PDA

Zobacz pełną wersję : Sterownik kotła - jest sens wymieniać?



grzech25
06-02-2018, 13:35
W zasadzie nie znalazłem podobnego tematu. Tylko omawiające poszczególne sterowniki, oraz na stronach producentów i sklepów.
Jednak czy wymiana na nowszy - z PID-em ma sens, podczas gdy może się okazać, iż spalanie jest większe niż w dwustanie i przy nim się zostaje?
Pytam również dla tego, iż mój Master 500 nie obsługuje pompy podłogowej, zatem wymiana na nowszy sterownik z obsługą tej pompy nieco by zwiększyła zakres ustawień - ale czy polepszyła - tego znowu nie wiadomo:(
Może ktoś również stał przed dylematem, wymienił i może opisać jak bardzo żałuje? ;)

Konto usunięte_1*
06-02-2018, 15:52
Pytanie jakiego kotła bo jak do zasypowego to już lepiej kupić miarkownik i sterownik pomp za 30 zł , jeśli do innego to nie wiem

Jarecki79
06-02-2018, 17:12
Ster, który masz to dość prosty dwustan, który przy opcji modulacji zwalania obroty dmuchawy, ale nie zmienia dawek paliwa, co uważam za dziwne.
Swego czasu ze względu na design schodziły modele ekoster200 i 300 do nadmuchowym miałówek, ale to obecnie jest margines, jedyne co w zasadzie nieznacznie spadło, ale nadal jest bardzo popularne to unistery, czyli elektroniczne miarkowniki ciągu do śmieciuchów

Do podajnika mimo długiej współpracy jakoś nie moge sie przekonać, jak wreszcie zrobili bardziej rozbudowany, to na tyle późno, że nie ma pid-a....
zatem bez sensu

Czego oczekujesz?
Dość tani na 3pompy, z pid-em jest Argos PID, obsługuje pompę c.o., cwu i podłogową bądź cyrkulacyjną (ta trzecia zamiennie), dmuchawkę na solidnym silniku ebm/emc/ziehl... i podajnik. To jest w granicy 400zł, rozbudowac idzie o moduł gsm, swój panel domowy lub termostat typu euroster (dla tego modelu polecam raczej eurostery), idzie tez zapiąc moduł obsługi zaworu mieszającego.
W tym sterze masz automat pid lub go wyłączyć idzie i działasz jak z dwustanem

dalej na 4/5pomp z obsługa siłownika zaworu i pid-em jest np. Iryd PID w widełkach 640/630zł, kolorowy wyświetlacz, wskaźnik paliwa w koszu, dane spalania itp.

jest tez internetowy SPPv2, to już cenowo pod 890zł i masz 5pomp, zawór mieszający, na pokładzie czujnik spalin, pogodowy, pokojowy, internet przez platforme ekotlownia.pl albo przez apkę na androida

Jak nie chcesz kasy wiele wydawać- argos pid na 3pompy
jak chcesz więcej, to cenowo pod tysiaka i nieco więcej idzie podejść, zależy ile wodotrysków i kto produkuje

grzech25
07-02-2018, 07:27
Kocioł - podajnik 18kW.
Teoretycznie Agros PID w zupełności by wystarczył. Tylko w jaki sposób on obsługuje podłogówkę? W instrukcji czytam, że nie ma czujnika temperatury dla pompy podłogówki. Obecnie pompę tą mam podpiętą do CWU sterownika i ustawioną minimalną możliwą dla tego sterownika temperaturę - 40 st., termometr przylgowy za pompą i załącza się, gdy temp. spadnie poniżej 40 st. CW i CO jest podpięte do CO w sterowniku. Latem zaworek od CO zakręcam i pompka pompuje tylko zasobnik.
Zatem pytanie z pierwszego posta pozostaje - czy jest sens wymieniać sterownik?

Jarecki79
07-02-2018, 11:39
Tu wszystko zalezy bardziej od tego jak masz wykonana podłogówkę w sensie regulacji temp.
Masz jakis zawór termostatyczny ustawiony np. na 35st.C?

W Argosie PID bez dodatków masz taki wybór:
albo dajesz pompa cyrk. włączona i wybierasz:
1. Praca skokowa i tu owa pompa 5minut pracuje i 10minut stoi
2. Albo praca ciągła, co akurat jest wskazane dla podłogowego a temp. regulujesz na posiadanym zaworze termostatycznym

jak chcesz "bardziej zaawansowanie" dokładasz za ok.300zł moduł alligator, zawór mieszający, napęd na zawór i regulujesz temp. za zaworem jak potrzeba np. 32st.C, 29st.C czy 38st.C, ale tu już koszty ida w górę


albo rzeźbić możesz jeszcze tak
pompa c.o. - grzejniki
pompa cyrkulacyjna na tryb skokowy i niech sobie tak nabija bojler
pompa cwu na podłogowe, minimalna nastawa to 40st.C, jak będzie na czujniku, to ją wyłączy, jak spadnie poniżej histerezy, to zacznie pracowac ponownie

grzech25
07-02-2018, 12:07
Trójdrożny z powrotu podłogówki - jest nastawiony jakoś tak - nie pamiętam - 35-40. W samej rozdzielni termostatu już nie mam - tylko przepływomierze.
Czekaj, a napiszesz coś więcej o tym Aligatorze? Co nim steruje? Może taki zawór, zamiast nowego sterownika?
Bo kupić i rzeźbić jak Twoja 3 opcja to w zasadzie teraz tak mam i to chyba nawet lepsza opcja bo jaki jest sens dodawać kolejną pompę do instalacji żeby nabijała boiler jak może to wspólnie z CO gonić jedna pompa? Są tego jakieś minusy?

