PDA

Zobacz pełną wersję : Ograniczenie mocy kotła Sławex



pawel3200
17-02-2018, 08:36
Witam. Potrzebuję ograniczyć moc mojego kotła. Wyczytałem że należy go obłożyć szamotem.Chcę się dowiedzieć jak najlepiej to zrobić.
1.
407497
2.
407498
Lepiej to zrobić jak na obrazku 1 czy 2?? W przypadku sposobu 2 chcę obłożyć go z dwóch stron. Powodem przez który chcę ograniczyć moc kotła jest lanie się smoły z komina oraz w kotle i praca kotła cały czas prawie bez powietrza. Cegły raczej muszę ułożyć w pionie (grubość 32mm) bo wymiary paleniska to 25 na 28 cm. Kocioł w środku wygląda tak:https://zapodaj.net/8c6200cbf4b23.jpg.html

G69
17-02-2018, 16:25
Jak się chcesz bawić w szamot to można by spróbować przerobić na kocioł dolnego spalania.W tym celu postawiłbym z kilkanaście cm od pierwszego wymiennika ścinkę z szamotu grubości 65mm do samej góry.Na dole tej ścianki zbudowałbym palnik szamotowy.U mnie sprawdza się coś na wzór tego:
Widok z przodu 407533
widok z góry 407536
Gdy po próbach moc będzie nadal za duża wyłożyć boki szamotem.
Ps.Te otwory na bocznej ściance kotła to dopływ wtórnego powietrza?

radik81
17-02-2018, 18:00
Jeśli kocioł pracuje z miarkownikiem ciągu to możesz wyłóżyć tylną lub boczne ściany kotła . Jeśli z dmuchawą, wykładając boczne ściany szamotem zasłonisz otwory doprowadzając powietrze wtórne. Możesz spróbować mojego sposobu opisanego na forum info-ogrzewanie . Polecam moją przeróbkę, praktycznie palę bezdymnie, mało sadzy i dymu.
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5274-innowacje-w-kotle-zasypowym-czyli-jak-wyeliminować-smołę/page-64
Post nr.1261 i 1279

Arturo72
17-02-2018, 23:43
Gdybyś myślał to poczekałbyś na więcej danych a nie oceniał na podstawie jednej informacji. Kotła nie trzeba ograniczać , wystarczy dodać mu odpowiedni zbiornik buforowy. Ale to gdybyś myślał.
Mając taką wiedzę jaką mam nie muszę czekać na inne dane żeby stwierdzić,że chodzi o nowy dom ;)
Bufor mówisz ? Fakt,ale w koszcie inwestycji wyjdzie to drożej niż całkowicie bezobsługowe źródło ciepła a przy tym tańsze w eksploatacji niż węgiel.
Naprawdę mamy aż tak bezmyślny "naród" ;)

lolson28
18-02-2018, 00:01
Powtarzam Ci po raz drugi. Dotychczas nie padła informacja jaki to jest dom, więc o jakiej inwestycji piszesz ?
Zanim kogoś obrazisz poczekaj na jakiekolwiek informacje.

przemo1
18-02-2018, 10:45
Również powtarzam,że trzeba myśleć...
Bo bez pomyslunku ...

Arturo - trzeba myśleć... i tu się zgodzę.
Rzucasz mięsem, ferujesz wyroki a nie poczytałeś postów autora - problemy z takim kotłem opisywał już w 2015r:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242475-Nowy-kocio%C5%82-wybucha-i-gotuje

w temacie opisu budynku:


...Dom drewniany, styropian na ścianach 8cm, strop wełna 10cm, okna drewniane...


w innym wątku z przed roku autor napisał:


Witam. Remontuję stary dom drewniany.Robię podłogę drewnianą na legarach. Pod podłogą jest ziemia. Między legarami chciałbym położyć wełnę i teraz mam pytanie czy folię paraizolacyjną dać pod legary czy nad?


- jest więc mocno prawdopodobne, że to nie jest nowy dom. Dodatkowo możliwe, że po termomodernizacji - co tłumaczy problemy z przewymiarowaniem kotła.

Trzeba myśleć powiadasz - ano trzeba. Przynajmniej trzeba poczekać do jasnej deklaracji - budynek stary czy nowy. Potem możesz strzelać - jak lubisz.

Arturo72
18-02-2018, 11:56
Arturo - trzeba myśleć... i tu się zgodzę.
Rzucasz mięsem, ferujesz wyroki a nie poczytałeś postów autora - problemy z takim kotłem opisywał już w 2015r:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242475-Nowy-kocio%C5%82-wybucha-i-gotuje

w temacie opisu budynku:


w innym wątku z przed roku autor napisał:


- jest więc mocno prawdopodobne, że to nie jest nowy dom. Dodatkowo możliwe, że po termomodernizacji - co tłumaczy problemy z przewymiarowaniem kotła.

