PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł C.O. na drzewo - stawiacie na zasyp czy efektywność?



zrób to sam
24-01-2018, 22:47
Witam. Od ok 3 tygodni szukam właściwego dla mnie kotła, i temat mnie już tak gniecie, że postanowiłem zapytać o Wasze opinie.
Posiadam stary dom ok 180m2, nieocieplony, szukam kotła na C.O. + C.W.U. na większą ilość osób korzystających, posiadam dostęp do drzewa, więc zakładam, że będzie to paliwo podstawowe, w związku z parametrami domu założyłem, że powinien być to kocioł o mocy ok 25 kW.
Spośród wielu przejrzanych ofert zostały mi do wyboru dwa kotły. Oba dolnego spalania i generalnie spełniające moje potrzeby.
Pierwszy ma piękną olbrzymią komorę załadowczą 150l i ładuje polana o długości max 55 cm, drugi "tylko" 80l gdybym wziął z bocznym załadunkiem, lub 90l z drzwiczkami u góry i ładuje polana max 42 cm .
Pierwszy ma sprawność "tylko" 78-85% (dane oczywiście ze stron producenta) drugi aż 88%.
i generalnie wydaje mi się, że na tych dwóch rzeczach powinienem się skupić, stąd tytułowe pytanie: zasyp czy efektywność? Jeżeli zmniejszamy zasyp, a zwiększa się efektywność, to nie dość że coś tam oszczędzamy na materiale, to powinniśmy mieć ten sam czas spalania pełnej komory załadowczej... czy tak jest? Oczywiście szanować pragnę swój czas, i chciałbym jak najrzadziej zaglądać do kotłowni, ponieważ wolę ten czas spędzić z żoną i z dziećmi lub poświęcić na inne etapy remontu, lecz nie koniecznie kosztem pomnożenia kilkukrotnie wydatków na opalanie np. gazem.

Dochodzi jeszcze kilka rzeczy, które nie jestem pewien czy powinny mieć znaczenie:
Pierwszy waży 600 kg, drugi 430 kg (może mieć to przełożenie na grubości blach, choć to raczej wielkość ma na to taki wpływ)
Pierwszy ma ruszt ceramiczny, drugi żeliwny + ruchomy.
Nie sugeruję się wyglądem, bo to nie ma dla mnie żadnego znaczenia, pierwszy jest nieco droższy, ale mimo że staram się robić wszystko sam z powodu oszczędności, choć i często braku dobrych fachowców w okolicy, to nie chciałbym się sugerować ceną, bo liczę na to że to wydatek na parę dobrych lat.
Nie wiem, czy można się tym sugerować, sami oceńcie: Pierwszy producent podaje, że częstotliwość załadunku DREWNEM to ok co 12-13 h, drugi producent podaje dane do WĘGLA ok 10-11 h, więc przypuszczając przy drewnie będzie to ok 7 h. Czy można się tym sugerować? Bo jeśli wiemy, że pierwszy ma o połowę większą komorę spalania, to by się zgadzało, że o połowę dłużej się w nim pali, ale w takim razie gdzie jest te dobrych kilka procent efektywności? Gdzieś jest coś przekolorowane, czy te kilka procent w praktyce nie ma znaczenia?

Bardzo proszę o opinię osób które mają doświadczenie w paleniu DREWNEM.

zrób to sam
25-01-2018, 18:35
Jarecki... mógłbyś coś podpowiedzieć? Przypuszczam, że lubujesz się i jesteś mistrzem w elektronice kotłowej, te kotły akurat mają tylko podstawowy sterownik do pompki, co o tym sądzisz przy paleniu tylko drzewem? Dopóki nie poznałem tych kotłów (nie wiem czy mogę podać linka do strony producenta tak normalnie?) byłem bardzo nastawiony na sterowniki z PID, ale Ci producenci mówią, że przy paleniu drzewem mija się z celem montowanie elektroniki, dmuchawy itp.

mtdeusz
25-01-2018, 18:49
Gdzie 25kw?
Smoły masz za mało to kup w markecie a nie będziesz sam produkował.
12-14kw a nie 25.
Kocioł tylko dolnego spalania np.
MPM DS
P2Ar
Eko Wery
Defro DS
Najlepiej z buforem.
Wypełnij cieplowlasciwie.pl
Do drewna to mały kocioł lub bufor i kita pełną mocą.

zrób to sam
25-01-2018, 20:07
świetnie, ale mały kocioł ma małą komorę załadowczą = częste podkładanie, teraz mam jakieś 15 kW, ale dość stary kocioł, górniak, komin cieplutki za ścianą i góry jeszcze nie grzeję. Palę na temp 40-50 i żadnej smoły nie mam, drzewo sezonowane. Na noc muszę wiadro węgla podłożyć bo drzewo wydmuchuje w 2 godziny (mała komora, to o czym mówię). Z czasem remontu chcę przejść w 70% na podłogówkę. Wypełniłem ciepło właściwe i wychodzi 25 kW, tam się właśnie utwierdziłem, że to będzie dobra decyzja.
mtdeusz - jakie masz doświadczenie w paleniu tylko drzewem? Mówisz że do drewna mały kocioł, a przecież na drewnie wydajność i sprawność kotła spadają o kilka kW.

mtdeusz
25-01-2018, 20:21
Daj link.
Na drewnie mocniej rozpędzisz kocioł niż na węglu a to,że tak mówią to bujda na resorach.

zrób to sam
25-01-2018, 20:53
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3ci4

zrób to sam
25-01-2018, 21:09
mtdeusz, dziękuję Ci że poświęcasz czas mojej sprawie. Ale nadal nie odpowiedziałeś, czy masz doświadczenie w paleniu tylko drewnem :D nie żebym się czepiał, ale jestem tu nowy i oprócz tego że odsyłasz wszystkich do ciepłowlasciwe to jeszcze Cię nie kojarzę :))
Mówisz, że na drewnie mocniej rozpędzę kocioł niż na węglu a to nie prawda, tym bardziej nie w małym kociołku, gdzie żaden większy klocek nie wchodzi. Bynajmniej takie moje doświadczenie. Jak zarzucam na noc węgla, to wyłączam dmuchawę i nieraz się zdarza, że muszę jeszcze przydusić żar otwierając górne drzwiczki, żebym się nie usmażył w nocy, a przy drewnie jakby przedmuchów nie było, to temperatura też leci ale w dół.

mtdeusz
26-01-2018, 06:40
Po co ci wielkie kloce,wielkimi klocami kotła nie rozpędzisz.
Drobnym drewnem kocioł mocnie i szybciej się rozpędzi niż na węglu.
Przeciętna moc grzewcza jaka ci potrzebna to 9.3kw.
20kw to potrzeba ci gdy będzie średnia dobowa -20 w dzień np.-15 a w nocy np -25.
Czyli wystarczy ci kocioł 15kw,wydusi z niego 20kw.
Temu 15kw na przeciętny dzień zimy można zmniejszyć moc.
Do drewna to najlepiej dobry DS lub HG i bufor ciepła,jeśli chcemy,efektywni i wygodnie.
Ja spalam w swoim kotle DS (zaszamotowany) węgiel koksujacy z drewnem i zrembką.
Nie pale cała dobę.
Niestety nie mam bufora,więc zrobiłem małą moc kotła i nie palę całą dobę.
Do małego kotła trzeba ciąc krótkie drewno (sam takie tne),więc jak chcesz aby mieściły ci się wielkie klocki to kup dobrego DS z bufoem lub HG z buforem.

lolson28
26-01-2018, 07:28
więc jak chcesz aby mieściły ci się wielkie klocki to kup dobrego DS z bufoem lub HG z buforem.

