PDA

Zobacz pełną wersję : Niedogrzanie salonu



alpin
22-01-2018, 07:43
Witam
Mam problem z dogrzaniem salonu, mam zamontowane 3 grzejniki (stalowe płytowe) 800X600 niestety nie dają rady.
Nie mogę ich wymienić na większe, jedynie mogą być głębsze, widziałem takie podwójne ale, estetycznie to nie wygląda.
Czy próbować wymienić na konwektory ? z danych technicznych wynika, że przy tych rozmiarach są dużo bardziej wydajne.

Ogrzewanie gazowe.

cuuube
22-01-2018, 08:23
Jaki duży ten salon , że nie można go dogrzać 3 takimi gr,ejnikami w takich temperaturach na zewnątrz ( nawet jeśli dom nie ocieplony)? Jaka temperatura zasilania z kotła ?
To są nowe grzejniki (białe) czy jakieś starocie ? Są na nich ich jakieś odpowietrzniki czy zawory do kryzowania ?

alpin
22-01-2018, 08:38
Grzejniki grzeją dobrze, temperatura na piecu 50-53 C w dzień . Wcześniej było ok, ale była mała przebudowa, doszły 2 duże okna tarasowe oraz zmiana ogrzewania z ekogroszku na gaz. Salon się powiększył obecnie 45m2 otwarty na holl.
Mi jest ciepło, ale żona twierdzi, że powinno być troszkę cieplej.

Grzejniki maja 10 lat maja zawory termostatyczne ustawione na prawie 4

cuuube
22-01-2018, 08:56
Jeśli masz termostaty to otwórz tzn , żona niech otwiera je bardziej gdy korzysta z salonu.albo zainwestuj w termostaty elektroniczne po wifi sterowane że smartfona czy kompa- sam takie stosuję , wtedy można uzyskać większy komfort bez myślenia kiedy zamknąć czy otworzyć by nie było zbyt ciepło czy zimno , Na noc zamykacie ogrzewanie w tym pomieszczeniu ?

Ewentualnie przy dużych oknach stosuje się takie https://www.tanie-ogrzewanie.pl/grzejniki-kanalowe-aquilo-f1t/grzejnik-kanalowy-aquilo-f1t-90x290x1000mm-z-wentylatorem,,rid,11126.html?gclid=EAIaIQobChMIjfG Txpjr2AIVgzLTCh0IKQhTEAQYAiABEgKRWfD_BwE , ale pewnie nie ma już możliwości na montaż bo już po remoncie

alpin
22-01-2018, 09:09
Termostaty cały czas są otwarte więc grzejniki grzeją według sterownika, w nocy ogrzewanie jest zmniejszone w całym domu, nie da się zrobić tak żeby w salonie grzało na w pozostałej części zmniejszyć.
Bardziej zależy mi na tym żeby przy obecnych rozmiarach grzejników spróbować poprawić ich wydajność wymienić na bardziej wydajne.

cuuube
22-01-2018, 10:09
Nie musisz wymieniać , podnieś temperaturę wody idacej w grzejniki o stopień czy dwa przyduś pozostałe termostaty i zobacz czy efekt będzie zadowalający. Jeśli masz głowice elektroniczne w salonie ustaw im wcześniejsze otwieranie.
Ewentualnie skryzuj pozostałe grzejniki i tymi sposobami powinieneś osiągnąć mocniejsze grzanie w wyznaczonym obszarze

alpin
22-01-2018, 11:06
Spróbuje wytłumaczyć jak działa ogrzewanie w moim domu, zostawmy temat termostatów, załóżmy, że ich nie ma, bo są otwarte wiec tak jakby ich nie było.
Czujnik temperatury i sterownik jest zamontowany w holu i tam jest temperatura ustawiona na 22C. grzejniki w salonie są raz gorące raz letnie i przy takim grzaniu nie dogrzewają salonu. Dodatkowo sterownik steruje tez podłogówką. Cała reszta pomieszczeń jest dogrzewana i dla tego wolał bym nie grzebać w sterowniku bo dział dobrze, chciałbym tylko spróbować założyć bardziej wydajne grzejniki (aluminiowe, konwektory) ?

kaszpir007
22-01-2018, 11:23
Rozwiązania są dwa ...

