PDA

Zobacz pełną wersję : Stara śpiewka! Jaki kocioł?



armace666
26-02-2018, 12:37
Witam!

Potrzebuję porady! Im więcej informacji przeglądam, im więcej czytam tym mniej wiem.
Poszukuję dobrego rozwiązania do domu 98m2. Kocioł ma być na paliwo stałe z podajnikiem (groszek albo pellet). Dom jest nowy, ocieplony 10cm styropianem. Grzany będzie tylko parter, który od góry jest ocieplony 20cm wełną. Podłogówka w wiatrołapie (ok 6m2), reszta grzejniki.

Do tej pory myślałem o piecach na groszek do 10kW firmy Defro albo Klimosz (nie znalazłem takich małych pieców dużo), ale po rozmowach ze znajomymi zastanawiam się nad pelletem.

Piec miałem nadzieję kupić w cenie do 8-9 tysięcy złotych.

I pytanie za milion złotych. Co polecacie?

eliks
26-02-2018, 13:01
Masz temat niżej o kocioł pelletowy do domu 105m2. Przy tym metrażu pomyśl nad piecem który dawał by ci komfort automatycznego czyszczenia a poczujesz komfort jak przy gazie. Przy takim metrażu będziesz mało spalal więc ogranicz wizyty w kotlowni do minimum.

onlinemaster
27-02-2018, 07:36
Ja kupił bym kocioł SAS Bio Smart 10 kW ze sterownikiem MultiFun z czujnikiem żaru. Jest to w pełni automatyczny kocioł dobrej Polskiej marki. Pelet znów jest o wiele czystrzy od węgla, przy tej mocy kotła i wielkości docieplonego domu, różnica w kosztach exploatacji między kotłem na węgiel a pelet będzie mało odczuwalna dla kieszeni.

eliks
27-02-2018, 08:38
Nie wprowadzaj ludzi w błąd, to nie jest piec w pełni automatyczny. A jak kupi pellet w "normalnej" cenie to żadnej różnicy nie poczuje.

kulibob
27-02-2018, 08:52
Domek jest słabo ocieplony jednak mały. Na twoim miejscu szukałbym coś najmniejszego i tak każdy będzie za duży.
Tu policzysz przybliżone zapotrzebowanie na ciepło. http://cieplowlasciwie.pl/start.

Na twoim miejscu rozważyłbym coś innego niż paliwo stałe np: bufor i grzałkę + klimatyzacje.

Osobiście mam ogniwo 10kW. Sterownik pokazuje że za trzy ostanie najmroźniejsze dni jechał z mocą 2,8 kW i spalał 15,3kg grochu dziennie. Z kotła jestem zadowolony za chwilę będzie miał 2,5 sezonu za sobą bez awarii(zdarzały się zawleczki)

onlinemaster
27-02-2018, 17:10
Nie wprowadzaj ludzi w błąd, to nie jest piec w pełni automatyczny.

producent sprzedaje te kotły z dwoma rodzajami sterowników, standardowo z półautomatycznym systemem "zPID" lub "MultiFun" z czujnikiem żaru i twierdzi że to automat, no ale może czegoś nie doczytałem.



A jak kupi pellet w "normalnej" cenie to żadnej różnicy nie poczuje.

Który i gdzie według Ciebie jest w "normalnej" cenie?

eliks
27-02-2018, 17:26
producent sprzedaje te kotły z dwoma rodzajami sterowników, standardowo z półautomatycznym systemem "zPID" lub "MultiFun" z czujnikiem żaru i twierdzi że to automat, no ale może czegoś nie doczytałem.




Który i gdzie według Ciebie jest w "normalnej" cenie?

Piec automatyczny to taki, który przynajmniej sam czyści sobie palnik jak i wymiennik, a niestety w wymienniku poziomym co 2-3 tygodnie musisz pogrzebać.

A pellet o normalnej cenie mowimy 550-700zl.

onlinemaster
27-02-2018, 17:41
Piec automatyczny to taki, który przynajmniej sam czyści sobie palnik jak i wymiennik, a niestety w wymienniku poziomym co 2-3 tygodnie musisz pogrzebać.

zajrzałem do folderu reklamowego i pisze tak: "system ruchomych ruszt oczyszczających palenisko bez konieczności wygaszania kotła", nie piszą jednak czy robi to automatycznie

eliks
27-02-2018, 18:04
Tak jak pisałem, palenisko czyści chyba każdy ale wymiennika już nie. Zobacz sobie jak wygląda wymiennik ciepla poziomy i.pionowy wtedy pomyśl jak to czyścić i który łatwiej.

mtdeusz
27-02-2018, 18:05
Taki żarcik offtopic.
Panie kup taki by mielone opony spalał.:lol2::lol2::lol2:

onlinemaster
27-02-2018, 21:21
Tak jak pisałem, palenisko czyści chyba każdy ale wymiennika już nie. Zobacz sobie jak wygląda wymiennik ciepla poziomy i.pionowy wtedy pomyśl jak to czyścić i który łatwiej.

