niż pralka. Jeśli gruntowa chodzi np. jak lodówka, to ok, hałas jest pomijalny.

pozdrawiam
Rafał

Kaizen
18-01-2018, 12:52
Miałem taki pomysł, ale w końcu zrezygnowałem... U Ciebie możesz to przetestować prawie bezkosztowo.
Masz PC do CWU z wężownicą, to spróbuj podłączyć tę wężownicę do podłogówki. Nawet, jak będzie często odpalała grzałki, to może się okazać, że kupno PC za kilkanaście tysięcy zwróciłoby się za kilkadziesiąt lat. A może faktycznie nie będzie wyrabiała - to wtedy wrócisz do tematu kupna nowej PC albo dołożysz mocniejszą grzałkę do obecnej.

DJYendruh
18-01-2018, 13:04
dużo napisałem ale może jeszcze nieprecyzyjnie - moja pompa do CWU jest wewnętrzna (patrz zdjęcie) czyli zbiornik z nałożonym na nim wymiennikiem. I mam tak zrobione, że piec + przyłącza są na parterze w kotłowni, a sama powietrzna PC na poddaszu na strychu, nad kotłownią.
Nie ma raczej opcji podłączania jej do obiegu CO, bo skąd wtedy wezmę CWU?

Mój plan polegać ma na montażu nowej pompy ciepła do CO oraz CWU, w prostej i ekonomicznej wersji. Ale aby się na coś zdecydować, potrzebuję znać odpowiedź na kilka zadanych pytań. resztę dopełnią obliczenia

mala edycja: zakumałem o co Ci chodzi :-) ale sam nie wiem.... przeróbka na próbę + non stop grzałki. Czy w układzie podłogówki nie jest zbyt dużo litrów wody w porównaniu do objętości wężownicy? Przecież woda do CO będzie nagrzewać się przepływowo wężownicą od wody grzanej pompą na potrzeby CWU?

Kaizen
18-01-2018, 13:34
Nie ma raczej opcji podłączania jej do obiegu CO, bo skąd wtedy wezmę CWU?


Moja propozycja to podpięcie podłogówki zamiast śmieciucha pod wężownicę. W CWU nic się nie zmienia. Tylko prawdopodobnie zabraknie jej mocy do tak dużego domu. Może z samym poddaszem spróbować?

DJYendruh
18-01-2018, 14:13
problem w tym, że sam tego nie zrobię, a raczej na pewno trzeba będzie przywracać wersję sprzed ewentualnej próby, a to już 2x koszta. A za 200zł nikt tego nie zrobi. To, że pompa mi ogrzeje poddasze niczego nie zmienia. Zresztą jakby dala radę, to kto instalowałby PC zewnętrzne/powietrzne/gruntowe jak wystarczyłoby zainwestować z 5tys zł i ogrzewanie gotowe. Może do małego pokoju i owszem, ale nie na duży dom. Nie chce bawić się w półśrodki, chcę raz a konkretnie.I część prac, np ziemnych, jeśli będą potrzebne, ogarnąć samemu.

agb
18-01-2018, 15:42
Odpowiem na część pytań:

3. Bufor i sprzęgło to dwie różne rzeczy. Szczególnie przy PC. To, że dla 90% forum, to jedno i to samo, nie oznacza, że musisz do tego tak podchodzić.

I tak, bufor IMO nie ma sensu przy PC, bo dużo ciepła tam nie zmagazynujesz. A jeżeli się uprzesz i zmagazynujesz go "dużo", to bardzo się to odbije na COP. Sprzęgło to już głównie kwestia hydrauliki, oporów, itp. Skoro mówisz, że teraz na jednej pompie za kotłem działa, to trzeba by ją porównać z pompą obiegą PC, bo może się okazać, że na niej też pójdzie. Wtedy raczej bez sprzęgła, jeżeli nie chce sterować osobno, np piętrami.

5. PC jest źródłem niskotemperaturowym, więc nic nie musisz mieszać. To co wychodzi z PC idzie bezpośrednio w podłogówkę.

6. PC PW, np Panasonica mają wbudowaną pompę. Żadna dodatkowa do CWU i być może CO(patrz #3) nie jest potrzebna.

7. A jakie to ma dla Ciebie znaczenie?

DJYendruh
18-01-2018, 17:00
Odpowiem na część pytań:

3. Bufor i sprzęgło to dwie różne rzeczy. Szczególnie przy PC. To, że dla 90% forum, to jedno i to samo, nie oznacza, że musisz do tego tak podchodzić.

