PDA

Zobacz pełną wersję : krzaczek skp bio 16 - termostat pokojowy



darkdivinity
20-01-2018, 14:30
Witam wszystkich,
Posiadam piec na pellet firmy krzaczek skp bio 16 kw, palnik pellas mini, regulator r.control, piec ogrzewa dom o pow. 100 m2 pow użytkowej dobrze ocieplonego (10 cm styro + 15 cm wełny, dom kanadyjski). Obecnie spalanie pelletu wynosiło odpowiednio na dobe: 15 kg pelletu dobrej jakości (olczyk) i 12-13 kg pelletu gorszej jakości (taki co się w wodzie rozpuszcza kilka godzin - mają one w sobie domieszki farb i klejów itd., są to ilości podane na ogrzanie domu do 21 st. i cwu na 55) generalnie uważam że spalanie jest w miarę ok, ilość popiołu też w normie, ogień ładny nie za duży lekko żółtawy, ustawień pieca dokonywał serwisant.
Piszę ten temat gdyż mam problem z ustawieniem regulatora pokojowego który posiadam od 3 dni. Obecnie podpięty jest do pieca i praca wygląda następująco:
1) gdy temperatura w domu osiągnie zadaną temp. regulator rozłącza piec, przechodzi on w tryb postoju i tak sobie stygnie do momentu aż regulator da znać że trzeba podgrzać instalacje, wtedy musi się od nowa nagrzać, przykładowo z temp 30 stopni do 55, trwa to 2 godziny, potem zawór czterodrożny i pompa puszczą ciepłą wodę w obieg, temp się podniesie i się znowu rozłącza. Zaobserwowałem że w ciągu doby piec ma takie 4 załączenia. Dodam że mam ustawione obniżanie temp na regulatorze od 22 do 15 na 19 st. od 15 do 22 na 21 (wtedy jesteśmy w domu) i w takim trybie naszego życia ma to w sumie sens. Rozmawiałem z różnymi fachowcami i serwisantami i każdy ma na ten temat inne zdanie. Dodatkowo piec krzaczek ma wbudowaną fukncje ochronę powrotu i zanim puści na dom to podgrzewa wodę na powrót więc zanim grzejniki są ciepłe to trochę trwa. Według serwisanta powinno w 2 godziny od załączenia pieca być w domu ciepło - i tak faktycznie jest.
Ale tutaj pojawia się wariant 2
Czy nie lepiej byłoby podpiąć regulator pod pompe CO i żeby on sobie nią sterował i zaworem czterodrożnym? Piec ustawić na zadaną 55 stopni, niech on sobie chodzi całą dobę z tą temp. będzie ogrzewał wtedy około metr rury z wodą (odległość od pieca do zaworu) i czasem powrót. Wtedy opału też nie powinno jakoś kosmicznie dużo pójść a szybciej będą dogrzane pomieszczenia.
W tym wariancie podobno istnieje możliwość zrobienia bum w kotłowni bo piec nie steruje pompą i jak zagotuje wodę to jej nie puści w obieg a jak naczynie wzbiorcze byłoby nie daj Boże przytkane to rozpierdzieli kotłownie. Ale to czytałem w tematach o eko groszku który mimo wszystko pali się jeszcze jakiś czas poza palnikiem, a pellet jest spalany od razu, także nie wiem co by się musiało stać aby on zagotował wodę...
I tera pytanie do Was koledzy, co zrobić ? który wariant lepszy ?