Dobrze napisane ale jeśli chcesz bawić się w akumulację to musisz ocieplić dom.

ps.
Na Twoje pytanie zasyp czy efektywność odpowiedź nasuwa się sama.
Kocioł z dużym załadunkiem i odpowiedni zbiornik obok aby była efektywność.

zrób to sam
26-01-2018, 12:37
mtdeusz - wybacz, ale trochę Cię nie rozumiem, najpierw odprowadzasz wszystkich do cieplowlasciwe, a teraz podważasz wyniki badań, gdzie tam ująłem dokładnie (prawie dokładnie) wszystkie parametry mojego domu. Mówię prawie dokładnie, ponieważ np. ścianę jedną mam prawie 50 cm, inną 30 :))), no cóż, staaaary domek :). Głównie na piętrze mam cieńsze ściany. W obliczeniach nie ująłem też kotłowni która ma ok 30m2. lolson słusznie zauważył że do akumulacji musiałbym ocieplić dom, ba, do małego pieca też musiałbym ocieplić dom - bynajmniej tak wszędzie wszyscy piszą. Nie spotkałem jeszcze opinii że na 200m2 NIEocieplonego domu wystarczy 15 kW (minus ok 4 kW na C.W.U.)... dobry piecyk, ale na dobrze ocieplony dom, a mojego domu nie da się i nie chcę ocieplić, bo to wiązałoby się z podcinką, drenażem, wzmocnieniem fundamentów itd itd.Piszesz, że "Przeciętna moc grzewcza jaka ci potrzebna to 9.3kw" i masz rację, jakbym miał ocieplony dom, w jakimś czasie planuję trochę podocieplać, ale będzie to raczej punktowe docieplanie, np. podłoga w jednym pokoju mogę docieplić, a w drugim już nie bo jest piwnica itd, ale to inna bajka.
Pytałem o piece 25 kW, bo takie już mam założenie +/- 3kW.

Ty piszesz, że nie palisz całą dobę, u mnie jak nie palę przez 5 h to temp spada drastycznie do ok 16-17 st, więc muszę palić na okrągło, a cienkimi gałązkami to się w trociniaku paliło, a nie w kotle. Szczerze, jeśli palisz gałązkami, to przyjedź do mnie ciężarówką, podaruję Ci gałązki w prezencie, tylko sobie załadujesz... trochę pomogę. Ja mam co robić i siedzieć cały dzień przy małym piecyku i ciosać gałązki bo "kocioł mocniej się rozpędzi" nie mam ochoty, dlatego szukam kotła w którym mogę palić drzewem, normalnymi klocami, zarzucić, wrócić rano i podłożyć, bo żar jeszcze na dole.

zrób to sam
26-01-2018, 12:39
dodam jeszcze, że to są moje kandydatury:
http://www.metalerg.pl/index.php/ekopal-d/ekopal-d-parametry
http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds.html

nie czekam na opinie pt. weź mpm bo jest ładniejszy, tylko na opinię osób które palą drzewem i wiedzą jak się pali drzewem w starym dużym domu.

mtdeusz
26-01-2018, 13:36
To kup 25kw sprzedawj smołe i nie narzekaj(płacz),że kocioł i komin ,,zgnił,,.
Jak chcesz uzasadnienie to ci usadnie później.

מרכבה
26-01-2018, 19:47
Ten kocioł ELektrometr Jasło 17 kW wg producenta na wunglu.. zjadał tylko drewno i grzał 220m2
A Ty chcesz bez bufora ? wstawić buchaja na 25kW.. pamiętaj że to ilość palonego opału decyduje o mocy.
Teraz jest bufor i defro kdr 3 25kW i nijak się ta moc ma do tego co potrafi ten kocioł wyczyniać! chyba producent nie przewidział, że ktoś może otwierać dolne drzwiczki i palić dość drobny drzewem. jak 17 węglowa dawała radę.. to typowo pod "drewno" kdr 3 na drewnie powinien mieć 25 kW.i tyle ma..
i jeszcze spory zapas. Koledzy dobrze piszą będzie smoła w kominie.


które palą drzewem i wiedzą jak się pali drzewem w starym dużym domu. tak się pali że aż komin pęka :) 26 lat palenia drewnem niech będzie małą rekomendacją. Zobacz widok komina od góry 26 lat nie widział kominiarza. Teraz pierwszy raz na kdr'rze był kuminiarz.. bo kocioł mniej w komin daje..

Drewno to 80% gazu, reszta wungiel drzewny, a że gaz trzeba dobrze palić, a nie kisić.
Teraz jest tak, że w kdr 3 drzwiczki załadunkowe są lekko otwarte, tak jest zaczep zrobiony że opiera o ryglem o sworzeń więcej powietrza PW i zero dymu paląc "od dołu" przedtem mimo buforu dymu było więcej, choć powietrza PG było sporo .. a PW tylko fabrycznie. teraz jest jak by po równo.

zrób to sam
26-01-2018, 22:25
nooo, czekałem na Ciebie ;)

Opalasz 220m2 ocieplonego czy nie ocieplonego domu? I na C.W.U. też puszczasz? U mnie 8 osób korzysta a rodzina rozwojowa. Ja mam jeszcze dość ciekawą okolicę, bo w koło pola w odległości 300m, więc jak wiaterek wieje, to nie zatrzymuje go ściana sąsiada, tylko moja z każdej strony :).

"pamiętaj że to ilość palonego opału decyduje o mocy" - bardzo istotne to co powiedziałeś, a kotły zazwyczaj robią tak, że czym większa komora, tym więcej mocy, pewnie, mtdeusz, jeśli faktycznie wystarczyłby mi 15 kW, a miał komorę załadowczą jakieś 150l to biorę... tylko takiego jeszcze nie znalazłem, a najmniejszy ekopal ten co dałem w linku z dużą komorą ma 25 kW :(

Chodzi mi po głowie jeszcze:
http://www.heiztechnik.pl/index.php/kotly-zasypowe/6-qplusdr oczywiście o mocy 20 kW
obecnie chyba występuje pod inną nazwą:
http://www.heiztechnik.pl/kotly-na-slome/agro-plus-dr
Tak mi się wydaje po wyglądzie i charakterystyce z grubsza, że to to samo.

zrób to sam
26-01-2018, 22:38
nota bene, co do buhaja 25 kW, wystarczy zmniejszyć szamotkami palenisko w kotle dolnego spalania i automatycznie moc kotła spada.

A skąd informacja że defro KDR 3 to kocioł typowo pod drzewo? i że producent podaje moc 20 kW pod drzewo? Mam przed sobą katalog i jest zakres mocy w tym kotle 6-20 kW, ale paliwa począwszy od węgla, miału, przez drewno i wióry są tak samo wypisane jak przy podobnych kotłach, np. przy optima komfort który ma taką samą wielkość komory załadowczej (tylko 39litrów) a mniejszą o 3% sprawność, przy identycznej co do grosza ceny (bynajmniej katalogowej).

zrób to sam
26-01-2018, 23:25
mtdeusz, jak możesz, to uzasadnij :)

Dlaczego Twoim zdaniem nie mogę zamontować nieco większego kotła, a w razie konieczności ograniczyć jego moc szamotkami jednocześnie nie wiele ujmując wielkości komory spalania na której mi zależy?

