PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepła p-w, czy ogrzeje cały dom?



hsmnyyy
10-02-2018, 12:14
Cześć, słuchajcie powiedzcie mi porsze bo zaraz jakiegoś jebla dostane. Byłem zdecydowany na pompe ciepła p-w. Dom będzie w okolicach Łomży województwo podlaskie, strefa IV na granicy z III ale jednak IV. Tutaj u nas taki troche zaścianek więc każdemu komu mówie że pompa wywala gały, ale nie o to chodzi. Przyszedł koleś od wykończeniówki i mówi mi że robi domy od wielu lat i zapewnia mnie że tym nie ogrzeje domu. Że w naszej strefie to nie zdaje egzaminu, że lepiej coś innego. Poniżej wstawiam OZC i wyliczenia firmy która będzie mi to montowała. Powiedzcie prosze że dobrze robie....


Do obliczeń została wzięta powierzchnia: 120m2 (100% powierzchni użytkowej + 75% powierzchni nieużytkowej)

Zapotrzebowanie przy -20 stopni wynosi 46 W/m2 czyli na cały budynek 5,5 KW

Wraz z ciepłą wodą użytkową ok 5,9 KW.

Dla Państwa budynku została dobrana pompa ciepła powietrze/woda firmy Panasonic, model Aquarea SDC o mocy 9 KW generacji H. Jest to split z jedno-wentylatorową jednostką zewnętrzną o zasilaniu jedno-fazowym . Przy -20 ma moc grzewczą ok 5,7 KW. Temperatura bi-walencji w przypadku tej pompy i Państwa budynku będzie wynosiła ok -19 stopni, a uwzględniając zyski słoneczne oraz wewnętrzne nawet -21 (czyli do tej temperatury pompa będzie mogła pracować bez wspomagania szczytowym źródłem ciepła – w Państwa przypadku grzałek wbudowanych w jednostkę wewnętrzną pompy ciepła lub też kominkiem). Pompa działa do temperatury -28 na zewnątrz.

406942

fachman19
10-02-2018, 12:26
Pompa spokojnie ogrzeje , trzeba dobrać .
Są pompy z grzałkami np 6 kW i 9kW. One same mogą ogrzać dom do -20 C lub niżej.Pompy nie dobiera się na wariacko niskie temperatury .
Jak projektuje się instalację to przyjmuje się np -20 C . Czy gaz czy węgiel to grzejniki dobiera sie na jakąś temperaturę ale nie na -30 C.
Może się zdarzyć raz na kilka lat , że grzałki się załączą . Można też dobrać tak aby załączały się już w temperaturze -10 C . np na 1 godzinę /dobę .
Ja mam w warszawie . PC pracuje na minimalnych obrotach . od kilku lat .
W zeszłym roku w nocy było -15 C .Grzałka załączyła się na kilka godzin w ciągu całego tygodnia . Koszt ogrzewania wyniósł 50 zł za ten ekstremalny tydzień.
A domek ma 240 m2 .

Andrzej5101
10-02-2018, 13:14
Na 100 % ogrzeje, kwestia za ile ;
-jakie zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok?
-czy podłogówka po całości?
-jakie grube wylewki i z czego?
-istotny kumaty instalator, blisko domu,
-dla 9 kW/1f - grzałka ma moc 3 kW,
- dla 9 kW/3f -grzałka ma moc 9 kW

CNC_POMPY_CIEPLA
10-02-2018, 13:55
Cześć, słuchajcie powiedzcie mi porsze bo zaraz jakiegoś jebla dostane. Byłem zdecydowany na pompe ciepła p-w. Dom będzie w okolicach Łomży województwo podlaskie, strefa IV na granicy z III ale jednak IV. Tutaj u nas taki troche zaścianek więc każdemu komu mówie że pompa wywala gały, ale nie o to chodzi. Przyszedł koleś od wykończeniówki i mówi mi że robi domy od wielu lat i zapewnia mnie że tym nie ogrzeje domu. Że w naszej strefie to nie zdaje egzaminu, że lepiej coś innego. Poniżej wstawiam OZC i wyliczenia firmy która będzie mi to montowała. Powiedzcie prosze że dobrze robie....



406942

Nie wiem kto pisał tą ofertę ale ta pompa działa do -20st.C tak ma w specyfikacji a poniżej agregat + grzałka. Do -28st.C działa seria T-CAP a w Twojej ofercie jest SDC. Nie będę się też czepiał iż moc grzewcza jest 5,5kW a nie 5,7 kW :-)
Ogólnie na domy o tej powierzchni bardzo często też polecam tą pompą.