Pello
20-01-2018, 15:52
Zdecydowanie zostaw tak jak jest - czyli wybierz wariant 1.
Moim zdaniem skasuj tylko obniżenia temperatury na sterowniku pokojowym - i tak nie ma z tego pożytku skoro po 15 podniesienie temperatury do 22 stopni trwa kilka godzin a spalisz i tak tyle samo pelletu co byś utrzymywał cały czas taką samą.
Podejrzany jest czas podgrzania kotła z 30 st do 55 - 2 godziny ? To czas pracy kotła pod ochroną powrotu. Coś tu jest nie tak. Obniż ochronę powrotu do 40 st. W jakim trybie palnik pracuje przez te 2 godziny - moc minimalna, czy maksymalna ? Jakie są parametry pracy palnika - praca i przerwa podajnika, przy pracy min i maks. No i czy instalator wykalibrował palnik ? Zważył przepływ pelletu w trakcie minuty pracy podajnika na sterowaniu ręcznym ? Ile to jest ?

Wariant 2 też jest dobry, ale do pracy z buforem. Bez bufora nie utrzymasz temperatury na kotle i będzie taktował - będzie się załączał i wyłączał.

darkdivinity
20-01-2018, 17:26
Hej,
Dzięki za odpowiedź, zostawię w takim razie wariant 1. Nie zauważyłem żeby instalator coś ważył, włączył piec na rozruch i patrzył na płomień, pozmieniał czas podawania podajnika 1 i podajnika 2 zmienił nadmuchy. Sprawdzał to kilkakrotnie ale czy zrobił to tak jak powinien - nie wiem :/
Właśnie dużo winy jest w tej ochronie powrotu, najlepiej jakby ją całkiem wyłączyć ale krzaczek wymaga do gwarancji włączonej ochrony. Ona mi miesza zaworem, gdy piec się nagrzeje i tak nie puszcza ciepła na pompe bo temp powrotu jest za mała - a jest za mała bo instalacja jest zimna, no i błędne koło. Zmniejszyłem temperaturę ochrony na 20 stopni i przymknięcie zaworu w ochronie na 50 % i nagrzało dużo szybciej. Jakiś pomysł jak to z tym poradzić?
Pompa od cwu działa jako priorytet.
Pozdrawiam !

Edit: dodam że przy rozpalaniu piec działa na maxa, potem ma tak od 6 do 9 kW
Edit Edit :D: trochę się napociłem ale tak to wygląda obecnie

-Temperatura zadana kotła - 55 st C
-Modulacja mocy:
#Moc nadmuchu 100 % na 46 %
#Czas pracy podajnika 100 % - 9,8 sek
#Histereza H2 50 % - 10 st C
#Moc nadmuchu 50 % na 44 %
#czas pracy podajnika 50 % - 5,4 sek
#Histereza h1 30 % - 6 st C
#Moc nadmuchu 30% na 36 %
#Czas pracy podajnika 30 % - 3,2 sek
#Histereza kotła HK - 5 st C
#Moc nadmuchu ruszt - 45 %
-Temp zadana CWU - 50 st C
-Histereza zasobnika CWU 5 st C
-temperatura zadana mieszacza 50 st C
-PALNIK: minimalna moc nadmuchu 30 %
-czas pracy podajnika 2 -3 sek
ustawienia serwisowe:
PALNIK:
-Rozpalanie:
#czas testu zapłonu 30 sek
#czas podawania 30 sek
#detekcja płomienia 20 %
#nadmuch rozpalania 30 %
#czas rozpalania 6 min
#nadmuch po rozpaleniu 35 %
#czas nadzoru po rozpaleniu 35 sek
#czas rozgrzewania zapalarki 20 sek
#czas pracy z mocą minimalną 2 min
-Praca:
#czas cyklu praca 20 sek
#zwiększenie mocy nadmuchu podajnika 2 - 1 %
#wydajność podajnika 10,1 kg/h
#kaloryczność paliwa 5,1 KWh/kg
#pojemność zbiornika 210 kg
#praca podajnika 2 - 115 %
#minimalny czas pracy podajnika 2- 30 sek
-Nadzór:
#czas nadzoru 0 min
#czas podawania nadzór 1,8 sek
#czas cyklu nadzór 20 sek
#moc nadmuchu nadzór 30 %
KOCIOŁ
-ochrona powrotu :
#min temp powrotu 20 st C
#histereza temp powrotu 5st C
#przymknięcie zaworu powrót 50 %
-min tem kotłą 50 st C
-max temp kota 80 st C
CO-CWU
-temp załączenia pompy co-40 st C
-czas postoju pompy co podczas ładowania cwu-0min
-min temp cwu 20 st
-max temp cwu 70 st
-podwyższanie temp zadanej kotła od cwu i mieszacza 5 st C
-wydłużenie czasu pracy pompy cwu : 3 min
-wymiennik ciepła- nie
MIESZACZ
-obsługa mieszacza-włączona CO
-min tem 37
-max temp 85
-zakres proporcjonalności 5
-stała czasu całkowania 130
-czas pełnego otwarcia zaworu 120 sek
-wył pompy od termostatu - NIE
-nieczułość mieszacza 2 st C

