PDA

Zobacz pełną wersję : Sedes wysysa wodę



master4789
18-02-2018, 14:23
Witam

Proszę o pomoc w rozwiązaniu następującego problemu. Mieszkam na 2 pietrze w trzypiętrowym budynku z 2001r. Dwa dni temu zauważyłem następującą sytuację przy spuszczaniu wody w podwieszonej muszli najpierw woda się podnosi tak jakby gdzieś coś było przytkane a następnie powoli opada, aż do momentu kiedy sedes zaczyna zasysać powietrze. Jak już pociągnie trochę powietrza przez ok 10 -20 sekund to poziom wody wraca do normy. Dwa lata temu remontowaliśmy łazienkę ale nic takiego się nie działo od tamtej pory. Co może być przyczyną takiej sytuacji? Czytałem trochę o wentylacji kanalizacji ale nie znalazłem żeby ktoś miał takie objawy jak u mnie.

Pytajnick
18-02-2018, 14:27
Na początek bym sprawdził na dachu, czy rura kanalizacyjna (pion) nie jest czymś przytkana.

przemo1
18-02-2018, 14:34
Jak macie rozwiązane napowietrzanie tego pionu kanalizacji - wywiewka (kominek) na dachu, czy zawór napowietrzający?
Objawy wskazują na przytykający się zawór napowietrzania, np:

407620

lub niedrożny kominek odpowietrzająco/napowietrzający na dachu (np ptaki). Popytaj też sąsiadów nad i pod Tobą (na tym samym pionie) czy mają podobne problemy - to pomoże zlokalizować problem.

master4789
18-02-2018, 14:37
Niestety nie mam informacji na temat instalacji.Kupując mieszkanie dostałem tylko plan mieszkania, a że do tej pory nic się nie działo to się tym zbytnio nie interesowałem. Z tego co piszecie to raczej wina instalacji a nie jakiś problem u mnie w mieszkaniu. Jutro zadzwonię do administratora żeby to sprawdził.

wiesiek6308
18-02-2018, 17:51
Jeżeli u sąsiadów jest OK to oznaczałoby , że masz przytkane na odcinku sedes-pion. A w tym samym czasie słychać jakieś bulgotanie np. z syfonu umywalki, wanny?

master4789
18-02-2018, 18:26
Nic innego nie słychać. Udało mi się skontaktować tylko z sąsiadem na parterze u którego wszystko jest ok. W jaki sposób mogę to odetkać jeśli to jest przytkanie na odcinku sedes-pion? spiralą czy jakimś środkiem? czyli przytkanie u mnie też może powodować zasysanie wody? Rozumiem że może powoli schodzić ale to zasysanie powietrza może być symptomem zatkania ?

przemo1
18-02-2018, 18:45
Jak miskę masz zawieszoną bez silikonowania po obwodzie (tylko podkład piankowy) i czujesz się na siłach, to ją po prostu zdemontuj - będziesz miał dostęp do odpływu i łatwo zweryfikujesz drożność.

master4789
18-02-2018, 18:58
Jest osilikonowana. Poza tym mam uszkodzone kolano i nie dam rady tego zrobić.
Jeśli jest coś przytkane to będę musiał wzywać hydraulika.Chyba że znacie jakąś metodę na odetkanie bez demontażu miski.

master4789
18-02-2018, 19:06
Było zatkane. Wlałem garnek gorącej wody z płynem do naczyń bo tak wyczytałem w internecie i poszło. Tylko, że problem na pewno pozostał i może powrócić. Jak zapobiec zatykaniu się tej rury?

przemo1
18-02-2018, 19:52
Najskuteczniej to zdjąć miskę i mechanicznie wyczyścić cały przekrój rury do pionu - z czasem na ściankach gromadzi się osad z detergentów i zawęża przekrój, co sprzyja zatykaniu. Potem regularnie używać środków do czyszczenia kanalizacji rozpuszczonych w gorącej wodzie.