PDA

Zobacz pełną wersję : budowa bliżniaka na wspólnym gruncie



fonia2012
26-01-2018, 15:37
Witam zamierzam zakupić działkę 14 ar wraz z córką i przyszłym zięciem w przyszłym tygodniu . Nastęnie planujemy zbudować tam dom i nie wiem czy blizniaka czy dom jednorodzinny dwulokalowy w zależności jakie są założenia co do zabudowy gminy. Na pewno dzialki podzielic nie możemy bo min o 10 ar i nie dostaniemy pozwolenia na budowę . Na działce jest tylko prąd , gmina nie przewiduje żadnych inwestycji kanalizacynych i gazowych, więć będzie jedno szambo i jedna studnia glębinowa. Jak to wszystko załawić aby potem zrobić tak aby mój dom i mój udział był tylko moją własnością w razie jakbym to chciała sprzedać lub moja córka. Proszę o jakieś rady wskazówki

Elfir
26-01-2018, 16:37
Połówka bliźniaka musi mieć odrębną działkę. Musi mieć też osobne przyłącza. To odrębna nieruchomość.
Na jednej działce można wybudować tylko dom dwulokalowy (powstaje mała wspólnota ze wszystkimi wadami tego rozwiązania - radze poczytać Kodeks Cywilny).

Wspólne szambo to proszenie się o kłopoty. Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu.

Przed budową (lub zakupem działki) spisujecie umowę o udziałach i związanych z tym środkami finansowymi na pokrycie budowy (i zakupu działki) (np. udział 60% - 60% finansowania budowy)

piotrek0m
29-01-2018, 07:20
Dokładnie. Po zakupie należałoby dokonać podziału działki i dopiero budować np. bliźniak. Oczywiście to czy działkę można dzielić, jakie muszą być minimalne szerokość/ wielkości - danych należy szukać w planie miejscowym. Pytanie, też kto w jakim stopniu finansuje zakup i jak będzie finansował budowę?