PDA

Zobacz pełną wersję : Zmiana rodzaju gazu z propan (zbiornik) na gaz ziemny LNG



aygor2
05-02-2018, 16:09
Witam, proszę o pomoc fachową w zakresie dokumentacji jaką musze posiadać w związku ze zmianą dostawcy i rodzaju gazu z gazu płynnego propan na ziemny LNG.
Obecnie od 7 lat korzystam z instalacji zbiornikowej na gaz płynny-propan. Posiadam zatwierdzone projekty budowlane na:
1. montaż zbiornika naziemnego wraz z przyłączem do budynku mieszkalnego (skrzynka na budynku);
2. projekt wewnętrznej instalacji gazowej.
Obecnie mam możliwość podłączenia się do nowo wybudowanej instalacji na gaz ziemny LNG.
Podpisałem umowę na przyłącze gazowe (skrzynka gazowa) które będzie na ogrodzeniu.
Po demontażu zbiornika na gaz płynny muszę połączyć rurą gazowa skrzynkę na ogrodzeniu ze skrzynką (zaworem na budynku), z tym że nie wiem i nie tylko ja
(różne opinie z gminy, instalatorów i gazowników) jakie muszę mieć dodatkowe kwity?
1 firma od gazu twierdzi że, powinienem ponownie wykonać projekt wewnętrzej instalacji gazowej tj. od przyłącza na ogrodzeniu do skrzynki na budynku i dalej instalacja w domu.
2. gmina i instalatorzy - niektórzy twierdzą że tylko projekt na zgłoszenie na przyłącze od ogrodzenia do domu.
Ja osobiście podzielam to 2-gie rozwiązanie gdyż wewnętrzna instalacja nie będzie poddana żadnej ingerencji poza zmiana wtyczki kodującej w piecu gazowym (z propanu na gaz ziemny).
PROSZE O FACHOWA POMOC I DORADZTWO

Pozdrawiam forumowiczów

Marcin

coulignon
05-02-2018, 16:31
Zbiornik własny czy dzierżawa?

ironsmith
05-02-2018, 19:12
coulignon on właśnie rezygnuje ze zbiornika, moim zdaniem
projekt instalacji (ogrodzenie - skrzynka na ścianie)
zgłoszenie
protokół z prób szczelności
protokół zagazowania instalcji
wszystko muszą robić osoby posiadające uprawnienia energetyczne grupa III
moim zdaniem tyle

kaju
05-02-2018, 20:47
Instalator i z gminy mówią niech Ci napiszą na piśmie hahahaha
A moim zdaniem tyle samo kasy wydasz na projekt do zgłoszenia i projekt na pozwolenie tylko w projekcie będziesz miał wpisane ,że Wewnętrzna instalacja istniejąca taka i taka będzie wpisane ze zlikwidować istniejącą wentylacje przy posadzce chyba ze ja wykorzysta jako nawiew bo nie wiem jaki kocioł gazowy masz i będzie wszystko na pewno poprawniej zrobione.
Pozdrawiam Kaju

Greengaz
05-02-2018, 21:29
1. Rację ma zawsze urzędnik w gminie.
2. Rację może mieć PGNiG w sprawie projektu i ewentualnej wymiany instalacji wewnętrznej /średnica przewodów gazowych/. Chodzi o przepływy. 1 m3 gazu ziemnego = ok. 10 - 11 kWh, 1 m3 propanu = ok. 28 kWh, czyli kocioł 30 kWh pracujący pełna mocą potrzebuje ok. 3 m3 gazu, a przy propanie ok. 1 m3.
3.Przy własnym zbiorniku przejście na gaz z propanu nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Inaczej przy zbiorniku dzierżawionym, gdy płacimy za propan 2-3 x drożej niż przy zbiorniku na własność. Stąd zapewne pytanie @coulignon