Ach, Ty piszesz o palniku i wymienniku kotła a ja tylko o palniku peletowym, tak to możemy bez końca. Raz w życiu widziałem gdzieś całkowicie automatyczny kocioł CO, który nawet popiół pakował do worka, jednak minimalna moc tego kotła to było chyba 16kW wzwyż, ale co to był za producent, chmm... nie pamiętam.
Myślę że za dużo oczekujesz od kotła na paliwa stałe, wiem, dobrze gdyby jeszcze parzył kawę i robił loda, ale coś za coś, albo niższe koszty ogrzewania domu i trochę roboty, albo płać i płacz

onlinemaster
27-02-2018, 21:26
Taki żarcik offtopic.
Panie kup taki by mielone opony spalał.:lol2::lol2::lol2:

mam sąsiada, który już tego próbował ;)

eliks
27-02-2018, 23:00
Ach, Ty piszesz o palniku i wymienniku kotła a ja tylko o palniku peletowym, tak to możemy bez końca. Raz w życiu widziałem gdzieś całkowicie automatyczny kocioł CO, który nawet popiół pakował do worka, jednak minimalna moc tego kotła to było chyba 16kW wzwyż, ale co to był za producent, chmm... nie pamiętam.
Myślę że za dużo oczekujesz od kotła na paliwa stałe, wiem, dobrze gdyby jeszcze parzył kawę i robił loda, ale coś za coś, albo niższe koszty ogrzewania domu i trochę roboty, albo płać i płacz
Co ty gadasz człowieku. Ile myślisz kosztuje taki piec? Do 12 tyś zł znajdziesz kilka sztuk od 10KW. A Lagunę P można wyrwać za 9500zł z układem pompowym. Loda nie robi, ale sam się czyści i jeszcze popiół ugniata.

mtdeusz
28-02-2018, 06:08
I co z tych prób sąsiada wynikło?

onlinemaster
28-02-2018, 07:43
Co ty gadasz człowieku. Ile myślisz kosztuje taki piec? Do 12 tyś zł znajdziesz kilka sztuk od 10KW. A Lagunę P można wyrwać za 9500zł z układem pompowym. Loda nie robi, ale sam się czyści i jeszcze popiół ugniata.

SAS Smart węglowy, cena katalogowa producenta: 8600 brutto
SAS Bio Smart peletowy, cena katalogowa producenta: 10250 brutto

U sprzedawców z reguły wyszarpiesz co najmniej kilka stów taniej a w dużym mieście gdzie konkurencja większa to pewnie i z tysiaka na cenie uwalisz,
tak że do 12 tys jeszcze sporo. Jedynie co, to że sam się nie wyczyści
Poczytam z ciekawości o tej Lagunie

onlinemaster
28-02-2018, 07:50
I co z tych prób sąsiada wynikło?

A to, że drobinki gumy osiadały np. na samochodzie.
Grzecznie zwróciliśmy mu uwagę, że to ostatni kawałek gumy, który wrzucił do pieca,
w innym przypadku naspraszamy mu gości, mundurowych.
Odziwo mimo że taki debil, to potrafił zakumać i przestał tym palić. :D

Barliniak
28-02-2018, 09:01
Palnik samoczyszczący to każdy peleciak posiada.Popatrz natomiast pod kątem obsługi takiego pieca i już Ci się rozjaśny.Ogólnie chodzi o to że jak już płacisz więcej za taki piec pelletowy to masz jak najmniej przy nim robić.Piec na ekogroch jak jesienią rozpalisz to dopiero wiosną gasisz peleciak rozpala się natomiast kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło w budynku i właśnie dzięki temu systemowi nadrabia spalanie na takim mniej więcej poziomie co węgiel mimo mniejszej kaloryczności od niego.

onlinemaster
28-02-2018, 09:26
Palnik samoczyszczący to każdy peleciak posiada.Popatrz natomiast pod kątem obsługi takiego pieca i już Ci się rozjaśny.Ogólnie chodzi o to że jak już płacisz więcej za taki piec pelletowy to masz jak najmniej przy nim robić.Piec na ekogroch jak jesienią rozpalisz to dopiero wiosną gasisz peleciak rozpala się natomiast kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło w budynku i właśnie dzięki temu systemowi nadrabia spalanie na takim mniej więcej poziomie co węgiel mimo mniejszej kaloryczności od niego.