Jarecki79
07-02-2018, 14:48
Nie wiem jak wygląda Twoja instalacja
Jak chcesz na podłogowe sterowac zaworem np. 3d z siłownikiem, to musisz:
1. w instalacji dokonać przeróbki i taki zawór zamontować
2. zakupić napęd na ten zawór
3. zakupic sterownik do jego obsługi jak chcesz zostac przy tym co masz

ad.3
możesz brać z tej samej parafii tj dk system:
https://www.dksystem.pl/produkty/regulatory-do-instalacji/delta200-3d/
tu Ci dochodzi sterowanie tym siłownikiem i obsługa 3-ej pompy cena katalogowa za delta 200 3d wynosiła 222,63 brutto, numer katalogowy producenta 201207

albo z innej parafii, bo to i tak nie łączy się ze sterem na kotle:
art zw marki prond:
http://kotly.es24.pl/opis/6064139/art-zw-sterownik-zaworu-mieszajacego.html


Generalnie zawór pewnie w okolicy 200zł, napęd zaworu coś od min.350zł po 500zł i na koniec sterownik do tego w tańszej opcji 190-220zł a są też bardziej wypaśne.... sam sobie odpowiedz czy masz ochotę na takie przeróbki w instalacji

grzech25
07-02-2018, 14:59
Dzięki za konkretną odpowiedź. To chyba na razie w ramach oszczędności wymienię tylko pompę podłogówki na elektroniczną - CO już goni 7W zamiast 30, teraz pora na drugiego analoga:)
Co do sterownika - ideałem była by możliwość przetestowania przed zakupem. Jak by mi na PID w istocie mniejsze spalanie zafundowała to bym się nie zastanawiał z zakupem.

czp01
07-02-2018, 15:46
Ja raz na jakiś czas zmieniam sterowniki bo poszukuję ciągle jakiegoś Grala dla moich potrzeb i mojego kotła :)

- hmm co do spalania jak dobrze ustawisz dwustan to spalisz co do zasady najmniej w każdym razie mniej niż na pidzie czy na innym automacie,

Może na początek kup sobie jakiegoś używanego bruliego zapłacisz 300 lub 400 i będziesz miał obsługę swojej pompy podłogowej, czujnik zewnętrzny, wewnętrzny i inne bajery. Będziesz miał w nim dostęp do i sterowanie przez internet a z trybów spalania to dwustanowe i tryb spalania grupowego, który najbardziej lubiłem. Poza tym sterownik jest wdzięczny i ma wiele różnych programatorów. ( niestety ja swojego bruliego już sprzedałem za 333 zł).

Jak poćwiczysz na takim używanym brulim to nie będziesz żałował, że kupisz nowy za 1000 czy więcej, który Ci nie będzie pasował :)


Jaki sterownik byś nie kupował to najpierw o nim poczytaj na forach i popytaj użytkowników, którzy je mają. Co do pomp to aktualnie moja pompa Alpha 2 napędza całą instalację CO na termostaty i bierze średnio 2 do 3 W i tą pompkę polecam a wynika to z mojego doświadczenia z nią. :)

grzech25
08-02-2018, 07:35
T jak znajdziesz grala to daj znać :) Czytanie o pompach na forum to trochę jak o ustawieniach sterownika;)
Ale z tym brulim to muszę przemyśleć, może i jest to jakieś rozwiązanie. Alphe 2 już jedną mam ale u mnie ciągnie 5-7W. Poza sezonem upoluje jeszcze jedną - nie musi być 2 - do podłogówki.

czp01
08-02-2018, 13:37
Jak przełączę Alphe 2 w tryb adaptacyjny to chodzi na około 11 do 5 W i nie chce niżej zejść ale przełączyłem ją w normalny tryb " I " czy też bieg I i tak ja dzisiaj bierze 3 W a jak deczko cieplej bierze 2 W. Pompa chodzi cały czas w trybie pracy ciągłej i zasila grzejniki z termostatami gazowymi Danfosa - wszystkie grzejniki nawet te najdalsze są dogrzane czyli jest ok.

Kocioł też w tym roku na nowym sterowniku trzymam co do zasady w trybie pracy ciągłej bez odstawiania się i tak dla mojej instalacji jest najbardziej efektywnie :)

James Deann
24-02-2018, 18:44
Witam jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Trzy tygodnie temu kupiłem piec slimakowy 19kw w jednej z większych firm z Pleszewa cieszący się renomą. Niestety od trzech tygodni walczę ze sterownikiem Technix Argos PID. Problem w tym że działa jak dwustan. Przy zadanej 59 pompuje do 65st i wchodzi w podtrzymanie. Problem w tym że zaobserwowalem że gdy temperatura dochodzi do zadanej i ją osiąga on nadal chodzi z mocą ponad 50% potem temperatura frunie w górę. Próbowałem różnych ustawień. Pan z Technixa kazał zamknąć na maxa czopuch do komina. Może macie jakieś mądrą poradę? Pozatym rozlacza podajnik dopiero jak włączę i wyłącza działa dalej.