PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec na węgiel i drewno dom 65m2:)



SzukamPieca
24-01-2018, 09:10
Dzień dobry:)

Zastanawiam się nad wyborem pieca do nowego domu. Dom jest zbudowany z betonu komórkowego 500, ocieplony- ściany 15 cm, podłogi 10 cm, strop 8 cm. Okna 3 szybowe, 6-komorowe, podobno ciepłe. Mam dostęp do drewna i węgla, dlatego szukam takiego pieca, nie wiem jednak, jaką moc wybrać, spalanie pewnie od góry. Zależy mi na ekonomicznym rozwiązaniu, dom na dole ma około 65 m2, strych jest nieużytkowy. Myślałam o zrobieniu pieca na zamówienie, podpowiedzcie proszę, jakie pytania zadać wykonawcy? Trochę jestem zielona w tym temacie, boję się podjąć złą decyzję.

jajmar
24-01-2018, 12:34
Dzień dobry:)

Zastanawiam się nad wyborem pieca do nowego domu. Dom jest zbudowany z betonu komórkowego 500, ocieplony- ściany 15 cm, podłogi 10 cm, strop 8 cm. Okna 3 szybowe, 6-komorowe, podobno ciepłe. Mam dostęp do drewna i węgla, dlatego szukam takiego pieca, nie wiem jednak, jaką moc wybrać, spalanie pewnie od góry. Zależy mi na ekonomicznym rozwiązaniu, dom na dole ma około 65 m2, strych jest nieużytkowy. Myślałam o zrobieniu pieca na zamówienie, podpowiedzcie proszę, jakie pytania zadać wykonawcy? Trochę jestem zielona w tym temacie, boję się podjąć złą decyzję.

Słabe ocieplenie budynku 15cm to licho a 8cm strop to wręcz tragedia i niezgodne z projektem.

Nie chcesz złych decyzji to zmień sposób ogrzewania z węgla na inne.

mtdeusz
24-01-2018, 14:43
ŻADNEGO!!!
Bez bufora nawet kocioł 5kw będzie za duży.
Gaz lub prąd.
POD ŻADNYM POZOREM KOTŁA NA DREWNO I WĘGIEL BEZ BUFORA!!!

SzukamPieca
24-01-2018, 14:43
Tak się składa, że w projekcie przewidziano ocieplenie stropu 6 cm, ścian również mniej, więc...cóż. Domu nie zamierzam burzyć, ocieplenia zrywać, projektu zmieniać. Zaznaczyłam wyraźnie na jaki rodzaj opału szukam pieca i z czym mam problem. Ponawiam pytanie i nadal proszę o pomoc w wyborze najlepszego pieca do mojego domku:)

SzukamPieca
24-01-2018, 14:52
Może jeszcze dodam, że dom jest przeznaczony dla 2 osób, hydraulik zaleca bojler 80 litrowy. Przeczytałam w międzyczasie o kotłach górnego spalania o niewielkiej mocy, np 08,1 kW. Podobno w tego rodzaju kotłach nie zaleca się montowania dmuchaw, bo niepotrzebnie zwiększa się zużycie opału, podobno wystarczy miarkownik ciągu, który reguluje dopływ powietrza.

mtdeusz
24-01-2018, 15:11
Do drewna żadnego górego spalania.
Grzanie tego paliwem stałym jest nieopłacalne.
MPM DS 5-7kw+bufor 1000 litry=cena kotła z podajnikiem (znajdź tylko kocioł z podajnikiem 5kw).
Wypełnij cieplowlasciwie.pl i wyślil link.

zrób to sam
24-01-2018, 23:19
Zgadzam się z kolegą mtdeusz - cieplowlasciwe super kalkulator.
Trochę informacji znajdziesz też tutaj:
czysteogrzewanie.pl/kociol/co-za-duzo-to-niezdrowo-dobor-mocy-kotla-weglowego/
i według tego przy takim ociepleniu to wystarczy Ci kocioł ok 3,5 kW.

Konto usunięte_1*
26-01-2018, 21:20
Kociołek podajnikowy 10kw spokojnie zejdzie z mocą aby grzać bez problemu , gorzej z zasypowym a zwłaszcza tanim bo tam nie ma wymiennika i cały opał idzie do komina , ale do twojego zapotrzebowania wystarczy kocioł 5-7kw zasypowy dolnego spalania MP:M tylko to jest udręka palenie w tym bo każde dołożenie węgla to smród na kotłownię straszny no i trzeba szukać specyficznego węgla tzw płomiennego bo palenie w tym drewnem to mordęga i 5 razy na dzień do kotła dokładać

מרכבה
26-01-2018, 21:41
berthold61 Od naprawdę dużej bidy kocioł na pelet 8kW https://www.kostrzewa.com.pl/#!Press_room-MA%C5%81E_JEST_CIEP%C5%81E_%E2%80%93_EEI_PELLETS_O _MOCY_8_KW ale to już jest blisko 2x za dużo i to przy -20! a gdzie temp ~0 st?
http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html MPM DS 5-7 kW i tak musi mieć bufor..! przy 65m2 i tym ociepleniu .. obciążenie cieplne wynosi ile ? 50-60wat/m2!
czyli ? 3,25 kW do 3,9 kW ! i to przy różnicy temp 40st! czyli przy 0 st będzie przez pół.. 1,65 kW .. jaki kocioł zejdzie tak nisko.. spalając 0,5 kg drewna na godzinę.. tylko bufor.. jak już .. lub gaz! przeliczając pewnie był by najtańszą opcją ( paliwo + obsługa).