PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana śmieciucha na ekogroszek vs pellet, pomocy



colleslowald
13-02-2018, 18:23
Witam
Już linkuje domek rodziców http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jm0
Połowa domu ogrzewana nowymi grzejnikami + instalacja miedziana, a druga połowa podłogowe.
Dodam że piec docelowo będzie stał poza domem w odległości 8m w takiej tam chałupce gdzie chcemy wyrzucić piec.
Na razie jest propozycja defro sigma e 12kw 5 klasy na ekogroszek za 8,5k - dofinansowanie 3,5k z gminy.
Ostatnio dosyć dużo się naczytałem między innymi na czysteogrzewanie.pl że wchodzą ustawy antysmogowe na południu gdzie do 2026 ludzie będą musieli wymienić piec. Prawdopodobnie większość przejdzie na ekogroszek którego cena jest wysoka 900zł/tona i już w tym roku był problemy i ceny rosną.
przykładowy link http://serwisy.gazetaprawna.pl/energetyka/artykuly/1070322,deficyt-wegla-2018-r-wzrosna-rachunki-za-ogrzewanie.html
Nie chciałbym żeby zakup kotła na ekogroszek to będzie strzał w stopę jak nagle wszyscy na to przejdą.
Dlatego co sądzicie żeby jednak zainwestować w pellet, jak to wyjdzie cenowo? Z drugiej strony ten mały domek ile może spalić tego groszku w sigma 12kw?
Teraz w śmieciuchu schodzi 4t miału/sezon.
Z góry dzięki za pomoc, wiem że pierwszy post i od razu z grubej rury ale to będzie dość duża inwestycja dla rodziców a ja chcę jak najlepiej dla nich.
Pozdrawiam
Edit: samo przyłączenie gazu do domu to 8k także odpada.

czp01
13-02-2018, 20:07
Domek mały to do 2 ton (góra) ekogroszku powinieneś się zmieścić. Natomiast pelletu wyjdzie więcej i drożej ale będzie czyściej w kotłowni.

Musisz jednak brać pod uwagę też straty na przesył jak kotłownię będziesz miał 8 metrów od domu.

Przy takim metrażu to ja poważnie rozważyłbym gaz - pomimo, że będzie drożej ale będzie całkiem ekologicznie i św. spokój z obsługą kotła. ( no chyba serwis raz na rok i tyle)

Dofinansowanie do gazu też na pewno dostaniesz a może nawet i więcej niż do kotła - rozeznaj ten temat.

colleslowald
13-02-2018, 20:31
Dom jest tak ch***** ocieplony że bałbym się o rachunki za gaz. Na dachu żużel 20cm. Elewacja + fundamenty styropian 10cm, podłoga w połowie bo podłogowe jest. Jutro będę dzwonił bo faktycznie pytałem się w gminie tylko o ten ekogroszek, dzięki za pomoc.

czp01
13-02-2018, 20:41
Inwestycja w gaz w jego podłączenie byłaby bardziej długofalowa a nad ociepleniem idzie z czasem powoli popracować.

karoka65
13-02-2018, 23:02
Jeśli nie wyjdzie z gazem to najmniejszy pelleciak z 9kW max, czyściej jak Czp pisze i mniej upierdliwy od groszka w obsłudze.

colleslowald
14-02-2018, 17:15
Podłączenia gazu go granicy działki wychodzi 2,5k zł. Do tego dochodzi koszt pieca i koszta zamontowania. Orientujecie się panowie ile to może kosztować, nikt ze znajomych nie ma a na necie same zdawkowe odpowiedzi.
Jeszcze co sądzicie o takim peleciaku 10kw? http://allegro.pl/defro-delta-ekopell-10-kw-kociol-na-pelet-5-klasa-i7134836805.html
I jak to cenowo by wyszło pellet vs gaz?
Dzięki za pomoc chłopaki, jednak dofinansowanie jest takie samo czy to na gaz, czy pellet.

Puławiak
14-02-2018, 17:42
Kocioł idealny o ile lubisz spędzać czas ustawiając poprawną pracę kotła - do nauki serwisowania idealny.

colleslowald
14-02-2018, 18:02
Że niby sterownik jest słaby? Myślałem że jak piec na pellet to tam nie trzeba będzie zbytnio ingerować. Link dałem przykładowy bo mam w swoim mieście przedstawiciela defro, dlatego pytam.

