PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian grafitowy na pianę?



ggdh
02-02-2018, 21:53
Właściwie to dlaczego tak mało (a może wręcz nikt?) nie klei styropianu grafitowego na pianę?


Zastanawiałem się, a pewnie odpowiedź jest banalna. Proszę o nią ;)

Konto usunięte_1*
03-02-2018, 08:08
Jak nie jak tak , ja kleiłem grafitowy pianką ściany 200m2 , klej to ok 50 szt połowa to tytan eos druga połowa to insta-stick tym drugim lepiej się robi

ggdh
04-02-2018, 09:28
I jakie wrażenia? Moje jedyne doświadczenie ze styro i pianą to fundament.


- jakiej grubości płyty (planuję 20cm)?

- trzeba było przetrzeć stronę styro od muru dla lepszego kontaktu jak przy kleju?

- trzeba było podpierać płyty zanim złapały?

- kołkowałeś?

- kleiłeś do BK czy ceramiki?

- przy jakiej pogodzie?

- jak oceniasz jako alternatywę dla kleju? Zrobiłbyś tak samo jeszcze raz?





Dzięki za odpowiedź!

Konto usunięte_1*
04-02-2018, 09:56
Zaczynałem pod koniec stycznia w temp powyżej 5 stopni , dlaczego pianką ? bo łatwiej (byłem sam) bo zdecydowanie mocniej trzyma , nie podpierałem niczym , wystarczy nanieść piankę na trzy płyty poczekać chwilkę aż z leksza zrobi się bardziej sztywna pianka i lut na ścianą , nie kołkowałem bo nie ma takiej potrzeby to nie blok i fuszerka , robiłem dla siebie , kleiłem na cegłę klinkierową , nic nie trzeba przecierać , a jak złapie to nie ma takiej siły aby to oderwać chyba że pokruszone ale na ścianie zostanie dalej styro , ja kleiłem 12cm bo po pierwsze primo mam już pustkę w ścianach a to też ocieplenie a po drugie primo dach mi nie pozwalał na więcej
https://allegro.pl/listing?string=DOW%20Klej%20do%20styropianu%20INST A%20STIK%20pistolet%2012sztuk&description=1&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-uni-1-3-0115

ggdh
04-02-2018, 10:03
Nie masz czasem zdjęć z realizacji? Mam trochę więcej ścian i trochę pękam nad ścianami szczytowymi, bo mają pewnie po 7m.

Konto usunięte_1*
04-02-2018, 10:08
Ja miałem ok 200m2 ścian do docieplenia i też ściana szczytowa ma chyba 8 metrów , rusztowania chodziły jak by trzęsienie ziemi ale dałem rady :yes:, robisz sam to będziesz wiedział że masz dobrze , ja jak była jakaś nierówność w płytach styropianowych to doszlifowywałem i wiem że tam nawet wsza by się nie przecisła :lol2::lol2: , widziałem robotę u sąsiada jak mu firma robiła tragedia ale po wszystkim ma ładnie a kogo to interesuje że oni mu centymetrowe szpary klejem z worka zaciapali

ggdh
04-02-2018, 10:33
A jak myślisz: dlaczego klejenie na pianę nie jest bardziej popularne wśród samorobów? Bo jak na razie to wygląda to bardzo zachęcająco...

Tak sobie jeszcze myślę, że mamy w firmie wzwyżkę, może by tak... ;)

fotohobby
04-02-2018, 10:46
Ja tez ocieplalem pianka. Zdjecia w moim dzienniku w okolicach wrzesnia/października 2014

Konto usunięte_1*
04-02-2018, 10:49
Mało popularne z prozaicznego powodu ,, cena a wiadomo że cena czyni cuda , wychodzi to drożej to fakt ale jak policzyć ile ludzi musi być przy workach ,mieszanie taszczenie tego po rusztowaniach a tak pistolet za pas dwie puszki ze sobą i połowa ściany myk i gotowe a że jest to zdecydowanie mocniejsze to efekt uboczny :yes: no ale jak ktoś ma koślawe ściany to też jest problem i z wiadra lepiej się koryguje ale to takie docieplenie jak by go nie było zwłaszcza jak kleją na placki a kleją tak w większości to dopiero fuszerka na całego

przemo1
04-02-2018, 11:03
Ja także sam kleiłem ocieplenie - choć styr. biały - pianą (też głównie wspomniana Insta + trochę Basf, ale Insta lepiej mi "działała"), bez kołkowania. Ściany szczytowe ok 8 m z rusztowania warszawskiego.

ggdh
04-02-2018, 11:19
fotohobby, kleiłeś na BK, więc miałeś ciut łatwiej. Za to przemo1: jak to wyglądało na ceramice? Możesz podpowiedzieć nr postu w dzienniku (jak masz takowy)?

przemo1
04-02-2018, 11:38
fotohobby, kleiłeś na BK, więc miałeś ciut łatwiej. Za to przemo1: jak to wyglądało na ceramice? Możesz podpowiedzieć nr postu w dzienniku (jak masz takowy)?