Dla porównania mam taką np. na Domu 200m2 zbudowanym ze słomy.
406955

Andrzej5101
10-02-2018, 14:16
CNC_POMPY_CIEPLA
Kolego, jaką najniższą moc uzyskuje ta pompa 9 kW/1f ?

hsmnyyy
10-02-2018, 14:37
Nie wiem kto pisał tą ofertę ale ta pompa działa do -20st.C tak ma w specyfikacji a poniżej agregat + grzałka. Do -28st.C działa seria T-CAP a w Twojej ofercie jest SDC. Nie będę się też czepiał iż moc grzewcza jest 5,5kW a nie 5,7 kW :-)
Ogólnie na domy o tej powierzchni bardzo często też polecam tą pompą.

Dla porównania mam taką np. na Domu 200m2 zbudowanym ze słomy.
406955

Ale ogrzeje tym spokojnie dom i wode czy bede marzl?

link2jack
10-02-2018, 15:46
Powtórze za Andrzejem TA POMPA OGRZEJE TYLKO PYTANIE ZA JAKA KWOTE. Odpowiedz na pytania które zadał Andrzej wtedy będziemy w stanie odpowiedzieć na więcej pytań. O ile znasz odpowiedź... A sądzę że nie znasz. Szukasz urządzenia do domu a nie wiesz jakiej mocy potrzebujesz. Widzę że mozcno ufasz ludziom. Rozeznaj się w temacie własnego domu.

mandelbrot
10-02-2018, 16:32
Każda prawidłowo dobrana pompa ciepła ogrzeje dom, dzięki "wiedzy" takich kolesi mam w domu na wszelki wypadek komin. Służy mi jako odpowietrzenie kanalizacji i wieszak na antenę. Zastanawiam się jeszcze nad zakupem wytwornicy dymu do komina, żeby sąsiedzi nie gadali ;-)

Arturo72
10-02-2018, 16:32
Ale ogrzeje tym spokojnie dom i wode czy bede marzl?

Masakra,w dobie neta powrzechnego takie pytania ???
Pompa p-w to nie wynalazek ostatnich lat.Z powodzeniem ogrzewają domy w Skandynawii.
Temu Twojemu "doradcy" każ baranka jebnac ;)
Od 5 lat ogrzewam z powodzeniem dom,najniższa temp.jaka zanotowalem to było -23 czy -25st.C i nie zamarzlem :)

mandelbrot
10-02-2018, 17:00
Od 5 lat ogrzewam z powodzeniem dom,najniższa temp.jaka zanotowalem to było -23 czy -25st.C i nie zamarzlem :)

Ale zapewne walczyłeś o przetrwanie, jak nasi na K2 :-D

Arturo72
10-02-2018, 17:09
Ale zapewne walczyłeś o przetrwanie, jak nasi na K2 :-D

A coś Ty. Pompa chodziła 12h wtedy.

CNC_POMPY_CIEPLA
10-02-2018, 17:22
CNC_POMPY_CIEPLA
Kolego, jaką najniższą moc uzyskuje ta pompa 9 kW/1f ?

minimalny pobór to około 700W na grzaniu wody zimą to będzie 1,4kW grzewczej, a na podłogówce wiosną 3kW grzewczej :-)

CNC_POMPY_CIEPLA
10-02-2018, 17:24
Ale ogrzeje tym spokojnie dom i wode czy bede marzl?

Tutaj po późniejszych obliczeniach minimalnie mogła by być nawet 5kW, ale ten dom jest specyficzny bo bardzo ciepły. NA standardowy dom 200m2 idzie zazwyczaj T-CAP 9kW, a domy do 160m2 właśnie taka Panasonic SDC 9kW 1F jaką ktoś zrobił Ci w ofercie.

gogush
13-02-2018, 17:54
Przyszedł koleś od wykończeniówki [,,]


No i niech ten koleś zostanie przy tym na czym się zna a ogrzewanie pompami zleć komuś kto się na tym zna :)

P.S.
u mnie przy pompie PW nie mam nawet grzałek a ubiegła zima (moja pierwsza) do ciepłych nie należała to chyba tyle w temacie

Konsultant marki Buderus
13-03-2018, 11:50
Witam,

Prawidłowo dobrana powietrzna pompa ciepła w zupełności wystarczy do ogrzewania całego budynku bez konieczności stosowania dodatkowego źródła ciepła. Większość pomp ciepła wyposażona jest w dogrzewacz elektryczny, który pozwoli na stosowanie pompy w temperaturze poniżej -20oC. Z ekonomicznego punktu widzenia warto zastanowić się nad wyborem pompy ciepła o nieco niższej wielkości lub równej mocy wynikającej z OZC. Niższy koszt zakupu pompy ciepła o mniejszej mocy pozwoli na pokrycie rocznych kosztów dodatkowego ogrzewania elektrycznego na przestrzeni wielu lat. Należy wspomnieć, że obecnie bardzo rzadko występują temperatury poniżej -10oC. W sprawie doboru, wyceny oraz montażu pompy ciepła zachęcam do kontaktu z jednym z Autoryzowanych Instalatorów naszej marki. Ich wyszukiwarkę w zależności od regionu można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny z autoryzowanym serwisem marki pod numerem infolinii: 801 777 008.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus