PDA

Zobacz pełną wersję : Energooszczędna stodoła w Tychach



Matiisc
28-01-2018, 17:59
Cześć

Nazywam się Mateusz i razem z żoną planujemy zbudować klasyczną stodołę w Tychach.
Zapatrujemy się w kierunku domu na pograniczy pasywnego/energooszczędnego, aby koszty utrzymania były na racjonalnie niskim poziomie.
Dom parterowy z dachem dwuspadowym – dość wysoka ścianka kolankowa 1,4m.
Dom położony w Tychach na działce o rozmiarach 29,5x35m, wjazd od południa. Dom ustawiony pod kątem względem drogi, ustawiony pn-płd.
405963 405966

Dom z projektu indywidualnego o powierzchni użytkowej 142 m2 i 170 m2 po podłodze. Garaż poza bryłą budynku.
Zamieszkany przez 2 osoby dorosłe i 2/3 dzieci.

Z planowanych rozwiązań:
1. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – do rozważenia GGWC
2. Ogrzewanie w projekcie mamy kable, ale rozważam zamianę na PC ze względu na możliwość chłodzenia latem
3. Klimatyzacja tylko jeśli nie będzie PC i chłodzenia za jej pomocą
4. Odkurzacz centralny – na pewno instalacja, a co dalej to się zobaczy
5. Izolacja temat na dłuższe rozważania
6. Instalacja alarmowa z monitoringiem
7. Instalacja Smart Home – co najmniej możliwość sterowania temperaturą i żaluzjami


W chwili obecnej przyłącze wodociągowe podciągnięte na działkę, prąd do granicy działki – należy zrobić RB na działce i połączyć wszystko. Póki co z kanalizacją jest problem, ponieważ nie da się zachować spadku rury i trzeba myśleć o kanalizacji ciśnieniowej.
Zrobione ogrodzenie.
Plan na 2018 rok: budowa garażu i PF domu

Ad. 2 Ogrzewanie
W projekcie kable grzejne na powierzchni całej podłogi, grzanie w II taryfie i PC PW do CWU co nie daje możliwości chłodzenia. Wolałbym zmienić na PC PW do CO i CWU, ponieważ kosztowo wychodzi drożej jedynie o wykonanie podłogówki. Brak kominka.
Kalkulacja z kablami: 22 000 zł kable i sterowniki + 8000 zł PC PW
Kalkulacja z PC do CO CUW: max 30 000 zł pompa + ok 5 000 zł podłogówka

Ad. 5 Izolacja
Fundament:
W projekcie jest 20 cm XPS 30 cm płyta betonowa 10 cm EPS, a na to wylewka 6 cm – da to małą pojemność na akumulację zarówno w opcji grzania kablami w II taryfie jak i opcji z PC.
Jakie zmiany byście proponowali? Z forum widziałem dużo propozycji, aby dać 10 cm XPS pod płytą i 10 cm EPS na płytę, ponieważ większe ilości tylko zwiększają koszty budowy, a koszty eksploatacji marginalnie.
Ściany:
30 cm piany PUR + elewacja drewniana lub 30 cm styropiany + elewacja tynkowa
Dach:
40 cm piany PUR

Dom dobrze ocieplony, aby koszty ogrzewania do 22-23’C nie było zabójcze kosztowo.
Oboje z żoną mamy złe skojarzenia związane z ciepłem w domach, ponieważ rodzina i znajomi raczej się w domach „hartują” ze względu na wysokie koszty ogrzewania.
Rzuty pomieszczeń:
405964
405965

