PDA

Zobacz pełną wersję : Łączenie pionów kanalizy



5y1w3k
01-03-2018, 04:18
w projekcie domu parterowego, mam zaprojektowane dwa odpowietrzenia kanalizy wychodzace kominkami ponad dach. tak sie zastanawiam czy mozna jedno z tych odpowietrzen mozna zlikwidowac a drugie rozdzielic na dwa a za podejsciami polaczyc znow w jedno? mniej wiecej jak na rysunku?
i jesli tak to czy moze byc takie podlaczenie jak w lazience nr 1? kibel nie bedzie wysysal wody z wanny?408355

5y1w3k
01-03-2018, 05:39
albo cos takiego... na jednej rurze zostawic tylko jeden kibel a na drugiej podpiac wszystko za drugim kiblem?
408356

Bertha
01-03-2018, 12:58
Są pewne zasady. Jak sie kto uprze to może je zwalczać. Jaka oszczędność? Jeden kominek i kilka metrów rury? Wybacz, ale nie czuję tego bluesa.

5y1w3k
01-03-2018, 18:30
Są pewne zasady. Jak sie kto uprze to może je zwalczać. Jaka oszczędność? Jeden kominek i kilka metrów rury? Wybacz, ale nie czuję tego bluesa.
A jaka zasada mówi żeby tak nie robić?
Nie chodzi o koszta, Ale każda niepotrzebna dziura w dachu, jeśli można jej uniknąć jest dla mnie bez sensu.
Znalazłem taki rysunek... czy to nie to samo co na moich rysunkach?408398

SzymonKc
01-03-2018, 21:52
Przede wszystkim napisz czy między tymi łazienkami jest ściana nośna z fundamentem czy tylko działowa, bo nie bardzo rozumiem po co puszczać 2 rury odpływowe pod chudziakiem skoro wszystko można wpiąć bezpośrednio do jednej (chyba, że są jakieś przeszkody?).
Gdybyś chciał mieć pewność, że żaden syfon nigdy nie zabulgocze można jeszcze zrobić tzw. obejście, tzn. do rury 110 idącej trochę niżej podłączasz oba kible, a nieco wyżej dajesz rurę 75 do której podłączasz resztę urządzeń i ta rura jest wpięta do tej 110 z obu stron, tzn ma odpowietrzenie - takie rozwiązanie robi się na rurach odpływowych, do których podłączane są wysokie piony kanalizacyjne i gdzie są duże wahania ciśnienia. Ale u Ciebie nie jest to potrzebne.

Chciałem tylko zwrócić uwagę, że nie masz w ogóle pionów kanalizacyjnych (rur pionowych, którymi coś spływa z góry), to jest tylko rura wentylacyjna. Stara norma mówiła, że można je łączyć na najwyższej kondygnacji przed przejściem przez dach (jak na tym ostatnim rysunku), nowa już o tym nie wspomina i wg niej jest dużo większa dowolność w projektowaniu instalacji, nawet nie ma obowiązku wyprowadzania niczego ponad dach (wg normy), ale Warunki Techniczne dla budynków nakazują przynajmniej jeden kominek na dachu.

Pomyśl jeszcze o rewizji, gdyby jednak coś się zatkało i trzeba było przepłukać. Normalnie robi się je na dole pionów i powinieneś ją zrobić na tej rurze wentylacyjnej, ale jeżeli puścisz 2 rozgałęzione rury odpływowe (jak na rys 1 lub 2), to z takiej rewizji nie wprowadzisz węża do tej pierwszej rury (bliżej rewizji). A jeżeli koniecznie chcesz dać 2 rury odpływowe, to powinieneś przynajmniej zrobić czyszczaki w podłodze dla każdej z nich. O ile wiem nie ma teraz zakazu łączenia rur wentylacyjnych na niższych kondygnacjach, a działać będzie to poprawnie.

Ale ja bym nie kombinował, tylko wszystko puścił bezpośrednio do 1 rury odpływowej, przy braku pionu z kiblem na górze wahania ciśnienia będą tam znikome i wtedy jedna rewizja lub czyszczak wystarczy.

5y1w3k
02-03-2018, 11:21
Dzięki za konkretną odpowiedź! :-)
Między łazienkami jest tylko zwykła ściana działowa na chudziaku. Nie ma żadnych fundamentów w tym miejscu. Rozrysowałem to w ten sposób, bo tak jak napisałem, w oryginalnym projekcie, mało że są dwie rury odpływowe (każda łazienka podpięta do innej) to każda z nich ma osobne odpowietrzenie wprowadzone ponad dach. Myślałem, że tak trzeba ze względu na dwa kible.
Czyli reasumując nie ma sensu nic komplikować.
Normalnie puścić jedna rurę i tyle.
A czy kolejność podpięcia kibli i reszty ma znaczenie?
Znaczy, czy kible muszą być podpięte za całą resztą, czy nie ma to znaczenia?

SzymonKc
02-03-2018, 16:38
Podpinaj po kolei tak jak urządzenia stoją, ważne że za kiblami jest jeszcze wanna i umywalka. Teoretycznie coś po spuszczeniu kibla może się trochę cofnąć w tej rurze o małym spadku, ale nie przyschnie bo wanna i umywalka to spłucze. Zwykle do takich rur odpływowych dopływa pion który skutecznie wszystko wymiata i wtedy nie ma tematu, tutaj dobrze, że będzie cokolwiek podłączone dalej (wyżej) niż kible. No i kible najlepiej na trójnikach 45 stopni, żeby prędkość we właściwym kierunku ściekom nadać.

5y1w3k
02-03-2018, 17:25
Dzięki! :-)