U mnie taki system wygaszania sie pieca i rozruchu po np. kilku godzinach nie zdał by chyba egzaminu, mam starą instalację na grubych rurach a dom 280m użytkowej ogrzewanej, 21 grzejników. Zagrzewanie samej instalacji, która jest wręcz buforem, trwa jakieś 2 godz na pełnej mocy kotła ;)

eliks
28-02-2018, 10:15
SAS Smart węglowy, cena katalogowa producenta: 8600 brutto
SAS Bio Smart peletowy, cena katalogowa producenta: 10250 brutto

U sprzedawców z reguły wyszarpiesz co najmniej kilka stów taniej a w dużym mieście gdzie konkurencja większa to pewnie i z tysiaka na cenie uwalisz,
tak że do 12 tys jeszcze sporo. Jedynie co, to że sam się nie wyczyści
Poczytam z ciekawości o tej Lagunie

Nie, 12k za kocioł przy którym nic nie robisz przez rok to nie jest drogo, po prostu nie jesteś w temacie. Powiem Ci jeszcze więcej, ekogroch Defro Sigma z funkcją czyszczenia to kwota ok 10 000zł, a Defro Alpha, polski kocioł pelletowy który również automatycznie czyści wymiennik to koszt ok. 16500zł


Edit: ja mam u siebie też grube rurki i 12 kaloryferow i nie mam problemu ze złapaniem temperatury na instalacji a u Ciebie wygląda to po prostu na jakiś problem.

mtdeusz
28-02-2018, 13:18
A to, że drobinki gumy osiadały np. na samochodzie.
Grzecznie zwróciliśmy mu uwagę, że to ostatni kawałek gumy, który wrzucił do pieca,
w innym przypadku naspraszamy mu gości, mundurowych.
Odziwo mimo że taki debil, to potrafił zakumać i przestał tym palić. :D

To co mielał gume potem ją wrzucał do pieca właczął dmuchawe na silnik trujfazowy i patrzył się czy zmielona guma leci do sąsiadów czy nie.
Mocną dmuchawe miał albo na drobno mielał.:lol2:

onlinemaster
28-02-2018, 13:25
Nie, 12k za kocioł przy którym nic nie robisz przez rok to nie jest drog

to nie zrozumiałem wcześniej, w tym przypadku jak najbardziej nie jest to wygórowana cena za taki kocioł



Edit: ja mam u siebie też grube rurki i 12 kaloryferow i nie mam problemu ze złapaniem temperatury na instalacji a u Ciebie wygląda to po prostu na jakiś problem.

nie wiem czy to prawie problem, dom jest duży, grzejników 21 w użyciu bo w garażu 22-gi i w suszarni 23-ci wyłączyłem, piec zagrzewa to wszystko, jednak te 2 godz. potrzebuje, jak już zagrzeje to pracuje stabilnie i jeśli nie ma dużych mrozów, jak w tej chwili, to spala rozsądne ilości węgla.

onlinemaster
28-02-2018, 13:34
To co mielał gume potem ją wrzucał do pieca właczął dmuchawe na silnik trujfazowy i patrzył się czy zmielona guma leci do sąsiadów czy nie.
Mocną dmuchawe miał albo na drobno mielał.:lol2:

no tak mu się ta guma nie dokładnie paliła, że wyrzucało przez komin nie dopalone cząsteczki wielkości ziarenka piasku, może ciut większe. Spróbuj u siebie, będziesz widział na własne oczy :cool:

p.s. pisze się "mielił" a nie "mielał", no chyba że tam gdzie mieszkasz to taką gwarę macie :lol: (błędy ortograficzne pomijam) :D

mtdeusz
28-02-2018, 14:01
Spróbuj u siebie, będziesz widział na własne oczy :cool:

:D

Coś u mnie to nie działa.:(?