Puławiak
14-02-2018, 18:08
Sterownik wypasiony jeszcze chwile to bedzie światło w lodówce gasił - tylko sterowanie praca kotła mu słabo wychodzi. Poszukaj w 3mieście masz gościa który od lat zajmuje sie kotłami na pellet.

colleslowald
14-02-2018, 18:26
Jakieś namiary? Ewentualnie jest jakiś ranking pieców na pellet czy sterowników?
Piec i instalacje razem z ojcem sami zrobimy, tylko musimy wiedzieć co kupić.

Jozefg
14-02-2018, 18:29
Ekogroszek/pellet - nie rozumiem dylematu. To ten sam kociołek tylko sterownik trzeba przestawić.
Tak przynajmniej jest w moim piecu - pytałem producenta. Z tym że u mnie jest palnik rynnowy, nie wiem jak w okrągłych...

Puławiak
14-02-2018, 18:33
No obecnie palenie pelletem w rynnie to utylizacja pelletu. Są duzo lepsze rozwiązania o niebo lepsze.

Puławiak
14-02-2018, 18:35
Jakieś namiary? Ewentualnie jest jakiś ranking pieców na pellet czy sterowników?
Piec i instalacje razem z ojcem sami zrobimy, tylko musimy wiedzieć co kupić.

Wysłałem na priva

kulibob
15-02-2018, 06:33
Na twoim miejscu najpierw porządnie ocieplił bym dom Później myślał o zmianie ogrzewanie przy tej powierzchni pewnie skończyłoby się na klimatyzatorach/grzałce do podłogówki/piecach akumulacyjnych

eliks
15-02-2018, 06:50
Czepiają się sterownika w sensie że nie słaby, tylko zbytnio przebajerzony. Prawda jest taka że jak jedziesz na tym samym paliwie i poświęcisz tydzień czasu na ustawienie kotła to będziesz zadowolony. Najgorzej jak ludzie kombinują z dostawcami paliwa, wtedy robią sie schody, ale pelleciaki które potrafią same się adoptować kosztują ok 20tyś zł.
Czy pelet czy groch to zasada działania sterowników kotłów Defro jest bardzo podobna. U rodziców dlubalem przy Sigmie od września działa na tym samym grochu (Sztygar Ultra) w PIDzie ze stałą krzywą i nie ma problemu. Przy 234m2 poszło na razie dobre 3t opału gdzie sąsiad kupil przewymiarowana Tekle, zmieniał groch 3 razy, nie jest w stanie opanować pieca, albo gaśnie albo wysypuje i skończył właśnie palić 5tą tonę.

darianus
15-02-2018, 06:51
Ogrzewanie pelletem kosztuję mniej więcej tyle co gazem. Mając możliwość podłączenia się do gazu, myślenie o pellecie to bez urazy głupota. Ekogroszek wychodzi taniej, ale więcej syfu i roboty.

Puławiak
15-02-2018, 07:39
No właśnie mniej wiecej - u mnie to mniej wiecej to różnica 40% Bo mam w kotłowni kocioł gazowy i piecyk na pellet.

darianus
15-02-2018, 08:02
No właśnie mniej wiecej - u mnie to mniej wiecej to różnica 40% Bo mam w kotłowni kocioł gazowy i piecyk na pellet.
Sorry, ale w te bajki to nie uwierzę. Chyba że masz jakiś stary piec gazowy z otwartą komorą bez modulacji mocy. Przy kotle kondensacyjnym koszty są podobne. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że np. pelleciak Red compakt jest 3 razy droższy niż piec gazowy kondensacyjny to w ogóle nawet nie ma o czym dyskutować...

Puławiak
15-02-2018, 08:30
Sorry, ale w te bajki to nie uwierzę. Chyba że masz jakiś stary piec gazowy z otwartą komorą bez modulacji mocy. Przy kotle kondensacyjnym koszty są podobne. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że np. pelleciak Red compakt jest 3 razy droższy niż piec gazowy kondensacyjny to w ogóle nawet nie ma o czym dyskutować...