Puławiak
20-01-2018, 20:43
2 godziny ? kocioł się nagrzewa z 30 do 55 ? Masakra jakaś to ile w nim jest wody ? Ale parametrów do przestawiania to masz dawno nie przeglądałem sterowników polskich kotłów ale widzę że idzie to w dobrym kierunku parametrów coraz wiecej i ludzie mają sie w tym połapać - tragedia. Zaproś dobrego serwisanta bo ten czas nagrzewania kotła jest jakiś naprawdę koszmarnie długi.

Pello
20-01-2018, 21:30
Czy możesz sprawdzić, czy:
#wydajność podajnika 10,1 kg/h
jest prawdą ?

Czy możesz zważyć na wadze kuchennej ilość pelletu, którą podajnik przesypie w ciągu minuty gdy go załączysz na sterowaniu ręcznym ? Podaj, sprawdzimy.
Ustaw przymknięcie zaworu w ochronie 0% - na próbę oczywiście aby nie wkurzać Krzaczka.

Puławiak: prawie wszystkie te nastawy są dla instalatora, nie dla użytkownika. Błędem jest to, że to wszystko jest "na wierzchu". No ale niestety w Polsce użytkownik jest również serwisantem. Często że musi, jeszcze częściej że chce.
pzdr

Puławiak
20-01-2018, 21:37
Ok ale jak patrzę na to to mnie przerażenie ogarnia. Przyjeżdża kocioł z europy montuje go włączam i ma działać ew drobna korekta z analizatorem i po problemie (parametry pracy skonfigurowane fabrycznie do ustawień serwisowych prawie nie zaglądam chociaż dostęp mam ale nie ma takiej potrzeby). A tu porażka - kiedyś mnie to bawiło a teraz aż strach do tego podejść nawet jako serwisant - może się starzeję, może się leniwy zrobiłem a może tylko przyzwyczaiłem się do luksusu.
Pello: Nie mów że klient chce spędzać czas grzebiąc w kotle i siedząc na forum zastanawiając się co przestawić ? Myślę że sytuacja go do tego zmusza skomplikowane sterowanie wpakowane do kotła (ogólnie u nas kotły to takie składaki wymiennik, palnik, sterownik i to wszystko nie zintegrowane w jedną całość) kiepsko przygotowany instalator serwisant jeszcze gorzej i dla tego chce i musi bawić sie w serwisanta

Barliniak
20-01-2018, 22:40
2 godziny ? kocioł się nagrzewa z 30 do 55 ? Masakra jakaś to ile w nim jest wody ?
I tu Cię zaskoczę, tylko 49 :)

Pello
20-01-2018, 22:55
-min tem kotłą 50 st C
zmniejsz temperaturę do min temperatury pompy CO - 40 st.

Puławiak: naprawdę masa użytkowników chce i naciska producentów kotłów, a oni producentów sterowników.
pzdr

Barliniak
20-01-2018, 23:12
-min tem kotłą 50 st C
zmniejsz temperaturę do min temperatury pompy CO - 40 st.