Tak zwany czarny śnieg,jak tacy co poniektórzy 2km odemnie załadują cały kocioł górnego spalania węglem koksującym i właczą elektroniczny przyspieszać spalania:lol2: to w tamtym rejonie asfalt nie ulega żużyciu ponieważ cały czas jest odbódowywany przez czarny śnieg.
A teraz co spala?

onlinemaster
28-02-2018, 14:37
A teraz co spala?

teraz pali czym popadnie, nawet pelet drewniany do zasypowego wrzucał, bo widzę czasami co przywozi, czasem napali śmieciami, bo zdarza się że wali dookoła niemożliwie, muszę mu zafundować chyba wymaz z komina i jakąś konkretniejszą karę finansową za to, nie będzie nas menda społeczna truć przecież

mtdeusz
28-02-2018, 14:43
Przecierz pelet drzewny to ekologiczne paliwo.
A od kiedy,ze śmieci wali dookoła niemożliwie?
Powiedz mu by kupił sobie taki oto kocioł,będzie skuteczniejszy od kary finansowej.
http://www.palnikwery.pl/piece.html

eliks
28-02-2018, 16:37
Sam se może takie spalanie zrobić układając odpowiednio szamot w kotle. Efekt jak byś palił od góry.

mtdeusz
28-02-2018, 16:59
Ja nie palę od góry bo nie mam kotła GS.
To niech sobie zrobi i onlinemasterowi przestanie spadać czarny śniego oraz niemożliwe zasmrodzenie.

Alessandro
28-02-2018, 17:47
Przecierz pelet drzewny to ekologiczne paliwo.
A od kiedy,ze śmieci wali dookoła niemożliwie?
Powiedz mu by kupił sobie taki oto kocioł,będzie skuteczniejszy od kary finansowej.
http://www.palnikwery.pl/piece.html

Przekrój Klaster 5 podobny do przekroju kotła Eko - Wery...

Mam podobny przekrój.. dwupółkowy, w tylnej ścianie kotła cegła szamotowa, na dole przy ruszcie okienko przez które spaliny są dopalone, podobnie jak w MPM-ie
W tych mrozach wymontowałem palnik peletowy, teraz palę orzechem II... Warto mieć kocioł dwupaliwowy.. :)

Arturo72
28-02-2018, 17:51
mam sąsiada, który już tego próbował ;)
Ty nie lepszy...
Wyciąg z komina skieruj do wnętrza SWOJEGO domu...

eliks
28-02-2018, 18:10
Przekrój Klaster 5 podobny do przekroju kotła Eko - Wery...

Mam podobny przekrój.. dwupółkowy, w tylnej ścianie kotła cegła szamotowa, na dole przy ruszcie okienko przez które spaliny są dopalone, podobnie jak w MPM-ie
W tych mrozach wymontowałem palnik peletowy, teraz palę orzechem II... Warto mieć kocioł dwupaliwowy.. :)

Dokładnie chodzi o dopalenie spalin. Szamoty ustawiasz tak żeby ci dym wracał do paleniska a powietrze mają łapać drzwiczki te gdzie ładujesz paliwo.

@online - ile węgla spalasz na sezon?

mtdeusz
28-02-2018, 18:12
Czyżby byli byścio sąsiadami?
Eko wery ma 5klase i to podobno na 30% mocy.
Onlinemaster też kopci opony?
Wcześniej to się źle wyraziłem bo jego sąsiad nie spala ale zkopca zdymia.
W dobry kotle to nawet opona nie dymi i nie smrodzi.

Arturo72
28-02-2018, 19:00
W dobry kotle to nawet opona nie dymi i nie smrodzi.
Dlatego spaliny z tego "dobrego" kotła nie w powietrze truć innych tylko do WLASNEGO domu.
Będzie cieplej...

mtdeusz
28-02-2018, 19:14
Jak z dobrego kotła do względnie mało trują.
Właśnie to bąki nie w powietrze tylko do własnego nosa bo zawierają trójący siarkowodór.

onlinemaster
28-02-2018, 23:51
Przecierz pelet drzewny to ekologiczne paliwo.
A od kiedy,ze śmieci wali dookoła niemożliwie?
Powiedz mu by kupił sobie taki oto kocioł,będzie skuteczniejszy od kary finansowej.
http://www.palnikwery.pl/piece.html

Nie powiedziałem że pelet jest nieekologiczny, napisałem tylko że pali również tym, mając piec na węgiel.
Ano śmieciami wali, wszystko zależy od tego, co w tych śmieciach siedzi, mogą to być np. worki foliowe które jebią niemiłosiernie.
Tak, powiedz mu żeby sobie lepszy kocioł kupił, jasne, sam mu powiedz, mogę ci dać nawet namiary na niego, he he, to jest taki dusigrosz, że gówno spod siebie by zjadł

onlinemaster
01-03-2018, 00:05
Ty nie lepszy...
Wyciąg z komina skieruj do wnętrza SWOJEGO domu...