I tak, bufor IMO nie ma sensu przy PC, bo dużo ciepła tam nie zmagazynujesz. A jeżeli się uprzesz i zmagazynujesz go "dużo", to bardzo się to odbije na COP. Sprzęgło to już głównie kwestia hydrauliki, oporów, itp. Skoro mówisz, że teraz na jednej pompie za kotłem działa, to trzeba by ją porównać z pompą obiegą PC, bo może się okazać, że na niej też pójdzie. Wtedy raczej bez sprzęgła, jeżeli nie chce sterować osobno, np piętrami.
- teraz jest za piecem jedna obiegówka do CO i jedna do CWU, ale są też pompy przy rozdzielaczach. One tez jak rozumiem napędzają wodę w pętlach?

5. PC jest źródłem niskotemperaturowym, więc nic nie musisz mieszać. To co wychodzi z PC idzie bezpośrednio w podłogówkę.
chodziło mi o to, czy a podstawie zdjęć rozdzielaczy (rozdzielacz, pompa obiegowa, zawór termostatyczny) można stwierdzić, czy trzeba je doczegoś modyfikować. Teraz jest to układ mieszający, ale przy niskotemperaturowym zasilaniu nie będzie czego mieszać

6. PC PW, np Panasonica mają wbudowaną pompę. Żadna dodatkowa do CWU i być może CO(patrz #3) nie jest potrzebna.

7. A jakie to ma dla Ciebie znaczenie?
czytałem gdzieś ze stare modele pomp ze starymi czynnikami przerabia się na nowsze, bo wymogi, ale nowsze czynniki są tylko zastępcze, i pompy mają słabszą wydajność. Dlatego lepiej kupić coś współczesnego z dedykowanym czynnikiem. Tak jakby się jakaś używka trafiła w sensownej cenie.

Konsultant marki Buderus
05-07-2018, 11:12
Witam,

Inwerterowa pompa ciepła w porównaniu do pompy on/off cechuje się bardziej komfortową oraz cichszą pracą. Inwerterowe pompy ciepła gwarantują niższe koszty ogrzewania budynku. Różnica kosztów ogrzewania dla domu jednorodzinnego pomiędzy pompą ciepła z inwerterem a bez wynosi ok. 400-500 zł/rok. Zastosowanie bufora przy instalacji z pompami ciepła może być pominięte, gdy pojemność wodna instalacji współpracującej z pompą ciepła wynosi od 10 do 20l na kilowat mocy zainstalowanej pompy. Jeżeli jednak instalacja posiada wszystkie, albo większość, obiegów grzewczych sterowanych poprzez automatykę umożliwiającą odcinanie danej strefy, wówczas zastosowanie bufora może okazać się konieczne, aby ograniczyć proces taktowania pompy ciepła.
Zastosowanie bufora jest korzystne również dla powietrznych pomp ciepła. Aby przeprowadzić proces odmrożenia parownika, pompa ciepła musi pobrać pewną ilość energii z budynku. Może to być energia z ogrzewania podłogowego lub bezpośrednio z bufora. Kolejną zaletą zastosowania bufora jest możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej w taryfie nocnej.
Jeżeli zastanawia się Pani nad wyborem sprawdzonej powietrznej pompy ciepła, zachęcam do zapoznania się z ofertą pomp ciepła marki Buderus z rodziny Logatherm. Pompy cechują się solidnym wykonaniem oraz wysokiej klasy sprężarką i wymiennikiem ciepła. Gwarantuje to długą żywotność i wysoką sprawność wytwarzania energii cieplnej. Bardziej szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/
W sprawie doboru, wyceny oraz montażu zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus

Grzegorzkb
02-04-2019, 10:21
Witam,
w marcu zużyłem 730kWh ( w tym CWU ok 125kWh) koszt wg średniej z G12W 0,41 PLN x 730=299 PLN brutto (energia+przesył+OZE)
Czas pracy PC tylko w trybie CO 316h
Pzdr
Witam .
Zamierzam wywalić pięć węglowy i zamontować PC ale caly czas bije sie z myslami czy pompa da rade ogrzac mam bardzo podobny dom do twojego tz podobna izolacja budynku i instalacja mieszana
20% podlogowka 80%grzejniki do ogrzania ok 150m2. Strefa klimatyczną 3
I mam pytanie czy grzejesz tylko w nocy czy po prostu uprawiasz temp 22 st i nie zwracasz uwagi w której taryfie PC pracuje.
I czy grzejniki masz niskotemperaturowe

maciejos36
02-04-2019, 19:54
I mam pytanie czy grzejesz tylko w nocy czy po prostu uprawiasz temp 22 st i nie zwracasz uwagi w której taryfie PC pracuje.
I czy grzejniki masz niskotemperaturowe

