PDA

Zobacz pełną wersję : Optymalna temperatura pracy kotła kondensacyjnego - porada serwisanta.



Kubala82
22-02-2018, 09:34
Dzień dobry.

Mój Viessmann 111-W przeszedł dwa dni temu pierwszy przegląd (rok temu został uruchomiony).
Kocioł, poza funkcją CWU, pracuje w instalacji ogrzewania podłogowego łączonej z grzejnikami. Dotychczas wystarczało mi ustawienie kotła na 40 stopni, natomiast serwisant zwrócił mi uwagę, że w tej temperturze łatwiej wytrąci się osad w kotle i że powinienem temperaturę podnieść do 50-55 stopni.
Czy faktycznie jest takie zalecenie ze strony producenta?
Wg mojej wiedzy, to właśnie w wyższej temperaturze woda ma właściwości bardziej korozyjne i osadotwórcze.

Bardziej zastanowiłbym się nad podwyższeniem temperatury dla osiągnięcia lepszego efektu kondensacji, ale również nie wiem do jakiej temperatury ją podnieść.

Proszę o radę.
Pozdrawiam

Konsultant Viessmann
22-02-2018, 11:40
osady osiadają niezależnie od temperatury, za to przy wyższej temperaturze dodatkowo wytrąci się kamień jeśli woda była twarda.

daniel.w
28-02-2018, 11:07
Podepnę się - instalator zapuścił mi obieg podłogówki/grzejników i cwu surową wodą. Na moją uwagę stwierdził, że przecież obiegi będą mi pracować na niskiej temperaturze i że to tylko 1 zalewanie. Jednak od czasu do czasu były prace , odpowietrzenia i uzupełniania. Poza tym cwu pracuje od kotła na temp. 20 st wyższej czyli pod do 70 'C. Woda średniotwarda (na razie bez SUW), czy zasobnik cwu będzie się zakamieniał na wężownicy przy max. temp. grzania z pieca 65-70'C? I czy 200W ma program odkażania wody i automatycznie okresowo podnosi temperaturę cwu?
Chciałem przyspieszyć grzanie cwu (rezerwa mocy) i zmienić dT z 20 na wyższą, ale właśnie obawiam się tego zakamieniania...

Konsultant Viessmann
02-03-2018, 08:30
Zaleca się żeby woda do instalacji była zmiękczona, ale jeśli raz napełnimy ją wodą średnio twardą do nic złego jeszcze się nie stanie. Problemy się pojawią jeśli będziemy co chwila tę wodę wymieniać. Co do zasobnika to owszem będzie się odkładał kamień na wężownicy ale bez stacji uzdatniania jest to proces nieunikniony. Na szczęście wężownica "pracuje" podczas zmian temperatury i kamień częściowo się wykrusza.

daniel.w
04-03-2018, 07:19
Dzięki Konsultant Viessmann! Chociaż nie pełna ta odpowiedź -co z dezynfekcja termiczną cwu, co na ten temat sądzi Vissmann? :)

Konsultant Viessmann
05-03-2018, 13:18
a co ma sądzić Viessmann???
są od tego przepisy które mówią, że ma być zrobiona dezynfekcja metodą fizyczną lub chemiczną. Jedną z metod może być dezynfekcja termiczna i dla tego instalacja musi być tak wykonana by to "przeżyć". Nigdzie w przepisach (przynajmniej ja tego nie znalazłem) nie jest napisane, że musi być to zawsze dezynfekcja termiczna.