ło żesz ty, a skąd ty wiesz czym ja palę, вас называют Kaszpirowski?

onlinemaster
01-03-2018, 00:11
Onlinemaster też kopci opony?.
taaa, całe mnóstwo, oprócz opon to jeszcze płyty meblowe, butelki plastikowe, wogóle co pod ręce wpadnie, nigdy nie lubiłem ekoterrorystów :lol2::goodnight:

mtdeusz
01-03-2018, 06:24
Z worków nic nie wali.
To kup mu palnik wery.
Drogi chyba nie jest a poprawa sytacji raczej nastąpi.

Arturo72
01-03-2018, 06:33
ło żesz ty, a skąd ty wiesz czym ja palę, вас называют Kaszpirowski?
Węglem ? Drewnem ? Co to za różnica ?
Skieruj wylot z komina do środka domu...

Puławiak
01-03-2018, 06:50
Węglem ? Drewnem ? Co to za różnica ?
Skieruj wylot z komina do środka domu...

A ten prąd do napędu twojej PC to przypadkiem nie z węgla ? Może Ciebie podepniemy po komin lokalnej EC. A to urządzenie do utylizacji drewna (kominek) z twojego salonu już wywaliłeś ?

Barliniak
01-03-2018, 07:34
Ten prąd do napędu PC to idzie ten czysty z wiatraków ale sądząc po przyroście pomp to braknie im prądu bo wiatraki przestali już stawiać.:(

Arturo72
01-03-2018, 08:26
A ten prąd do napędu twojej PC to przypadkiem nie z węgla ? Może Ciebie podepniemy po komin lokalnej EC. A to urządzenie do utylizacji drewna (kominek) z twojego salonu już wywaliłeś ?
Faktycznie stara spiewka ;)
Tym bardziej jak macie zainstalowane na kominach filtry jak elektrociepłownie to wylot z komina należy skierować do środka SWOJEGO domu...
A tego prądu u mnie jest tyle ile biorą wasze pompki obiegowe,silniki itp..

A tak przy okazji jak patrzę na koszty ogrzewania węglem czy pelletem to śmiech mnie ogarnia i politowanie :D

Alessandro
01-03-2018, 12:47
....A tak przy okazji jak patrzę na koszty ogrzewania węglem czy pelletem to śmiech mnie ogarnia i politowanie :D

Śmiech Cię ogarnia? Przecież dodatkowo z kominka ogrzewasz...;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)/page111

408371

Arturo72
01-03-2018, 13:37
Śmiech Cię ogarnia? Przecież z kominka ogrzewasz...;)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-Dążenie-do-spełnienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszczędna-)/page111

http://static.pokazywarka.pl/i/a/t/7ee241eb722f677a816904ab6d8c4bd2_big.jpg?151990961 3Kominek mam ale kominkiem nie grzeje.
Wyczuwasz różnicę ?
Jak każde paliwo stałe także kominek nie jest zasadny ekonomicznie do grzania domu,ale nowy dom i salon bez kominka to jak impotent w łóżku z sexy laska czyli nie widzę tego :D

Płacąc 500zl za sezon za ogrzewanie tylko idiota grzalby kominkiem przy 270zl/m3 drewna ;)

lolson28
01-03-2018, 14:44
Uuu to Arturo też kopci ?

Arturo72
01-03-2018, 15:00
Uuu to Arturo też kopci ?

LM miętowe namiętnie :D

Puławiak
01-03-2018, 15:04
No i sie przyznał wreszcie zanieczyszcza srodowisko to dopiero jest niska emisja a taki był proekologiczny. Sprawdzałem na analizatorze emisję dymu papierosowego - wszystkie normy przekroczone.

mtdeusz
01-03-2018, 15:34
A analizator nie padł?
Po za skalą pewnie wyszło.
Przecierz Artur taki bogaty,że aż zainstalował sobie kominek by użytkować nieopłacalne ogrzewanie paliwem stałym to jest drewnem bo nie ma co zrobić z pieniędzmi.

Alessandro
01-03-2018, 15:42
No i sie przyznał wreszcie zanieczyszcza srodowisko to dopiero jest niska emisja a taki był proekologiczny. Sprawdzałem na analizatorze emisję dymu papierosowego - wszystkie normy przekroczone.