Albo podnosisz temepraturę na kotle i tym samym zwiększysz moc grzejników albo wymieniasz grzejniki na sporo większe ..

cuuube
22-01-2018, 11:44
Skoro masz termostaty to nie ma co o nich zapominać .
Podnieś temperaturę , skryzuj pozostałe grzejniki lub przymknij termostaty w pozostałych pomieszczeniach o jedną pozycję(lub dwie) i po robocie. To nie gryzie i nic nie da się popsuć . Chyba ,że masz za dużo kasy to wymieniaj

alpin
22-01-2018, 11:56
sprawdzę popołudniu, ale z tego co pamiętam to na kotle mam ustawiona temp Max.65C ale nigdy nie widziałem żeby kocioł grzał powyżej 55-56 C
Może zwiększyć na sterowniku? zamiast 22C podnieść 23-24C ?

ironsmith
22-01-2018, 12:23
alpin jeżeli masz sterowników w hollu to myślę że salon jest pomieszczeniem o dużo większym zapotrzebowaniu i dlatego sterownik włącza lub wyłącza ogrzewanie wg hollu a nie salonu na próbę przenieś sterownik (termostat) do salonu nawet z przewodami po podłodze i zobaczysz czy coś pomoże

przemo1
22-01-2018, 14:57
Na próbę możesz podnieść temp na termostacie/sterowniku w korytarzu - zobaczysz czy salon będzie cieplejszy - jeśli tak będzie, to oznacza, że masz termostat w złym miejscu, trzeba przenieść do salonu lub zawyżać temp.

JanWerbinski
23-01-2018, 00:30
Za 3000 zł zainstaluj klimatzator inwerterowy split. Dogrzejesz nim salon i nie tylko taniej niż gazem.

alpin
23-01-2018, 06:04
Ustawiłem termostaty na 4, grzejniki cały czas gorące, nie mat tak jak wcześniej, że raz letnie raz gorące, na piecu temperatura oscyluje w granicach 52C.
Sprawdzę popołudniu co to dało.

boguslaw
23-01-2018, 15:46
Zastanów się, co się zmieniło:
Nastąpił wzrost zapotrzebowania na ciepło salonu, gdyż doszły dwa duże przeszklenia mogące ponadto stwarzać wrażenie chłodnego tła. Chłodniejsze od innych przegród przeszklenia mogą także powodować większy poziomy ruch powietrza mający wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego. Obecne źródło ciepła pracuje na stabilnych parametrach. Sumując długości posiadanych grzejników, salon o powierzchni 45 m2 + otwarty hol, ogrzewane są jednym grzejnikiem o długości 180 cm (3 x 60) + podłogówką (?)
Wniosek: brakuje mocniejszego źródła ciepła w okolicach nowych przeszkleń typu zagęszczenia brzegowego podłogówki, ogrzewania kanałowego lub mocniejszego grzejnika. Jeśli brak miejsca na grzejnik szerszy, można zastosować grzejnik 60 cm lecz wyższy typu - [moderowano]
Czy przeszklenia posiadają rolety, chroniące przed nadmierną utratą ciepła?

Pozdrawiam
Bogusław

alpin
24-01-2018, 08:43
Zmieniło się dużo:
1. powiększony salon
2. przeszklenia
3. źródło ogrzewania, wcześniej piec na ekogroszek który poprzez otwartą kotłownie dogrzewał holl.
podłogówki nie mam w salonie ani na hollu.
Mam rolety, ale nie opuszczam na noc, ewentualnie jak będzie mróz, na razie nie było.
Na ta chwile po nastawach na 4 wczoraj było ok, ale na zewnątrz się ociepliło, zobaczymy jak będzie zimniej.
musze jeszcze zrobić próbę z termometrem, bo nie mam żadnego w tej chwili w salonie.