Niestety z braku czasu nie robiłem dziennika, ale wyglądało to dosyć prosto - podobnie jaka pisał berthold61- naniesienie piany na 3 płyty, chwila odczekania do zakończenia wstępnego przyrostu kleju (ważne - ta "chwila" była zależna od temperatury powietrza i ściany, im cieplej tym krócej. Nawet miałem różnicę pomiędzy ścianą Pn i Pd, przy zbyt szybkim doklejeniu do ściany trzeba płyty korygować/podpierać) i doklejanie do ściany. Wcześniej uzupełniłem pianą posiadane szczeliny pionowe na łączeniach porothermu. Na koniec szlifowanie całej elewacji pacą-zdzierakiem, narożniki zewnętrzne oraz wewnętrzne przy oknach (polecam) i klej z siatką - tynk robił mi już natryskowo tynkarz. Jeśli będziesz robił latem, to wcześnie wstawaj, razem ze słońcem - po nagrzaniu ścian od słońca (szczególnie Pd) prace trzeba wstrzymać. Ja miałem kilka takich dni, że od 11 już się nie dało robić. Nie zapomnij kupić zapasu "czyścika" do pistoletu - albo miałem jakiś lichy pistolet, albo tak już jest, albo to kwestia upałów - co kilka godzin pracy musiałem czyścić dyszę . No i piana zgodnie z instrukcją - u mnie było jakoś tak: "nanosić po obwodzie i pionowo 4 wałki". Do kontroli pionu przydała mi się znakomicie 2,5m łata.

Konto usunięte_1*
04-02-2018, 12:24
Ja znowu przesadzałem bo nakładałem po obwodzie potem na krzyż a w środek trójkątów jeszcze ciapki ale aby nie było za słabo :lol2::lol2::lol2::lol2: to jeszcze już obok przyklejonych płyt nakładałem przy bokach poziomych i pionowych , ale dwa kilometry odemnie była trąba i ściągała około 20 dachów a u mnie wszystko ok i jestem pewny że żadna siła tego nie ruszy

fotohobby
04-02-2018, 12:40
fotohobby, kleiłeś na BK, więc miałeś ciut łatwiej. Za to przemo1: jak to wyglądało na ceramice? Możesz podpowiedzieć nr postu w dzienniku (jak masz takowy)?

To silikat, nie BK

ggdh
04-02-2018, 13:14
Tak samo równo :)

A co z opłacalnością? Czy wynika ona tylko z faktu, że samemu? Jak wychodzi m2 z puszki a z worka?

przemo1
04-02-2018, 13:48
Jak ja liczyłem, to piana (materiał) wychodził trochę (200-300)zł drożej (na całości). Można było taniej, ale nie brałem najtańszej piany. Z góry miałem założone, że ocieplenie robię sam, więc nie szukałem do tego ekipy.
A robocizna dla mnie dużo łatwiejsza/szybsza niż przy kleju z worka (wcześniej 2 budynki w rodzinie kleiłem "z worka").

maciuspala
04-02-2018, 15:10
Przy klejeniu styropianu klejem cementowym karty techniczne nie wymagają kolkowania, a przy pianowaniu jest to obowiązkowe.U mnie mam wykonawce co klei obwodowo klejem cementowym a środek daje pianę.
Pianka to szybkość ale tylko w nowym domu i raczej nie przy ceramice, po prostu sciany muszą być proste bo pianką nie da się wyrównać.A przy termoremontach przy styropianie 10 cm czesto sprzedaje po kilka paczek 8 i 12 cm na podrównanie.

przemo1
04-02-2018, 15:31
Przecież właśnie o nowym budynku piszemy, a przy nowej ceramice piana sprawdza się doskonale.

maciuspala
04-02-2018, 18:26
Uwierz mi ceramika, zaprawa murarska, betoniarka, wódka, piwka to powoduje że sciany mogą być krzywe.Przy BK murarz musi się pilnować bo nie nałoży 3 cm zaprawy.

przemo1
04-02-2018, 18:49
Uwierz mi ceramika, zaprawa murarska, betoniarka, wódka, piwka to powoduje że sciany mogą być krzywe.Przy BK murarz musi się pilnować bo nie nałoży 3 cm zaprawy.

Jak sobie dopilnujesz, tak będziesz miał. Zepsuć można wszystko, ale piszemy tu o standardzie a nie o patologii.

maciuspala
04-02-2018, 18:55
Teraz na budowie bardzo często panuje patologia bo:
1.Nie ma ludzi do pracy
2.Ten co umie to ma swoją firmę
3.Ten co nie umie to psuje robotę
4.Ten co umie ale piję ale nie ma kto.robić więc pracuje
5.Ten co nie pojechał za granice bo się mu nie chce, tu robi bo kasa potrzebna, ale co tam nie mój dom.