:D

A tak naprawdę, pytałem znajomego z Pabianic, czy w tych mrozach jest zadowolony z gruntowej pompy ciepła? - niestety... muszę dogrzać dodatkowo ekogroszkiem !

Arturo72
01-03-2018, 15:53
A analizator nie padł?
Po za skalą pewnie wyszło.
Przecierz Artur taki bogaty,że aż zainstalował sobie kominek by użytkować nieopłacalne ogrzewanie paliwem stałym to jest drewnem bo nie ma co zrobić z pieniędzmi.
Po 40 latach mieszkaniu w blokowisku i jako typowy mieszczuch od urodzenia miałem kaprys wybudować dom z kominkiem w salonie i tak też zrobiłem ale nie do grzania bo priorytetem było,jak to do tej pory,bezobsługowe ciepło no o tak jest.
A kominek ? Robi za wystrój wnętrza salonu,czy drogi ? Raczej nie,normalna cena mebla.
Dlatego patrzę z politowaniem i usmiechem na "palaczy",niewolników własnego domu a ja cieszę się bezobslugowym ciepłem za 500zl czyli ile ? 700kg węgla czy pelletu :D

Arturo72
01-03-2018, 15:55
:D

A tak naprawdę, pytałem znajomego z Pabianic, czy w tych mrozach jest zadowolony z gruntowej pompy ciepła? Niestety... muszę dogrzać dodatkowo ekogroszkiem...
Masakra :D :D :D
Dawaj go na forum to chłopaki wypunktuja :D

Alessandro
01-03-2018, 16:08
Nie zagląda na FM, biznesmen... ma dom o powierzchni ok. 220 m2 z użytkowym poddaszem.

Arturo72
01-03-2018, 16:17
Nie zagląda na FM, biznesmen... ma dom o powierzchni ok. 220 m2 z użytkowym poddaszem.
Pozdrów tego "biznesmena" jak musi ekogroszkiem dogrzewac :D
Druga sprawa,daj go tutaj bo sądzę,że powinien reklamować instalacje skoro "musi dogrzewac",chłopaki na forum wyjaśnia mu co "biznesmen" ma spieprzone w instalacji bo ewidentnie ma :)

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?344776-Jaka-pompa-ciepła&p=7622962&viewfull=1#post7622962
I to powietrzna z grzejnikami :)

eliks
01-03-2018, 16:28
A tak przy okazji jak patrzę na koszty ogrzewania węglem czy pelletem to śmiech mnie ogarnia i politowanie :D
Śmiech i politowanie to mnie ogarnia jak czytam takie eko-wypociny, w dodatku mijające się z prawdą, a prawda jest taka, że większość ludzi nie żyje w domach tak ocieplonych Twój i taka grzałka zrujnowala by budżet większości z nas. Takie piepszenie o elektrociepłowni to nie stara śpiewka tylko fakty. Twój prąd to węgiel, czy chcesz tego czy nie. I nie gadaj mi tu glupot że jesteś eko, tylko sobie poczytaj jakie są fakty https://www.google.pl/amp/forsal.pl/amp/957687,polskie-elektrownie-truja-najbardziej-w-unii-europejskiej-jest-raport-organizacji-pozarzadowych.html

Wygadywanie komuś palenie węglem jest tu nie na miejscu, no i ten Twój kominek który pali ale "tak jest ustawiony żeby nie grzał". Po prostu miszcz.

Alessandro
01-03-2018, 16:35
Arturo, dajmy spokój z dociekliwością... dom wybudował w latach 90.. ogrzewał ekogroszkiem, potem przeszedł na gruntową pompę / nie pionową / O szczegółów nie pytaj, mało wiem... interesowało mnie, czy w ostrych mrozach pompa gruntowa ogrzeje dom... być może, że ma coś spieprzone... nie wiem! Nie znam się!
Musisz wziąć pod uwagę, że mieszka w III strefie klimatycznej, a wieje tam jak jasna cholera... sam to odczułem.

mtdeusz
01-03-2018, 16:37
Dlatego patrzę z politowaniem i usmiechem na "palaczy",niewolników własnego domu a ja cieszę się bezobslugowym ciepłem za 500zl czyli ile ? 700kg węgla czy pelletu :D
500 opon lub tysiąc opon lub tonę zmielonych opon lub pelet drzewny lub dwie tony peletu ze słomy lub słonecznika.:lol2:

TwojPan
04-03-2018, 11:45
:D

A tak naprawdę, pytałem znajomego z Pabianic, czy w tych mrozach jest zadowolony z gruntowej pompy ciepła? - niestety... muszę dogrzać dodatkowo ekogroszkiem !