Konto usunięte_1*
27-01-2018, 07:19
Przypominasz mi mojego brata , on też ma takie same pomysły jak ty wszystko dobrze ale kociół misi być dup,,y a najlepiej 2 razy większy , mamy podobne domy w metrażu on pali 8 ton na rok ja palę 2 tony na rok , nie przeginaj z tą wielkością kotła bo to bezsensowna upartość , nie wiem czy kiedyś liczyłeś jak to wychodzi kosztowo palenie drewnem ? jak ja miałbym się babrać drewnem to bym odpuścił bo trzeba to ciąć rąbać kilka razy przerzucać suszyć , jak bym miał swój las to drewno bym sprzedał a kupił węgiel bo zasujesz i dowidzenia na połowę dnia , nie wygłupiaj się z tymi 25 kw-tami bo spokojnie ok 15 ci starczy aby dobrze i sensownie palić

mtdeusz
27-01-2018, 07:42
To dlaczego mój kocioł na drewnie wyciągnie 90 na pełnym szwungu a na węglu góra 70???
Wiem czym pachnie ograniczenia dużego kotła szamotem,będziesz mósiał naładować dużo szamotu i komora ci wyjdzie tak jak w małym kotle.
Kocioł DS na drewnie wygeneruje 2x więcej mocy niż moc nominalna.
Co zrobisz z tą mocą?

zrób to sam
27-01-2018, 09:23
mam wrażenie, że nawet jakbym mieszkał na antarktydzie w szopie z desek wielkości dworka to byście mówili że 5 kW mi wystarczy, bo siądę koło piecyka i będzie ciepło... może macie racje, nie mówię że nie, ale coś mi tu nie gra, gdy poleca się do dobrze ocieplonego domu 200m2 w centrum Polski 15 kW i taki sam piecyk do niemal wcale nie ocieplonego dom 200m2 + grzanie dużej ilości wody + dom pod górami gdzie częsta zmienność pogodowa + wieje z każdej strony. Nie wiem co myśleć.

A nawiasem mówiąc do drewna kocioł z elektroniką czy z miarkownikiem polecacie?

zrób to sam
27-01-2018, 10:16
a nie odpowiedziałem jeszcze dlaczego drzewem chcę palić... bo lubię: 1. lubię pracę przy drzewie 2. lubię cięcie 3. lubię rąbanie 4. człowiek potrzebuje trochę ruchu, więc po co bezsensownie chodzić na siłownię, jak można poruszać się przy efektywnej pracy 5. lubię dymek z drzewa 6. nie lubię smrodu węgla i czadu, którego w drzewie nie ma. 7. jak mógłbym sprzedawać komuś coś, z czego sam nie chciałbym korzystać? nie lubię wciskać kitu, tak mam z każdym produktem który sprzedaję jako rolnik.

Najbardziej mnie w tym wątku martwi, że pytałem o to jak ważna jest pojemność komory załadowczej przy paleniu drzewem w stosunku do podawanej przez producenta sprawności kotła. I drugie: elektronika czy bez do palenia drewnem, a Wy skupiliście się na tym, żeby zmniejszyć kW. Wiem jak palą ludzie w mojej okollicy, wiem że np. kolega z podobnym domem kupił 2 lata temu Defro Optima Komfort 20kW i miałczy, że jednak za mały, bo w nocy musi wstawać żeby nie wygasło i o żadnej smole nie ma mowy. Trochę jednak mnie przekonaliście, żeby zostać przy tej mocy 20 kW, ale z większą komorą niż ten defro (40l), i otóż mpm ma 90l i okrojona elektronika, bez dmuchawy, a heiztechnik dolnego spalania 20 kW ma 100l i prawie ful elektronika. i co tu wybrać?

מרכבה
27-01-2018, 10:33
Opalasz 220m2 ocieplonego czy nie ocieplonego domu? golas U = 0,72 W/m2K. + okna skrzynkowe Uw 2,2 W/m2K.
Dom nie gacony, prawie wcale, bo tyle co skosy na strychu. 5 cm izolacji nad płytą piętra .. to tak jak by jej nie było U stropu 0,52 W/m2K.
Tak że szału nie robi.. Stary kocioł typowy pod węgiel, do 90 st nagrzewał wodę.. ale to same szczepy, ale przy mrozie -30.
Zobacz sobie przekrój tego kotła, bo ten jest podobny! http://www.ogniwobiecz.com.pl/s7wc/ zobacz jak krótka jest droga spalin.. a mimo to na drewnie spokojnie robił swoje! tyle że jak schodziło do -30.. to dokładanie co 2 godziny maks. KDR 25 kW ma tak przepastną komorę, że polana 50cm wchodzą bez niczego.
A jak ustawić fabrycznie to 25kW to pali się "spokojnie" ale jeśli drzwiczki popielnika otwierasz. to kocioł lokalnie nie wydala z odbiorem ciepła i słychać jak lokalnie się gotuje w nim woda! Pompka na 3 bieg..
Zobacz jeszcze jedną rzecz, jak wielkie są palniki np na pelet.. gdzie im do tej wielkości co cała komora załadowacza.. a taki palniczek ma ile ?15 -20 kW
Gdzie dobrze pali się ogniseczko ile 10x10 do 15-15 ..mniejsza oto .. a tu masz komorzycho na 0,57cm x0,35cm x 0,35cm czy jakoś tak.. jak cały ładunek pali się na raz .. to jaką masz cieplną moc.? do tego grzeje jeszcze komin: piwnica 2m,( 0,4m nie liczę), parter 2,65, piętro 2,65) 7,3m ceglanego klocka.


. jak mógłbym sprzedawać komuś coś, z czego sam nie chciałbym korzystać? nie lubię wciskać kitu, tak mam z każdym produktem który sprzedaję jako rolnik. to więc właśnie ucz się na czyiś błędach i wnioskach.

Najbardziej mnie w tym wątku martwi, że pytałem o to jak ważna jest pojemność komory załadowczej przy paleniu drzewem w stosunku do podawanej przez producenta sprawności kotła drewno to gaz i trochę wungla.drzewnego.. jak zacznie odgazowywać.. to trzeba ten gaz dopalać! jak chcesz mieć dobrą sprawność..to musisz dopalać ten gaz co widać po dymie, a raczej jego braku. Sprawdzone przez większy udział powietrza PW w spalaniu, mniej PG.


I drugie: elektronika czy bez do palenia drewnem, a Wy skupiliście się na tym, żeby zmniejszyć kW elektoronika jest potrzebna do pomiarów np termometr z piwnicy na parter, sterowanie zaworami 3drogowymi itp.. sterowanie pompką i UPS na pompkę.. to jest dobre. A miarkowniki, nadmuchy, przedmuchy, wydmuchy, elektroniczne niszczyciele ciągu itp.. bardzo niewskazane.

kupił 2 lata temu Defro Optima Komfort 20kW i miałczy, że jednak za mały, bo w nocy musi wstawać żeby nie wygasło i o żadnej smole nie ma mowy. ale to nie jest panacemu! jak teraz przy tym samym domu ale kotle + bufor opału idzie 1/2 tego.. bez straty na komforcie i takich akcjach.nie raz się w nocy nie paliło.. to nie jest rozwiązanie, mieć wielką komorę.. i kisić drzewo.. tylko przekazać ciepło do wody, a spalać możliwie sprawnie = bez najmniejszego dymu.

mpm ma 90l i okrojona elektronika, z elektroniki to potrzeba Ci mieć info z temp ..jaka jest na kotle to Ciebie interesuje.. i jeśli miał bym wybrać.. jeszcze raz to MPM + bufor.. te 1300 L na nie gacony dom..wystarczy w silny mróz na 7 godzin grzania! ale w nocy można spać ! bez podkładania, a resztki żaru w sam raz do odpalania.
Ty musisz wydusić z każdego kg drewna max.. a to tylko wtedy, kiedy powietrze wtórne zacznie dopalać dym! a to najlepiej robi MPM
MPM 17-19 kW dość.. + bufor na 2m3 wody.
dokładnie taki zestaw bym teraz wybrał..

asolt
27-01-2018, 11:33
. + okna skrzynkowe Uw 2,2 W/m2K.
..