Puławiak: naprawdę masa użytkowników chce i naciska producentów kotłów, a oni producentów sterowników.
pzdr

Pello przecież tam jak byk napisane w DTR że zalecana 65 a Ty chcesz jeszcze ja obniżyć do 50 ! W jakim celu przecież to kocioł na paliwo stałe chcesz prawa fizyki oszukać?Ja byłem w tej drugiej grupie użytkowników :)

darkdivinity
21-01-2018, 06:31
Siedziałem przy tym kotle do 2 w nocy i obserwowałem pracę. Niby płomień jest taki jak powinien, natomiast sprawdzę na pewno ilość pelletu podawanego tak jak pisze kolega pello.
Trochę mi nie pasuje obniżanie kotła na 40 stopni, prędzej to bym podniósł temperaturę załączenia pompy co na 50.
Gdy na próbę wyłączyłem ochronę powrotu i grzałem kocioł na ręcznie zamkniętym zaworze 4D to 30 min i piec ma temp 57 st.
Więc coś mam popierdzielone w ustawieniach :/

I co najgorsze to przy tym regulatorze i tym trybie pracy jak jest teraz idzie mi więcej pelletu niż jak piec chodził całą dobę bez regulatora na 60 stopni :|
Naprawdę nie wiem czy go nie przepnę pod pompę co
I jeszcze dodam że teraz mam osmolony wymiennik w kotle, wczesniej tego nie bylo....

Edit edit: pello pisałeś coś o buforze, natomiast ja jak rozmawiałem z instalatorem to mówił że przy mojej instalacji pod pompą co też bedzie dobrze chodził piec :/

Puławiak
21-01-2018, 07:14
Siedziałem przy tym kotle do 2 w nocy i obserwowałem pracę. Niby płomień jest taki jak powinien, natomiast sprawdzę na pewno ilość pelletu podawanego tak jak pisze kolega pello.
Trochę mi nie pasuje obniżanie kotła na 40 stopni, prędzej to bym podniósł temperaturę załączenia pompy co na 50.
Gdy na próbę wyłączyłem ochronę powrotu i grzałem kocioł na ręcznie zamkniętym zaworze 4D to 30 min i piec ma temp 57 st.
Więc coś mam popierdzielone w ustawieniach :/

I co najgorsze to przy tym regulatorze i tym trybie pracy jak jest teraz idzie mi więcej pelletu niż jak piec chodził całą dobę bez regulatora na 60 stopni :|
Naprawdę nie wiem czy go nie przepnę pod pompę co
I jeszcze dodam że teraz mam osmolony wymiennik w kotle, wczesniej tego nie bylo....

Edit edit: pello pisałeś coś o buforze, natomiast ja jak rozmawiałem z instalatorem to mówił że przy mojej instalacji pod pompą co też bedzie dobrze chodził piec :/

Sprawdz jaki na siłowniku mieszacza masz czas zamykania zaworu. Temperaturę kotła podnieś do 70 powinno to opóźnić czas przejścia kotła w modulację - będzie dłużej pracował z większą mocą i powinien się szybciej wygrzać. To tak na początek.

Puławiak
21-01-2018, 07:15
Pello przecież tam jak byk napisane w DTR że zalecana 65 a Ty chcesz jeszcze ja obniżyć do 50 ! W jakim celu przecież to kocioł na paliwo stałe chcesz prawa fizyki oszukać?Ja byłem w tej drugiej grupie użytkowników :)

No i narobiłeś problemów - to przez Ciebie ludzie spędzają noce w kotłowni a nie w ciepłym wygrzanym domu.Dobrze że niektóre sterowniki są wyposażone w "gry" to człowiek siędząc przy kotle w nocy pasjansa sobie ułoży.

darkdivinity
21-01-2018, 07:39
Puławiak a w którym miejscu to sprawdzić ? to nie jest to ? -czas pełnego otwarcia zaworu 120 sek

Puławiak
21-01-2018, 07:46
Na siłowniku zaworu powinna być naklejka z danymi technicznymi i tam powinien być czas otwarcia.Albo szukaj w DTR-ce siłownika zaworu.

darkdivinity
21-01-2018, 08:39
na naklejce jest napisane że 2 min
Dlaczego poszło mi więcej pelletu przy regulatorze w porównaniu do tego jak piec chodził całą dobę na 55 stopni i w domu miałem cały czas 21-22 stopnie ?