Murarz sam domu nie wymuruje musi być przynajmniej 2 kumatych i 1 do podawania.

Czesto przychodzi do mnie wlaciciel firmy i pyta czy kogoś do pracy nie mam, wymagania są 2:żeby mało pił i żeby codziennie do pracy przychodził.Resztę się go nauczy.Teraz jest mocny deficyt fachowców.

mac_612
04-02-2018, 22:03
Wracając do tematu. Jakieś 4lata temu kleiłem 20cm do sylikatów w dwie osoby. pomagałem sobie stemplami, bo jednak troszkę płyty odchodziły. Po wszystkim wszystkie szpary między płami dodatkowo kleiłem pianką. Nie kołkowałem. Klej insta stik na 180m2 kosztował mnie wtedy chyba okolice 600zł.406554406555

Jinikao
05-02-2018, 05:45
Ja już mam kupione 24 puszki Tytana 60sek. wybrałem go, ponieważ najmocniej w moim teście wyszedł.

ggdh
05-02-2018, 19:53
Hmm... kupię w takim razie łatę 2.5m i sprawdzę jak z równością ścian, bo tak na oko to sobie mogę..

piokam2003
25-11-2020, 17:33
Ja także sam kleiłem ocieplenie - choć styr. biały - pianą (też głównie wspomniana Insta + trochę Basf, ale Insta lepiej mi "działała"), bez kołkowania. Ściany szczytowe ok 8 m z rusztowania warszawskiego.Witaj kolego mam pytanie jak Twoja elewacja trzyma się jeszcze?Ja w tym roku też docieplalem budynek 15 cm szarym styropianem na pianę bez kołków oczywiście pytam bo mam lekkie obawy wszędzie te kołki strachu

klimek_89
26-11-2020, 07:02
Panowie nic nie potrzeba podpierac kołkami przy klejeniu na pianę. W tym roku praktycznie sam z pomocą taty i teścia okleiłem 200m2 elewacji etixxem. Kleiłem głównie na tytana is13, a pomagałem sobie klejem cementowym Knauf kzw700 ( trzyma pioruńsko)
. Metoda następującą, nakładam pianę na płytę (dawałem jej więcej jak mniej), następnie 3 nieduże placki kleju, dodatkowo jeszcze dawałem wąskie warkoczyki piany na boczne powierzchnię już przyklejonych płyt aby było szczelniej. Dzięki plackom mogłem ustawić pion i płaszczyznę i nic nie jeździło, aczkolwiek ściany miałem proste z porotermu, ale to zawsze jakieś odchyłki są.
U mnie 8,6m w kalenicy. Jest to do zrobienia, klej siatka, klej. Styropian bardzo fajny (prosty, trzyma wymiar i kąt).

450616450617450618450619450620

fighter1983
26-11-2020, 07:16
Panowie nic nie potrzeba podpierac kołkami przy klejeniu na pianę. W tym roku praktycznie sam z pomocą taty i teścia okleiłem 200m2 elewacji etixxem. Kleiłem głównie na tytana is13, a pomagałem sobie klejem cementowym Knauf kzw700 ( trzyma pioruńsko)
. Metoda następującą, nakładam pianę na płytę (dawałem jej więcej jak mniej), następnie 3 nieduże placki kleju, dodatkowo jeszcze dawałem wąskie warkoczyki piany na boczne powierzchnię już przyklejonych płyt aby było szczelniej. Dzięki plackom mogłem ustawić pion i płaszczyznę i nic nie jeździło, aczkolwiek ściany miałem proste z porotermu, ale to zawsze jakieś odchyłki są.
U mnie 8,6m w kalenicy. Jest to do zrobienia, klej siatka, klej. Styropian bardzo fajny (prosty, trzyma wymiar i kąt).

450616450617450618450619450620
wyglada na na prawde bardzo spoko wyklejone :D
elki zachowane, przewiazania plyt tez.
No prosze, jak sie postara to mozna.
Dac Ci rusztowanie normalne poznanskie i normalnie elewator :D

piokam2003
26-11-2020, 21:30
Rozumiem kolego ale konkretnie chodzi mi o to czy dyblowales styropian po przyklejeniu?Pozdrawiam.

klimek_89
26-11-2020, 22:29
Nie widzę sensu dyblować kołkami ten styropian. Po płycie przyklejonej na próbę mogłem chodzić. A gdy w końcu musiałem ją oderwać to styropian rwał mi się w palcach, bez podcinania nożem piany bym go nie urwał. A placki kleju z kawałkami styropianu przecinakiem od cegły odkuwałem. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli pianokleje po latach nie stracą na jakości połączenia styropian/mur to nie się o co martwić. Kupować kołki i dziurawić 20cm grafitowy styropian które w porotermie i tak mogą g.... trzymać.