Mierzyłeś, obliczałeś, masz dane producenta?
2,2 na okna szkrzynkowe to super wynik, starsze i gorsze z dwoma szybami to ok 1,8

zrób to sam
27-01-2018, 11:41
ohhh... wielkie dzięki za głos. Ktoś jeszcze z doświadczenia może coś dopowiedzieć? Elektronika, czy bez? Z dmuchawą, która pchnie w razie niskiego ciśnienia, czy bez? W hieztechniku można dmuchawę odpiąć, dołożyć miarkownik, a sterowanie na zawór trójdrogowy, pompki itd. zostanie. W mpm chyba nie ma tego sterowania, chyba że się mylę.

mtdeusz
27-01-2018, 11:45
To ,,MPM,, robi najlepiej.
:lol2:

zrób to sam
27-01-2018, 11:53
sterowniki? Gdy pytałem producenta o sterownik i dmuchawę, to odpowiedział tylko, że nie dają dmuchawy, bo wyrzuca za dużo paliwa w komin, a o sterowniku nic nie napisał... są razem z kotłem, czy do dokupienia?

מרכבה
27-01-2018, 13:25
Nie potrzeba Ci przy kotle żadnego sterownia, instalację wypada wysterować.. grzejniki dać im termostaty itp..
a i żeby z bufora wychodziła woda np od 25st do 80st tyle sterowania, kocioł nic a nic.. zero.. powietrza moc i heja.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8d57331d9957.png (https://naforum.zapodaj.net/8d57331d9957.png.html) sorka 2,4 W/m2K już dowód załączam :) https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3ab735da0a0a.png (https://naforum.zapodaj.net/3ab735da0a0a.png.html) i po długości całej przegrody :) 2,29 W/m2K źle coś zapamiętałem..ale naprawiłem błęda :)


To ,,MPM,, robi najlepiej. nie wiem, lokalny patryjotyzm :)

Twój cel to z 10kg drzewa =42 kWh energii zrobić w kotle x 0,8=33,6 kWh a do tego nie potrzeba żadnego sterowania.

lolson28
27-01-2018, 20:12
ohhh... wielkie dzięki za głos. Ktoś jeszcze z doświadczenia może coś dopowiedzieć? Elektronika, czy bez? Z dmuchawą, która pchnie w razie niskiego ciśnienia, czy bez?

10 sezon z kotłem tylko na drewno. Nigdy nie zamieniłbym na kocioł węglowy. (no chyba że jakiś och i ach na ekogroszek)
Mam kocioł z dmuchawą. Przy obecnych temperaturach (+5 do -5 ) jeden załadunek kotła wystarcza na 12 godzin.
Ale już Ci pisałem. Bez ocieplenia domu nie zrobisz takiej akumulacji żeby osiągać podobne wyniki.

mtdeusz
27-01-2018, 21:05
Po ile smołe sprzedajesz?:confused:

gondoljerzy
27-01-2018, 21:45
No, ja tylko 5 lat palę samo drewno, ale kiepsko widzę pomysł na opalanie drewnem w sposób planowany przez kolegę zrób_to_sam. Dlaczego: bo drewno ma się palić, a nie kisić. Wielka komora załadowcza, założona do pełna zda egzamin tylko przy ujemnych temperaturach za oknem. Jesienią i wiosną taki duży kocioł zmieni się w zdymiarkę. Drewno jest specyficznym paliwem. Modulowanie, dławienie mocy za pomocą miarkowników i dmuchaw przy drewnie nie wychodzi. Nawet w kotłach zgazowujących zaleca się pracę z mocą zbliżoną do nominalnej. Chcąc spalać czysto i oszczędnie, trzeba palić z dużą mocą i z dopływem powietrza. Dlatego zaleca się bufory ciepła do współpracy z kotłami na drewno. Moc 25kW dla nieocieplonego domu raczej nie jest przesadzona. Podobne moce kotła miałem w domu 150m przed jego dociepleniem. Tylko co z tą mocą zrobić wiosną i jesienią? Na węglu pół biedy, bo jak się już skoksuje to jako tako daje się modulować moc, a na drewnie wypadało by nadal palić z dużą mocą, tylko mniejszą ilość drewna. Pali się wtedy krótko i temperatura w domu nieocieplonym będzie skakać.
Zajrzałem w opis kotła Ekopal D 25kW. Szkoda że nie ma przekroju kotła. Jest tam jakaś ceramika? Jakiś kanał lub komora dopalania spalin? Kocioł ma porażającą masę 600kg i wpisane wprost śmieszne zużycie drewna na sezon grzewczy w ilości 10 metrów sześciennych. Zakładając 180 dni grzania na okrągło i sprawność kotła 70% daje to średnią moc rzędu 4kW.

mtdeusz
27-01-2018, 22:08
Ja mam totalnie nieocieplony dom 200m2,100m2 ogrzewane i 10kw starcza do 80stopni.

lolson28
27-01-2018, 22:10
Po ile smołe sprzedajesz?:confused:

Źle się wyraziłem a Ty mnie źle zrozumiałeś. Jeden załadunek wystarcza na to, aby w domu temperatura była w przedziale 22-23 stopnie przez 12 godzin.
Sam wsad spala się około 4 godzin. Kocioł mam ustawiony na 85 stopni.Więcej się już nie da :)


No, ja tylko 5 lat palę samo drewno, ale kiepsko widzę pomysł na opalanie drewnem w sposób planowany przez kolegę zrób_to_sam. Dlaczego: bo drewno ma się palić, a nie kisić. Wielka komora załadowcza, założona do pełna zda egzamin tylko przy ujemnych temperaturach za oknem. Jesienią i wiosną taki duży kocioł zmieni się w zdymiarkę. Drewno jest specyficznym paliwem. Modulowanie, dławienie mocy za pomocą miarkowników i dmuchaw przy drewnie nie wychodzi. Nawet w kotłach zgazowujących zaleca się pracę z mocą zbliżoną do nominalnej. Chcąc spalać czysto i oszczędnie, trzeba palić z dużą mocą i z dopływem powietrza. Dlatego zaleca się bufory ciepła do współpracy z kotłami na drewno. Moc 25kW dla nieocieplonego domu raczej nie jest przesadzona. Podobne moce kotła miałem w domu 150m przed jego dociepleniem. Tylko co z tą mocą zrobić wiosną i jesienią? Na węglu pół biedy, bo jak się już skoksuje to jako tako daje się modulować moc, a na drewnie wypadało by nadal palić z dużą mocą, tylko mniejszą ilość drewna. Pali się wtedy krótko i temperatura w domu nieocieplonym będzie skakać.
Zajrzałem w opis kotła Ekopal D 25kW. Szkoda że nie ma przekroju kotła. Jest tam jakaś ceramika? Jakiś kanał lub komora dopalania spalin? Kocioł ma porażającą masę 600kg i wpisane wprost śmieszne zużycie drewna na sezon grzewczy w ilości 10 metrów sześciennych. Zakładając 180 dni grzania na okrągło i sprawność kotła 70% daje to średnią moc rzędu 4kW.

Bardzo ładnie to napisałeś. Posiadam kocioł zgazowujący wyposażony w dmuchawę i obalam Twoją teorię.

zrób to sam
28-01-2018, 01:23
drewno ma się palić, a nie kisić. Wielka komora załadowcza, założona do pełna zda egzamin tylko przy ujemnych temperaturach za oknem. Jesienią i wiosną taki duży kocioł zmieni się w zdymiarkę. .
mało wiem z praktyki, ale logika mi podpowiada, że wielka komora załadowcza przy kotle dolnego spalania nie ma nic wspólnego z tym o czym piszesz. W kotle DS to idzie warstwowo, jakbyś cały czas podkładał. Jeśli zdecyduję się na mpm 20 kW to rozważam, że wezmę z górnym zasypem, wykręcę drzwiczki, dołożę metrowy kształtownik o wymiarach wsypu i będę miał dużo większą komorę załadowcza, a moc kotła w ogóle się nie zmienia, bo to nie wielkość komory daje moc, a ogień i tak zostanie na dole.



Zajrzałem w opis kotła Ekopal D 25kW. Szkoda że nie ma przekroju kotła. Jest tam jakaś ceramika? Jakiś kanał lub komora dopalania spalin? Kocioł ma porażającą masę 600kg.

Czekam na szkic przekroju kotła. Co do ceramiki, to ruszt jest ceramiczny, tak wnioskuję z odpowiedzi producenta: "Jeżeli chodzi o sam proces spalania to jest to kocioł dolnego spalania z rusztem ceramicznym. Proces spalania jest sterowany elektronicznie." A to że ma dobrą masę, to dla mnie tylko świadczy o tym, że nie żałował blachy i nie zrobił wpisując że ma blachę 6 a waga wskazuje na 4 mm.

מרכבה
28-01-2018, 16:36
wpisane wprost śmieszne zużycie drewna na sezon grzewczy w ilości 10 metrów sześciennych. jeśli producent wymyśla takie bzdety..
to ja dziękuje.. to śmierdzi, co tam jakość izolacji termicznej, co tam ilość strat ciepła w budynku i jego powierzchni, jego położenia w danej strefie klimatycznej, ba
czy dany budynek jest w miejscu stale zacienionym w zimie itp.. nie co tam jakieś matoły inżyniery będą uczyć.. spawacza.. kotłów.. ile kocioł ma spalić.
Średnia sezonowa dla "mojego" domu wynosi : 550 W/K x17,5 st = 9,625 kW dziennie= 231 kWh x 190 dni sezonu 43 890 kWh bez sprawności instalacji.
= 10 450 kg drewna/ 650 m3 =16,07 m3 x 1,6 = 25,72 mp drewna .. 45mp drewna. Tyle tracić powinien przez całą obudowę w tym okna + straty na wentylacji

zrób to sam
28-01-2018, 21:26
bzdety nie bezdety, tak głęboko bym w to nie wchodził, producentem nie jestem, ale skoro podają sprawność kotła na podstawie wnikliwych badań, to mają tam i nominalne zużycie itp. Na 100% masz rację, że naszych kloców to się nie tyczy, tylko pewnie dobrze ocieplonych domów budowanych w nowej technologii, więc oczywiście tą DUŻĄ poprawkę biorę pod uwagę.

מרכבה
28-01-2018, 22:29
Przecież kocioł 25 kW na nieocieplonej 500m2 hali zje więcej drewna, niż w 100m2 celganym domku.
Kocioł dobiera się pod budynek, konkretny budynek! a nie że producent napisał .. kocioł zje 10m3 drewna. On zje tyle ile będzie potrzeba i ile da radę.
Można wybadać ile zje w jednostce czasu i ile powinno to dać energii. Jak budynek potrzebuje ciągle ~8 kW mocy, to kocioł musi spalić ..
na czysto ..192 kWh / 4,2 kWh/kg =45kg drewna przez dzień. Jak kocioł musi dać średnio 12 kW =288 /4,2 =68 kg drewna
nie licząc sprawności kotła.
Stąd aby sens było mieć kocioł na drewno, potrzeba bufor i od tego odwołania nie ma. Drewno to prawie gaz, który musi być spalony na odpowiednim ciągu.
Nie mam miarkownika ciągu! nic zero, żadnej dmuchawy itp .. ma palić z taką mocą, aby tylko wody nie gotował lokalnie! nie jest w stanie przy 6/4 i pompce na 1" na tyle przewalić wody, aby odebrać moc z palącego się drewna! przy full opcji i grzaniu na maksa, trzeba już uważać aby wody nie zagotować.. mimo że nie ma ku temu "szans" bo jest bufor.. takie jest drewno.. a to że sobie producent napisał 25kW.. dla warunków klapeczka popielnika 4cm, PW 1/2 grube klocki ..
powietrza tyci tyci.. i to kolejny dowód, aby z mocą kotła nie szaleć..
Na jednej stronie z kominkami było mądre zdanie, kominek ma tyle mocy ile spali się w nim drewna! tak samo jest tu.

Cały system oparł bym o poszukanie dużej, ba bardzo dużej bani na wodę- tj bufor.. to powinna być podstawa całego układu. Wtedy będziesz palił w kotle raz na dzień, ale z całą jego mocą.. stąd np MPM 17-19 kW nie braknie mocy, bo zawsze będzie miał zapas w buforze.
Tak się potoczyło, że jest bufor 1300L zamiast projektowanego 2,7m3 wody. jak by nie było w taką pogodę - co dwa dni palenie co najmniej.
W silny mróz grubo ponad 1/2 doby wytrzymał by.. teraz

jaka jest zaleta buforu ? zaczynasz docieplać dom, ściana po ścianie i kocioł robi się coraz większy i większy, aż smoła zacznie zalewać kotłownie.
przy buforze, masz sprawę prostą .. hał -pa Ciebie nie obchodzi.. układ niezależny.. przy 2,7 m3 w 70st ciepła wody (20-90st) mamy 220 kWh energii..
Przy standardzie 2-3Litorwca i obciążeniu maks 5kW (-20) średnio 2,5 kW .. daje 88 godzin co najmniej + ukryty gratis w nagrzanym kominie itp.
3,6 doby .. Te wyliczenia można rozbudowywać.

zrób to sam
29-01-2018, 12:10
wykrzyczane, mądre słowa!! I tak nie kupię tego 17-19 kW tylko bo ma dużo większą komorę 21-25 kW (producent podaje że 21 jest na drewnie, 25 na węglu) ponieważ obecnie nie mogę sobie pozwolić na bufor z różnych powodów, drzew mam dużo więc czy mi 5mp więcej z ziemie spali to nie wiele zmienia. odpada zatem typowy drewniak 25 kW mimo że ma piękną komorę 150dm3 :( a docieplenie domu raczej skończę na dachu i podłodze, bo ze ścianami wiąże się i fundament a to zbyt kosztowno czasochłonne.

mtdeusz
29-01-2018, 12:49
A na smołe jesteś przugotowany?
A co tam ,,troche,, smoły w tą czy w tamtą?