Puławiak
21-01-2018, 08:42
na naklejce jest napisane że 2 min
Dlaczego poszło mi więcej pelletu przy regulatorze w porównaniu do tego jak piec chodził całą dobę na 55 stopni i w domu miałem cały czas 21-22 stopnie ?

Ok. To sprawdz czy przy wygrzewaniu zawór zamyka się całkowicie.

darkdivinity
21-01-2018, 08:54
Wygrzewanie czyli nagrzewanie pieca do temperatury zadanej ?
Jeżeli tak to zawór nie zamyka się całkowicie tylko do połowy, pompa CO puszcza już na grzejniki od 40 stopni, dodatkowo ta nieszczęsna ochrona powrotu, obecnie przy nagrzewaniu (piec ma 44 stopnie - zadana 65) temp powrotu wynosi 28 a ochrona jest ustawiona na 30 wiec zawor jest otwarty w połowie...

Barliniak
21-01-2018, 09:00
No i narobiłeś problemów - to przez Ciebie ludzie spędzają noce w kotłowni a nie w ciepłym wygrzanym domu.Dobrze że niektóre sterowniki są wyposażone w "gry" to człowiek siędząc przy kotle w nocy pasjansa sobie ułoży.

Oj tam,źle napisałem jestem w drugiej grupie użytkowników czyli jak najmniej wodotrysków na wyświetlaczu.Jak zaobaczyłem te parametry z postu to prawie z krzesła spadłem.Skąd ja mam wiedzieć ile ustawić "nadmuch po rozpaleniu"? Ile to jest dobrze?25% 40% czy może jeszcze inaczej.Żeby to ustawić musiałbym pojechać na jakiś kurs :) Na regulatorze pokojowym piec powinien mniej spalić bo przecież uzupełnia braki ciepła w domu a nie w kotle.Tam problem nie jest w regulatorze tylko gdzie indziej. Być może w tym zaworze 4D.Mój piec o takiej samej pojemności wodnej rozpędza się w 25-30min do 70 z 35 specjalnie nie mierzyłem tego stoperem. Cały proces od rozpalenia do nagrzania mieszkania zajmuje około 1h-1.10min zależy jaka strata.

Puławiak
21-01-2018, 09:05
30 st to nie jest żadna ochrona powrotu. W takim wypadku ustaw sobie przymknięcie mieszacza na 25% a nawet 20% a nawet 0% i tak to niewiele daje i tak. A większość ciepła wyprodukowanego przez kocioł pójdzie w grzejniki. Do zadanej będzie długo dochodził bo grzeje już od 40stC wiec nie tylko grzeje sam siebie ale tez ogrzewa budynek więc czas jak najbardziej realny. Ochrona powrotu to tak naprawdę powinna być 55 st. Ale w takiej konfiguracji instalacji ( zawór 4D) nie bedziesz w stanie tego uzyskać no może po dołożeniu pompy kotłowej. Temperature kotła ustaw na 70 temperaturę załączenia pompy tak pomiędzy 55-60. I powinno to lepiej działać niż w tej chwili.

darkdivinity
21-01-2018, 09:26
Puławiak - wielkie dzięki na pewno tak zrobię. Dodatkowo zmierzę za chwile wydajność podajnika. Z góry wam dziękuję !
Też sądziłem że problem jest w tej nieudanej ochronie powrotu

darkdivinity
21-01-2018, 09:45
Jeszcze jedno szybkie pytanie, jak zmierzyć ilość podawanego pelletu? w sterowaniu ręcznym mam praca podajnika 1 i podajnika 2, pellet mam mierzyć na wyrzucie z palnika do kotla czy na tej rurze ktora pellet leci od podajnika 1 do palnika ?!

