PDA

Zobacz pełną wersję : Vitodens 100w, błąd FF



c64
25-02-2018, 20:06
Witam,

Piec ma 3,5 roku. W styczniu br. po raz pierwszy zablokował się palnik z błędem FF. Po resecie piec ruszył. Tydzień później piec miał robiony przegląd, serwisant nie stwierdził nieprawidłowości z elektrodami czy przewodami, nie wymieniał niczego, polecił obserwować. Po tym zdarzeniu zakupiłem do pieca UPS z pełnym sinusem, czasem miewam krótkie przerwy w dostawie energii, myślałem że to ma jakiś wpływ na elektronikę. Jednak dzisiaj, miesiąc po przeglądzie, gdy piec działał już przez UPS, znowu doszło do blokady palnika i błędu FF. Po resecie piec ruszył. Czasem w przeszłości obserwowałem pracę pieca przez paręnaście minut i parę razy widziałem, że piec przy zmianie trybu grzania z CWU na kaloryfery samoczynnie resetował swoje zasilanie (efekt taki, jakby szybko wyłączyć i włączyć zasilanie), jednak działo się to sporadycznie i nie udało się tego zaobserwować w obecności serwisanta. Czy czeka mnie wymiana modułu regulatora za 1,5k zł?

Konsultant Viessmann
28-02-2018, 08:50
Ciężko jest wyrokować zdalnie. Ponieważ problem występuje sporadycznie ciężko go też będzie zdiagnozować stojąc przy akurat prawidłowo działającym kotle. Proszę spróbować w pierwszej kolejności wykluczyć możliwość przebicia na instalacji przez jakiś inny sprzęt elektryczny. Często podobne objawy są gdy jakieś urządzenie ma przebicie lub są problemy z uziemieniem. Oczywiście niemożna wykluczyć, że uszkodzeniu uległ sterownik.

c64
28-02-2018, 12:31
Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, przypomniałem sobie, że pomiędzy wystąpieniem blokady po raz pierwszy, a przeglądem pieca, na wyświetlaczu czasami pojawiał się przez parę sekund kod Fd, ale nie dochodziło do blokady palnika. Po przeglądzie nie obserwowałem występowania tego błędu na wyświetlaczy. Jaka jest różnica pomiędzy Fd a FF, w instrukcji te kody są opisane identycznie?

Konsultant Viessmann
05-03-2018, 13:11
błąd Fd i FF to w zasadzie identyczny błąd ale występujący w różnych sytuacjach (jeden podczas startu a drugi podczas pracy)