PDA

Zobacz pełną wersję : parterowy czy piętrowy



Marijo
20-04-2005, 21:17
cześć.
Mamy nst. dylemat. Czy można jednoznacznie określić, że dom parterowy jest droższy, tańszy a może porównywalny kosztowo z piętrowym (mam na myśli użytkowe poddasze). Spodobał się nam nst. projekt http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=131
A może ktoś pokusi się o próbę kosztorysu? Czy 350 tys. jest realne?

zygmor
28-04-2005, 08:08
Hamletowskie pytanie.
Myśmy się zdecydowali na piętrowy, taki on jest i w tej chwili, zamierzamy go powiększyć. Niby wszystko na jednym pozomie to fajna sprawa. Ale jakiś wysiłek w życiu też człowiek powinien podjąć nie tylko iść na łatwiznę. Wszystko się wzięło z tego że chcieliśmy mieć kominek, a tu pojawia się problem szczelnych okien, wydobywającego się ewentualnie czadu...
To przeważyło. Na poddaszu są tylko sypialnie i druga łazienka.

MarcinU
28-04-2005, 08:15
Marijo - sporo na ten temat już było. Poszukaj wątku o podobnym temacie. Jednoznacznej odpowiedzi niestety nie ma.

Poza tym zajrzyj na wątek Trójmiejski - zapraszam.

Żółtodziób
28-04-2005, 10:39
Jedni mówią, że parterowy jest tańszy inni, że w sumie wychodzi tak samo - ale głownie wszystko zależy do technologii i stopnia skomplikowania. Poszukaj wątków które przewijały się już wcześniej.

Ja wybrałem parterowy, porównując małe domki podobne metrażem, kalkulowany koszt wyszedł niższy.

Zresztą to jest temat rzeka i każdy ma swoje zdanie.

pozdr

stuk
28-04-2005, 11:16
Najlepiej tak - wybierz sobie jakis parterowy i jakis z poddaszem ktore Ci pasuja i porownaj koszty na konkretnym przypadku :)

Parterowy ma wieksza powierzchnie zabudowy - potrzebna wieksza dzialka, wieksze fundamenty, wieksza powierzchnia dachu.
Co do scian to nie wiem, bo tu wiecej na szerokosc, a w pietrowym wiecej w gore :lol:
Za to w takim z poddaszem strop nad parterem, strop nad poddaszem, schody. Ale tez latwiej odizolowac czesc sypialną od dziennej.
Musisz sam zdecydować co Ci bardziej pasuje, a koszty porównywac na konkretnych projektach bo naprawde nie sposób powiedzieć.

Mi np. się podobają domy z poddaszem więc nie mam takiego problemu. A poza tym mam działkę 1100 m2 i wcale nie chcę zabudować 200-paru z nich samym domem. A znalazlem sobie projekt o pow. uzytkowej bez garazu strychu okolo 150m2 przy pow. zabudowy 120m2 :D

sebanek
28-04-2005, 11:50
Myśle, że róznice w charakterystyce budynku i sposobie mieszkania w domu parterowym i z poddaszem są na tyle istotne, iż nie oszczędność kilku tys PLN powinna o tym rozstrzygać.

Żelka
02-05-2005, 17:45
Mam kosztorys tego domku (taki skrocony) - Komfortowy Joty. Jest z plyty Najpiekniejsze domy Muratora. Wysylam na mail. Pozdrawiam!

Żelka
07-05-2005, 17:21
No i jak dostaliscie ten kosztorys? Co w koncu budujecie? Parterowy czy z poddaszem?

Lucia
10-05-2005, 21:46
Ja wybrałam jeden poziom. Nie brałam pod uwagę kosztów, ale fakt, że prawie od urodzenia mieszkam w piętrowym :D Już mi się znudziło bieganie po schodach. Chociaż zasadniczo zgadzam się , że trochę ruchu nie zaszkodzi :D :D :D

olinek
11-05-2005, 12:33
Tak sformułowane pytanie prowadzi do dykusji o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy :) . Wybór jest sprawą bardzo indywidualną i zwykle wynika z preferencji i doświadczeń życiowych . Myślę, że nie powinno się brać pod uwagę różnicy w kosztach bo ta jest raczej nieznaczna. Zwykle posiadana działka (wymiary) i WZT baaaardzo pomagają w rozstrzygnięciu tej kwestii. Jestem zwolennikiem parteru. Pozdrawiam.