Przy grzejnikach raczej na 100% musisz grzać non stop, oczywiście regulujesz też temperaturę regulatorem pokojowym, pogodowym czy głowicami na grzejnikach. Koszty ograniczyć możesz też przejściem na taryfę G12, G12w czy G13. Wtedy cena za jedną kWh uśrednia Ci się dobowo do np. 40gr, czyli kWh ciepła wychodzi koło 13gr albo lepiej. No normalnie tak jak za węgiel:) Bobrow nie ma idealnej instalacji jak wynika z jego zeznań, mimo to ma spore oszczędności względem węgla. Po prostu pompa ma na dzień dobry dużo lepszą regulację. Przy węglu masa energii idzie w komin albo wypuszczasz oknami regulując temperaturę.

bobrow
03-04-2019, 00:08
Witam .
Zamierzam wywalić pięć węglowy i zamontować PC ale caly czas bije sie z myslami czy pompa da rade ogrzac mam bardzo podobny dom do twojego tz podobna izolacja budynku i instalacja mieszana
20% podlogowka 80%grzejniki do ogrzania ok 150m2. Strefa klimatyczną 3
I mam pytanie czy grzejesz tylko w nocy czy po prostu uprawiasz temp 22 st i nie zwracasz uwagi w której taryfie PC pracuje.
I czy grzejniki masz niskotemperaturowe

Witam,
grzeję wg termostatu bezprzewodowego w salonie, ustawione tak :
4.30-23.50 temp komfortowa ( u mnie akurat średnio ok 22.8 st), plus kilka drobnych profili temperaturowych...
23.50-4.30 obniżenie temp ok 21 st ( plus jest jeszcze taki , że prawie przez cały sezon grzewczy nie słyszę PC przy zasypianiu)
Pc natomiast ciągle pracuje przy największych mrozach.
Przy zużyciu podaję czas pracy tylko dla CO -np w marcu średnio wychodziło 10h na dzień.
Odnośnie grzejników- dobierane były pod piec zasypowy na ok 50 st (zwykłe stalowe Diamondy V22), w praktyce na grzejnikach mam temp 41-48st.
Średnia za cały rok (cały dom) wychodzi coś 0.42 pln -w/w ustawienia są dla mnie najlepsze pod względem komfortu ( w domu zawsze ktoś jest) i kosztów ( w stopce).
Dodam tylko , że przed PC zużywałem ok 5 ton węgla+trochę drzewa+bojler CWU latem ( warte teraz lekko 7 000 pln- a na PC to samo za nie całe 3 000pln)
Moje koszty to nie wyczyn- jest tu wielu innych użytkowników tzw „konwertytów” z podobnym lub lepszym zużyciem.
Pzdr

wiertar
04-04-2019, 16:38
Bobrow jaka taryfę używasz z ciekawości?

bobrow
04-04-2019, 17:06
bobrow jaka taryfę używasz z ciekawości?

g12w

Konsultant marki Junkers
19-04-2019, 07:55
Witam .
Zamierzam wywalić pięć węglowy i zamontować PC ale caly czas bije sie z myslami czy pompa da rade ogrzac mam bardzo podobny dom do twojego tz podobna izolacja budynku i instalacja mieszana
20% podlogowka 80%grzejniki do ogrzania ok 150m2. Strefa klimatyczną 3
I mam pytanie czy grzejesz tylko w nocy czy po prostu uprawiasz temp 22 st i nie zwracasz uwagi w której taryfie PC pracuje.
I czy grzejniki masz niskotemperaturowe

Witam,

Podejmuje Pan bardzo dobrą decyzję. Wybór pompy ciepła będzie opłacalnym i przyszłościowym rozwiązaniem ogrzewania, które bez problemu ogrzeje Pana budynek. W przypadku instalacji grzejnikowej najważniejszym parametrem będzie temperatura zasilania. Im wyższa tym efektywność spada. Jednakże pompy ciepła z powodzeniem mogą współpracować z instalacją grzejnikową i zastąpić kocioł węglowy. W razie Pana Pytań odnoście doboru pompy oraz wykonania instalacji warto skontaktować się z jednym z Autoryzowanych Instalatorów Junkers-Bosch, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.junkers.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 900 810. Wybrany instalator doradzi wybór najbardziej korzystnego rozwiązania. Więcej informacji o naszych pompach ciepła znajduje się na stronie http://www.junkers.pl/produkty/.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant Junkers-Bosch