מרכבה
29-01-2018, 13:23
Jak mogliśmy, tak doradziliśmy. Ale kocioł na HG bez bufora to .. kiepski pomysł. Tak można przyjąć że MPM DS jest
swoistym HG.. i bufor to jak amen w pacierzu. Ale ..

zrób to sam
29-01-2018, 22:39
.... ale ... ale nie mówię że nie ... jak ogarnę się z innymi pracami, to i o buforze pomyślę. Tymczasem... smoła mówisz?... jak tak będzie, to po sezonie grzewczym na nowym kotle będzie bufor. Ostatnio teść mi mówił, że na złomie widział fajny duży baniaczek alu, coś ok 2000 l... muszę się przejechać.

מרכבה
30-01-2018, 09:05
Założysz termostat np na 65/ czy 72 st ( mam taki 72st) to na zasilanie pójdzie woda tylko o wyższej temp..
wtedy smoły miał nie będziesz..miał ale co zrobisz z nadmiarem ciepła ? tylko bufor.

mtdeusz
30-01-2018, 09:51
Jak będzie 70 80 stopni na kotle i zakisi drewno to smoły w kotle mieć niw będzie co najwyżej sadze i zadyme z komina.

zrób to sam
30-01-2018, 12:49
są termostaty odwrotne, takie żeby nie puszczały temp niższej niż np. 35 st?

מרכבה
30-01-2018, 21:54
nie? nie wiem. Jest temperaturowy 65st lub 72 .. ja mam 72st i jest ok przy mocy nominalnej, jak potrzeba więcej to zaworem
nadmiarowym upuszczam więcej. Tzw Bypasem. Przy buforze i tak masz wygodę, bo palisz raz na dzień.
Czyli komora nie ma znaczenia, liczy się napalić.. przez 4-5 godzin .. jak najlepiej, a później spijać śmietankę

zrób to sam
31-01-2018, 08:16
Dostałem informacje na temat tego kotła ekopal z piękną wielką komorą spalania, dam Wam poczytać, choć wiem, że uważacie że ten kocioł dla mnie za duży, to może komuś się przyda:

W załaczeniu przesyłam schemat kotła EKOPAL D-25. W kotle zamontowany jest ruszt ceramiczny (stały) w celu lepszego dopalenia paliwa (w kotle zastosowano dużą ilość kształtek ceramicznych). Kocioł składa się z czterech komór: zagazowywania drewna, dopalenia gazów, wymiennika skrzyniowego - rozprężnego oraz wymiennika rurowego.

Proces spalania jest sterowany elektronicznie. Mianowicie sterownik jest odpowiedzialny za spalenie paliwa w jak najlepszych parametrach, przy wysokiej temp. spalania. Całość ciepła musi być odprowadzona do zbiornika akumulacyjnego. Spalanie drewna w tego typu kotle bez zbiornika akumulacyjnego przenosi bardzo duże straty. A za niska temperatura spalania może powodować wytrącanie się substancji smolistych z procesu spalania.

W kotle tym zdecydowanie zabronione jest spalanie węgla (szkoda kotła). Palenie węglem spowoduje (w pierwszej kolejności) bardzo szybką degradację kształtek ceramicznych.

406190

zrób to sam
31-01-2018, 08:18
Co do zaworku to miałem na myśli jak rozwiązać problem, że z bojlera jest wyciągana ciepła woda, gdy kocioł wygasa, więc jak wtedy blokować automatycznie dopływ chłodniejszej wody na wężownicy.

Krakers70
31-01-2018, 08:35
Co do zaworku to miałem na myśli jak rozwiązać problem, że z bojlera jest wyciągana ciepła woda, gdy kocioł wygasa, więc jak wtedy blokować automatycznie dopływ chłodniejszej wody na wężownicy.

Tego się nie robi zaworami, tylko różnicowymi sterownikami pompy. Pompa automatycznie wyłącza się, kiedy różnica między temperaturą wody w kotle a w bojlerze spadnie poniżej zadanej wartości.

מרכבה
31-01-2018, 09:11
Kolega już dobrze wyjaśnił.
Bez bufora z takim buchajem, to się nawet nie ruszaj. Kocioł ciekawy i jemu potrzeba pracować z termostatem 72 st i na pewno smoły miał nie będzie.
Ruch umnie blokuje pompka + termostat.. spadnie poniżej 72 st to zamyka termostat i jest tylko krótki obieg w piecu.
a jak potrzeba to bypasem elkkie domieszanie, jak wygasa piec.. ciurka trochę wody i odbiera resztki ciepłą z kotła.
Piec jest ciekawy, ciekawy jaka cena.
Ich chyba ktoś nie kochał.. przyłącz 5/4 ... lipa..

mtdeusz
31-01-2018, 11:56
To jakiś lichy dziadowski szamot,że od węgla szlag go trafi.
U mnie świeci i nic mu nie jest nawet od węgla.

zrób to sam
31-01-2018, 12:16
Sterownik pompy czyli coś takiego:
http://allegro.pl/termostat-roznicowy-solarny-sterownik-2-kanalowy-i6666309490.html

Cena kociołka to niecałe 6k netto... wynegocjować nie idzie. Waży 600 kg, więc nie jest to jakaś tania tandeta. Szkoda że mam taki mały domek ;) :p

Krakers70
31-01-2018, 13:29
Ich chyba ktoś nie kochał.. przyłącz 5/4 ... lipa..
Co się czepiasz? ;) Lepiej w tą stronę, niż w drugą. Jak ktoś będzie chciał zrobić obieg grawitacyjny, to przynajmniej ma możliwość.

מרכבה
31-01-2018, 13:56
Myślałem o czymś takim jak 6/4 lub 2".. to jest odpowiedni przekrój pod grawitację i buchaja 25kW.. i bufor.
Grawitacja ma dobrze działać tylko w razie braku prądu.. a tak jest nie potrzebna..

Krakers70
31-01-2018, 14:06
Powiedział bym raczej, że jak grawitacja dobrze działa, to prąd niepotrzebny :)
Ale kto co lubi, ja lubię minimalizm i prostotę. Ale fakt, obieg grawitacyjny wymaga mnóstwa wiedzy i doświadczenia, coraz mniej hydraulików zna się na tym.
I fakt, że na 25kW 2" było by lepiej.

Konto usunięte_1*
31-01-2018, 15:00
Teraz panie to tylko 20 czujników pogodowych sterowanych poprzez wifi panele pokojowe no i oczywiście kazdy pokój z osobna regulowany aplikacją ale tylko dedykowana aktualizowaną i płatną w abonamencie inaczej to se neda pane

מרכבה
31-01-2018, 15:26
Najprościej, aby dom był ciepły i zasilać to stałą prawie temp jednym regulatorem.
Właśnie "nowoczesność" to też ustawianie na nowo starych metod.

To musi być zorganizowane, jeśli układać kotłownie pod drewno .. pytanie czy taka kotłownia ma sens? u mnie np mikro spalanie drewna miało by sens.. mam swoje drewno i to dość na ogrzanie super gaconego domu.
Czy wolę pojechać na rower ? czy po kopać w piłkę z Synem ? czy zaiwaniać za opałem?

lolson28
31-01-2018, 16:25
To musi być zorganizowane, jeśli układać kotłownie pod drewno .. pytanie czy taka kotłownia ma sens? u mnie np mikro spalanie drewna miało by sens.. mam swoje drewno i to dość na ogrzanie super gaconego domu.
Czy wolę pojechać na rower ? czy po kopać w piłkę z Synem ? czy zaiwaniać za opałem?

Dziś drewno jest na telefon. Jakie chcesz, ile chcesz. Nawet poukładane na paletach przywiezie i położy tam gdzie chcesz.

