PDA

Zobacz pełną wersję : wentylacja



Piotr Krysztofiak
12-01-2002, 23:17
Posiadam mieszkanie na poddaszu. Moim problemem są zacieki z kratek wentylacyjnych umieszczonych w suficie (łazienka i kuchnia).Ciąg wentylacji sprawdzanej przez kominiarzy jest prawidłowy. Proszę o podanie sposobów pozbycia się problemu.

Wojciech Nitka
13-01-2002, 19:19
Twój problem wynika z nieocieplonych kanałów wentylacyjnych na poddaszu.
Para wodna wyprowadzana przez kanały skrapla się na zimnych ściankach kanałów wentylacyjnych i spływa po nich.
Nic innego Ci nie pozostało jak wejść na poddasze i kanały obłożyć wełną szklaną grub. 5 - 10 cm.

budowlaniec
13-01-2002, 19:43
To jest ogólny problem wentylacji "sufitowych". Ocieplenie kanałów powyżej mieszkania (o ile jest wyższa część poddasza) to raz, a dwa pozostaje jeszcze krótki odcinek tego kanału ponad dachem, który również nie ocieplony będzie powodował wykraplanie się pary wodnej.

Frankai
13-01-2002, 20:45
Trochę więcej szczegółów proszę.
Mam poddasze użytkowe, ocieplę je wełną, jak zrobić wentylację przez dach? Dachówka z kominkiem i coś jeszcze?

pitbull
17-01-2002, 11:44
Z poddaszem uzytkowym nie powinienes miec problemu, poniewaz kominek wentylacyjny dachowkowy jest tak krotki ze cieple powietrze nie zdazy sie ochlodzic i nie skropli sie para wodna na sciankach. Inna sprawa czy taka wentylacja bedzie odpowiednio sprawna?

budowlaniec
17-01-2002, 12:12
O ile mi wiadomo to wentylacja "działa" non stop, tak że trudno tutaj powiedzieć o tym czy wymieniane powietrze zdąży wyjść lub nie zdąży. Nawet gdyby tak było to niewielkie ilości skroplonej pary w jednostce czasu pomnożone przez ilość takich cykli w efekcie uwidoczni sie w postaci cieknącej wody z kratek wentylacyjnych umieszczonych w suficie.

pitbull
18-01-2002, 08:12
To prawda, tym nie mniej z jednych kratek wentylacyjnych sie leje a z innych nie.
Wydaje mi sie, ze czym lepiej i wyzej ocieplony kanal wywiewny, w zwiazku z tym amplitudy tempartur sa mniejsze ,wazne sa tu tez roznice cisnien pary nasyconej tym mniejsze prawdopodobienstwo wykroplenia pary wodnej.:

ArtMedia
18-01-2002, 08:40
Witam.

Miałem ten sam problem. Ocieplenie rury wełna mineralną grubości 5 cm. całkowicie go zlikwidowało.

Sebastian.

pitbull
21-01-2002, 07:49
No i po sprawie.

Frankai
21-01-2002, 08:25
Pitbull - proszę nie rób szumu na łączach takimi wypowiedziami. Niepotrzebnie muszę oglądać wątek, w którym nic się nie zmieniło.
Nie obraź się na tę uwagę.

Danajot
08-08-2002, 13:34
Przegapiłam wcześniej ten wątek, a mam pytanie dotyczące wentylacji . Adaptuję właśnie poddasze na cele mieszkalne- będą tam dwie sypialnie,garderoba i łazienka (wc + natrysk).Problem wentylacji chcę rozwiązać nastepująco: kratki wentylacyjne w ocieplonym 18 cm wełną suficie (nad poddaszem zostaje nieużytkowy i nieocieplony stryszek - składzik na milion niepotrzebnych gratów). Wilgotne powietrze będzie się wydostawać metodą grawitacji na ten nieużytkowy stryszek i stamtąd przez wywietrzniki zamontowane w szczytach oraz kalenicę na zewnątrz budynku. Czy to wystarczy ? Czy może należałoby montować w łazience wywietrznik z wentylatorem? Czy w tej sytuacji może wystąpić skraplanie się pary w kratkach, o którym piszecie wyżej ? Bardzo proszę o pomoc, sprawa pilna, fachowcy dzisiaj przykręcają płyty g-k na sufit.