PDA

Zobacz pełną wersję : Kolejność etapów



rabarbar1
18-02-2018, 16:48
Witam.
Właśnie czytam kolejny numer muratora i sobie przypomniałem o odrolnieniu działki.
Mam mały mętlik w głowie, gdyż jest kilka spraw do załatwienia, które są powiązane ze sobą.

Pokrótce opiszę etap na jakim jestem.
Zakupiłem działkę rolną (ponad 3tyśm2). Dla tego terenu jest ustalony MPZP, z którego wynika że połowa tej działki jest pod zabudowę jednorodzinną (część przednia od ulicy), pozostała część jako tereny rolne. W księdze wieczystej cały obszar jako grunty orne.
Aby dokonać odrolnienia, zgodnie z artykułem w Muratorze muszę złożyć wniosek do starostwa wraz z załącznikami:
wypis z ewidencji gruntów, wypis i wyrys z MPZP oraz "projekt zagospodarowania działki z bilansem powierzchni biologicznie czynnej".

Podsumowując do załatwienie mam:
1. Uzgodnienia branżowe odnośnie kabla zakopanego na mojej działce przy drodze (w trakcie poszukiwania właściciela).
2. Wybrać projektanta, który wykona projekt domu, projekt zagospodarowania działki;
3. Zjazd z działki (pomiędzy działką a drogą rów melioracyjny) - ten etap rozbity na 4 podetapy:
a) projektant musi wykonać zagospodarowanie terenu
b) wniosek na lokalizację zjazdu do UG
c) wniosek do starostwa o pozwolenie wodno-prawne (zjazd nad rowem melioracyjnym);
d) wykonanie projektu organizacji ruchu
4. Wybrać geodetę, który wykona mapę do celów projektowych (czy jest ona potrzebna na wymienionych tutaj etapach?).
5. Załatwienie przyłączy (przynajmniej prąd);

Pytanie.
Czy mam to we właściwej kolejności, oraz czy prąd już teraz załatwiać. Nie będzie możliwości pożyczenia od sąsiada, ale też nie chciałbym zbyt wcześnie płacić rachunków za prąd budowlany. Ktoś mi mówił, że budowlany jest droższy od bytowego. Może ktoś podać miesięczny koszt posiadania takiego przyłącza (sam abonament bez kWh)?

Nurek_
18-02-2018, 19:49
Do złożenia projektu nie potrzebujesz przyłącza tylko warunki przyłączenia.

Od złożenia wniosku o przyłącze, do samego przyłącza może minąć rok, albo i więcej - więc zależy kiedy masz zamiar budować. U mnie umowa podpisana w styczniu, czas mają do października (śląskie), chociaż gość od projektu twierdził, że będą robić wcześniej. Jak Tauron wykona przyłącze, podpisujesz jeszcze umowę na dostawę, można to trochę przeciągać jakby była potrzeba.
Abonament w taryfie budowlanej to chyba ok 30-40 zł + 5 zł za każdy kW mocy. Do tego płacisz jeszcze za to co zużyjesz, drożej niż w normalnej taryfie, ale na budowie raczej nie zużywa się jakiś wielkich ilości prądu, więc nie jest to jakiś problem, bardziej boli abonament.

admiralbar
18-02-2018, 20:11
Ten prąd i uzgodnienia zjazdu itp możesz rozdzielić, o ile oczywiście nie ma kolizji między drogą z kablem.
Masz ZK przy działce, czy trzeba je dopiero wybudować ? Od biedy można i pociągnąć prąd ze słupa - oczywiście w jednym i drugim przypadku na wszystko na Twój koszt :)
Ja mam przydziało 7 kW, rach za 2m-ce to ok 140 zł - samych opłat. Zużycie na budowie dojdzie Ci ok 10-20 zł miesięcznie. Oczywiście na tynki troche więcej bo agregat ciągnie.
Spróbuj podłączyć się na G11 - jak to zrobić było na forum - aczkolwiek zależy to od kilku warunków.

rabarbar1
20-02-2018, 18:56
Dziękuję za odpowiedzi.
W takim razie nie jest tak tragicznie z tymi opłatami jak myślałem.
Po wyjaśnieniu sprawy kabla, zgłoszę się w takim razie do Tauronu.