PDA

Zobacz pełną wersję : 200W i rozdział kondensatu



daniel.w
28-02-2018, 10:59
Mam komin systemowy (o zgrozo!) z dod. łapaczem skroplin pod króćcem spalinowym i na samym dole. Zauważam, że sporo kondensatu leci właśnie do tych dod. łapaczy zamiast spływać do kotła. Nawet podejrzewam, ze może za mały kąt nachylenia na odprowadzeniu spalin oraz że może coś nie gra z kominem?
Czy da się powiedzieć np. tak, że 90% kondensatu powinno spływać do kotła a tylko minimalne ilości spadać niżej w kominie systemowym? Z punktu widzenia sprawności i kłopotów z łapaczami to chciałbym żeby 100% spływało mi do kotła, ale niestety u mnie z 30% tego nie robi :(

Konsultant Viessmann
02-03-2018, 08:25
Niema, żadnych wymogów jak odprowadzać kondensat. Może być zrobiony tak jak u ciebie odstojnik na dole komina i odprowadzenie kondensatu przez syfon do neutralizatora (prywatnie jestem zwolennikiem tego systemu) , a można zamontować kolano bez odstojnika i cały kondensat "przepuszczać" przez komorę spalania.

daniel.w
04-03-2018, 07:21
Dzięki Konsultant Viessmann !-zamierzam właśnie uprościć układ i całość puścić przez kocioł -myślałem jednak, że może ma to wpływ na sprawność...

Konsultant Viessmann
05-03-2018, 13:20
Spływający kondensat przez kocioł wywołuje efekt "samoczyszczenia", bardzo nie lubię tego sformułowania. Samo w przyrodzie się nic nie dzieje, mamy tu zwilżanie powierzchni czyli utrudnianie przylepiania się brudu do wymiennika, konserwację i tak należy wykonywać regularnie, minimum raz w roku.