No można powiedzieć że już stary bo ze 2 lata ma Die Dietrich MCR-3

eliks
15-02-2018, 08:32
@darianus - Przepraszam kolego ale pleciesz bzdury. Ni chyba że liczysz pelet za 900zł. U mnie sosnowy, dobry pellet chodzi od 550-700zł, również mam 2 piece jak Pulawiak i w domu który mam w stopce opalanie gazem za bardzo bolało.

darianus
15-02-2018, 09:20
@darianus - Przepraszam kolego ale pleciesz bzdury. Ni chyba że liczysz pelet za 900zł. U mnie sosnowy, dobry pellet chodzi od 550-700zł, również mam 2 piece jak Pulawiak i w domu który mam w stopce opalanie gazem za bardzo bolało.
550 zł a 900 zł to kosmiczna różnica. Zawsze przyjmowałem, że cena pelletu jest taka jak ekogroszku, tylko że ekogroszek jest o 20-30% bardziej kaloryczny. Teraz moje pytanie, czy przy cenie 900 zł/tona będzie taniej jak gazem?

eliks
15-02-2018, 09:49
550 zł a 900 zł to kosmiczna różnica. Zawsze przyjmowałem, że cena pelletu jest taka jak ekogroszku, tylko że ekogroszek jest o 20-30% bardziej kaloryczny. Teraz moje pytanie, czy przy cenie 900 zł/tona będzie taniej jak gazem?

Wtedy gaz, pellet czy pompa powietrzna wychodzą znowu to słowo "mniej więcej" tak samo. Przy czym wracając do pellet-gaz, myślę że taniej wyjdą skoki temperatury w pelecie, jeśli będziemy chcieli mieć 24stopnie zamiast 21. Ale to tylko moje zdanie, niech się eksperci wypowiedzą

Puławiak
15-02-2018, 10:19
Troche za duzo uproszczeń coś co się świetnie sprawdzi w jednym domu dla innego będzie porażką. U jednego idealnym rozwiązaniem będzie PC u kogoś innego lepszy będzie gaz a jeszcze w innym miejscu pellet czy inne rozwiązanie. Pellet też jest w cenach ponad 1 tyś zł i może też policzmy dla takiej ceny - żeby to realnie policzyć trzeba sprawdzić w danym miejscu po ile kupuję daną energię. A nie walenie z czapy bo pellet to 900 zł.

eliks
15-02-2018, 10:53
U mnie rodzice mają jak już pisałem, spory metraż. Tam się groch sprawdza, są zadowoleni. Ja kupiłem dom i mam połowę tego co oni do ogrzania. Policzylem sobie koszty ile wychodzi mi grabu na sezon, ile brało mi gazu, ile pali sąsiadowi obok w podobnym domu z przewymiarowanym peleciakiem HT i ile kosztuje pelet u lokalnych dostawców. Dlatego padło na kocioł pelletowy :-)

colleslowald
15-02-2018, 11:40
No dobra, wracając to tematu. Tylko czy w takim małym domku http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3jm0 gdzie jest ~20cm żużlu na dachu. Połowa domu będzie miała podłogowe + drugie pół z nieocieploną podłogą 2 nowe grzejniki aluminiowe. Elewacja + fundamenty 10cm styropian.
Czy jest sens montować gaz? Bałbym się o rachunki, gdzie wszystko by uciekało dachem.
Teraz koszta - 2500zł - przyłączenie gazu do działki, 3500zł piec kondensacyjny, 1400zł - zamontowanie + koszt materiałów.
Liczmy że 10 000.
Pellet KOSTRZEWA MINI BIO 10 KW lub ten defro - oba 8500zł Dofinansowania na gaz/pellet 30% + miasto około 1300zł.
defro sigma e na groch 12kw -8500zł -3500zł od miasta
Przy tak słabo ocieplonym dachu co wyjdzie taniej, pellet czy gaz.
Takie są ceny obecnie bo od dwóch dni dzwoniłem tam gdzie się dało
@Puławiak - firma którą poleciłeś montuje kotły na pellet które kosztują 30 000zł

Puławiak
15-02-2018, 11:46
Nie tylko zapytaj o tańsze bo tek które zaproponowałeś to kotły olejowe z palnikiem pelletowym.