Krakers70
31-01-2018, 17:41
Najprościej, aby dom był ciepły i zasilać to stałą prawie temp jednym regulatorem.
Właśnie "nowoczesność" to też ustawianie na nowo starych metod.

To musi być zorganizowane, jeśli układać kotłownie pod drewno .. pytanie czy taka kotłownia ma sens? u mnie np mikro spalanie drewna miało by sens.. mam swoje drewno i to dość na ogrzanie super gaconego domu.
Czy wolę pojechać na rower ? czy po kopać w piłkę z Synem ? czy zaiwaniać za opałem?
Co rozumiesz przez mikro spalanie? Kociołek małej mocy pracujący w trybie ciągłym?

zrób to sam
31-01-2018, 20:34
Trochę kłóci się to z filozofią wielu, ale producent MPM mówi o drewnie właśnie tak, że sprawność kotła jest większa na powolnym spalaniu drewna, oczywiście tylko w DS, ponieważ dzięki małemu ciągowi powietrza przez klapkę uwalniana ilość gazów dobrze dopala się powietrzem wtórnym przy palniku ceramicznym. Więc kociołek (niekoniecznie mikromałej mocy) w trybie ciągłym ma najlepszą sprawność. Powtórzę dla lepszego zrozumienia: drewno + kocioł ds + ruszt dopalający gazy. Drewno w DS i tak spala się na wysokości 10-12 cm (w przypadku MPM) i górne kawałki drewna nie mają jak smolić, kisić się itp. bo zwyczajnie czekają na swoją kolej. Co do prostoty to tak, nie oferują i nie zalecają wentylatorów, szczególnie nadmuchowych, a w razie konieczności wyciągowy. Jedyne ostrzeżenie jakie dostałem, to że nie powinno się palić bardzo grubymi klocami.

mtdeusz
31-01-2018, 20:42
Ruszt dopalający w MPM :lol2::lol2:

מרכבה
31-01-2018, 20:49
Pali się cały czas na przodku, ale w paleniu nie chodzi też o "samo palenie" tylko o temp uzyskiwaną ze spalania i przepływ spalin.
Jest parę rzeczy które tu grają rolę, płomień jest tak "mały" z palnika, że można mu dawać bobu ile wejdzie.
Sprawdzone na RS .. jak nie było powietrza PG, a tym bardziej PW to kopciło! to ma się palić ostro.
Mikro spalanie coś o mocy 3-5 kW max. Aby beka 500L była niczym 4m3 dla 25kW pieca. ale to jest jedna z opcji, a jest ich naprawdę masa.
Powietrza PG nie może być tu dużo - oto chodziło, ale powietrza wtórnego do dopalania gazu i wytworzenia ciągu jak najbardziej tak.
Pamiętaj jeszcze, że jak masz piwnicę, parter i piętro.. to nie ma co żałować energii w kominie.. - dopiero w połowie strychy możesz
jakieś "żale" mieć nad strata i tam temperaturę straty zmierzyć.
Resztę łapią cegły i masz niezły tajny bufor ceramiczny. U mnie tak działa łazienka jedna, druga, kuchnia, pokój i korytarze dwa.. na tyle rozchodzi się ciepło od komina i to jest naprawdę efektywne! jeszcze dodać izolację którą trzeba zrobić na kominie- odcinek strychu i nad dachem.. to już będzie mega cacy.
Przelicznik kW na litry mógł by być lepszy .. tj zamiast 1600L /25kW=64 L/kW gdzieś koło 100.. jeśli było by 3m3 wody to było by 120.

zrób to sam
01-02-2018, 08:50
Defro 20kW podaje że przy komorze 47litrów zasyp jest około 41 kg węgla. MPM - przy 90l drzwiczki od góry więc brak pustej przestrzeni przy zasypie - podają 45 kg. Jest ktoś w stanie powiedzieć o co tu chodzi? Liczą inny węgiel, czy jak... Czy wielkość komory załadowczej wcale nie jest 47 vs 90l..

מרכבה
01-02-2018, 09:01
Ciebie interesuje dobre spalanie:) i nagrzanie efektywne bufora, a komora to jest poboczny problem.
Pamiętaj, że wielkość palnika na pelet który ma 16 kW (KIPI) to fi 108mm zewnętrznie .. a zobacz jaką powierzchnię ma palące się drewno...
przecież teraz jak jeszcze dasz szczapy + mega dużo powietrza.. to moc cieplna .. ho ho ho.. dzięki temu właśnie kocioł 17 kW dawał radę
z domem 220m2 po podłodze .. ponieważ jego moc cieplna była większa niż to co ma tabliczka.
Mimo krótkiej drogi spalin dobrze grzał.

Krakers70
01-02-2018, 14:09
Pali się cały czas na przodku, ale w paleniu nie chodzi też o "samo palenie" tylko o temp uzyskiwaną ze spalania i przepływ spalin.
Jest parę rzeczy które tu grają rolę, płomień jest tak "mały" z palnika, że można mu dawać bobu ile wejdzie.
Sprawdzone na RS .. jak nie było powietrza PG, a tym bardziej PW to kopciło! to ma się palić ostro.
Mikro spalanie coś o mocy 3-5 kW max. Aby beka 500L była niczym 4m3 dla 25kW pieca. ale to jest jedna z opcji, a jest ich naprawdę masa.
Powietrza PG nie może być tu dużo - oto chodziło, ale powietrza wtórnego do dopalania gazu i wytworzenia ciągu jak najbardziej tak.
Pamiętaj jeszcze, że jak masz piwnicę, parter i piętro.. to nie ma co żałować energii w kominie.. - dopiero w połowie strychy możesz
jakieś "żale" mieć nad strata i tam temperaturę straty zmierzyć.
Resztę łapią cegły i masz niezły tajny bufor ceramiczny. U mnie tak działa łazienka jedna, druga, kuchnia, pokój i korytarze dwa.. na tyle rozchodzi się ciepło od komina i to jest naprawdę efektywne! jeszcze dodać izolację którą trzeba zrobić na kominie- odcinek strychu i nad dachem.. to już będzie mega cacy.
Przelicznik kW na litry mógł by być lepszy .. tj zamiast 1600L /25kW=64 L/kW gdzieś koło 100.. jeśli było by 3m3 wody to było by 120.

Taki kociołek małej mocy właśnie sobie robię. Bazą ma być palenisko rakietowe typu J-tube. Kombinowałem z różnymi rodzajami opału, jednak jeżeli ma on pracować w trybie ciągłym i nie wymagać dokładania kilka razy na dobę to w grę wchodzi opał typu brykiet, zrębka, pellet, albo węgiel - czyli możliwy do zastosowania w podajniku grawitacyjnym.

mtdeusz
01-02-2018, 15:12
I jak idzie węgiel w piecu rakietowym?

Krakers70
02-02-2018, 14:05
Za mało go spaliłem, żeby jakiś konkret napisać. Syfi dużo popiołem i krótszy płomień, ale jakoś idzie. Ten węgiel to raczej rezerwowe paliwo, wolę biomasę, ale z drugiej strony można go kupić na każdym składzie, więc w razie "W" chcę mieć możliwość.

mtdeusz
02-02-2018, 14:51
Kopcił? Produkował sadze?
Chciał się palić rakietowo czy nie?
Napisz coś na priv lub w wątku o piecu rakietowym.