Nie wiem jak gość z Pabianic ma zrobione DZ, ale jak spaprane tak jak ma wielu kolegów z FM, to bardzo możliwe.
Podam swoje zużycie.PC Samsung 8kW TDM. Średnia za luty ok 25Kwh/24h.mam G12W. Krzywa grzewcza zasilania -20/30 i 15/23, daje to przy -15deg za oknem temp.zasilania 28deg. Pozwala mi to na osiągnięcie temperatur w domu, salon 22-23deg, łazienka 23 i ponad,sypialnia syna 21,5-22deg, sypialnia 21deg.
Nigdy nie włączyła się grzałka, temp.włączenia ustawiona jest na -15deg, ale dochodzi do tego czas kompensacji grzałki.
I tyle.

kulibob
04-03-2018, 15:05
A tak przy okazji jak patrzę na koszty ogrzewania węglem czy pelletem to śmiech mnie ogarnia i politowanie :D

Ta ok 1100zł za tą zime.
U Ciebie raz 500 raz 900.

Puławiak
04-03-2018, 15:14
Bo Arturo podaje miesięczne wartości dlatego co miesiąc są inne.

armace666
19-03-2018, 16:03
Wracając do tematu!

Zainteresował mnie kocioł Laguna P12 (chociaż nie wiem czy to nie za duża moc na moją chatkę), tylko wylot spalin jest tam bardzo nisko (ok 40 cm od podłoża) a czopuch w kominie mam na wysokości 130 cm. Nie jest to problem?

Puławiak
19-03-2018, 16:06
nie dlaczego "do góry" zawsze się da podłączyć.

armace666
19-03-2018, 16:20
A 12 kW to nie za duża moc? Montujecie w zachodniopomorskiem?

Puławiak
19-03-2018, 16:25
na jaki dom ? Jeśli trzeba i jest klient to tak.

armace666
19-03-2018, 16:33
Dom opisany w pierwszym poście tego tematu:)

Puławiak
19-03-2018, 16:38
spoko modulacje ma dużą 3,1 - 11,4 wiec będzie ok.

Arturo72
19-03-2018, 16:39
Dom opisany w pierwszym poście tego tematu:)
Do takiego domu kup kocioł ok.6-8kW max.

Puławiak
19-03-2018, 16:42
no tak kup z dobrą modulacja w szerokim zakresie to sam sie dostosuje.

armace666
19-03-2018, 16:46
A przy takiem modulacji nie będzie za niska temperatura dla kotła?

Puławiak
19-03-2018, 16:48
a co modulacja ma wspólnego z temperaturą kotła ?

Puławiak
19-03-2018, 16:50
kocioł modulując podawaniem paliwa i dozowaniem powietrza ma utrzymać określoną zadaną temperaturę kotła - im temperatura kotła poniżej zadanej tym wieksza moc i m bliżej zadanej to pracuje z mniejszą mocą

armace666
19-03-2018, 16:56
Jestem laikiem w temacie więc dopytuję:) poprostu obawiam się żeby nie zamontować za dużego kotła, żeby potem nie palił za dużo i się za szybko nie zużył.

eliks
19-03-2018, 17:37
Nie będzie ani za dużo palił, ani szybko zużywał. Moduluje baaaaardzo nisko. Na modulacji 3KW będzie pracował z równą sprawnością co na 10KW, to właśnie zaleta tego kotła. Montujesz zawór termiczny na powrocie 55 stopni, na piecu nie wiem ile Puławiak ustawia, podejrzewam że z 65 stopni. Wszystko to po to aby nie wytrącał się kondensat i piec nie rdzewiał. Z tymi zachowanymi parametrami nie masz się czego obawiać. Polecam brać kocioł z zestawem pompowym bo opłaca się.

mtdeusz
19-03-2018, 19:19
A po co ma kupować większy kocioł jak może mniejszy.
Jak kupi większy to sprzedawca i producent więcej zarobi.

Arturo72
19-03-2018, 20:10
Nie będzie ani za dużo palił, ani szybko zużywał. Moduluje baaaaardzo nisko. Na modulacji 3KW będzie pracował z równą sprawnością co na 10KW, to właśnie zaleta tego kotła.
Tylko,że z mocą 3kW będzie pracował przy -20st.C...a jak będzie cieplej ?
Poniżej dom o 20m2 większy:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xui

armace666
19-03-2018, 20:21
No mi wyszło tak...