colleslowald
15-02-2018, 14:48
Dzwoniłem do nich, piece zaczynają się od 13 tysięcy. Przyznam się że nie wiem czy mnie stać.
Za to dzwoniłem do znajomego: http://teklakotly.pl/pl/produkt/draco-bio-compact/12 - mówił że właśnie ma taki i sobie chwali, spalanie na poziomie 20kg/dzień. Ma 110m2. Na sterownik nic nie narzeka, jest bardzo zadowolony ogólnie.
Nada się?

eliks
15-02-2018, 15:32
Nie wiem czy się nada, natomiast 20kg na 110m to strasznie dużo.

colleslowald
15-02-2018, 18:02
Decyzja została podjęta, gadałem z sąsiadem. Jednak gaz. Dziękuje wszystkim za pomoc.
Sąsiad ma wolfa za 8,5k z wszystkimi bajerami + serwis na miejscu. Też taki wezmę raczej. Jednak czas iść z XXI wiekiem.
Jeszcze raz dzięki.

mtdeusz
15-02-2018, 18:18
"Jednak czas iść z XXI wiekiem. " W XXI wieku będą ekologiczne przydomowe spalanie śmieci.

R47
18-02-2018, 20:38
Osobiście też stoję przed wyborem gaz czy pellet. W moim przypadku koszty gazu:2,5 przyłącze, 800 geodeta, 1,7 projekt z opinią kominiarską, 6,0 robota, 4,0 piec to w sumie 15 tys. i trochę biegania z papierami no i zbiegi o dofinansowanie. A piec na pellet 10,500 z montażem, łatwy w obsłudze i z palnikiem ostatni krzyk techniki - KIPI. I mam dylemacik co wybrać bo biorę wiele rzeczy pod rozwagę. Jaką decyzję podjąłem napiszę niebawem.

Puławiak
19-02-2018, 07:04
Osobiście też stoję przed wyborem gaz czy pellet. W moim przypadku koszty gazu:2,5 przyłącze, 800 geodeta, 1,7 projekt z opinią kominiarską, 6,0 robota, 4,0 piec to w sumie 15 tys. i trochę biegania z papierami no i zbiegi o dofinansowanie. A piec na pellet 10,500 z montażem, łatwy w obsłudze i z palnikiem ostatni krzyk techniki - KIPI. I mam dylemacik co wybrać bo biorę wiele rzeczy pod rozwagę. Jaką decyzję podjąłem napiszę niebawem.

Zaraz zaraz koszt montażu kotła gazowe 6 tyś - ok. Ale montaż kotła na pellet tańszy niż kotła gazowego to w to trudno uwierzyć. No i kipi to nie jest taki ostatnik krzyk techniki co do łatwości obsługi to poczytaj na forach jaka to łatwa obsługa.

R47
19-02-2018, 20:37
Zaraz zaraz koszt montażu kotła gazowe 6 tyś - ok. Ale montaż kotła na pellet tańszy niż kotła gazowego to w to trudno uwierzyć. No i kipi to nie jest taki ostatnik krzyk techniki co do łatwości obsługi to poczytaj na forach jaka to łatwa obsługa.

Trochę nie doprecyzowałem, mam do wykonania przyłącze więc za przygotowanie wszystkiego pod piec mam ofertę 6 tys. i reszta jak dalej a co do palnika KIPI to udowodnij linkiem że nie jest tak różowo.

Puławiak
19-02-2018, 20:55
Poszukaj na konkurencyjnym forum wujek "google" pomoże

R47
19-02-2018, 21:00
Mam pytanie do forumowiczów bo przymierzam się do koła na pellet. Ile potrzeba wsypać worków 15kg pelletu w kosz 300l bo ciekaw jestem na ile starczy przy katalogowym zużyciu . Jak nikt nie będzie wiedział to kupię worek bo i tak pod świnki morskie pójdzie i przy okazji zmierzę.A obliczenia podam.

Puławiak
19-02-2018, 21:07
około 180-200 kg.

R47
19-02-2018, 22:46
Ok.dzięki to miej więcej jak na forum Bolecki podane wartości pelet 700 kg/m3, ekogroszek 1400 kg/m3 to wychodzi pelletu 210kg/300l.