Trzeba myśleć powiadasz - ano trzeba. Przynajmniej trzeba poczekać do jasnej deklaracji - budynek stary czy nowy. Potem mozesz strzelać - jak lubisz.
Mea culpa... :)

przemo1
18-02-2018, 12:19
Mea culpa... :)

Ano Tua ta "culpa", Tua... :)

pawel3200
18-02-2018, 20:26
Dom stary drewniany, styropian 8cm, na stropie drewnianym niedawno została ułożona wełna 20 cm oraz doszczelnione okna (nadal drewniane ale z podwójną szybą). Wcześniejsze problemy z kotłem udało mi się wyeliminować ale tej zimy z komina i kotła zaczęły wychodzić duże ilości smoły. Moc kotła 13 kW pracuję z miarkownikiem ciągu. Opał główny to drewno z dodatkiem węgla.

lolson28
19-02-2018, 06:06
. Opał główny to drewno z dodatkiem węgla.

Czy drewno jest sezonowane ?

pawel3200
21-02-2018, 09:09
Drewno niesezonowane ale też nie całkiem świeże.
Komin wewnątrz:
407817
Komin zewnątrz:
407818
To wyjąłem z wyczystki:
407819

lolson28
21-02-2018, 13:00
Wszystkie te zdjęcia pokazują Ci jak szkodliwe jest kiszenie nie sezonowanego drewna. Zdjęcie komina zrobiłeś z poddasza ? Poddasze nieużytkowe, nieogrzewane ? Komin powinien być w tym odcinku docieplony.

Moja propozycja na tą chwilę. Palić tylko węglem . Według producenta Twojego kotła to węgiel jest podstawowym paliwem.

Musisz wyczyścić przewód kominowy i go wysuszyć. Jeśli wyjdzie Ci na ściany w domu to masz problem.

Jeśli chcesz spalać drewno musi być suche i najlepiej liściaste.
Na wiosnę postaw zbiornik buforowy obok kotła. Drewna nie można spalać na zasadzie rozpędzania i duszenia.

מרכבה
21-02-2018, 16:36
Ale to jest zabawa, która nie ma pokrycia w rachunku ekonomicznym.. bez bufora i bez drewna - można takie zabawy
zaniechać, szkoda czasu, pieniędzy i płuc! co z tego- że kWh dobrego węgla wychodzi 0,12zł.. kiedy przy sprawności 50% przebija cenę gazu.. a gdzie przynieść, wynieść i pozamiatać ? jeszcze truć tym szajsem pół okolicy ? 4mm sadzy "kotków" to 12% sprawności mniej.. i co było 60% jest 50..
węgiel się sam zoruje, nie trzeba zakazu.. z matematyką jeszcze nikt nie wygrał.. Sprawność kotła - fabryczną można sobie zrobić.. muskając co dzień wymiennik ciepła szpachelką i mając bufor.. gdzie odbierze nadmiary ciepła.


Jeśli kocioł pracuje z miarkownikiem ciągu a po co ten miarkownik ? komu on jest potrzebny ? jedyny sens śmieciucha to drewno i bufor.. wtedy wychodzi jeszcze opłacalnie, jeszcze można popiołem ogródek nawieść itp.
Węgiel się sam zaorał

mtdeusz
21-02-2018, 17:02
Ja nie mam bufora a palę drewnem i komin czysty.
Mogę naładować i cały kocioł mokrego drewna jak kocioł ma 80 stopni (nie odrazu na żar) i żadnej smoły w kominie mieć nie będę.
To nie gadać mi tu,że mokre drewno smoli i kopci,suche robi to samo nieprawidłowo spalne.
Śmiecuch będzie kopcić na drewnie i węglu nawet pomimo bufora.

pawel3200
21-02-2018, 19:32
Wyłożyłem kocioł szamotem. W środku zrobiło się sucho. Teraz mam pytanie: gdy rozpalę od góry i wsad się wypali czy mogę na żar wrzucić drewno i węgiel?

mtdeusz
21-02-2018, 19:46
Tak możesz pod warunkiem,że nie zadusisz płomienia. I mało tego drewna a szczególnie mało drewna bo zabraknie powietrza płomieniowi i będzie ci kopcił na czarno bo to GS:(