Marcin34_Śl
28-01-2018, 18:49
Cześć,

mamy podobną stodołę. Co do założeń/wątpliwości:
1. Ścianka kolankowa - nie obawiasz się, że dom będzie nieładnie wyglądał. Ja mam 110 cm i jest ok, jakbym miał podnosić to do 180 cm i zrobić normalne okna na 180 cm wysokości. Pomyśl o tym, w załączenie mój dom (ścianka 110 cm, łazienki 120 cm)
2. Przy 170 m po podłogach i wysokiej ściannce - masz mała powierzchnię użytkową.
3. Przy ściankce 140 cm okno połąciowe będzie się zaczynac na około 190 cm - nie otworzysz okna, będzie funkcjonowało jaki świetlik.
4. Ogrzewanie - do rozważenia, ale jeśli chcesz myśleć o akumulacji to wylewka betonowa min.8-9 cm. 6 cm wylewki, to żdna akumulacja. Przy Twoich założeniach zapotrzebowanie nie ciepło będziesz cgdzieś miał 5KW. Pompa PW tylko do CWU trochę dla Mnie bez sensu. Koszt podłogówki to przynajmniej 70-80 PLN za m2, chyba że będziesz sam wszystko robił, ale na pewno materiały wyjdą wiecej jak 5 000 PLN.
U Mnie pomop PW do ogrzewania i CO, sezon grzewczy zamknę 1000-1200 PLN.
5. PF - U MNie 12 cm XPS i 14 EPS. 20 XPS - bez sensu, jeśli palnujesz styropian nad płyt. Dużo osób robi podłogówkę w płycie - to jest dopiero akumulacja - 30 cm betonu...wtedy 20XPS pod płyę i sama płyta :no:
6. 30 cm styropianu na ścianę i 40 cm pianki to bardzo dużo... Ja mam Mniej ocieplenia i spokojnie osiągamy 23 ST. przy kosztach jakie podałem
7. Układ domu: parter: dużo tracisz pow. na pokój na parterze - będzie używany? Kuchnia malutka. Schody zabiegowe, szkoda że w tak dużym domu nie udało się zrobić schodów ze spocznikiem. Piętro - trochę mało światła w pokojach dzieci. Starczy Wam jedna łązienka na 4 osoby u góry? Nie lepiej zrobić łazienki małżeńskiej w miejscu garderoby?

Jak masz jakieś pytania, śmiało pytaj

Matiisc
28-01-2018, 20:06
1. Co do ściany kolankowej to spojrzałem na projekt i do murłaty wychodzi 128 cm, wydaje się to rozsądną wysokością. Bryła w wersji z elewacją drewnianą wydaje się foremna, zobaczymy jak wybudujemy, ale dziękuję za uwagę.
2. Cóż tyle wychodzi z projektu, z tym, że użytkowa liczona od wys. 190 cm - w przepisach widziałem, że powinno się liczyć od 160 cm, lecz nie wiem czemu tak liczył architekt.
3. Na rzucie nie wygląda to tak źle, aby okno zaczynało się na wysokości 190 cm, a w łazience zbyt często się nie będzie okna otwierało.
405968
4. W takim razie aby uzyskać akumulacyjność może warto byłoby dać 10 XPS, płyta Beton, 10-12 EPS + wylewka betonowa
5. Przy 20 XPS pod płytą i 30 cm betonu z podłogówką pojemność akumulacji jest olbrzymia, ale możliwości sterowania tym ustrojstwem byłyby trudne, ale choćby tej zimy bywały dni o różnicy temperatur po 10'C - boje się, że będzie to trudne do opanowania i zamiast komfortu będziemy marznąć w oczekiwaniu na nagrzanie płyty lub będziemy się gotować...
6. Widzę, że Twoje koszty są na bardzo rozsądnym poziomie przy racjonalnym ociepleniu - muszę przeczytać Twój dziennik
7. Co do pokoju na parterze to jest opcja, że będzie to gabinet, pokój najstarszego dziecka jeśli będziemy mieć trójkę, alternatywnie pokój dla seniora jeśli, któryś do nas trafi...
Kuchnia 10 m2 i 2,5 m2 spiżarni będzie mało? W mieszkaniu mam około 6m2 więc nie martwi mnie ta powierzchnia.
Schody zabiegowe - też ubolewam, ale architekt uważał, że należałoby znacząco powiększyć dom, żeby zmieścić schody ze spocznikiem. Może ktoś z forumowiczów ma pomysł jak to zmienić?
Co do łazienki - przy małych dzieciach starczy na pewno, a potem się zobaczy. Media do garderoby przy sypialni będą podciągnięte, zwłaszcza, że znajduje się nad pomieszczeniem gospodarczym.
Wg. Architekta okna w pokojach dzieci są duże i nie powinno być problemu z ilością światła - każde okno ma 100 x 220 cm + w jednym pokoju okno dachowe.
Dziękuję za uwagi.

Marcin34_Śl
28-01-2018, 21:16
ok,

1. niewyraźny ten rysunek. Masz 128 cm od stropu do murłaty?Czy 128 cm od wykończonej podłogi do murłaty? Ile cm ma przewidziana podłoga na piętrze?
2. ok, na pewno nie masz ścianki kolankowej 140 cm więc się zgadza
3.Jak wyżej - będzie okno niżej
4. Tak najlepiej
5. Ja też się bałem ogrzewania w PF
6. Kuchnia - ja mam 27 m2 i kuchnię wyspą więc się nie wypowiadam - u Ciebie z jednej strony tracisz miejsce ze względu na wejście do spiżarni
7. Już nic nie wymyślisz, wygodny bieg schodów ze spocznikiem około 3,3 - 3,5 metra