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xvh

Puławiak
19-03-2018, 20:24
Tylko,że z mocą 3kW będzie pracował przy -20st.C...a jak będzie cieplej ?
Poniżej dom o 20m2 większy:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xui

Nic nie będzie dogrzeje budynek do zadanej temperatury i sie wygasi i bedzie spokojnie czekał aż temperatura w budynku spadnie o określoną wartość zwaną histerezą.

Arturo72
19-03-2018, 20:25
No mi wyszło tak...

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xvh
Tam jest pow. grzana 127m2 A Ty piszesz o 98m2.

armace666
19-03-2018, 20:32
Poprawione.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xvs

Tamte obliczenia wynikły z podania powierzchni zabudowy nie wiem skąd się wzieło 127m. :wtf:

W sumie to się teraz zastanawiam... powierzchnia grzania a powierzchnia użytkowa to nie to samo?

Arturo72
19-03-2018, 20:44
Poprawione.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3xvs

Tamte obliczenia wynikły z podania powierzchni zabudowy nie wiem skąd się wzieło 127m. :wtf:

W sumie to się teraz zastanawiam... powierzchnia grzania a powierzchnia użytkowa to nie to samo?
No oczywiście,że nie to samo.
Będziesz grzal tylko 98m2 powierzchni a nie 127m2 czyli automatycznie zmniejszają Ci się i zapotrzebowanie na ciepło jak i na moc grzewczą.

Puławiak
19-03-2018, 21:00
A z tego co pamiętam to twoja pompa też jest przewymiarowana i to sporo i jakoś sobie radzi nawet chyba pracuje podobnie - grzeje i później przez określony czas stoi zwłaszcza ze pracujesz "w taniej taryfie"

Arturo72
19-03-2018, 21:07
A z tego co pamiętam to twoja pompa też jest przewymiarowana i to sporo i jakoś sobie radzi nawet chyba pracuje podobnie - grzeje i później przez określony czas stoi zwłaszcza ze pracujesz "w taniej taryfie"
Z tym,że ja mam naturalny bufor ciepła w postaci 30cm grzanego betonu płyty i nie grzeje tylko uzupelniam ten bufor o energię.
Nie wyrzucam nie potrzebnej w danej chwili energii na zewnątrz tylko ją kumuluje.

Puławiak
19-03-2018, 21:12
No i spoko ale u kolegi budynek jest zaizolowany wiec straty nie powinny być duże i można nagrzać budynek powiedzmy do 22 st i poczekać aż spadnie np do 21 Na zaizolowanym budynku to powinno zająć kilka godzin.Tym bardziej ze przy pellecie nie musi grzać w taniej taryfie tylko kiedy chce i potrzebuje.

Arturo72
19-03-2018, 21:18
No i spoko ale u kolegi budynek jest zaizolowany wiec straty nie powinny być duże i można nagrzać budynek powiedzmy do 22 st i poczekać aż spadnie np do 21 Na zaizolowanym budynku to powinno zająć kilka godzin.Tym bardziej ze przy pellecie nie musi grzać w taniej taryfie tylko kiedy chce i potrzebuje.
Gdyby była podlogowka po całości to byłoby to kilka godzin ale "cieplo" z grzejników nie jest magazynowane i będzie znacznie częstsze zalaczanie.
A częste załączanie z tego co czytam to problemy z zapalarka no i dużo prądu niby lyka.
Swoją drogą instalacja mieszana i grzejniki ścienne to babol i myślałem,że dzisiaj już nie powielany w nowych domach.

Puławiak
19-03-2018, 21:27
Czas rozpalania 2-3 min grzałka 300 wat. Ale przy dobrze ocieplonym domi to i tak bedzie kilka godzin. No fakt z doświadczenia przy podłogówce kocioł stoi 12 godzin. Akurat w tym kotle zapalarka jest ceramiczna o dużej trwałości.

eliks
19-03-2018, 22:31
A po co ma kupować większy kocioł jak może mniejszy.
Daj jakiś przykład.

armace666
20-03-2018, 14:19
Daj jakiś przykład.

Może Kostrzewa Twin Bio Luxury NE 8 kW?

Puławiak
20-03-2018, 14:30
Ale wiesz ze 8-10-12 to jeden i ten sam kocioł ? To tylko ograniczone dawki paliwa dalej kupujesz kocioł 12 kW.