מרכבה
21-02-2018, 20:51
Częściowo masz rację, ale GS ma to do siebie, że jak zacznie się palić, to trzeba gdzieś ciepło przekazać, przy ~0st w domu wystarczy 40 st podać na grzejniki..
to jest za mało na spalanie bez wytrącania się wody na ścianach kotła. Ba drewno którym palę, ma nie cały rok. Słychać jak syczy odparowywana woda.
Ty masz dobrze, palnik ceramiczny i heja.. dużo PW ? dobrze rozumie ? Jak załapie cug, to musi się palić i dopalać dym,
U mnie daje dużo PW lekko uchylone drzwiczki załadunkowe. dolne tyle co uchylone. Bufor tu łapie dobrze nadmiary, nie wyobrażam sobie latanie i korygowanie co chwila temp na kotle, przez odcięcie powietrza! drewno lubi się palić, to w zasadzie gaz 75% czy nawet 80% tzw holz gaz, truizmy może.
Mam też na widoku drugi kocioł, bez bufora.. tragedia! wungiel + drewno .. nie wiadomo jak tego 17kW wariata okiełznać .. dostanie powietrza 50-60na kotle ciepło w hałupie.. a weź pan taki system.. jaka sprawność ? 50% będzie dobrze .. drożej jak gazem! aby się opłacało palić węglem .. średnia sprawność powinna wynieść z 70% co jest trudne do uzyskana przy buforze, a przy kopciuchu bez.. mówię o GS jest nie możliwe! sens ekonomiczny żaden, smród, brud i kaszel ! w mojej ocenie węgiel jest już zaorany .. ciut jeszcze by podrożał .. bo już teraz jest nie opłacalny.. ale są rezystorzy którzy uparcie twierdzą, że węgiel tani.. 12 gr kWh na czysto .. węgiel na składzie KWK Kostka 29 MJ/kg Panmar w Krośnie. przy sprawności 70% koszt jest już 17 gr.. a gdzie wynieść przynieść ? pozamiatać .. a gdzie koszt zdrowia ? gaz ile 23 gr kWh

mtdeusz
21-02-2018, 21:09
40 stopni???? Toż to mróz,alaska.
U mnie minimum 65 a jest 70.
Tak mam palnik ceramiczny dwu dyszowy,PW(zadużo PW też żle bo wychładza komore spalnia i płomień),ruszt przed palnikiem zaszamotowany+szamot w komorze zasypowej.
Ja już też więcej nie będe kupował węgla bo przynieś,pozamiataj,kurzowania.
U mnie jak rozpalam drewnem też nie dymi,gdzieś nawet wstawiłem filmik.
A ty masz?

מרכבה
21-02-2018, 22:13
Nie mam palnika, mam komorę wielgachną KDR 3 Defero (defro) PW robię większe przez uchylenie drzwiczek i tyle co dym
jest ledwo widoczny, ale myślę nad włożeniem rury z PW i tam może dmuchać ? to sens ma tylko ze względu na chomikowanie ciepła.
Na bufor idzie 80-84 st a na dom 40 i wystarcza, czasem podbijam do 50. Nie ma jeszcze elektrycznego sterowania na 3d afriso .. może nie długo.
I to ma tylko taki właśnie sens, lub kocioł pozornie nie dowymiarowany. To mit że np 17kW nie da rady 220m2 niegaconego domu.
Ma zapas mocy, przez analogię, jak palnik na pelet KIPI ma fi 100mm i 16kW mocy, to ile ma mocy zład drewna, który ma powierzchnię większą znacznie?
coś tu jest nie halo i tak było, 17kW starej daty, szybki wyrzut spalin w komin - zresztą zdjęcia komina były .. nikt nie wierzył .. że to komin tak czysty .. dopalało gaz w kominie - ceramika.. komin popękał dołem - teraz nowy kdr nawet się szczeliny nie rozszeżają .. lepiej wchłania w wymienniku ciepła -
Oczywiście - aby wykryć niuanse - potrzeba by było mierzyć i badać..
Nie mniej bez bufora, drewno jest już na granicy.. z gazem! a jeszcze przynieść wynieść.. tyle że drewno jest czyste.. kotłowni nie trzeba malować nawet po paru latach. Myślałem o zrobieniu DS'a z tego kotła , kto wie. .jak na razie PW i uchylone drzwiczki dobrze sobie radzą.. zero miarkowników, zero jakiś kombinacji.. pali się ekstra - na jednym ustawieniu. Bufor może jak by był nie 1300L a większy było by lepiej.

lolson28
22-02-2018, 05:31
Mogę naładować i cały kocioł mokrego drewna jak kocioł ma 80 stopni (nie odrazu na żar) i żadnej smoły w kominie mieć nie będę.


I co wtedy osiągniesz ? Stracisz połowę energii na wysuszenie drewna .
Zrób test . Załaduj kocioł mokrym drewnem i spróbuj rozpalić. Napisz co osiągnąłeś.