darkdivinity
21-01-2018, 10:28
Wydajność podajnika wynosi równo 6,42 kg/h, już zmieniłem to ustawienie w cylu praca.
Obecnie robię test ze stoperem z 43 stC na 70, załączenie pompy co na 63 stC, CWU podniesiona na 65. Ochrona powrotu zwór na 5 %.

Koledzy jaką ustawić temp mieszacza przy tych nastawach ?

Edit:
Tak jak pisał kolega, teraz piec się nagrzał w 30 min, już jest postęp :)
Edit Edit:
Wydaję mi się że te 70 stC to trochę dużo, zmieniłem na 65 stC i pompy od 60 stC

Pello
21-01-2018, 13:37
Wydajność podajnika wynosi równo 6,42 kg/h, już zmieniłem to ustawienie w cylu praca.
Obecnie robię test ze stoperem z 43 stC na 70, załączenie pompy co na 63 stC, CWU podniesiona na 65. Ochrona powrotu zwór na 5 %.

Koledzy jaką ustawić temp mieszacza przy tych nastawach ?

Edit:
Tak jak pisał kolega, teraz piec się nagrzał w 30 min, już jest postęp :)
Edit Edit:
Wydaję mi się że te 70 stC to trochę dużo, zmieniłem na 65 stC i pompy od 60 stC

Dla strumienia 6,42 kg/h i okresu pracy 20 sek dla mocy 16 kW na wejściu:

Czas pracy podajnika 100%: 11,4 sek
Czas pracy podajnika 50%: 5,7 sek
czas pracy podajnika 30%: 3,4 sek.
Kaloryczność paliwa: 5,0 kWh/kg

pzdr

darkdivinity
21-01-2018, 14:39
Ok dzięki pozmieniałem.
Tylko teraz zauważyłem że powstają takie twarde grudki z pelletu w popiele?
Grudki wyeliminowane - zmniejszyłem troszkę nastawy od kolegi Pello i podniosłem wiatry w kotle.
Wreszcie instalacja zaczyna pracować jak powinna !
Bardzo wam wszystkim dziękuje !
Zmniejszyłem podawanie na 100 % - 11, podajnik 50 %- 5,3, podajnik 30 %-3,1

Pello
21-01-2018, 15:36
Ok dzięki pozmieniałem.
Tylko teraz zauważyłem że powstają takie twarde grudki z pelletu w popiele?

Skoryguj podwyższeniem kaloryczności paliwa na 5,1 lub 5,2 kWh.kg, aż do zaniku problemu.
pzdr

darkdivinity
21-01-2018, 17:12
Dzięki pello, podniesienie na 5.1 kWh pomogło.
Z tego co widzę piec jest teraz już dobrze poustawiany. Dam znać za 2 dni jak tam ze zużyciem pelletu (dzisiejszego dnia nie licze bo sporo poszło na próby itd.)
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc, bez was dalej byłbym w dup...

darkdivinity
26-10-2018, 15:03
Witam, odpalam temat na kolejny rok.
W zeszłym roku poszło mi pelletu jakieś 1,5 tony gorszej jakości przy tych ostatnich ustawieniach.
Ja się dalej głowię, mając zasobnik cwu, czy nie lepiej jednak zostawić piec na 65 stC na całą dobę a pogodynkę przepiąć pod pompę c.o.
Wydaję mi się że zużycie pelletu rzędu 15 kg/24 h przy mrozach to sporo ? Przy obecnych temp średnio bierze 10 kg.
Jakieś nowe opinie na ten rok ?
Pozdrawiam
Dodam że jestem z tego pieca mega zadowolony, krzaczek zrobił solidny sprzęt