PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory fotowoltaiczne na pd-wsch spadzie dachu



diterus
24-01-2018, 11:21
Witam.
Ostatnio przedstawiciel firmy SunTrans zainteresował mnie inwestycją w fotowoltaikę na kwotę 32 300zł (minus 30% -- 20% dofinansowanie+10% zakup kolektorów słonecznych poza sezonem). Z oferty wynika, że przy obecnych rachunkach za prąd 260zł / mies należałoby zamontować 20 paneli, cała inwestycja miałaby się zwrócić po 7-8 latach, przy czym koszt spłaty inwestycji, minus 10%, pokrywał by koszt obecnie płaconych rachunków za prąd. Firma daje 25lat gwarancji na sprawność systemu i 12 lat na.... i tu nie wiem, na co?

Wszystko co Pan mówił, brzmiało bardzo przekonująco, ale martwi mnie zbycie mojej uwagi, że spad mojego dachu zwrócony jest w kierunku pd-wsch, co może spowodować osłabienie pełnego wykorzystania mocy energetycznej paneli. Zdaniem pana tylko o 10%.

Dodatkowo interesują mnie inne pytania: czy faktycznie z moim usytuowaniem dachu jest opłacalne inwestowanie w fotowoltaikę; czy system fotowoltaiczny jest awaryjny?

Chciałbym poprosić Państwa, użytkowników fotowoltaiki, o pomocne wskazówki, wyjaśnienia i uwagi na wyżej przedstawiony problem i inne uwagi, za co z góry jestem bardzo wdzięczny.

Z wyrazami szcunku.

Diterus

marcinbbb
25-01-2018, 08:59
Ile finalnie do zapłacenia za te 5kW na dachu.
Orientacja jest OK mam zainstalowane na pd-zach skierowane na około 200* jedna instalacja a ta na domu 210* i dają radę. U Ciebie będzie podobnie.
W fotowoltaice nie ma się co zepsuć bo nie ma tam ruchomych części.

Tu masz 300 stron o panelach na tym forum: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164927-Ma-kto%C5%9B-panele-fotowoltaiczne-Prosz%C4%99-o-opinie

kolektor1
25-01-2018, 22:22
Ile finalnie do zapłacenia za te 5kW na dachu.

Marcinie,
A skąd wiesz, że to instalacja 5kW? Dietrus napisał, że ma kosztować 32.300 minus 30%, to do zapłacenia pozostanie 22.610 zł. A więc wyszło by ze 1kW pod klucz kosztuje 4522zł to chyba i tak nie źle.

marcinbbb
26-01-2018, 13:02
"Z oferty wynika, że przy obecnych rachunkach za prąd 260zł / mies należałoby zamontować 20 paneli,"
Więc łatwo policzyć że to ca. 5kW.
22k PLN oferta całkiem interesująca, ciekawe skąd to dofinansowanie żeby nie było że trzeba opłacić 19% od tego dofinansowania.