piokam2003
27-11-2020, 16:32
Nie widzę sensu dyblować kołkami ten styropian. Po płycie przyklejonej na próbę mogłem chodzić. A gdy w końcu musiałem ją oderwać to styropian rwał mi się w palcach, bez podcinania nożem piany bym go nie urwał. A placki kleju z kawałkami styropianu przecinakiem od cegły odkuwałem. Ogólnie rzecz biorąc jeżeli pianokleje po latach nie stracą na jakości połączenia styropian/mur to nie się o co martwić. Kupować kołki i dziurawić 20cm grafitowy styropian które w porotermie i tak mogą g.... trzymać. Dzięki za odpowiedź nie dawało mi to spać że nie dawałem dybli wszędzie straszą dyble obowiązkowe przy pianie itp.ale po co dziurawić styropian.Raczej małe szanse żeby odpadła cała ściana. Pozdrawiam

bajprzeznet
29-11-2020, 00:10
Kleiłem na piankę ocieplenie fundamentu oraz teraz elewacji - 20cm grafitowego styro.
Trzyma mega mocno
W sumie zapomniałem z tej zasadzie - aby posmarować 3 płyty i dopiero kleić, tak robiłem przy fundamencie, teraz na szybko bo mrozy idą... i bez problemu łapało do sciany, choć fakt przy nierównościach wtedy ta pianka pewnie lepiej sie zachowuje.

Pianek używałem z allegro - Styrocośtam - została mi po fundamencie, tam się sprawdziła, Neo-stick - polecana między innymi gdzieś tutaj na forum i nie tylko, też była ok. I teraz różowa z firmy Grafen - ta najbardziej się rozpręża, ale trzyma bardzo szybko - co jest wygodniejsze wyżej bo ciężej podpierać.

Nie wiem czy jest sens stosowania droższych - przy każdej z nich prędzej styropian puści niż ta pianka.

Co do kołkowania, sąsiad który robi też elewacje tłumaczył że oni obecnie kleją na piany i dają np po 20-40 kołków na sciane - tak proforma. Wiadomo że sam styropian nie odpadnie, dopiero jak dojdzie masa czyli klej, siatka i tynk to całość jest podatna na wiatr itp..
Sam jeśli zakołkuje to tylko tak dla świętego spokoju, choć widziałem dużo domów gdzie kołków nie ma, przy 20cm styropianu.

Pytajnick
29-11-2020, 09:35
[QUOTE=bajprzeznet;7998068]Kleiłem na piankę ocieplenie fundamentu oraz teraz elewacji - 20cm grafitowego styro.
Trzyma mega mocno
W sumie zapomniałem z tej zasadzie - aby posmarować 3 płyty i dopiero kleić, tak robiłem przy fundamencie, teraz na szybko bo mrozy idą... i bez problemu łapało do sciany, choć fakt przy nierównościach wtedy ta pianka pewnie lepiej sie zachowuje.
/QUOTE]

W jakich temperaturach robiłeś teraz? Zauważyłeś mniejszą wydajność w porównaniu do ciepłych dni? Ja będę próbował ocieplić systemem mieszanym klej/piana. Może natura będzie łaskawa.

kesmen
30-11-2020, 17:05
Kleiłem styropian grafitowy na piankę na początku tytan eos później styrfix jakoś tak oczywiście nie kołkowałem ale przecierałem tarką stronę doklejaną. Wygoda jest niesamowita zwłaszcza na 7 metrach od ziemi kleiłem to na pustaki leier. Ważne mieć dobry pistolet.

bajprzeznet
03-12-2020, 00:23
W jakich temperaturach robiłeś teraz? Zauważyłeś mniejszą wydajność w porównaniu do ciepłych dni? Ja będę próbował ocieplić systemem mieszanym klej/piana. Może natura będzie łaskawa.

kleiłem w temperaturach od 4 do 10 stopni na plusie.
Pianki wcześniej trzymałem w domu - aby nie były zmarznięte. Wydajność wydaje mi się zbliżona, ostatnie 2-3 płyty już dosyć wolno musiałem nakładać bo ciśnienie było niskie.

Na pewno im cieplej to pianka szybciej łapie.
Teraz mam jeszcze parę wstawek i "elek" do zrobienia - czekam na weekend aż będzie na plusie.
W klej się nie bawię - szkoda roboty przy urabianiu i dokładania wagi, te piany naprawdę mocno trzymają, moim zdaniem nie gorzej od kleju.

Pistolet - mam parę sztuk, z allegro po średnio 20zł, dają rade.