Krakers70
02-02-2018, 19:17
Oj tam, może autor się nie pogniewa ;)
Palił się rakietowo przy orzechu i cienkiej warstwie węgla, przy groszku nie szedł, przytkało go i się zapopielił. Palenia groszku w rakietowcu raczej nie widzę, trzeba by zrobić taki patent jak z pelletem (ruszt w kształcie V i szczelina tuż pod nim), tylko temperatura żaru przy węglu będzie wyższa i mam wątpliwości czy stalowy ruszcik to wytrzyma. Trzeba by jakiś ruszt ceramiczny wymyślić ekstra dla groszku. Tak czy inaczej trzeba palenisko tak skonstruować, żeby samo się odpopielało przy węglu. No i cug musi być.
Na orzechu zero smoły i sadzy, spalinki - kryształ ;)

mtdeusz
02-02-2018, 20:03
Kopcił na groszku?
Jaki węgiel?Typ?
Dużo PW dawałęś?
Jak chcesz to pisz w wątku o piecu rakietowym.

Konto usunięte_1*
03-02-2018, 08:12
A czemu na groszku miałby nie kopcić , przecież to taki sam węgiel jak każdy inny tylko w innej drobniejszej frakcji , ludzie myślą że jak pisze ekogroszek to coś innego

mtdeusz
03-02-2018, 08:15
Chodzi o granulacje.
W piecu rakietowy nie chce zaciągać szybko powoetrza przez warstwę groszku.

Krakers70
03-02-2018, 11:52
Kopcił na groszku?
Jaki węgiel?Typ?
Dużo PW dawałęś?
Jak chcesz to pisz w wątku o piecu rakietowym.

Mtdeusz, no uwziąłeś się na mnie :)
To było tuż przed rozbiórką prototypu, przepaliłem dwa razy węglem, na groszku jak go przytkało to zaczynał kopcić, typu węgla nie znam, jak paliłem orzechem to PW nie podawałem w ogóle, tylko warstwa węgla nie mogła być zbyt gruba. Stwierdziłem, że węgiel daje tyle popiołu, że trzeba trochę inaczej zaprojektować palenisko, potem rozebrałem piecyk.
Trochę mało tych paleń było, musiał bym dłużej poćwiczyć żeby jakieś solidne wnioski powyciągać.

mtdeusz
03-02-2018, 15:58
Bo ja mam groszek i jak otworze dolne drzwiczki na ościecz to zaczyna kopcić,jak PG pod ruszt i mieszanka węgla zrembki drewna to nie kopci.

Borato
13-02-2018, 13:14
Mam kocioł ekocentr, chyba 24kW stary jakieś 12 lat, nie ma bufora, komora załadowcza lekko oszklona smołą, dolna cała stalowa , nieceramiczna i tylko dysza jakaś ogniotrwała(fakt od roku mam kłopot bo odlewam sam z cementu Górka i się rozsypują po 2 miesiącach).
Jedna pompa cyrkulacyjna.Jak załaduję wieczorem koło 2030 to do rana trzyma na piecu i w obiegu ok.56C.
Aha na piecu mam ustawione 78C.Jak słońce przyświeci to w obiegu jest ok.80-90C.Na wszystkich kaloryferach oprócz dwóch termostaty-głowice.
I żadna smoła się nie leje!!!. Popiół szary puszek.Dymu z komina po rozpaleniu w zasadzie nie widać.co tydzień węglarka popiołu-sypie pod drzewka owocowe bo kwaśna gleba.Ale borówki obok rosną cudnie.
Roboty dużo z łupaniem.Jak mnie mój dostawca uraczył jesienią dębowymi pniami 65cm długimi i średnicy 50-65cm to 2 razy się w łuparce(stożkowa) ukręcił-stal 30mm to już więcej z nim nie chcę robić interesów.A sosnę czy świerki łupała jak złoto. No i trzymam na dworze drewko ale w zeszłym roku zrobiłem daszek bo te chińskie plandeki niebieskie na rok nie starczały a drewko pod nimi sie kisiło trochę.Uff to tyle.

Krakers70
13-02-2018, 14:19
Borato napisz coś więcej o tym jak robisz te dysze.

lolson28
13-02-2018, 17:33
Mam kocioł ekocentr, chyba 24kW stary jakieś 12 lat, nie ma bufora, komora załadowcza lekko oszklona smołą, dolna cała stalowa , nieceramiczna i tylko dysza jakaś ogniotrwała(fakt od roku mam kłopot bo odlewam sam z cementu Górka i się rozsypują po 2 miesiącach).

Nie możesz kupić fabrycznej ? Przecież firma istnieje . Albo zrób z żeliwa i będzie na lata.



Jedna pompa cyrkulacyjna.Jak załaduję wieczorem koło 2030 to do rana trzyma na piecu i w obiegu ok.56C.

Ile drewna wchodzi na jeden załadunek ?


Aha na piecu mam ustawione 78C. Jak słońce przyświeci to w obiegu jest ok.80-90C.

Ile stopni w domu ?


Jak mnie mój dostawca uraczył jesienią dębowymi pniami 65cm długimi i średnicy 50-65cm to 2 razy się w łuparce(stożkowa) ukręcił-stal 30mm to już więcej z nim nie chcę robić interesów.

Mogłeś przeciąć na pół i dopiero łupać.

mtdeusz
13-02-2018, 18:04
Gdzie tam ładować całe i ubijać.
Siekierą popychać jak mój sąsiad.

zrób to sam
24-02-2018, 10:45
Borato przyłączam się do pytań.

A tak właściwie, to czemu pod spalanie drewna są dedykowane kotły DS, patrząc na Rakoczego który ma bardzo dobre kotły, dobre emisje, piąte klasy itd. zastanawia mnie, dlaczego tam typowy drewniak jest GS?

https://rakoczy.pl/oferta/kotly-na-drewno

zrób to sam
24-02-2018, 10:49
i zastanawiam się, czy jakby taki kocioł wyposażyć w blachę pionową (zawiesić, lub zawiesić i oprzeć na rusztach) ograniczającą wylot spalin tyłem, za blachą, czy to nie byłby wtedy ds? Fakt, że wtedy zmniejszy się komora spalania, więc warto wziąć większy kocioł, ograniczyć mu komorę taką blachą i będzie miał mniej kW, dużą komorę i DS. Dobrze myślę? Proszę o wyjaśnienie jeśli nie.

mtdeusz
24-02-2018, 11:07
Gdzie tam masz 5klase?
To zwykły górny kopciuch.
Ciekawe jakim cudem ten kocioł uzyskał taką efektwyność energetyczną.
Domyślam się ale nie powiem.
Bo GS i drewno to sadza i ogień w komieniu lub tony smoły.
DS to nie tylko ściana w komorze zasypowej.

zrób to sam
24-02-2018, 17:19
Gdzie tam masz 5klase?.
5 klasa jest na innych kotłach, a tą niewiele firm potrafi zrobić, stąd moja sugestia, że to nie firma "kogucik" tylko dobrzy kotlarze.



DS to nie tylko ściana w komorze zasypowej.

A co jeszcze? Fakt, że wtedy nie potrzebny przepływ wody w przedniej ściance, ale to nie przeszkadza.

mtdeusz
24-02-2018, 17:35
Palnik ceramiczny,część rusztowa,wloty PW,kanał dopalający,komora zasypowa.

Nasyp koksu do kotła górnego spalania i daj mu tyle powietrza by spalał się tlenek węgla to będziesz miał 5 klasę.

zrób to sam
25-02-2018, 01:24
ktoś jeszcze może ma zdanie, że można lub nie można kupować/sprzedawać kotły na drewno GÓRNEGO spalania??