PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o tynk



Jinikao
05-02-2018, 05:36
Podobno nie ma głupich pytań, no ale...

Będe robił tynki gipsowe i zastanawiam sie jak nisko z nimi nad chudziaka zjechać, tzn będe miał 30 cm styro+ wylewkę i nie wiem czy zakończyć tynk 30 cm nad chudziakiem, czy może aż do samego dołu z nim dojechać, co będzie generowało koszty. Boję się że jak nie dam do samego dołu to będzie się np dylatacje niefajnie dawało.

samotnik
05-02-2018, 08:24
Dojechać na tyle nisko, żeby ostatnia warstwa styropianu dotykała już tynku. Poza tym zwróć uwagę na równość tynku u dołu - wykonawcy to zaniedbują, bo się niewygodnie u dołu równa, ale potem są problemy z listwami przypodłogowymi.

Kaizen
05-02-2018, 08:36
Do końca. Przecież nie będziesz docinał styropianu do wżerów w tynku. A ma być tam jak najszczelniej, bo przy każdej ścianie masz mostek do gruntu, bo szczelina do samego dołu (nie da się tu zrobić "na mijankę"). A i uszczelnić mur od świata zewnętrznego warto.

Andrzej733
05-02-2018, 17:16
30 cm tynku wygeneruje koszty :). ja bym skończył 30 cm ponad chudziakiem nie ze względu na koszty tylko ewentualna wilgoć

panfotograf
05-02-2018, 20:17
... ja bym skończył 30 cm ponad chudziakiem nie ze względu na koszty tylko ewentualna wilgoćJaką wilgoć?

Pamiętajcie że tynki gipsowe są stosunkowo miękkie do klasycznych cementowo-wapiennych.

Andrzej733
05-02-2018, 20:32
jaką wilgoć... a różną , jakąkolwiek która przypadkiem czy przez błędy pojawi się na chudziaku (pod folią ) i po tynku sobie na ściany w chacie wyjdzie , a tynk podciąga wodę lepiej niż ściany

panfotograf
05-02-2018, 20:44
A od czego hydroizolacja między ścianą fundamentową a ścianą? Tam nie ma opcji żeby wilgoć z gruntu przechodziła na ścianę.

Andrzej733
06-02-2018, 10:30
jest opcja i to nie jedna nie tylko wilgoć ale i woda

panfotograf
06-02-2018, 13:16
Jeśli wszystko jest zrobione jak trzeba, to ja opcji nie widzę.
A jeśli hydroizolacja od gruntu będzie źle zrobiona, to wilgoć przejdzie i po tynku i po ścianie.

Andrzej733
06-02-2018, 15:58
tynk ma mniejszy przekrój i chłonność większą więc woda wyżej zostanie pidciągnięta niż przez ścianę.
I wszystko się rozbija o to poprawne zrobienie

E-Rzecznik Śnieżka
22-02-2018, 10:11
Szanowny Panie,
bardzo istotne jest wykonanie prawidłowej izolacji podłogi. Przy aplikacji tynków, najlepiej „przeprowadzić” je do samego końca – aby ostatnia warstwa styropianu dotykała tynku. Wtedy uniknie Pan również kłopotów z montażem listew przypodłogowych. Proszę pamiętać o zastosowaniu, przed nałożeniem tynków, odpowiedniego gruntu, który zwiąże podłoże i sprawi, że będzie ono mniej chłonne.

Pozdrawiam serdecznie,
E-rzecznik FFiL Śnieżka